Jeugdkoor Heide bestaat tien jaar Jubileum-dvd Historisch Platform Venray r Koester uw Monument Spreekbeurt over Unicef V' Kerstpakketten voedselbank m V Honderddertigste jaargang - week 48 - donderdag 26 november 2009 In de kerk van Heide wordt zondag 29 november door het jeugdkoor van Heide een concert gegeven ter gelegenheid van het tienjarige bestaan. Het jeugdkoor van Heide is een bijzonder koor. Het luistert namelijk op een eigen tijdse, ongedwongen manier regel matig de kerkdiensten in Heide op. Met een mengelmoes van moderne liedjes afgewisseld met kerkelijke repertoire. Dit altijd tot groot enthousiasme van de kerk gangers. Het koor heeft al diverse keren in andere kerken de dien sten opgeluisterd. De opzet van het jeugdkoor is om de jeugd op een ongedwongen manier muziek te laten maken in de kerk. Het koor bestaat op dit moment uit dertien leden onder leiding van Angelique Verhoeven. Het concert begint zondag 29 november om 15.00 uur en duurt tot ongeveer 17.00 uur en vind plaats in de kerk van Heide. Vanaf 14.30 uur is men welkom. Het repertoire deze middag is een mix van Engels- en Nederlandstalige liedjes en bestaat uit drie sessies van een half uur. Bij gelegenheid van de viering van het tweede lustrum van het Historisch Platform Venray werd aan alle 32 bij het platform aange sloten cultuurhistorische organi saties een dvd aangeboden. Deze dvd heeft als thema 'de oudste'. Tal van interessante oude voor werpen, documenten en filmpjes passeren op de dvd de revue. Het is een fraaie mix van historische zaken die door de HPV-leden zijn aangedragen en waarvan Sjeng Smits, Peter Teeuwen en Harrie Zegers de jubileum-dvd hebben samengesteld. Samen met het inge- sproken commentaar door Maria van Dorst vormt de dvd een mooi overzicht van een klein deel van het rijke gemeentelijke erfgoed. Het eerste exemplaar van de dvd werd afgelopen maandag tijdens een feestelijke algemene ledenver gadering in gemeenschapshuis De Linde in Oirlo aangeboden aan de 'grand old lady' van de Stichting Ald Oeldere, mevrouw Nel van Rijswijck-Martens. Dit gebeurde nadat HPV-voorzitter Peter Teeu- wen een terugblik over de afge lopen tien jaar en een visie op de toekomst had gegeven. Ook wet- houder Patrick van der Broeck, die het tweede exemplaar van de jubileum-dvd kreeg aangebo den, sprak de vergadering toe. Hij maakte onder meer gewag van het feit dat volop gewerkt wordt aan een tweede poging om een groot Venrays museum te realiseren. De wethouder gaf aan trots te zijn op het Historisch Platform Venray, dat in de afgelopen tien jaar haar waarde voor het Venrayse culture le leven ruimschoots heeft aange toond. En het zijn volgens de heer van der Broeck niet alleen oude ren die zich met cultuurhistorie bezig houden, maar ook jongeren, getuige een project over Venrays cultureel erfgoed op het Raayland College. Nel van Rijswijck-Martens hield een vurig pleidooi voor een Ven- rays Museum in een van de monu mentale panden die Venray rijk is. Ze sprak vooral haar bezorgdheid uit over de gebrekkige veiligheid van het huidige museum, waar door de constructie onder meer brandgevaar een reële bedrei ging vormt. Daarnaast biedt het huidige museum veel te weinig ruimte om Venrays erfgoed ade- HPV-voorzitter Peter Teeuwen heeft de eerste jubileum-dvd overhandigd aan Nel van Rijs wijck-Martens. quaat te exposeren. Als dank aan de Stichting Ald Oeldere voor de keurige verzorging in De Linde en als waardering voor de oud ste heemkundeorganisatie van de kerkdorpen kreeg Nel van Rijswijck nog een fraaie bos bloe men aangeboden. Daarna werd het feest in een gezellig samen zijn bij een hapje en een drankje voortgezet. De bekende architect Jos Wiel- ders (1883-1949) uit Sittard was de zoon van een meubelmaker. Op dertienjarige leeftijd ging Jos naar de Tekenschool in Roermond. Daarna trad hij in 1902 in dienst bij architect ir. Joosten in Valken burg. Via bouwkundig tekenaar werd hij daar al spoedig chef de bureau. In 1910 werd hij opzich ter bij de gemeente Sittard en later stadsarchitect. In 1917 vestigde hij zich in Sittard als zelfstandig archi tect, ontwierp hij vele gebouwen en werd hij uiteindelijk een lokaal architect van nationaal belang. Enkele opvallende kenmerken aan het werk van Jos Wielders zijn: een duidelijke vormentaal, toepas sing van gewapend beton als niet zichtbaar constructiemateriaal, een voorliefde voor de Amster damse School en De Stijl. Daar