Sporthal op 1 januari in gebruik Spijbelaars beter in beeld I CAASfeennea Gratis kalender bij Plus CDA kiest voor PvdA en Samenwerking venray LETSELSCHADE? ff www.dekaaskenner.nl VAN DER PUTT HU) Advocaten PEEL EN MAAS Donderdag 3 december 2009 - Pagina 5 Nieuwe inburgeraars krijgen in Venray de komende twee jaar de meeste aandacht van de gemeente. Daarna komen de zogeheten oudkomers en de mensen die vrijwillig wil len inburgeren. Dat heeft het college van B en W besloten. Nieuwkomers zijn mensen die nieuw in Nederland komen en verplicht zijn een inbur- geringstraject te volgen. Oud- komers wonen al langer in ons land, maar spreken onvoldoende Nederlands. Ook deze groep moet verplicht inburgeren. De derde groep zijn de mensen die vrijwil lige willen inburgeren. "Het is de ambitie van de gemeente Venray dat iedereen zoveel mogelijk mee kan doen in de samenleving. Ken nis van de Nederlandse taal en samenleving is daarvoor belang rijk. We willen daarom zoveel mogelijk inburgeraars bereiken", zegt wethouder Twan Jansen. "Om dit zo goed mogelijk te doen heeft het college keuzes gemaakt voor de uitvoering. Wij willen dat nieuwkomers zich zo snel moge lijk thuis voelen in onze gemeente en zichzelf kunnen redden. Dat betekent alle nieuwkomers zo snel mogelijk inburgeren. Wij bie den het traject aan, van de men sen verwachten we dat ze het aan bod accepteren en hun best doen. Het accepteren is verplicht, een belangrijk verschil met nu. Ook gaan we de oudkomers uitnodi gen. Als derde komen de vrijwil lige inburgeraars, mensen die niet verplicht zijn in te burgeren. Voor vrijwillige inburgeraars kan een inburgeringstraject vastgesteld worden als dat naar het oordeel van de gemeente noodzakelijk is", aldus Jansen. Venray gaat in 2010 inburgeraars taalstages aanbieden. Ook wil de gemeente vrijwillige taalcoaches inzetten om inburge- raars te helpen het Nederlands onder de knie te krijgen. De gemeente Venray heeft voor 2010 inburgeringstrajecten inge kocht bij Gilde Opleidingen. Wet houder Jansen opnieuw: "We gaan taalcoaches inzetten om inbur- geraars te helpen. Een taalcoach is een vrijwilliger die de inburge- raar helpt met het huiswerk, het oefenen van het Nederlands en samen activiteiten onderneemt. In 2010 willen we starten met dit project. Wij gaan taalcoaches werven onder personen die zelf een inburgeringscursus hebben gevolgd, uitkeringsgerechtigden, vrijwilligers en andere geïnte resseerden. Ook nieuw zijn de taalstages. In een taalstage kun je het Nederlands oefenen en erva ring opdoen voor werk." In 2009 hebben bijna 60 personen een cursus van de gemeente Venray gekregen. Voor komende jaren denkt de gemeente jaarlijks aan 80 trajecten. Ingrid Knelissen gepassioneerd fotografe uit Venray Voor een serie foto's van bloemen kreeg Ingrid Knelis- sen uit Venray onlangs een eervolle vermelding bij de uitreiking van de DIPP-Award 2009 in de categorie Vrij Werk. Voor de 33-jarige fotografe een bekroning voor haar talent en passie voor de fotografie. "Het is prachtig als je werk door een jury van een vakorgani satie wordt gewaardeerd. Een stimulans ook om me verder te blijven ontwikkelen." Ingrid Knelissen kwam eigenlijk toevallig in aanraking met fotogra fie. Ze had een studie psychologie aan de universiteit in Tilburg na anderhalf jaar vroegtijdig verlaten. Een opleiding aan de Kunstacade mie Maastricht hield ze vervolgens al na drie weken voor gezien."Maar ik had wel een mooi fototoestel aangeschaft dat tot de uitrusting voor mijn opleiding behoorde. Ik ben toen spelenderwijs met de camera aan de slag gegaan. Ik ben begonnen met gedroogde blaadjes en spinnenwebben, dat soort din getjes, vast te gaan leggen. Al snel was me duidelijk dat dit het was. Ik moest meer met fotografie gaan doen." Ze besloot een schriftelijke opleiding aan de Fotovakschool in Apeldoorn te gaan volgen. Een wijze van studeren waar ze zich wel in kon vinden. "Je krijgt opdrachten die je vervolgens in de praktijk tot uitvoer brengt. De resultaten stuur je op en worden beoordeeld. Een hele praktische opleiding die je leert te fotografe ren. Hoe zit een camera technisch in elkaar, wat zijn de mogelijkhe den, maar ook hoe fotografeer je in een