APK-plak voor Jos Waals Welke huizen verliezen warmte via dak? Honderd jaar mannenkoor r\ iV-ëD 7 F=m/V Gunhoek - ONDZOR ia<7° PEEL EN MAAS Donderdag 24 december 2009 - Pagina 7 De Venrayse Ald Prinse Kom- peneej heeft unaniem besloten de Ald Prinse Plak toe te kennen aan de afscheid nemende burge meester Jos Waals van Venray van wege zijn grote verdiensten voor de Venrayse samenleving in het algemeen en de carnavalsviering in het bijzonder. Bijzonder, omdat Waals, toen hij ruim achttien jaar geleden naar Venray kwam, van carnaval geen kaas gegeten had. Maar met bewonderenswaar dige snelheid pakte hij zijn rol als opperpiëlhaas op en nam hij het stokje van de toch legendari sche burgemeester Harry Defe- sche (overigens ook drager van de APK-plak) vrijwel moeiteloos over. Het lukte hem zelfs bij zijn eerste prinseninstallatie, in 1992, de toenmalige vorst Hub Clephas bij de neus te nemen. Clephas had namelijk het plan opgevat om de kersverse burgemeester de namen van de elf kerkdorpen van Venray op te noemen. Via, via kwam Waals achter dat plan en zocht hij naar een adequaat antwoord, want behalve dat hij de namen van de tien kerkdorpen nog niet van bui ten kende (hij was pas een paar maanden burgemeester) moest hij iets met dat elfde dorp. Informatie van een autochtone Venraynaar leerde hem, dat er ook nog een buurtschap was met de naam Lull, oftewel "'t plaatsje tussen Billen Hannes en Naeje Pet". Waaals zou alle tien de dorpsnamen noemen en dan aan Clephas vragen "Elf, Hub? Elf? Het zijn er toch maar tien? Of bedoel je dat plaatsje tus sen Billen Hannes en Naeje Pet? Hoe heet dat ook alweer?" Waar op Hub niet anders zou kunnen antwoord: "Lull". Waarop Jos zou zeggen "Waals, aangenaam". Hub Nieuwe aanbieders voor hulp bij het huishouden (Wmo) De gemeente Venray heeft samen met twintig andere gemeenten in Noord- en Mid den Limburg overeenkomsten getekend met verschillende zorgaanbieders voor hulp bij het huishouden (Wmo). Hier door zijn de keuzemogelijkhe den voor aanbieders van hulp bij het huishouden voor de Wmo-cliënt uitgebreid. Via de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) kunnen mensen met beperkingen in aan merking komen voor hulp bij het huishouden. Het afgelopen jaar heeft er een aanbestedingspro cedure plaatsgevonden omdat de huidige contracten per 1 januari 2010 aflopen. In deze contracten zijn afspraken gemaakt over de te leveren kwaliteit en de uurprijs voor hulp bij het huishouden. 16 december 2009 hebben de gemeenten de contracten onderte kend. De (nieuwe) zorgaanbieders per 1 januari 2010 zijn: Proteion Schoon/Thuis, T-zorg, De Zorg groep, Thuiszorg Helpende Hand, Axxicom Thuishulp BV Thuiszorg Service Nederland, Buurtzorg, Orbis, Ouderencentrum Beek en Bos, Land van Horne en Zuidzorg. Voor de Wmo-cliënten die nu al hulp bij het huishouden ontvan gen veranderd er niets. Het con tract met de huidige zorgaanbie ders wordt voortgezet gaf als historische reactie: "Now hebbe ze meej geklöt"de zaal lag plat en het ijs was gebroken! Diezelfde avond is Waals met de senatoren op pad gegaan en heeft zelfs gekaraoket in Ysselsteyn. En vanaf dat moment was Waals in de carnaval ingetreden en er verliefd op geworden. En die liefde is altijd gebleven. Op tal van momenten en op allerlei gebied heeft hij zijn medewerking gegeven aan de car naval. Een echte opperpiëlhaas waardig. De prinseninstallatie was ieder jaar een hoogtepunt. Dat Waals ook grote verdiensten voor Venray in het algemeen heeft ver worven getuige zijn achttien jari ge carrière hier, waarin hij tal van initiatieven ontplooide, zoals de oprichting van de Stichting Bedrijf en Cultuur. De stimulering van het bedrijfsleven