"Ik ben het kortst zittende raadslid ooit Komt 'n man bij de juwelier Jera'70 wint vrijwilligersprijs Stichting CAI stopt "Mensonterende publiciteit" Themamiddag ouderenhuisvesting Bedankt voor uw stem! ff sterk en sociaal illigerswerk Ve PEEL EN MAAS Donderdag 26 november 2009 - Pagina 7 Cees de Vocht na anderhalf uur wreed ontwaakt uit roes Na een vreemde verkiezings avond reed Cees de Vocht 's nachts om half een opgeto gen terug naar Veulen. Thuis aangekomen zette hij de bos bloemen, die hij als kersvers raadslid van de gemeente had gekregen, in de vaas. Samen met lijsttrekker Tino Zand bergen was hij gekozen voor inVENtief. Tenminste, dat maakte presen tator Bert Albers vlak voor mid dernacht wereldkundig in de aula van het Raayland College. De 27 gelukkigen werden op het podium geroepen, waar de bloemen klaar stonden en de felicitaties over en weer gingen. Er werd nog een statiefoto gemaakt van de nieuwe Venrayse gemeenteraad, waarna iedereen zijn weg ging. Totdat 's nachts om kwart over één de tele foon rinkelde in huize De Vocht. "Ik stond op het punt naar bed te gaan", vertelt de Veulenaar. "Er was een meneer Steeghs van de gemeente aan de lijn. Hij moest mij helaas een misverstand mel den. Uit de hertelling bleek dat inVENtief niet twee, maar een zetel kreeg." Verbouwereerd legde De Vocht de telefoon neer. Ander half uur had hij in een roes geleefd. Maar ineens ontwaakte hij wreed uit een mooie droom. "Ik was beduusd en begreep het niet. Zou het een grap zijn?, dacht ik nog." Donderdagochtend wilde De Vocht navraag doen bij het gemeente. "Maar ik werd al gebeld door iemand die zei dat het op de kabelkrant stond. Het was dus toch waar. Heel vreemd dat de gemeente zo'n fouten maakt. Ik begrijp het niet. Het lijkt wel een slapstick. Ik ben het kortst zittende raadslid aller tijden in Venray", zegt hij met enige zelfspot. "Het enige wat ik eraan over heb gehouden, is die bos bloemen." Toch zit het inVENtief niet lekker. Want er zijn wel meer fouten gemaakt. Zo bleek achteraf dat de tweede zetel van inVENtief niet naar De Vocht, maar naar de nummer drie Mieke Beerkens zou zijn gegaan. Ook is er iets misgegaan met de telling in Merselo. "Kwalijk voor de demo cratie", vindt De Vocht. "Het is ook geen sterke zet om leerlingen van het Raayland College in te schake len bij het stemmen tellen." Mieke Beerkens ging woens dagnacht ook naar huis in de ver onderstelling dat haar partij twee zetels in de wacht had gesleept. Ze wist niet dat ze zelf met voorkeur stemmen recht had op die tweede zetel. Donderdagochtend om negen uur had ze in De Kemphaan een vergadering van het gehandi captenplatform. Daar kreeg ze te horen dat inVENtief toch maar één zetel had. "Ik stond perplex. De hele dag had ik een akelig gevoel. Ik snap er niets van, een heel vreemde gang van zaken." Beer- kens heeft het idee dat haar partij in het verdomhoekje zit. Ze noemt de hetze die een regionaal dagblad tegen Tino Zandbergen voert. "En dan de arrogantie van burgemees ter Waals. Staan we campagne te voeren in de Grotestraat, komt hij voorbij fietsen en roept 'ga toch televisie kijken, het heeft toch alle maal geen zin'." Petra van Duijnhoven was achteraf de gelukkige. Zij verliet woensdagnacht tegen een uur als een van de allerlaatste het Raayland College. Ze was bij het CDA net buiten de boot gevallen, althans dat dacht ze. Toch ging ze nog naar het huis van Gerda van Stelten, waar haar partijgenoten de verkiezingsoverwinning vierden. "Ik had mijn jas nog niet uit toen de telefoon daar ging. Iemand van de gemeente belde dat wij tien zetels hadden. En dat ik toch was gekozen. Het was een gekke situ atie. Ik was overweldigd. Ik dacht, wat krijgen we nou? Het bleek echt waar te zijn. Ik heb nog snel wat kennissen en familie gebeld." Van de gemeente heeft ze per soonlijk niets meer gehoord. Als enig raadslid heeft zo ook geen bos bloemen gekregen. Die staan zes kilometer verderop in Veulen. "Nou, het barst hier anders van de bloemen", zegt ze. "Maar het is wel lullig