VENRAY'S MANNENKOOR IN HET NIEUW GESTOKEN KLEREN MAKEN DE MAN(NEN)... Piratenfestijn Prins Rob regeert in Wanssum Vorstenwisseling bij Schanseknuppels Prins Harry II Doe mee met het literair café Salsavond JUBILEUMAGENDA JUBILEUMBOEK BESTELLEN? PEEL EN MAAS Donderdag 26 november 2009 - Pagina 24 VENRAY'S MANNENKOOR Hoog golfde het kindergejoel. Ik zat naast die zee van zand. Bijna -kreeg ik het gevoel- ben ik terug uit het buitenland Tijdens een prinsenbal in het Bliekerspaleis in Maashees is de 50e prins van carnavalsvereniging De Bliekers uit Maashees bekend gemaakt. De nieuwe prins heet prins Harry d'n Twedde (Harry de Ruijter). Hij wordt bijgestaan door de adjudanten Bart en Martijn. De nieuwe prins is van beroep boer en zijn lijfspreuk is Mit unnen boer as prins op ut Bliekersbal, wurd ut zeker unne zwijnestal! Voor de poëzieliefhebbers in de regio vormen onderstaande twee vers regels de novemberopgave, de laatste van dit kalenderjaar. Ik kan de lichte stormen niet verdragen. Kijk niet naar me. Behoed me voor die pijn. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen kan men sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tot vrijdag 25 december. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekend gemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment her kennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot. De koplopers deden het weer goed: Mevrouw I. Ophey en de heren A. Ederveen, J. van Kempen en P Weerts scoorden tot nu toe 100 punten. De heer L. Lahay heeft nu 95 punten en mevrouw H. Craghs verzamelde 50 punten. Mevrouw M. van Looverbosch heeft evenals de heer W Cremers tien punten. In decem ber wordt de eindstand van 2009 opgemaakt. Het oktobergedicht was van Han G. Hoekstra en droeg als titel De speeltuin. De kwatrijnen van dit son net geven het beeld van een man die bij een zandbak in een speeltuintje heeft plaats genomen om van het spelen van de kinderen te genieten. In zijn hart voelt hij hoe hij, als kind, ieder ding als iets aparts beschouwde. Hij keert terug naar dat gevoel. In het tweede terzet volgt de constatering, dat het leven ,als volwassene, zich steeds weer vormt en "nog meer is dan het is." De speeltuin Eenmaal in de speeltuin beland koos ik haastig, als was er een doel, dat bekend worden zou naderhand, naast de nieuwe zandbak een stoel. Rob Dekkers is zaterdagavond uitgeroepen tot prins van carna valsvereniging De Wiendbuul in Wanssum. Prins Rob I (Dekkers) is de 28 jaar jonge zoon van oud prins Karel I en Elly Dekkers. Rob woont samen met de 29-jarige doktersassistente, Sandra Smets, uit Veulen. In het dagelijks leven runt Rob zijn eigen tweewieler- zaak in Wanssum. Verder is hij, hoe kan het ook anders, een groot liefhebber van de wielersport en mountainbiken. Autospeedway is ook een van z'n hobby's. Zijn adjudanten zijn Robin Kömhoff en Emiel Jans. Zijn lijfspreuk is: 'Mit de carnaval zet ik de fiets an de kant, en dan fieëste weej dur 't Wiendbuuleland'. Prins Rob I neemt de scepter over van prins Piet IV (Voesten). De kersverse prins mocht de volgende dag met een een bloemetje gaan brengen Prins Rob I. Foto:Angy Photo- Design. naar enkele mensen die afscheid hebben genomen. Willeke van Els- Hermans heeft definitief de steek aan de wilgen gehangen. CV De Wiendbuul bedankt haar voor vier schitterende jaren waarin zij zich volledig heeft ingezet voor het Wanssumse carnaval in de func tie van bestuurssecretaresse. Ook Piet Voesten heeft afscheid geno men van de raad van elf waar hij vanaf 2001 lid van was. Piet was nauw betrokken bij de wagen- bouw, de carnavalskrant en nog veel meer. Diverse keren is hij ook nar geweest. Zijn vrouw Myriam is al jaren vrijwilligster bij de orga nisatie van de kindermorgen en heeft een grote rol gespeeld bij het maken van nieuwe kleding voor de jeugdraad. Vorst Dirk (links) wordt door voorzitter Ivan Maes gepresenteerd aan de Schanseknuppels. Rechts van hem ex-vorst Jac in zijn nieuwe rol als piraat. Bij carnavalsvereniging De Schanseknuppels uit Castenray heeft een vorstenwisseling plaats gevonden. Vorst Jac (Seijkens) nam, na negen jaar vorst te zijn geweest, afscheid. Voordat hij uit zijn functie werd ontheven, werd hij nog in het zonnetje gezet door zijn prinsen. Direct na zijn afscheid kreeg hij al een nieuwe rol toebedeeld. Hij werd piraat en mocht langzaam het zeil ophijsen waarmee de contouren van de nieuwe vorst Dirk (Arts) zichtbaar werden. De nieuwe vorst liet in zijn eerste toespraak weten dat de carnavalsvereniging met hem een