Lijsttrekkers CDA en Samenwerking overvleugeld van N i bij tc iderlar Buurtzorg Ysselsteyn van start 1 Venrayse kiezers laten het massaal afweten DE GOUDEN LEEUW BUURTZORG Afghaanse taferelen bij Venrayse gemeenteraadsverkiezingen STEMMEN KW/UT?.' VMR WIL IEK OOK WEL WERKEN.' Karzat Open dag De Gouden Leeuw Gewond PEEL EN MAAS Het komt zelden voor dat de lijsttrekker niet de meeste stemmen behaalt van zijn partij. Toch was dat in Venray vorige week bij twee partijen het geval. Gerda van Stelten (lijsttrekker CDA) en Ike Bus- ser (Samenwerking) werden overvleugeld door de num mers twee Patrick van der Broeck en Gerrit Verkoeijen. We moeten ver terug in de his torie om dit opvallende verschijn sel weer tegen te komen in Venray. In 1962 behaalde Grad Schols, als nummer twee op de lokale lijst, 1099 stemmen. Dat waren er 39 meer dan zijn kopman Jacob de Bruijn (1060). Landelijk kwam het nog voor bij de laatste Kamerver- Buurtzorg is een landelijke koe pelorganisatie van kleinschalige thuiszorgteams die ook in Noord Limburg in snel tempo groeit. Carla van Deelen en Marian Fleur- kens hebben het initiatief geno men om te starten met Buurtzorg Ysselsteyn en omgeving, omdat deze manier van werken beter bij hen past. Het team is inmiddels uitgebreid met Koos Wolfert. Gera Bouter van het team Bergen helpt In maart 2006 gingen er nog 18.074 Venraynaren stem men voor de gemeenteraad. Op 18 november 2009 waren het er bijna vijfduizend min der. Slechts 14.779 kiesge rechtigden maakten van hun stemrecht gebruik. Inclusief een kleine 1400 kiezers uit Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum. Met een opkomst van 44,7 procent werd een nieuw dieptepunt bereikt. Het negatieve record van 1990 (opkomst 56,8 procent) werd ruimschoots verbroken. Een record waarop niemand trots is. Bij de raadsverkiezingen had Venray de vorige keren telkens een hogere opkomst dan Horst. Ditmaal zijn de rollen omgedraaid. De zuiderburen weten nog 50,5 procent te scoren. Het slechte weer - het waaide hard en in de namiddag begon het te regenen kiezingen bij de VVD. Toen kreeg Rita Verdonk meer stemmen dan lijsttrekker Mark Rutte. Wethou der Patrick van der Broeck werd door de kiezers beloond voor zijn werk in de afgelopen periode. Hij overschreed als enige de grens van duizend stemmen: 1024. Dat zijn 147 stemmen meer dan lijst trekker Gerda van Stelten, die op 877 bleef steken. In 2006 haalde Van Stelten als lijsttrekker wel verreweg de meeste stemmen (1123) bij het CDA. Bij Samen werking was het verschil tussen Busser (317) en Verkoeijen (343) aanmerkelijk kleiner. Toch is het een teken aan de wand als de lijst trekker aan populariteit inboet. Busser, de politieke voorman van de lokale partij, wordt blijkbaar als bij de start en het ondersteunen bij de coördinerende taken.Wat Buurtzorg bijzonder maakt is dat er gewerkt wordt met een klein, hoogopgeleid, zelfsturend en erva ren team van maximaal twaalf personen. Elke cliënt krijgt een persoonlij ke begeleider die vanaf het begin zorg verleent en begeleidt en adviezen geeft over hulpmiddelen - wordt veel als excuus gebruikt. Ook dat het verkiezingen voor de herindeling zijn, zou een negatie ve invloed hebben. Want de grote landelijke publiciteitsgolf rondom de verkiezingen was er nu niet. Daartegenover stond dat er nog nooit zoveel landelijke kopstuk ken in Venray zijn geweest. Gerda Verburg en Ria Oomen van het CDA, Mark Rutte (VVD) en de PvdA'ers Eberhard van der Laan, Nebahat Albayrak en zelfs vicepremier Wouter Bos.Alleen de SP deed niet mee aan de Haagse invasie. De SP wierp zich vooral op met een landelijke thema: de verhoging van de aow-leeftijd. Burgemeester Waals spreekt van een matige campagne. Toch