Bouw Vlakwater aangepast Vol verwachting klopt haar hart Cheque voor Sinterklaas Minister juicht Wereldpaviljoen Floriade toe Aandacht voor kindsoldaten Mensenrechten centraal 'Jeugd vanaf 14 jaar in Poppodium' Themamiddag voor ouderen PEEL EN MAAS Voorverkoop vuurwerk Intratuin PEEL EN MAAS Donderdag 3 december 2009 - Pagina 7 Omwonenden verzetten zich tegen kleinere bouwkavels Wethouder Teunissen heeft de uitgifte van 27 ruime kavels in Vlakwater aangepast aan de wensen van de aangrenzende bewoners. Peter Verbeek ver woordde onlangs in de com missie Stedelijke Ontwikke ling het grootste bezwaar van de omwonenden. Zij vinden dat de kavelgrootte minimaal duizend vierkante meter moet zijn. Ruimte voor Ruimte Limburg heeft de grond aan de westkant van Vlakwater - tussen de Mer- seloseweg en Hoopweg - gekocht voor de bouw van 27 villa's op ruime kavels. Omdat de verkoop stagneert, is besloten te variëren met de kavelgrootte. Zo zijn er ook kleinere kavels van 700 vierkante meter te verkrijgen. De huidige bewoners aan de rand van Vlak water wisten dat ze ooit hun vrije uitzicht over de westkant zouden kwijtraken. "Maar toen wij onze kavel in 1999 kochten, zijn er wel verwachtingen gewekt", zegt Ver beek. "Er is ons toegezegd dat de toekomstige uitbreiding op dezelf de voorwaarden zou gebeuren. Dus minimaal duizend vierkante meter per woning. Door kleinere kavels toe te staan, wordt afbreuk gedaan aan de kwaliteit en de uit straling van de wijk."Verbeek wijst erop dat de meeste kavels nu zo'n 1300, 1400 vierkante meter groot zijn. "Het zou dan een halvering betekenen." Wethouder Teunissen heeft het plan in twee fases geknipt. Het is de bedoeling dat de 27 villa's binnen een periode van tien jaar worden gebouwd. In de eerste fase gaat het om dertien wonin gen. De vijf kavels die grenzen aan de bestaande bebouwing, hebben allemaal een grootte van minimaal duizend vierkante meter. Bij de acht kavels die verderop komen te liggen in het open gebied varieert de grootte van 725 tot oplopend duizend vierkante meter. "Hier mee ben ik deels tegemoetgeko men aan de voornaamste bezwa- ren van de omwonenden", zegt Teunissen. Tevens zijn de tuinen minder diep gemaakt, zodat er ook minder verdichting komt aan bebouwing. Teunissen is niet bang voor concurrentie van andere ver gelijkbare bouwprojecten, zoals in Brabander en later mogelijk op het St. Annaterrein. "Vlakwater heeft een exclusief marktsegment met kavels die rond 200.000 euro kosten. Dit is het enige project waar de kopers zelf hun wonin gen bouwen. Het is compleet iets anders dan projectmatige bouw en het is uniek voor Venray." CDA, Samenwerking en Lokaal Aktief kunnen instemmen met het plan. Frans van der Kruijf (VVD) heeft er moeite mee dat wordt afgeweken van de minimale kavelgrootte. "Dit is een groot pro bleem. We vinden het niet fraai." Ronald van Hal (SP) vindt dat er eigenlijk helemaal niet gebouwd mag worden buiten de stedelijke contouren. "Maar we kunnen nu niet meer terug", aldus Van Hal, die denkt dat het plan in de ijskast komt te staan. "Want de verkoop stagneert en er staat nogal wat te koop." Wil Mutsaers (inVENtief) vindt net als de VVD dat er niet getornd moet worden aan het bestaande beeldkwaliteitsplan van de wijk. "Kleinere kavels doen geen recht aan de kwaliteit die er nu is." VERLINDEN JUWELIER Sinterklaas is afgelopen zaterdag in Venray verrast met de uitreiking van een cheque van 1750 euro die Kiwanis Club Rooyse Ladies met haar wandeling bij elkaar gebracht heeft. Op een vroege ochtend in oktober hebben ruim twee honderd grote en kleine mensen samen gewandeld voor het goede doel. En dat goede doel was dit jaar het St. Nicolaasgilde in Venray. Het St. Nicolaasgilde verzorgt jaarlijks met ongeveer vijfhonderd vrijwilligers de Sinterklaasintocht in Venray en allerhande andere activiteiten waaronder het Sin- terklaashuis in het centrum van Venray en de aanwezigheid van pieten tijdens de koopavonden, zaterdag en de koopzondag rond 5 december. Terwijl Sinterklaas afgelopen zaterdag nietsver moedend met zijn pieten door Venray liep, werd hij bij het Sin- terklaashuis bij