en het Odapark. Ook is hij beschermheer van het jarige mannenkoor (die overigens ook erelid van de APK zijn). Ook loodste hij Venray door de artikel 12-status heen en toonde hij durf en toekomstvisie. Maar ook in de regio Noord-Limburg heeft hij zijn sporen verdiend. Hij was één van de meest toonaangevende burge meesters in het regionale bestuur en heeft in belangrijke mate aan de bestuurlijke vernieuwing in Noord-Limburg bijgedragen. De APK-plak wordt op 17 januari uit gereikt. Bezorgconcept Van Goof Dorus Soullegende Alexander O'Neal komt op dinsdag 29 december naar Venray. De Amerikaanse zan ger, die grote successen vierde in de jaren 80, is speciale gast tijdens de 80's party in eetcafé De Graaf. Vanaf 20.00 uur barst het feest los. Van Goof Dorus 24 house delivery service is het nieuwe concept van de makers van House on Wheels. De twee voormalige House on Wheels dj's bezorgen tegenwoordig pallets house muziek volledig in stijl. Na een zeer succesvolle try-out begin dit jaar in Eindhoven, is Venray voor het eerst aan de beurt. "Na jaren met een caravan te hebben moe ten slepen, willen we totaal wat anders", vertelt ex-eigenaar van House on Wheels, Goof van Keu len. Hij wil graag met zijn broer tje Dorus verder met het draaien van houseplaatjes en zichzelf als dj's op een totaal andere manier presenteren. "Ik denk niet dat het nog zo spannend is om te kijken naar een dj. In principe gebeurt er niet veel als er iemand staat te draaien. Wij proberen concepten te bedenken, waarmee we op een andere manier aan de vraag van house dj's en muziek kunnen vol doen en willen dat op een origi nele manier presenteren. Met als doel je publiek te verrassen en ons plezier met ze te delen." Dorus: "Het is verstandig dat we het bijltje erbij neer hebben gegooid en dat we ervoor geko zen hebben niet meer verder te gaan in de sleur van gele stippen, kapotte palmbomen en kleppe rende caravanraampjes. We zijn erachter gekomen dat we wel iets nieuws willen bezorgen aan dat groepje liefhebbers dat we rond onze caravan hebben verzameld. En om er zeker van te zijn dat het goed bezorgd wordt, bezorgen we ons product zelf." Als ware bezor gers rollen zij met een palletwa gen de bestelling zonder blikken of blozen de feestlocatie op. Wat dan nog rest is het ondertekenen van de pakbon en het fris bezorg de pakketje kan worden openge maakt. Het allereerste pakketje wordt op tweede kerstdag bij eet café De Graaf in Venray bezorgd. Vanaf 21.00 uur is het een vol uur 'happy-hour' en wordt de bestel ling opengemaakt. Kaarten voor deze 80's party zijn te koop bij eetcafé De Graaf, telefoon 0478-511330. Donderdag werden in Ven- ray vijf inwoners in het zon netje gezet die zich regelma tig vrijwillig inzetten om hun leefomgeving zwerfafvalvrij te maken. Ger Aben uit Venray, Wim van den Boom uit Venray, René van Lieshout uit Oostrum, Sjaak Spreeuwenberg uit Ysselsteyn en Jan Linskens uit Venray ontvingen van wethouder Patrick van der Broeck het ZwerfAfvalPakkers- speldje (afgekort ZAP-speldje) en bijbehorende oorkonde. Deze alternatieve speldjesregen werd dit jaar voor de zesde achtereen- volgende keer georganiseerd, onder de vlag van het Impulspro gramma Zwerfafval. De uitreiking van de speldjes had het karakter van de jaarlijkse lintjesregen. De gemeente Venray selecteerde geschikte kandidaten die werden uitgenodigd om naar het gemeentehuis te komen. Wet houder Patrick van der Broeck ontving hen en bedankte hen voor hun inzet voor de maatschappij en specifiek de eigen gemeente. Daarna overhandigde hij het ZAP-speldje. Alle genomineerden kregen tevens een oorkonde uit gereikt. De wethouder sprak zijn grote bewondering uit voor deze zwerfafvalpakkers, die zich geheel belangeloos inzetten voor een schonere leefomgeving. De ZAP- actie is bedoeld om mensen die zich vrijwillig inzetten voor het terugdringen van zwerfafval, te bedanken voor hun goede inzet. 