Gemeente Venray Mensen met schulden eerder helpen mëfei fa» Genealogisch archief in RooyNet Een parel tussen de varkens Vraag paspoort uiterlijk 15 december aan Openingstijden politiebureau Uitnodiging afscheidsreceptie burgemeester Jos Waals Ook voor schuldhulp verlening kunt u terecht bij de gemeente. Kijk ook op www.venray.nl Bevolkingsonderzoek provincie Loting bouwkavels Laagheide A's Venray, focus op mensen PEEL EN MAAS Donderdag 10 december 2009 - Pagina 17 Gemeentehuis Openingstijden Week 50 Vrijdag 27 november werd RooyNet definitief opgeleverd. RooyNet is een samenwerkingsverband van BiblioNu, Historisch Platform Venray (HPV), museum 't Freulekshuus en het gemeentearchief Venray. Hun doel is het culturele erfgoed van Venray en omgeving digitaal beschikbaar stellen aan het grote publiek. Tijdens de oplevering werden twee nieuwe toepassingen gelanceerd: het genealogisch archief en het digitale krantenarchief van Peel en Maas. In het genealogisch archief zijn alle openbare akten van de burgerlijke stand uit de gemeente Venray te vinden. De oudste akten dateren uit 1798. Door op achternaam te zoeken, kom je terecht bij de scans van de originele geboorte-, huwelijks- en overlijdensakten. Stamboomonderzoek op je eigen pc wordt zo een stuk eenvoudiger. In de toekomst zal het gemeentearchief Venray nog andere belangrijke bestanden aan het genealogisch archief toevoegen. Wil je stamboomonderzoek doen of een oud artikel nalezen in de Peel en Maas, ga dan naar www.rooynet.nl. drs. J.F.H.A.B. Waals burgemeester van Venray Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl Internet www.venray.nl Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Gemeentearchief Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Informatiecentrum Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Alarm Centraal alarmnummer 112 Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 rbereiding op de bouw nieuwe varkensstal is Ter voo van een er op 16 november in Leunen begonnen met archeologisch onderzoek. Er waren wel aanwijzingen voor archeologie uit voorgaande onderzoeken, maar dat kon niet voorkomen dat de archeologen van Becker Van de Graaf en de leden van het AWV (Archeologische Werkgroep Venray) verbaasd waren over wat zij ter plaatse aantroffen. Op basis van wat het onderzoek tot nu toe oplevert, lijkt het dat er een complex van meerdere huizen, spiekers en een grafheuvel hebben gestaan. Spiekers zijn kleine vier- of zespalige constructies waar een vloertje op lag om hooi en stro op te bewaren en te beschermen tegen ongedierte. Er zijn monsters genomen om uitspraken te kunnen doen over de datering en eventuele natuur uit de omgeving ten tijde van de bebouwing. Het kleine beetje aardewerk dat tot nu toe is schoongemaakt duidt op een voorlopige datering ergens in de brons- of ijzertijd. De gemeente Venray vernieuwt de aanpak van schuldhulp verlening. Daarvoor breidt zij de formatie voor schuldhulp verlening uit. Wethouder Twan Jansen: "Wij willen meer maatwerk leveren en méér mensen met schulden adequaat helpen." Inwoners van de gemeente Venray die (tijdelijk) niet meer aan hun financiële verplichtingen kunnen voldoen, kunnen voor hulp terecht bij het team schuldhulpverlening van de gemeente. Het team schuld hulpverlening bemiddelt bij het treffen van een schuldregeling of schuldsanering als er probleem situaties zijn ontstaan die mensen zelf niet meer kunnen oplossen. Maar het kan ook helpen vóórdat die problemen ontstaan. Met name deze hulpverlening gaat de gemeente Venray nu verbeteren en intensive ren. "Wij merkten dat wij vaak pas laat in het traject van de schuldhulp verlening werden betrokken", zegt wethouder Twan Jansen. "Daardoor was de problematiek vaak nog verergerd. Bijvoorbeeld omdat door de financiële problemen de relatie onder spanning kwam te staan, of dat