Koester uw Monument 2010 Videoclip Jeuken en de Meid! i. Riestepap mit proeme Zorgboerderij voor senioren vijf jaar iÉt Honderddertigste jaargang - week 52 - donderdag 24 december 2009 Riestepap mit proeme is de eerste eigen productie van Henk Deters uit Ysselsteyn. Met de voorstelling in Schouw burg Venray op zaterdag 22 mei 2010 gaat voor hem een langge koesterde wens in vervulling. Deters gaat de uitdaging aan om een combinatie te brengen van muziek, cabaret en toneel. Zijn roem is hem inmiddels vooruitgesneld, want de uit voering was in een mum van tijd uitverkocht, zodat er beslo ten werd op zondag 23 mei een tweede voorstelling te plan nen. "Ik was enorm verrast dat de eerste voorstelling zo snel was uitverkocht. Ik vind het dan ook een enorme uitdaging om nu ook de tweede avond vol te krijgen." Toneel en muziek is alles voor Henk Deters. Vanaf zijn jeugd was hij besmet met een artistiek virus en al vroeg meldde de nu 44-jarige Deters zich aan bij Fan fare De Peelklank in zijn dorp. Meer dan 27 jaar was hij actief lid, hij bespeelde de bugel en trom bone, en werd zelfs erelid van de muziekvereniging. Vanaf zijn zes tiende was hij daarnaast lid van toneelvereniging Crescendo. "Op een bepaald moment ga je verder kijken en wil je de horizon verbre den. In 1996 vond voor de eerste keer de Ysselsteynse Revue plaats, waarbij ik de leiding had over het muzikale gedeelte Toneel en muziek bleef hem al die jaren bezig houden. Na de Ysselsteynse Revue was Henk medeoprichter van de soulband Going La Paz. Hij speelde als acteur mee in de eerste theatershow van Rowwen Hèze, leverde een bijdrage aan de cd Vandaag van deze band en was vijftien jaar met Gruunvoer aanwe zig op zittingsavonden in zijn dorp Ysselsteyn, maar ook in de regio. Daarnaast was Henk nauw betrok ken bij de theaterproducties van Klatergold. Eigenlijk een voorloper van zijn eerste productie Rieste- pap met proeme. "Dat was een prachtige tijd. Eigen melodieën en eigen teksten maken, vaak met een ludieke boodschap. Simpele humor bedenken, maar zonder mensen te kwetsen." De wens om een eigen pro ductie op de planken te brengen, bestaat dan ook al lang. Deters: "Ik loop al tien jaar met het idee rond. Om alles waar ik mee bezig ben, van revue tot fanfareconcerten, in een eigen productie onder te bren gen. Ik ben met enkele nummers begonnen en dat groeide uit tot een voorstelling van ruim ander half uur." Samen met een productieteam (Wim Lemmens, Henk Stevens, Willie Koonings, Willy Voesten en zijn vrouw Christine) ging Henk Deters aan de slag. "Ik doe alles in eigen beheer, van het decor en de setting tot en met de inhoud van de voorstelling. Maar zonder de hulp van een productieteam is het natuurlijk niet te doen om een dergelijke show op de plan ken te brengen. Zo schreef Joop Derks geheel nieuwe arrangemen ten voor de Hofkapel die de show muzikaal zal begeleiden." Riestepap mit proeme wordt een dynamische voorstelling met liedjes, een toneelmatige verhaal lijn en humor, waarbij ook de seri euze ondertoon niet zal ontbreken. Wie Henk eerder bezig zag, zal dit bepaald niet vreemd zijn. "Ik pro beer ook bewust te zoeken naar dynamiek in mijn voorstelling. Ik vind het prachtig om een bepaald typetje, als een bokser, scheidsrech ter of een balletdanseres helemaal uit te vergroten en vijf minuten later een gevoelig klein liedje te zingen. Die dynamiek zit ook vaak in het dagelijks leven." Uiteindelijk keren we terug bij de basis, Rieste pap met proeme. Een titel die hij niet voor niks heeft gekozen. "In een wereld die steeds harder, ego- istischer en voller wordt, blijft het individu toch altijd weer op zoek naar liefde, warmte en genegen heid. Zoals vroeger, de gezellig- heid op kermiszondag. Als kleine jongen. Een volle huiskamer en als afsluiting van de maaltijd riestepap met proeme. Dat gevoel uit die tijd overbrengen. Vind je dat tegen woordig nog?" Hij vraagt het zich hardop af, zonder een antwoord te geven. De komende maanden zal hij vol aan de bak moeten om in mei 2010 twee keer te vlammen. Dat heeft hij