Ik doe zelf het licht uit GP'94 neemt afscheid van politiek p iv j 1 rv f 'if l 'cfi "Het beroep van burgemeester kan erg eenzaam zijn" Huize Meerlo 2% W>- Wi tI i MM Oude foto Service rubriek ff ff V0; PEEL EN MAAS Donderdag 26 november 2009 - Pagina 22 Burgemeester Joep Hahn gaat afkicken in Nieuw Zeeland Het is akelig stil in het gemeentehuis in Meerlo. Dozen staan opgestapeld in de gangen, papieren knipsels lig gen op de vloeren en slechts in een enkele ruimte brandt het licht. Zo ook op de eerste verdieping, in de burgemees terskamer, waar burgemees ter Joep Hahn de verslaggever van Peel en Maas hartelijk ont vangt. Wordt het op zaterdag 12 december een emotioneel afscheid voor hem? "Nee, er is een tijd van komen en van gaan. Daar ben ik heel nuch ter in", zegt Joep Hahn (65). "Ik heb ruim 24 jaar met erg veel plezier gewerkt voor deze prachtige gemeente, maar ik heb geen moeite met onthech ten. Ik ga straks eerst samen met Riny lekker afkicken in Nieuw Zeeland, waar onze dochter Carine met haar gezin sinds drie jaar woont. Opa en oma Hahn willen na twee jaar hun dochter met vier kleinkin deren weer eens lekker kun nen knuffelen." Joep Hahn was ruim 24 jaar bur gemeester van Meerlo-Wanssum, sinds maart van dit jaar als waar nemer. Hahn, die van VVD-huize is, volgde in 1985 René Dittrich op als burgemeester van de gemeen te Meerlo-Wanssum, zijn enige en eerste baan als burgemeester. Hij was daarvoor ambtenaar, voor het laatst in de Zuidelijke IJsselmeer- polders bij een bijzonder bestuurs orgaan dat de gemeenten Almere en Zeewolde moest voorbereiden. De in het Zuid-Limburgse Amsten- rade geboren Joep Hahn gaat per 1 januari 2010, als de gemeente Meerlo-Wanssum officieel wordt opgesplitst, met pensioen. "Ik heb lang genoeg gewerkt. We zijn gelukkig allebei gezond en ik ga samen met Riny van de goede din gen in het leven genieten. Vooral natuurlijk van onze twee kinderen met hun gezinnen. In totaal heb ben we zes kleinkinderen. Naast goede vrienden, blijft de familie toch het belangrijkste." Maar wat neemt hij mee uit 'zijn' burgemeesterskamer? De blik van Joep Hahn glijdt rustig door de ruimte. "Niet veel. De foto's van de kleinkinderen natuurlijk, maar daarmee houdt het wel zo'n beetje op. Maar waar ik wel waar de aan hecht is het meubilair, aan de tafel en het bureau waaraan ik veel heb gewerkt en die afkomstig zijn uit het vroegere gemeente huis in Wanssum. En de grote kast, die in 1987 in Tienray is gemaakt door meubelfabrikant De Zwaan en qua stijl past bij de rest van het meubilair, is er een om jaloers op te zijn. Ik heb altijd graag in deze kamer gewerkt en kreeg ook vaak positieve reacties op de mooie lichtinval en de grote ruimte. Hier hing eigenlijk nooit zo'n burge meesterssfeer. Dat gemoedelijke, dat past wel bij mij." Wat er met het meubilair gaat gebeuren, weet ook Joep Hahn niet. "De gemeente Horst aan de Maas moet zelf maar weten wat ze ermee gaat doen. Misschien wordt het wel geveild." PLEZIER Hoe blikt Joep Hahn terug op de afgelopen 24 jaar? "Gelukkig met heel veel plezier, anders had ik het natuurlijk ook nooit zo'n lange periode volgehouden. Ik ben een van de langstzittende bur gemeesters van Nederland, en dat had ik bij mijn aanstelling in Meer- lo-Wanssum nooit kunnen denken. Na mijn eerste periode, ik was toen nog geen vijftig jaar oud, heb ik me serieus de vraag gesteld wat ik nou eigenlijk wilde met mijn leven. Ik heb een aantal keren de mogelijkheid gehad om te solli citeren op functies bij de semio- verheid en heb dat ook wel eens gedaan, maar uiteindelijk durfde ik nooit de definitieve stap te zetten. En waarom niet? Omdat ik bang was een spijtoptant te worden, ik wilde geen spijt krijgen van mijn besluit om het mooiste vak van de wereld, dat van burgemeester, op te geven. 