voor Cees de Vocht. Zeker een gemeente mag zo'n fouten toch niet maken. Hoe is het moge lijk dat er zo naast hebben gezeten? Ik had ook wel op het podium wil len staan. Alhoewel de teleurstel ling voor mij niet zo groot was. Ik wist dat ik eerste reserve was en zou doorschuiven als iemand wet houder zou worden." Petra van Duijnhoven moet straks ook stoppen met het radio verslag van de raadsvergaderingen voor Omroep Venray. Hoog vanaf het 'bordes' keek ze neer op de schermutselingen in de raadzaal. Na 1 januari daalt ze zelf af naar de politieke arena. "Ja helaas, het gaat niet meer samen. Ik heb het elf jaar met veel plezier gedaan vanuit mijn mooie kantoortje. De omroep zal iemand anders moeten zoeken." VERUNDGN JUWELIER Jongerencentrum Jera'70 uit Ysselsteyn heeft de Vrijwilligers prijs 2009 gewonnen. Op de Dag van de Vrijwilliger werd zaterdag in de foyer van Schouwburg Ven- ray de cheque van 500 euro in ontvangst genomen door Patrick Marcellis van Jera'70. De publieks prijs ging naar het Gehandicap ten Platform Venray. Die prijs, een cheque van 250 euro, werd over handigd aan Jac Haegens van het platform. De twee overige genomineerde organisaties voor de Vrijwilli- gersprijs 2009, het Sint Nicolaas Gilde Venray en Jeugdbeweging 't Zandkasteel uit Wanssum, werd ook veel lof toegezwaaid. Zij kre gen van Match Steunpunt Vrijwil ligerswerk Venray een cheque ter waarde van honderd euro. Voor de publieksprijs kwamen nog drie andere organisaties in aanmerking. Dat waren naast de hiervoor genoemde organisaties Stichting Afasie Noord-Limburg, het Gehandicapten Platform Ven- ray en het Venrays Arbeids Prac ticum. Het bleek een spannende aangelegenheid. De stemmen lagen dicht bij elkaar. Het Gehan dicapten Platform bleek echter de meeste stemmen toebedeeld te hebben gekregen en won de publieksprijs 2009. De bezoekers werden bij de ingang muzikaal onthaald door joekskapel van Toete noch Bla- oze. Het gezellige voorprogramma in de foyer werd opgeluisterd door volksdansgroep de Hakke- spits, Trio Roeëze Gradje en een Zumba dansgroep van Dans en Party centrum Janssen uit Venray. Na de prijsuitreikingen werd de middag ludiek afgesloten met een optreden van Um en Um. Voor alle bezoekers waren er diverse hapjes en drankjes, en zij kregen bij binnenkomst een gratis lootje waarmee ze een prijs op konden halen. Dit alles werd mede moge lijk gemaakt door vele verschil lende ondernemers die ook al die vrijwilligers eens goed in het zon- netje willen zetten. De organisatie Match, Steunpunt Vrijwiligers- werk Venray kan weer terugkijken op een druk bezochte vrijwilli- gersdag (ruim 350 personen) en bracht daarmee, mede namens de gemeente Venray, de erkentelijk over aan alle vrijwilligers die het hele jaar door op heel verschillen de terreinen als vrijwilliger actief zijn. Foto's van de vrijwilligersdag zijn te zien op de website van Match www.vrijwilligerswerkven- ray.nl Stichting CAI stopt ermee. CAI werd begin jaren tachtig door de gemeente in het leven geroepen om de 'ouderwetse' antennes te vervangen door kabel-tv. De opbrengst van de verkoop van het kabelnetwerk aan Essent, besteedde de stich ting CAI aan allerlei innovatie ve ict-projecten. "We begonnen in de jaren tach tig met de bekabeling van Venray, Leunen en Oostrum", herinnert CAI-bestuurslid Jac Arts zich."Daar- na volgden Merselo, Oirlo, Casten- ray, Ysselsteyn en Heide. Halver wege de jaren negentig was meer dan 95% van de huishoudens in Venray bekabeld." Op dat moment ontstond in Venray een levendige discussie over de vraag of de res terende aansluitingen ook gereali seerd moesten worden. "Vanwege hun ligging ver weg waren deze aansluitingen relatief erg duur", zegt CAI-bestuurslid Wil van Ham. "De discussie over de bekabeling van het buitengebied draaide om 922 panden, onder andere in Vre- depeel, Smakt en Veulen." Voorzit ter Victor Weijs wijst erop dat de reserves van CAI onvoldoende waren om alle aansluitingen te realiseren. Bovendien was het beschikbare geld opgebracht door