Splitsing Meerlo-Wanssum is het beste" Jos Waals over: Heel gelukkig in Venray Politiek moet terug naar de keukentafel' Venray verbetert evenementenbeleid Venray scoort met toerisme 'Oude sfeer Bontekoestraat terug' ff ff ff ff SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN Julicher Meijer Thuiszorg nodig? thuiszorg noord-limburg PEEL EN MAAS Donderdag 10 december 2009 - Pagina 3 Jos Waals over herindeling: "Dat Geijsteren, Wanssum en Blitterswijck bij Venray zijn gekomen, is voor alle partijen het beste. Ik vind het nog steeds een prima besluit, waar ik helemaal achter sta." Dat zegt burgemeester Jos Waals aan de vooravond van zijn afscheid van de gemeente Venray. "Geijsteren, Wanssum en Blitterswijck passen beter bij het industriële Venray en betekenen ook toeristisch een versterking. Meerlo, Tienray en Swolgen passen vanwege hun agrarische karakter beter bij Horst aan de Maas." In zijn visie staat Waals niet alleen. Ook gedeputeerde Ger Driessen en de collega-burge meesters van Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum en Venlo denken er zo over. De bestuurders staan dan ook achter het voorstel van de stuurgroep, die in 2007 een blauwdruk maakte voor de her indeling, dat de gemeenten als discussiestuk hanteerden. "Tijdens een bijeenkomst in De Hamert met gedeputeerde Driessen en de drie betrokken burgemees ters werd de splitsing vervolgens bevestigd." Toen vervolgens binnen de zes kernen de discussie over een herindeling losbarstte en er zelfs een referendum aan te pas kwam, was de splitsing al lang zakelijk beklonken, bevestigt Waals des gevraagd. Dat Venray de kernen Meerlo, Tienray en Swolgen aan Horst zou zijn kwijtgeraakt, ver wijst Jos Waals naar het land der fabelen. "Het was voor alle par tijen het beste", aldus Waals. Wel is Waals van mening dat de Venrayse gemeente - en de politiek - in het hele traject te weinig haar gezicht heeft laten zien. Er waren tal van bijeenkomsten waar Venray niet of nauwelijks vertegenwoordigd was. Waals ontkracht vervolgens de geluiden over de slechte verhou ding tussen hem en zijn Horster collega Van Rooij. "Wij hebben een uitermate goede relatie en kun nen prima samen door een deur. Bestuurlijke tegenstellingen heb ben we niet. Maar als er gevoet bald wordt, zijn Venray en Witten- horst uiteraard geen vrienden. De splitsing maakte een einde aan de toezegging die toenma lig gedeputeerde Jean Bronckers aan Venray deed bij de opheffing van de gemeente Vierlingsbeek. In 1996 werd besloten de hele gemeente bij Boxmeer te trekken. Venray maakte destijds kenbaar dat de kernen Overloon, Holthees en Maashees beter bij Venray zou- den passen. De provinciegrenzen bleken echter heilig en Maastricht trok de steun voor Venray defini tief in. "Er is toen een afspraak met Bronckers gemaakt over een toe komstige herindeling van Meerlo- Wanssum", weet Waals. Joep Hahn Meer dan een verre vriend Bert Kersten Zijn talent hadden we beter kun nen benutten Joost van de Vorle Zeer gerespecteerd voorvechter voor gelijkwaardigheid met een hoog Venrays gehalte Kees van Rooij Meer dan een goede buur Ike Busser Loyaal Hans Gilissen Beter dan ik Jos Waals neemt afscheid als burgemeester Op zaterdag 19 december neemt Jos Waals afscheid als burgemeester van Venray. Na ruim achttien jaar draagt hij het stokje over aan Hans Gilis sen. Als burgemeester was Jos Waals spraakmakend en veel besproken. Hij schroomde niet om regelmatig de knup pel in het hoenderhok te gooi en. Dat werd hem niet altijd in dank afgenomen, maar het onderwerp werd daardoor wel bespreekbaar. Waals kijkt tevreden terug op zijn Venray- se periode. Toen Jos Waals naar Venray kwam, kreeg hij de opdracht mee