Koster-organist Harrie Nellen stopt na zeventig jaar Koester uw Monument ttm'; Aè\\ A'.i Moedercentrum Eva bezoekt Europees Parlement in Brussel lVAnaar HeT Onthulling monument in Meerlo W k# r\/ AÜSGAAT/& ELflENT lÉft-'.vïéhi'mtó! 5::$ ;r ■t' f .ft iffA i' v k ;«ui fill ï«»l j uil*' (kt til» Honderdeenendertigste jaargang - week 9 - donderdag 4 maart 2010 «TV •»;--J» 5ï"ï? V..A i A H. rt if Slt V Rffrcippus Liefst zeventig jaar heeft Harrie Nellen (86) uit Smakt achter het orgel gezeten. Zeventig jaar was hij ook lid van het zangkoor. In 1963 werd hij bovendien koster. Nu laten zijn ogen het allemaal niet meer toe: door ziekte en medicatie is hij slechtziend geworden. Noodgedwongen neemt de koster-organist in Smakt afscheid, op zondag 7 maart. Met pijn in zijn hart. "Muziek is de enige hobby die ik heb. Het is erg moeilijk voor mij dat ik moet stoppen, maar het gaat niet meer." Als oudste zoon van een kos ter was Harrie Nellen voorbe stemd om zelf ook deze taak op zich te nemen. "Als oudste was ik de sigaar. De kinderen die na mij kwamen, zijn wel gaan leren. Als zesjarige was ik al misdienaar. Ik was graag gaan studeren. Maar dat Afgelopen dinsdag ging een bus vol dames van het Moe dercentrum Eva uit Venray op uitnodiging van Ria Oomen naar Brussel voor een bezoek aan het Europees Parlement. Een groot gedeelte van het gezelschap bestond uit alloch tone vrouwen die binnen Eva hard werken aan hun inbur gering. Omdat Europarlemen tariër Oomen onverwacht verhinderd was, nam haar collega Henk van de Kamp de ontvangst voor zijn rekening. Hij schetste een kort overzicht van de ontstaansgeschiedenis van het Europees Parlement. Na de twee wereldoorlogen stelde de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Robert Schuman, in mei 1950 in een toespraak voor om een unie op te richten tussen Frankrijk en Duitsland. Deze rede was het begin van de Europese integratie en zou verregaande gevolgen hebben. Volgens Henk Van de Kamp is het feit dat er al 65 jaar geen oorlog meer gevoerd is in Europa een direct gevolg van de huidige samenwerking. Inmid dels vertegenwoordigt de unie 27 lidstaten en neemt deze een belangrijke plaats in als bewaker van vrijheid, democratie en men senrechten. Tijdens de vergaderin gen zijn 23 tolken aanwezig, voor ieder taalgebied één. Een van de dames vroeg zich af waarom er binnen de unie niet voor één alge mene taal gekozen was, zij moeten immers allemaal moeite doen om te integreren en de Nederlandse taal te leren. De achtergrond van dit gegeven bleek divers. Ten eer ste heeft ieder land recht op zijn zat er niet in. Op mijn zestiende zat ik achter het orgel. Oefenen deed ik in de oude kerk in Geijste- ren. Toen organist Philipsen over leed, heb ik zijn plek ingenomen. In 1963 stierf mijn vader en heb ik het kosterschap van hem over genomen. Mijn vader is 45 jaar koster geweest, naast zijn café en winkel aan huis. We hebben altijd veel pelgrims gehad. Ik ben ook in het Pelgrimshuis geboren." Harrie Nellen beaamt dat muziek altijd zijn grootste hobby is geweest. "Ik heb in de bouw gewerkt, totdat een hernia dit mij onmogelijk maakte. Vanaf toen heb ik me volledig op muziek gericht. Ik ben zeventig jaar lid geweest van de fanfare, waarvan vijftig jaar actief lid. Ik speelde trombone, sax sopraan en sax tenor. Ik ben ook voorzanger van het koor en zing solo's, bijvoor beeld tijdens rouw- of trouwdien- eigen taal, cultuur en identiteit. Vervolgens moeten belangrijke onderwerpen volledig begrepen worden voordat er een beslissing genomen kan worden. Ten slotte moet iedere burger in de gelegen heid worden gesteld om lid van de unie te worden, los van zijn of haar talenkennis. Op de achtergrond speelt wellicht ook nog wat nationale trots van verschillende lidstaten. Natuurlijk kwam ook de maan- sten. Gregoriaanse muziek is mijn favoriet. Jammer dat deze muziek terrein heeft verloren. Nu hoor je veel meer volkszang. Dat is ook mooi, omdat in Smakt ieder een altijd meezingt. Ik heb ook gespeeld in de ochtendmis die op de KRO wordt uitgezonden. Ik heb het werk altijd graag en goed gedaan. Ik was immer op tijd en werk secuur." De krant lezen doet Harrie Nel len met een loep