lij ken er nog nooit zoveel pamflet ten, sandwichborden en posters te zijn opgehangen als in dit jaar. Mensen struikelden bijna letterlijk over de politici heen. Op door- eerste verantwoordelijk gehouden voor de nieuwe koers. In 2006 vergaarde Busser nog 904 stem men en Verkoeijen 502. Ook PvdA-lijsttrekker Bert Lins- kens verloor meer dan de helft van zijn aanhang. In 2006 volgde Linskens met liefst 1336 voorkeur stemmen Joost van de Vorle op als Venrayse stemmenkoning. Vorige week moest de PvdA'er zich tevre denstellen met 616 stemmen. De nieuwe stemmenkoning is Patrick van der Broeck. Alhoewel die geu zentitel wel wat verwaterd is door slechts 1024 voorkeurstemmen. Zo'n laag aantal voor de 'win naar' is in de laatste vijftig jaar niet meer voorgekomen in Venray. Waar de lijsttrekkers van de grote en leefwijze.Ook heeft zij waar nodig contact met andere zorgver leners zoals de huisarts en vraagt zij de CIZ indicatie aan. Werken bij Buurtzorg betekent voor het personeel dat zij volop bezig kun nen zijn met hun eigen vak in de volle breedte. Voor de cliënt is het voordeel van Buurtzorg dat men slechts met enkele verpleegkun digen en/of ziekenverzorgenden te maken heeft en dat de zorg gaande wegen was vrijwel geen enkele lantaarnpaal onbezet. Nie mand van de 33.195 opgeroepen stemmers kan de verkiezingen zijn ontgaan. MINDER SPANNEND Dat de politiek in Venray veel minder spannend is geworden, is een argument van Waals dat meer hout lijkt te snijden. De burge meester wijst op de laatste slaap verwekkende raadsvergaderingen. Dat komt vooral doordat de echt oppositie ontbreekt, nu Samen werking voor een andere koers heeft gekozen. Vlak voor verkie zingen van 2006 deed Samen werking nog een poging om de wethouders Emonts en Heldens naar huis te sturen. Zoals Busser meestal vlak voor de verkiezin gen de zaak extra op scherp zette. Ike Busser vraagt zich nu af wat de politieke legitimatie van de nieuwe gemeenteraad is bij zo'n lage opkomst. De voorman van Samenwerking ziet het als een van de taken van de nieuwe coalitie om het vertrouwen van de kiezers terug te winnen. De kerkdorpen trekken altijd het opkomstpercentage omhoog. Maar ditmaal zijn er toch vier dorpen waarin meer dan de helft van de kiezers thuisblijft: Oostrum, Blitterswijck, Castenray en Merselo. Opvallend genoeg heeft Oostrum opnieuw de laag ste opkomst met 43 procent. Ter wijl het toch het dorp is van de politieke coryfeeën Ton Teeuwen (CDA) en Bert Linskens (PvdA). In 2006 trok Oostrum van de dorpen ook al de minste kiezers, toen was partijen het moesten ontgelden, daar deden Ingeborg de Barban- son (VVD) en Elianne Sweelssen (SP) het opvallend beter. Zij wis ten zelfs meer dan de helft van de stemmen van hun partij te ver werven. Ingeborg de Barbanson komt met 728 stemmen op de persoonlijke ranglijst op de derde plek, na de CDA-kopstukken Van der Broeck en Van Stelten. De Bar- banson haalde in haar eentje 58 procent van alle VVD-stemmen binnen en Elianne Sweelssen (614 van de 1083 SP-stemmen) was goed voor 57 procent. Wethouder Hans Teunissen (PP2) had als lijsttrekker met 703 stemmen een mooie oogst. De PvdA-wethouders kwamen er min der goed van af. Elly van Dijck wist niet in delen wordt geknipt die door telkens andere hulpverle ners wordt gegeven. Buurtzorg Ysselsteyn en omgeving start met twee wijkziekenverzorgenden en twee wijkverpleegkundigen. Om het team verder te versterken zijn we nog op zoek naar belangstel lende wijkverpleegkundigen/ wijkziekenverzorgenden. Vanaf 1 december is er voor het kantoor huisvesting gevonden in huisart- de opkomst nog 62 procent. Heide (66 procent), op de voet gevolgd door Veulen (65 procent), komen ook ditmaal het