de bestaande abonnees. Ter wijl deze discussie voortwoedde, besloot CAI het kabelnetwerk te verkopen. "De verkoop aan Essent was het gevolg van de komst van glasvezelbekabeling",zegt voorma lig CAI-voorzitter Frans van Hooft. "Glasvezel maakte tweewegver- keer mogelijk, wat trouwens nooit echt uit de verf is gekomen. Maar de komst van glasvezel was het moment waarop wij als stichting zeiden: De vele veranderingen in kabelland zijn te groot om als stichting te kunnen bijbenen. We verkopen het netwerk." CAI wilde de opbrengst van de verkoop aan Essent - zo'n één miljoen euro - graag besteden aan allerlei pro jecten, bijvoorbeeld op het gebied van cultureel erfgoed, sport en recreatie. Victor Weijs: "Wij dachten aan de realisatie van een speeltuin, maar ook aan versterking van de leefomgeving in kerkdorpen." Maar de politiek besliste anders: het geld moest besteed worden aan innovatieve it-projecten. En dat is sinds 2001 volop gebeurd. In dat jaar werden de bestanden van het Raayland College en de openbare bibliotheek aan elkaar gekoppeld, waardoor jongeren makkelijker toegang kregen tot de bibliotheek. Ook kon de fiets vierdaagse hard- en software aanschaffen, voerde Tennisclub Venray technische verbeteringen door, kreeg SV Venray een geavan ceerd ledenadministratiesysteem, werd de website www.dorpen- venray.nl uitgebreid en voerde basisschool St. Jan de Doper in Merselo een nieuwe onderwijs kundig ict-concept in. Ook werd Rooynet opgericht: een website die breed overzicht biedt van het cultureel historisch erfgoed van de gemeente Venray. "Ik vind dat CAI heel veel heeft betekend voor Venray", concludeert voorzitter Victor Weijs. "Aan elk project dat we financierden, ging een stevige discussie vooraf. Ook wilden we dat er van projecten een olievlek werking zou uitgaan, dus dat ook andere Venrayse organisaties er hun voordeel mee konden doen. CAI heeft leuk en zinnig werk voor de Venrayse gemeenschap gedaan." Vrouwendag De Internationale Vrouwendag wordt wereldwijd gevierd. Op deze dag wordt stilgestaan bij de rechten en de ontwikkeling van de vrouw. Natuurlijk is er al veel bereikt, maar helaas hebben nog lang niet alle vrouwen rechten, maar vaak alleen plichten. Op 8 maart viert men wat er al bereikt is, hoeveel vrouwen hebben kun nen studeren en zelfstandig zijn geworden. Helaas worden er nog veel te veel vrouwen onderdrukt, misbruikt en kunnen geen kant op. Ze hebben geen middelen om te studeren of zich te ontwik kelen. Voor deze grote groep is er nog veel werk te doen. Ook hier wordt op 8 maart stil bij gestaan. Sinds enige jaren ligt de organi satie van de vrouwendag in han den van moedercentrum EVA in Venray. Het zou geweldig zijn als vrouwen of vrouwenbewegin gen in Venray zich aansluiten bij de organisatie om dit initiatief te steunen en deze goede zaak bre der te dragen. Elke vrouw die zich aangesproken voelt, individueel of in verenigingsverband, en bereid is mee te helpen bij de organisa tie, goede ideeën heeft of invul ling wil geven aan het programma, mag zich melden via telefoon (0478)510035, vraag naar Gerda Janssen of Miep Kusters. Nieuwe informatiegids voor ouderen Het college van B en W heeft aan de Centrale voor Ouderen verenigingen/Seniorenraad een subsidie van 15.000 euro verleend voor de ontwikkeling en verspreiding van een infor matiegids voor ouderen. De Centrale voor Ouderenver enigingen/Seniorenraad maakt een nieuwe versie van de Infor matiegids voor ouderen. De infor matiegids bevat een schat aan informatie voor ouderen en direct betrokkenen met betrekking tot wonen, welzijn en zorg in rela tie tot het ouder worden. Zo is informatie opgenomen over hulp/ advies, huisvesting, zorg, voorzie ningen, mobiliteit, ontspanning, financiën, overlijden en veiligheid. De eerste gids werd in 2008 uitge geven. Een nieuwe gids is noodza kelijk door de toevoeging van de dorpen Wanssum, Blitterswijck en Geijsteren bij de gemeente Venray. Hierdoor neemt het aantal oude ren sterk toe. De nieuwe gids, ook weer in