Jaarafspraken dorpsraden naar gemeente Venray Economisch dieptepunt lijkt voorbij Nieuw kunstwerk prijs Rabobank Gruitenschool... Zuster overleden DE GOUDEN LEEUW Gunhoek - ook voor uw tiiin JOURNAAL Open huis De Gouden Leeuw PEEL EN MAAS De gemeente Venray neemt per 1 januari een aantal pro jecten uit het dorpsradenbe- leid van de gemeente Meerlo- Wanssum over. De dorpsraden van Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum sluiten straks ook aan op de gebiedsgerichte werkwijze van de gemeente Venray. De gemeente Meerlo-Wanssum heeft met haar dorpsraden jaar afspraken gemaakt, bestuurlijke afspraken over uit te voeren pro jecten. Als gevolg van de gemeen telijke herindeling gaan de kernen Blitterswijck, Geijsteren en Wans- sum per 1 januari 2010 over naar de gemeente Venray. Die hanteert echter een andere, gebiedsgerich te werkwijze. De gemeente Meer- lo-Wanssum heeft daarom, met hulp van het team Gebiedsgericht Werken, de jaarafspraken omgezet in duidelijke verwachtingen over concrete projecten. Recent heeft het college van Meerlo-Wanssum deze over te dragen projecten aan bevolen bij het college van Venray. Het college van B en W van de gemeente Venray heeft besloten om in 2010 zes projecten op te pakken. Het gaat om de afronding van drie dorpsverfraaiingspro- jecten en het opstellen van drie Structuurvisies Dorpsontwikke lingsplan (DOP). De inhoud van deze structuurvisies wordt door de gemeente, de dorpsraad,Wonen Venray, Synthese en de politie Lim burg-Noord bepaald. Vanzelfspre kend dienen de in 2008 en 2009 door de dorpsraden zelf gemaakte dorpsontwikkelingsplannen als een belangrijk basisdocument voor de structuurvisies. Deze wor den in 2010 opgesteld en vervol gens vastgesteld door de gemeen teraad. Venray brengt op verzoek van de gemeente Meerlo-Wans- sum tevens een aantal wensen van de dorpsraden Blitterswijck en Geijsteren in in de Structuurvi sies DOP. Ten slotte neemt Venray ook de uitvoering van de dorps- verfraaiingsprojecten over, moch ten die werkzaamheden niet voor 1 januari 2010 zijn afgerond. "Een win-winsituatie, voor beide col leges, maar bovenal voor de drie dorpsraden en de inwoners die zij vertegenwoordigen", zegt Elly van Dijck, wethouder Bestuurlijke ver nieuwing en Leefbaarheid. "En ik weet zeker dat de vrijwilligers in de dorpsraden, die daar hun ziel en zaligheid in leggen, blij zijn met onze gebiedsgerichte manier van samenwerken. waarin een structu rele samenwerking met dorps- en wijkraden vooropstaat. Zeker als zij zich ondersteund weten door de contactfunctionarissen van het team Gebiedsgericht Werken. De contactfunctionarissen zullen ook de vergaderingen van deze drie dorpsraden regelmatig bezoe ken. Tevens gaan de dorpsraden van Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum kennismaken met ons integraal beheer van de openbare ruimte, een werkwijze die staat voor het snel en vraaggericht oppakken van kleine knelpunten." Het vertrouwen van de Lim burgse ondernemers in de economie stijgt. Vooral ten aanzien van de omzet en de export zijn de verwachtingen voor zowel de korte als de lange termijn een stuk beter dan drie maanden geleden. Dit en meer blijkt uit de Lim burgse resultaten van de vierde meting van de Conjunctuuren quête Nederland (COEN) in 2009. Ten opzichte van drie maanden geleden is de Kwartaalindex van Ondernemersvertrouwen behoor lijk gestegen. Ondanks het feit dat de Jaarindex voor 2010 nog gedaald is ten opzichte vorig jaar zijn er toch lichtpuntjes te zien. Vooral bij de indicatoren omzet, winstgevendheid, investeringen en export is een stijgende lijn in het vertrouwen zichtbaar. Op het gebied van personeel