en zelfs dat gaat moeizaam. "Sinds mijn vrouw tien jaar geleden overleed, is muziek het enige wat ik nog heb. Ook dat moet ik nu opgeven. Vorig jaar kreeg ik een auto-ongeluk door dat ik niet goed kan zien. Als ik mijn zicht nog zou hebben, was ik zeker niet gestopt. Ik zit niet graag binnen. Iedere middag ga ik biljarten. En ik heb veel steun aan mijn buren. Mijn vrouw en ik heb ben twee kinderen gekregen. Mijn delijkse tocht naar Straatsburg aan de orde. Na wat achtergrond informatie had de gids nog een laatste opmerking. Medeoprichter Konrad Adenhauer zou gesteld hebben dat, als er tijdens de oor logsjaren aan iedere Europeaan gevraagd was of hij 50 cent per jaar over had om voortaan oorlog te voorkomen, dat iedereen dat van harte zou hebben toegezegd. Na een kijkje in de grote verga derzaal en heerlijke lunch stond oudste, een zoon, is gestorven. Mijn dochter heeft wel de kans gekregen om te gaan studeren en dat heeft ze ook lange tijd gedaan. Ze werkt nu als politica in Deurne en dat doet ze heel goed." Zijn verdiensten voor de gemeenschap zijn niet onopge merkt gebleven. In 1987 kreeg Harrie Nellen een koninklijke onderscheiding, van toenmalig burgemeester Van Oers. Daar kwam in 1994 een pauselijke onderscheiding bij. Ook voor zijn verdiensten in de oorlog kreeg hij een onderscheiding. Harrie Nellen maakte deel uit van de Blokploeg. Hij was de leider van een groepje jongeren dat zat ondergedoken in de bossen. Eén van zijn mees te dierbare herinneringen stamt uit die tijd. "In de kerstnacht van 1943 woonden Engelse piloten de nachtmis bij. Dat was de mooiste mis ooit." Harrie Nellen zegt veel er een gids klaar voor een interes sante tour de Brussel. Het was wel even schrikken voor de dames toen hun kleurrijke spandoek resoluut in beslag genomen werd tijdens maken van wat foto's. Achteraf bleek dat er niet gefo tografeerd of gedemonstreerd mocht worden in de buurt van Harrie Nellen: "Muziek is de enige hobby die ik heb. Het is erg moeilijk voor mij dat ik moet stoppen, maar het gaat niet meer!' te danken te hebben aan de Kar melieten priesters die in Smakt zijn geweest. "Ik denk dat ik met zo'n tien priesters heb samenge werkt. Ik heb daar goede herin neringen aan. Zoals in maart, de maand van Sint Jozef, wanneer er iedere zondag zeker drie dien sten werden gehouden. Dat was heel druk, maar ik heb er graag mijn tijd in gestoken. Ook de orga nisatie van bedevaarten nam ik altijd voor mijn rekening. De kerk heeft moeite met het vinden van een goede vervanger. De kerken lopen leeg. Er zijn steeds minder priesters en ook het koor krimpt. Ik ben wel altijd gelovig geweest. Nog steeds voel ik me betrokken bij de kerk." het parlementsgebouw. Gelukkig mocht het onschuldige spandoek uiteindelijk wel weer mee terug naar Venray. Deze eerste excursie was een succes; de dames kregen een goede indruk van Europees bestuur. De meesten van hen gaan op 8 mei graag mee naar Den Haag om te kijken hoe de Neder landse regering er uit ziet. In het Rijksmonument de Paters kerk aan de Leunseweg in Venray treft men glas in loodramen van verschillende bekende glazeniers. Men vindt er onder meer werk van Gilles Fransen, Eugene Laudy en Jan Dijker. In de Paterskerk zijn zes ramen door Jan Dijker gemaakt. Zij bevinden zich in het priesterkoor en in de kooromgang, dat is de overgangsruimte van het priesterkoor naar het schip. Op de foto zijn die zes ramen weergege ven. De twee ramen met een non- figuratieve voorstelling, zie links op de foto, zijn hoekramen en bevinden zich in het priesterkoor. De overige vier ramen met een figuratieve voorstelling zijn ramen in de kooromgang. Het ronde raam volgens de bovenste foto in het midden geeft een afbeelding van de evangelist Johannes, het ronde raam daaronder van de evangelist Lukas. De twee ramen met elk een staande figuur zijn respectievelijk voorzien van een afbeelding van St. Andreas, links, en de H. Philip- pus, rechts. Jan Dijker (1913-1993) werd in Den Helder geboren en Op zaterdagmiddag 6 maart wordt bij de Joannes de Doper kerk in Meerlo een bijzon der monument onthuld. Dat gebeurt op initiatief van oud- Indiëganger Mies Coenders uit Meerlo en zijn collega's