TW Gemeente komt er niet uit met grondeigenaar in Oirlo Regio Venray heeft goede vooruitzichten Aardbeving Chili treft project SOS Meerlo-Wanssum Fietsen voor goede doel Roekenbosch moet toeristenbelasting betalen KAAS* ■41- -iMü BIG IN OVERSIZED WATCHES Dorpsraad Oostrum www.dekaaskenner.nl VERLINDEN JUWELIER Sloop boerderij Hesen Oirlo Volgende week wordt in Oirlo de voormalige boerderij van Vic Hesen, op de hoek Hoofdstraat Pastoor Gerardsstraat, gesloopt. Eind maart wordt het terrein inge zaaid, vooruitlopend op de defini tieve bestemming als dorpsplein. Rondom het dorpsplein is ruimte voor ruim twintig woningen. Het zal nog een paar jaar duren voordat hier de eerste huizen gebouwd kunnen worden. "We zijn bezig een plan op te stellen", zegt projectleider Gert-Jan Broek huis vorige week woensdag in de dorpsraadvergadering. "Daarbij nemen we ook het kruispunt mee zodat er straks een mooie eenheid ontstaat." Alle procedures moeten nog worden opgestart en de archi tect gaat nog aan de slag om een stedenbouwkundig plan te ont werpen. Dit zal halverwege 2011 zijn afgerond. Haegens Vastgoed heeft met 3770 vierkante meter het grootste deel in bezit. De gemeente brengt aan de Pastoor Gerardsstraat een groenstrook van 330 vierkante meter in. Daarnaast is Harry Maes- sen nog eigenaar van een perceel van 1410 vierkante meter. "Moge lijk kunnen we ook deze kavel meenemen in het bouwplan", zegt Broekhuis. "Maar de grond is niet van ons. Er hangt een prijskaartje aan." 'Goed centrum' "Venray heeft een goed cen trum met tal van goede ele menten. Het aanbod is vrij compleet, aan de rand van het centrum is voldoende parkeer ruimte en de structuur bevat meerdere noord-zuidverbin dingen en diverse pleinen. Toch worden deze elementen niet ten volle benut." Dat is de hoofdconclusie van de Ruimtelijk Economisch Ste denbouwkundige analyse van het centrum, gemaakt door MKB Reva. De onderzoekers constateren ook dat, ondanks de ideale routing in het centrum, veel door de Gro testraat op en neer wordt gelo pen. De trekkers in het centrum zouden niet optimaal functione ren. In de analyse wordt ook de beleving van het centrum in beeld gebracht. De Grote Markt en Gro testraat scoren hoog, het Henseni- usplein en de Schoolstraat minder en Schouwburgplein en De Bleek laag. Ook de noordwesthoek van het centrum scoort laag. Zo zijn het Schouwburgplein en ingang van De Bleek gebieden waar de consument snel doorloopt. Het Schouwburgplein zou een dui delijkere functie moeten krijgen. Alleen een evenementenplein is in de ogen van de onderzoekers niet voldoende. Ook zou Venray eraan moeten werken om de gevels en puien te verbeteren. In de analyse worden ook enke le aanbevelingen gedaan. Zo zou het pleintje op de splitsing School straat De Bleek een duidelijkere functie met trekker moeten krij gen. De onderzoekers noemen dit een belangrijk scharnierpunt in de looproute van het centrum. Her ontwikkeling van het plein van De Bleek, bij de EmTé, zou ook leiden tot verbetering. De onderzoekers geven echter aan dat dat financi eel moeilijk zal zijn. Volgens de onderzoekers zou er een steden bouwkundige visie op de pleinen moeten komen. Daarnaast zouden de plannen van pandeigenaren geïnventariseerd moeten worden en financieel moeten worden doorgerekend. Dit alles zou om een integrale benadering vragen, waarbij de onderlinge samenwer king goed moet worden vastge legd. Wethouder Loonen liet in een reactie op het rapport weten dat met het project Centrum op de Schop er in Venray al veel is veranderd en nog gaat verande ren. De wethouder erkende dat de noordwesthoek van het centrum een enorme uitdaging is. Verder constateerde Loonen dat er inmid dels ook flink aan de gevels wordt gewerkt. "Ik heb er vertrouwen in dat het goed komt." Nuchter, schuchter of lef? Bij de presentatie van het rap port