Fietspad geopend Open dag Pluryn in Meerlo geslaagd Van Driel nieuw raadslid Onthulling monument Tienray Betonprijs 2009 Bijdrage De Zandhoek Ingezonden 1 PEEL EN MAAS Auto gestolen PEEL EN MAAS Donderdag 26 november 2009 - Pagina 23 Bij de 'Rosmolen van Geysteren' (de watermolen in Oostrum op het Landgoed Geijsteren) vond vrijdagavond naar lithurgische traditie de zegening plaats van een beeld van de patroonheilige van de molenaars, St.Victor van Marseille. Tijdens een eenvoudige maar stijlvolle plechtigheid zegen de pastoor Van Kempen van de St. Willibrordusparochie in Geijste- ren het beeld, dat een plaats krijgt in de molen. St.Victor is al vanaf de middeleeuwen de patroonhei lige van de molenaars. Hij werd in de Romeinse tijd ter dood ver oordeeld en verbrijzeld tussen twee molenstenen in een rosmo len, omdat hij als legerofficier het christelijke geloof verkondigde en weigerde aan de Romeinse goden te offeren. Hij wordt vaak afgebeeld met een molen of molensteen, gekleed in een rode Romeinse militaire jurk. De kei zer en koning van het koninklijk Sint Willibrordus Gilde Geijsteren waren namens het gilde aanwe zig om de van oudsher bestaande band met en de bescherming van De Rosmolen en zijn bewoners te benadrukken. In de Rosmolen wordt het jaar rond, elke week, graan voor de bakker gemalen. Ook op tweede kerstdag, tijdens de jaarlijks door het gilde georga niseerde kerstwandeling, met als pauzeplaats de Rosmolen, laten de molenaars de molenstenen Op de foto van links naar rechts: Baron de Weichs de Wenne (eigenaar Rosmolen), Joop Hoex (molenaar/bewoner Rosmo len), Peter Jacobs (koning gilde), pastoor van Kempen (pastoor parochie Geijsteren), Hay Boom (keizer gilde), Willem Eickmans (molenaar). wentelen en wordt het graan op ambachtelijke wijze tot meel ver malen. Onder toeziend oog van circa veertig belangstellenden is zater dag het fietspad op de Boabel- sebos in Swolgen geopend door de twee initiatiefnemers Pierre Maas en Pierre Aerts. Na een kort woordje van onder meer wethou der Jac Derikx van de gemeente Meerlo-Wansum werd het lint door het duo doorgeknipt. Na het officiële gedeelte fietsten alle aanwezigen over het fietspad, waarna voor hen een kop kof fie met een stuk taart klaarstond in zaal Wilhelmina. Het fiets pad sluit aan op het verharde fietspad op de Nieuwe Baan, dat loopt van Tienray richting Pierre Maas en Pierre Aerts knippen het lint door. Grubbenvorst en deel uitmaakt van de populaire knooppunten route. Op zaterdag 14 november heeft er een open dag plaats gevonden aan de Irenestraat 44 in Meerlo. In de nieuw bouwwijk de Pilmus zijn vanaf 20 mei dit jaar vijftien volwassenen en oudere men sen komen wonen met een ernstige verstandelijke handi cap. Deze locatie is onderdeel van Pluryn. Pluryn is een grote organisatie die in Gelderland, Noordoost-Bra bant en vanaf 2006 in Noord-Lim burg actief is. Tijdens deze open dag waren de buurtbewoners van de Pilmus uitgenodigd om ken nis te maken. Ook werd er een rondleiding verzorgd door enkele medewerkers en was er gelegen heid tot het stellen van vragen. Al met al was het een zeer geslaagde middag die met grote belangstel ling werd bezocht. Pluryn is vanaf 2006 in de regio Noord- Limburg actief. Pluryn biedt in dit gebied zorg aan verschillende doelgroe pen: jongeren met een licht tot matige verstandelijke handicap, jongeren met een lichamelijke handicap, jongeren met een meervoudig complexe handicap, volwassenen en ouderen met een licht tot matige verstande lijke handicap en volwassenen en ouderen met een ernstige verstandelijke handicap. Zij wonen in een van de woningen van Pluryn, die zich bevinden in Horst (vijf woningen), Venlo (drie