'Schoon trekt schoon aan', zo is hierbij de redenatie. De uitreiking van de ZAP-speld- jes vindt plaats in het kader van het Impulsprogramma Zwerfafval, dat als doel heeft een zichtbaar en meetbaar schoner Nederland. Het Impulsprogramma Zwerfafval is een gezamenlijk initiatief van Ger Aben, Wim van den Boom, René van Lieshout, Sjaak Spreeu- wenberg en Jan Linskens werden in de bloemetjes gezet. de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), het bedrijfs leven verenigd in VNO-NCW, het ministerie van VROM en de uitvoe ringsorganisaties SenterNovem en de Stichting Nederland Schoon. Meer informatie: www.samen- werkenaaneenschonernederland. nl. Peel en Maas TV woonde de uitreiking bij. De reportage was dinsdagavond op Kabelkrant Ven- ray te zien en is ook te bekijken via www.peelenmaastv.nl. De nieuwe montessorischool aan Sleutelbloem 22-24 in Ven- ray werd donderdag officieel geopend door wethouder Twan Jansen (PvdA). In het bijzijn van personeel, kinderen, ouders en andere genodigden ontkurkte de wethouder een fles champagne om de opening luister bij te zet ten en gezamenlijk te toosten op een goede toekomst. Dit school jaar is de school gestart met twee groepen: een onderbouw- en een bovenbouwgroep. Dankzij het snel groeiend aan tal leerlingen kan de school bijna starten met een middenbouw- groep. Directeur Lieke Akkermans: "Wij zijn blij met alle interesse voor montessorionderwijs in Ven- ray. Binnen vier maanden is het aantal leerlingen verdubbeld. We hebben inmiddels meer dan 40 aanmeldingen." Om de midden- bouwgroep te kunnen starten, wil de school de mogelijke aan meldingen inventariseren. Voor meer informatie kunt u terecht op de website www.montesso- Leerlingen, leiding en wethou der Twan Jansen toosten op een mooie toekomst. rischoolvenray.nl. Peel en Maas TV woonde de opening bij. Het verslag was deze week al te zien op Kabelkrant Venray. Uitzending gemist? Kijk dan op www.peelen- maastv.nl. In de nacht van woensdag 16 op donderdag 17 december is een vliegtuig van de firma Dakwacht met een speciale camera over de oostelijke dorpskern van Venray gevlogen. Er zijn warmtebeelden gemaakt van de daken in deze wijken. Naar schatting gaat bij gebouwen tot 30 procent van de warmte verloren via het dak. De beelden geven hiervan een indica tie en bieden mensen die hun huis beter willen isoleren een indruk of en waar er iets aan de hand kan zijn. Vooral bij de nok, schoorste nen en spouwmuren lijkt er meer warmte vrij te komen. Venray is één van de eerste gemeenten in Nederland die het energieverlies via daken in kaart gaat brengen met dakthermo- grafie. Zodra het weer het toe laat wordt er ook nog gevlogen boven de bebouwde kom van alle andere dorpen en wijken van de gemeente Venray. Doel van deze dakscans is om het energieverlies in Venray in kaart te brengen en huiseigenaren te stimuleren het energieverlies te voorkomen en zo de uitstoot van broeikasgassen te verminderen. Zodra de dakscans in de gehele gemeente Venray zijn uitgevoerd, organiseert de gemeente informa tieavonden voor huiseigenaren. Zij kunnen dan zien hoe het met het energieverlies van hun woning is gesteld is en zij krijgen tips hoe ze dit energieverlies kunnen beperken. Het Venray's Mannenkoor heeft afgelopen zondag het 100-jarig bestaan groots gevierd met een jubileumdag. Na het inzegenen van de jubileumboom, was er een heilige mis in de Grote Kerk. Aan sluitend stond er voor de koorle- den en aanhang