Economisch Pespectief regio Venray noemde wethouder Jan Loonen de Venraynaar nuchter en schuchter. "Leuk", stelde Paul van den Broek, directeur bij Nor- bert Dentresangle Logistic, "maar vergeet dat!" Loonen noemde de Venraynaar nuchter en schuch ter naar aanleiding van een van de conclusies dat ondernemers, om kansen te benutten, ook het lef moesten hebben om te inves teren. "De Venraynaar is echter nuchter en schuchter. Ik koester dat. Het feit dat we zo zijn, is heel belangrijk." De opmerking wekte bij Paul van den Broek nogal wat verbazing op. "Bescheidenheid is leuk. Maar als we dat tot kunst ver heffen, gaat dat tegen ons werken. Vergeet dat!" De Dorpsraad Oostrum houdt een openbare vergadering op dinsdag 9 maart in D'n Oesterham in Oostrum. Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staat onder meer, de benoeming van een nieuw lid voor de kascontrole en woning bouw Oostrum-Oost. PEEL EN MAAS Wethouder Van der Broeck: "Dikke streep onder het verleden" De gemeente heeft nood gedwongen plan B voor de uitbreidingswijk zuid-oost in Oirlo uit de kast gehaald. Het is ze niet gelukt om tot over eenstemming te komen met eigenaar Wolters-van Soest over de aankoop van een stuk grond aan de achterzijde van de Deputé Petersstraat. Dit perceel blijft nu als een groene long in de nieuwbouwwijk lig gen. Als er geen kink meer in de kabel komt, dan kan in het voorjaar van 2011 de schop eindelijk in de grond. Het ongenoegen en ongeduld in Oirlo zijn groot. Tijdens de dorps raadvergadering van januari kan wethouder Van der Broeck nog geen concreet nieuws melden. Vorige week woensdag komt hij terug met projectleider Gert-Jan Broekhuis. Aan dertig dorpsbewo ners wordt het bouwplan gepre senteerd. Iedereen betreurt het dat de gemeente het laatste stuk grond niet heeft kunnen bemachtigen. Er klinken ook verwijten. Want er is lange tijd verzwegen dat nog niet alle grond in de hoek Hoofdstraat- Deputé Petersstraat in bezit was van de gemeente. Het jarenlange getreuzel heeft veel boze gezich ten opgeleverd. Jonge Oirlonaren zijn gefrustreerd afgehaakt en naar elders vertrokken. De droom van het CPO-project, om 35 woningen in eigen beheer goedkoper te bou wen, is uiteengespat. "Vertrouwen komt te voet en gaat te paard", zegt Van der Broeck tegen zijn dorpsgenoten. "Ik hoop het vertrouwen terug te winnen. Ik ben het gemekker uit het ver leden ook zat. We zetten er een dikke streep onder en kijken vanaf nu alleen nog vooruit." Zo gemak kelijk gaat dat niet. "Het is zwaar klote", zegt een boze Oirlonaar. "Iedere keer uitstel op uitstel. Het is alleen maar lucht. Wat de gemeente zegt, klopt niet. Want ze heeft de grond niet eens. De mensen hier zagen het twee jaar geleden al niet meer zitten. En ze hebben gelijk gekregen." Een ande re bezoeker: "Hopelijk heeft de gemeente hiervan geleerd. Dat ze niet opnieuw de mist in gaat." Het is woensdag in gemeen schapshuis De Linde echter niet alleen kommer en kwel. Het bouwplan wordt redelijk positief ontvangen. De dorpsraad is er alles aan gelegen er een succes van te maken. Sinds tientallen jaren is dit weer het eerste grote bouwpro ject in het dorp dat staat te sprin gen om woningbouw. "Het is vijf voor twaalf", zegt dorpsraadslid Jan Nelissen. "Het belangrijkste is de mensen enthousiast te maken voor dit plan." In de afgelopen weken is er een ultieme poging gedaan om tot overeenstemming te komen met grondeigenaar Wolters-van Soest. De gemeente kan en wil de gevraagde prijs niet betalen. "Teleurstellend. Het is helaas niet gelukt", zegt Gert-Jan Broekhuis. "De komende tien jaar zal op dit stuk niet gebouwd worden." De gemeente heeft voor verdere uit breiding de percelen aan de west kant (aan de zijde van de Hoofd straat) en aan de zuidkant op het oog. Ondanks het kleinere plange bied kunnen er toch nog veertig woningen