de Rabobank op het Schouwburgplein in de stro mende regen verrast door een aantal dames van Kiwanis Club Rooyse Ladies. Deze groep dames dragen de jaarlijkse traditie van Sinterklaas in Venray een warm hart toe en waren verheugd dat president Toos Wintels de cheque persoonlijk aan Sinterklaas mocht overhandigen. Ook in 2010 hou den de Rooyse Ladies weer een wandeling voor het goede doel. Die vindt dan plaats op zondag 31 oktober. Het goede doel is nog niet bekend. Minister Bert Koenders (PvdA, Ontwikkelingssamen werking) juicht de plannen van het Wereldpaviljoen op het Floriade-terrein zeer toe. Dat laat de minister weten in een brief aan de initiatiefnemers. Volgens de minister biedt het Wereldpaviljoen duizenden bezoekers de mogelijkheid om zich te laten informeren over relevante internationale the ma's. Het initiatief van de mondiale groepen in de regio Noord-Lim burg om samen met COS Lim burg, de Regio Venlo en de pro vincie Limburg tijdens en na de Floriade in het wereldpaviljoen aandacht te besteden aan ontwik kelingssamenwerking, duurzaam heid, fair trade en aanverwante onderwerpen past in de filosofie van de minister. Binnenkort vindt in Den Haag een gesprek plaats op het ministerie van Koenders met beleidsmedewerkers van dat departement. Tijdens dat gesprek wordt bekeken op welke wijze het ministerie van Buitenlandse Zaken/Ontwikkelingssamenwer king een bijdrage kan leveren aan de stichting Wereldpaviljoen, zo laat de minister weten. Het Wereldpaviljoen wordt gebouwd op Venlo Greenpark en blijft na de wereldtuinbouw tentoonstelling Floriade bestaan als een nationaal educatief bele vingscentrum mondiale vorming. Tijdens de Floriade biedt het Wereldpaviljoen ook onderdak aan inzendingen van derdewereld landen. Het Wereldpaviljoen krijgt een educatieve functie maar ook een recreatieve. "Het Wereldpa viljoen wordt een heel bijzonder centrum waarin straks mondiale groepen, COS Limburg, basisscho len, bibliotheken, kunstencentra en andere intensief samenwer ken", aldus voorzitter René Poels van de stichting Wereldpaviljoen. "Het wordt tevens een voor ons land uniek familiepark waarin op onderhoudende en instructieve wijze aandacht wordt geschonken aan onderwerpen als de millen niumdoelen, fair trade, duurzaam heid, solidariteit en tuinbouw." Op dit moment worden de eerste schetsplannen gemaakt van het Wereldpaviljoen door de ontwer per van het revolutionaire gebouw, het bedrijf BB-con (BetonBallon- concept) uit Vught. De Regio Venlo heeft onlangs bekendgemaakt voor de komende twee jaren 50 mille beschikbaar te stellen ten behoeve van de ontwikkelings kosten van het Wereldpaviljoen. Gedeputeerde Bert Kersten (PvdA, duurzaamheid) heeft de stichting laten weten dat de provincie Lim burg de eerste ontwerpkosten voor het paviljoen voor haar reke ning neemt. Medicijnen kwijt Dinsdag tussen 10.30 en 14.00 uur heeft een mevrouw uit Venray medicijnen verloren, waarschijn lijk in het centrum van Venray. De tabletjes zijn harttabletjes en zitten in een rond doosje dat zil verachtig/parelmoer van kleur is. De medicijnen kunnen gevaarlijk zijn voor kinderen. Degene die de tabletjes vindt, wordt verzocht ze af te geven op het politiebureau. Vijftien leerlingen van het Da Vinci College (Roosen daal) brengen op vrijdag 11 december een bezoek aan de Duitse militaire begraafplaats van Ysselsteyn. Nadat zij een rondleiding over de begraaf plaats hebben gekregen, hel pen zij mee met het plaatsen van meer dan 1400 rode han den bij graven van kindsolda ten, die op de Duitse militaire begraafplaats hun laatste rust plaats hebben gevonden. Een klein aantal van deze kind soldaten zijn op hun achttiende verjaardag gestorven. Maar er zijn ook jongere gesneuvelden, zelfs veertien- en vijftienjarigen. Bij 166 onbekende graven worden ook rode handen geplaatst. Deze zijn willekeurig uitgezocht omdat we van 166 onbekende solda ten weten dat zij als kindsoldaat gestorven zijn. De rode handen zijn tot maandag 18 januari te zien. De rode handen hebben een symbolische betekenis: Stop het gebruik van kindsoldaten! EXPOSITIE Deze actie hoort bij de inter actieve