Vijf wethouders Samenwerking Mia Weijers wint reischeque Service rubriek Oude foto p4 h Gunhoek - ook voor üw tuin PEEL EN MAAS Van kerktorenpolitiek naar een beleid op basis van visie en inhoud Het moment dat de gemeen te Meerlo-Wanssum ophoudt te bestaan, komt snel dichter bij. De herindeling betekent niet alleen het begin van twee 'nieuwe' gemeenten, maar, in het geval van Meerlo-Wans- sum, ook het scheiden van dorpen, gezinnen én politieke partijen. Zo ook bij de Pro gressieve Kombinatie Meerlo- Wanssum, waarvan het 'Hor ster' deel een lijstverbinding met de Partij van de Arbeid is aangegaan en het Venrays deel is gefuseerd met Lokaal Aktief in de nieuwe progressieve fractie PP2. PK Meerlo-Wans- sum wordt per 1 januari 2010 officieel opgeheven. Peel en Maas ging aan tafel zitten met twee PK'ers van het eerste uur: Leo Beterams uit Meerlo en Kees Molenaar uit Wanssum. De PK wordt over enkele uren officieel opgeheven.... Leo Beterams: "Ja, en de splitsing van de PK doet pijn. Daar ben ik heel eerlijk in. Ik vind het hartstik ke jammer dat deze enthousiaste groep mensen uiteen gaat vallen. Maar ik ben tegelijkertijd ook erg trots op alles wat we samen heb ben bereikt en zeker ook hebben betekend voor de gemeente Meer- lo-Wanssum." Kees Molenaar: "De PK is toch een beetje ons kindje. Ik was bij voorbeeld de eerste voorzitter in 1977 en Leo was het eerste raads lid en later jarenlang als wethou der hét gezicht van de partij. Dan is het toch even slikken als het voorbij is. Maar we kijken met een goed gevoel terug op een periode van meer dan dertig jaar lokale progressieve politiek in Meerlo- Wanssum en zien vol vertrouwen de nieuwe uitdagingen in Venray en Horst aan de Maas tegemoet. De PK is een duurzame formule gebleken. Van kerktorenpolitiek naar een beleid op basis van visie en inhoud." Waarom werd de PK eigen lijk opgericht? Leo Beterams: "Nou, dat is een heel verhaal. In de zestiger jaren van de vorige eeuw zorgde de legendarische 'rode' pastoor Sjang Slots voor een bewustwordings proces onder de parochianen in Wanssum. Zowel op het gebied van geloofsbeleving als op poli tiek vlak. Hij nodigde de mensen uit om zelf na te denken, verant woordelijkheid te nemen en zelf keuzes te maken. Op het politieke vlak uitte zich dat bij een groep jonge mensen, onder wie Kees en ik, door bij de Tweede Kamerver kiezingen van medio zeventiger jaren posters te gaan plakken van linkse partijen, zoals PvdA, PPR, D66 en PSP" Kees Molenaar: "In die tijd bestond de gemeenteraad nog uit vertegenwoordigers van de zes dorpen. In 1974 zat Leo voor het kerkdorp Wanssum in de gemeen teraad. Het gemeentebestuur was tamelijk feodaal, het college, en dan vooral de burgemeester, bepaalde wat goed was voor de bevolking. Bij een aantal, met name jongeren, ontwikkelde zich de opvatting dat gemeentepoli tiek meer is dan dorpenbelangen. De kerktorenpolitiek was hen een doorn in het oog. In 1977 is de PK opgericht met als doel een platform te bieden aan progressief denkende mensen, die verder wil den kijken dan de dorpsgrenzen. De PK wilde bijvoorbeeld meer openheid in het bestuur, meer inspraak voor burgers en progres sieve mensen en partijen binden." In 1978 nam PK Meerlo- Wanssum voor het eerst deel aan de gemeenteraadsverkie zingen? Kees Molenaar:"Dat klopt, en we kregen meteen voldoende stem men voor een zetel. Leo Beterams werd weer gekozen, maar dit keer niet als vertegenwoordiger van een dorp, maar als vertegenwoor diger voor de gehele gemeente. In die tijd kregen we overigens ondersteuning van de zijde van de PvdA-afdeling in Venray." Wat herinneren jullie je nog uit die beginjaren? Leo Beterams: "De heftige kruis- rakettendiscussie in de jaren zeventig. Alles wat links was, ageerde tegen de aangekondigde komst van die raketten op vlieg basis De Peel in Venray. Ik kan me goed herinneren dat we als PK in de demonstraties meeliepen, samen met de pastoor. Dat kon niet iedereen waarderen." Kees Molenaar: "Nieuw was vooral de wijze waarop de PK de burgers bij de politiek betrok. We hielden periodiek thema-avonden in alle dorpen en vergaderden openbaar. We praatten samen