Lagere kosten agrariërs bij bouwplannen Spirituele kerstmarkt in 't Stekske Verhuizing Euterpe stap dichterbij Verwarring over expertisecampus Politiek wacht proef Vredepeel af PP2 valt buiten de boot Scholen mogen renoveren i Gunhoek - r ook voor uw tri in SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS Donderdag 3 december 2009 - Pagina 3 Gemeente verlaagt tarieven onder druk van CDA De gemeente heeft de kos ten, die in rekening gebracht worden bij bouwplannen, voor agrariërs flink verlaagd. Sinds 1 juli geldt de nieuwe wet ruimtelijke ordening. Een onderdeel hiervan is de grondexploitatiewet, waar door de gemeente alle kosten voor bovenwijkse voorzienin gen en ruimtelijke ontwik kelingen kan verhalen op de initiatiefnemer. Raadslid Toon Loonen (CDA) trok aan de bel omdat vooral de agrariërs extra zwaar worden getroffen. De kosten liepen zo hoog op dat bouwplannen zelfs geannu leerd dreigden te worden.Wethou- der Heldens (CDA) zei in eerste instantie hierover geen signalen te hebben ontvangen. Maar uit nader onderzoek blijkt dat de hoge kos ten wel degelijk een belemmering zijn voor nieuwe initiatieven in het buitengebied. Toon Loonen haalde in de vorige commissievergadering als voorbeeld de bouw van een kas van 1,7 hectare aan. De gemeente rekent - boven op de leges - een bedrag van 5 euro per vierkante meter. Voor de betreffende agrari- er betekent het een extra kosten post van 85.000 euro. De grond voor kassenbouw is doorgaans 15 euro per vierkante meter waard. In dit geval gaat het om een kos tenstijging van 33 procent. "Dat is ontzettend veel", aldus het CDA- raadslid. Afgelopen maandag in de commissie Middelen lag een nieuw voorstel op tafel. Voor de agrarische sector gelden nu vier verlaagde tarieven.Voor tuinbouw kassen wordt voortaan 1,20 euro per vierkante meter berekend. In het genoemde voorbeeld hoeft de initiatiefnemer geen 85.000 euro maar 20.400 euro te betalen. Toch een voordeel van bijna 65.000 euro. Voor intensieve veehouderijen (varkens, pluimvee, rundvee - meer dan 175 stuks - en nertsen) geldt een bijdrage van 1 euro per vier kante meter. Extensieve veehoude rijen (paarden en rundvee, minder dan 175 dieren) betalen 0,60 euro. Voor tunnelkassen wordt voortaan 0,40 euro in rekening gebracht. Loonen toonde zich tevreden. "De tarieven zijn nu veel realistischer." De CDA'er stelde wel voor de bij dragen ook daadwerkelijk in het betreffende gebied te besteden. Het staat de gemeente nu vrij om het geïnde geld voor bovenwijkse voorzieningen en ruimtelijke ont wikkelingen elders in te zetten. Martin Wijnhoven (Samenwer king) stelde voor bouwplannen met een 'maatschappelijk nut' van de heffing te ontzien. Hij doelde onder meer op verplaatsingen van intensieve veehouderijen uit de buurt van dorpskernen naar een landbouwontwikkelingsgebied. Of de uitbreidingen die noodzake lijk zijn voor het dierenwelzijn. Zo zijn varkenshouders de komende jaren verplicht de leefruimten voor de dieren flink uit te breiden. Tegenover de extra kosten van de grotere stallen staat geen uitbrei ding van het aantal te houden var kens. Wethouder Heldens wilde op voorhand geen uitzonderingen maken. "We kiezen voor eendui dige regels maar afwijkingen zijn altijd bespreekbaar." Hans Janssen Groesbeek (inVEN tief) wilde weten wat de financië le gevolgen voor de gemeente zijn, nu de tarieven flink naar beneden zijn bijgesteld. Heldens kon hierop geen concreet antwoord geven. Want de heffingen uit de grondex- ploitatiewet zijn nog betrekkelijk nieuw. "Maar het is wel duidelijk dat het een lagere opbrengst bete kent." Twee acties project Leven redden, toekomst schenken De Stichting Leven redden, toekomst schenken houdt in december twee acties om 3500 euro in te zamelen voor de afbouw van drie