woningen) en Meerlo (een woning). De woningen in Horst en Venlo bieden plaats aan vier tot vijf cliënten. In Venlo vinden zeven cliënten onderdak. In het huis in Meerlo wonen vijftien cliënten, de woning is in vier ruimtes ver deeld, drie ruimtes zijn bewoond door elk vijf cliënten. In de ruim te waar momenteel geen cliënten wonen, vindt overdag dagbeste ding plaats voor de cliënten die ook in Meerlo wonen. De woonhuizen staan in gewo- ne straten, midden in de wijk, mid den in de samenleving. Pluryn ondersteunt mensen met een han dicap bij wonen, leren, werken en vrije tijd. Naast deze bestaande kleinschalige woonvoorzieningen heeft Pluryn mogelijkheden om nieuwe initiatieven te ontplooien bij het ondersteunen van men sen met een verstandelijke en/ of lichamelijke handicap in de regio Noord- Limburg. De locaties in Noord- Limburg maken deel uit van het organisatieonderdeel de Groesbeekse Tehuizen in Groes- beek. Voor meer informatie kunt u de internetsite van Pluryn bezoe ken: www.pluryn.nl Taart voor Thijs Afgelopen weekend hebben de winnaars van de Essentie-kleur- wedstrijd de prijzen in ontvangst genomen: Louca Alards (6 jaar) uit Kronenberg en Isa Vanmaris (5 jaar) uit Grubbenvorst. Nadat de kleurwedstrijd, met als thema 'Geef de gemeente kleur', enkele weken geleden uitgeschreven was, zijn er tientallen geweldige kleurplaten teruggekomen. Bianca van den Berg licht toe: "Om ook aandacht aan de jongste inwoners van onze gemeente te geven en om onze keet tijdens de verkie zingscampagne op een originele manier in te richten, hebben we de kleurwedstrijd uitgeschre ven. Alle kleurplaten die binnen zijn gekomen, hebben we daarin opgehangen." De prijs die Louca en Isa gewonnen hebben, is een waardebon voor een speelgoed winkel. Naast de kleurwedstrijd zijn afgelopen weken ook de laat ste Essentie-taarten uitgereikt. Jan Verbers uit America, Marly Zeelen uit Lottum, Sten Nijssen uit Horst en Thijs Verlinden uit Meerlo zijn de gelukkige winnaars. Zij hadden de meeste antwoorden goed van de prijsvraag die op de website van Essentie stond. Op de website www.kiesessentie.nl zijn foto's te vinden van de winnaars. Voor meer informatie over de acties, zie de website: www.kiesessentie.nl. niet ontvangen? Bel 582877! Stoelendans bij D66 Wie gaat naast lijsttrekker Henk Kemperman uit Horst de tweede D66-raadszetel bezetten? Dat was na afloop van de gemeenteraadsverkie zingen in de gemeente Horst aan de Maas de grote vraag. Jos Gubbels uit Grubbenvorst, die met voorkeursstemmen in de gemeenteraad werd geko zen, maakte namelijk direct bekend af te zien van zijn ver kiezing tot gemeenteraadslid. De kandidaat-wethouder stond op een negende en laatste plaats als lijstduwer. Gubbels heeft besloten afstand te doen van zijn raadszetel, omdat het raadslid maatschap volgens hem niet te combineren is met zijn drukke baan als directeur van basisschool de Weisterbeek in Horst. Ook zijn logische vervanger, Wil Lucassen, die op plaats twee van de D66- lijst stond, neemt niet plaats in de raad omdat hij het te druk heeft met zijn werk. Lucassen is mede eigenaar van supermarkt Plus in Horst. Het bestuur van D66 betreurt, maar respecteert het besluit van Lucassen. Dit betekent dat de raadszetel wordt ingevuld door de nummer drie van de lijst, Han van Driel uit Sevenum. Het bestuur is blij dat Van Driel de zetel wil innemen, mede gezien zijn ruime politieke ervaring in de gemeenteraad van Sevenum. De afgelopen vier jaar was D66 niet vertegenwoordigd in de gemeen- teraden van de drie gemeenten die de nieuwe gemeente Horst aan de Maas gaan vormen. Als grootste partij mag het CDA (elf zetels) het voortouw nemen voor de coalitieonderhandelingen. Na