Lintje voor Jan van Dijk "Afscheid nemen voelt soms ook als een bevrijding "We zien elkaar in Venhorst aan de Maas Gemeentelijke pluim Jij weet wat de risico's van het vak zijn" Z ff PEEL EN MAAS ff ff PEEL EN MAAS Donderdag 10 december 2009 - Pagina 11 Raadslid Jan van Dijk (PK Meerlo-Wanssum) ontving maandagavond een koninklij ke onderscheiding uit handen van burgemeester Joep Hahn. Van Dijk, raadslid voor PK Meerlo-Wanssum sinds april 1998, werd benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Hahn complimenteerde Van Dijk, die als raadlid drie perio des vol maakte, met zijn werk als raadslid. "Je hebt je raadswerk altijd op een zeer zorgvuldige en betrokken wijze gedaan. Ik heb je zelden betrapt op boude uitspra ken, je liet je niet meevoeren op golven van emoties, je hield altijd het hoofd koel, je suste binnen brandjes en zocht het overleg en de samenwerking. Kortom, je was en bent een wijs man." Jan van Dijk kreeg naast zijn koninklijke onderscheiding ook de erespeld in zilver, de bijbeho rende oorkonde van de gemeente Meerlo-Wanssum en het jubile um- annex afscheidsboek 'Veertig jaar Meerlo-Wanssum in beeld' overhandigd. Ook Jan Kuijpers, raadslid voor het CDA sinds april 1998, Theo Francken, raadslid voor PK Meerlo-Wanssum sinds april 1998, Rob van der Heijden, raadslid voor het CDA vanaf april 2002, Frans Kerstjens, raadslid voor GP'94 sinds april 2O02, Truus Knoops-Kersten, raadslid voor PK Meerlo-Wanssum sinds april 2002, Ger Verstraelen, raadslid voor het CDA sinds april 2006, Anne- Marie Berkhout, raadslid voor PK Meerlo-Wanssum sinds april 2006, Hans Coenders, raadslid voor PK Meerlo-Wanssum sinds april 2006, en Sylvia Gielens-Hagen, raadslid voor de PvdA van mei 2002 tot maart 2004 en sinds april 2006, ontvingen de gemeentelijke eres- peld met de bijbehorende oorkon de en het boek. Raadsleden komen volgens de 'Regeling voor gemeentelijke ere tekens' in aanmerking voor een zilveren erespeld als zij een volle dige zittingsperiode (normaal vier jaar) lid van de raad zijn geweest. De huidige zittingsperiode is wel iswaar korter, maar wordt gezien de herindeling en het einde van de gemeente Meerlo-Wanssum toch als een volledige periode beschouwd. Van de huidige raads leden kregen Jan Cox (GP'94) en Ben Minken (PvdA), die tijdens deze raadsperiode invielen, geen erespeld. Wies Hamstra-Janssen (CDA) ontving in 1998 reeds een zilveren erespeld. SPEECH "Beste leden van de raad. Jullie hebben zeer verschillende tijden meegemaakt", sprak burgemees ter Hahn. "Een aantal van jullie heeft de omschakeling naar een andere manier van werken door de invoering van het dualisme aan den lijve ondervonden. De meesten groeiden ermee op, maar moesten toch uitvinden hoe het best ermee om te gaan. Telkens waren er weer andere prioriteiten of problemen. Als ik het belang rijkste mag noemen, dan is het wel de kwestie van wel of niet fuseren met een buurgemeente. In de periode 1998-2002 was dit nog volstrekt onbespreekbaar voor de raad. In de periode 2002 2006 dook af en toe het geluid op om een discussie te voeren. Ik kan niet zeggen dat daarvoor toen veel animo bestond. De geesten Joep Hahn feliciteert Jan van Dijk met zijn onderscheiding. waren er nog niet rijp voor. Maar in de periode 2006-2010 dus wel. Jullie hebben verschillende coali ties en verschillende colleges van B en W gekend. We hebben vanaf 1998 brede coalities gekend van CDA/PK, van CDA/PK/GP'94. En smalle coalities, zoals de vorige van PK/PvdA, en de huidige coa litie van CDA/GP'94 en PvdA. Ach ter deze droge opsomming schuilt een wereld van politieke menings verschillen en verschuivingen. Iedereen kan begrijpen of aanvoe len dat het spannende tijden zijn geweest. Ik heb mensen zien wor stelen met hun eigen gedachten en met die van de andere partijen. Maar voorop heeft gestaan voor ieder van jullie dat je je hebt