Blijvende herinnering Historische dvd Meerlo Nabben Verhuur naar Tienray? SOS kiest project Vergadering in teken van afscheid Vaarwel /a Oude foto Service rubriek II ff PEEL EN MAAS Donderdag 3 december 2009 - Pagina 12 Presentatie boek 'Veertig jaar Meerlo-Wanssum in beeld' Op 1 juli 1969 ontstond de gemeente Meerlo-Wanssum. De nieuwe gemeente was het resultaat van de fusie van de gemeente Wanssum met de kernen Wanssum en Geijste- ren en de gemeente Meerlo met de kernen Meerlo, Tien- ray, Swolgen en Blitterswijck. Nu, veertig jaar later, houdt de zelfstandige gemeente op te bestaan. De kernen Wanssum, Geijsteren en Blitterswijck worden per 1 januari 2010 bij de gemeente Venray gevoegd, de kernen Tienray, Meerlo en Swolgen bij Horst aan de Maas. In het boek 'Veertig jaar Meer lo-Wanssum in beeld', dat tij dens de raadsvergadering op maandag 7 december officieel wordt overhandigd aan bur gemeester Joep Hahn, wordt door de auteurs Rob van der Heijden en Jan van Dijk nog een keer teruggeblikt op vier decennia Meerlo-Wanssum. Het jubileum- annex afscheids boek neemt de lezer mee op een reis door de gemeente Meerlo- Wanssum. In het bijna zeven tig pagina's tellende boekwerk komen natuurlijk de zes dorpen van 'het parelsnoer langs de Maas' ruim aan bod. Maar ook de belang rijkste maatschappelijke ontwik kelingen, die gedurende veertig jaar in de kleine Maasgemeente plaatsvonden, worden in het kort geschetst. De auteurs zijn bij het samenstellen van het boek gehol pen door inwoners. Zij vertellen over hun eigen dorp in de afgelo pen veertig jaar en kijken samen vooruit naar de periode na 2009. Ook maken Van Dijk en Van der Heijden gretig gebruik van foto's, waaronder luchtfoto's, om te laten zien wat er in die periode is ver anderd. Het boek 'Veertig jaar Meerlo-Wanssum in beeld' is een uitgave van de gemeente Meerlo- Wanssum en is met medewerking van Arnold Jacobs, de Heemkunde- vereniging Meerlo-Wanssum en tal van lokale respondenten tot stand gekomen. Het boek verschijnt in een oplage van 2000 exemplaren en is voor de huishoudens van Meerlo-Wanssum gratis te krijgen bij inlevering van een intekenbon die huis aan huis wordt verspreid. Peel en Maas legde de auteurs een aantal vragen voor over het boek. Waarom hebben jullie als raadsleden dit boek gemaakt? Rob van der Heijden: "Wij heb ben dit boek niet als raadslid, maar als betrokken burger van Meerlo-Wanssum gemaakt. We wil den het veertigjarig jubileum van onze gemeente niet onopgemerkt laten passeren, zeker nu het einde van de gemeente nadert. Oor spronkelijk zou het boek op 1 juli, de fusieverjaardag, gepresen teerd worden, maar dit is naar de festiviteiten bij het afscheid van de gemeente overgeheveld. Het boek is een blijvende herinnering, terwijl een feest iets vluchtigs is. Overigens zijn wij van mening dat 40 jaar Meerlo-Wanssum iets is om op terug te kijken. Als kleine gemeente is er toch veel gepres teerd in die vier decennia Meerlo- Wanssum." Hoe is de rolverdeling tus sen jullie beiden geweest? Jan van Dijk: "Wij hebben aller- eerst uitvoerig met elkaar gebrain stormd en elkaars ideeën aange vuld. Rob is historicus en publicist. Ik ben behalve docent ook socio loog en schrijver, dat wil zeggen mensen aan het praten krijgen en luisteren. In de opzet van dit boek zijn die invalshoeken van Rob en mij terug te vinden. We hebben de historische context bekeken, en daarnaast met mensen uit de agra rische sector en vele inwoners van de dorpen gesproken over de afgelopen veertig jaar. Onze ver halen hebben we goed op elkaar kunnen afstemmen." Zijn jullie tevreden over de inhoud van het boek? Rob van der Heijden: "Wij zijn positief verrast door de vormge ving. Over de inhoud moeten de inwoners van Meerlo-Wanssum zelf oordelen. De confrontatie 1969-2009 is naar tevredenheid gevisualiseerd in het boek, dat naar ons idee voor heel veel men sen toegankelijk is. Wij