komen. Aannemer Rob Claassen uit Bakel gaat tien tot twaalf goedkope koophuizen en sociale huurwoningen bouwen. De gemeente hoopt nog voor de zomer het perceel van 2200 vier kante meter - aan de achterzijde van de tuinen van de bewoners aan de Deputé Petersstraat - te verko pen. In het midden komen in een blok acht tot twaalf seniorenwo ningen. Aan de zuid- en oostkant worden kavels van diverse maten uitgegeven. Het varieert van pak weg 300 tot 800 vierkante meter. In totaal kunnen hier twintig hui- zen worden gebouwd, zowel vrij staand als tweekappers. Het plan zal niet in een keer worden volgebouwd. "Gelet op de woningbehoefte kan Oirlo er tien tot vijftien jaar mee vooruit", aldus de projectleider, die meldt dat de procedures worden opgestart zodat de gemeenteraad in novem ber 2010 het bestemmingsplan kan goedkeuren. In februari 2011 wordt de grond bouwrijp gemaakt en kunnen de kavels worden uit gegeven. Als er tenminste geen bezwaren worden ingediend. En die worden wel verwacht, zo valt woensdag te beluisteren. Met agra risch ondernemer Geurts is de gemeente al in gesprek. "We doen geen mededelingen over onder handelingen tussen de gemeente en particulieren", zegt Van der Broeck. Er gaan meer namen over tafel. "Als het beroep wordt door gezet tot bij de Raad van State, dan zijn we zo een jaar verder", waar schuwt Broekhuis. Donderdag 4 maart 2010 - Pagina 7 De Regio Venray heeft een aantal sterke troeven waar door, wanneer daarop wordt ingezet, de economische voor uitzichten goed zijn. Dat is een van de conclusies in het rap port Economisch Perspectief Regio Venray, dat in opdracht van Rabobank Venray is gemaakt. Het rapport werd dinsdag gepresenteerd. De regio heeft een zeer sterke agrarische sector waarin de vol ledige keten is vertegenwoordigd. De regio zou zich dan ook moeten profileren als hét 'Food-Agricen- trum' van de wereld. De Floriade zou daarbij een belangrijke rol kunnen spelen. Versterken van food en agri leidt bovendien tot versterking van andere sectoren zoals bouw, zakelijke dienstver lening en logistiek omdat deze sectoren sterk verweven zijn met de agrisector. Venray moet zich in de toekomst ook een passende rol zoeken. Venray maakt onderdeel uit van een grotere regio. Venray en de andere deelregio's (Horst aan de Maas, Peel en Maas, Venlo) hebben elkaar nodig. Bovendien houdt de economie niet op bij de regiogrenzen en moet de regio verder kijken, ook over de lands grenzen heen. De maakindustrie is voor Venray nog steeds belang rijk, maar neemt qua werkgele genheid wel af. Deze sector zal zich meer moeten focussen op kennisintensieve en innovatieve activiteiten. Zoek daarbij naar producten waaraan bedrijven uit de regio de meeste waarde kun nen toevoegen. Het belang van de logistieke sector wordt nog vaak onderschat en afgedaan als 'dozen schuiven'. Het tegendeel is echter waar. De gunstige lig ging van Venray en de regio biedt deze sector extra mogelijkheden. De haven van Wanssum, maar ook Airport Weeze bieden ook kansen. Maar het toverwoord tijdens de bijeenkomst, waar zo'n veertig vertegenwoordigers van onderne mersorganisaties en gemeente bij aanwezig waren. 'Werk samen op bovenregionaal niveau. Formuleer een heldere economische koers en agenda voor de grotere regio. Maar het draait niet alleen om samenwerking tussen gemeen ten, maar ook tussen de sectoren en bedrijven. Dat kan leiden tot nieuwe producten. De vergrijzing biedt kansen voor bedrijven die daarop inspringen. Dat vergt wel lef en organisatiekracht', zo wordt in het rapport gesteld. Wethouder Loonen gaf aan dat hij kansen ziet. De overheid kan daarbij een rol spelen door slag kracht te tonen om economisch te groeien, om ondernemers te facili- teren op het gebied van dienstver lening en infrastructuur en ook door regionale samenwerking te stimuleren. Ook de wethouder