tegenlichtsituatie, bepaal je scherpte en onscherpte. Tijdens praktijkdagen leerde je ontwik kelen en afdrukken. Het hele pro ces van fotograferen komt aan de orde." Maar de schoonheid van een foto wordt toch bepaald door de creativiteit van de fotograaf? "Dat klopt precies. Maar dat is ook een proces waar je in terechtkomt. Wat vind je mooi? Hoe zie je dingen, hoe leg je ze vast? Je wilt foto's een diepere betekenis geven. Dat is vooral een kwestie van veel doen, leren van het werk dat je maakt en ervaring op doen." De Venrayse fotografe, die in het dagelijkse leven werkt bij FotoID in Horst, werkt het liefste in een studio. "Ja, absoluut. Dan heb ik namelijk het licht onder controle en ben niet afhankelijk van de omstandigheden waarin ik werk. Uitgangspunt is een scherpe, goed belichte foto te maken. Dat is een vereiste, maar in een studio kun je zoveel meer uit een foto halen door optimaal gebruik te maken van de belichtingsmogelijkheden. Iets wat je bijvoorbeeld in de natuur niet kunt. Daarom werk ik het liefste in de studio." Haar passie voor fotografie deed haar besluiten om nog meer uit zichzelf te halen. Dagelijks portret teert ze kinderen, gezinnen of groe pen bij FotoID in Horst. Voor Ingrid Knelissen was dat niet genoeg om voldoening uit haar werk te halen. Onder de naam Meadowlands ging ze haar eigen werk onderbrengen. In 2005 behaalde zij de graad van Licentiate bij de Dutch Institute of Professional Photography (DIPP). In 2007 werd ze na beoordeling van een internationale jury gekwa lificeerd als Associate en won de bronzen DIPP-Award. "DIPP is een actieve beroeps organisatie voor professionele fotografen die werkzaam zijn in de portret-, bruids-, reclame-, en bedrijfsfotografie. Je kunt alleen aangesloten zijn als je bereid bent geweest jouw fotografie te laten beoordelen door een internatio nale vakjury. Het is een landelijke vakvereniging die drie keer per jaar bij elkaar komt. Collega's laten dan zien hoe zij werken. Fotogra fen uit binnen- en buitenland. Dat zijn hele nuttige bijeenkomsten waar je ideeën opdoet om verder te groeien. Je haalt er als het ware voeding die toepasbaar is in je eigen werk." Dit jaar kreeg ze bij de uitreiking van de DIPP-awards een eervolle vermelding in de categorie Vrij Werk. Ze behoorde tot de beste zes inzenders van de vakgroep. "Iedereen stuurt vier foto's in die door verschillende juryleden worden beoordeeld. Natuurlijk is het subjectief, het ene jurylid kan enorm onder de indruk zijn van je werk, terwijl een ander er helemaal niets in ziet." Haar vier foto's met bloemen werden door de vakjury op waarde beoordeeld. Tot groot genoegen van de Venray- se fotografe, die er van houdt om met bloemen te werken. "Bloemen zijn zo verschrikkelijk mooi. Niet alleen een prachtige rode roos, zelfs onkruid kan mooi zijn. Bloe men zijn echt mijn ding. Van een ranonkel tot een pioenroos of ger- bera. Ik vind het een uitdaging om met de vormen van bloemen, maar ook van bijvoorbeeld groenten, te werken. Niet alleen de kleur fasci neert me. Het spelen met licht in de studio biedt daarbij enorm veel mogelijkheden. Lange sluitertijden gebruiken al dan niet in combina tie met beweging, verschillende kleurtonen toepassen, de achter grond een abstract karakter geven. De mogelijkheden zijn legio." Bij de toepassingen heeft ze zel den een vooropgezet plan. "Ik ga meestal spelenderwijs aan de slag en doe dan telkens nieuwe ideeën op. In mijn werk bij FotoID pro beer ik binnen de grenzen van wat een klant wil altijd iets bijzonders te maken. In mijn vrije werk kan ik doen en laten wat ik wil. Niet scherp of niet kleurecht kan ook leuk zijn. Ik ben dan helemaal niet bezig met wat anderen mooi vin den. Alles wat je maakt, is iedere keer ook weer anders. Dat blijft de uitdaging. Zonder aan de echtheid van de foto's te tornen. Ik bewerk foto's uiteraard wel, maar manipu leer ze niet." In de maanden juli en augustus exposeerde ze met haar werk in de bibliotheek in Venray. In de zomer van 2010 zal ze naar verwachting exposeren in het Venrayse zieken huis. De bevestiging dat ze op de goede weg is? "Het is leuk om te exposeren en prijzen te winnen. Dat is toch een stukje reclame voor je werk. En de bevestiging