Vliegen op een plantje Koester uw Monument Verkeersveiligheid op De Keg Soullegende Alexander O'Neal in Venray fn Honderddertigste jaargang - week 50 - donderdag 10 december 2009 Venraynaar Stefan van Gool nauw betrokken bij eerste duurzame vlucht KLM Het gebouw van het voormalige raadhuis van Venray neemt op de Grote Markt in Venray een pro minente plaats in. Het monumen tale Rijksmonument in neorenais- sance stijl werd in 1884 gebouwd naar een ontwerp van de bekende architect Johannes Kayser (1842 1917) uit Venlo. Het verving op die plaats het oude raadhuis dat uit het begin van de 16e eeuw dateerde en in 1884 werd afge broken. De nieuwbouw in 1884 betreft het segment aan de kant van de Hofstraat, het gedeelte links van de entreezijde Grote Markt. De realisatie daarvan vond plaats onder het burgemeester schap van Philippus Esser. Hij was burgemeester van Venray in de periode 1875-1898, zie zijn foto in het midden links. Het oeuvre van architect Johannes Kayser is omvangrijk. In Limburg bouwde hij diverse gemeentehuizen. Ook bouwde hij veel kerken, in Ven- ray staan meerdere gebouwen van zijn hand. Architect Johan nes Kayser was een leerling van de beroemde architect Pierre Cuypers (1827-1921) uit Roer- mond. En Pierre Cuypers was de eerste Nederlandse architect van internationale betekenis in de moderne tijd. Leermeester Cuy- pers zal zijn invloed op de leerling Kayser hebben gehad, bovendien maakte Kayser het ontwerp van het raadhuis op de Grote Markt naar een schets die door Cuypers was gemaakt. In 1924-1925 werd het gebouw aan de kant van de Grotestraat uitgebreid met het gedeelte rechts van de huidige entree. Dat geschiedde naar een ontwerp van architect Jules Kay- ser, zoon van Johannes Kayser. Dat ontwerp was vergelijkbaar met de oorspronkelijke bouw. Het interi eur bevatte na die uitbreiding ook een souterrain met politiebureau. Het verbouwde gemeentehuis werd op 14 juli 1925 officieel in gebruik genomen. Op de eer ste verdieping is naast de stenen trap, zie de foto linksonder, een gedenkplaat te zien die aan die ingebruikstelling herinnert, zie de foto rechts in het midden. Onder leiding van architect W.M. Ummels uit Maastricht werd het pand in de jaren 2002-2007 gerestaureerd en geschikt gemaakt voor de nieuwe bestemming horeca. Het interieur werd gemoderniseerd, maar in het gebouw zijn verschillende onder delen van het oorspronkelijke interieur bewaard gebleven. Zoals een oorspronkelijke houten betim mering met haardpartij en wand kast in de voormalige burgemees terskamer, zie de foto rechtsonder. Die kamer bevindt zich op de eerste verdieping aan de voorzijde van het gebouw. En op de tweede verdieping het oorspronkelijke interieur van de voormalige raads zaal, zie de foto linksboven. Daarin houten cassettelambriseringen en dubbele deuren met glas-in-lood bovenlichten, zie de foto rechts boven. Daarin ook een authentie ke stenen schoorsteenmantel en balkenplafonds. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen Monumentenregister, Uit Venray's verleden nr.1, Kerkgebou wen in Limburg, G. Pelzer. Stich ting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1 5801 JC in Venray, e-mail venraymonumen- taal@live.nl. Onlangs heeft openbare basis school De Keg het Limburgs Ver keersveiligheid Label behaald. Het Limburgs Verkeersveiligheids Label (LVL) is een keurmerk voor scholen die verkeerseducatie hoog op de agenda hebben staan. Het LVL geeft verkeerseducatie op de school een permanente plaats. Kinderen zijn een kwetsbare groep in het verkeer en het is dan ook belangrijk dat kennis over verkeer en hun praktische vaar digheden worden bevorderd. Niet alleen in de klas heeft verkeer de aandacht, maar ook de verkeers- situatie rondom de school en de samenwerking met ouders is daarbij van belang. De verkeers- ouders zijn daarbij een onmisbare schakel. Tijdens het bezoek van Sinterklaas aan De Keg werd het labelbordje overhandigd, dat een plaatsje bij de entree van De Keg. Van Alexander O'Neal maakten ze eveneens een groot succes: zijn album Hearsay uit 1986 werd een klassieker in het genre. Alexander werd vanwege z'n stem meteen gebombardeerd tot de nieuwe Marvin Gaye, twee jaar na de dood van de meester. Gek genoeg was Hearsay in Engeland veel