zijn de ondernemers echter nog steeds pessimistisch. Ruim een derde van de Lim burgse ondernemers geeft aan dat de personeelsomvang is geslon ken in het derde kwartaal. In het noorden van de provincie is dat zelfs 40 procent. Een ruime meer derheid verwacht overigens dat de personeelsomvang gelijk blijft in dit kwartaal. Minder dan 10 procent verwacht personeel te gaan aannemen. Bijna 40 procent van de bedrijven rapporteert een daling van de winst in het derde kwartaal. Ruim een op de tien bedrijven geeft aan dat de winst is toegenomen. De verwachtin gen voor het huidige kwartaal zijn beter. In vergelijking met dit jaar verwacht bijna 20 procent van de Limburgse bedrijven in 2010 meer te gaan investeren. Onge veer een kwart van de bedrijven denkt minder te gaan investeren. Dit geldt zowel in Limburg als in de rest van Nederland. In ver gelijking met het laatste half jaar geven meer bedrijven aan dat ze geen productiebelemmeringen ervaren. De constatering dat er zelfs weer iets meer onderne mers zijn die aangeven dat ze een tekort aan arbeidskrachten heb ben, is bemoedigend. Verder is er in mindere mate sprake van onvol doende vraag. Dit zijn signalen die er op duiden dat er een periode van economisch herstel mogelijk aan zit te komen. Ruim 20 procent van de bedrijven in Zuid- en Mid den-Limburg heeft in het derde kwartaal meer geëxporteerd dan verwacht. In het noorden van de provincie ligt dit percentage iets lager. De verwachtingen voor dit kwartaal zijn nog beter. Vreemd genoeg zijn de ondernemers in Zuid-Limburg nu terughoudender. STARTERS Veertien procent van de onder nemers in deze regio denkt meer te gaan exporteren, terwijl in Noord- en Midden-Limburg bijna een kwart van de ondernemers dit vermoedt. Uit cijfers van het Handelsregister van de Kamer van Koophandel blijkt dat zowel het aantal starters en oprichtingen als het aantal faillissementen en opheffingen is gedaald. In Noord Limburg is vooral het aantal star ters in de bouw en de detailhandel afgenomen. In de dienstensector is het aantal starters (nog steeds) hoog. In het midden van de pro vincie is sprake van een behoorlij ke stijging van het aantal starters in de horeca. In de sector indu strie zijn relatief veel bedrijven failliet gegaan; een logisch gevolg van de economische en financiële crisis. In Zuid-Limburg is in vrijwel alle sectoren het aantal starters gedaald. Vooral in de diensten- sector is het aantal faillissemen ten vrij hoog dit jaar. Wanneer de bedrijvendynamiek onder de loep wordt genomen, dat wil zeggen, het aantal starters en oprichtin gen minus het aantal faillissemen ten en opheffingen, dan ziet de Limburgse situatie er hoopgevend uit. Zowel in Zuid- als in Midden Limburg is dit saldo gestegen. In Noord-Limburg is nog sprake van een lichte daling. COEN is het gezamenlijke conjunctuuronder- zoek van de Kamers van Koophan del, VNO-NCW, MKB Nederland, Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) en het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB). Man met hennep aangehouden Een 20-jarige man uit Venray is vrijdagmiddag rond 12.30 uur aangehouden op de Overloonse- weg in Vierlingsbeek. Hij had daar zijn auto geparkeerd en was een joint aan het roken. Dat zagen surveillerende agenten. In de auto van de verdachte werd 8,8 gram hennep gevonden. De hennep is in beslag genomen en de man is ingesloten. Mishandeling Maandagavond is op de Ravel- straat een 42-jarige man uit Venray aangehouden, die ervan wordt verdacht een 43-jarige vrouw uit Venray te hebben mishandeld. De twee zijn bekenden van elkaar en zouden die avond onenigheid hebben gekregen, waarbij de ver dachte de