lokalen van de St. Theresa Primary School in Bizana, Zuid-Afrika. Op zondag 13 december is er een spirituele kerstmarkt in wijk- gebouw 't Stekske. Daarnaast is er een inzamelactie van lege flessen bij de C1000-vestigin- gen in Veltum en Brukske. Met die twee acties hopen we het resterende bedrag om de drie lokalen van de school af te bouwen, binnen te halen. Dat zou geweldig zijn", aldus Stefani van der Broek uit Ven- ray, die enkele jaren geleden de Stichting Leven Redden, toekomst schenken in het leven riep. Het project is een initiatief van Stefani van der Broek uit Venray. Zij steunt daarmee het werk van haar achternicht Ingoberga, mis siezuster van de orde Heilig Bloed in Ixopo. Een kleinschalig project, maar wel zeer direct. Toch heeft de stichting nu voor een andere weg gekozen. "In beginsel had den we als stichting het doel om kansarme mensen te helpen door hen te voorzien van de benodigde levensmiddelen en kleding. Ook betaalden we schoolgelden voor kinderen, zodat gezinnen een basis kregen om verder een bestaan op te bouwen. Verschillende gezin nen werden door ons financieel ondersteund. Die staan nu inmid dels dankzij ons op eigen voeten. Vanaf nu gaan we nog één groot project steunen, waarmee het algemeen belang is gediend. Dat is op dit moment het afbouwen van drie lokalen van de St. Theresa Pri mary School in Bizana." In 2007/2008 werd het bestaan de schoolgebouw gerenoveerd. Er kwam een vaste vloer in de school, kapotte ruiten werden gerepareerd en alle schoolkinde ren kregen tafels en stoelen. Voor de kleine kinderen werden enkele matrassen aangeschaft zodat ze niet meer op de grond hoeven te slapen, er zijn kleuterwc's geplaatst en een speeltuin aange legd. Stefani van der Broek: "Maar er was te weinig ruimte voor de bijna 400 kinderen die les krijgen op de school. Daarom zijn we begonnen met de bouw van drie extra lokalen. Twee klaslokalen en een ruimte voor Sr. Jerome van de orde Heilig Bloed. Die ruimte doet daarnaast dienst voor de opslag van materialen en kan gebruikt worden als een kind ziek is." Het dak zit inmiddels op de aan bouw, alleen de afwerking (vloer, elektriciteit en computerruimte) is nog niet klaar. Daarvoor is nog een bedrag van 3500 euro nodig. Geld dat Van der Broek in decem ber hoopt in te zamelen, ondanks dat het voor de meeste mensen een dure maand is. "Alle kleine beetjes helpen. Als veel mensen een kleine bijdrage leveren,komen we al een heel eind. Als stichting hebben we nog steeds pas tien donateurs, dat is te weinig om blij vend steun te geven. Vandaar ook dat we met deze twee acties extra geld willen inzamelen." De eerste actie is inmiddels van start gegaan. Bij de C1000-vesti- gingen in Veltum en Brukske staan inmiddels inzameldozen waarin klanten de hele maand december hun lege flessen kunnen depo neren. De gehele opbrengst van die actie komt ten goede aan de stichting Leven redden, toekomst schenken. De tweede actie vindt plaats op zondag 13 december in wijkcentrum 't Stekske aan de Kruidenlaan 161 in Venray: een spirituele kerstmarkt van 12.00 tot 18.00 uur. Een gezellige dag met volop activiteiten, demonstra ties, verkoop van lekkernijen en cadeauartikelen, alles in het teken van het project en de kinderen in Bizana. Zo zijn er verschillende lezingen door Mieke de Hoog, helderziende waarnemingen in de vorm van psychometrie, con- tact overleden en bloemlezing. Theo Nillissen geeft enkele keren een demonstratie met een wichel roede. Hij lokaliseert klachten met de wichel en demonstreert ontspanningstechnieken voor mensen met lichamelijke klach ten. Daarnaast zijn er, tegen een kleine vergoeding, consulten hea ling, magnetiseren, automatische schrift en dieren met klachten via een foto achterhalen. Tijdens de spirituele kerstmarkt is er