een brunch op het programma in de Venrayse schouwburg. Daar was later op de middag ook de receptie, het aan bieden van het jubileumboek en de laatste trekking van de jubile umloterij. Woensdag 23 december 19.00 uur t/m woensdag 18.00 uur (herhaling om het uur) Venraynaar van het jaar 2009 (Herhaling op eerste en tweede kerstdag om 18.00, 20.00 en 22.00 uur) Uitzending gemist? Kijk op www.peelenmaastv.nl Ouderenvereniging Veltum De oprichting van Ouderenver eniging Veltum is medio decem ber vastgelegd bij de notaris. Ouderenvereniging Veltum is opgericht voor 60-plussers uit de wijk Veltum/Vlakwater, het gebied omsloten door Deurneseweg, Langstraat, Kempweg, Hardeweg, Vliezenweg en Kiekweg. De pri maire doelstelling is belangenbe hartiging, gericht op informatie over allerlei zaken die voor oude ren van belang zijn, versterking en uitbreiding van de sociale con tacten, ontspanningsactiviteiten, cursussen en betrokkenheid met het de wijk en buurt als leefom geving. De ouderenvereniging heeft daarin haar eigen visie en aandachtspunten. Zij wil in het bijzonder in samenspraak met de Veltumse ouderen hun belangen onder de aandacht brengen en behartigen bij de gemeente, poli tieke partijen, Centrale van Oude renverenigingen Venray, Wonen Venray en zorg- en welzijnsinstel- lingen. Ouderen hebben er op het gemeentelijke en politieke vlak belang bij gehoord te worden over zaken zoals veiligheid in de wijk, verkeersvoorzieningen zoals wegen, straten en parkeergelegen heid, recreatieve voorzieningen (bijvoorbeeld het groengebied Vlakwater) en bebouwing, waarbij bijzondere aandacht voor de her structurering van de wijk Veltum en de bebouwing van het voor malige De Keg-terrein. Met betrek king tot de Centrale van Oude renverenigingen Venray wil de Ouderenvereniging Veltum haar bijdrage leveren in de ontwikke ling van het ouderenbeleid en de algemene voorzieningen voor ouderen. Bij de stichting Wonen Venray wordt een luisterend oor gevraagd voor de betrokkenheid van de bewoners rondom het winkelcentrum aan de Veltumse Kleffen in de herstructurering van de buurt door de forse hoe veelheid en soort bebouwing, de voorgenomen renovatie van de ouderenwoningen aan de Enge- lenstraat/Rochusstraat en de wen sen ten aanzien van het nieuwe wijkcentrum. Een voorziening die van groot belang is voor de dienstverlening en het sociaal contact voor de ouderen in de wijk Veltum. De Ouderenvereni ging wil daar aan bij dragen door de ontwikkeling van de Buurthulp en het vrijwilligerswerk door en voor ouderen uit de wijk Veltum. De Ouderenvereniging Veltum streeft naar een sterke samenwer king in de dienstverlening door de zorg en welzijnsinstelling en de wijkorganen (Wijkplatform, Oude renvereniging en Wijkvereniging). Het bestuur bestaat uit bewoners uit de wijk Veltum. Zie ook www. ouderenbelangenveltum.nl. Samenwerking ziekenhuizen Boxmeer-Nijmegen In een feestelijke sfeer hebben bestuurders van Maasziekenhuis Pantein in Boxmeer en van UMC St. Radboud in Nijmegen onlangs hun handtekening gezet onder een nieuwe samenwerkingsover eenkomst. Deze samenwerking heeft onder meer tot gevolg dat patiënten uit de regio in de nabije toekomst ook in Boxmeer terecht kunnen voor specifieke zorg en behandelingen, zoals dialyse en bestraling. Heen en weer rijden naar Nijmegen is dan niet meer nodig. Direct naast het nieuwe Maas ziekenhuis, dat begin 2011 wordt geopend, komt bijvoorbeeld een nieuw gebouw met onder meer een dialysecentrum en een onco logisch centrum voor de behan deling van kankerpatiënten. Maar ook op het gebied van intensive care en vaatchirurgie gaan de beide ziekenhuizen intensiever met elkaar samenwerken. Andere voordelen