tentoonstelling Kindsol daten die van 6 tot 15 januari te bezichtigen is bij het JeugdOnt- moetingsCentrum in Ysselsteyn door leerlingen van verschillende basisschoolklassen (groep 7/8) uit de regio. Over de hele wereld worden verschillende projecten/ acties georganiseerd om zo veel mogelijk rode handen te verzame len. Mensen laten hun hand rood verven en zetten een afdruk op papier. Deze rode handen worden jaarlijks op 12 februari (de inter nationale Red Hand Day) overge dragen aan de regering binnen het eigen land of aan de VN. Hiermee wil men hen ertoe bewegen dat het Protocol Kindsoldaten overal ter wereld wordt nageleefd en dat de strijd tegen de inzet van kindsoldaten de hoogste prioriteit krijgt. De leerlingen van het Da Vinci College en de deelnemende basisscholen mogen ook hun hand zetten, om er zo voor te zorgen dat het gebruik van kindsoldaten stopt. Alle handen die verzameld zijn worden op 12 februari 2010 op een bijzondere manier overge dragen. Meer informatie hierover volgt. Voor meer informatie kan men kijken op www.joc-yssel- steyn.com. Na het bezoek aan de begraafplaats in Ysselsteyn bren gen de leerlingen van het DVC nog een bezoek aan het Liberty Park in Overloon, waar ze even eens een rondleiding krijgen. Venraynaren opgepakt In het rechercheonderzoek naar een gewapende overval op de Mc Donalds langs de A73 in Beu- ningen, gepleegd op zaterdag 20 december 2008, heeft de politie twee verdachten van 18 en 20 jaar uit Venray aangehouden. Het duo wordt verdacht van het plegen van de overval. In augustus pakte de politie al een 18-jarige inwoner van Winssen op voor medeplich tigheid. Ook deze verdachte zit vast. De gewapende overval vond die zaterdagmorgen rond negen uur plaats. De Mc Donalds was net een paar minuten open toen twee personen binnenkwamen en de aanwezigen bedreigden met een vuurwapen. Niemand raakte bij de overval gewond, wel maakten de overvallers een geldbedrag buit. Jongen aangehouden Aan de Lupine in Venray is maandagavond om 20.00 uur een 16-jarige jongen uit Venray aangehouden, die probeerde een agent zwaar lichamelijk letsel toe te brengen door op hem in te rijden met een scoo ter. Tevens is de jongen opge pakt voor het negeren van een stopteken, het rijden zonder scootercertificaat en het zich verzetten tijdens de aanhou ding. Een agent wilde aan de Lupine een groepje jongeren aanspreken, nadat er een klacht was binnenge komen over overlast door hang jongeren. Toen de agent richting de jongeren liep, gingen zij er ineens op hun scooters vandoor. Twee jongeren reden in de rich ting van de agent, van wie er één regelrecht op hem af kwam. De agent kon nog net op tijd aan de kant springen om een frontale aanrijding te voorkomen, maar hij kon niet verhinderen dat hij in volle vaart door het scooterstuur in zijn buik werd geraakt. De 16- jarige scooterrijder kwam hier bij met zijn scooter ten val, maar ging er direct te voet vandoor. De agent wist de verdachte enkele meters verder in de kraag te grij pen, waarop de jongen zich begon te verzetten. Uiteindelijk is de ver dachte toch aangehouden en voor verhoor overgebracht naar het bureau, waar bleek dat hij niet in het bezit is van een scootercerti ficaat. Er is een onderzoek gestart en de politie komt graag in con tact met eventuele getuigen, of de andere jongen die de agent op zijn scooter voorbij is gereden. Deze getuigen kunnen zich melden via het telefoonnummer 0900-8844. een abonnement waard Bij Intratuin Venray kunt u terecht voor een mooie collectie vuurwerk. Op dit moment kunt u online bestellen via: www.intra- tuinvuurwerk.nl Online bestellen is mogelijk 28 december. U kunt de collectie vuurwerk alvast bekij ken in voorbeeldvorm in de vuur werkshop in de winkel. De vuurwerkfolder is bovendien verkrijgbaar bij de klantenservice, hier kunt u ook gebruikmaken van de voorverkoop tot en met 27 december. Zowel bij de internet bestelling als bij de voorverkoop bestelling via onze klantenservice krijgt u een bevestiging wanneer u uw bestelling af kunt halen gedurende de wettelijk toegesta ne verkoop dagen, dinsdag 29 tot en met donderdag 31 december. Tijdens deze dagen kunt u ook terecht voor de losse verkoop. Gratis Time Out biscuits? Kijk snel op de volgende pagina.. 