verder aandacht voor henna tattoo, Aloe Vera-producten, magneetsieraden, voetreflexzonemassage en is een nagelstyliste aanwezig. Aan de inwendige mens wordt ook gedacht. Zo is er de verkoop van heerlijk gebak, kerstkoek jes, loempia's, vers brood, wafels, erwtensoep en Afrikaanse samo- sa's. Wie met de feestdagen een origineel cadeau wil schenken en het goede doel wil steunen, kan zich ook uitleven op de spi rituele markt. Originele, hand- Stefani van der Broek toont een van de kunstwerken die op de kerstmarkt te koop zijn. gemaakte Afrikaanse tafelkleden en rokken, maskers, schilderijen, oliën, vlierbessensap, tijmsiroop, diverse soorten jam, boeken, kran sen, kerstbomen, kaarten, kussens, geluksstenen en vele andere pro ducten worden te koop aangebo den. De entree voor de spirituele markt bedraagt 1,50 euro voor volwassenen, kinderen hebben vrij entree. Voor de lezingen en demonstraties wordt een vrijwil lige bijdrage gevraagd. Wilt u meer informatie over de stichting Leven redden, toekomst schenken, of donateur worden, kijk dan op www.levenredden.nl U kunt ook de stichting steunen door een bijdrage over te maken naar giro 3554356 ten name van Stichting Project Leven redden, toekomst schenken in Venray. Renovatie pand Dingus kost 1,1 miljoen euro De verhuizing van Euterpe en MMSK St. Petrus Banden naar het leegstaande pand Hoenderstraat 10-12 is weer een stap dichterbij. De ver- bouwingskosten en renovatie van het monumentale gebouw worden geraamd op 1,1 mil joen euro. De twee muziekverenigingen, verenigd in de stichting Odeon, wilden een nieuw repetitielokaal bouwen aan de Zuidsingel op sportpark De Wieën, op de plek waar nu de skatebaan ligt. De plannen voor de nieuwbouw van 1,9 miljoen euro waren al rond. Er kwam een kink in de kabel toen de beoogde commerciële huurder van de bovenverdieping afhaakte. Daardoor kwam het plan op losse schroeven te staan. Financieel bleek het voor beide verenigin gen onhaalbaar de nieuwbouw te bekostigen. In overleg met de gemeente werd de aandacht verlegd naar het voormalige jongerencen trum aan de Hoenderstraat. Dit gebouw staat sinds maart 2006 leeg. Toen werd Dingus door de gemeente op straat gezet. Het gebouw was eerder al in beeld bij Euterpe, vooral met het oog op de later aangebouwde concertzaal. Uitbreiding en renovatie van het huidige onderkomen De Perdstal aan de Kempweg is niet gewenst in het groene gebied van Vlak water. Wethouder Twan Jansen verwacht dat er subsidies en fond sen te werven zijn voor de ver bouwing van het monumentale Dingus-pand, waardoor de kosten gedrukt kunnen worden. In maart 2010 is er meer duidelijkheid over de renovatie, beheer, exploitatie en de financiën. De gemeente blijft eigendom van het gebouw en zal de accommodatie verhuren aan de stichting Odeon op basis van een huur- en exploitatieover eenkomst. Joyrider aangehouden In de nacht van zater dag op zondag is op de Voorde in Oostrum een 15-jarige jongen uit Helmond aangehou den, voor het rijden zonder rijbe wijs en het niet kunnen tonen van een legitimatiebewijs. Omstreeks 03.30 uur reed een politiepa trouille achter een personenauto aan, die vanaf een parkeerterrein het industrieterrein opreed, zich draaide en dezelfde weg terug reed. De bestuurder gaf plotseling gas en reed met ongeveer 60 km/ uur over het parkeerterrein, waar door enkele voetgangers aan de kant moesten springen voor het voertuig. Plotseling stopte de auto en renden de bestuurder en de bijrijder ervandoor. De patrouil le zette de achtervolging in en wist het duo aan te houden. De bestuurder bleek een 15-jarige jon gen te zijn die zich niet kon legiti meren. De auto was geleend van een vriend. Wethouder: "Het plan blijft vijf tot tien jaar in de ijskast' Komt er nu wel of niet een expertisecampus