inge zet voor de belangen van de inwo ners en van de gemeente, zoals jullie dat zagen. En het zijn geen rustige tijden geweest. Dat is het nooit voor een raadslid. Daarom verdienen jullie de gemeentelijke erespeld. Heel veel dank namens de inwoners van de gemeente Meerlo-Wanssum." Politiek Meerlo-Wanssum sluit roerige episode af De laatste raadsvergadering van de gemeente Meerlo-Wans sum werd er een met een lach en een traan. Een stijlvolle en feestelijke afsluiting, die in het teken stond van de opheffing van de zelfstandige gemeente Meerlo-Wanssum. Er waren groene en blauwe pluimen voor vrijwilligers en gemeen telijke erepenningen voor politici, PK-raadslid Jan van Dijk ontving een koninklijke onderscheiding en aan burge meester Joep Hahn werd aan de vooravond van zijn pensio nering een muzikale afscheids groet gebracht. En jawel, deze of gene moest zichtbaar de emoties wegslikken bij het afscheid van de gemeente Meerlo-Wanssum. Het afscheidsfeest ging gepaard met zang, muziek en, zoals dat hoort bij dit soort gelegenheden, veel lovende woorden. Er werd gelachen, gefeliciteerd en getoost op de splitsing. De politieke par tijen spraken tijdens de feeste lijke bijeenkomst in een bomvol gemeentehuis in Meerlo tevens de hoop uit dat de gemeenten Horst aan de Maas en Venray goed voor de inwoners van de huidige gemeente Meerlo-Wanssum, die per 1 januari 2010 wordt opge splitst en waarvan de dorpen Geijs- teren, Wanssum en Blitterswijck bij Venray en Tienray, Swolgen en Meerlo bij Horst aan de Maas wor den gevoegd, zullen zorgen. Maar er was niet een al te uitbundige stemming in de raadzaal. Want uit de speeches van burge meester Joep Hahn en de woord voerders van de politieke partijen PK Meerlo-Wanssum, CDA, GP'94 en PvdA viel af te leiden dat ze zich er terdege van bewust zijn dat de afgelopen twee politieke jaren nou niet bepaald de schoonheids prijs verdienen. Sommige poli tici hebben littekens opgelopen, andere lopen nog steeds met hun ziel onder hun arm. De val van de coalitie PK-PvdA, het opstap pen van PvdA-wethouder Dickie Minken en de PK-wethouders Carla Brugman en Leo Beterams en de daaropvolgende tweespalt die ontstond tussen de 'nieuwe' oppositiepartij PK Meerlo-Wans- sum en de 'nieuwe' coalitiepartijen CDA, GP'94 en - wederom - PvdA, deden de sfeer in de normaliter politiek-bestuurlijk gezien oh zo rustige gemeente Meerlo-Wans- sum natuurlijk geen goed. De dis cussies over de herindeling, het sportpark Noord en het Leefplein in Meerlo waren geregeld heftig en zetten de verhoudingen tussen de partijen - en tussen individuen onderling- een aantal keren flink op scherp. Dat die wonden nog lang niet zijn geheeld, bleek zelfs tijdens het afscheidsfeest. Zo vond PvdA-raadslid Ben Minken het nodig om, een paar minuten voor het einde van de bijeenkomst, toch nog enkele personen een veeg uit de pan te geven, onder wie burge meester Joep Hahn. Dat zijn vrouw onder druk van de toenmalige PK- wethouders Carla Brugman en Leo Beterams en burgemeester Joep Hahn, die het vertrouwen in de wethouder Dickie Minken hadden verloren, begin dit jaar besloot de pijp aan Maarten te geven en niks anders restte dan zelf haar ontslag in te dienen, heeft pijn gedaan. "Ik heb in die periode een onafhan kelijk voorzitter gemist. Het had allemaal niet zo mogen lopen", verklaarde Ben Minken. "Er zijn mensen die meer dan een paar krassen op de ziel hebben opgelo pen, dat mag duidelijk zijn." Fractievoorzitter Rob van der Heijden van het CDA betoogde 'dat respect voor elkaar, voor elkaars standpunten en elkaars bewegingen de Meerlo-Wans- sumse politici en ex-politici zou sieren'. "Persoonlijke aanvallen en hard geschreeuw vanaf de zijlijn vormen geen bijdrage aan een verbetering van het klimaat. Omgangsvormen zijn een kwestie van beschaving en daar ontbreekt het bij sommigen aan!" Frans