Drukke decembermaand voor Transparant ft Kerstconcert met Boboli Ensemble Jubileumboek mannenkoor Kerstmarkt op dagvoorziening r Concert Christina Lux n De Stille Gedaantewisseling Prijs voor Jette Kerstconcert Collegium Vocale PEEL EN MAAS Donderdag 3 december 2009 - Pagina 20 Adventsconcert en uitvoering in Venray Voor Vocal Group Trans parant (VGT) wordt het een drukke decembermaand. Met verschillende optredens in Venray en omgeving moe ten de koorleden vol aan de bak. Zo presenteert VGT zich op woensdag 16 december aan het publiek met een uit voering in De Witte Hoeve in Venray. Het concert begint om 20.00 uur. Vocal Group Transparant is een gemengd koor in Venray, negen maanden geleden opgericht door drie gedreven zussen en inmiddels uitgegroeid tot een koor met maar liefst 100 enthousiaste leden. Deze explosieve groei kenschetst op zichzelf al het bijzondere karakter van VGT. Het koor kent dan ook geen grenzen op het gebied van leeftijd, sekse en repertoire. Het motto van dirigent René en stem- coach Wilmy 'iedereen kan zingen, maar de één zal daar harder haar/ zijn best voor moeten doen dan de ander' vormt voor de leden van VGT de ultieme uitdaging om in zelfvertrouwen vocale grenzen te verleggen. Training en bewust wording van stemmogelijkhe- den vindt op professionele wijze plaats binnen de eigen opleiding. Middels workshops van acht tot tien repetities per trimester wordt aan de leden variëteit en flexibi liteit geboden en worden steeds nieuwe zanggebieden verkend. Kwaliteit, passie en plezier staan daarbij voorop. Een warme sfeer, onderlinge betrokkenheid en de gezamenlijke drive om iets bijzon ders te creëren maken de repeti ties tot een wekelijks terugkerend 'feestje'. Dirigent René Pisters uit Echt studeerde aan het conser vatorium in Maastricht de hoofd vakken docent-muziek, directie en trompet. Sinds zijn afstuderen is hij werkzaam als dirigent bij verschillende koren, harmonie- en fanfareorkesten in binnen- en buitenland. Op dit moment richt hij zijn muzikale aandacht op har monieorkest Amicitia Boukoul, de koren Con Dios in Swalmen, In between in Helden en Vocal Group Transparant. Daarnaast is hij 1er Kapelmeister aan het ope rettegezelschap Düsseldorf. Met R. Pisters musical services heeft hij zijn eigen muziekuitgeverij, waar in alle eigen composities en arran- gementen aangeboden worden. Vocal Group Transparant heeft in hem een zeer professioneel, kun dig, allround en muzikaal talent gevonden. Pisters is een dirigent die, in zijn streven naar perfectie, als geen ander de kunst verstaat om striktheid en gedrevenheid op harmonieuze wijze te combine ren met geduld en vooral ook met humor. Via de weg van horen, zien, voelen en beleven laat hij zijn koor op inspirerende wijze ken nismaken met intentie en beteke nis van en achter de muziekstuk ken, die gezongen worden. Op zaterdag 12 december zal Rene met een adventsconcert als dirigent afscheid nemen van har monieorkest Amicitia Boukoul. Als blijk van waardering mag Rene een langgekoesterde wens ten uitvoer brengen: een weergaloos muziekspektakel waarbij al zijn verenigingen samen zullen musi ceren in een groots concert met als thema gospel. De plannen voor dit concert werden al gemaakt in april, nog vóórdat VGT in Rene haar dirigent had gevonden. Het van start gaan van VGT was de finishing touch wat dit concert betreft. Tijdens het concert staan 160 zangers/zangeressen rondom zijn harmonie. Het concert in de St. Theresiakerk in Boukoul (Swal- men) begint om 20.00 uur. Er staan nummers als Can you feel the love tonight, Eternal Flame, Christmas Travelogue, Didn't my Lord, Noël Hine e hine, Hallelujah, Wind of change en Mary's Boy- child op het programma. Op vrij dag 16 december is ere en reprise van