Agenda Winteravond van Claus Kerstconcert Michael Haydn Theatrale Ierse folk rêkenêr) De man die kon rekenen even terug in Venray Expositie Bernadette van Beekum Dé min ctfè PEEL EN MAAS Donderdag 10 december 2009 - Pagina 12 Tante Patent in Schouwburg Venray De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo kan men vanaf zater dag 12 december genieten van kerstsfeer met veel groen en kleur rijke versieringen. Dit jaar is er speciale aandacht besteed aan de buitenversiering. Het weekeinde van 12 en 13 december wordt er een keramiek- en muziekweekend gehouden. Maar liefst 23 keramis ten exposeren deze dagen hun werken, die ook gekocht kunnen worden. Het geheel wordt omlijst door diverse muzikanten, die country- en folkmuziek ten gehore gaan brengen. Op zondag kunnen kinderen onder deskundige bege leiding kerststukjes maken en kun nen ouderen krijgen informatie over het maken van likeur. Tevens is die dag de smid met zijn ploeg weer aan de slag in de smederij. Het museum is open van 11.00 tot 17.00 uur. Cabaretduo Schudden Cabaretformatie Schudden brengt op zondag 13 december het programma Ruis in Het Gast- hoes in Horst. Het theaterduo staat bekend om de uitvoering van het fysieke cabaret, dat leunt op creati viteit, visuele vondsten en vinding rijkheid. In het programma Ruis maakt het duo doeltreffend gebruik van de verbeeldingskracht van het publiek. Het decor verbeeldt een appartementencomplex waarin de cabaretiers letterlijk alle bewoners spelen. Er passeren maar liefst der tig typetjes de revue. Dat betekent weer veel korte scènes. Met als resultaat ontroerende hilariteit en lachwekkende treurigheid. Deze voorstelling werd genomineerd voor de Poelifinario 2009. Dat is dé prijs voor de theatermakers met het meest indrukwekkende caba retprogramma van het seizoen. De voorstelling begint om 20.00 uur. Meer informatie en kaarten reser veren kan via www.kukeleku.com. Zin in Zingen In Den Hoender in Venray wordt op zondag 13 december voor de zestigste keer een avondje Zin in Zingen gehouden. Onder begelei ding van de twee vaste accordeo nisten, Toon Leijssen en Frans Ver beek, komen tientallen liedjes uit het verleden weer tot leven. Deze altijd gezellige avonden worden vier keer per jaar gehou den. Na de pauze worden uitslui tend verzoeknummers uit de zaal gezongen. De avond wordt gepre senteerd door Gerrit Reintjes uit Veulen. Liederenbundels zijn in de zaal verkrijgbaar. Den Hoender is gelegen aan de St. Ursulastraat in Venray en begint om 19.30 uur. De zaal is vanaf 19.00 uur open. Festival De Lange Na een geslaagde tweede editie in juni staat het Festival De Lange voor de derde keer op het pro gramma bij De Lange in Horst. In deze editie staan wederom vier bands te popelen zich aan het publiek te mogen tonen. Op zon dag 13 december gaan de man nen van de band Mirrow de spits afbijten. Daarna is het de beurt aan Neet Onaeve uit Melderslo, Stratex uit Lottum en de Hermse House Band. De zaal is open vanaf 19.00 uur. Hobbymarkt In zalencentrum Concordia in Vierlingsbeek wordt door Vrouwenorganisatie Vierlings beek Groeningen op zondag 13 december een kerst- en hobby- markt gehouden. Er staan dit jaar verschillende stands met onder andere zelfgemaakte tassen, kerst en bloemstukjes, schilderijen, kaar ten en keramiek. Er zijn optredens door jeugdorkest/harmonie De Herleving en orkest Marinka. Ook zijn er hapjes en diverse loterijen voor kinderen en volwassenen. De markt duurt van 11.00 tot 16.00 uur. Accordeonfestival Het Trio Buddiger houdt op zon dag 13 december een accordeon/ harmonicafestival met open podi um in het Plein aan de Mgr. Geurts- straat in Maashees. Aanvang 13.00 uur. Adventconcert Het Overloons Brass Kwintet en Zanggroep Palet treden op zondag 13 december in samenwerking met parochie