het overleg met de fractie nodigt CDA- lijsttrekker Leon Litjens de fractievoorzitters van Essentie (zes zetels), SP (vijf zetels) PvdA/ PK (drie zetels) en D66 (twee zetels) uit voor een gesprek om te kijken hoe dicht de partijen bij elkaar liggen. Een centrumrecht se coalitie van CDA en Essentie, de lokale partij, die vooral leden herbergt met een VVD- dan wel Sevenum 2000-verleden, behaal de zes zetels, lijkt voor de hand te liggen in de nieuwe gemeente Horst aan de Maas. Het CDA sluit echter ook een brede coalitie die bestaat uit de twee winnaars CDA en Essentie en een van de overige partijen (PvdA/PK, D66 of SP) bij voorbaat niet uit. PvdA-lijsttrek- ker Birgit op de Laak reageerde direct na afloop van de verkiezin gen echter sceptisch op de vraag of haar partij weer in de coalitie wil. "Wij zijn de verliezer van de avond, de kiezer heeft gesproken. Een centrumrechtse coalitie met CDA en Essentie ligt meer voor de hand. Dat we als grote verliezer in de coalitie gaan zitten, vind ik geen logische gedachte. We gaan eens goed nadenken, maar heb ben wel altijd gezegd dat we graag bestuursverantwoordelijkheid wil len dragen." Uitslag verkiezingen Horst aan de Maas CDA SP PvdA-PK D66 Essentie Geldig Ongeldig Totaal aantal 6569 3084 1810 1125 3560 16148 68 16216 perc. 40,7% 19,1% 11,2% 7,0% 22,0% Opgeroepen 32072 Opkomst 50,6% Meerlo CDA SP PvdA-PK D66 Essentie Totaal Opkomst Swolgen CDA SP PvdA-PK D66 Essentie Totaal Opkomst Tienray CDA SP PvdA-PK D66 Essentie Totaal Opkomst aantal perc. 362 51,8% 68 9,7% 205 29,0% 25 3,5% 42 6,0% 702 48,5% aantal perc. 303 61,5% 46 9,3% 42 8,5% 56 11,4% 46 9,3% 493 51,7% aantal perc. 230 50,3% 84 18,4% 80 17,5% 20 4,4% 43 9,4% 457 50,9% Opgeven voor zeskamp De invulling van het afscheids feest in de gemeente Meerlo- Wanssum is bijna rond. Een indoorzeskamp voor de jeugd in de leeftijd van groep 7 en 8 van de basisschool en het eerste en twee de jaar van de middelbare school staat op zaterdag 19 december op het programma. Tussen 18.00 en 21.00 uur strijden groepjes van zes jongeren om de eerste plaats. Voor deze zeskamp kunnen zich nog groepen opgeven bij Twan Kleeven van sport- en zalencen trum 't Brugeind in Meerlo, tele foon 0478 691283. Voor meer informatie kunt u tevens contact opnemen met Trudy Steeghs, telefoon 0478 690293, of Marlies Janssen, tele foon 0653893685. Bij een inbraak in een woning aan de Meerloseweg in Wanssum zijn zondag sieraden, een digitale fotocamera, een laptop en een onbekend geldbedrag gestolen. Ook werd een personenauto weg gehaald, een zware Mini Cooper met een wit dak. De inbraak vond plaats tussen 14:30 uur en 20:30 uur. De daders wisten zichzelf toegang tot de woning te ver schaffen door een raam op de eer ste verdieping te verbreken. De politie is een onderzoek gestart en vraagt eventuele getuigen, of mensen die iets verdachts hebben gezien of gehoord, contact met haar op te nemen via telefoon nummer 0900-8844. Mensen kun nen ook anoniem tips doorgeven via Meld Misdaad Anoniem, tele foonnummer 0800-7000. Op zaterdag 28 november om 14.00 uur vindt de onthul ling plaats van een gedenk plaat voor de mannen die in het najaar van 1944 door de Duitsers werden meegenomen naar Duitsland om slavenar beid te verrichten. Het monu ment staat aan de Stationslaan in Tienray. De gedenkplaat wordt onthuld door Koos en Dinie Versleijen. Het initiatief tot het plaatsen van het monument is genomen door Wiel Nabben en Harrie Raaijmakers. Het monument is opgericht voor de mannen die bij de twee razzia's in Tienray, op 16 oktober en 17 november 1944, werden opgepakt door de Duitsers. In totaal werden 37 Tienrayse mannen opgepakt op een bevolking van 350 