goede keuze heeft gemaakt. Eer der was hij al prins van De Schan seknuppels. Een optreden van een doorsnee mannenkoor heeft vaak, ook al is dit niet zo bedoeld, een tamelijk hoog pinguïngehalte. Keurig netjes achter elkaar lopend vullen de zangers, in het zwart gekleed en met een wit overhemd, rij voor rij het toneel. Tijdens de uitvoering is het toneelbeeld vaak weinig enerverend Omdat het huidige Venrays Mannenkoor, zeker na honderd jaar, een dergelijk predikaat van zich af heeft geschud, zijn de optredens tegenwoordig leven diger en past hierbij natuurlijk ook een bijpassende outfit. Een werkgroep onder leiding van Tonny van den Boom kreeg de opdracht hier vorm aan te geven. Om bedrijfsblind heid te voorkomen werd zelfs een klankbordgroep opgericht waarin dames van mannen koorleden zitting hadden. Op deze manier is gewaarborgd dat de outfit voldoet aan de meest kritische ogen. Na veel verga deringen, neuzen in modevak tijdschriften en het inwinnen van advies en veelvuldig contact met de klankbordgroep kon eindelijk tijdens een feestelijke bijeenkomst van het VMK, commissielid Loet Janssen als een volleerde "dressman" de nieuwe outfit tonen. Deze outfit heeft verrassende mogelijkhe den, zoals een gilet dat aan twee zijden draagbaar is, te gebrui ken afaankelijk van de sfeer van een uitvoering. Daarna konden de mannenkoorleden zich de maat laten nemen en nu zijn alle outfits klaar. Tijdens de jubileummis, op zondag 20 december in de Grote Kerk, zal het mannenkoor voor de eerste keer in het nieuw gestoken zich presenteren. De bezoekers van deze mis kunnen dan horen of het VMK goed in de maat kan zingen en zich goed de maat heeft laten nemen. VMK VERJAARDAG 20 DECEMBER 2009 HOOGMIS RECEPTIE TENTOONSTELLING VANAF 18 DECEMBER 2009 FREULEKESHUUS, VENRAY JUBILEUMCONCERT 15 16 JANUARI 2010 VMK TRAKTEERT 4 T/M 6 JUNI 2010 VENRAY JUBELT! 17 JULI 2010 INTERN. KORENFESTIVAL 20 T/M 22 AUG 2010 Het Odapark in Venray opent op vrijdag 27 november een expo sitie met nieuw werk van beel dend kunstenares Pascalle Mans- velders (1963). Onder de titel This Gun's For Hire presenteert de Venlose kunstenares in Ven ray haar eerste solo-expositie. Via de sluiproute van de verbeelding probeert Mansvelders de concrete wereld om haar heen te begrijpen in een spanningsveld van realisme en irrealiteit. Haar schilderijen tonen mensen als engelen. De keuze baseert ze op het aloude idee van engelen als boodschap pers. Voor muziek, als taal van de engelen, kiest ze teksten uit pop songs. Voor traditionele engele nattributen zet ze andere wapens in. Eenvoudiger maar lastiger, lief lijker maar gevaarlijker kan het bijna niet. Mansvelders schildert mensen als engelen, gebaseerd op het aloude idee van engelen als boodschappers. Kinderen, volwas senen, vrienden, onbekenden en bekenden uit de media worden volgens het aloude idee van enge len als boodschappers verbeeld. Mansvelders engelen lijken men sen van vlees en bloed, die net als wij verkeerde beslissingen nemen, liefhebben en pijn voelen en net als wij vallen en weer opstaan. Popmuziek is hun taal en wapens zijn hun accessoires. Zo toont Mansvelders in de serie Choose Your Weapon kinderengelen met geweren, beelden die onmiddel lijk een vraag oproepen... zijn ze goed of kwaad? Het antwoord vindt de toeschouwer uitsluitend in zichzelf. Engelen. Kinderen. Schoonheid in realisme en pop muziek. Eenvoudiger maar lastiger, lieflijker maar gevaarlijker kan het bijna niet. Mansvelders sticks to her guns in deze eerste solopre sentatie en zij die durven, nemen de wapens op. Als engelen boven de wolken van de wereld. Met muziek als hun taal. Om te dan sen in het donker... Bruce Spring steens liedje Dancing In The Dark lijkt een vrolijke popsong in een ritme dat aanzet tot dansen. Leef nu, alleen dit moment telt. Maar de woorden erachter laten een ander verhaal zien: beelden van gisteren en morgen bepalen je beleving, ook als je danst. In haar werk probeert Mansvelders daar om het 'nu' uit te schakelen en via de sluiproute van de verbeelding doet ze een poging de concrete wereld om haar heen te begrij pen in een spanningsveld van realisme en irrealiteit. In eerdere projecten maakte Mansvelders van haar schilderijen billboards die geplaatst werden bij gevaar lijke verkeersplekken, herden kingsplaatsen of andere locaties 'die een engel konden gebrui ken'. Daarnaast ontwikkelde ze een populaire engelenkalender van haar werk en liet ze posters vervaardigen die konden worden afgehaald door wie dacht een engel nodig te hebben. Binnen