vrouw in haar buik zou hebben geschopt en haar met haar hoofd tegen een muur zou hebben geslagen. De 42-jarige verdachte is even later buiten aangehouden en in verzekering gesteld. Drie Amnesty- groepen in Noord-Limburg In Noord-Limburg bestaan vanaf zaterdag 12 december drie Amne- sty-groepen. In verband met de gemeentelijke fusies ontstaat de nieuwe gemeente Peel en Maas uit de huidige gemeenten Helden, Maasbree, Meijel en Kessel. Dit is voor de huidige groep Amnesty Peel Maas, werkzaam in Venray, Horst, Meerlo-Wanssum, Bergen en St. Anthonis, de reden om haar naam over te dragen aan de huidi ge groep Amnesty Helden-Baarlo. Omdat ook in Horst aan de Maas een aantal mensen vol vuur voor de naleving van mensenrechten werkt, is besloten om daar een eigen groep op te richten. Zo bestaan er dus vanaf 12 decem ber in Noord- Limburg drie groe pen, die alle genoemd zijn naar de gemeente waar zij werkzaam zijn: Amnesty Horst aan de Maas, Amnesty Peel en Maas en Amnesty Venray e.o. (en omstreken, waar onder ook Bergen en St. Anthonis vallen). Deze drie groepen zullen ook in de toekomst de mensen rechten in hun werkgebied stevig onder de aandacht brengen, waar bij de nabije buren Horst aan de Maas en Venray onderling nauw blijven samenwerken. Alzheimer Café Het Alzheimer Café Venray is op maandag 14 december weer open. Het café is een maandelijkse infor mele bijeenkomst waar mensen met dementie, familieleden, hulp verleners en andere belangstel lenden elkaar in een ongedwon gen sfeer kunnen ontmoeten om ervaringen uit te wisselen en te leren over dementie en aanver wante thema's. Het thema voor deze avond is Telehulp bij demen tie, zorg op afstand. Gastspreker is mevrouw D. Peters, relatiebeheer der Proteion Thuiszorg Noord Limburg. Het Alzheimer Café Ven- ray vindt plaats in De Kemphaan aan het Kennedyplein in Venray. De inloop is vanaf 19.00 uur en de aanvang van het programma is om 19.30 uur. De avond wordt uiterlijk 22.00 uur afgesloten. Voor meer informatie kan men contact opnemen met het Informatiecen trum Geestelijke Gezondheid via telefoon (0478)527066. Verkoop kerstbomen Lionsclub Venray Peelparel houdt op zaterdag 12 december voor de vijfde keer een kerstbo menverkoop voor het goede doel. Er zijn bomen in diverse soorten en maten te koop van 10.00 tot 15.00 uur op het oude terrein van garage van Haren. Als extra service kunnen de kerstbomen tegen een kleine vergoeding thuis bezorgd worden. Dit jaar heeft de Lions- club een uniek samenwerkingsver band met Haj Jeuken, kerstboom expert pur sang. In de weken na Sinterklaas en voor Kerstmis ver zorgen de dames naast hun eigen verkoop ook de bezorgservice voor de bomen van Jeuken. De opbrengst van de kerstboom ver koop komt deels ten goede aan 't Raayke in Tienray (Stichting Dael- zicht), een instelling voor opvang en begeleiding van kinderen en volwassenen met een verstan delijke handicap die met spoed hulp nodig hebben (crisisopvang). Tevens biedt 't Raayke logeer-, weekend- en vakantie opvang. Het overige deel is bestemd voor het Moedercentrum Eva. Naast kerst bomen biedt LC Venray Peelparel een champagnoise aan van Henri Ehrhart om het nieuwe jaar mee in te luiden. Diegene die niet in de gelegenheid is om een boom te kopen kan ook champagnoise bestellen via de leden. Voor meer informatie kan men www.lcvenraypeelparel.nl raad plegen. Collecte MS Fonds In Venray is in de week van 23 november de jaarlijkse collecte gehouden ten behoeve van het Nationaal MS Fonds. Met meer dan het dubbele aantal collectan ten was de opbrengst ook meer dan het dubbele, ruim 1400 euro. Een van de nieuwe collectanten slaagde er zelfs in om ruim 300 