om een cultuuromslag naar een industrieel georiënteerde gemeen te in gang te zetten. "Venray moest toen aan mij wennen en ik ook aan Venray. Venray was bovendien artikel 12-gemeente als gevolg van een onverantwoord grondbeleid. Door grondposities te verkopen, kreeg Venray weer spek op de rib ben en zijn we veel kunnen gaan doen. Denk daarbij aan het oppim- pen van de dorpen en het verbe teren van de wegen. Dat we nu het centrum op de schop hebben kunnen nemen, mag je eigenlijk zien als de afronding van de arti kel 12-periode. En als de kroon op dat werk." "Venray is de afgelopen twin tig jaar sterk veranderd. Toen ik hier kwam zag de wereld er heel anders uit. Er was geen internet en twitteren, mobiele telefoon, prijsvechters in de lucht en kabel televisie kenden we niet. Venray was een traditionele in zichzelf gekeerde gemeente en is uit zijn cocon gestapt." Maar ook binnen Venray is er veel veranderd. "Toen werd er nog gediscussieerd over parkeren op de pleinen. Nu is de auto nagenoeg verdwenen uit het centrum." Venray heeft de ontwikkelin gen volgens Waals goed kunnen volgen. De gemeente heeft daarbij een sturende rol gespeeld. "Wij hebben randvoorwaarden gecre- eerd en bijvoorbeeld geïnvesteerd in bekabeling. Destijds was Smak- terheide I nog een bietenveld en werd er over de Hulst 2, de Woon- max en de Blakt nog niets gerept." Achttien jaar geleden konden er ook felle discussies ontstaan als er winkels in de kerkdorpen verdwe nen. "Door internet is dit een non- problem geworden", stelt Waals. "Sterker nog, het karakter van de dorpen als gesloten gemeenschap is volledig veranderd. Het is dan ook belangrijk dat Venray de ont wikkelingen goed blijft volgen." Maar er zijn ook onderwerpen die maatschappelijk gevoelig lig gen. Zoals onlangs de uitspraken van Waals tijdens de charter van de Rooyse Ladies. "Venray is niet onveilig. Venray heeft een pro bleem met de huidige generatie geseculariseerde jongeren, zowel moslims als christenen. Dat is ove rigens geen specifiek Venrays pro bleem. Mijn opmerkingen hebben er inmiddels wel toe geleid dat een interventieteam van Binnen landse Zaken over onze schouder mee kijkt hoe we dit probleem het beste kunnen aanpakken." De kwestie Merselo is volgens Jos Waals van een heel andere orde. "Dat was geen tegenvaller. Wij hebben voor Merselo onze nek uitgestoken. Dat dat Bert Ker sten zijn nek heeft gekost, betreur ik ten zeerste, dat had hij niet ver diend. Want uiteindelijk heeft het ministerie zijn harde woorden niet waar kunnen maken. Voor Venray was Merselo de start van het anders denken over bouwen op de dorpen. Namelijk dat je ook creatief met stankcirkels kunt omgaan. Merselo was dus een doorbraak op dat gebied." Ook de wereld van Jos Waals is volledig veranderd. "In Nootdorp kwamen we tot de conclusie dat het voor ons gezin beter zou zijn als de kinderen niet in het westen zouden opgroeien. Toen Venray op mijn pad kwam, paste dat goed in ons gezinsbeeld. Bovendien kon Birgit meer voor haar moeder in Nijmegen gaan zorgen." Als zijn echtgenote in 1998 ziek wordt en in oktober 2001 overlijdt, komen de ambities van de Venrayse bur gemeester in een ander daglicht te staan. "Ik had op dat moment diverse sollicitaties lopen. Voor mij werd het een taak om haar tot het einde goed te begeleiden en ons gezin bijeen te houden. Vervolgens heb ik twee jaar nodig gehad om een nieuw leven op te bouwen voordat ik me weer vol ledig op Venray kon gaan richten. Ik mag zeggen dat ik heel geluk kig ben in Venray en mij omringd weet met een nieuwe partner, familie en goede vrienden." Jos Waals gaat vanaf 1 januari genieten van zijn pensioen. "Met Jos Waals: "Met een vakan tie naar