'Ik blijf burgemees ter, dit is wat ik wil', heb ik op een gegeven moment tegen Riny gezegd. En van dat besluit heb ben we allebei geen moment spijt gehad. We hebben ons altijd wel kom gevoeld in Meerlo-Wanssum. De warme gevoelens overheersen als ik terugblik op mijn burge meesterschap." Meerlo-Wanssum past bij de mens Joep Hahn? "Ja, eigenlijk wel. Ik ben als geboortige Zuid-Lim burger bourgondisch ingesteld en ben verder iemand van 'doe maar gewoon dan doe je al gek genoeg'. Ik kan ook erg genieten van de kleine dingen in het leven, hou van het contact met de mensen en voel me niks meer of minder dan een ander. Ik ben een burgemees ter die er voor de mensen wil zijn, en niet voor zichzelf. Ik ben ook geen persoon voor het bedrijfsle ven. Misschien dat ik daarin een paar dubbeltjes meer had kunnen verdienen, maar ik beleef geen voldoening aan het rijden in dure auto's en het wonen in chique hui zen. Ik sta anders in het leven, vind het veel belangrijker dat ik als bur gemeester wat heb kunnen bete kenen voor de mensen." Lachend. "Door lokale politici ben ik wel eens linkser dan de PK genoemd. Nou, dat vind ik een compliment!" AFSCHEID Het afscheid van zowel de zelf standige gemeente Meerlo-Wans sum als Joep Hahn komt snel dich terbij. Op zaterdag 12 december krijgt hij samen met zijn vrouw Riny van het gemeentebestuur een afscheidsreceptie aangebo den. Enkele dagen later, vlak voor Kerstmis, trekt hij de deur van het gemeentehuis definitief achter zich dicht. "Ik sluit hier mijn loop baan als burgemeester af en tege lijkertijd houdt ook de zelfstandi ge gemeente Meerlo-Wanssum op te bestaan. Om die redenen wil ik zelf, als laatste burgemeester van Meerlo-Wanssum, het licht in het gemeentehuis uitdoen. Zie het als een symbolische handeling." Wat er staat te gebeuren tijdens en rondom zijn afscheidsrecep tie, weet Joep Hahn niet. "Nee, er gebeuren allerlei geheimzinnige dingen om me heen. Maar ik laat het allemaal maar op me afkomen en ga er samen met Riny gewoon van genieten. Ik hoop dat het een mooie afsluiting wordt van een prachtige periode. Ik ben er erg trots op dat ik burgemeester Joep Hahn trekt de deur van de burgemeesterskamer binnenkort achter zich dicht. "Ik ga samen met Riny van de goede dingen in het leven genieten." mocht zijn van deze prachtige gemeente."Wil hij nog een laatste woordje richten tot de inwoners van de gemeente Meerlo-Wans- sum? "Ik ben graag jullie burgemees ter geweest. Heel hartelijk dank voor de geweldige jaren die ik en mijn gezin hebben gehad. Wij koesteren de vele mooie herin neringen aan onze tijd in Meerlo- Wanssum. Ik vertrek nu als burge meester, maar ik laat jullie in goede handen achter. Want jullie worden met open armen ontvangen in de nieuwe gemeenten Venray en Horst aan de Maas. Maak er iets moois van zoals jullie altijd gedaan hebben. Het ga jullie goed." Joep Hahn kort over: Zijn vrouw Riny: "Riny leeft erg met mij mee en ze heeft me al die jaren voor meer dan 1000 procent gesteund. Ze heeft een uitgesproken mening, en die kun je van haar gezicht aflezen." Lachend: "Ja, af en toe heeft ze me als kritisch volgster zeker op het rechte pad gehou den." Jos Waals, burgemeester van Venray: "Hij heeft een grote mond, maar ook een groot hart." Wasosz: "Aan de samenwerking met de Poolse gemeente Wasosz denk ik met erg veel plezier terug. We zijn er enthousiast aan begon nen en hebben dat hoofdstuk ook enthousiast afgesloten. De gemeente Wasosz staat mede dankzij de inzet van de totale gemeente Meerlo-Wanssum op eigen benen. Ik ben een soort ereburger van Wasosz en ga er samen met Riny zeker nog een keer op vakantie." Opheffing lokale partij op 1 