Zijn dorpen gebaat bij meer woningbouw? De weekmarkt weer terug A Doorstart parkmanagement V JÈTTZ TOi Venray bij economische topgemeenten Dichterbij bouwt in Oostrum Venray op 2ie piek bü economische topgemeenten v^,:> PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 10 december 2009 - Pagina 5 Wonen Venray en dorpsraden lijnrecht tegenover elkaar De dorpsraden weten het zeker. Alleen nieuwe wonin gen kunnen de (kleine) dor pen van de ondergang redden. Maandagavond is Wonen Ven- ray met vier personen te gast bij het dorpsradenoverleg. De woningstichting denkt er heel anders over. Woningbouw kan zelfs funest zijn voor de levensvatbaarheid van een dorp. Het wordt een bewogen avond, waar tweeënhalfuur lang fel gediscussieerd wordt. Directeur Hassan Najja schetst een doemscenario. "Het ergste wat een dorp kan overkomen, is dat woningen leeg komen te staan. Het dorp loopt dan nog verder leeg. Dan kunnen we veel beter alles zo laten", verklaart Najja, die steun krijgt van Aart Rekers. Interim-manager Rekers is sinds kort de rechterhand van Najja, die als directeur zijn aandacht moet verdelen over de woning corporaties van Helden, Horst en Venray. Rekers heeft veel erva ring als onderzoeker en hij heeft in Oost-Groningen van dichtbij gezien hoe de bevolkingskrimp genadeloos toesloeg. "Woning bouw bepaalt niet de groei of de afname van de bevolking. Maar de economische en demografische omstandigheden", weet Rekers. "Delfzijl en Winschoten zijn naar de verdommenis gegaan omdat er honderden woningen leeg kwa men te staan. Dan zit je in een neerwaartse spiraal. Want juist dan trekken de mensen massaal weg. Niemand woont graag in een Bel- fast-achtige buurt met dichtgespij kerde ramen." Steken de Venrayse dorpsraden de kop in het zand of tonen ze wel degelijk realiteitszin? 'Bouwen, bouwen, bouwen' luidt al jaren lang het motto. Als er niet wordt gebouwd, dan loopt het inwoner aantal terug. Vanwege de 'verdun ning' van de bevolking. Want er wonen gemiddeld steeds minder mensen in een huis. Een afname van het inwoneraantal heeft zijn weerslag op de school, het vereni gingsleven en de voorzieningen. Kortom, de leefbaarheid komt in het geding. Voorzitter Theo Zegers zoekt de nuance. "We hebben al lang niet meer de illusie dat we allemaal kunnen groeien. Maar woningbouw is wel noodzakelijk om de dorpen op peil te houden. Want als we niet bouwen, dan versnellen we de alleen maar de bevolkingskrimp." Enkele dorpsraden schermen met de gunstige resultaten van de woningbouwenquêtes. Daar uit blijkt dat er wel degelijk behoefte is, ook aan goedkope (huur)woningen. Henk Hellegers, dorpsraadvoorzitter van Veulen, is strijdbaar, maar vooral boos. Hij stapte naar Wonen Venray met de uitkomsten in de hand. Daar krijgt hij nul op het rekest. "Wij willen in Veulen graag bouwen. Er is vraag naar huurwoningen en levens- loopbestendige woningen. Maar Wonen Venray weigert gewoon. Wat krijgen wij als antwoord? Wij moeten zelf de huurders aandra gen. Dit kan toch niet." Najja rea geert fel. "Omdat wij kiezen voor zekerheid. We bakken geen zoete koekjes. Wonen Venray gaat niet bouwen, als we bijna zeker weten dat die woning leeg komt te staan. We kunnen ons geen onverant woorde risico's permitteren." De dorpsraden zijn niet over tuigd. Jongeren hebben in de afgelopen jaren de dorpen de rug toegekeerd. Ze vertrekken naar grotere plaatsen. "Als we genoeg woningen hebben, dan blijft een deel ervan zeker in het eigen dorp hangen", meent Zegers. In Casten- ray is onlangs een enquête gehou den. Daarbij zijn ook jongeren ondervraagd die in de afgelopen jaren zijn vertrokken. "Zeven