hopen dat de mensen zich in het geschetste beeld van de afgelopen veertig jaar herkennen." Waarom moeten mensen dit boek kopen? Jan van Dijk: "Dit boek is beschikbaar voor alle huishou dens in Meerlo-Wanssum. Iedereen die hier woont of in de afgelopen veertig jaar hier woonde, maakt deel uit van een stukje levende geschiedenis. Het is uniek dat je hierop kunt terugzien. Dat geldt ook voor hen die na ons komen, zoals kinderen of kleinkinderen, maar ook voor toekomstige nieu we inwoners. Ik verwacht dat veel mensen zich in de verhalen in ons Van links naar rechts: Rob van der Heijden, Jan van Dijk en Arnold Jacobs. boek zullen herkennen." Willen jullie nog iemand bedanken? Rob van der Heijden: "Ja, dat zijn er nogal wat. Allereerst natuurlijk de mensen uit de dorpen met wie we gesproken hebben. Vervolgens Arnold Jacobs van de Heemkun- devereniging Meerlo-Wanssum, onder andere in verband met de fotodocumentatie. Maar ook de communicatiemedewerkers Dick de Jager en Kirstin Kirchner, systeembeheerder Ger Moraal, Nico Sijbers, hoofd bevolking van de gemeente Meerlo-Wanssum, het Katholiek Documentatiecen trum in Nijmegen, Studio Accent in Venray die de lay-out heeft ver zorgd en de NLW-bedrijven die het boek drukken." Willen jullie nog iets tegen de inwoners van de gemeente Meerlo-Wanssum zeggen? Jan van Dijk: "Wat verandert er eigenlijk door de opheffing van de gemeente Meerlo-Wanssum? De afstand naar het openbaar bestuur wordt ontegenzeggelijk groter, maar de mensen in de dorpen zullen hun eigen gang blijven gaan, de dorpen zullen hun eigen ontwikkeling blijven volgen. Ik hoop dat de mensen zich dat niet af laten nemen. En misschien zien we elkaar weer, als de inzichten veranderen: als de gemeenten opnieuw opgeschaald worden, of men ontdekt dat juist een kleinere schaal weer op zijn plaats is." Veertig jaar geleden werd in Meerlo de zwart-witfilm opge nomen: Hoe het reilt het zeilt in Meerlo. Prachtige dorpstafe relen en dorpsfiguren werden op film vastgelegd. Dat gebeur de door filmmaker J. Adolfs op verzoek van de Nederlandse Blindenbond. Slager Jan Cleven uit Meerlo, wiens moeder blind was, bege leidde de filmploeg door het dorp. Veel dorpsfiguren, gewone inwo ners, het oude gemeentehuis met personeel, middenstanders, de brandweer en alle kinderen en onderwijzend personeel van de kleur- en lagere school (school jaar 1968/1969) komen in beeld in deze 45 minuten durende film. De blindenbond vertoonde deze film destijds in zaal 't Brugeind en dat genereerde inkomsten voor deze landelijke organisatie. Journa list René Poels kocht begin jaren zeventig de filmbeelden en schonk deze in 2007 aan het Limburgse Film en Video Archief van het Lim burgs Museum te Venlo. Filmmaker Marijn Poels zette de film op dvd en de Meerlonaren Reinier Thie- sen en René Poels geven tekst en uitleg als commentaar bij de beel den. Bovendien staat op de dvd het Meerlose volksliedje Mieëldere aan de béék. De muziek is traditi oneel en de tekst is geschreven door Frans Coenders Coenders Fragmenten uit de film (met de klok mee): Petran Cleven, Maria Raedts (bij haar benzinepomp), Linkskens Man en kapper Wiel Gooren. Frens Het wordt gezongen door zus en broer Bertie Robins-Hen- driks en Mart Hendriks. De dvd is verkrijgbaar bij René Poels voor 15 euro per stuk. Informatie en bestellen via 0478-698241 of per e-mail rag.poels@home.nl. Hij zei het voorzichtig, wet houder Wethouder Jac Derikx (CDA, Ruimte). "We hebben in Tienray een grondpositie waar we met de familie Nab- ben naartoe zouden kun nen." Samen met de gemeente Horst aan de Maas is Derikx momenteel aan het bekij ken of het mogelijk is om het bedrijf Nabben Verhuur te ver plaatsen van de Gun in Swol- gen naar het bedrijventerrein in Tienray. "We hopen er zo snel mogelijk met alle partijen uit te komen", antwoordde Derikx maandagavond tijdens de commissievergadering Ruimte en Economie