dit zelfde concept werd een transpa rante engel in een glazen buiten huis geplaatst, een engel die voor iedereen bereikbaar was. Dit alles met het doel om de engel ook de werkelijk beschermende rol te kunnen geven. Onderdeel van de serie was tevens een installatie van 25 schilderijen van gezichts uitdrukkingen van engelen, door kinderen te portretteren die hef tige berichten uit kranten voor gelezen kregen. Bij de tentoon stelling verschijnt een boek met woorden en beelden van Mans- velders. Daarnaast stuurt ze haar engelen wederom de wereld in met het project Daily Planet, een gratis krant voor kinderen. De ten toonstelling wordt op vrijdag 27 november om 20.00 in het Thee huis van Odapark aan de Merselo- seweg in Venray geopend door Leon Verdonschot. De openingstij den zijn verder van dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Zie ook www.odapark.nl. Zaterdag 28 november is er voor de tweede keer een pira tenfestijn in café De Uitmarkt aan de Grote Markt in Venray. De Uitmarkt is volop in beweging en verzorgt in de wintermaan den regelmatig een muziekavond met een thema. Zaterdagavond zijn er optredens van maar liefst drie artiesten. Christ Coppens is de bekende slager uit Horst. Wat begon als een grap is inmiddels uitgegroeid tot een bezigheid die niet alleen in Horst, maar ook in heel Brabant en Limburg te zien en te horen is. Waar een feest is, is het gezellig met de zingende slager. Zijn muziekkeuze is voor namelijk Nederlandstalig, van Hazes tot Bauer, van Borsato tot Jannes. Hij zong eerder al eens in het voorprogramma van Rowwen Heze en op het kampioensfeest Christ Coppens, de zingende slager uit Horst van PSV. Gert Janssen is door zijn verschijning en zeker uitstraling een populaire artiest geworden in Venray, maar ook zeker in de verre omgeving. Voor De Uitmarkt heeft Janssen altijd wel een plekje in zijn drukke agenda om iets Neder landstalig van zich te laten horen. Waar Gert verschijnt gaan de har ten sneller kloppen. Hermien is een rasartieste in het piratencir- cuit en zal met veel eigen Neder landstalige nummers de avond openen. De in Brabant wonende zangeres heeft al een eigen cd 'Een zonnestraal' uitgebracht en de lief hebbers van piratenmuziek weten haar te vinden tijdens optredens door het land. De optredens begin nen om 22.00 uur. in het moederland van het hart, waar elk ding nog een ding apart is, een zandschep is ook een vis. Het leven, voorbij de stormen, zal zich altijd opnieuw weer vormen tot wat het nog meer is dan het is. Han G. Hoekstra Op zondag 13 december verzorgt Mallemoer in samenwerking met het Literaire Café weer een kerstprogramma. Om 11.30 uur kan men in De Witte Hoeve de speciale Kerstsfeer proeven, die Mallemoer weet op te roepen. De kerst-cd, die op zondag 29 november in Geysteren gepresen teerd gaat worden, geeft al een voorproefje van wat men op 13 december zoal kan verwachten. Verder zijn de voorbereidingen voor de uitreiking van de Raadselige Rozen op 24 januari in volle gang. De schrijfkring vraagt op 18 april met Het rijk der Muzen de aandacht. Het Literair Café Venray- regio houdt zijn donateurs op de hoogte van alle activiteiten. Donateurs en hun gezinsleden krijgen korting op de toegangsprijs van een schrij versbijeenkomst. Scholieren van het Raayland College betalen op vertoon van hun schoolpas de helft van de toegangsprijsprijs. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt men de activiteiten van het Literair Café. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café is verkrijgbaar bij het secretariaat aan de Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, telefoon (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. Op zaterdag 28 november tienduizenden Nederlanders die houdt De Rooijerie in Venray in hun eerste salsa danspassen al samenwerking met salsadocent, hebben geleerd. Of het u ook zo choreograaf en deejay Lemos vergaat, zult u op deze avond ont- Jones een salsa-avond in de Raads- dekken. Hoe dan ook, de begelei- zaal. Lemos geeft onder andere ding is professioneel en de sfeer les bij Dansschool Janssen in zwoel en gezellig. Venray. Salsa is een Latijns Ameri kaanse dans die in de 80-er jaren De avond in de raadszaal begint door de Antilliaanse en Cubaanse om 22.00 uur. De entree bedraagt immigranten naar Nederland is vijf euro inclusief een welkomst- gebracht. Tegenwoordig zijn er drankje. KIJK OP ONZE WEBSITE STICHTING 100 JAAR Expositie Pascalle Mansvelders in Odapark Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2009 | | pagina 24