"Ultieme menselijke uitdaging" r Dorpsraden: laatste overleg Concert... Kunstexpositie in Kortenbos Bouwplan Meerlo weer in de wacht Onderwijs en peuterspeelzalen samen Afscheid ras Oude foto Service rubriek Kerstmarkt PEEL EN MAAS Donderdag 10 december 2009 - Pagina 10 90.000 meter hardlopen voor een kleuterschool Sraar Theeuwen uit Meerlo en zijn vriendin Irmgard Gij- sen uit Horst wagen zich aan de Comrades Loop in Zuid- Afrika. Deze internationale hardloopwedstrijd van Pieter- maritzburg naar Durban over een afstand van 90 kilometer wordt gehouden op 30 mei 2010. Sraar Theeuwen en Irm- gard Gijsen zien deze wedstrijd niet alleen als een uitdaging, maar ze doen ook mee om geld in te zamelen voor een kleuterschool in Zuid-Afrika. "Mijn vriendin en ik zijn hard lopers," vertelt Sraar Theeuwen, plaatsvervangend brandweercom mandant in Venray. "De ultieme afstand voor een hardloper is de marathon. In september dit jaar hebben we nog de marathon van Berlijn gelopen. Toen we hoorden van de Comrades Loop was dit voor ons de ultieme menselijke uitdaging. Mijn vriendin en haar vader Don Gijsen zijn vorig jaar in Zuid-Afrika geweest. Tijdens dit bezoek werden ze gecon fronteerd met een kleuterschool waar 350 kinderen in een ruimte van 8 bij 18 meter verbleven. De grote wens van de kleuterleidster was een nieuw gebouw. Dit kost 27.000 euro. Mijn schoonvader bedacht dat we onze loop zouden kunnen laten sponsoren voor een nieuwe kleuterschool. Daarom proberen we 30 euro per honderd meter binnen te halen. Ik vind het een geweldig idee. Wat is er leuker dan je hobby te koppelen aan het goede doel." KERSTGEDACHTE Het project van de kleuter school maakt deel uit van de Stich ting Mabhalane Mthembu Founda tion, die in 2008 is opgericht. De stichting wordt gerund op vrijwil lige basis. "De enige onkosten die we hebben, is de inschrijving bij de Kamer van Koophandel," zegt Sraar Theeuwen. "Verder gaat elke eurocent die binnenkomt naar de projecten. Zelfs de website wordt onderhouden door vrijwil ligers. Dat is het verschil met grote organisaties, waar veel geld aan de strijkstok blijft hangen. We hebben iedereen keihard nodig om het geld bij elkaar te krijgen. Ik weet dat de decembermaand al duur genoeg is, maar denk ook aan de kerstgedachte. Voor relatief weinig geld kun je iets doen voor deze kinderen in Zuid-Afrika." Een ultraloop van 90 kilometer kun je niet zomaar doen. Irmgard Gijsen, ambtenaar bij de gemeente Venray, en Sraar Theeuwen volgen een uitgebalanceerd programma. "We trainen vier keer per week en doen intervaltrainingen en duurlo- pen. We zijn natuurlijk geen begin nende lopers, anders was ons doel onmogelijk geweest. 90.000 meter hardlopen is een aanslag op je lichaam. De langste duur- loop die we in de training hebben, is 60 kilometer. Als het goed is, kun je eenmalig een derde meer lopen. Het is te gevaarlijk om van tevoren al 90 kilometer te lopen, vanwege de kans op blessures. Je moet altijd goed naar je lichaam blijven luisteren, want blessures is het enige dat ons nog kan weer houden van de Comrades Loop." Ieder jaar doen 20.000 mensen uit de hele wereld mee aan de Comrades Loop. Ruim 15.000 van hen hebben al eerder aan deze wedstrijd deelgenomen. Vanaf het startsignaal krijgen de deelnemers 12 uur de tijd om de finish te bereiken. "Als het startschot klinkt, kan het nog zeker twintig minuten Sraar Theeuwen en zijn vrien din Irmgard Gijsen zijn volop in training voor de Comrades Loop in Zuid-Afrika. Foto: Jilco. duren voordat je kunt lopen. Irm- gard gaat voor de finish binnen de 12 uur, ik hoop