januari 2010 Tijdens de onlangs gehou den algemene ledenverga dering is besloten dat GP '94 per 1 januari 2010 ophoudt te bestaan. Per genoemde datum is de huidige gemeente Meerlo-Wanssum niet meer zelfstandig en gaan de dorpen Wanssum -Geijsteren en Blit- terswijck naar de gemeente Venray. De dorpen Meerlo - Swolgen en Tienray vallen voortaan onder de nieuwe fusiegemeente Horst aan de Maas. Ruim vijftien jaar lang heeft GP '94 haar stem laten horen binnen politiek Meerlo- Wanssum en heeft de partij zich ingezet voor alle burgers, bedrijven en verenigingen. Volgens fractievoorzitter Frans Kerstjens "is het jammer dat GP '94 ophoudt te bestaan, maar een andere keus was er niet. Door dat de leden afkomstig zijn uit alle dorpen binnen de huidige gemeente Meerlo-Wanssum, was het niet mogelijk om aanslui ting te zoeken bij een bestaande politieke groepering afkomstig uit Venray en uit Horst. Daardoor zou de partij ook gesplitst moe ten worden. Zowel in Horst als in Venray politiek actief blijven, was *'V al helemaal geen optie gezien het vele werk dat daarmee ongetwij feld gepaard zou gaan. De ophef fing van GP'94 is een verstandige keuze", zegt fractievoorzitter. Na de korte ledenvergadering werd het voltallige bestuur in de bloemetjes gezet en bedankt voor zijn inzet in de afgelopen vijftien jaar. Naast het bedanken van het bestuur wil GP '94 uiter aard ook haar trouwe achterban en de kiezers bedanken voor hun steun. "Zonder de steun van alle kiezers was het natuurlijk onmo gelijk geweest om de belangen van iedereen te kunnen beharti gen", aldus Kerstjens. Maandag 7 december laat GP '94 tijdens de laatste gemeenteraadsvergade- Het bestuur van GP '94 werd door de leden in het zon netje gezet. Van links naar rechts: Ramborg Litjens, Hein Lindner, Annette Holl, Twan Volleberg en Harry Eyssen. ring voor de allerlaatste keer haar stem horen, daarna valt het doek definitief. Joep Hahn openhartig over laatste twee tropenjaren Hij werkte ruim 23 jaar in betrekkelijke pais en vree in Meerlo-Wanssum. Burgemees ter Joep Hahn kon twee jaar geleden niet bevroeden dat zijn laatste maanden als bur gervader van 'zijn' gemeente politiek-bestuurlijk zo hec tisch zouden worden. Hoe kijkt hij aan de vooravond van zijn afscheid en de opheffing van de zelfstandige gemeente Meerlo-Wanssum op de afge lopen periode terug? Met gemengde gevoelens, zegt hij eerlijk. "Het zijn twee tropen jaren geweest. Maar ik ben niet iemand die veel omkijkt. Wat gebeurd is, is gebeurd. De toekomst, die is veel belangrij ker." Maar Joep Hahn voelt het toch als een smetje op zijn blazoen, dat is duidelijk. De perikelen rondom de herindeling, de val van de coa litie PK-PvdA en de komst van de tijdelijke asielzoekersopvang in Tienray zijn hem niet in de koude kleren gaan zitten. "Maar dat is toch ook niet zo vreemd? Ook een burgemeester is in de eerste plaats natuurlijk een mens met emoties. Het mag duidelijk zijn dat ik vooral over de val van het colle ge PK- PvdA heb geworsteld met tegenstrijdige gevoelens. Maar een burgemeester moet tegelijkertijd de politieke werkelijkheid onder ogen zien. Dat heb ik gedaan, maar dat laat onverlet dat ik de rit graag tot het eind van de zelfstandige gemeente Meerlo-Wanssum met de PK-wethouders Carla Brugman en Leo Beterams had willen uitzit ten." VERLIES Dat de raad anders besliste, heeft Hahn als een verlies gevoeld, zegt hij. "Vooral vanwege mijn loyaliteit ten opzichte van deze beide wethouders. Maar een wis seling van de wacht is eigenlijk niets nieuws. Na elke gemeen teraadsverkiezing moet de bur gemeester weer afwachten wie de wethouders worden. In het afgelopen jaar zijn tweehonderd wethouders in Nederland tussen tijds vertrokken. En ook dan moet de