succes voller dan in Amerika. In de Britse albumlijst bleef Hearsay maar liefst twee jaar onafgebroken genoteerd staan, met de singles Fake en Cri ticize als grootste hits. Alexander verkaste dan ook snel naar Groot- Brittannië, vooral toen z'n hits in de VS begonnen op te drogen. Na Hearsay had hij in Engeland nog veel succes met albums als All True Man en This Gift For You. Wendy Dakkus verheugt zich enorm op de komst van de Ame rikaanse soulzanger. "Ik ben een enorme fan van hem. Zeg maar gerust een superfan. Hij heeft een dijk van een stem en prachtige nummers. Hij is altijd mijn jeug didool geweest. Nu komt hij in mijn eigen zaak zingen. Dat is toch super.'Aan de komst van Alexan der O'Neal heeft Wendy Dakkus een 80's party in eetcafé De Graaf gekoppeld. Vanaf 18.00 uur is er de mogelijkheid een hapje te eten en vanaf 20.00 uur is het party- time met soulhits uit de jaren 80 Terug in de tijd met Barry White, The Four Tops, The Pasadena's, Jocelyn Brown en andere groot heden uit de jaren tachtig. Naast het live optreden van Alexander O'Neal zorgen de dj's Twan van Bussel en Goof voor de passende sfeer en muziek. Kaarten voor deze 80's party zijn te koop bij eetcafé De Graaf, telefoon 0478-511330. waarmee we ons volledig richten op de verdere ontwikkeling en productie van biobrandstof. Het Wereld Natuur Fonds speelt hierin een adviserende rol. We proberen nu groots in te zetten op bio brandstof. Het is een kwestie van tijd voordat alle vliegtuigen hierop zullen vliegen." Voor de vlucht is een 747 motor met de biobrandstof getest in een proefomgeving. Uit nauwkeurige berekeningen bleek dat het brand stofverbruik met de biobrand stof 1,2% lager is. "KLM verbruikt jaarlijks ongeveer 40 miljard liter kerosine. Als dit geheel door bio brandstof zou worden vervangen, levert dit een mooie besparing op. Daarnaast wordt ook de Co2 uitstoot verminderd. Ik zat zelf in de cockpit tijdens de vlucht en er zijn geen verschillen te bemerken in vergelijking met normale kero sine. De drie piloten beaamden dit. We hadden een speciaal gevoel na afloop. In totaal waren er 700 manuren nodig om één uurtje te kunnen vliegen." KLM neemt nu de leiding op het gebied van duurzame lucht vaart. De vlucht met biobrandstof was op dit moment eenmalig. Het doel is om in de toekomst de hele vloot van KLM op deze duurzame brandstof te laten vliegen. De ontwikkeling van biobrandstof is een zoektocht. Hierbij wordt ook gekeken naar andere bronnen voor de biobrandstof, bijvoorbeeld algen. Het aanbod van biobrand stof in Nederland is momenteel nog zo laag, dat deze brandstof niet op grote schaal kan worden ingezet. Eerst moeten de bedrijven in het consortium de productie zien te verhogen. Biobrandstof is op dit moment ook nog duurder dan gewone kerosine. Bovendien wacht KLM nog op de certifice ring voor het gebruik van bio brandstof bij passagiersvluchten. Er zijn vanzelfsprekend strenge Stefan van Gool (links) na afloop van de vlucht. eisen verbonden aan brandstof die in vliegtuigen wordt gebruikt. Stefan van Gool woonde bijna twintig jaar in Venray. "Op mijn negentiende ben ik naar Amster dam verhuisd. Amsterdam was één van de twee steden waar een hbo-opleiding gericht op vliegtui gen werd gegeven. Ik ben toen in Amsterdam blijven plakken. Ik heb altijd gedroomd over vliegtuigen, dus het stond buiten kijf dat ik iets met vliegtuigen wilde gaan doen. Ik heb door de jaren heen over de hele wereld gereisd. Zo heb ik langere tijd gewoond en gewerkt in de Verenigde Staten. Samen met mijn vrouw en twee zonen komen we nog regelmatig in Venray. Mijn ouders, schoonouders en overige familie wonen er. Wij wonen in Hoorn, en ik denk niet dat we nog teruggaan naar Venray. De reistijd naar Schiphol is daar te lang voor." Dinsdag 29 december in eetcafé De Graaf KLM maakte onlangs als eerste in de wereld met een Boeing 747 een vlucht op bio brandStof met een beperkt aantal passagiers aan boord. Type Project Engineer Stefan van Gool, geboren en getogen in Venray, was hierbij nauw betrokken. De in Hoorn woon achtige Van Gool is maanden bezig geweest, samen met zijn projectteam, met de voorbe reidingen van deze vlucht. In totaal vlogen er 42 passa giers mee in het vliegtuig. De voltallige KLM-directie vloog