daar voor mezelf nog wat uurtjes af te halen. Het is rond die tijd gemiddeld 20 graden, dat is een ideale looptempera- tuur. We gaan in totaal tien dagen naar Zuid-Afrika. De eerste dagen zullen vooral voorbereiding zijn. Daarna gaan we naar het project, om de overvolle kleuterschool met onze eigen ogen te zien. Dan weten we waarvoor we deze uit daging aangaan." De eerste 16.000 meter zijn inmiddels gesponsord door Jan Verstappen van Verstappen Ver pakkingen uit Horst en het Share- 4More fonds van de Rabogroep. Wilt u ook meters sponsoren voor de kleuterschool? Kijk op www. mmf-zuidafrika.nl U kunt uw bijdrage overmaken naar Fortis Bank Helmond op rekeningnummer 89 37 92 136 t.n.v. MMF onder vermelding van 'Donatie sponsorloop'. Mantelzorgers Het steunpunt mantelzorg Horst nodigt alle mantelzorgers en ex- mantelzorgers uit voor de man telzorgbijeenkomst op dinsdag 15 december van 09.30 -11.30 uur bij Synthese aan de Bemmelstraat 2 in Horst. Het steunpunt is te berei ken bij Synthese, telefoonnummer 077-3978500. Mantelzorgers kun nen ook gebruikmaken van het open inloopspreekuur, maandag t/m vrijdag van 9.00-11.00 uur. De medewerker van het steunpunt is aanwezig op dinsdag en woens dag van 10.00-11.00 uur. Meer informatie via www.synthese.nl Kantfabriek Dankzij het werk van Xavier van Dijk zijn opnieuw heel vroege levenstekens gevonden aan de Veemarkt in Horst. Resten van waterputten, een greppel (waarin de stukken aardewerk), delen van een mergelstenen gebouw, een bakstenen vloertje, waterkuilen en een grote hoeveelheid ijzer slakken. In museum de Kantfa- briek zijn in een grote vitrine de opgegraven spullen te zien. Ook brokken oerijzer en slakken lig gen daar. Museum de Kantfabriek, Americaanseweg 8 in Horst, www.museumdekantfabriek.nl. Afgelopen donderdagavond vond het laatste dorpsradenover- leg van de gemeente Meerlo-Wans- sum plaats, waarbij links en rechts wat schouderklopjes werden uitgedeeld. Wethouder Mathieu Emonts (PvdA) en oud-PK-wet- houder Leo Beterams woonden de bijeenkomst bij, evenals de ambte naren Ton van Aalst en Rudy van der Linden. Ook Alle Postmus van Synthese werd bedankt voor zijn inzet voor het dorpsradenoverleg. Na de korte bijeenkomst in de raadzaal van het gemeentehuis in Meerlo hanteerde Anthony van Baal enkele minuten voor negen voor het laatst de voorzittersha mer. Hij dirigeerde de aanwezi gen vervolgens richting café Oud Meerlo voor een informele afslui ting. Na 31 december zullen de dorpsraadleden van de zes dorpen in twee verschillende gemeentes Anthony van Baal voor het laatst aan het woord als voorzit ter van het dorpsradenoverleg van Meerlo-Wanssum. hun in Meerlo-Wanssum opge bouwde kennis, kunde en tact verder uitbouwen en overbrengen op hun nieuwe collega's. Donderdag 17 december wordt op basisschool St. Anna in Blitters- wijck, van 18.00 tot 20.00 uur, een kerstmarkt gehouden. De bezoe kers kunnen onder meer genieten van muziek en van lekkernijen, die zijn gemaakt door de kinderen. Ook wordt er brood gebakken boven een kampvuur en staan er verschillende hobbykraampjes. De opbrengst is bestemd voor school- T-shirts voor de leerlingen. De band Early Adopters gaf zondag een huiskamerconcert in atelier Tien in Tienray. Ter promo tie van haar nieuwe ep (Stereo type This) kreeg de formatie het lumineuze idee om op zondag 6 december vanaf 12.00 een twaalf tal huiskamerconcerten te geven. Onder het motto 'jullie reizen ons altijd achterna' kwamen de jonge muzikanten nu naar de fans toe. Als elfde locatie was om 22.00 uur atelier Tien in Tienray het podium voor een