in Venray? CDA en Samenwerking verwij ten het college onduidelijke en tegenstrijdige berichtgeving. Wethouder Twan Jansen maak te in de commissie Maatschap pelijke Diensten duidelijk dat de beoogde opzet voorlopig van de baan is. "Binnen vijf tot tien jaar komt er geen experti secampus in één gebouw." Na alle consternatie bij de ouders van de leerlingen van basis school De Toverbal, is de experti secampus voorlopig van de baan. Het was de bedoeling een school voor speciaal onderwijs te bouwen naast De Toverbal. Beiden scholen zouden nauw gaan samenwerken. Dat stuitte op veel bezwaren van de ouders. Zij vrezen vooral voor de veiligheid van hun kinderen. CDA en Samenwerking vinden dat er na het afblazen een mistgordijn is opgetrokken door het college. Er was sprake van uitstel en over een gefaseerde invoering. Donder dag in de commissievergadering meldde Jansen dat de expertise campus de komende vijf tot tien jaar niet meer in beeld is. "Het plan zit in de ijskast en de deur gaat voorlopig niet meer open", aldus Jansen, die zegt dat de integratie van beide scholen in een gebouw ook een erg dure oplossing was. Zoals bekend wil de gemeente komend schooljaar toch starten met speciaal onderwijs in Venray. Dit gebeurt op een aparte locatie, los van een bestaande basisschool. "Het primaire doel is de leerlingen van het speciaal onderwijs weer terug te halen naar Venray", aldus Jansen. Alle partijen steunen dit voornemen. De wethouder meld de dat schoolbestuur SPOV de expertisecampus niet laat varen. "Onderwijsinhoudelijk gezien kan het ook winst betekenen", vindt Jansen. Maar voor de gemeente heeft het geen prioriteit meer. Ook gezien de hoge kosten. De bouwkosten van de expertisecam pus waren geraamd op 12 miljoen euro. De nieuwe brede school in Brukske en de problematiek van de basisscholen in de kleine dor pen krijgen voorrang. bedoek ïlie: www.gi.in hoek.ni Veimty De Hoveniers wMiim Voorlopig geen lagere grondprijzen in andere dorpen De politiek stemt in met het voorstel van het college om de grondprijzen in kleine dor pen als Heide, Smakt en Veu len voorlopig niet te verlagen. Momenteel loopt er een proef in Vredepeel, waar bouwkavels tegen een gereduceerde prijs van 190 euro per vierkante meter worden uitgegeven. De pilot loopt nog tot 1 juli 2010. Tot die tijd zijn alle grond prijzen in de gemeente bevroren. Na afloop van de proefperiode in Vredepeel wordt bekeken wat de resultaten zijn. De commissie Middelen kon er maandag mee instemmen om een mogelijke grondprijsverlaging in andere dor pen voorlopig uit te stellen. Op verzoek van de dorpsraad van Vre- depeel is de grondprijs tijdelijk verlaagd van 230 naar 190 euro. De dorpsraad haalt aan dat er in kleinere kernen minder voorzie ningen zijn. Waardoor het niet terecht zou zijn dat een meter bouwgrond in Venray net zo duur is als in Vredepeel. Kleine dorpen smachten naar nieuwe inwoners om de leefbaarheid op peil te hou den. In Vredepeel staat het voort bestaan van de basisschool onder grote druk. Er kan weer gebouwd worden in het dorp, maar de belangstelling voor de aangebo den kavels is niet bijster groot. Door de lagere grondprijs hoopt Vredepeel aantrekkelijker te wor den voor nieuwe inwoners. "We moeten eerst de pilot afwachten en dan conclusies trek ken", zegt Henk Bisschops (PvdA). Martin Leenders (Samenwerking) wijst er op dat er komend jaar ook een nieuw woningmarkton derzoek wordt gehouden. De uit komsten zijn voor 1 juli bekend en zullen worden meegenomen bij de bepaling van de nieuwe grondprijzen. Ook de andere par tijen willen eerst de proef in Vre- depeel afwachten. Hans Janssen Groesbeek (inVENtief) liet alvast weten dat zijn partij voorstan der is van lagere grondprijzen in meerdere dorpen. Het college is tot nu