met de burgers bijvoorbeeld over de mest- en stankproblematiek in Blitterswijck, de overlast en onveiligheid op de Venrayseweg/ Brugstraat in Wanssum, milieu vraagstukken, jeugd en jongeren- onderkomens en dorpsraden. En de PK heeft ook een aantal verbor gen dossiers naar boven gehaald, we hadden en hebben een hekel aan achterkamertjespolitiek." Leo Beterams: "De PK heeft er altijd naar gestreefd om de politiek laagdrempeliger te maken.We heb ben ons altijd extra hard gemaakt voor de zwakkeren in de samen leving, maar zijn bijvoorbeeld ook de eerste partij geweest die het huidige traject van de rondweg in Wanssum intekende. We werden voor gek verklaard, want die route moest aan de andere kant van het dorp komen" Lachend: "Ja, we heb ben vaak een vooruitziende blik gehad." Als je een aantal aanspre kende successen mag noemen, dan. Het zat er al aan te komen, maar vorige week werd het helemaal definitief: CDA, Essentie en PvdA-PK vormen vanaf 1 januari de coalitie in Horst aan de Maas. Maar liefst vijf wethouders gaan de nieuwe gemeente samen met (waarnemend) burgemees ter Van Rooij besturen. Het 'Horster' deel van de huidige gemeente Meerlo-Wanssum krijgt geen vertegenwoordiger in het college van burgemees ter en wethouders. In hun zoektocht naar een derde coalitiepartner waren CDA (elf zetels) en Essentie (zes zetels) twee weken geleden al beland bij de PvdA-PK (drie zetels). Inhoude lijk zaten de partijen vervolgens snel op een lijn. Alleen de perso nele bezetting van het nieuwe col lege leverde nog enige hoofdbre kens op. In de nacht van dinsdag op woensdag kwam het uiteinde lijk tot een akkoord. Het nieuwe Kees Molenaar: "Kies ik toch voor de verplaatsing van het Beerkensterrein in Blitterswijck. Daarmee is een groot milieupro bleem voor het dorp opgelost. Het is alleen erg jammer dat het daar met de woningbouw niet wil vlot ten." Leo Beterams: "Maar ook de oplossing van de boerderij van Geurts in Meerlo, een van die verborgen dossiers, is mede door de PK tot stand gekomen. En dat zelfde geldt ook voor de aanleg van het zalencentrum 't Brug- eind in Meerlo, de invoering van het concept brede school en het erg acceptabel belastingklimaat. In 1978 begonnen we met één zetel, om in 2009 te eindigen met vijf zetels. De PK heeft zeker haar stempel gedrukt op het politieke veld in de gemeente Meerlo-Wans- sum." Het is niet allemaal hosanna geweest. Er zijn toch ook wel wat zwarte bladzijden? Leo Beterams: "Zeker! In 1994 was ik wethouder en waren de Dickie Minken en Marcel de Groot onze raadsleden. Dickie en Marcel konden zich niet langer vinden in de koers van de partij, waarin in mijn ogen ook persoonlijke belan gen een rol speelden, en besloten om zich af te scheiden van de PK. Toen ontstond de idiote situ atie dat Theo Francken tijdens het vragenuurtje de standpunten van de PK naar voren moest brengen omdat we geen eigen raadsleden meer hadden. Ja, dat was een hef tige periode." Kees Molenaar: "Maar de zwart ste bladzijde in de geschiedenis van de PK is toch wel het laat ste jaar. Het is niet het gehoopte afscheid in stijl geworden. De PK komt als grootste partij acht maanden voor de opheffing van de gemeente in de oppositie bankjes terecht en we verliezen Leo en Carla (Brugman, red.) als wethouders. De emoties zijn de laatste maanden hoog opgelo pen, bijvoorbeeld tijdens de hele discussie over de gemeentelijke herindeling en het Leefplein en Sportpark Noord. Er is genoeg over gezegd en geschreven, maar duidelijk is dat er veel tijd, energie en geld is verspild door het hele college telt drie CDA'ers: Leon Litjens (Horst), Ger van Rensch (America) en Loes Wijnhoven (Sevenum). Essentie en PvdA-PK leveren met respectievelijk Freek Selen (Sevenum) en Birgit Op de Laak (Horst) elk één wethouder. Alleen Litjens en Selen zullen hun functie voltijds vervullen; Van Rensch (0,8 fte), Wijnhoven (0,7 fte) en Op de Laak (0,75 fte) zijn wethouder-in-deeltijd. Aan de keuze voor vijf wethouders liggen verschillende motieven ten grond slag. Zo bestaat de verwachting dat de herindeling tot extra werk leidt. Verder hebben de nieuwe wethouders weliswaar