Stevensbeek op in parochiekerk H. Joseph van Ste vensbeek. Het Overloons Brass Kwintet bestaat uit vijf leden van fanfare Vriendenkring die al onge veer tien jaar ook buiten de fanfare regelmatig samen muziek maken. Het samenspel is gebaseerd op de Canadian brass muziek, waarbij met slechts vijf blazers een com pleet orkest wordt nagebootst. Zanggroep Palet bestaat uit twaalf zangers en zangeressen en staat vanaf de oprichting onder leiding van Geert Verhallen. In de regio bekend als dirigent en organist. Het concert begint om 19.30 uur. Dansmiddag De countryclub Mountain-Hill houdt op zondag 13 december de maandelijkse oefenmiddag Coun try Line Dance op cd's in café/zaal De Heidebloem aan de Gochsedijk in Siebengewald. Aanvang 14.00 uur. De zaal is open om 13.30 uur. Leesgroep Een onlangs opgerichte lees groep in Venray heeft nog enkele plaatsen vrij. De leesgroep van 50 die opgericht is door Senia Lite rair in samenwerking met de bibli otheek, bespreekt de komende maanden een aantal boeken. De leesgroep komt in de avonduren bij elkaar, en de eerste kennisma king bijeenkomst is op 19 januari om 19.00 uur. De leesgroep maakt gebruik van speciale leeswijzers van Senia Literair, waardoor de besprekingen zinvol zijn en diep gang hebben. Het eerste boek dat gelezen wordt, is Oeroeg van Hella Haasse. De andere te lezen boe ken gaat de leesgroep samen kie zen. In de groep zijn nog een paar plaatsen vrij. Voor meer informatie en aanmelden kan men contact opnemen met Helene Knippen- bergh via telefoon (077)3988059 of via e-mail helenehorst@planet. nl. Drumsensation in Merselo Al jaren houdt Muziekvereni ging fanfare De Echo Hout-Blerick met succes een zondagochtend concert voor drumbands onder de naam Drumsensation. Om de inwoners van regio Venray ook eens kennis te laten maken met dit muziekgebeuren, zijn de bestuursleden van De Echo en MMSK St. Oda overeen gekomen om dit concert in Mer- selo te houden. Het concert vindt plaats op zondag 13 december in zaal/partycenter 't Anker aan het Grootdorp in Merselo. De deelnemende verenigingen zijn: De slagwerkgroep van Onze Lieve Vrouwengilde Holthees, de slagwerkgroep van muziekvereni ging fanfare De Echo Hout-Blerick, de slagwerkgroep van muziek-, mars- en showKorps St. Petrus'- Banden, de slagwerkgroep van kerkelijke fanfare St. Oda Merselo- Vredepeel.Aanvang 10.00 uur. De zaal is vanaf 9.30 uur open. Bij Synthese Venray zijn tot 1 februari 2010 tekeningen ten toongesteld van Bernadette van Beekum. De expositie laat teke ningen zien die gemaakt zijn met potlood, inkt, pen en waterverf. Het zijn onder meer portretten, vakantietekeningen, modelteke ningen, landschappen, telefoon tekeningen en televisieportret ten. De oudste tekening stamt uit 1955 en de jongste is van dit jaar. Het is een selectie uit alle schetsboeken en vakantieboeken, van cursussen modeltekenen en losse portretten. Van Beekum is medewerker van Synthese, afde ling maatschappelijk werk. Teke nen en beeldhouwen zijn een vrijetijdsbesteding. Zij heeft in de afgelopen jaren, samen met collega's, exposities in het gebouw van Synthese aan de Leunseweg georganiseerd. Deze expositie is de laatste, voordat zij met pensioen gaat. Het kantoor van Synthese ligt aan de Leunse- weg in Venray. In het openbare gedeelte van het gebouw is de expositie te Cambrinus in Horst is op woensdag 16 december voor een keer niet het podium voor de zoveelste muziekgroep, maar vormt het het decor voor een toneelstuk van Hugo Claus. Het stuk Winteravond is door Claus gesitueerd in een café en de Til- burgse Teatergroep Torenspelers neemt deze locatieaanduiding heel erg letterlijk. Het stuk gaat over een vrouw op leeftijd die jarig is en geen bezoek krijgt. Ze besluit naar het café te gaan, waar haar zoon haar alsnog blijkt te