burgemeester weer afwachten wie hun opvolgers worden. Maar iedereen zal kunnen begrijpen dat ik me ongemakkelijk heb gevoeld door de gang van zaken. Van de andere kant is het zo dat ik als burgemeester een andere positie heb dan wethouders. Ik ben geen partij in de politieke dis cussie over de vorming van coali ties en raadsmeerderheden. Ik sta niet achter of voor een fractie in de raad. Ik ben voorzitter van de gehele raad, burgemeester van de gehele bevolking en voorzit ter van het college van B en W. Eigenlijk heeft een burgemeester dus dubbele petten op, dat maakt zijn positie soms ook lastig en onduidelijk. Waarom heb je toen en toen niet ingegrepen?, hoor ik mensen wel eens zeggen. Nou, dat komt voornamelijk doordat je als burgemeester in sommige situaties in een spagaat zit. De positie van de burgemeester is de laatste decennia veranderd. In de eerste plaats ben je kwetsbaarder geworden omdat het gezag van de burgemeester niet meer automa tisch wordt geaccepteerd. Vroeger stond je als burgemeester boven de partijen, was je veel meer een regelaar. Die rol is veranderd. Je kunt veel minder zelf zaken rege len, je bent meer een procesmana ger. Toch verwachten veel mensen nog vaak dat je zelfstandig knopen kunt doorhakken." APENROTS Maar hoe heeft het volgens Joep Hahn toch zover kunnen komen dat de politieke bom die al een tijdje onder de coalitie tikte begin 2009 zo explosief tot uitbar sting kwam? "Dat heeft naar mijn mening vooral te maken met een machtsstrijd die sinds de huidige raadsperiode aan de gang was tus sen vooral PK-Meerlo-Wanssum en het CDA. Daarbij speelden ook onmiskenbaar de ego's van deze en gene een rol. Ik heb dat oneer biedig wel eens vergeleken met de hiërarchie op een apenrots. Het CDA, dat voor het eerst in de historie in de oppositie terecht kwam, wilde graag een wethou der in het college, en de verhou dingen tussen de verschillende partijen en personen stonden al een tijdje op scherp. Verder was de coalitie PK-PvdA heel broos, er hoefde maar iets te gebeuren en het zaakje zou ontploffen. En dat gebeurde helaas ook. Of ik daarin heb gefaald? Natuurlijk, voor een deel wel, want ik was ook een van de hoofdrolspelers in het verhaal, maar het is voor de veranderde rol van de burgemeester ook extra moeilijk geworden om de boel bij elkaar te houden. Het is deze 'Hahn' niet gelukt om zijn kippen op stok te houden. Het zij zo, ik lig er niet meer wakker van, maar heb door alle gebeurtenissen natuurlijk wél krassen op mijn ziel opgelopen. Het is gelopen zoals het gelopen is, maar het verdient zeker niet de schoonheidsprijs." VLUCHTELINGEN De schoonheidsprijs verdiende ook niet het verloop van de eerste informatieavond over de komst van het tijdelijke asielzoekerscen trum in Tienray, toen Hahn bijkans in z'n eentje voor een hysterische mensenmassa probeerde ant woord te geven op de 1001 vra gen die door de inwoners werden gesteld. Zijn boodschap en uitleg sneeuwden echter totaal onder. "Zeker tijdens die avond heb ik me als mens geschaamd voor een aantal uitlatingen die over asiel zoekers werden gedaan. Die men sen zijn op zoek naar een veilige thuishaven, dan heb je als inwo ner van een veilig en rijk land als Nederland toch ook de plicht om ze te helpen? En ze moeten toch ergens opgevangen worden? Na die bijeenkomst kwam ik echt stuk thuis. Je kunt het nog zo oneens zijn met elkaar, maar je moet wel respect hebben voor de mening van een ander en fatsoen lijk met elkaar omgaan. Ik werd in het dorp door een aantal mensen met de nek aangekeken, bijna per soonlijk verantwoordelijk gehou den voor het feit dat in St. Joseph een tijdelijke opvang voor vluch telingen werd ingericht. In die periode heb ik ervaren dat bur gemeester ook een