men sen. Bij de razzia in oktober wer den de mannen naar het station gedreven om met de trein naar Duitsland vervoerd te worden. Die trein kwam echter niet, waar na de mannen via Grubbenvorst naar Venlo moesten lopen. Bij de beschieting van de trein in Breyell werd Ger Versleijen, één van de mannen, dodelijk getroffen. De overige mannen kwamen pas in de zomer van 1945 weer thuis. De meesten in dezelfde kleren als bij het vertrek. Na afloop van de onthulling gaan de belangstellen den naar het Dienstencentrum in Zonnehof, waar de middag wordt voortgezet door onder andere de vertoning van de Limburgse film 'Deportatie in het zicht van de bevrijding'. Om 18.00 uur wordt in de parochiekerk een mis ter intentie van de gedeporteerden opgedragen. Storing Een storing in het waterpomp station in Grubbenvorst heeft de afgelopen dagen gezorgd voor problemen met de watervoor ziening in de gemeenten Meer- lo-Wanssum en Grubbenvorst. WML, verantwoordelijk voor de watervoorziening, laat weten dat de storing zorgt voor waterdruk klachten. Het probleem zal waar schijnlijk donderdagmiddag ver holpen zijn. De prefabgevel van zelfver- dichtend beton van het Data- centrum van TU Delft heeft de Betonprijs gewonnen in de categorie Utiliteit. De elemen ten van dit project zijn gepro duceerd door Geelen Beton Wanssum BV. Joke Vos Architecten heeft het project in opdracht van TU Delft ontworpen en het is gebouwd in 2008. Het Datacentrum bestaat voornamelijk uit technische ruim ten en diende ondergebracht te worden in een dichte, veilige en duurzame doos. Gelukkig wilde de TU Delft meer dan een doos alleen. Door de keuze van prefab beton, ruig afgewerkt en voorzien van gerecycled glas, is men er in geslaagd een introvert gebouw te maken dat niet alleen stoer, maar ook elegant is geworden. Joke Vos had via ingenieursbureau ABT bij Geelen Beton de vraag voorgelegd om onder meer recy cled glas in beton te verwerken. Technologen van Geelen Beton hebben een productie methode ontwikkeld om aan de vraag van De prefabgevel waarvan ele menten door Geelen Beton zijn gemaakt. de architect te voldoen. Toepas sing van zelfverdichtend beton bleek noodzakelijk. Zelfverdich- tend beton is een betonsoort die de laatste jaren een enorme vlucht heeft genomen in de pre fab beton industrie. Geelen Beton heeft daar een belangrijke rol in gespeeld. De betonprijs, een ini tiatief van de Betonvereniging is woensdag 18 november in de burgerzaal van het stadhuis in Rotterdam uitgereikt door burge meester Aboutaleb. De categorie Utiliteit telde 38 inzendingen en uiteindelijk bleven er vier geno mineerden over. Geelen Beton beleefde dit jaar een prijzenfesti val. Begin dit jaar won het bedrijf de Venrayse Ondernemersprijs en tijdens de bouwbeurs won Geelen Beton ook de bouwprijs 2009 in de categorie Dienstverle ning en Communicatie. Deze prijs werd uitgereikt door Carla Peys commissaris van de koningin in Zeeland. Het Oranje Fonds stimuleert ontmoetingen tussen men sen. Onder de naam 'Toplo caties in actie' benaderde het Oranje Fonds bestuurders en gebruikers van dorpshuizen, buurthuizen en andere ont moetingsruimtes uit Neder land. De vraag was: kom met een idee om van uw ontmoe tingsruimte een 'Toplocatie in actie' te maken. Stichting Gemeenschapshuis De Zand hoek uit Wanssum deed mee en ontvangt 41.670 euro van het Oranje Fonds om te inves teren in presentatiemiddelen die nodig zijn voor de activi teiten van de gebruikers. Het Oranje Fonds motiveerde bestuurders om met vaste bezoe kers, zoals de zangvereniging, de biljartclub en de jongereninloop, te brainstormen over wensen voor de accommodatie. De gewenste investering moet leiden tot nieu we activiteiten of