dat je een bepaalde kwaliteit levert. Het belangrijkste voor mij is echter dat mijn stijl is gegroeid. Dat is voor mij de voornaamste voldoening." Wie werk wil zien van Ingrid Knelissen kan kijken op haar web site www.meadowlands.nl. Wordt u gevonden door uw doelgroep? Wij zorgen er voor dat uw website vindbaar is. Flyers Internet Communicatie Onderzoek Advies Ontwerp Ontwikkeling info@flyers.nl www.flyers.nl 0478 546293 Training Coaching Productontwikkeling De nieuwe sporthal kan vanaf 1 januari 2010 in gebruik worden genomen. Weliswaar is de hal dan nog niet helemaal afgebouwd, maar dit leidt niet tot uitstel. "De sporthal is op 1 januari gebruiks klaar", meldt wethouder Twan Jan sen donderdag in de commissie Maatschappelijke Diensten. "De verenigingen kunnen dan voor uit. Er moeten nog wel wat klei nere zaken worden afgewerkt." De exploitatiekosten van de nieuwe hal vallen voor de gemeente veel hoger uit. Er was rekening gehou den met een jaarlijkse bijdrage van 34.000 euro. Het geraamde exploitatietekort komt nu uit op 102.000 euro. Dit bedrag valt wel licht lager uit, zodra er meer duide lijkheid is over de invulling van de horeca. Voor 1 maart 2010 neemt de gemeente hierover een besluit. Het horecagedeelte verhuist naar de nieuwe sporthal. Optisport en de huidige exploitant Hulsman zijn hiervoor nog in de race. Mar tin Wijnhoven (Samenwerking) en Sjoerd Ewals (CDA) zetten hun vraagtekens bij de hoge exploita tiekosten. "Is er wel scherp onder handeld met Optisport?", wilde Wijnhoven weten. Wethouder Jan sen moest bekennen dat het inder- daad een fors bedrag is. "We heb ben de kosten in eerste instantie wat onderschat. Door de bijdrage uit de horeca zal het bedrag wel licht dalen naar 70.000 tot 80.000 euro." Over de aanbouw van de vechtsporthal is nog geen duide lijkheid. De commissie Welstand heeft zijn bedenkingen over het ontwerp. Jansen zei dat de eerst de sporthal wordt opgeleverd en dat daarna het vechtsportgedeelte aan de beurt komt. Mogelijk krijgen de buitenmuren van de bestaande hal De Wetteling nog een opknap beurt, zodat ze niet te veel afste ken bij de nieuwbouw. u in m tedscomicart.nl Bij de leerplichtambte naar zijn in het schooljaar 2008/2009 in totaal 260 geval len gemeld van kinderen die vaker spijbelen. In het school jaar 2007/2008 waren dat 193 gevallen. Dit is een stijging van 34%. De stijging komt doordat scholen eerder en beter melden, omdat er lan delijk en regionaal meer aan dacht is voor het voorkomen en bestrijden van voortijdig schoolverlaten. Dat staat in het jaarverslag leerplicht voor het schooljaar 2008/2009. De leerplichtambte naar brengt hierin verslag uit aan het college van B en W over het gevoerde leerplichtbeleid. Het col lege heeft het jaarverslag leerplicht voor het schooljaar 2008/2009 vastgesteld. Als leerlingen vaker spijbelen spreken we van signaal- verzuim. Scholen moeten dit mel den bij de leerplichtambtenaar. De leerplichtambtenaar onder zoekt de oorzaak van het verzuim en probeert het verzuim te laten stoppen. Indien nodig wordt hulp verlening opgestart of een proces verbaal opgemaakt. In het school jaar 2008/2009 is zeventien keer een proces-verbaal opgemaakt Venray: mensen met schulden nog beter helpen De gemeente Venray vernieuwt de aanpak van schuldhulpverle ning en breidt de formatie van schuldhulpverlening uit. Het col lege van B en W heeft dat beslo ten. Met de nieuwe aanpak wil de gemeente meer maatwerk leveren en méér mensen met schulden adequaat helpen. Kern van de nieuwe aanpak is de vraag van de cliënt. De hulpver lening rust op twee pijlers: voorko men en genezen. In de preventieve sfeer zet de gemeente in op vor men van vroegsignalering en het voorkomen van schulden. Speciale aandacht gaat daarbij uit naar het voorkomen van huurschulden en achterstanden bij het betalen van de zorgverzekering. Daarbij speelt ook voorlichting een belangrijke rol. De curatieve dienstverlening - het 'genezen'- richt zich nadruk kelijker op alle burgers met een financieel probleem die er zelf standig niet meer uitkomen. De hulpverlening krijgt een integraal karakter. De aandacht gaat niet alleen uit naar het oplossen van het schuldenprobleem, maar ook naar de omstandigheden