'Poets de olievlekken weg!' roept Amnesty International in heel Nederland op donderdag 10 december, de Dag van de Mensen rechten. Gewapend met huishoud- handschoenen en kraskaarten voe ren Amnestygroepen op tientallen locaties actie tegen mensenrech tenschendingen in de Nigerdelta. In deze Nigeriaanse regio veroor zaakt oliewinning al decennialang ernstige milieuvervuiling, die tot armoede en gezondheidsklachten bij de bevolking leidt. Amnesty roept de oliebedrijven die werk zaam zijn in het gebied op om een einde te maken aan deze situatie. De Amnestygroep Peel Maas voert actie op 10 december bij het NS Station in Oostrum en op 11 december in Horst/Sevenum. Voorbijgangers ontvangen van de medewerkers een kraskaart en kunnen een petitie ondertekenen. Op de kraskaart staat een positief verhaal over de gevolgen van de oliewinning, totdat de lezer de olievlek die over de tekst heen loopt wegkrast en het volledige verhaal zichtbaar wordt. Op 10 december zullen leerlingen van de leerlingenraad op het Den- dron college de medeleerlingen in de pauze de kans geven om een petitie te tekenen. Vanaf maandag 7 december wordt op de digi tale mededelingenborden de 10 december actie duidelijk gemaakt. Op 11 december krijgen leerlin gen van de bovenbouw op het Raayland College door de actie voerders van Amnesty de kans om de petitie te tekenen. Bovendien zijn de startpagina's op de compu ters van Biblionu in Venray, Horst en Grubbenvorst op 10 december gewijd aan de actie van Amne sty International. In Horst aan de Maas eveneens op het gemeente huis. Op 10 december 1948 nam de Verenigde Naties de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens (UVRM) aan. Sindsdien is 10 december de Internationale Dag van de Mensenrechten. Ieder jaar vraagt Amnesty op de Dag van de Mensenrechten aan de Neder landse bevolking om in actie te komen voor de mensenrechten. Uit het rapport Petroleum, Pol- lution and Poverty in the Niger Delta dat Amnesty International op 30 juni 2009 publiceerde, blijkt dat de Nigeriaanse over heid haar burgers onvoldoende beschermt tegen de negatieve effecten van oliewinning. De olie- en gassector wordt nauwelijks gecontroleerd of aansprakelijk gehouden voor de ernstige schade aan de natuur, waarvan bewoners voor hun levensonderhoud direct afhankelijk zijn. Oliebedrijven zoals Shell, Total, ENI, Chevron en ExxonMobil maken misbruik van deze situatie, terwijl veel van de vervuiling te voorzien en te voor komen is. Amnesty voert actie en vraagt oliebedrijven om te begin nen met het vrijgeven van rap portages over effecten op milieu en mensenrechten, publiekelijk te verklaren dat zij onafhanke lijk toezicht op de sector zullen steunen en de gemeenschappen die door de oliewinning getrof fen worden voorafgaand te infor meren en consulteren. Voor meer informatie kan men kijken op www.amnesty.nl. De gemeente wil de leeftijd- tijdsgrens voor het jongeren centrum Poppodium verlagen tot veertien jaar. Dat meld de wethouder Twan Jansen (PvdA) in de commissie Maat schappelijke Diensten. De politiek heeft al vaker gevraagd om de groep van twaalf tot zestien jaar toe te laten bij sommige activiteiten in het jon gerencentrum, zoals het scho lierencafé op vrijdagmiddag. De vrees was dat dit in strijd zou zijn met de Drank en Horecawet. Raadslid Sjoerd Ewals (CDA) heeft uitgeplozen dat er geen enkele juridische belemmering is om de jeugd vanaf twaalf jaar in het Poppodium binnen te laten. Hij stelde donderdag in de commissie Maatsschappelijke Diensten voor om deze groep zo snel mogelijk een plek te geven in het jongeren- café. Zes van de zeven politieke partijen omarmden het voorstel. Het toezicht en het voorkomen van alcoholgebruik zullen wel goed geregeld moeten worden. De schoolpasjes kunnen als toegangs bewijs dienen. Alleen inVENtief is faliekant tegen. Gerard Thijssen (inVENtief) vindt dat de jongeren tot zestien jaar niet thuishoren in een jongerencafé dat ook com mercieel wordt uitgebaat. "Deze groep heeft een mooie