kalendervorm, wordt helemaal geactualiseerd en is een handige wegwijzer voor alle 65- plussers in de nieuwe gemeente Venray. Collecte De vrijwilligers van het MS Fonds gaan tot en met zaterdag 28 november met de collectebus langs de deuren. Multiple sclerose is de meest invaliderende aandoe ning onder jonge mensen, zelfs kinderen, in Nederland. Helaas is het nog niet mogelijk om MS te genezen. Het MS Fonds helpt mensen die multiple sclerose heb ben met coaching, voorlichting en financiering van wetenschap pelijk onderzoek. Multiple scle rose is de bekende onbekende. Iedereen kent de letters MS, maar wat de ziekte precies is, is bij de meesten onbekend. Over de ziek te zelf zijn vele vragen, niet alleen bij patiënten maar zeker ook bij het grote publiek. Vragen wegne men en oplossen is een constante uitdaging voor het MS Fonds. Kijk voor meer informatie op www.msfonds.nl. inVENtief haalt uit naar De Limburger De nieuw gekozen fractie voorzitter Tino Zandbergen (inVENtief) haalde maandag avond fel uit naar de berichtge ving in dagblad De Limburger. De regionale krant rakelde de afgelopen weken herhaalde lijk het omstreden verleden van ex-ambtenaar Zandbergen bij de gemeente Venray op. "Mensonterende publiciteit en journalistieke bagger", vindt Zandbergen. "Er is herhaaldelijk op de man gespeeld. Veertien jaar oud nieuws wordt weer overgeschreven. Riooljournalistiek", aldus Zandber gen. "Waarom wil een journalist ons zo beschadigen? Alles is uit de kast gehaald om de kiezers niet op inVENtief te laten stemmen." Een paar dagen na de verkiezingen komen ook vier fractievoorzitters aan het woord in de krant. "Ze zijn verleid tot ongenuanceerde uitspraken. Karaktermoord van de eerste orde. De grenzen van het onbetamelijke zijn ver overschre den. Zoiets gaat je niet in de koude kleren zitten", aldus de strijdvaar dige Zandbergen, die zich richtte tot het CDA. "Wie zonder zonde is, werpe de eerste steen." Dinsdag komt het bestuur van inVENtief met een verklaring. "We zijn hevig verontwaardigd", zegt voorzitter Ben Roelofs. "Met ten dentieuze berichtgeving zijn we in een kwaad daglicht gezet. De klaarblijkelijke intentie van Hee- sen was, om vóór de verkiezing de publieke opinie ten nadele van lijsttrekker Zandbergen te beïn vloeden. Daardoor is inVENtief in diskrediet gebracht. Tot overmaat van ramp vond Heesen het nodig om de dag na de verkiezingen op de voorpagina daarin te volhar den." Roelofs vindt dat het niets met journalistiek en objectieve berichtgeving van doen heeft. "Waar in de riolen ratten worden bestreden, zo zou de hoofdredac tie en de directie van het dagblad De Limburger ook hun verant woordelijkheid dienen te nemen. Een aantal abonnees heeft reeds aangegeven niet gecharmeerd te zijn van dit soort journalistiek." Journalist Peter Heesen krijgt ook het verwijt dat hij geen hoor en wederhoor zou hebben toegepast. "Dat klopt niet", reageert Heesen. "Ze hadden zelf geen behoefte aan een reactie." Heesen vindt niet dat hij over de schreef is gegaan. "Nee, het gaat niet om een verdachte, maar om iemand die veroordeeld is en een strafblad heeft. Hij is door de gemeente vanwege fraude ont slagen. Nu zet hij zichzelf in de schijnwerper als volksvertegen woordiger. Ook nog bij diezelfde gemeente. Dan ben je toch kwets baar. En bovendien lees ik bij jullie in de krant dat ze al rekening hiel den met negatieve publiciteit." Dinsdag 1 december 19.00 uur t/m woensdag 18.00 uur (herhaling om het uur) Gemeentepraat Donderdag 3 december 19.00 uur t/m woensdag 18.00 uur SV Venray TV Uitzending gemist? Kijk op www.peelenmaastv.nl De Commissie Ouderenhuisves ting van de Centrale van Ouderen verenigingen houdt jaarlijks een informatiemiddag over een actu eel onderwerp dat met het wonen van senioren te maken heeft. De Centrale van alle ouderenvereni gingen binnen de gemeente Ven- ray vertegenwoordigt meer dan vierduizend georganiseerde leden. Dit jaar wordt de informatiemid dag gehouden op maandag 7 december en heeft de COH geko zen voor het