mensen om de problemen te ontvluchten gingen drinken. Dan ontstaat een kluwen van problemen, die voor de betrokkenen vaak niet meer te ontwarren lijkt. Door aan de voorkant van dat traject al bij te springen, kunnen we voorkomen dat problemen erger worden en de schulden verder dan nodig oplopen." Bijspringen waar nodig Om betalingsproblemen vroegtijdig te signaleren heeft de gemeente Venray nu afspraken gemaakt met woningstichting en zorgverzeke raars. Want in de betaling van de huur en de zorgverzekering ontstaan vaak de eerste achterstanden, zo leert de ervaring. Ook mensen die niet zelf om hulp vragen worden benaderd. Wethouder Twan Jansen: "Iedereen is in eerst instantie natuurlijk zelf verantwoordelijk. Wij willen ook dat alle inwoners zo zelfstandig mogelijk hun eigen financiën beheren en verantwoord omgaan met hun geld. Als mensen Extra bijdrage De gemeente zet extra menskracht in om haar schuldhulpverlening te intensiveren. "De verwachting is namelijk dat het aantal aanvragen nog wel enige tijd zal stijgen", zegt Twan Jansen. Dat komt onder meer omdat door de economische crisis ook mensen met hogere inkomens in financiële problemen raken, bijvoorbeeld huizenbezitters die hun baan hebben verloren of het tweede inkomen. Of voormalig zelfstandig ondernemers. De gemeente heeft om aan deze vraag te kunnen voldoen een extra bijdrage gekregen van het Rijk. Burgemeester en Wethouders willen deze middelen inzetten voor het verbeteren en intensiveren van de schuldhulpverlening. Het bieden van een oplossing op deze hulpvraag van haar klanten past bij de dienst verlening van de gemeente, vindt Twan Jansen. "Wij zijn er immers voor de klant! Wij leveren dan ook maatwerk. Zoeken mensen thuis op. De hulpverlening moet passen bij situatie en persoon. Ook nazorg hoort daarbij. Want ook door voe ling te houden voorkom je nieuwe problemen. Voorkomen is immers ook bij financiële problemen beter dan genezen." dat echter niet kunnen, springen wij als gemeente graag bij." Voorlichting speelt voortaan dan ook een belang rijke rol bij de hulpverlening. De aandacht gaat niet meer alleen uit naar het oplossen van het schulden probleem, maar ook naar de om standigheden waaronder de schulden zijn ontstaan. "Vaak is dat door gebrek aan inzicht, of door onver mogen om het probleem aan te pakken. Als wij daar kunnen helpen, of bij kunnen sturen, voorkomen we problemen in de toekomst." Tijdens de komende feestdagen is het gemeentehuis gesloten op eerste kerstdag en op nieuw jaarsdag. Omdat vanwege de grenswijziging de administraties van Venray, Wanssum, Blitters- wijck en Geijsteren worden samengevoegd is de dienst verlening in die weken beperkt. Van 23 december tot en met 4 januari kunt u alleen aangifte van overlijden, geboorte en verhuizing doen. U kunt echter geen paspoor ten, identiteitskaarten, rijbewijzen en uittreksels uit de gemeentelijke basisadministratie aanvragen en afhalen. Tijdig aanvragen Wilt u voor 23 december uw docu ment afhalen, vraag het dan uiterlijk op 15 december aan. Vraagt u uw document na 15 december aan, dan kunt u het pas vanaf 5 januari 2010 ophalen. Vorige week heeft u de Veiligheids- wijzer ontvangen. De Veiligheids- wijzer is een gezamenlijke uitgave van de brandweer, de GHOR en de politie Limburg-Noord. Helaas staan hierin foutieve openingstijden van het politiebureau in Venray. In de Veiligheidsgids staat dat het bureau ook op donderdagavond is geopend. Dit klopt niet. De openingstijden van het politiebureau in Venray zijn van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Ook dit jaar voert de provincie Limburg het Bevolkingsonderzoek Limburg (BOL) uit. U krijgt door het invullen van een vragenlijst de gelegenheid om aan te geven wat u van de provincie vindt en verwacht. De vragen hebben betrekking op de vijf programma's die in deze coalitieperiode