beste uit de bus. Een CDA-bolwerk als Ysselsteyn leed ook onder de lage verkiezingskoorts. In 2006 was er nog een opkomst van 75 procent. Er gingen toen 1156 Ysselsteyners stemmen, van wie 709 op het CDA. Anno 2009 is de opkomst gedaald naar 52,5 procent. Van de 858 kiezers brachten er 581 hun stem uit op het CDA. In tien van de dertien dorpen won het CDA. Elly van Dijck zorg de opnieuw voor een zege van de PvdA in Smakt. Zoals Theo Mul ders Samenwerking aan een meer derheid hielp in Veulen. In Blit- terswijck kwam PP2 als grootste uit de bus dankzij Carla Brugman. In de wijken Brukske en Land- weert was de opkomst bedroe vend laag. Hier ging slechts een derde van de mensen stemmen. Het diepterecord was ditmaal voor wijkcentrum De Kiosk met een opkomst van 31,8 procent. In 2006 ging de 'eer' naar het PLIV-kantoor aan de Mozartstraat. Dit was het enige stembureau dat toen onder de vijftig procent (49,5 procent) dook. Het PLIV trok nu 34,5 procent. Het stemlo kaal in basisschool De Landweert deed het nog slechter met 32,6 procent. Ook de twee andere stembureaus in Landweert scoor den laag: 't Stekske (38,1 procent) en de Kruudwis (37,5 procent). De PvdA kwam in Brukske en Landweert weer als grootste uit de bus. De aanval van de SP werd afgeslagen. op nummer vijf 188 stemmen te vergaren. Bijna een halvering van de 370 stemmen die ze in 2006 kreeg. Maar ze komt toch in de raad. Twan Jansen stond een plaats lager en bleef op 92 stemmen ste ken. De Turken Hayrettin Ünüvar en Ahmet Kocyigit haalden samen 31 procent van de PvdA-stemmen binnen. Dat leverde ze beiden een raadszetel op. Kocyigit, al acht jaar een 'zwijgend' raadslid, was terug gezet van de zesde naar de elfde plaats. "Het maakt niets uit op welke plek ik sta. Ik weet dat ik toch word gekozen", zegt Kocyigit, die eerst niet aan de verkiezingen wilde meedoen. "Maar als ze me op de lijst zetten, en ik word geko zen, dan ga ik er ook in. Zo werkt de politiek nu eenmaal." senpraktijk De Wildenberg aan de Litsenbergweg in Ysselsteyn. Buurtzorg Ysselsteyn en omge ving is 24 uur per dag rechtstreeks bereikbaar, met dien verstande dat 's nachts alleen zorg wordt ver leend in noodsituaties. Voor zorg vragen of verdere informatie kan men contact opnemen met Buurt zorg Team Ysselsteyn via telefoon 06-13941014 of via www.buurt- zorgnederland.nl. Jongens opgepakt De politie heeft dinsdagmorgen in Boxmeer drie jongens van 17 jaar uit Boxmeer en Smakt aange houden omdat ze verdacht wor den van een mishandeling op 13 november. Het drietal zou toen op een schoolfeest in een hotel een 17-jarige jongen uit Holthees in elkaar geslagen hebben. Het slachtoffer deed daarvan aangifte. Hij was gewond aan zijn gezicht. Een getuige, die tussen de jongens was gesprongen om het slachtof fer te helpen, brak bij de vechtpar tij een middenhandsbeentje. Het drietal is in verzekering gesteld. Merkkleding weg Bij een ramkraak op een win kel in de Grotestraat, in de nacht van vorige week woensdag op donderdag omstreeks 04.30 uur, zijn een groot aantal kledingstuk ken van verschillende merken gestolen. Onbekenden reden met een grijze auto dwars door een gevelruit heen. Twee verdachten hebben na de inbraak te voet het pand verlaten in de richting van de Grote Markt, waarna ook de auto de winkel uitreed en er in dezelfde richting vandoor ging. De politie is dringend op zoek naar getuigen. Een man uit Venray is dinsdag middag gewond geraakt bij een ongeval op de kruising Napole- onsweg/Brugstraat in Grathem. Het slachtoffer reed in zijn auto en door nog onbekende oorzaak botste een vrachtwagen achter op zijn auto. De Venraynaar is door de brandweer uit de auto geknipt en met onbekend letsel naar het ziekenhuis