Kerstjens, fractieleider van GP'94, vertelde zich enorm gestoord te hebben aan 'buitenstaanders', "per sonen die volgens henzelf overal en altijd de beste oplossing voor hebben, personen die denken dat alles gezegd mag worden, dat alles gepubliceerd mag worden, zonder verder na te denken of datgene een ander wel of niet kwetst. Nee voorzitter, bepaalde buitenstaan ders hebben daar lak aan en voor deze personen maakt het niet uit of je met bepaalde uitspraken en publicaties een ander kwetst of diep in zijn of haar hart raakt. In dergelijke gevallen gaat het helaas enkel en alleen om de ik." PK-frac- tieleider Theo Franken was zicht baar geëmotioneerd tijdens het voorlezen van zijn speech. "Na 40 jaar gemeente Meerlo-Wanssum en 32 jaar PK Meerlo-Wanssum nemen we van beide op 31 janu ari afscheid. Afscheid nemen doet vaak pijn, maar soms voelt ook het ook als een bevrijding. Om daarna opnieuw te beginnen met nieuwe uitdagingen en nieuwe kansen. Bij een afscheid kijk je ook vaak terug naar wat je achterlaat. De PK kan terugzien op een lange,mooie peri ode. In 1978 begon Leo Beterams als eenmansfractie in de raad en nu, nu neemt de PK afscheid met vijf raadsleden. Jammer genoeg is dit een afscheid zonder Leo en Carla als wethouder. Dat wij Leo en Carla een ander afscheid had den gegund, dat mag voor ieder een duidelijk zijn. Verder wil ik niet stilstaan bij de laatste twee politieke jaren, hier valt toch niks meer aan te veranderen. De dingen zijn gebeurd zoals ze gebeurd zijn. Het is niet anders. Ik hoop dat ik al die gebeurtenissen een plaats kan geven en wil vooral de herinnerin gen koesteren aan de vele mooie politieke jaren daarvoor." Ook burgemeester Joep Hahn stelde 'dat de laatste twee jaar niet gemakkelijk zijn geweest'. "Voor niemand van de raad noch voor anderen hier aanwezig. Als ik terugkijk op de zittingsperi ode van deze raad, die nu dus ten einde loopt, moet ik constateren dat de onderlinge verhoudingen binnen de raad en tussen de raad en het college van B en W aan corrosie onderhevig zijn geweest. Dat heeft zijn sporen bij deze en gene nagelaten. Ik vind dit jam mer. Maar ik wil ook afstand nemen en relativeren. Want dat is het beste medicijn tegen hoofd pijndossiers. Vandaag is een goed moment om deze episode af te sluiten." Eerste jubileumboek voor Riny Hahn Hij gunde de eer aan zijn vrouw. Joep Hahn, scheidend burgemeester van de gemeen te Meerlo-Wanssum, vroeg de schrijvers Jan van Dijk en Rob van der Heijden tijdens het afscheidsfeest in de raad zaal vriendelijk doch dringend om het eerste exemplaar van het speciale jubileum- annex afscheidsboek 'Veertig jaar Meerlo-Wanssum in beeld' te overhandigen aan zijn grote steun en toeverlaat, zijn echt genote Riny. Joep Hahn woont weliswaar sinds een aantal jaren niet meer in de gemeente Meerlo-Wanssum, maar vanwege zijn verdiensten voor de gemeente wilden de schrijvers een uitzondering maken en aan deze prominente inwo ner van Oostrum toch het eerste jubileumboek overhandigen, zo verklaarde Jan van Dijk met een knipoog. "In het boekje wordt 40 jaar Meerlo-Wanssum beschreven, daarvan heeft de burgemeester er toch 25 van op zijn conto. Ik hoop dat hij er met plezier in zal terugkijken, samen met zijn Meerlo-Wanssumse nakomelingen in Nieuw-Zeeland." Hahn, die bin nenkort samen met zijn vrouw Riny naar Nieuw-Zeeland vertrekt, waar hun dochter Carine met haar gezin sinds drie jaar woont, com plimenteerde de schrijvers Van der Heijden en Van Dijk en Arnold Jacobs van Heemkundevereniging Meerlo-Wanssum met hun pro ductie. "Het is een heel erg mooi boek. Dankjewel." Het boek, dat door het gemeen tebestuur als cadeau aan de inwo ners wordt aangeboden, verschijnt in een oplage van 2000 exempla ren en is voor de huishoudens van Meerlo-Wanssum gratis te krijgen bij inlevering van een intekenbon die huis aan huis wordt verspreid. Aan