door Gedeputeerde Staten zijn vastgesteld. Een groot aantal inwoners van Limburg ontvangt deze vragenlijst per mail. Alle andere Limburgers die een steentje aan de toekomst van Limburg willen bijdragen, kunnen de vragenlijst tot en met 21 december 2009 invullen via www.limburg.nl/bol. De antwoorden worden anoniem verwerkt en de onderzoeksresultaten worden in het voorjaar van 2010 gepubliceerd. week 50 adv.indd 17 09-12-2009 16:09:12 Vrijstaande woningen De grootte van de kavels varieert van minimaal 455 m2 tot maximaal 814 m2. Ze zijn bestemd voor de bouw van vrijstaande woningen. De grondprijs bedraagt in de eerste helft van 2010 230 euro per m2, exclusief btw. De kavels zijn bedoeld voor eigen bebouwing en bewoning. Daarom komen alleen particulieren voor de verkoop in aanmerking. De koper is verplicht de woning zelf, met eventuele gezinsleden, gedurende drie jaren na voltooiing van de bouw te bewonen. Individuele inschrijving Echtparen en (samenwonende) partners mogen zich slechts via één persoon inschrijven. Bij constatering van een dubbele inschrijving vervallen beide inschrijvingen. Het inschrijfgeld bedraagt 53,55 euro. Dit bedrag wordt niet Grafheuvel De meest opvallende ontdekking was uiteraard de grafheuvel. De heuvel zelf is echter al lange tijd verdwenen. Dat het hier om een grafheuvel gaat, hebben de archeologen herleid aan de dieper gelegen greppel om het graf. In de greppel zijn de resten gevonden van een palenkrans, een rij palen die mogelijk als versiering diende of om wild van de grafheuvel te weren. Opvallender is echter dat er ook sprake lijkt te zijn van een promenade; een weg die naar de heuvel toeliep, geflankeerd door een palenrij aan beide zijden. Het is lastig om nu al uitspraken te doen, maar gezien de monumentaliteit van het graf, de promenade en de latere bewoning kunnen we hier toch wel spreken over een zeer bijzondere locatie. Verder werden de archeologen nog getrakteerd op een intacte urn en een crematiegraf op de locatie van één van de woningen. Op dinsdag 19 januari wordt via loting de volgorde bepaald op basis waarvan vijftien particuliere bouwkavels in het plan Brabander Laagheide verkocht worden. De kavels bevinden zich tussen de Laagheidseweg, Lavendelheide en de Buitenweg. Inschrijving voor deze loting is mogelijk vanaf maandag 21 december tot en met maandag 18 januari bij de afdeling Publieksdiensten van de gemeente Venray. Dinsdag 19 januari start de loting om 19.00 uur, in het gemeente huis. terugbetaald en ook niet verrekend. Zowel uw volledig ingevulde inschrijf formulier, als het inschrijfgeld moeten vóór 18 januari door de gemeente zijn ontvangen. Dan ontvangt u een informatiepakket en een bevestiging van uw inschrijving. Uiteraard kunt u dit informatiepakket al inzien bij de afdeling Publieksdiensten, voordat u zich inschrijft voor de loting. De loting wordt verricht door notaris Mathijsen van het notariskantoor Mathijsen Weijs uit Venray. Op 19 december 2009 neemt Venray na ruim 18 jaar afscheid van Wij nodigen u uit om tijdens een openbare receptie persoonlijk afscheid te nemen van de heer Waals. U bent van harte welkom van 17.30 tot 19.00 uur. De receptie vindt plaats in het gemeentehuis van Venray aan de Raadhuisstraat 1, 5801 MB te Venray. De heer Waals heeft kenbaar gemaakt dat hij eventuele giften zal doneren aan de Stichting Behoud en Restauratie Beeldenschat Sint Petrus' Banden Kerk voor nieuwe glas-in-loodramen. Als u de burgemeester een geschenk wilt aanbieden, dan kan dat in de vorm van een geldelijke bijdrage in een enveloppe. Ook kunt u een bedrag overmaken op bankrekeningnummer 15.39.37.459, Rabobank Venray, onder vermelding van: afscheidsgeschenk burgemeester Waals. Het gemeentebestuur van Venray L.J.G.M. Heldens, loco-burgemeester P.M.H. Lucassen, gemeentesecretaris

Peel en Maas | 2009 | | pagina 17