op vra gen vanuit de politiek. Drie makelaars, een van de gemeente, een van de familie Nab- ben en een onafhankelijke, zijn momenteel met elkaar in de slag om de verkoopwaarde van het huidige gebouw van Nabben in Swolgen, dat wordt gekocht door de gemeente Horst aan de Maas, te bepalen. Ook moet er bij het vaststellen van dat bedrag reke- ning worden geworden met de schadeclaim die eigenaar Robert Nabben bij de gemeente Meerlo- Wanssum heeft neergelegd. Want, ja, dat het verhuurbedrijf van evenementenwagens zwaar in de nesten zit, dat is bekend. Maar ook is duidelijk dat het probleem van Nabben Verhuur voor een groot deel ook het probleem van de gemeente Meerlo-Wanssum is. Want die werkte in het verleden volledig mee aan de verhuizing van het bedrijf van de Hoofdstraat in Meerlo naar de Gun in Swol- gen. Alle vergunningen werden verstrekt en de toekomst zag er in Swolgen zonnig uit voor de ondernemer, die met de verhuur van evenementenwagens de kost verdient. Maar helaas voor Nab- ben gaat een deel van zijn inkom sten op aan de juridische strijd die hij sindsdien voert met zijn buren, die al jaren bezwaar maken tegen de vestiging van het bedrijf in de voormalige champignonkwekerij. Nabben hoorde eind 2008 van de Raad van State in Den Haag dat de vestiging van zijn bedrijf aan de Gun in Swolgen in strijd is met de regels. Van de gemeente Meerlo-Wanssum ontving hij ver volgens het bericht dat hij binnen twee jaar moet verhuizen met zijn onderneming. Doet hij dat niet, dan krijgt hij een boete van 100.000 euro opgelegd. Zowel het college als de politiek wil echter niet dat de ondernemer het kind van de rekening wordt. Moreel voelt de gemeente Meerlo-Wans- sum zich verplicht om Nabben Verhuur te helpen. De gemeente hoopt er snel met de gemeente Horst aan de Maas, de provincie en Nabben Verhuur uit te komen en richt haar vizier momenteel op het bedrijventerrein in Tienray. Dat zou volgens alle partijen een ideale locatie zijn voor een door start van het bedrijf. Robert Nabben is blij dat er eindelijk weer gesprekken plaats vinden over het verplaatsen van zijn bedrijf. "We zitten nog maar in de beginfase van de onderhan delingen, maar hopen dat het plan positief uitpakt. Het belang van Nabben Verhuur staat voor ons natuurlijk voorop." Elke drie jaar kiest de Stich ting Ontwikkelingssamenwer king (SOS) Meerlo-Wanssum een nieuw project om zich voor in te zetten. Nu de bouw van een basisschool in Zam bia succesvol is afgerond, is het tijd voor een nieuw pro ject. Woensdag 9 december om 20.00 uur zullen de drie kandidaat-projecten zich pre senteren tijdens een openbare bijeenkomst in zaal De Kei in Geijsteren. Vanaf 19.30 uur is de zaal open. De afgelopen maanden zijn bij SOS liefst tien projecten ingediend. De projecten lopen uiteen van de bouw van scholen of de aanschaf van een mobiele schoolbus, het steunen van bedrijfjes tot en met de oprichting van een bloemen- kwekerij, het slaan van waterput- ten en het financieren van studie beurzen voor jongeren. Bestuur en de vrijwilligers van SOS hebben inmiddels drie projecten aange wezen waaruit een definitieve keuze gemaakt moet worden op 9 december. Die projecten zijn: Kenia: de bouw van een land bouwschool en schooltuin in Kakemega (West-Kenia) bij de organisatie Kasfooc, speciaal bedoeld voor kinderen en jonge ren uit een grote regio. De kosten zijn geraamd op 30.000 euro. Het project is ingediend door Bertha Wolters uit Blitterswijck. Bangladesh: het opstarten van een orchideeënkwekerij in Bang ladesh bij een project van de orga nisatie Nikela voor jongeren met een dubbele handicap. Het project kost 27.000 euro. Het project is ingediend door Jan van Dijk uit Meerlo. India: de aanschaf en inrichting van een bus tot schoolbus voor kansarme kinderen in Chennai (India) door de organisatie Hel pende Handen. Het project kost 65.000 euro en is ingediend door Diny van der