er graag voor over. "Dit is altijd mijn wens geweest, een eigen voorstelling. Ik zal alles uit de kast halen om het publiek met een tevreden gevoel naar huis te laten keren." Als amateurkunstenaar krijgt hij het nog druk genoeg. Veertig uur werken en als gehuwd man aandacht voor de vrouw en twee kinderen. Tussen de bedrij ven door repeteren, repeteren en nog eens repeteren. Inspiratie en motivatie doet hij iedere dag op tijdens de vijftien minuten duren de fietstochtjes naar zijn werk. "Als de haasjes oversteken en de vogel tjes voorbij vliegen. Een geweldige inspiratiebron. Dan fiets ik al zin gend naar het werk. Dag in, dag uit." Tot zaterdag 22 mei als de eerste, uitverkochte voorstelling op het programma staat. Voor de tweede uitvoering op zondag 23 mei zijn nog kaartjes te koop via de kassa van Schouwburg Venray, telefoon 0478-530999, of www.schouw- burgvenray.nl De kapel op het St. Annater- rein aan de Noordsingel in Ven ray maakt deel uit van het hoofd gebouw van het voormalige St. Annagesticht. Dat rijksmonument omvat verder nog een drietal gebouwen die de kapel aan drie zijden omringen: het administra tiegebouw met het klooster aan de zuidelijke kant, dat is de kant van de Noordsingel, het zuster huis aan de westelijke kant en de centrale keuken aan de noor delijke kant. De kapel heeft één buiteningang en wel aan de oos telijke zijde, aan de centrale laan. De diverse gebouwen van het Hoofdgebouw vormen één geheel en zijn dan ook binnen onderling toegankelijk. Desalniettemin heeft de kapel slechts één binnendoor gang. Dat is de doorgang met het administratiegebouw/klooster. Die doorgang bevindt zich in de kopwand waarboven op het dak de karakteristieke Angelustoren staat, zie de foto links. En boven die doorgang heeft priesterkun stenaar Egbert Dekkers op uitno- Zorgboerderij De Haam aan de Lorbaan in Veulen bestaat in 2010 vijf jaar. De Haam opende in 2005 als eerste zorgboerderij in Noord-Limburg haar deuren voor senioren. De afgelopen vijf jaar heeft ze bewezen een dynamisch en actief bedrijf te zijn. Initiatief nemers Gerdy en Annerie Jans sen: 'Het aantal cliënten is flink gegroeid, het activiteitenaanbod is uitgebreid en er zijn diverse voorzieningen bijgekomen. Wat hetzelfde is gebleven is ons motto: 'Niets moet alles mag. De cliënt moet een leuke dag hebben en blij naar huis gaan.' Zorgboerde rij De Haam was vijf jaar geleden de eerste zorgboerderij die in samenwerking met het toenma lige Thuiszorg Noord-Limburg (nu Proteion Thuiszorg) van start ging. Zorgboerderijen zijn inmid dels een niet meer weg te denken vorm van dagvoorziening voor senioren. Ze ondersteunen men sen om langer zelfstandig thuis te kunnen blijven wonen, met name senioren die steeds meer moeite hebben om structuur in hun dag aan te brengen. Door de opvang wordt ook de omgeving ontlast. Het concept sprak aan. Binnen een jaar had de zorgboerderij vijftien cliënten per dag. De Haam was niet alleen de eerste zorgboerderij voor senioren in de regio, in 2007 was De Haam ook de eerste zorg- diging van de Zusters van Liefde in 1956 een prachtige wandschil dering gemaakt: De menswording van Christus, zie de foto rechts. In de archieven van St. Anna bevindt zich een beschrijving van die muurschildering van de hand van de kunstenaar zelf. "In de top is de hand van God in een zegenend en gebiedend gebaar. Het kleine kruis daarbij verwijst naar de komende verlossing van de mensheid door de kruisdood. De spiraal erom heen staat voor de ontwikkeling in de tijd. Zij raakt ook de ster, die de wijzen zal roepen. Zij eindigt bij de vlam van de Heilige Geest, die door een wolk breekt bij de verkondiging door de engel van de blijde boodschap aan Maria, rechtsboven. Achter Maria sugge reert een venster de geborgenheid van het huis, vóór haar is de mor genster, die de opkomst van de zon aankondigt. De zware zwarte balk zegt, dat voor het mensdom nog veel verborgen is, maar een engel breekt er door om aan de herders de geboorte van de ver- boerderij voor senioren die een kwaliteitskeurmerk behaalde voor