dit concert in gemeenschaps huis MFC in Helden. Dit concert begint eveneens om 20.00 uur. Tussendoor heeft VGT op woensdag 16 december een uit voering in De Witte Hoeve in Venray, eveneens om 20.00 uur. Het harmonieorkest zal tijdens dit optreden worden vervangen door een combo. Tijdens deze uitvoe ring zullen zich een aantal solisten uit het koor presenteren. Entreekaarten a 2,50 euro per stuk zijn verkrijgbaar via de leden van Vocal Group Transparant of via het secretariaat nicole@ vocalgrouptransparant.nl, tele foon (0478)513543. Op de websi te www.vocalgrouptransparant.nl vind je meer informatie over VGT. Voor de liefhebbers van koor muziek, uitgevoerd door een kwar tetzangers en -zangeressen van grote klasse, en voor luisteraars die graag in de sfeer van Kerst mis willen komen, is een bezoek aan de Mariakapel in Holthees op zondag 6 december absoluut een aanrader. Op die dag is er een optreden in de Mariakapel door het Boboli Ensemble, een kwartet van sopraan, alt, tenor en bariton, dat in en rond Amsterdam zijn sporen al verdiend heeft. Het con cert, het tweede in de rij van vier advent- en kerstconcerten, begint om 15.30 uur. Het Boboli Ensem ble wordt gevormd door Esther Burgstra, sopraan, Hilda Raasing, alt, Nico Bakker, tenor, en Yan Bij- post, bariton. Het ensemble legt zich vol toewijding toe op muziek uit uiteenlopende stijlperiodes. Uitgangspunt bij de muziekkeuze is, dat alle uitvoerenden 'iets' heb ben met de stukken, zodat het plezier dat zij aan de uitvoering er van beleven, afstraalt op het publiek. Het Boboli Ensemble is voortgekomen uit het projectkoor Goed Beter Bach. Tijdens de Goed Beter Bach projecten werden in 2003 en 2004 vele a capella cho- ralen ten gehore gebracht, naast aria's en wetenswaardigheden over Bach en zijn werken. Dit heeft de leden zo geïnspireerd, dat ze besloten als groep door te gaan. Het ensemble draait vanaf eind 2006 volop, en heeft inmid dels vele concerten gegeven op diverse locaties. Het koor beschikt over een uitgebreid repertoire en kan daardoor op korte termijn een concert verzorgen, bij welke gelegenheid dan ook. Naar gelang de aard van het concert wordt het ensemble bijgestaan door ver schillende vocalisten en instru mentalisten. Hoofdmoot blijft echter de a capella uitgevoerde muziek. Traditiegetrouw verzorgt het ensemble elk jaar een kerst concert in het kerkje van Kwadijk, en dit jaar brengen ze dat con cert daaraan voorafgaand eerst in de Mariakapel in Holthees. Voor de liefhebbers van het subtiele koorwerk, voor de liefhebbers van, vaak nog onbekende kerst liederen, is dit concert een ide ale gelegenheid om in een goede kerstsfeer te komen, om geroerd te worden door de schoonheid van de muziek. Het ensemble sluit prima aan bij de sfeer van de Mariakapel; ingetogen, ver fijnd, kleinschalig en inspirerend. Kaarten zijn te reserveren bij de bekende adressen in Holthees, de familie Ermers, Kapelstraat 3, tele foon (0478)636480 en de familie Wijenberg, Gildestraat 6, telefoon (0478)636390. Kaarten kunnen ook besteld worden via www. mariakapel.nl. en vanaf een half uur voor aanvang van het concert bij de ingang van de kapel. In het kader van het 100- jarig bestaan van het Venray's Mannenkoor zijn vele activi teiten gepland. Een daarvan is de uitgave van een prachtig jubileumboek. Het boek ligt momenteel bij de drukker en kan vanaf nu bij voorinteke ning worden besteld. De offi ciële presentatie zal plaats vinden op 20 december in de foyer van de schouwburg van Venray tijdens de grote open bare receptie van het jubile rende koor. Nee een paardentram hebben we niet meer. Maar geweldig om de afbeelding van de Venrayse schilder Johan Jeuken over dat onderwerp in dit boek aan te tref fen. Of wat denkt u van de vroe gere