Zuid-Afrika wil ik eerst afstand nemen van mijn werk." een vakantie naar Zuid-Afrika wil ik eerst afstand nemen van mijn werk. Vervolgens richt ik me op het golfspelletje, vervul ik een aantal commissariaten en word ik betrokken bij de organisatie van de 'Ride of the Roses', die volgend jaar september in deze regio zal plaatsvinden."Voor Venray blijft hij de man die zeventien jaar geleden door de Grotestraat durfde te fiet sen, de man die kut-Marokkanen durfde te zeggen, maar ook met een goed hart rondloopt; de bur gemeester die Geijsteren, Wans- sum en Blitterswijck aan Venray toevoegde, maar ook de man die blij is dat hij vanaf 1 januari als een van de 43.000 inwoners van Venray zich als burger voor deze gemeente wil en mag inzetten. Jos Waals over lage opkomst verkiezingen De verkiezingen in novem ber waren voor Venray met een opkomst van iets meer dan 45% een politiek diepte punt. Voor Jos Waals niet zo verrassend. "Er is geen contact meer met de burger. Politiek moet weer een huiskameritem worden. Aan de keukentafel moet het weer over politiek gaan." Daarnaast is Waals van mening dat er steeds minder mensen zijn met lokale poli tieke ambities. De politiek moet wat de burge meester betreft niet verbaasd zijn als mensen niet gaan stemmen. "Zeker als je ziet hoe er campag ne is gevoerd. Het klopt dat Ven- ray nauwelijks grote problemen kent, maar er zijn dan toch nog zaken zoals de herstructurering van Brukske, de accommodaties van verenigingen, de toekomst van culturele instellingen zoals schouwburg en Odapark en het sociale profiel van Venray. Allemaal onderwerpen die ik in de campag ne niet heb teruggezien." De Venrayse kiezer zat volgens Waals ook helemaal niet te wach ten op Haagse grootheden als Bos, Balkenende en Rutte. "Die zijn nauwelijks ingevoerd in de lokale problemen", stelt de burgemees ter. "Het gaat om de lokale mensen op de lijst en de lokale proble men. De politiek moet de wijk in, met de mensen praten over wat er leeft en geen politiek in de huiska mer bedrijven. Vlak na de verkie zingen hadden we als gemeente een informatieavond in Geijsteren. Welgeteld een politicus liet, later op de avond, zijn gezicht zien. Dat was een gemiste kans, want daar begint je campagne voor 2014!" Volgens Jos Waals zijn er ook steeds minder mensen met lokale politieke ambities. "Marlies de Loo, Henk Willems en Joos Truijen heb ben destijds hun kansen gepakt en zijn burgemeester geworden. Bert Kersten is gedeputeerde, maar ik vind dat we als Venray te weinig van hem op die positie gebruik maken. Maar ook het wethouder schap kan een einddoel zijn. Die talenten moeten we koesteren. Zo heeft Lei Heldens het geweldig gedaan." Volgens Waals is het college met Heldens, Driessen, Emonts en Teunissen het beste college dat hij heeft mogen voorzitten. "Niet dat de andere slecht waren, maar we hadden veel geld te besteden en de omstandigheden waren goed. Er was ook een goede chemie binnen het college. Dat ontbrak bijvoorbeeld in het college met de VVD." De laatste jaren treedt het col lege ook steeds meer naar bui ten. Hij noemt dat een verdienste van zichzelf, maar zeker ook van gemeentesecretaris Piet Lucassen. "Om de band met de gemeen schap te behouden, moet het col lege ook iedere week ergens op werkbezoek. Daar vindt in feite de politiek plaats. Daar kom je achter wat er allemaal speelt." Daarnaast houden burgemeester en wet houders elke dinsdag een pers- gesprek. "We hebben daarmee de schijn van enige 'besmuiktheid' weggehaald", aldus de scheidend burgemeester. Organisatoren van kleine evenementen in de gemeente Venray hoeven straks geen vergunning meer aan te vra gen, een melding is voldoende. Ook gaat de gemeente