thema; meergenera- tiewoningen. Een drietal sprekers gaat deze middag in op alle aspecten die hierbij aan de orde komen.Onlangs heeft het Tweede Kamerlid drs. Mirjam Sterk een pleidooi gehou den voor het kwalitatief bouwen van woningen in plaats van kwan titatief bouwen, waarbij volgens haar ook gedacht moet worden aan meergeneratiewoningen. In de toekomst zal immers steeds vaker een beroep worden gedaan op mantelzorg. Een golf van landelijke persreacties kwam op haar af. De COH heeft mevrouw Sterk bereid gevonden om de kernpunten van haar visie uiteen te zetten. Onder de titel van haar presentatie; ruim baan voor meer generaties onder één dak, geeft ze op basis van cijfers aan dat er een duidelijke behoefte aan dit type woningen zal gaan ontstaan. Als in 2030 zelfs 30 procent van de bevolking in Venray uit 65-plussers bestaat, ter wijl reeds nu een duidelijke ver andering in woonzorgconcepten waarneembaar is, zullen veel meer ouderen en mensen met beperkin gen niet meer zelfstandig kunnen wonen dan wel zorg op maat thuis nodig hebben. De zelfredzaamheid van oude ren is wellicht onontkoombaar. Het realiseren van meergenera- tiewoningen, ook wel kangoeroe woningen genoemd, kan dan een goed alternatief zijn. Het verlenen van mantelzorg wordt een stuk makkelijker als de ouders onder handbereik zijn en omgekeerd is het oppassen op de kleinkinderen eenvoudig te realiseren. Kortom, er zijn meer dan voldoende rede nen om het bouwen van meerge- neratiewoningen te propageren. Mevrouw Sterk zal ook aandacht schenken aan de juridische en fiscale aspecten en overige "drem pels" op de weg naar dit type woning. Huub van de Wouw heeft als architect al ruime ervaring opgedaan bij het in de gemeente Boekel realiseren van meerge- neratiewoningen. Meestal betrof dit het aanpassen van bestaande woningen, waarbij een veelvoud aan problemen diende te wor den opgelost. Het betrof dan niet alleen de bouwkundige zaken in de woning zelf, maar ook de gemeentelijke regelgeving zoals een bouwvergunning, eigendoms verhoudingen en wijziging van het bestemmingsplan. Met name vanwege zijn erva ring op dit gebied, gaat Van de Wouw een aantal voorbeelden tonen van hoe bestaande wonin gen kunnen worden aangepast. In de Het Brukske in Venray is Wonen Venray verhuurder van een groot aantal (720) grondge bonden woningen. Vanwege de grote diversiteit aan bewoners en woningen in Brukske is het reali seren van meergeneratiewoningen voor deze woningcorporatie een passende opgave. Afhankelijk van de vraag van bewoners in Venray, waarbij het inwonen van ouders bij hun kinderen (of vice versa) aan de orde kan zijn, wil Wonen Venray dit faciliteren en accommo- deren. René de Weijer gaat, mede in het kader van de voorgenomen revitalisering van de woonwijk, een voorbeeld tonen van een woningtype waar de transforma tie naar een meergeneratiewoning gemaakt kan worden. Van dit type (Drive-in woning) zijn er ongeveer 130 in Brukske aanwezig. Wonen Venray heeft zich bereid verklaard om zo'n woningtype bouwkun dig aan te passen in overleg met potentiële geïnteresseerde huur ders (of kopers) om een meerge- neratiewoning op maat te maken. Daarna kan deze meergeneratie- woning als modelwoning die nen. In het kader van dit initiatief nodigt Wonen Venray iedereen uit die interesse heeft voor een meer- generatiewoning, dit bij haar ken baar te maken. Na de pauze gaan bovendien een vijftal genodigden in de vorm van een forumdiscussie hun bijdrage aan deze themamid dag leveren. Deze personen zullen, ieder vanuit hun eigen expertise en ervaring, uitgebreid ingaan op dit woonconcept. De Commis sie Ouderenhuisvesting is ervan overtuigd dat deze themamiddag een interessante en leerzame mid dag belooft te worden, voor zowel medioren (55+) als senioren(65+) en nodigt alle belangstellenden uit hierbij aanwezig te zijn. Gratis mandarijnen? Kijk snel op de volgende pagina.. PvdA yrappof** f 500,- /i'KJic; - vijfhonderd euro fefchrfjjg OJ.lJcr»'70 Y«ckU>n

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7