sfeervolle en glansrijke performance van de finalisten van de Grote Prijs van Nederland. Met een enthousiast publiek was er in het strakke tijdschema zelfs tijd voor een toegift. Op 12 december staat de band in de Amsterdamse Melkweg in de finale van de Grote Prijs van Nederland. Stemmen op de Early Adopters kan via internet. Zie ook www.adopters.nl. In het nieuwe Kortenbos Mental Balance Center te Meerlo wordt komend week end voor de eerste keer een expositie gehouden. Er wor den beelden en schilderijen geëxposeerd van beeldend kunstenares Astrid Huisman- Biemans. Zij is docent beel dende kunst en vormgeving. De kunstenares schildert vooral mensen die duidelijk vriend schap uitstralen, iets gezamenlijk zien, voelen en beleven. Ze gaat steeds nieuwe uitdagingen aan in haar beeldend werk. De samen werking tussen Kortenbos MBC en de kunstenares berust op een toevalligheid. Begin september vond bij het nieuwe centrum van Iris Teulings in de Meerlose buurt schap Kortenbos een open dag plaats. De kunstenares was daar te gast en was erg onder de indruk van wat Kortenbos MBC te bie den heeft. Kortenbos MBC is een unieke plek om te logeren in een ambiance van luxe en puur en omringd door welness en weelde. De werken van Astrid Huisman- Biemans sluiten naadloos aan op de uitstraling van Kortenbos MBC. De expositie is zaterdag 12 en zondag 13 december telkens van 13.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. De kunstenares geeft dage lijks ook workshops van 16.00 tot 17.30 uur. Om daaraan deel te nemen is opgave voor 10 decem ber wenselijk. De kosten daarvoor bedragen 35 euro. Op beide dagen zorgen leden van de SOS Meerlo-Wanssum jon gerengroep voor creatieve activi teiten voor kinderen. www.kor- tenbos.nl Horst aan de Maas aan zet Hij zit weer in de wachtka mer. Arno Wiedemeijer zag het maandagavond tijdens de laatste raadsvergadering van Meerlo-Wanssum op de publie ke tribune met lede ogen aan. De motie van de fractievoor zitters Rob van der Heijden (CDA) en Sylvia Gielens (PvdA) en PK-raadslid Hans Coenders om het college van B en W opdracht te geven om de pro cedure voor de bouw van een vrijstaande woning naast zijn huidige pand aan de Mgr. Jen- neskensstraat in Meerlo op te starten volgens de regels die golden bij het indienen van het plan, werd - op advies van wethouder Jac Derikx (CDA, Ruimte) - ingetrokken. Dat gebeurde onder de stilzwij gende toezegging dat, als het per ceel in de periode 2000-2002 op basis van het bestemmingsplan tot de kern Meerlo behoorde, de zogeheten Vorm-regeling niet van toepassing is. "Maar we moeten de zaak blijven volgen in het nieuwe Horst aan de Maas, want het blijft toch iets van ons", zo verwoordde Sylvia Gielens haar gevoel van onbehagen over dit dossier. Ja, het zit de politiek behoorlijk dwars. Dat het bouwplan maar niet van de grond wil komen, is de Meerlo-Wanssumse raad al jaren een doorn in het oog. Vlak voor het doek voor de zelfstandige gemeente Meerlo-Wanssum viel, probeerde de politiek het college van B en W nogmaals te bewegen om de procedure, op grond van de 'oude' regelgeving en zonder de 'nieuwe' zogeheten Vorm- of kwaliteitsmenuregeling, voor de bouw van het huis in gang te zetten. Maar dat is het college niet van plan, stelde wethouder Derikx. Volgens hem hoeft Wie- demeijer bij de provincie namelijk niet op een uitzonderingspositie te rekenen. Alleen als hij aan de normale voorwaarden voldoet, kan er een bestemmingsplanwij ziging plaatsvinden. Kort gezegd: Arno Wiedemeijer hoeft niet op steun van de gemeente te rekenen bij de behandeling van