de hand van luchtfoto's en historisch en actueel beeldmateri aal beschrijven Van Dijk en Van der Heijden welke ontwikkelingen elk van de zes kernen en de gehele gemeente de afgelopen veertig jaren hebben meegemaakt. Het boek 'Veertig jaar Meerlo-Wans- sum in beeld' is een uitgave van de gemeente Meerlo-Wanssum en is met medewerking van Arnold Jacobs, de Heemkundevereniging Meerlo-Wanssum en tal van lokale respondenten tot stand gekomen. een abonnement waard Rob van der Heijden, fractievoorzitter CDA: Hij is ervan overtuigd. Rob van der Heijden uit Meerlo, huidig fractievoorzitter van het CDA in de gemeente Meer- lo-Wanssum, weet zeker dat de gemeentelijke grenzen, die per 1 januari 2010 gaan gel den, van tijdelijke aard zijn. Een verdere schaalvergroting in de toekomst is volgens hem onontkoombaar. "Dus vanuit Meerlo gezien zeg ik tot Blit- terswijck, Geijsteren en Wans- sum tot ziens, we zien elkaar weer over tien tot vijftien jaar in Venhorst aan de Maas." Ja, ook bij Rob van der Heijden voerden maandagavond tijdens de laatste raadsvergadering van de gemeente Meerlo-Wanssum tegen strijdige gevoelens de boventoon. "Enerzijds de emotie, het gevoel van treurnis en weemoed over het verdwijnen van onze klein schalige gemeente met haar bur gers, en anderzijds is er de ratio en het gevoel de juiste beslissing genomen te hebben. Het afscheid valt zwaar, maar dit wordt ver licht door de kennis dat als we dit besluit niet hadden genomen, we binnen enkele jaren door de wer kelijkheid zouden zijn ingehaald en noodgedwongen zouden moe ten fuseren." Volgens Van der Heijden is 'op het juiste moment het juiste besluit genomen'. "Opgaan in de tendens van schaalvergroting met als uitkomst splitsing van onze gemeente, een splitsing waar ik me politiek hard voor heb gemaakt, maar die ik persoonlijk vanaf het eerste moment heb betreurd. De realiteit gebiedt ech ter dat het in de huidige context het beste besluit is, aangezien Ven- ray noch Horst aan de Maas bereid was tot het enige echte antwoord, door mij gekscherend Venhorst aan de Maas genoemd. Ik ben er ook nu nog van overtuigd dat ver dere opschaling onontkoombaar is. De geesten in Horst en Venray moeten daar helaas nog rijp voor worden gemaakt. Deze scheidslijn tussen onze dorpen is naar mijn stellige overtuiging dan ook maar tijdelijk." Burgemeester Joep Hahn zette maandagavond ter gele genheid van het einde van de gemeente namens de inwoners enkele mensen en maatschap pelijke instellingen in het zon netje. Zij ontvingen naast het jubileumboek 'Veertig jaar Meerlo-Wanssum in beeld' een bos bloemen en een oorkonde met een symbolische pluim. Het college van B en W daagde in september de inwoners uit om kandidaten voor te dragen, die zich voor langere tijd en belan geloos hebben ingezet voor de gemeente en daarvoor een pluim verdienen. In het zonnetje gezet werden Mia Hofmans-Boots (veer tig jaar lid van het Rode Kruis Meerlo-Wanssum-Broekhuizen), Herman Pijpers (dertig jaar lid van het Rode Kruis Meerlo-Wans- sum-Broekhuizen), Chris Cup pen (penningmeester, bestuurslid SOS Meerlo-Wanssum), Mieke van Uden (initiator en organisator tweejaarlijkse Kunstmanifestatie Geijsteren), Stichting Platform Gehandicapten Meerlo-Wanssum, Stichting Kruisen en Kapellen, Heemkundevereniging Meerlo- Wanssum en de vrijwillige brand- De vrijwillige brandweer Meer- lo-Wanssum e.o. werd ook in het zonnetje gezet. weer Meerlo-Wanssum e.o. Ook werden de rekenkamercommissie, de commissiepool van de raad, raadsgriffier Richard van der Wee gen, het ambtenarenkorps en de wethouders tijdens het afscheids feest bedankt. Gouden erespeld voor wethouder Jac Derikx Hij glunderde van oor tot oor. Jac Derikx, raadslid voor het CDA van 1986 tot 2002 en wethouder van 1998 tot april 2006 en vanaf februari 2009, kreeg maandagavond tijdens het afscheidsfeest in een bom volle