muziekkapel? Ongelooflijk hoe de wereld in honderd jaar is veranderd. Leden van het Mannen koor hebben uiteraard een groot aandeel gehad in de samenstelling van dit representatieve boek over 100 jaar Venray en de verbonden heid van het VMK daarmee. Hoe kan het ook anders, want een aantal van hen spreekt uit eigen herinnering. Als u bedenkt dat het koor meerdere leden telt die reeds meer dan 40 jaar lid zijn en dat er ruim twintig leden de speld voor vijfentwintig jaar trouwe dienst dragen dan zult u begrijpen dat ook veel van hun herinneringen ook bij u een glimlach van herin nering zullen oproepen. Honderd jaar Venray's Mannenkoor, lief en leed, optredens, buitenlandse rei zen, muziekkeuze door de jaren heen, maar ook Venray zelf, de ontwikkeling van het centrum, de wederopbouw na het oorlogsge weld, al deze zaken in één boek, met recht een jubileumboek. Tel kens weer nodigt het boek uit om opnieuw gelezen te worden, de foto's nog eens te bekijken of u nog eens mee te willen nemen naar het verleden. Want zo zit dit prachtboek in elkaar. Honderd jaar Venrayse geschiedenis waar het ontstaan en het bestaan van het Venray's Mannenkoor als een rode draad doorheen loopt. Bent u zelf geen zanger en staat er nie mand van uw familie in genoemd of afgebeeld, dan nog is het jubi leumboek een aanwinst voor elk Venrays gezin. Geweldig om te lezen hoe vroeger gebouwd werd en wat er nog van over is. Hoe vroeger werd gefeest en hoe het nu gaat. Hoe vroeger het verkeer werd geregeld en hoe we ons nu over de Grote Markt bewegen. De boeken zullen vanaf 20 december op meerdere punten in Venray worden aangeboden, maar u kunt nu al zorgen dat u dit prachtige boek als één van de eersten in uw bezit heeft door er nu één of meerdere te bestellen. Het kan voor sommige mensen een geweldig mooi decemberca- deau zijn. U krijgt bovendien in de voorverkoop tot 21 december maar liefst 5 euro korting op dit prachtige boek. Hoe te bestellen: u maakt vóór 20 december per boek dat u bestelt 29,95 euro over op: bankrekening 10.57.06.892 t.n.v. De Stichting 100 jaar Ven ray's Mannenkoor onder vermel ding van Boek en heel belangrijk, uw adres en postcode (uw naam wordt automatisch meegestuurd door de bank). U ontvangt daarna een tegoed/geschenkbon waar mee u nog voor Kerstmis het boek gratis kunt afhalen op de aangegeven adressen. In 2010 volgen nog meer activiteiten in het kader van het jubileum. Mede delingen hierover vindt u in Peel en Maas. Voor de laatste actuele informatie verwijzen zij u naar de speciale website die te vinden is op website www.venraysmannen- koor.nl. Onder het kopje jubileum is er een link naar de speciale jubi leumwebsite. Carillonconcert Vrijdag 4 december wordt van 19.00 tot 20.00 uur het carillon in de Sint Petrus' Banden toren bespeeld. Beiaardier Rosemarie Seuntiëns zal dan een programma ten gehore brengen met herken bare en goed in het gehoor liggen de Sinterklaasmelodieën. Deze uit voering behoort tot de reguliere tweemaandelijkse vrijdagavond bespelingen. Het doel is om met sfeervolle muziek een bijdrage te leveren aan een prettige winke lavond. De bespelingen worden bekostigd uit donaties aan de Stichting Carillon Venray. Dagvoorziening Aan de Sin gel Venray houdt op zaterdag 12 december een sfeervolle kerst markt. Wie op zoek is naar een kerstkaart, een engeltje een aparte kerstbal of een leuk presentje voor Kerstmis is van harte wel kom. Alle producten op de kerst markt zijn gemaakt door de seni oren van de dagvoorziening. De afgelopen maanden zijn zij druk geweest met schilderen, naaien en borduren om de meest uiteen lopende hebbedingen te maken. Verder is er deze dag volop gele genheid om rond te kijken en vra gen te stellen over Aan de Singel. De aanwezige activiteitenbege