mee, evenals Maria van der Hoeven (minister van Econo mische Zaken), Johan van de Gronden (directeur van het Wereld Natuur Fonds), astro naut André Kuijpers, Bernard Wientjes (VNO-voorzitter) en nog meer prominenten en journalisten. De allereerste vlucht met de Boeing 747 op biobrandstof startte op de thuishaven van KLM: Schip hol. Van daaruit werd via Arnhem, Groningen en de Waddeneilanden terug naar Schiphol gevlogen. Daar werd een 'fly by' gedaan: een vlucht op 150 meter hoogte voor collega's en pers op de grond. De tocht werd afgesloten met een vlucht over Amsterdam. In totaal heeft het gezelschap een uur over Nederland gevlogen. "Het was fantastisch om mee te maken," vertelt Stefan van Gool. "Het is een wereldprimeur. De biobrandstof wordt gemaakt van een plantje, Camalina, waarvan de nootjes worden uitgeperst en de olie daarna wordt omgezet en vermengd met gewone kerosine. Deze biobrandstof bestond voor 50% uit camalina en voor 50% uit kerosine. Eén van de vier motoren van het vliegtuig draaide volledig op deze biobrandstof. Daarnaast zijn we een consortium aangegaan met twee Nederlandse bedrijven, Soullegende Alexander O'Neal komt op dinsdag 29 december naar Venray. De Amerikaanse zanger, die grote successen vierde in de jaren 80, is de speciale gast tijdens de 80's party in eetcafé De Graaf. Vanaf 20.00 uur barst het feest los. "Het begon eigenlijk als een grap", verklaart Wendy Dakkus van eetcafé De Graaf de komst van de soulgrootheid naar haar horeca gelegenheid in Venray. "Alexan der O'Neal zingt een dag eerder, maandag 28 december, in Escape in Amsterdam. In een gekke bui met vrienden hadden we het erover dat we hem dan net zo goed naar Venray konden halen." Het bleef echter niet bij een grap in een spontane bui. Wendy de Graaf, zelf een enorme fan van de Amerikaanse soulzanger, trok de stoute schoenen aan en benader de het management van Alexander O'Neal. "Vervolgens kwam alles in een enorme stroomversnelling en was het binnen de kortste keren rond." Alexander O'Neal had met gemak net zo groot kunnen zijn geworden als Otis Redding of Marvin Gaye, om maar eens twee grootheden uit de Amerikaanse soul te noemen. Alexander had op z'n minst hetzelfde talent als Otis en Marvin. Maar toch heeft hij nooit de status van z'n illustere voorgangers bereikt. De reden waarom is eigenlijk een mysterie. Want ga maar eens na: Alexander heeft in de jaren '80 gewerkt met Prince en met producers Jimmy Jam Terry Lewis (Janet Jack son, The SOS Band), en met zulke kruiwagentjes moet toch elke deur in de muziekwereld voor je open gaan. Misschien was Alexan der wel te bescheiden om bij al die deuren naar binnen te gaan. Alexander zat begin jaren '80 in Flyte Tyme, de groep waarin ook Jimmy Jam en Terry Lewis zaten. In 1983 werd de groep door Prince ontdekt; hij produceerde een van hun albums. Maar na een fikse ruzie tussen Prince en Jam Lewis werd de samenwerking ver broken, waarna Alexander O'Neal voor de keuze stond: of verder gaan met Prince, of verder met Jam Lewis. Hij koos voor het laatste, hoewel z'n keuze op nogal merkwaardige wijze werd verge makkelijkt: Alexander werd min of meer de band uitgezet omdat ie te zwart zou zijn. Maar goed, de gok met Jam Lewis bleek een goeie te zijn. Want midden jaren '80 leek het alsof er alleen maar goud uit de vingers van Jimmy en Terry kwam. Ze ontdekten en produceerden Janet Jackson, The SOS Band en The Human League; stuk voor stuk enorm succesvolle projecten. Keizerlijke koeien r?4ü umirn J KUHTI J. «JWÜ1 y Forw SwjBS EN MAAS L Wagyu rundvlees; onvergelijkbaar in smaak Van oorsprong was Wagyu-rundvlees voorbehouden aan het Japanse keizerlijk hof. Inmiddels wordt dit culinair superieure rund ook in Nederlandgefokt. Op de Wagyu Farm krijgen de exclusieve Japanse runderen hun traditionele behandeling die bestaat uit een menu van gras, granen en bierbostel en een dagelijksemassage. Ter gelegenheid van Kerstmis is de winkel zaterdag 12 en 19 december open. Op afspraak kunt u altijd terecht. Met onze old timer witte Cadillac rijden we u graag voor bruiloft, jubilea of galafeest. Eykenhofweg 7 5814 AM Veulen-Venray tel. +31 (0)478 - 541257 fax. +31 (0)478 - 541787 info@wagyufarm.nl www.wagyufarm.nl

Peel en Maas | 2009 | | pagina 15