euro bij elkaar te lopen. Toch zul len er zeker ook mensen in Venray en omgeving zijn die denken de collectant gemist te hebben. Uiter aard kan men nog een bijdrage overmaken op Giro 5057. Men kan zich ook aanmelden voor de collecte van 2010. Dit kan bij het Nationaal MS Fonds via telefoon (010)5919839 of met de plaatse lijke coördinatie tel. 06-53330461. Donderdag 10 december 2009 - Pagina 7 In de schouwburg van Venray worden op donderdag 7 januari voor de negende keer de Venrayse Ondernemers Prijzen uitgereikt. De Loek Nelissen Prijs is voor de ondernemer van het jaar en de Rabobank Publieksprijs voor de ondernemer met de beste persoonlijke presentatie. De prij zen zijn bedoeld ter stimulering van het ondernemerschap in de gemeente Venray, waartoe vanaf 1 januari ook de gemeente Wanssum behoort. Dit jaar komen er negen genomineerden uit deze regio in aanmerking voor de prijzen. In aansluiting op het vaste centrale thema ondernemerschap waarop elk jaar de toekenning van de Ven- rayse Ondernemers Prijzen wordt gebaseerd, is voor 2010 gekozen voor het toegevoegde thema vak manschap, dat de basis vormt voor elke succesvolle onderneming. En vakmanschap straalt ook het nieu we kunstwerk uit dat Mieke van Uden, Geijsteren, voor de nieuwe Rabobank Publieksprijs heeft gemaakt. Het thema dat Van Uden meekreeg van de Rabobank was 'de mens achter de ondernemer'. Ze vertelt zelf over dit werk. "Van wege dit thema heb ik gekozen voor twee mensfiguren dicht bij elkaar die samenwerking en com municatie uitbeelden, net zoals ook Rabobank uitstraalt; dicht bij de mensen, meedenken, commu niceren, en klantvriendelijk." Van Uden is als kunstenares begon nen in 1984 als hobby op de vrije academie. Vanaf 1986 volgende zij diverse cursussen en workshops in zowel Nederland als Frankrijk. Zij specialiseerde zich vervol gens in het bijzonder in de raku techniek en primitieve stookme- thodes. Sinds 1989 heeft zij haar eigen atelier in Geijsteren onder de naam KeramiekeAtelier. Haar werk bestaat uit unica's in zowel klei als brons. De vorige Rabo- bank Publieksprijs werd vervaar digd door de in 2007 overleden Piet Hermans. Een uitvergrootte replica van dit kunstwerk staat sinds november 2009, dankzij De La Roy Isolatie Design (winnaar publieksprijs 2009), prominent op een rotonde in Venray. Het nieu we beeld van Van Uden wordt in 2010, 2011 en 2012 uitgereikt aan de respectievelijke winnaars van de Rabobank Publieksprijs. Veimty De Doveniers wusyim Groenten en fruit zijn gezond, toch eten de meeste kinderen- en volwassenen er veel te weinig van. Kinderen hebben elke dag 150 gram groenten en twee keer fruit nodig. Maar de meeste kinderen en komen nauwelijks tot de helft. Dat is een probleem, want kinde ren leven steeds minder gezond. Met SchoolGruiten leren ze spelenderwijs gezonder te leven. En daar hebben ze voordeel van: nu en later. Vanaf september tot en met afgelopen dinsdag heb ben alle kinderen van basisschool Coninxhof in Venray twee keer per week via de GGD iets van groenten of fruit aangeboden gekregen op school. Het project is echter nog niet afgelopen. Inte gendeel. Alle kinderen hebben een gruitbox gekregen, zodat ze iedere dag zelf iets mee naar school kun- nen nemen. Coninxhof is nu een officiële Gruitenschool. Dit is een school waar de kin deren in de ochtendpauze alleen maar groenten of fruit eten. Op 76-jarige leeftijd is afgelo pen zaterdag plotseling zuster Anne-José Billekens uit Venray overleden. Billekens, samen met zuster Laetitia de Boeck bekend als De Zingende Zusters, was ver bonden aan de Zusters van Liefde. Die congregatie opende ruim honderd jaar geleden het psychi