leidsters beantwoorden de vragen graag. De opbrengst van de kerst- markt wordt verdubbeld door het Nationaal Ouderenfonds zodat de deelnemers van de dagvoorzie ning een uitstapje kunnen maken of extra materialen aan kunnen schaffen voor de activiteiten op de dagvoorziening. De kerstmarkt duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Aan de Singel is te vinden aan de West singel in Venray. De Duitse Christina Lux is op woensdag 9 december te gast op het podium van Cambrinus in Horst. Lux is een charismati sche vrouw en een fenomeen als zangeres en gitarist. Haar gitaar behandeling en speelstijl, net als haar gedragen zang, fascineert en in alles is ze gepassioneerd. Haar bijna erotiserende podiumver schijning boeit als weinig ande ren. Haar stem is een veelkleurig instrument, dat de luisteraar vanaf de eerste toon vastpakt en niet meer loslaat. Ze vertelt wonder- lijke korte filosofische verhalen met poëtische inslag en begeleidt zich daarbij op onnavolgbare wijze op gitaar. Haar muziek heeft een hartslag en ademt en beweegt zich onderhuids tussen soul, folk en pop en klinkt zo naar jazz. Vol overgave brengt ze haar meesle pende improvisaties, waarbij ze zich zonder omhaal verplaatst van het Duits naar het Engels en andersom. Reserveren kan via telefoon (077)3983009 en meer informatie is te vinden op www. cambrinusconcerten.nl. In BiblioNu en de publiekshal van het gemeentehuis in Venray is tot 6 januari de dubbeltentoon stelling De Stille Gedaantewisse ling te bezoeken. Te zien zijn een aantal beel den uit de Venrayse veldkapellen en allerlei informatie over hun achtergronden. In museum 't Freulekeshuus in Venray is in de vaste collectie een aantal origi nele antieke beelden te bekijken. In 1972 kreeg Piet Clephas de opdracht om eikenhouten kopie- beelden te snijden ter vervanging van een aantal vaak kostbare ori ginelen, die in de Venrayse veldka- pellen stonden. De oude beelden konden zo veiliggesteld worden, de meesten in museum 't Freule- keshuus. Nadat in de jaren daarna de Stichting Kruisen en Kapellen in de gemeente Venray het een na het andere heiligenhuisje opknap te, kwamen de kopiebeelden de bedehuisjes bevolken. Twee jaren geleden startte de stichting een project, waardoor deze houten beelden vervangen kunnen wor den door kunststof afgietsels, in de oorspronkelijke kleuren geschil derd. Met geldelijke steun van het Historisch Platform Venray en het museum kon het ene na het ande re beeld vervangen worden. Het eerste was Antonius van Padua uit het verplaatste kapelletje aan de Stationsweg aan de beurt. Daarna volgden drie beelden uit Casten- ray, Rochus uit de kleine Veltumse kapel, Antonius van de Hiept en die van Merselo, een Anna-te- drieën uit dat dorp, Oda van de Hoenderstraat, een Maria uit Leu nen en Sint-Jan van Merselo. De grote winst van het project is, dat de houten beelden veilig in het museum staan, en dat de afgiet sels in de veldkapellen door de beschildering in de natuurlijke kleuren een fraaie uitstraling heb ben gekregen en daardoor een meerwaarde zijn geworden in de kapelletjes. Op de dubbeltentoon stelling is het resultaat van het in alle stilte uitgevoerde werk te bewonderen. Getoond worden een aantal kunststoffen beelden, enkele Clephasbeelden en in de publiekshal zelfs de antieke Anto- nius van de Hiept. Een aantal mal len en een ruw afgietsel geven een indruk van het handwerk, dat is verricht. Foto's, documentatie en verdere informatie vullen het geheel aan. Schrijven Een van de activiteiten in het Toon Hermans Huis in Venlo is schrijven. Aan de hand van korte opdrachten gaat men kleine stuk jes tekst schrijven. Het gaat niet om foutloos schrijven of mooi schrijven, het gaat altijd om het eigen unieke verhaal. In de