is veel van terug te vinden in monu mentale gebouwen van zijn hand die in Venray staan. Op de foto's met de wijzers van de klok mee, vanaf linksboven: Woning Stations weg 26, uit 1931. Gemeentelijk monument. Het vrijstaande mar kante gebouw met de stijle topge- vel valt op door zijn mooie hoofd vormen en door zijn afgewogen verdeling van ramen, deuren en bloembak. Invloed van De Stijl. Foto rechtsboven: Schoolgebouw met dienstwoning, Eindstraat 6a en 6b, gebouwd in 1930-1931 als landbouwhuishoudschool van de Zusters Ursulinen. Sinds 1988 in gebruik als moskee. Gemeen telijk monument. Het geheel is bijzonder mooi van vorm, goed gedetailleerd en een fraai stukje architectuur. Een goede en stijlzui ver bewaarde synthese van de late Amsterdamse School en De Stijl. Foto rechtsonder Schoolgebouw Jerusalem van de Zusters Ursu- linen, Heuvelstraat 4, gebouwd in 1931. Al sinds enige jaren de huisvesting van Kunstencentrum Jerusalem. Het gebouw is in de Tweede Wereldoorlog uitgebrand en werd na de oorlog aan de hand van oude tekeningen hersteld. Het oorspronkelijke De Stijlont- werp werd daarbij helaas ernstig verminkt. Foto midden onder Pas torie Albionstraat 30, Leunen, uit 1934. Vrijstaand, is nog steeds in gebruik als pastorie. Het gebouw is opgenomen in het Monumen ten Inventarisatie Project (MIP) en geldt als voorbeeld van een traditionalistisch werk van Jos Wielders. Na de Tweede Wereld oorlog veranderde het werk van Jos Wielders en kreeg hij meer oog voor decoratieve details. Ook daarvan staat een mooi voorbeeld in Venray. Foto linksonder: Kloos ter Jerusalem van de Zusters Ursu- linen, Raadhuisstraat 1, gebouwd in 1949-1953 op de plaats van het tijdens de Tweede Wereldoorlog geheel verwoeste klooster. Vanaf 1976 in gebruik als Gemeente huis van Venray. Gemeentelijk monument. Het is duidelijk dat Jos Wielders zich hier heeft laten inspireren door de Limburgse kas- teelbouw met haar mooie ronde en veelhoekige torens. Foto en tekst: Frans de Roos. Bronnen: Monumentenregister, Federa tie Historie Sittard-Geleen-Born, Kerkgebouwen in Limburg. Uitga ven over Jerusalem door Toon de Brok, MIP-dossier. Stichting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1 5801 JC in Venray, e mail venraymonumentaal@live.nl. Het was afgelopen vrijdag twin tig jaar geleden dat de Verenigde Naties het internationale Verdrag voor de rechten van het Kind aan vaardde. Deze twintigste verjaar dag was voor Unicef aanleiding om extra aandacht te vragen voor kinderrechten. In het kinderrech tenverdrag hebben 193 landen onderling vastgelegd hoe er voor kinderen gezorgd moet worden. Ook in Noord-Limburg is op veel scholen aandacht voor deze gebeurtenis. Op verschillende basisscholen hielden kinderen uit groep 7/8 een spreekbeurt in de klas over dit onderwerp. Op basis school St. Jan de Doper in Merselo hielden Vivian en Sjuul een prima spreekbeurt over het ontstaan van Unicef, het werk van de organisa tie en waarom het zo belangrijk is om Unicef te steunen. De kinde ren van juf Fleur kregen van Vivian en Sjuul een quiz met vragen over Unicef. Daarnaast waren twee regiovoorlichters, Ann Peetjes en Ineke Heitling, op de school om vragen te beantwoorden. Vanaf het najaar richt Unicef zich met een nieuwe campagne op voor komen van de overdracht van HIV van moeder op kind. De feestdagen komen er weer aan. Voor de meeste mensen een fijne tijd. Een tijd van gezellig samen zijn, samen ontspannen, cadeautjes, uitgebreid eten, het ontvangen van kerstpakketten enzovoort. Helaas is dit niet voor iedereen het geval. Voor de meeste deelnemers van de voedselbank is dit geen realiteit. Integendeel, zij hebben het tijdens de kerstdagen extra moeilijk om het een beetje feestelijk te maken voor hun gezin. Maar u kunt helpen! U kunt helpen door een kerstpakket af te staan. Hebt u geen kerstpakket gekregen maar wilt u er zelf een maken, dan mag dat natuurlijk ook. Alles wat van de feestdagen bijzondere dagen maakt voor de deelnemers van de voedselbank, wordt met open armen ontvangen. U kunt de kerstpakketten inleve ren op donderdag 3, donderdag 10 of donderdag 17 december in de locatie van de Voedselbank Venray. Dat is in een gebouw bij de NLW Groep aan de Smakterweg 19, ingang door Poort 3, daarna volgt u de bordjes Voedselbank. U kunt de pakketten afgeven op een van die donderdagen tussen 10.00 en 14.00 uur. L EN MAAS 3». Mi l k i t*

Peel en Maas | 2009 | | pagina 17