is van mening dat de Floriade daar bij een rol kan spelen. Met lef! In april start in Venray de cursus Met lef! Zelfverzekerd in contact met anderen voor jongeren van 16 tot 23 jaar. In Nederland heb ben jaarlijks circa 490.000 men sen van 18 tot 65 jaar last van een sociale fobie. Voor meer informa tie en aanmelding kan men con tact opnemen met het Informatie centrum Geestelijke Gezondheid via telefoon (0478)527066 of via e-mail igg@ggznml.nl. Geen gewonden, wel veel schade Ruim een half jaar geleden had Peter Gommans uit Oirlo nog nooit op een wielrenfiets gezeten. Op 3 juni wil hij voor het goede doel drie keer op een dag Alpe d'Huez beklim men. "Ik heb er een nieuwe hobby bij", aldus de 48-jarige bankmedewerker. Gommans is werkzaam bij de Rabobank in Horst. "Toen onze nieuwe directeur het idee opper de om aan Alpe d'HuZes mee te doen, riepen enkele collega's meteen 'ja'. Ook ik, maar wel met een voorbehoud, want ik had nog nooit zo gefietst", vertelt Peter Gommans. Hij leende vervolgens een renfiets en ging enkele weken trainen om te kijken of het wat voor hem was. Nu heeft hij er een hobby bij én een doel. Alpe d'HuZes is een landelijke actie waarbij fietsers, alleen of met een team, onder het motto 'Opgeven is geen optie!' geld bij een fietsen. Dat geld wordt weer besteed aan de strijd tegen kanker. "Dat doel stond me zeer aan. Bij mijn moeder is twee keer kanker geconstateerd en twee keer heeft ze deze ziekte overleefd. Maar er zijn nog te veel voorbeelden waar bij de ziekte niet wordt overleefd." Dat werd Gommans nog eens duidelijk op een introductiedag Peter Gommans gaat voor het goede doel drie keer op een dag Alpe d'Huez beklimmen. van Alpe d'HuZes. "Ik was bijna de enige aanwezige die een posi tief verhaal kon vertellen.Voor Peter Gommans was dat overi gens een dag waarop hij vaak de kriebels kreeg. "Alles draaide om emotie en de wilskracht om de berg een of zelfs zes keer te beklimmen." Peter gaat nu met een aantal collega's en een aantal relaties van de bank op 6 juni Alpe d'Huez beklimmen. Het doel is om per deelnemer minimaal 5000 euro bijeen te krijgen. "Daarvoor ontwikkelen we samen diverse acties, maar mensen kunnen mij ook individueel sponsoren." Meer informatie kun je terugvinden op mijn persoonlijke Alpe d'HuZes pagina http://deelnemers.alpe- dhuzes.nl/acties/pgommans/ team/actie.aspx "Sponsoren zijn van harte welkom. Ondertussen ben ik volop in training om mijn doel, drie keer de beklimming doen om zo de kankerbestrijding te ondersteunen, te verwezenlij ken. Want opgeven is geen optie! Elke vorm van hulp is daarbij wel kom." Mocht u nog vragen hebben, dan kunt u ook een mailtje sturen naar alpedhuzes@maashorst.rabo- bank.nl. De enorm krachtige aard beving in Chili heeft ook een van de projecten van SOS Meerlo-Wanssum getroffen. Het betreft de drie kinderen- huizen Hogar Esperanza in Chillan, een stadje dat vlak bij het epicentrum van de aardbe ving ligt. SOS Meerlo-Wanssum heeft dit tehuis van de Belgi sche zuster Lucienne Hardy gesteund in de periode 2002 tot en met 2005. "Uit de eerste berichten uit Chili blijkt dat er geen gewonden zijn gevallen in het tehuis, maar dat de scha de groot is", vertelt voorzitter René Poels van SOS Meerlo- Wanssum. Via oud-Meerlonaar Theo Denis- sen uit Well, het echtpaar Denissen heeft twee meisjes geadopteerd uit het kindertehuis, en de familie van zuster Lucienne Hardy ontving SOS het nieuws uit Chili, dat is getroffen door een van de zwaar ste aardbevingen van de laatste honderd jaar. Contact vanuit Euro pa naar Chili is onmogelijk. "Zus ter Lucienne heeft contact gehad met haar zus in Bilzen in België. Er zijn godzijdank geen gewonden gevallen." In de vroege ochtend van zaterdag 27 februari rond half vier begon de aarde in Chili te tril len en daarna heftig te schudden. Vooral tussen het gebied