stel len willen binnen drie jaar terug keren naar Castenray", zegt dorps raadvoorzitter Ben van der Sterren. "Het zijn veertien personen. Dat is veel voor ons. Ze wonen nu in Venray, Oostrum, Ysselsteyn of Horst." Hassan Najja heeft zijn beden kingen over onderzoeken naar de woningbehoefte. "Het is vrij blijvend. Mensen geven aan wat ze graag willen. Maar het is een wereld van verschil met wat ze daadwerkelijk doen. Nog geen tien procent zet werkelijk door. We zijn inmiddels met z'n allen wel uitonderzocht." De directeur Wonen Venray kijkt liever naar de demografische ontwikkeling. De bevolkingscijfers liegen vol gens hem niet. De krimp slaat de komende jaren toe in Limburg. Het eerst in het zuiden. Vanaf 2020 is ook Noord-Limburg aan de beurt. "Krimp past niet bij meer wonin gen", luidt de stelling van Najja. De dorpen spartelen nog wat tegen. Van der Sterren meent dat de trek van de steden naar het platteland niet onderschat moet worden. Rekers zegt dat juist een omgekeerde beweging gaande is. Zegers denkt dat Noord-Limburg vanwege de werkgelegenheid niet te vergelijken is met Oost-Gro- ningen. "Er spelen veel emoties", zegt Jan Nelissen, dorpsraadlid van Oirlo. "We hebben allemaal het beste met onze dorpen voor. Maar hier komen we niet uit. Is er nu wel of geen behoefte? We moe ten het met keiharde cijfers aanto nen. Anders bereiken we helemaal niets." Aart Rekers vergelijkt het bou wen in kleine dorpen met poke ren. "In Venray is het investerings niveau niet goed in beeld. We weten niet wat ons te wachten staat. Maar we kunnen niet tegen alle signalen in, toch investerin gen doen." De dorpsraden krijgen opnieuw het spookbeeld van onbewoonde huizen opgedron gen. Met alle gevolgen van dien. "Als de leefbaarheid eenmaal naar de sodemieter is, dan duurt het heel lang voordat het hersteld is. Doodzonde als dat zou gebeuren", schetst Rekers. Najja ('kom bij ons aan tafel') roept de dorpen op samen naar een oplossing te zoe ken. Zegers pakt de handschoen op. Alhoewel hij inziet dat er nog heel wat moet gebeuren, voordat Wonen Venray en de dorpsraden op één lijn zitten. De weekmarkt in het centrum van Venray keerde maandag weer terug op de oude, vertrouwde plek: het Schouwburg- en Hen- seniusplein. Ruim drie maanden stonden de marktkramen vanwe- ge de herinrichting van beide plei nen op de tijdelijke locatie aan de Julianasingel. Peel en Maas TV bezocht maandag de weekmarkt en peilde de meningen van de marktkooplui en de bezoekers. Deze uitzending is terug te zien via de website www.peelen- maastv.nl Een groep ondernemers heeft het voortouw genomen om vorm te geven aan de doorstart van parkmanage- ment Venray. De ondernemers nemen dit initiatief omdat de driejarige proefperiode van parkmanagement Venray ten einde loopt. De gemeen te juicht dit initiatief toe en draagt haar bestuurszetel per 1 januari 2010 over aan de ondernemers. Parkmanagement is er voor en door ondernemers. Via parkma- nagement kunnen collectieve projecten worden gerealiseerd die uitstijgen boven de reguliere taken van de overheid op een bedrijventerrein. Denk daarbij aan projecten op het vlak van ener gie, veiligheid of bewegwijzering. Tegelijkertijd komt parkmanage- ment slechts van de grond als de overheid mee financiert in de startfase. De gemeenteraad van Venray heeft daarom eind 2006 besloten om de eerste drie jaren van parkmanagement te financie ren met in totaal 90.000 euro. De overige financiering komt van de provincie, ondernemersverenigin gen Smakterheide en Keizersveld en Kamer van Koophandel. De gedachte daarachter is dat parkma- nagement zichzelf na afloop van deze