waaronder de schulden zijn ontstaan. Er komt een zogeheten 'outreachende' aan pak waarbij ketenpartners wor den betrokken en ook niet hulp vragers actief worden benaderd. Wethouder Twan Jansen daarover: "We willen bereiken dat alle bur gers zo zelfstandig mogelijk hun eigen financiën beheren en ver antwoord omgaan met hun geld. Iedereen is in eerst instantie zelf verantwoordelijk. Als mensen het echt niet kunnen, springen we als gemeente natuurlijk bij." Om aan de toenemende vraag naar schuld hulpverlening te kunnen voldoen heeft het Rijk extra geld beschik baar gesteld. Daarmee betaalt de gemeente de uitbreiding van het team schuldhulpbemiddeling. Als gevolg van de recessie verwacht de gemeente dat de stijging van het aantal aanvragen nog enige tijd zal voortduren. Dat komt onder meer doordat ook mensen met hogere inkomens in financiële problemen raken, onder andere mensen met een eigen huis en (voormalige) zelfstandige ondernemers. wegens vermoedelijk ongeoor loofd schoolverzuim. In het afgelopen schooljaar zijn bij de gemeente Venray achttien gevallen van zogeheten luxever- zuim gemeld. Dit houdt in dat kin deren op vakantie gingen onder schooltijd. In zeventien geval len kregen ouders of verzorgers hiervoor een waarschuwing, één keer werd proces- verbaal opge maakt. Twee keer werden bleven kinderen thuis omdat ouders niet wilden meewerken aan plaatsing op een school. Dat heet absoluut schoolverzuim. In beide gevallen kregen de ouders een proces- ver baal. In het afgelopen schooljaar is hiervan in 260 gevallen melding gedaan. Er zijn ook kinderen die niet in staat zijn om onderwijs te volgen door geestelijke en/of lichame lijke problemen. De leerplicht- ambtenaar kan in zulke gevallen, in overleg met een arts of psy choloog, een vrijstelling van de inschrijvingsplicht verlenen. De ouders hoeven een kind dan niet in te schrijven op een school. Deze kinderen volgen dan een vervangend (onderwijs-)traject. In het schooljaar 2008/2009 zijn elf vrijstellingen verleend. Het toe zicht op de naleving van de leer plichtwet is opgedragen aan het college van B en W. Voor het pri mair en het voortgezet onderwijs hebben zij twee leerplichtambte naren aangewezen. Het doel van de leerplichtwet is dat jongeren zo goed mogelijk worden toege rust met kennis en vaardigheden, die zij nodig hebben om een zelf standige plek in de samenleving te verwerven. Op de website peelen- maastv.nl komt wethouder Jansen uitgebreid aan het woord over het schoolverzuim in Venray. VERS GERASPTE KAAS 100 GRAM 0,69 Wie in de week van 7 t/m 12 december voor 25 euro aan boodschappen koopt bij Plus in Overloon of Venray ontvangt gratis een handige kalender. Om ook in 2010 'bij de tijd' te blijven én om altijd lekkere recepten bij de hand te hebben. De kalender is voorzien van mooie sfeerbeelden, smakelijke receptideeën en ruimte voor het wekelijkse boodschappenlijstje. Altijd handig om bij de hand te hebben in de keuken. Na de geweldige spellenactie die onlangs is afgesloten en waarbij honderdduizenden spellen door de klanten bijeen gespaard wer den en de stoomboten en Zwarte Pietjesactie, die nu nog loopt blijft Plus steeds op zoek naar onderscheidende en leuke acties. Klanten worden op die manier altijd verwend met iets extra's. De kalender is jarenlang een zeer gewild product van PLUS. De letselschade-advocaat helpt u vaak kosteloos om uw schade te verhalen! Wist u dat een letselschade-advocaat u meestal kosteloos kan bijstaan?! De afdeling aansprakelijkheid en letselschade van Van der Putt advocaten bestaat uit drie gespecialiseerde advocaten, die allen lid zijn van de Vereniging van Letselschade-Advocaten LSA: mr. P.C.M. ten Brummelhuis mr. A.J.F. van Dok mr. W.H.M.J. Pelckmans Wanneer u meer informatie wilt over uw rechten, neemt u dan vrijblijvend telefonisch contact op met Henri Pelckmans of Arthur van Dok. Wij kunnen u in een gra tis intakegesprek vertellen wat de mogelijkheden zijn. Van der Putt Advocaten Patersstraat 15-17 5801 AT Venray Tel: 0478-556677 Fax: 0478-556678 E-mail: info@putt.nl Internet: www.putt.nl Venray wil nieuwkomers snel laten inburgeren Ik ben niet bezig met wat anderen mooi vinden"

Peel en Maas | 2009 | | pagina 24