ruimte in de kelder van Coninxhof. Het pro bleem is alleen dat de jeugd niet komt opdagen. De activiteiten komen daar niet van de grond", aldus Thijssen. Wethouder Jansen vertelde dat hij samen met stichting Poppo dium, Synthese en de jongeren bezig is voor een invulling van de jeugd van twaalf tot zestien jaar. In tegenstelling tot het voor stel van het CDA wil Jansen een 'knip' maken in deze groep. "Voor de twaalf- en dertienjarigen is nog voldoende aanbod in de accom modaties in de dorpen en wijken", vindt Jansen. "Voor de jeugd vanaf veertien is het lastiger. Maar Jera en Watjang bewijzen in de prak tijk dat deze groep wel degelijk onderdak kan krijgen in de sozen. Het Poppodium zou in Venray een bovenwijkse soos moet worden vanaf veertien jaar." Ook Jansen erkent dat met de activiteiten van Downstrairs in Coninxhof de jeugd niet wordt bereikt. "De stichting Poppodium is bereid actief aan de slag te gaan met deze groep." Volgens Sjoerd Ewals, zelf actief bij Jera in Ysselsteyn, is het praktisch goed te regelen en hoe ven de huisregels geen belemme ring te vormen. Klimaat Onder de titel Limburg Kli maat Provincie gaat de provin cie Limburg samen met onder andere gemeenten, milieu organisaties en scholen actie ondernemen om ons zo goed mogelijk voor te bereiden op de klimaatveranderingen. De provincie noemt dat 'kli maatadaptatie'. Het is de bedoe ling om op die manier In 2015 goed op te weg zijn om voor alle klimaatproblemen oplossingen te bedenken. De provincie heeft een kaart laten drukken waarin de gevolgen van de klimaatverande ring in beeld zijn gebracht. Tevens zijn in deze kaart maatregelen en oplossingen opgenomen die een bijdrage leveren aan een klimaat- bestendige inrichting. De maat regelen moeten leiden tot een Limburg waarin natuur, landbouw, stad en infrastructuur bestand zijn tegen de dan heersende klimato logische omstandigheden. Zo kan een veelzijdig Limburgs landschap ontstaan dat nog net zo mooi is als nu, of mooier. De kaart wordt gratis ter beschikking gesteld en met een begeleidende brief aan de scholen toegestuurd. Het lijkt de partners een mooi idee, mede gezien de klimaattop in Kopenhagen die in december 2009 plaatsvindt, als deze kaart op de Limburgse (mid delbare) scholen gebruikt wordt, bijvoorbeeld in de aardrijkskun delessen. Het klimaat verandert. Dat doet het altijd al, maar de ver wachting is dat het de komende decennia nog veel sneller zal gaan. Dat heeft grote gevolgen voor het landschap in Limburg en voor de mensen die er wonen. De Commissie Ouderenhuis vesting van de Centrale van Ouderenverenigingen houdt jaarlijks een informatiemid dag over een actueel onder werp dat met het wonen van senioren te maken heeft. De centrale van alle ouderenver enigingen binnen de gemeen te Venray vertegenwoordigt meer dan vierduizend georga niseerde leden. Dit jaar wordt de informatie middag gehouden op maandag 7 december en heeft de COH geko zen voor het thema meergenera- tiewoningen. De bijeenkomst in de grote zaal van De Kemphaan in Venray begint om 13.30 uur. Een drietal sprekers gaat deze middag in op alle aspecten die hierbij aan de orde komen. Onlangs heeft het Tweede Kamerlid drs. Mir jam Sterk een pleidooi gehouden voor het kwalitatief bouwen van woningen in plaats van kwantita- tief bouwen, waarbij volgens haar ook gedacht moet worden aan meergeneratiewoningen. In de toekomst zal immers steeds vaker een beroep worden gedaan op mantelzorg. Een golf van landelijke persreacties kwam op haar af. De COH heeft mevrouw Sterk bereid gevonden om de kernpunten van haar visie uiteen te zetten. Onder de titel van haar presen tatie 'Ruim baan voor meer gene raties onder één dak' geeft ze op basis van cijfers aan dat er een duidelijke behoefte aan dit type woningen zal gaan ontstaan. Als in 2030 zelfs 30 procent van de bevolking in Venray uit 65-plus- sers bestaat, terwijl reeds nu een duidelijke verandering in woon zorgconcepten waarneembaar is, zullen veel meer ouderen en mensen met beperkingen niet meer zelfstandig kunnen wonen dan wel zorg op maat thuis nodig hebben. EUR 1750,00

Peel en Maas | 2009 | | pagina 26