schrijf- groep doet men inspiratie op om op een creatieve manier ervarin gen op papier te zetten of zomaar een gedicht te bedenken. Meer informatie is verkrijgbaar via telefoon (077)3211433 of via e-mail info@toonhermanshuisven- lo.nl. Vliegvelden in Oorlogstijd De minister van Defensie, Eimert van Middelkoop, nam afgelopen maandag het eerste exemplaar in ontvangst van het boek Vliegvelden in Oor logstijd. Nederlandse vliegvelden tijdens bezetting en bevrijding 1940 1945. De oorlogsgeschiedenis van de meer dan veertig Neder landse vliegvelden staat centraal in deze nieuwe publicatie van het Nederlands Instituut voor Mili taire Historie (NIMH). Vliegvel den speelden tijdens de Tweede Wereldoorlog een belangrijke rol bij het oorlogsverloop in en rond Nederland. Vliegtuigen van de Luftwaffe opereerden vijf jaar lang vanaf Nederlandse bases tegen Groot- Brittannië en bij de verdediging van het Duitse Rijk. Vanaf dezelfde vliegvelden en nieuw aangelegde airstrips in het zuiden van Neder land, ondersteunden in 1944-1945 Britse en Amerikaanse vliegtuigen de oprukkende geallieerde legers. De luchtoperaties van de Duitse en geallieerde luchtmachten, maar ook de bouw, infrastructuur, logis tiek, inzet van ondersteunende diensten en de talrijke luchtaan vallen, komen uitvoerig aan bod in deze eerste integrale studie over Nederlandse oorlogsvliegvelden. Het boek telt ruim 500 pagina's en is voorzien van uniek kaart werk en fotomateriaal, waaronder nooit eerder vertoonde kleuren foto's. Vliegvelden in Oorlogstijd biedt een totaal inzicht in de acti viteiten van de Duitse en gealli eerde luchtmachten in Nederland en de vaak niet geringe gevolgen daarvan voor de Nederlandse bevolking. De minister neemt in aanwe zigheid van Commandant Lucht strijdkrachten luitenant-gene raal Jac Jansen, burgemeesters, gemeentelijke vertegenwoordi gers en onderdeelcommandanten van het Commando Luchtstrijd krachten het eerste exemplaar in ontvangst. Het Mondiaal Platform Venray heeft eind september een Wereld dag gehouden. Het was een zon nige dag en veel kinderen heb ben een ballon opgelaten. Er zijn echter betrekkelijk weinig bal lonkaartjes teruggestuurd. Twee ballonnen zijn terechtgekomen in Genk in België. De ballon die het verste is gekomen, is die van Jette Pennings. Zij kreeg de eerste prijs. De tweede prijs is gegaan naar Pauline Hanssen. De derde prijs is voor de ballon opgelaten door Els Emonts. Die kwam in Nederweert terecht. Op de foto Jette en Pau line, die uit handen van de voor zitter van het Mondiaal Platform Venray, Piet Kroft, de eerste en tweede prijs in ontvangst hebben genomen, een cadeaubon van de wereldwinkel. In het Koningskerkje houdt het Kamerkoor Collegium Vocale Venray op zaterdag 12 december een kerstconcert. Het kamerkoor bestaat uit negen zangers. Het koor legt zich niet vast op een bepaalde stroming of stijl. Uit de keus voor componisten als Olivier Messiaen, John Tavener, Bernard Zweers en Hugo Distler blijkt dat uitdagingen niet uit de weg wor den gegaan. Het koor heeft, sinds de oprichting in 1984, inmiddels een aardige staat van dienst. In de eigen regio is het de vaste muzika le partij tijdens de Goede Vrijdag viering en de Dodenherdenking. Sinds jaar en dag verzorgt ze pas sieconcerten. Verder behaalde het koor prijzen op concoursen voor koren in binnen- en buitenland. Dirigent Marca Kusters staat hoog aangeschreven. Ze studeerde piano, orkestdirectie en koordirec tie en staat ondertussen al 27 jaar voor diverse koren. Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten zijn te reserveren bij de familie Evers via telefoon (0478)632172, via 06-010467598 of via e-mail koningskerkje@ home.nl. Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2009 | | pagina 13