rondom de havenstad Concepcion is zwaar getroffen. "Het stadje Chillan ligt daar nog geen honderd kilometer vandaan. In de drie huizen van zus ter Lucienne logeren zestig wees kinderen en enkele leiders en de zuster. Die werden plotseling wak ker. Alles schudde en trilde in de huizen. Een half uur lang teisterde moeder aarde Chili. De paniek was groot. Schilderijen vielen van de muur, de ruiten sneuvelden, kasten en stoelen vallen om en lampen schommelden wild op en neer. De elektriciteit viel uit en af en toe hoorden de bewoners van Hogar Esperanza harde knallen." Na ruim een half uur kon vol gens Poels de eerste balans wor den opgemaakt: niemand raakte gewond. "De drie huizen (aardbe- vingsbestendig gebouwd) staan nog fier overeind. Maar de chaos binnen is enorm en hier en daar zijn muren gescheurd. Ook een grote nieuwe zonneboiler die recentelijk was geplaatst op een van de daken is met grof geweld naar beneden gedenderd. Een tweede boiler stond klaar om geplaatst te worden. Die heeft niets geleden. De stenen afschei dingsmuren rondom het project zijn verwoest. De omvang van de schade is vooralsnog onbekend." SOS Meerlo-Wanssum heeft dit project van 2002 tot en met 2005 gesteund met onder meer de aan schaf van een personenbusje en de inrichting van een klasje en aanschaf van studiemateriaal. Ver tegenwoordigers van SOS hebben het project destijds bezocht en enkele Meerlo-Wanssumse studen ten hebben bij dit project stage gelopen. SOS Meerlo-Wanssum heeft nog steeds goede contacten met de zuster in Chillan. Voor dit project hebben velen in Meerlo- Wanssum en daarbuiten zich des tijds ingezet. Onder andere de opbrengst van de Wielervierdaag- se in Venray en van een pelgrims tocht van het echtpaar Jan en Jana Bexkens uit Tienray naar Santiago de Compastella zijn naar dit pro ject gegaan.Afgelopen dinsdag was op Peel en Maas TV een reportage te zien over de aardbeving en het project van SOS Meerlo-Wanssum Zuster Lucienne Hardy samen met enkele weeskinderen op de foto. Foto: René Poels. in Chili. De uitzending is terug te zien op www.peelenmaastv.nl Landalpark Het Roeken bosch in Blitterswijck krijgt van de gemeente Venray geen vrijstelling van toeristenbelas ting tijdens de Special Olym pics. Van 4 tot 8 juni worden de Olympische Spelen voor sporters met een verstande lijke beperking in Noord-Lim burg gehouden. Tweeduizend sporters en zo'n duizend begeleiders nemen aan het evenement deel. Een groot deel van hen (ongeveer zeven honderd personen) verblijft op Het Roekenbosch. Om de over- nachtingskosten zo laag mogelijk te houden, diende het Landalpark een verzoek om ontheffing van toeristenbelasting in. Het col lege heeft het verzoek echter afgewezen. Het draait om een paar duizend euro. De toeristen belasting bedraagt 0,70 euro per overnachting. Het is een directe elasting voor personen van bui ten de gemeentegrenzen die in de gemeente Venray verblijven. Het is bedoeld als een tegemoetkoming in de kosten van de gemeente, zoals voor afval en riolering. Uit zonderingen zijn er voor asiel zoekers en mensen die verpleegd worden in verzorgings-, verpleeg- of ziekenhuizen. Het college wil geen uitzon dering maken voor Het Roeken bosch. De gemeente geeft al een bijdrage van 97.695 euro aan de Special Olympics. Ontheffing kan precedentwerking betekenen voor anders evenementen en festiviteiten. Om te voorkomen dat er in de toekomst andere ver zoeken komen, heeft het college afwijzend gereageerd. Ook in de gemeente Horst aan de Maas is voor de Special Olympics een vrijstellingsverzoek voor toeris tenbelasting ingediend. Ook Horst aan de Maas zal geen ontheffing verlenen. PITTIG BELEGEN KILO 6.95 FRANK SCHAEFFERS Renovatie Bitumineuze daken Lood- en zinkwerken •Velux vensters w 0478-511094 Stationsweg 124B ^^.yenray-Oostrum^^^

Peel en Maas | 2010 | | pagina 7