gebracht. De vracht wagen vervoerde boomstammen, die tijdens het ongeval niet op de weg terecht zijn gekomen. Beide auto's liepen flinke schade op. De vrachtwagenchauffeur liep geen letsel op. De Consumentenbond onderzocht de kwaliteit van borstkankerzorg in alle Neder landse ziekenhuizen. Resul taat: VieCuri, met locaties in Venlo en Venray, behoort op het gebied van borstkanker- zorg tot de top van Nederland. VieCuri kan zich meten met bekende namen zoals het Antoni van Leeuwenhoek Ziekenhuis en het St. Antonius Ziekenhuis (beste ziekenhuis 2008). De Consumen tenbond heeft uitvoerig onder zoek gedaan. Aan de hand van negen criteria is de borstkanker- zorg per ziekenhuis beschreven. Zo is bijvoorbeeld per ziekenhuis bekeken of er een volledig borst- kankerteam bestaat en hoe snel een afspraak kan worden gemaakt c.q. een diagnose kan worden gesteld. Ook zijn gegevens van de Inspectie voor de Gezond heidszorg gebruikt. Uit de analyse blijkt dat VieCuri tot de groep van zeventien ziekenhuizen behoort die door de Consumentenbond wordt aangeraden. Paula Mertens van VieCuri heeft een duidelijke verklaring voor de goede ranking: "Dat we door de Consumenten bond aangeraden worden, zie ik als een kroon op het werk van de betrokken specialisten, verpleeg kundigen en overige medewer kers van de mammapoli. Door de multidisciplinaire samenwerking kunnen we de patiënt nog meer kwaliteit bieden." VieCuri heeft sinds 2002 een zelfstandige unit, genaamd de mammapoli. Binnen de mammapoli werken chirurgen, radiologen, pathologen, internis ten, gespecialiseerde verpleeg kundigen, de nurse practitioner en secretaresses samen. De mam- mapoli is er voor patiënten met goed- en kwaadaardige tumoren in de borsten. Paula Mertens: "Door het toenemend aantal borstkan- kerpatiënten nam de vraag naar kwalitatieve zorg op maat toe. De mammapoli is in het leven geroe pen om juist deze groep patiënten goede zorg en extra aandacht te bieden." Sieraden gestolen Bij een inbraak in een woning aan de Schutsboom in Venray, vorige week woensdagmiddag tussen 17.00 uur en 17.45 uur, zijn meerdere sieraden, een digi tale camera en een aantal gouden munten weggenomen. De inbre kers kwamen binnen door aan de achterzijde van de woning een raam te verbreken. De politie is een onderzoek gestart. Donderdag 26 november 2009 - Pagina 5 president wwu». tedscomicart.nl Thuiszorg nodig? Bel (088) 850 00 00 proteion thuiszorg noord-limburg Bezichtiging 18 staa voor verkoop JOURNAAL Het De Gouden Leeuw Journaal houdt u op de hoogte van de ontwikkelingen van het wooncomplex De Gouden Leeuw. Uniek gelegen tussen stad en natuur aan de voet van het Venrayse centrum, op loopafstand van winkels en voorzieningen. Kom ook en neem uw familie mee! hulp bij het huishouden thuisbegeleiding persoonlijke verzorging dagvoorzieningen zorgboerderijen verpleging zorgalarmering zorg tv uitleen hulpmiddelen consultatie voor 65-plussers tijd voor mensen' WWW.prOteionthuiSZOrg.nl tijd voor wensen UI De Gouden Leeuw Bezichtiging 18 stadsvilla's voorverkoop Vrijdag 27 november van 16.00 -17.00 uur of op Zaterdag 12 december van 13:00-14:00 uur Locatie: Project/bouwterrein (Gouden Leeuwplein) 29 woontorenappartementen en 12 vleugelappartementen Status per 7 oktober 2009 51% verkocht 16% onder optie 33% nog beschikbaar Uitzicht vanaf het hoogste punt op ca. 39 m. hoogte Bezichtig 18 stadsvilla's voor verkoop Ontdek de ruimte en kwaliteit van élk woningtype. Bekijk de ondergrondse stallingsgarage. Uitgebreide informatie over koop- en/of huurmoge- lijkheden In verband met de veiligheid kunt u helaas geen kinderen onder de 10 jaar meenemen op de bouw.

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5