Ber- tus Janssen, Sjaak Cox, Harry Vullings en Lei Bartels. Zij moesten ruim zestig jaar geleden hun dienstplicht vervul len in het voormalige Nederlands- Indië, waar een van de Meerlose soldaten, Herman Linskens, op 24 september 1949 op 21-jarige leef tijd sneuvelde bij Poekarang, na zestien maanden trouwe dienst. Hij werd tijdens een nachtelijke patrouille door Nederlandse sol daten per ongeluk doodgescho ten. Als eerbetoon en om alle Meerlose soldaten die destijds zijn uitgezonden en in het bijzonder Herman Linskens te herdenken, wordt het monument onthuld. De levensgrote torso van Herman Linskens is gemaakt door kunste nares Carmen Luschen uit Mer- selo. De plechtigheid begint om 14.00 uur met een herdenkings dienst in de parochiekerk van Meerlo, die wordt geleid door pas toor Ruud Verheggen. Deze dienst wordt opgeluisterd door het kerk koor van Meerlo. Daarna is buiten de kerk een plechtigheid waaraan onder meer Fanfare Eendracht uit Meerlo haar medewerking ver leent. Jan Linskens, de broer van de omgekomen soldaat, onthult het monument. In het zaaltje van café Oud Meerlo is tevens een expositie ingericht van de Indië- gangers. Soldaat Herman Linskens werd op 28 februari 1927 in Meerlo geboren. Tijdens de Tweede Wereldoorlog was hij knecht bij een boer, maar op 16 oktober 1944 werd hij met andere Meer- studeerde van 1936-1941 aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam. Hij stapte na een eerste jaar bij de schilderaf deling over naar de afdeling monu mentale kunst. Daar specialiseerde hij zich in gebrandschilderd glas onder leiding van Heinrich Cam- pendonk. De invloed van zijn leer meester is duidelijk herkenbaar in de transparantie van het glas, de sterke contouren van het lood en het tweedimensionale karak ter van de voorstelling. In 1940 behaalde hij met zijn Franciscus- raam de zilveren medaille van de Prix de Rome voor Monumentale Kunst. Na zijn afstuderen vestigde hij zich in Moergestel, waar hij met zijn academievriend de pries ter - kunstenaar Egbert Dekkers (1908-1983) een huis deelde. Pas in de periode van de wederop bouw na de Tweede Wereldoorlog, kwamen er opdrachten. Daaron der dus ook de opdracht voor de zes ramen in de Paterskerk, welke alle in 1951 zijn gemaakt. In 1950 nam hij op uitnodiging deel aan een zeereis met andere kunste- lose mannen opgepakt door de bezetter en tewerkgesteld in Duits land. Enkele maanden later kwam hij terug en in november ging hij 1946 in militaire dienst. Op 30 mei 1947 werd hij ingescheept naar Indië. Herman Linskens stond bekend als een bescheiden, erg plichtsgetrouwe man. Hij was actief bij de toenmalige jongeren beweging Kajotters en lid van de Meerlose voetbalclub. Tijdens zijn naars. De inspiratie die dat ople verde zorgde voor een prachtige tentoonstelling in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Daarna maakte hij vaker zeereizen, naar Cyprus, Bali en de Nederlandse Antillen, om inspiratie op te doen. Van 1951-1980 heeft Jan Dijker les gegeven aan de Academie voor Beeldende Vorming in Tilburg. Jan Dijker was een veelzijdig kunste naar, hij maakte naast gebrand schilderd glas ook glas-appliqués, muurschilderingen, sgraffito's en vrij werk. Hij was een meester in het vervaardigen van monumenta le kunst en ontwierp voor diverse kerken en openbare gebouwen decoratieve muren, wandtapijten, maar vooral monumentale glas technieken. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen: Kerkgebouwen in Lim burg, Glas in lood in Nederland 1817-1968, Regionaal Archief Til burg. Stichting Venray Monumen taal (SVM): secretariaat Vliezen- weg 1 5801 JC in Venray, e-mail venraymonumentaal@live.nl. Soldaat Herman Linskens uit Meerlo periode in Indië schreef hij regel matig brieven naar zijn ouders en de mensen van het Thuisfront die een blaadje uitgaven. Via Herman bleven zijn dorpsgenoten op de hoogte van het reilen en zeilen in Indië. Twee weken voordat hij sneuvelde, schreef hij zijn laatste brief naar zijn ouders. Barbara van de Voort, Zara Roozbahani en Noëlle Wiebing (vanaf links) voor het vertrek naar Brussel. Eerbetoon aan alle Indiëgangers EN MAAS V - A'- tWJ" ST*1 »*«5»JS

Peel en Maas | 2010 | | pagina 13