zijn bouw plan en moet zelf ook een duit in het zakje doen om het mogelijk te maken. De politiek vindt dat niet recht vaardig, omdat de Meerlonaar al ruim tien jaar in de weer is met zijn plan. De fracties zijn van mening dat het ijkmoment het indienen van zijn verzoek is en blijft. Volgens hen is het in Neder land gebruikelijk om procedures af te handelen op basis wet- en regelgeving op het moment van aanvragen. Dat mag de raad wel vinden, verklaarde wethouder Derikx, maar de werkelijkheid is anders en de kans van slagen voor het bouwplan - zonder een eigen bijdrage van Wiedemeijer - nihil. Volgens hem zal de provincie wei geren om in te stemmen met een nieuwe procedure tegen de oude voorwaarden. "Want dit is geen staand beleid. Het bouwplan is tot twee keer toe bij de Raad van State behandeld en afgewezen. Ik heb geen zin om hetzelfde cir cus nog een keer mee te maken." In overleg met de wethouder besloot de politiek om de motie niet te handhaven. Wel drukten de fracties de wethouder op het hart om de kwestie goed voor het voetlicht te brengen in de nieuwe, met de gemeente Sevenum en de Meerlo-Wanssumse dorpen Tien- ray, Swolgen en Meerlo uitgebrei de gemeente Horst aan de Maas, die het hoofdpijndossier van de gemeente Meerlo-Wanssum over neemt. HISTORIE De geschiedenis is inmiddels wel bekend. Omdat het pand van de Meerlonaar volgens de provin cie in het buitengebied zou liggen, gaf ze jarenlang geen toestem ming voor het bouwplan. Ook de Raad van State wees de bezwaar schriften van de gemeente en Wiedemeijer tegen het 'nee' van de provincie af. Daarmee leek een streep gezet te worden door het bouwplan. Maar de fracties in de raad vinden dat de gemeente het niet kan maken om Wiedemeijer na al die jaren, maar zeker ook na de toezeggingen van de toenma lige wethouder Ruimte over het bestemmingsplan Kern Meerlo in 2007, in de kou te laten staan. De politiek vindt dat de omstan digheden gewijzigd zijn en dat er nieuwe mogelijkheden zijn om de tweede woning toch te realiseren. Zo heeft de gemeente de achter liggende percelen, die van het bedrijf Peelen waren, gekocht als uitbreidingslocatie. Tevens heeft de raad besloten dat de locatie Meerlo-Oost/Haagveld een uit breidingslocatie is. De percelen van Wiedemeijer maken ook deel uit van het bestemmingsplan 'Kern Meerlo'. Met de bouw van de woning wordt volgens de frac ties vooruitgelopen op een toe komstige invulling (met woning bouw) in dit gebied. Bij de eerste bestemmingsplanwijziging in het oostelijk deel van Meerlo zou ook het bouwplan van Wiedemeijer meegenomen moeten worden. Nu er sprake is van zowel de aan bouw van verenigingsgebouw De Speulplats als van de verbouwing van basisschool Megelsheim acht de politiek opnieuw de tijd rijp om de belofte aan Wiedemeijer in te lossen. En dat is ook de bood schap die wethouder Derikx in opdracht van de raad aan het gemeentebestuur van Horst aan de Maas gaat overbrengen. Dat mag zich gaan buigen over dit dossier en naar een bevredigende oplossing zoeken. Arno Wiedemeijer is blij met de steun van de raad. "Die steunt mij al tien jaar lang. Als er een duidelijke motivering komt naar de nieuwe gemeente Horst aan de Maas toe, dan voorzie ik geen enkel probleem en kunnen wij binnenkort starten met de bouw op basis van de oude voorwaar den. Zeker nu de belemmering van het nabijgelegen varkens bedrijf weg is, moet dat tweede spoor richting de provincie suc cesvol afgerond kunnen worden." Wiedemeijer wil nog wel even kwijt dat wethouders Derikx blijft zeggen dat de kwestie twee keer door de Raad van State is behan