veel raads- ervaring, maar zijn ze met in totaal slechts acht jaar wethouderser varing bestuurlijk betrekkelijke groentjes. Een derde argument om met vijf wethouders aan het karwei te beginnen, is dat daar mee een breed draagvlak voor de onvermijdelijke bezuinigin gen van de komende jaren wordt gecreëerd. Opmerkelijk is dat Een groepsfoto van PK Meerlo- Wanssum. Foto: Patricia Levens. gedoe." De PK is op dat moment aangeslagen? Leo Beterams: "Natuurlijk, maar niet verslagen. Het enthousiasme en de strijdvaardigheid zijn geble ven. Besprekingen met progressie ve partijen in Horst aan de Maas, Sevenum en Venray leiden tot twee nieuwe samenwerkingen. In Horst aan de Maas vormt de PK een eigen partij met PKS-mensen uit Sevenum en komt uiteindelijk tot een gezamenlijke lijst met de afdeling Horst van de PvdA. In Venray heeft de PK besloten om, met steun van de regionale afde lingen van GroenLinks en D66, tot een progressieve lokale bundeling te komen met Lokaal Aktief." De uitkomst van de gemeen teraadsverkiezingen was ver rassend in Venray en tegenval lend in Horst aan de Maas. Kees Molenaar: "Klopt. In Ven- ray kreeg de nieuwe partij PP2, waarvan ik ook bestuurslid ben geworden, meteen vier zetels. Het is alleen jammer dat het CDA ervoor heeft gekozen om met de PvdA en Samenwerking de coa litie te vormen en dat PP2 in de oppositie terecht is gekomen. Maar, het is niet anders, PP2 gaat op een consequente, zakelijke en op inhoud en vastgelegde beleids regels gerichte opstelling opposi tie voeren. Zoals de PK dat ook de laatste maanden in Meerlo-Wans- sum heeft gedaan." Leo Beterams: "In Horst aan de Maas viel het resultaat van de ver kiezingen tegen met drie zetels. Maar die uitkomst was ook wel te verwachten, nu de PvdA lande lijk ook onder vuur ligt. Dat heeft toch zijn invloed op lokale verkie zingen. Maar positief is wel dat de PvdA-PK in de coalitie mag aan schuiven en dat met Ron Boreas uit Meerlo toch een lid van de PK in de nieuwe raad van Horst aan de Maas zit. Als PK hebben we afgesproken dat we elkaar in beide gemeenten volgen en steu nen. Ja, ik ben er apetrots op dat ik zo lang lid en wethouder van deze prachtige partij mocht zijn." zowel Essentie als PvdA-PK één wethouder krijgt toebedeeld, ter wijl Essentie in de gemeenteraad precies twee keer zoveel zetels bezet als de PvdA-PK. Dit zal er ongetwijfeld toe leiden dat de por tefeuille van Essentie-wethouder Selen aanzienlijk zwaarder is dan die van zijn PvdA-PK-collega Op de Laak. Begin deze week waren zowel over de portefeuilleverde ling als over het coalitieakkoord nog geen nadere details bekend. Het wachten was op de goed keuring van het bereikte akkoord door de leden van Essentie. Overi gens werden vier van de vijf wet houders op 18 november gekozen tot raadslid. De door hun promo tie tot wethouder vrijgekomen zetels zullen worden ingenomen door Bart Engels (CDA, America), Annemie Craenmehr-Hesen (CDA, Horst), Frank Winkels (Essentie, Sevenum) en Richard van der Weegen (PvdA-PK, Grubbenvorst). Raadsleden en wethouders wor den komende maandag beëdigd. College Horst aan de Maas in kannen en kruiken Donderdag 31 december 2009 - Pagina 5 Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Jenny Derkx, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is. Artsen: Dr FJ.P van Arensbergen, Dr PH.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat 1a, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30-17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meerlo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46, 5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Groene Kruis, Postbus 694 5900 AR Venlo www.groenekruis.nl Klantenservice: 088-61 088 61 (24 uur per dag bereikbaar) Groene Kruis maakt deel uit van De Zorggroep, www.dezorggroep.nl Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris:W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Slachtofferhulp Nederland Regio Zuidoost tel: 0900-0101 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermishandeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z. Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschappelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouwwerk of de Vrijwilligerscentrale. In tijden van crisis ontstaan de beste ideeën. Dat zeggen Jo Janssen van Probin Verhaeg uit Venray en Ivo van Sum- meren van IvS Keuringen Service uit Tienray. Intensief overleg tussen beide bedrijven heeft tot resultaat dat de keu ringsactiviteiten van Probin Verhaeg met ingang van het nieuwe jaar zijn overgedragen aan IVS Keuringen Service in Tienray. Probin Verhaeg Venray, al 105 jaar actief als professionele toele verancier voor bouw en industrie, heeft sinds het invoeren van de verplichte keuringen van elektri sche gereedschappen en klimma- teriaal op dat gebied de klanten veel service gegeven. Mede in combinatie met de servicewerk plaats heeft Probin Verhaeg op locatie en in het bedrijf keuringen verricht, met daaraan gekoppeld de nodige reparatie. De reparatie werkplaats blijft in stand. Talrijke reparaties van elektrische gereed schappen worden er dagelijks aan geboden en deskundig uitgevoerd. De keuringen echter zorgen voor een te grote belasting van de organisatie van Probin Verhaeg en passen niet meer in het beeld dat het bedrijf voor de toekomst heeft. Probin Verhaeg heeft daarom besloten zijn keuringsactivitei ten per 1 januari 2010 over te dragen aan het jonge energieke bedrijf IvS Keuringen Service van de 30-jarige ondernemer Ivo van Summeren uit Tienray. Van Summeren is geen onbekende in deze wereld. Hij heeft als kleine zelfstandige zijn sporen in korte tijd al verdiend, op het gebied van keuringen. Zijn bedrijf is gespeci aliseerd in keuringen van gereed schappen en klimmaterialen, en is op de hoogte van alle wettelijke eisen die hieraan gesteld worden. Door deze samenwerking hebben alle klanten van Probin Verhaeg een optimaal keuringsbedrijf bin nen gekregen via IvS Keuringen Service met de daarbij beho rende werkplaats faciliteiten van het Venrayse bedrijf. Deze week ontvangen alle klanten van Probin Verhaeg een brief van de beide Jo Janssen van Probin Verhaeg en Ivo van Summeren van IvS Keuringen Service bekrachti gen de samenwerking voor het pand van het Venrayse bedrijf directies waarin deze samenwer king wordt aangekondigd. Winterwandeltocht De Kammeraöj van carnavals vereniging de Vöskes houden op zondag 3 januari voor de zevende maal een winterwandeltocht. Deze tocht vindt traditioneel plaats op de eerste zondag na nieuwjaarsdag. Start- en finish- plek is café Oud Meerlo bij de kerk. Inschrijving van 10.30 uur tot 13.30 uur, de kosten voor deelname bedragen 1 euro per persoon. De Kammeraöj van de Vöskes en kinderen mogen gratis deelnemen. Er zijn wandelingen van circa 5, 10 en 15 kilometer uitgezet. In de route is een pauze opgenomen waar de wandelaars gratis kunnen genieten van een glas glühwein, koffie of warme chocolademelk met wafels. Dit jaar is de pauzeplaats ingericht aan de Tienrayseweg 15 bij oud-prins Noud I van de Vöskes. Voor meer informatie Jan Poels, telefoon: 0478-691900. Botsing Bij een botsing tussen twee auto's in Tienray zijn zaterdag ochtend drie personen gewond geraakt. De aanrijding gebeurde rond half 12 op de kruising van de Spoorstraat en de Mackayweg. Eén van de wagens vloog in brand. De slachtoffers zijn met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. De politie onderzoekt de oorzaak van het ongeluk. btvuek on^e site: www.gLinlTOek.nl m Venray De Hoveniers wrsjtm Mia Weijers (rechts op de foto) nares van de hoofdprijs van de eniging Meerlo-Wanssum. Zij won uit Wanssum is de gelukkige win- najaarsactie van de winkeliersver- een reischeque van 500 euro. René Dittrich nam in september 1985 afscheid als burgemeester van de gemeente Meerlo-Wans sum. Tal van collega's, vrienden, bekenden en vertegenwoordigers van verenigingen kwamen de bur- gemeester en zijn vrouw de hand schudden tijdens de receptie. Dit- trich werd als burgemeester opge volgd door Joep Hahn. Foto uit het archief van Heemkundever- eniging Meerlo-Wanssum. VERHAEG pranm nnnïïfr"""MIJ,<üjiMJ "Splitsing PK Meerlo- Wanssum doet pijn" Meerlo-Wanssum Afscheid WniwflWwr

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5