nieuwe bezoe kers. Alleen ideeën die door de ruime meerderheid van de gebrui kers gewenst waren, kwamen in aanmerking als inzending. Uit het hele land kwamen ruim 250 ideeën naar voren. Ook Stichting Gemeenschapshuis De Zandhoek uit Wanssum gaf aan de oproep gehoor. Zij stelde het Oranje Fonds voor om een bijdrage te leveren aan de wens van het bestuur en de gebruikers voor meer mogelijkhe den tot presentatie van hun activi teiten. Als voorzitter van Stichting Gemeenschapshuis De Zandhoek Wanssum prijst Sjaak Smits zich gelukkig met de financiële bij drage van het Oranje Fonds om bovenstaande wens te realiseren. "Deze investering in een mobiel podium met toneelgordijnen en decor, in audiovisuele apparatuur (geluid, beeld en licht) en in een elektrische en een akoestische piano geeft alle gebruikers de mogelijkheid zich optimaal te pre senteren. Niet alleen binnen hun eigen kring, maar ook samen met andere gebruikers. Dit was een grote wens die op de bijeenkomst met alle gebruikers is uitgespro ken. Het bestuur verwacht hier van dan ook een positief effect op de samenhang tussen de gebrui kers, op het aantal activiteiten en op het bezoek aan onze ontmoe tingsruimte. Al met al geeft dit een impuls aan de leefbaarheid van ons dorp". Het Oranje Fonds versterkt de samenhang in de buurt en inves teert daarom in het kader van Toplocaties in Actie maar liefst 3 miljoen euro in nieuwe ideeën en wensen voor accommodaties in het hele land. Sociale cohesie in de buurt is een van de belangrijk ste pijlers onder het bestedingsbe- leid van het Oranje Fonds. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of indien zij te lang zijn in te korten. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Discriminatie In de nieuwe gemeente Horst aan de Maas dreigt na 1 januari 2010 een discriminerende situ atie te gaan ontstaan. Wat is er aan de hand? Op initiatief van de col leges van de fusiepartners Horst aan de Maas, Sevenum en Meerlo- Wanssum is een voorstel ontwik keld om de diverse gemeentelijke belastingen en leges, die thans in deze afzonderlijke gemeenten worden geheven, om te zetten in nieuwe tarieven die vanaf 1 janu ari 2010 in de nieuwe gemeente Horst aan de Maas zullen gaan gelden. Binnenkort zullen de drie gemeenteraden een besluit moe ten nemen over dit harmonise- ringvoorstel. In dit harmoniseringvoorstel wordt daarnaast gesteld dat het noodzakelijk is dat ook de beta lingstermijnen voor de aanslagen ozb, rioolrecht en reinigingsrecht worden geharmoniseerd. Een motivatie voor deze noodzake lijkheid ontbreekt echter! Wordt een dergelijke aanslag door de gemeente geïnd op basis van een door de belastingplichtige afgege ven machtiging tot automatische incasso, dan wordt het bedrag van de aanslag geïnd op basis van tien betalingstermijnen. Betaalt de belastingplichtige het bedrag van de aanslag echter zelf (via inter- netbankieren) rechtstreeks aan de gemeente, dan gelden voor hem/ haar slechts twee betalingstermij nen. Een duidelijke motivatie voor dit grote verschil in betalings termijnen wordt wederom niet gegeven. De voorgestelde regeling betalingstermijnen discrimineert dus de eerzame burger die zelf standig zijn betalingverplichting tegenover de gemeente wil nako men en die er niet van houdt dat iedereen zo maar in zijn bankte goed zit te graaien. Het wordt de hoogste tijd dat de betaling van aanslagen van lagere overheden op dezelfde wijze kun nen worden betaald als de aansla gen van de Belastingdienst, dus - ongeacht de wijze van betaling - met in ieder geval dezelfde beta lingstermijnen. Meerlo, F.P.H.M. Koch Zegening beeld... s „t vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2009 | | pagina 23