atrisch instituut voor vrouwen in Venray. Anne-José Billekens en de zusters De Boeck en Gerla- cha Gevers waren de laatste drie laatste zusters van de Zusters van Liefde die in Venray woonden. Na de opleiding B-verpleging komt Anne-José terecht in Gent waar ze een opleiding tot zuster volgt en daarmee bewust kiest voor het leven in een klooster. "Ik had zelf vaste verkering in die tijd, maar er was iets dat me aantrok tot het groepsgebeuren. Ik wilde er zijn voor anderen en kon hier in ook mijn (moeder)gevoelens kwijt", zei ze vorig jaar nog in een interview met Peel en Maas. Anne-José Billekens ten voeten uit, klaarstaan voor anderen. Zich zelf wegcijferen in het belang van de minderbedeelden in de maatschappij. Aan het einde van haar opleiding wordt ze officieel geprofest in de congregatie van de Zusters van Liefde J.M.Zuster. Anne-José behoort daarna tot de zusters die in de jaren 50 naar Venray komen en de zorg dragen voor de patiënten van Sint Anna in Venray. De betrokkenheid bij alle patiënten en de zorg is daar bij zeer intensief. In 1970 wordt het eigendom en beheer van Sint Anna overgedragen en wordt het een stichting. Voor de Zusters van Liefde betekent dat geen veran dering. Een warme, persoonlijke benadering van de patiënten en de liefde voor de zorgverlening blijven het belangrijkste voor de zusters. Daarnaast staat het sociaal contact met de bewoners van Ven- ray voorop. De Zingende Zusters luisteren menig feest op in Venray en de wijde omtrek. Hun muzikale uitstapjes worden zelfs op lang speelplaat vastgelegd. In 1994 neemt zuster Anne-José als laatste afscheid van Sint Anna. Maar wie denkt zij hiermee ook besluit afstand te nemen van de hulpverlening vergist zich. Zij gaat zich inzetten voor het project van zuster Laetitiae, die vanuit de Maria Meynen Stichting ouders van drugsverslaafden in de gele genheid stelt samen weekendjes weg te gaan. Daarnaast blijft ze zingen in verschillende koren, is ze lid van een club oud-medewer kers van St. Anna en heeft ze nog regelmatig contact met de overige zusters die voornamelijk in Eind hoven wonen. Vorig jaar vierde Anne-José Bille- kens nog met de congregatie het 100-jarig bestaansfeest van de Zus ters van Liefde in Nederland. Bij die gelegenheid wordt het boek Handen gevouwen, handen uit de mouwen gepresenteerd. De uit vaartdienst van zuster Anne-José is zaterdag 12 december om 11.00 uur in de Sint Annakapel aan de Noordsingel in Venray. Activiteiten 12 december en 9 januari Neem een kijkje in het modelappartement Beschikbaarheidoverzicht Het De Gouden Leeuw Journaal houdt u op de hoogte van de ontwikkelingen van het wooncomplex De Gouden Leeuw. Uniek gelegen tussen stad en natuur aan de voet van het Venrayse centrum, op loopafstand van winkels en voorzieningen. Kom ook en neem uw familie mee! bedoek silr www.gi.inhoek.nl UI De Gouden Leeuw Bezichtiging woontorenappartementen en stadswoningen zaterdag 12 december van 13.00 -14.00 uur of op zaterdag 9 januari van 13:00-14:00 uur Locatie: Project/bouwterrein (Gouden Leeuwplein) In verband met de veiligheid kunt u helaas geen kinderen onder de 10 jaar meenemen op de bouw. Bezichtigen Woontorenappartementen E(koop) Bezichtiging penthouses 10° verdieping op 39 m Woontorenappartementen per direct te betrekken Nieuw: bezichtigen stadswoningen A (koop en huur) Oplevering stadswoningen medio 2010 Ontdek de ruimte en kwaliteit van élk woningtype Bekijk de private ondergrondse stallingsgarage 29 woontorenappartementen en 12 vleugelappartementen Status per 7 december 2009 51% verkocht 18% onder optie 31% nog beschikbaar

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7