periode moet kunnen finan cieren uit bijdragen van onderne mers en uit de inkomsten die de collectieve projecten genereren. De gemeente heeft de proefperio de geëvalueerd en geconcludeerd dat de pilot deels geslaagd te noe men is. De voornaamste succes sen zijn behaald op het vlak van veiligheid. Zo is er het KVOB-cer- tificaat behaald voor de terreinen Smakterheide, Keizersveld, Hulst en Witte Vennen en is er een ten derproces gestart voor collectieve beveiliging. Op Smakterheide is door KPN/Rocom een glasvezel netwerk aangelegd. Daarnaast zijn er diverse collectieve contracten afgesloten voor energie, schoon maak en telefonie. Het animo van ondernemers om zich hierbij aan te sluiten is vooralsnog gering gebleken. Hierdoor zijn deze pro jecten slechts beperkt van de grond gekomen. Parkmanagement staat of valt met het draagvlak onder onder nemers. Medio dit jaar is een dis cussie op gang gekomen over het afnemende draagvlak voor park- management. Daardoor, en van wege onvoldoende inkomsten uit collectieve projecten ontbreekt ook de financiering om parkma- nagement op de huidige wijze te continueren. Een aantal onderne mers heeft inmiddels een werk groep opgericht, die tot doel heeft om parkmanagement Venray een doorstart te geven. Een afvaardi ging van deze werkgroep neemt het stokje van het huidige bestuur van de stichting over. De gemeen te is verguld met dit initiatief en hoopt dat dit leidt tot een struc turele inbedding van parkmanage- ment in Venray. Zorgwoningen op locatie De Keg Zorggroep Noord- en Midden Limburg is van plan om aan de Blauwververstraat, waar vroe ger basisschool De Keg lag, vier zorgwoningen te realiseren. De gemeente Venray verkoopt daar voor de kavel grond van circa 3900 m2 voor 350.000 euro. Per zorgwoning kunnen zeven cli- enten van de Zorggroep gehuis vest worden. Daarbij gaat het om onder meer mensen met demen tie. De met de gemeente afgespro ken prijs bedraagt bijna 90 euro per m2, veel lager dan de regulie re grondprijs. De gemeente vindt deze prijs gezien het zorggerela teerde karakter van het initiatief gerechtvaardigd. Om de woningen te realiseren zal wel het bestem mingsplan moeten worden gewij zigd. Mocht de bestemmingsplan wijziging niet doorgaan, dan zal ook de verkoop van de baan zijn. Spoorweg overgangen in Smakt dicht De gemeente Venray heeft dins dagmiddag de spoorwegovergan gen Loobeek en Pelgrimslaan in Smakt afgesloten. Ter hoogte van de spoorwegovergangen zitten hoogteverschillen in het wegdek. Voetgangers, rolstoelers en fietsers kunnen hierdoor vallen en op het spoor terecht komen. De gemeen te heeft de opdrachtgever en aan nemer aangesproken. Tot zij de situatie hersteld hebben, blijven de overgangen dicht. De gevaar lijke situatie is ontstaan door de werkzaamheden die spoorbeheer- der Prorail ter plaatse uitvoert. Automobiliste bevrijd Na een kop-staartbotsing op de Maasheseweg in Venray moest vorige week dinsdagmiddag een 38-jarige vrouw uit Roermond uit haar auto worden bevrijd. De vrouw stopte voor het stoplicht bij de oprit met de A73. Achter haar reed een 38-jarige man uit Helmond met zijn auto achter op de auto van een bestuurster (31) uit Reuver. Die schoot vervolgens naar voren en botste op haar beurt tegen de auto van de vrouw uit Roermond. Het slachtoffer klaagde over duizeligheid en pijn in haar nek. De brandweer moest de vrouw uit haar auto helpen door het dak van het voertuig te knippen. Aanhouding In Venray is vorige week dins dagavond een 39-jarige man aan gehouden, die ervan wordt ver dacht zijn 47-jarige vriendin te hebben mishandeld. Beiden zou den die avond een woordelijke ruzie hebben gekregen, waarbij de man plotseling de vrouw in haar gezicht zou hebben geslagen. Aan gezien de vrouw een zwelling in haar gezicht had en de man al eer der is aangehouden voor huiselijk geweld, werd hij aangehouden en is hij voor verhoor overgebracht naar het politiebureau. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in i UJ UJ UJ tedscomicart n l De gemeente Venray heeft in 2008 een uitstekend econo misch jaar achter de rug. Uit een onderzoek dat in opdracht van weekblad Elsevier is uitge voerd, blijkt dat Venray op de ranglijst van best presterende gemeenten in 2008 de 21e plaats inneemt. Venray eindigt daarmee als beste gemeente van Limburg, net boven Venlo dat op de 22e plaats staat. Vorig jaar bezette Venray nog de 46e plaats. Het adviesbureau Louter voert jaarlijks in opdracht van weekblad Elsevier een onderzoek uit naar de economische structuur en de eco nomische ontwikkeling in alle 441 Nederlandse gemeenten. Daarbij worden 41 indicatoren gebruikt zoals het aantal banen per 1000 inwoners, de verscheidenheid aan werkgelegenheid, het opleidings niveau van de beroepsbevolking, de voorraad en de uitgifte van bedrijventerrein, de toegevoegde waarde en productiviteit, het aan tal starters en de ontwikkeling van de werkgelegenheid. Om de uitkomsten van de gemeenten onderling vergelijkbaar te maken zijn deze gerelateerd aan het aan tal inwoners. Venray scoort gemid deld op al deze indicatoren een 7,45 hetgeen goed is voor de 21e plaats. Behalve Venray staan ook Venlo (22e), Roermond (28e) en Sittard Geleen (43e in de natio nale top 50. Wethouder Heldens is blij met deze goede klassering. "Het doet me goed om te zien dat de economie in Venray een solide basis heeft. Wat mij betreft is dit vooral een compliment voor onze ondernemers die steeds weer blijk geven van goed ondernemerschap en daardoor direct bijdragen aan de economisch ontwikkeling van Venray. De gemeente heeft wat dat betreft veel meer een faciliteren- de taak. Het onderzoek geeft wel aan dat we die de afgelopen jaren goed hebben uitgevoerd. Ik ben ervan overtuigd dat ook onze regi onale oriëntatie hierbij belangrijk is. Ik ben een groot voorstander van de samenwerking tussen over heid, bedrijfsleven, onderwijs- en onderzoeksinstellingen die binnen de Regio Venlo nu langzaam vorm krijgt. Deze uitslag is een mooie stimulans om de komende jaren hiermee door te gaan." De volledi ge ranglijst van alle gemeente is te zien op de website van het onder zoeksbureau www.bureaulouter.nl Dichterbij Specialistische Zorg wil enkele nieuwe gebou wen realiseren op het terrein in Oostrum. Zo wil Dichterbij een afdeling Gesloten Behan deling bouwen, waar 24 cliën ten voor korte of langere tijd behandeld gaan worden. Daarnaast bestaan er bouwplan nen voor zestien appartemen ten en een zorgcentrale. Voor de plannen is inmiddels een bouw vergunning aangevraagd bij de gemeente Venray. Specialistische Zorg (een onderdeel van Dich terbij) houdt zich bezig met het behandelen van mensen (vanaf zestien jaar) met een lichte ver standelijke beperking die kampen met psychiatrische stoornissen en gedragsproblematiek. Daarvoor bestaat in Oostrum al tiental len jaren een kliniek. Dichterbij streeft ernaar dat mensen met een verstandelijke beperking kunnen deelnemen aan de samenleving. Velen van hen wonen en leven midden in de maatschappij. Maar er zijn ook mensen met een lichte verstandelijke beperking bij wie hun persoonlijk en maatschappe lijk functioneren ernstig ontregeld is geraakt. Ze zijn vastgelopen als gevolg van problemen die samen hangen met gedragsproblemen, psychiatrische stoornissen of