vinden. Duidelijk is dat het niet botert. Dit toneelstuk met zijn typische wendingen speelt zich af in het café tussen het publiek en maakt dat publiek daardoor tot decor. Winteravond gaat over de moeizame relatie tussen een moe der en haar zoon en de vergeefse moeite daaruit los te komen. Uit angst dat zijn goed verborgen geheimen aan de oppervlakte komen doet hij alsof er niks aan de hand is. Maar de situatie loopt net iets anders dan gehoopt. Win teravond is een tragikomedie over angst, schuld en geheimen. Win teravond wordt geregisseerd door Iris van de Pol en de cast bestaat uit de acteurs Pauline van Hoek, Gerard Opstelten, Yvonne van den Ende, Patrick van den Brand en Wim van der Schoot. De voorstel ling begint om 20.00 uur. Reserve- ren is verplicht kan via telefoon (077)3983009 en www.cambri- nusconcerten.nl. Het Vocaal Ensemble Michael Haydn en het solistenensemble Consorcio Manuel Garcia hou den op zondag 13 december het kerstconcert Rond de Kerst in de Mariakapel in Holthees. Dit concert is het derde concert in de serie advent- en kerstconcer ten, die de Mariakapel dit jaar voor de tiende keer houdt. Het concert begint om 15.30 uur. Het Vocaal Ensemble Michael Haydn bestaat uit jonge zangers en zangeressen, die een zangopleiding volgen aan het zanginstituut Vocaal Totaal in Merkelbeek. Projectmatig wor den de leerlingen van het zang instituut Vocaal Totaal gebundeld in het Vocaal Ensemble Michael Haydn. Binnen dit ensemble krijgt aankomend talent ruimschoots de kans om zich solistisch of in kleine bezetting te profileren. De artistieke leiding van het koor en van het zanginstituut Vocaal Totaal is in handen van Annemie Vallinino-Ravetta, mezzosopraan en zangpedagoge van het insti tuut. Naast het Vocaal Ensemble Michael Haydn treedt tijdens dit concert ook het solistenensem ble Consorcio Manuel Garcia op. Het ensemble werd opgericht in 1986 en is genoemd naar de grote Spaanse zangpedagoog Manuel Garcia jr. (1805-1906), die baan brekend werk verrichtte op het gebied van de zangpedagogie. De huidige bezetting van het ensem ble bestaat uit Véronique Meuf- fels (sopraan), Annemie Vallino- Ravetta (mezzosopraan) en Leon Dijkstra (piano). Het programma van Rond de Kerst staat in het teken van vooral Spaans- en Italiaanstalige kerst- liederen. Warme, hartstochtelijke melodieën uit Chili, Venezuela, Catalonië en diverse delen van Italië, vaak op specifieke ritmes, gaan de tradities van deze regio's doen opleven. Tijdens het eerste programma gedeelte wordt ver der aandacht geschonken aan het tweehonderdste geboortejaar van de componist Felix Mendelssohn- Bartholdy. Kaarten zijn te bestellen bij de bekende voorverkoopadressen in Holthees; de familie Ermers, Kapel straat 3, telefoon (0478)636480, de familie Wijenberg, Gildestraat 6, telefoon (0478)636390. Kaar ten kunnen ook besteld worden via www.mariakapel.nl. en vanaf een half uur voor aanvang van het concert bij de ingang van de kapel, voor zover er dan nog kaar ten beschikbaar zijn. Kerstconcert De Peelklank Muziekvereniging De Peelklank houdt op zondag 20 december het jaarlijkse kerstconcert. Het concert vindt plaats in gemeen schapshuis Smelehof en begint om 14.00 uur. Medewerking aan dit concert wordt verleend door de blok- fluitgroep onder leiding van Will Jacobs en de jeugdfanfare onder leiding van Rob Jacobs, aangevuld met enkele oudere ervaren muzi kanten. De Peelklank heeft sinds sep tember van dit jaar weer een echt jeugdorkest bestaande uit een dertigtal muzikanten. In deze bezetting laten zij dan ook voor het eerst van zich horen. Verder doet het fanfareorkest mee, voor deze keer begeleid door Niel Spee uit Ysselsteyn op de piano. Solis tische medewerking met zang wordt verzorgd door Ria Linders. Met de komst van de nieuwe diri gent Paul Souren