toe erg terughoudend. Want door lagere grondprijzen kunnen de bouwexploitaties in sommige dorpen nadelig uitvallen. Dit heeft weer negatieve gevol gen voor het Grondbedrijf en de gemeentekas. Het Grondbedrijf draagt nu jaarlijks 600.000 euro af aan het huishoudboekje van de gemeente. Deze bijdrage kan in gevaar komen door verlaging van de grondprijzen. Bovendien is de woningmarkt momenteel toch al ongunstig. Een ander gevaar is dat de 'goedkope' dorpen potentiële bouwers wegtrekken bij andere dorpen, waardoor de bouwprojec ten daar niet van de grond komen. Het college ziet ook niets in de mogelijkheid om de grondprijzen in Venray te verhogen, om zo de lagere grondprijzen in de dorpen te compenseren. Vervolg voorpagina Om PP2 als een onstabiele partij te omschrijven, lijkt ver gezocht. PP2 levert vier ervaren raadsleden die het klappen van de zweep ken nen, ook als wethouder (Brugman en Teunissen) en als fractieleider (Francken en Grebenjak). Het pre- dicaat onstabiel lijkt dan meer van toepassing op de PvdA, dat in de afgelopen periode de beide wet houders wisselde. Bovendien wer den drie van de vier raadsleden met voorkeurstemmen gekozen. De Turken Hayrettin Ünüvar en Ahmet Kocyigit hielden Henk Bis schops en Marius Emons buiten de raad. Ook PP2-voorzitter Kees van Baar snapt de wereld even niet meer. "Het is heel raar. We hebben geen enkel argument gehoord. We beschikken toch ook vier ervaren mensen. Als het CDA de kiezers uit het stemlokaal wil krijgen, dan moet het dit doen. Het is echt onbegrijpelijk." Hans Teunissen staat er ver slagen bij. Na vijf jaar komt een abrupt einde aan zijn wethou dersloopbaan. Teunissen gaat wel in de gemeenteraad zitten. "We waren op alles voorbereid. Behalve op dit. De winnaar van 18 november staat nu met lege han den." Toch staat de deur nog op een kier. In het verleden liep het in Venray wel vaker spaak tijdens de formatie. "Maar nu niet", meent Teunissen. "Die partijen willen allemaal veel te graag. Bovendien hebben PvdA en Samenwerking verloren, dus ze hebben niet veel te eisen. Ze zullen echt niet de fout maken door een te grote broek aan te trekken." Het college van B en W heeft ingestemd met het Huis vestingsprogramma primair onderwijs 2010. Daarmee geeft het college het groene licht voor een aantal renovatie werkzaamheden aan de basis scholen De Toverbal en Petrus' Banden voor een bedrag van 335.347 euro. In 2010 worden bij basisschool De Toverbal en bij basisschool Petrus' Banden een gedeelte van de buitenkozijnen vervangen. Technisch zijn de buitenkozij nen bij Petrus' Banden nog niet aan vervanging toe en is renova tie voldoende. Nieuwe kozijnen leveren echter een besparing op stookkosten op. Daarom heeft de gemeente, in overleg met school bestuur SPOV, besloten om toch alle buitenkozijnen te vervangen. Vanwege het voordeel voor de school, delen de gemeente en het schoolbestuur de kosten. Vanaf januari 2009 komt het buitenon- derhoud van de basisscholen voor rekening van de SPOV Alleen uit breidingen en renovatie blijven een verantwoordelijkheid van de gemeente. In dit kader heeft de SPOV aanvragen ingediend. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Dorpsradenoverleg De Stichting Dorpsradenover- leg Venray houdt op maandag 7 december vanaf 20.00 uur een vergadering in gemeenschapshuis Gelderkoel in Heide. Op de agenda staat een inleiding door en discus sie met H. Najja, directeur Wonen Horst, a.i. Venray en Helden over het beleid voor onder andere het bouwen in kleinere dorpen en een verslag evaluatie kermissen. Afkoopregeling? Functiewijziging? Concurrentiebeding? Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching WWW.SCHEIDINGSWEG.NL 06-17580746 INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2009 | | pagina 22