raadzaal door burgemees ter Joep Hahn de erespeld in goud van de gemeente Meerlo- Wanssum opgespeld. Samen met de wethouders Arnold Holl (GP'94) en Mathieu Emonts (PvdA) werd Derikx door Joep Hahn naar voren geroepen. Het trio, dat na de val van de coali tie PK-PvdA en het opstappen van de PK-wethouders Carla Brugman en Leo Beterams en eerder PvdA- wethouder Dickie Minken begin dit jaar aantrad, luisterde aandach tig naar de woorden die burge meester Hahn tot hen richtte. "Arnold, Jac, Mathieu, ik wil jul lie iets voorlezen. Ik citeer: 'Het is een open deur intrappen wan neer ik zeg dat van een wethouder veel gevraagd wordt. Onbeminde dienstverlener, zo luidt de kop van een artikel in de NRC van februari 1998. En in een andere publicatie: Het is een fascinerende honden- baan. De afgelopen jaren is dit beeld nog maar eens bevestigd. De druk vanuit de media op het persoonlijk functioneren wordt steeds groter. En populair is deze functie niet: bedankbriefjes van burgers zijn zeldzaam. Steeds vaker stappen wethouders opgebrand op of worden ze tot aftreden gedwongen. Het is een risicovol vak. Maar wethouders zijn geen doetjes; en wie zo'n functie aan vaart, calculeert verlies en winst in'. Einde citaat. Dit is een passage uit mijn toespraak in april 2006 bij het afscheid van de wethouders Arnold Holl, Jacques Derikx en Leo Beterams na de gemeenteraadsver- kiezingen van dat jaar. Deze tekst heeft niks aan actualiteit inge boet. Dus heb ik ze vandaag weer gebruikt. Arnold, Jac, Mathieu, jullie zijn de levende voorbeelden van de risico's van het wethouder schap. Alleen, deze keer wisten jullie vooraf dat de rit maar kort zou duren. Jullie zijn door de raad ingehuurd om een paar klussen te klaren vóór 1 januari 2010. De tijd is om. Het was een zenuwach tige start van ons college gezien de voorgeschiedenis. Maar ieder van jullie heeft zich voor de volle hon derd procent ingezet om ervan te maken wat ervan te maken viel. Veel gewenningstijd hadden we niet. De druk om te presteren was hoog en er was maar weinig tijd. Zeker ook door het proces van her indeling dat veel van jullie gevergd heeft. Daarom zijn we vanaf dag één gewoon aan het werk gegaan. Ik wil jullie bedanken voor jullie inzet en voor de wijze waarop jul lie een constructieve samenwer king gezocht hebben binnen het college, met de medewerkers en in het fusieproces." Daarna vestigde Hahn zijn blik op Jac Derikx. "Jac, je bent wet houder geweest van april 1998 tot april 2006. Twee volle raads periodes. Je hebt de omslag van de invoering van het dualisme aan den lijve ervaren. Je bent na ver kiezingen van 2006 weer raadslid geworden. Dat was een teleurstel ling, omdat je graag het wethou derschap had voortgezet. Begin dit jaar ben je toch nog voor even op de wethoudersstoel terechtge komen. Met recht kan ik zeggen dat jij weet wat de risico's van het vak zijn. Maar ook dat je het wethouderschap graag ambieert. Wat ik zojuist gezegd hebt over de drie wethouders, hoef ik dus nu niet meer te herhalen. Alleen, in jouw geval kan ik aan mijn woor den van dank een blijvend gebaar toevoegen. Volgens de regels van toekenning van de gemeentelijke erespeld, komt een wethouder die een volle raadsperiode wet houder is geweest, in aanmerking voor de erespeld in goud. Jij hebt die speld dus verdiend en ik wil hem graag opspelden." Arnold Holl ontving de gouden erespeld al bij zijn afscheid als fractievoorzitter van GP'94 op 24 september 2007, Mathieu Emonts werkte te kort als wethouder in de gemeente Meer- lo-Wanssum om voor de onder scheiding in aanmerking te komen. Maar net als Derikx kregen zij, als dank voor hun inzet in de afgelo pen maanden, een bos bloemen en het jubileum- annex afscheids boek 'Veertig jaar Meerlo-Wanssum in beeld' door burgemeester Hahn overhandigd. Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2009 | | pagina 11