deld. "Dat klopt feitelijk niet, en dat heb ik hem al een keer gezegd. De Raad van State heeft zich maar een keer over het plan uitgespro ken. Dat spoor leverde helaas niet het beoogde resultaat op, maar ik heb er alle vertrouwen in dat dit dossier binnenkort toch met een positief resultaat kan worden afge sloten. Het wordt ook wel tijd dat het een keer wordt bekroond op papier, na tien jaar. Op 1 januari 2010 is het zover. Dan worden de activi teiten van het peuterspeelzaal- werk in de huidige gemeente Horst aan de Maas en Meerlo- Wanssum samengevoegd in een nieuwe stichting onder hetzelfde bestuur als Dyna miek Scholengroep. De nieuwe stichting wordt ver antwoordelijk voor het overgrote deel van het peuterspeelzaalwerk in de regio Horst aan de Maas en zal voor een deel ook werkzaam zijn in de gemeente Venray. De huidige verantwoordelijke organi saties, Synthese en Stichting Peu- terspeelzalen Meerlo-Wanssum, dragen per 1 januari 2010 hun bestuursverantwoordelijkheid over. Het peuterspeelzaalwerk en het basisonderwijs komen daarmee onder een gezamenlijk bestuur. De naam en het logo van de nieuwe stichting worden binnen kort bekendgemaakt. Dynamiek Scholengroep is met 22 scholen een van de grootste koepels van primair onderwijs in de regio Noord-Limburg en heeft in alle kernen van de nieuwe gemeente Horst aan de Maas een of meer dere basisscholen. Inbraak In Swolgen is in de nacht van maandag op zondag, om 00.45 uur, ingebroken in een loods aan de Molenstraat. De inbrekers maakten hierbij onder meer een grasmaaier, een compressor en een kachel buit. Toen de politie arriveerde, hoorden de agenten een autodeur dichtslaan en een motor starten. Met gedoofde kop lampen reed een blauw busje met Pools kenteken hen tegemoet en ging er vervolgens snel vandoor. De twee agenten moesten aan de kant springen om niet aangereden te worden. Een zoektocht in de omgeving bleef zonder resultaat. Er is een onderzoek gestart en de politie vraagt eventuele getuigen, of mensen die deze nacht iets ver dachts hebben gezien of gehoord, contact met haar op te nemen via telefoonnummer 0900-8844. Mensen kunnen ook anoniem tips doorgeven via Meld Misdaad Anoniem, telefoonnummer 0800 7000. Een foto uit de oude doos: Het afscheid van H. Vissers als secre taris van de gemeente Wanssum, december 1969. Burgemeester René Dittrich spreekt Vissers en zijn vrouw (samen achter de tafel) toe. Foto uit het archief van Heem- kundevereniging Meerlo-Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Jenny Derkx, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is. Artsen: Dr FJ.P van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat 1a, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30-17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meerlo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46, 5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Groene Kruis, Postbus 694 5900 AR Venlo www.groenekruis.nl Klantenservice: 088-61 088 61 (24 uur per dag bereikbaar) Groene Kruis maakt deel uit van De Zorggroep, www.dezorggroep.nl Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris:W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Slachtofferhulp Nederland Regio Zuidoost tel: 0900-0101 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermishandeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z. Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschappelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouwwerk of de Vrijwilligerscentrale. Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2009 | | pagina 10