heeft De Peel- klank dit jaar gekozen voor een swingende Kerstmis. Solozang wordt ook ten gehore gebracht door Rob Janssen. Verder kan men genieten van het Jeugd ensemble slagwerk, onder leiding van Peter van de Loo. Ook gemengd koor Vivace uit Ysselsteyn is van de partij met een programma afgestemd op Kerstmis. Kerstconcert in Vierlingsbeek Gemengde Zangvereniging Vondel in Vierlingsbeek houdt op zaterdag 19 december vanaf 19.30 uur een traditioneel kerstconcert in de St. Laurentiuskerk in Vier lingsbeek. Het thema is Kerst voor en door jong en Oud. Naast de gemengde zangvereniging Groeningen, har monie de Herleving en het orga niserende koor en de gemengde zangvereniging Vondel, wordt opgetreden door de jongeren van ZEV-light en het opleidingsorkest. Samen met pianosoliste Esra te Brinke vormen zij de jonge muzi kale garde van de Vierlingsbeekse/ Groeningse gemeenschap. Met een gevarieerd programma staan jong en oud samen garant voor aangename muzikale verrassingen in een sfeervol versierde en ver lichte kerk. Men kan onder meer genieten van Die Schöpfung van Joseph Haydn, Colours of the Wind uit Pocahontas van Alan Menken, Glad tidings ofJoy van Mark Hayes en het Weihnachts-Oratorium van H.F. Müller. Na afloop krijgt men een consumptie bij zalencentrum Concordia. Kerstconcerten Mallemoer In de aanloop naar Kerstmis verzorgt volksmuziekgroep Mal lemoer een aantal kerstconcerten onder de titel Wilt allen aanhoren. Het programma bestaat uit volk se liederen en melodieën rond Kerstmis, Nieuwjaar en Driekonin gen. Zondag 13 december optreden bij het Literair Café Venray vanaf 11.30 uur in de Witte Hoeve. Zondag 20 december optreden in Koningskerkje Vierlingsbeek vanaf 15.30 uur en in zaal De Kei in Geijsteren vanaf 20.00 uur met een gastoptreden door Just for Fun. Dinsdag 22 december optre den in museum De Locht in Mel- derslo vanaf 19.30 uur. Zie ook www.mallemoer.com. De zesmansformatie Knijn betreedt op zondag 13 december het podium van Cambrinus in zien tijdens de openingstijden van maandag tot en met donder dag van 9.00 tot 12.30 en van 13.00 tot 17.00 uur. Op vrijdag is het kantoor geopend van 9.00 tot 12.30 uur. Het werk dat in de kantoor ruimtes hangt is alleen op afspraak zien. Men kan hiervoor een afspraak maken via telefoon (0478)517317. Zie ook www.syn- these.nl. Horst. Al tweemaal eerder speel den de muzikanten er voor een honderdkoppig publiek. Knijn is in 1980 ontstaan als straatband en intussen uitgegroeid tot een vol wassen folkgroep op festivals, cul turele centra en kleinere theaters. Opvallend is het instrumentarium dat Knijn hanteert: naast dwars fluit, thinwistle, banjo, gitaar, man doline, viool, accordeon, trekzak, bodrahn ook de in het oog sprin gende zelfgebouwde instrumen ten. De muziek van de formatie is duidelijk Iers te noemen. Aanvang: 16.00 uur. Boekrecensie in Peel en Maas Hoe verdeel je een erfenis van 35 kamelen over drie erf genamen? Wat is er zo bijzon der aan het getal 142.857? Hoe stel je een groep van tien sol daten op in rijen van vier? In De man die kon rekenen wor den verhalenderwijs allerlei rekenkundige puzzels en raad sels opgelost. Tijdens een reis van Samara naar Bagdad wordt Beremiz Samir, een jonge man met een buitenge woon wiskundig talent, voortdu rend geconfronteerd met mensen die een beroep op hem doen om allerlei rekenkundige dilemma's en ruzies op te lossen. Spelen derwijs worden de problemen telkens weer uit de weg geruimd en weet Beremiz zijn publiek te vermaken met allerhande wiskun- detrucjes en spelletjes. Voor elk schijnbaar onoplosbaar probleem heeft hij een oplossing, vaak zelfs zo eenvoudig dat de lezer zich zal afvragen waarom hij er zelf niet op kwam.Malba Tahan is het pseudoniem van Julia César de Mello e Souza (1895-1974), een van de