van de samenwerking zijn: snellere doorverwijzing, kortere wachttijden en snellere onderzoeks- en behandelmogelijk- ïeden. Vermoeidheid Het Toon Hermans Huis Venlo start vanaf januari met de cursus Vermoeidheid de baas! Deze cur sus is bestemd voor mensen die in het verleden kanker hebben gehad en, misschien zelfs al lan gere tijd, last van vermoeidheid hebben. Tijdens een reeks van vijf groepsgesprekken worden handvatten geboden om te leren omgaan met vermoeidheid. De cursisten wordt geleerd hoe te ontspannen door oefeningen te doen. Er wordt gepraat over de beleving van de vermoeidheids klachten en de invloed daarvan op het dagelijks leven. Verder wor den er technieken aangeleerd om 'anders' met vermoeidheid om te gaan, waardoor de klachten min der worden en de energie toe neemt. De cursus wordt begeleid door Yolanda Swaak, psycholoog en Cor Jaspers, medewerker Toon Hermans Huis Venlo. De gesprek ken vinden eenmaal per maand plaats op dinsdagmiddag. Het exacte tijdstip wordt nog bekend gemaakt. Elk gesprek duurt maxi maal anderhalf uur. Aanmelden kan elke werkdag tussen 9.00 en 17.30 uur via telefoonnummer (077)3211433 of via e-mail info@ toonhermanshuisvenlo.nl. Meer informatie is te vinden op www. toonhermanshuisvenlo.nl. Masseren Les krijgen in masseren en mas sages ontvangen, mediteren, lessen geneeskruiden, natuurvoeding, gezondheid in een ander perspec tief belicht, persoonlijke groei, emotionele- en spirituele ontwik keling. Dit alles vindt plaats op het eiland Lesbos bij Griekenland met een kleine groep mensen. Cursus leidster is Gemma van den Akker, werkzaam als natuurgeneeskun dig therapeut in haar praktijk om Siebengewald. Ze geeft al jaren les op haar vakgebied in bin nen- en buitenland. Mede door het aanhoudende enthousiasme van de voorgaande deelnemers is dit werk zo inspirerend en is de behoefte ontstaan om de cursus meer diepgang te bieden. Er zijn twee mogelijkheden: Een cursus week van 17 tot en met 24 mei en een cursusweek van 31 mei tot en met 7 juni. Het is tevens een unie ke gelegenheid om zelfstandig op vakantie te gaan. Men kan alleen komen, of met een eigen gezel schap. Door de kleinschalige aan pak en de toegewijde zorg kun nen de kosten laag blijven. Meer informatie is te vinden op www. levensakker.nl. Bijen houden In Horst aan de Maas kan men deelnemen aan een basiscursus bijen houden bij praktijkcentrum bijenteelt 't Zoemhukske. Tijdens de cursus leert men hoe men zelfstandig bijen kan houden. De cursus bestaat uit vijf theorie avonden en twaalf praktijklessen van elk twee uur en loopt gelijk met de ontwikkeling van het bij envolk in de periode maart tot en met november. De lessen worden gegeven in het nieuwe praktijk centrum bijenteelt 't Zoemhuks- ke, gelegen in het natuurgebied van de Kasteelse bossen, vlakbij de Kasteelruïne in Horst. De start van deze cursus is medio februari. Belangstellenden uit Noord- en Midden Limburg kunnen infor matie opvragen of zich opgeven bij Jacques Bielen van Imker vereniging Horst via telefoon (077)4672940 of bij Joep Ver- haegh via telefoon (077)3983424. Zie ook www.zoemhukske.nl. ook voor uw tri in Vetirtty De Hoveniers wxsjim CENTRUM Algemene Tandheelkunde Implantologie Prothesen Klikgebit Kroon-/Brugwerk Mondhygiëne Esthetische Tandheelkunde Angstpatiënten Dermalogica Skin Care Patersstraat 16, 5801 AVVenrayTel. 0478-514468 jav t>e de ö9 Begin met een goed en gratis gesprek! T (0478) 54 63 39 E info@keutenvanloon.nl W www.keutenvanloon.nl In het zonnetje... bfVof-k ori^e ïilf: www^im hoek.nl www.centrum-mondzorg.nl Mornftssoricentrum Montessorischool: feestelijke opening ,0<A

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7