Heijden-Noij uit Meerlo. Vertegenwoordigers van deze drie organisaties presenteren tij dens de bijeenkomst in Geijste ren hun project. Iedereen is van harte welkom. Na de presentatie kiezen bestuur en vrijwilligers van SOS Meerlo-Wanssum het project waarvoor de komende drie jaren in de zes kerkdorpen actie wordt gevoerd. Tijdens deze bijeenkomst neemt SOS Meerlo-Wanssum ook afscheid van enkele vrijwilligers, onder wie penningmeester Chris Cuppen, die vanaf het begin deel uit hebben gemaakt van de orga nisatie. Maandag 7 december 2009 vergadert de gemeenteraad van Meerlo-Wanssum voor de laatste maal. De vergadering begint om 17.00 uur en staat vanaf ongeveer 18.15 uur in het teken van het afscheid nemen van de zelfstandige gemeente Meerlo-Wanssum. Een aantal raadsleden ont vangt een gemeentelijke eres- peld en enkele burgers en maatschappelijke instellingen worden apart in het zonnetje gezet. Zij ontvangen een bos bloemen en een oorkonde met een symbo lische pluim. De burgemeester zal hen tijdens de vergadering kort toespreken. Het college van B en W daagde in september de inwo ners uit om kandidaten voor te dragen, die zich voor langere tijd en belangeloos hebben ingezet voor de gemeente en daarvoor een pluim verdienen. Verder wor den ook de leden van de Rekenka mercommissie, de commissiepool van de raad en de wethouders bedankt. Tevens ontvangt burge meester Hahn uit handen van de schrijvers Jan van Dijk en Rob van der Heijden het eerste exemplaar van het speciale jubileumboek 'Veertig jaar Meerlo-Wanssum in beeld' .Aan de hand van luchtfoto's en historisch en actueel beeldma teriaal beschrijven de twee raads leden uit Meerlo welke ontwik kelingen elk van de zes kernen en de gehele gemeente de afgelopen veertig jaren hebben meegemaakt. Per dorp komen verschillende inwoners aan het woord. Ter gele genheid van het veertigjarig jubi- leum biedt het gemeentebestuur dit boek als cadeau aan de inwo ners aan. PROGRAMMA 17.00 uur aanvang reguliere raadsvergadering, 18.00 uur schor sing vergadering, broodmaaltijd en ontvangst gasten, 18.15 uur afscheid Meerlo-Wanssum voort zetting vergadering, toespraak burgemeester Hahn, aanbieden jubileumboek, burgers en maat schappelijke instellingen in het zonnetje (de 'pluim'), dankwoor den aan Rekenkamercommissie, commissiepool, wethouders, amb telijke ondersteuning, toespra ken door de fracties, dankwoord burgemeester voor leden van de raad, slotwoord burgemeester. Het einde van de vergadering staat om 20.00 uur gepland. Een foto uit de oude doos: het afscheid van gemeentesecretaris Theo Noij van de oude gemeente Meerlo, in december 1967. Bur gemeester René Dittrich spreekt Noij en zijn vrouw (samen achter de tafel) toe. Foto uit het archief van Heem- kundevereniging Meerlo-Wans- sum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Jenny Derkx, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is. Artsen: Dr EJ.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat 1a, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30-17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meerlo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46, 5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Groene Kruis, Postbus 694 5900 AR Venlo www.groenekruis.nl Klantenservice: 088-61 088 61 (24 uur per dag bereikbaar) Groene Kruis maakt deel uit van De Zorggroep, www.dezorggroep.nl Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris:W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Slachtofferhulp Nederland Regio Zuidoost tel: 0900-0101 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermishandeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z. Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschappelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouwwerk of de Vrijwilligerscentrale. JV 75 20 Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2009 | | pagina 4