sneller reageren op meldingen van geluidsoverlast bij evenemen ten en wordt de communicatie over evenementen verbeterd. Het college van B en W heeft ingestemd met deze aanpassin gen in de nota Evenementen- beleid. Naar aanleiding van de evalu atie van het evenementenbeleid heeft de gemeente aanpassingen gemaakt ten aanzien van het beleid bij evenementen. Deze evaluatie heeft in april 2009 plaatsgevon den. Hieruit zijn belangrijke ver- beterpunten en vragen naar voren gekomen. Deze verbeterpunten zijn meegenomen en verwerkt bij de aanpassing van het evenemen tenbeleid. Voor kleine evenemen ten zoals buurtfeesten, optochten en verenigingsfeesten is straks geen vergunning meer nodig. De organisator moet alleen nog een melding maken van het evene ment. Een melding zal uiterlijk vier weken voor het evenement bij de gemeente moeten zijn ingediend. Voor alle andere (grotere) eve nementen moet nog wel een vergunning worden aangevraagd. Ook wordt het mogelijk om onder bepaalde voorwaarden voor eve nementen die jaarlijks worden georganiseerd een meerjarige ver gunning aan te vragen. Om een vergunning te kunnen krijgen moet de organisator uiterlijk acht weken voor het evenement een volledige aanvraag indienen. Om te zorgen dat iedereen op tijd op de hoogte is van de evenementen die binnen de gemeente plaatsvin den, worden deze voortaan alle maal op één kalender genoemd. Deze kalender is te raadplegen op de website van het VVV Venray (www.vvvvenray.nl). Ook wordt op de gemeentepagina in Peel en Maas gepubliceerd voor welke evenementen een vergunning is verleend en welke evenementen met versterkte muziek zijn gemeld. De publicatie wordt ten minste twee weken voordat het evene ment plaats vindt geplaatst. Op de website van de gemeen te is vanaf 1 januari 2010 uitge breide informatie te vinden over dit onderwerp. Ook is dan bij de publieksbalie in het gemeentehuis een informatiemap beschikbaar. De gemeente ondersteunt evene menten door het geven van subsi die en het beschikbaar stellen van materialen zoals dranghekken, ver keersborden en dergelijke. In het evenementenbeleid staat wanneer en wat men aan materiële onder steuning kan krijgen. Organisato ren kunnen ook subsidie aanvra- gen voor de organisatie van een evenement. De manier waarop het subsidiebedrag wordt berekend is aangepast. Zo worden de subsi dies evenrediger verdeeld over de evenementen. De aanpassingen hebben pas gevolgen voor de sub sidieaanvragen voor 2011. Controle en toezicht op het naleven van de regels en voor waarden zijn belangrijk. Om gerichter te controleren worden evenementen voortaan ingedeeld in drie groepen. Afhankelijk van de groep waar een evenement in valt, wordt deze strenger gecon troleerd en zijn de consequenties van overtredingen groter. Ook zijn afspraken gemaakt tussen gemeen te en politie over de afhandeling van klachten en meldingen over evenementen. Dit moet ervoor zorgen dat sneller gereageerd en gecontroleerd kan worden naar aanleiding van klachten. De aan gepaste beleidsregels treden op 1 januari 2010 in werking en liggen ter inzage bij de publieksbalie in het gemeentehuis. Funshoppen belangrijke bron van inkomsten Toerisme en recreatie wor den steeds belangrijker voor de nieuwe gemeente Ven- ray. Volgens recent onder zoek bedraagt de omzet in de gemeente 159,4 miljoen euro en biedt de sector de 1850 fte's aan banen. Ongeveer 85% wordt verdiend in de sector recreatie (153,3 miljoen euro) en 15% in de sector toerisme (24,1 miljoen euro). Belang rijke motor van de recreatieve omzet vormt in de gemeente het funshoppen. Dit blijkt volgens de gemeente Venray uit de economische effect meting, die onlangs in opdracht van het