meest gevierde wiskundi gen van Brazilië. Hij publiceerde meer dan 100 boeken, waarvan De man die kon rekenen (1949) het beroemdst is. De man die kon rekenen is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 14,95 euro. De voorstelling Tante Patent van Ferdi Janssen en anderen wordt op woensdag 23 decem ber opgevoerd in de schouw burg. Oud-Venraynaar Ferdie Janssen speelt een van de rol len in Tante Patent. Voor oud-Venraynaar Ferdi Jans sen heeft de voorstelling in de schouwburg een speciale beteke nis: "Een bijzondere gebeurtenis, want ik speel eindelijk eens in mijn oude woonplaats Venray. In de schouwburg waar ik nog heb gestaan in een matineevoorstel ling van het oude Jerusalem en waar ik menig carnavalsfeest heb gevierd." Ferdi Janssen is geboren in 1961 in Nijmegen en hij heeft gewoond in Venray van 1971 tot 1979. Eerst woonde hij in Vel- tum, waar hij één van de eerste leerlingen was van de nieuwe lagere school Coninxhof. Kort daarna verhuisde het gezin naar de nieuwbouwwijk Brukske. Ferdi doorliep de middelbare school bij Jerusalem, een toentertijd erg kleine, progressieve school. In het eindexamenjaar hadden leerlin gen een strippenkaart om legaal te spijbelen. En natuurlijk was er het jaarlijkse matinee. Ferdi kan zich die tijd goed herinneren: "Ik heb daar een geweldige tijd gehad en ik ben daar op het atheneum afgestudeerd in 1979. Als ik nu langs het oude Jerusalem loop, moet ik toch wel erg wennen aan de nieuwbouw daaromheen. Maar goed, de tijd gaat door."Vervolgens besloot Ferdi te gaan studeren in Maastricht. Daar kwam hij in aanraking met toneel. Hij raakte zodanig geboeid door het toneel vak, dat hij daar zijn beroep van wilde maken. Eenmaal woonach tig in Rotterdam heeft hij zich op het acteren gestort. In Rotterdam kwam Ferdi in contact met regis seur Rieks Swarte. Die ontmoeting leidde tot een succesvolle samen werking, die inmiddels al 25 jaar duurt. Andere collega's van Ferdi zijn onder anderen Myriam Coen, Johan Doesburg en Loes Luca. Er bestaan nog steeds vrienden schappen uit de Venrayse periode. Regelmatig ontmoet hij zijn vrien den Stan Poels, Myriam Corzilius, Margot de Graaf en Anne-mieke Ruyten. Anne-mieke is bij een breder publiek bekend, omdat zij regel matig op televisie te zien is. "Wij hebben samen in Maastricht gestudeerd. We speelden onder andere samen in het theater en waren collega's in de tv-serie Kin deren geen bezwaar." De band met Venray blijft ook tijdens car naval bestaan. "Afgelopen septem ber ben ik naar het liedjesfestival van De Piëlhaas geweest. Ik was dan ook erg trots dat Anne-mieke samen met Martin Jeucken heeft gewonnen", aldus Ferdi. "Tijdens het komende carnaval kom ik ook weer een paar dagen langs om naar het Upke en naar andere cafés te gaan." Op woensdag 23 december komt Ferdi Janssen, die ook rollen speelde in series als Spangen, Baantjer en Gooische Vrouwen, terug naar Venray voor Tante Patent. "Natuurlijk zal ik na de voorstelling met wat vrienden een borrel drinken in het thea tercafé en nagenieten van het feit dat ik nu eindelijk eens 'echt' heb gespeeld in de schouwburg van Venray." Tante Patent is een creatie van Annie M.G. Schmidt. Het is een grappige familievoorstelling voor iedereen vanaf acht jaar, geba seerd op een verhaal van Annie M. G. Schmidt uit de jaren '50. Het gaat over een keurige dame die een heel gewoon leven leidt, totdat een Batavier in haar leven verschijnt. Ze beleeft allerlei avon turen met deze man en merkt dat het leven toch wel heel leuk kan zijn als er iets onverwachts gebeurt. Het is een voorstelling vol met poppen, rekwisieten, een prachtig decor en aanstekelijke muziek van Fay Lovsky. Ferdie Janssen weer Kunst Cultuur Verbazingwekkende verhalen met raadselachtig gccijfcr

Peel en Maas | 2009 | | pagina 12