beide. Velen vertonen daardoor onbegrepen, risicovol gedrag. Sommigen plegen strafbare feiten. Voor deze laatste categorie (dus zij die een strafbaar feit heb ben gepleegd) wordt de afdeling Gesloten Behandeling ingericht. Binnen deze afdeling worden mensen opgenomen, omdat ze (tijdelijk) een gevaar vormen voor zichzelf en anderen (dwang). Ook is er de behandelmogelijk- heid voor mensen die een delict hebben gepleegd en die onder aandrang van de rechter kiezen voor behandeling (drang). De behandeling is tijdelijk. Al tijdens de opname wordt er gezocht naar een passende woon- en werkplek in de regio van herkomst, zodat een nieuw perspectief gereali seerd kan worden. Wanneer dat nodig is wordt de behandeling daar voortgezet. Op de locatie in Oostrum worden eveneens zestien nieuwe appartementen gebouwd. Deze zijn bestemd voor cliënten, die vanuit de klinieken via een beschermde trainings situatie willen doorgroeien naar meer zelfstandigheid. Ook cliën ten, voor wie de beschutte omge ving van het terrein belangrijk is, kunnen hier wonen. Het derde nieuwe gebouw, de zorgcentrale, is bedoeld om medewerkers te ondersteunen op het gebied van persoonsbeveiliging, bereikbaar heid, nachtzorg e.d. Dichterbij streeft ernaar om zo snel mogelijk met de bouw te beginnen. Opleve ring van de nieuwbouw is gepland voor eind 2010. Dichterbij zal de omwonenden op korte termijn informeren over de plannen. Daar naast vindt overleg plaats met de Dorpsraad Oostrum. Ramkraak In de nacht van donderdag op vrijdag, om 04.45 uur, is een ram kraak gepleegd op een winkel aan de Merseloseweg in Venray. Waarschijnlijk drie gemaskerde personen reden die nacht met een grijze Opel door de pui van de winkel. Bij de ramkraak zijn keyboards, bassen en gitaren weg genomen. De verdachten reden er vervolgens met diezelfde auto vandoor in de richting van de Lan- geweg. De politie vraagt getuigen contact op te nemen met de poli tie via telefoonnummer 0900-8844. Mensen kunnen ook anoniem tips doorgeven via Meld Misdaad Ano niem, telefoonnummer 0800-7000. www.boomwereld.nl kVoor het snoeien en vellen van al uw bomen L. Bot Geijsteren, 0478-692861 Boomwereld Vervolg voorpagina Plan voor 26 woningen in Blitterswijck De afgelopen vijftien jaar is er, op een enkele particuliere woning na, niet meer projectma tig gebouwd in Blitterswijck. De dorpsraad en de inwoners zitten te springen om nieuwbouw. Net als in veel andere dorpen keren ook in Blitterswijck (1100 inwo ners) de jongeren het dorp de rug toe. "Dat komt omdat er veel te lang niets meer is gebouwd", zegt dorpsraadvoorzitter Toon van Hees. "Dit is inderdaad een erg groot plan voor ons dorp. Daarom hebben we ook aangedrongen op fasering. We zouden er eigenlijk jaarlijks vier tot zes woningen bij moeten krijgen. Dan kun je in de behoefte voorzien." Van Hees hoopt dat in 2010 de schop daadwerkelijk de grond in kan. "Ik moet het nog zien, want een jaar geleden zouden ze ook al beginnen. Maar toen was de grondaankoop nog niet rond." De dorpsraad weet dat er vooral behoefte is aan woningen voor starters en senioren, zowel koop als huur. "Dit project sluit hier mooi op aan. We zijn er dan ook erg blij mee", zegt de dorps raadvoorzitter. "We hebben altijd gevraagd om de bouw van diverse type woningen. Er zijn wel meer bouwplannen in Blitterswijck, maar dan gaat het vaak om te dure koophuizen." VERS GERASPTE KAAS 100 GRAM 0,69 /t S k (t r p k w pl k r r i A h <1 rmvfirrnrrjinri FRANK SCHAErrERS Renovatie Bitumineuze daken Lood- en zinkwerken Velux vensters 0478-511094 Stationsweg 124B Venray-Oostrum

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5