samenwerkingsverband Regio Venlo is uitgevoerd door ZKA Consultants te Breda. Uit de meting, gericht op het jaar 2008, blijkt dat toerisme en recreatie in het gebied jaarlijks 895 miljoen in het laatje brengt en 10.350 mensen (fte's) werk biedt. Onge veer 1/3 daarvan wordt verdiend in het verblijfstoerisme (308 mil joen euro), 2/3 in de sector dag recreatie (586 miljoen euro). Het bureau onderzocht het grond- gebied van de binnen de Regio Venlo samenwerkende (nieuwe) gemeenten Maasduinen, Venray, Horst aan de Maas, Venlo, Beesel en Peel en Maas. Van de toeristi sche omzet komt bijna 2/3 van de gasten in de bungalowparken, 1/6 van campinggasten, 1/6 hotels en 1/40 van andere accommodaties (groepsaccommodaties, jachtha vens en individuele appartemen ten). FUNSHOPPEN Van de omzet binnen de dag recreatie blijkt bijna 2/3 gerela teerd aan recreatief winkelen of "funshoppen". Ongeveer 1/7 deel komt voort uit het bezoeken van een attractie, evenement of andere vorm van entertainment, ongeveer 1/6 uit routegebonden buitenrecreatie zoals wandelen en fietsen en 1/35 uit overige recrea- tievormen. Van alle toeristische en recre atieve bestedingen in de regio Venlo komt 44% in de nieuwe gemeente Venlo terecht, waarvan 15% toeristisch en 85% recreatief besteed werd. Venray is een goede tweede met 18% van de bestedin- Vervolg voorpagina "Want hier achter ligt nog een open stuk. We komen met een invulling voor de gehele hoek. Het is de bedoeling de Bontekoestraat en de hoek met de Hoenderstraat te herbouwen in de sfeer van de jaren dertig. Het wordt een mooi, zorgvuldig uitgedacht plan waar mee we een fraai stukje oud Ven ray terugbrengen." Fijen zegt dat alles in goed over leg met de gemeente gebeurt. Zodra het plan klaar is, zal het col lege opnieuw beoordelen of de monumentale status kan verval len. Fijen ziet geen andere moge lijkheid. "We hebben onafhanke lijke deskundigen naar de witte huizen laten kijken. Zij komen ook tot de conclusie dat renovatie vrijwel onmogelijk is. De funde ring, de constructie en de onder- houdstoestand zijn daarvoor te slecht. En het kost enorm veel geld. Maar er moet wel een alter natief zijn van hoge kwaliteit. Daar werken we momenteel aan. We brengen de aloude Venrayse sfeer terug in een nieuwe jasje", belooft Carel Fijen, die nog geen termijn kan noemen waarop de plannen klaar zijn. "Het moet heel zorg vuldig en in goed overleg gebeu ren. Ik wil er geen tijdsdruk op leggen." Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg gen, met eenzelfde verdeling over toerisme en recreatie als in Venlo. Op de derde plaats volgt Horst aan de Maas (17,5%). In deze gemeen te zijn dankzij de bungalowparken de toeristische bestedingen met 75% aanzienlijk belangrijker zijn dan de recreatieve. Voor wethouder Lei Heldens van Economische Zaken biedt de effectmeting nuttige informatie. "Met name ook voor de ontwikke ling van toerisme en recreatie in de drie nieuwe dorpen van onze gemeente. Nu is het een nulme ting. Bij volgende metingen kun nen we mooi zien wat onze inves teringen in toerisme en recreatie opleveren", aldus Heldens. Echtscheiding? Alimentatie? Omgang? Tel.: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) Bel (088) 850 00 00 proteion Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching WWW.SCHEIDINGSWEG.NL 06-17580746 INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN A DVO C ATEN hulp bij het huishouden thuisbegeleiding persoonlijke verzorging dagvoorzieningen zorgboerderijen verpleging zorgalarmering zorg tv uitleen hulpmiddelen consultatie voor 65-plussers tijd voor mensen' WWW.prOteionthuiSZOrg.nl tijd voor wensen

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3