de geboden zorg, in het leven geroepen door de stichting Land bouw en Zorg. Daarnaast werd De Haam genomineerd voor de Ven- rayse ondernemersprijs met een tweede plek bij de publieksprijs als resultaat. Het activiteitenaan bod van 'de Haam' is de afgelopen uitgebreid en gerichter geworden. Gerdy en Annerie: "Zodat we cli- enten nog meer kunnen bieden. Denk aan een dierenweide met een wandelpad eromheen, een tunnelkasje, een verhoogde groen- tebak en een jeu-de-boulesbaan. Maar ook spel en beweging onder leiding van een deskundige. De rode draad is overigens, al vanaf het begin, dat we samen met de cliënten eieren sorteren en de warme maaltijd bereiden." Ten opzichte van vijf jaar geleden is er het nodige veranderd in 'zorgboer- derijland'. Gerdy en Annerie: "Veel mensen dachten in het begin dat er van senioren verwacht werd dat ze volop meehielpen op de boerderij. In de afgelopen jaren werd 'de zorgboerderij', mede door de nodige PR, een beken der begrip en zagen mensen dat dit beeld onterecht was. Het gaat er hier om dat mensen een fijne dag hebben, zinvol bezig zijn en zich thuis voelen. Ook zien we dat zorgboerderijen steeds profes- losser te verkondigen. Die engel wordt gevolgd door de menigte van engelen, spelend op muziek instrumenten. De geboorte zelf gebeurt in de stal, die voorgesteld wordt door reusachtige blokken. Links daarvan zijn de drie wijzen met hun geschenken, vergezeld door hun dienaren. Achter hen brandt de zon. Daarboven is de ster, die hen de weg wees. Onder weg werden zij in verwarring gebracht, vandaar de spinragach tige lijnen rond de straal, die hen zekerheid bood." Dekkers maakte in 1956 ook een wandschildering boven de buiteningang zijde cen trale laan. Een artikel daarover en over het leven van Dekkers is in deze rubriek verschenen in week 30, d.d. 23 juli 2009. Foto en redactie Frans de Roos. Bronnen: Monumentenregister, LHPV Venrays Verleden deel 1 2003. Stichting Venray Monumen taal (SVM), secretariaat Vliezen- weg 1, 5801 JC in Venray, e-mail venraymonumentaal@live.nl. Zorgboerderij De Haam viert in januari haar vijfjarig jubi leum. In 2005 bood ze als eerste zorgboerderij in Noord-Limburg dagvoorziening aan senioren die hier al vijfjaar lang kunnen genieten van het boerenbuitenle- ven. sioneler worden. We werken meer samen. Ten eerste ten behoeve van kwaliteitsbevordering, maar ook willen we ons als zorgboeren gezamenlijk profileren naar de gemeenten die een steeds grotere rol krijgen in de uitvoering van de Wet maatschappelijke onder steuning. Wat we ook zien, is dat de zorgaanvragen gestegen zijn in aantal en in zwaarte. De over heid stimuleert dat mensen zo lang mogelijk thuis blijven wonen. Een zorgboerderij helpt dit te rea liseren door senioren structuur te bieden en sociale, verzorgende en licht therapeutische activiteiten aan te bieden." De Haam viert het jubileum samen met haar deelne mers en hun naasten door middel van een feestelijk programma in de eerste week van januari. Voor meer informatie over de dagvoor ziening kunt u terecht bij de klan tenservice van Proteion Thuiszorg (onderdeel van Proteion Thuis) via telefoon 088 8500000 of bij Gerdy en Annerie Janssen van De Haam via telefoon (0478)515292. Ze gaan voor een plaats in de finale van het LimburgsVastelaoves Leedjeskonkours (LVK), Jeuken en de Meid! Met het carnavalsliedje 't Stromt ien meej gaan docent Mar- tin Jeuken van het Raayland Colle ge en zijn meid, BN-er Anne-Mieke Ruyten (bekend van onder andere de tv-series Sam Sam en Kinde ren geen bezwaar en de musical the Sound of Music), in januari de strijd aan met de andere halve finalisten van het LVK. Het tweetal laat geen mogelijkheid onbenut om carnavalsvierend Limburg, de stemmers, van hun lied te over tuigen. Maandag waren ze op het Raayland College om een video clip op te nemen. Als docent vraag je uiteraard de medewerking van de leerlingen die maar al te graag een steentje wilden bijdragen aan de videoclip. Henk Deters presenteert eerste eigen productie ÉÉÉI2 PEEL EN MAAS

Peel en Maas | 2009 | | pagina 15