zeer eenzaam beroep kan zijn en dat het moei lijk is om aan het eerste negatieve beeld, dat via de media naar buiten komt, een positieve draai te geven. Maar gelukkig is de storm nader hand geluwd en is achteraf geble ken dat het om een storm in een glas water ging. Ik heb het toen al voorspeld. Het is even wennen, maar daarna omarmt de bevolking de vluchtelingen. Dat is gelukkig nu ook in Tienray het geval." SPLITSING Over de herindeling wil Hahn aan de vooravond van de opsplit sing van de gemeente Meerlo- Wanssum niet meer al te lang uitweiden. "Dan gaan we weer oude koeien uit de sloot halen, dat besluit is ruim anderhalf jaar geleden al genomen. Maar met de discussie over de herindeling is de onrust natuurlijk wel begonnen. Ik ben nog steeds van mening dat de keuze voor Venray of voor Horst het fusieproces een stuk vereenvoudigd zou hebben, maar toen er geen meerderheid in de raad was voor een totale overgang van de gemeente Meerlo-Wans- sum naar Venray of naar Horst, zat ik als burgemeester in een moeilijk parket. Ik zat als het ware tussen twee vuren in, want zowel de gemeente Horst aan de Maas als Venray wilde Meerlo-Wans- sum maar wat graag inlijven. Om te voorkomen dat het een Poolse landdag zou worden en dat er eindeloos over gepraat zou wor den, is er, vlak voordat de raad het definitieve besluit moest nemen, in Arcen een gesprek geweest met burgemeester Jos Waals van Venray, burgemeester Kees van Rooij van Horst aan de Maas en gedeputeerde Ger Driessen van de provincie Limburg. De invals hoeken van beide gemeenten stonden lijnrecht tegenover elkaar, dus moest iedereen water bij de wijn doen. Om een eind aan dat hanengevecht te maken, is toen gezamenlijk besloten tot opsplit sing van de gemeente Meerlo- Wanssum: drie dorpen naar Ven- ray en drie dorpen naar Horst. Ja, dat klinkt kinderachtig, maar met een andere oplossing zou een van de twee gemeenten geen genoe gen hebben genomen. Ik ben nog steeds geen voorstander van de opsplitsing, het heeft zelfs voor veel meer werk gezorgd dan we van tevoren al vermoedden, maar het is niet anders." Uiteindelijk is er dus voor een typisch Neder landse polderoplossing gekozen? "Dat zou je zo kunnen zeggen. Er is in ieder geval een unaniem democratisch besluit genomen door de raad, de 3-3-verdeling was het hoogste haalbare voor iedereen. Maar dat niet iedereen daar tevreden over is, dat is duide lijk. Ook ik had het liever anders gezien." Deze week een mooie foto van Huize Meerlo, in het hart van het gelijknamige dorp, voor de restauratie in 1965. Bron: Heemkundevereni- ging Meerlo-Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Jenny Derkx, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is. Artsen: Dr FJ.P van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat 1a, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30-17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meerlo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46, 5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Groene Kruis, Postbus 694 5900 AR Venlo www.groenekruis.nl Klantenservice: 088-61 088 61 (24 uur per dag bereikbaar) Groene Kruis maakt deel uit van De Zorggroep, www.dezorggroep.nl Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris:W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Slachtofferhulp Nederland Regio Zuidoost tel: 0900-0101 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermishandeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z. Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschappelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouwwerk of de Vrijwilligerscentrale. ■'nWlf J" rwflr I i II Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2009 | | pagina 22