GM Gesmp-tert 'broodje lees ook eens een boek! in de trein of zo... A I JEANS MODE CASUALS 1 ErasB *1 PEEL EN MAAS Donderdag 26 november 2009 - Pagina 14 Hoofd- en eindredactie: Jimmy van Rijt, Patrick Förtsch (adjunct) Redactie: Femke Hendriks, Nathalie Minten, Roos Versteegh Eindverantwoordelijkheid: Van den Munckhof bv Heb je suggesties voor de jongerenpagina? Mail dan naar de redactie: jongerenpagina@gmail.com Laat ik deze keer met een cliché beginnen: er wordt vaak gezegd - en geschreven - dat jongeren niet taalvaardig genoeg zijn. Om die bewering te ondersteunen, kunnen allerlei voorbeelden aangedragen worden. Een greep uit de leuke. Deze komt van een student bedrijfseconomie aan de HAN: 'Dat komt door de ligging die gedeeltelijk in het bos ligt.' De volgende komt van een leerling uit havo- 5: 'Wat is het verschil tussen fantasievol en fantasieloos?' Ook het woord citeren blijkt erg moeilijk te zijn in havo-5: 'Meneer, wat betekent het woord 'citeren'?' Erg grappig, al die voorbeelden. Ik zal ook niet ontkennen dat het gemiddelde taal niveau aan de lage kant ligt bij de meeste jongeren, want dat staat als een paal boven water ('als een paal boven water?! Wat be tekent dat???'). In dit columpje zal ik niet ingaan op de oorzaak van dit probleem. Wat ik wel wil doen, is eens een vinger de andere kant op wijzen. Loop maar eens door dorp en ga binnen bij Bakker Bart. Nog voordat je dat hebt gedaan, schieten je ogen naar een velletje papier waarop staat: 'U kunt u be stelling binnen doen'. Een beetje taalken ner krijgt hier kromme tenen van. Het moet natuurlijk niet 'u bestelling' zijn, maar 'uw bestelling'. Een ander leuk voorbeeldje kun je even verderop aantreffen. Je moet bij In d'n Engel (ik weet het, niet echt een jon- gerentent, maar goed) maar eens kijken op de menukaart. Heb jij weleens een ge smolten broodje gehad? Nou, ik niet, maar toch kun je dat daar krijgen: 'Een pistoletje met kruidenboter; gesmolten in de oven.' Prachtig. Ik zou nog veel meer van zulke voorbeelden aan kunnen dragen, maar dan zou er op de jongerenpagina waarschijnlijk geen ruimte meer zijn voor andere artike len. Het zijn dus zeker niet alleen jongeren die moeite hebben met het Nederlands... www.wolffjeansvenray.nl De Bleek 62-64 Venray Ik ben redelijk zenuwachtig als ik het tele foonnummer draai, maar als ik onze nieuwe burgemeester; Hans Gilissen, aan de telefoon krijg, blijken die zenuwen ongegrond. Hij re ageert enthousiast op mijn vragen en ook al duurt het nog een tijdje voor hij ook echt in Venray als burgemeester begint, hij heeft er We zijn heel benieuwd naar uw plannen voor ons jongeren. Ik ken de jeugd van Venray nog niet, dus ik wil ze natuurlijk eerst gaan leren kennen en daar tijd aan besteden. Voordat je plannen kunt gaan maken, moet je natuurlijk te weten komen wat er leeft en speelt onder jongeren en moet je te weten komen wat zij verwachten. En wat zijn uw plannen met t Podium? Ja, dat zegt me niet zoveel. Daar zal ik Venray en haar jeugd eerst voor moeten leren kennen. Ik zal er zeker een keer heen gaan! Lijkt me leuk. Heeft u ideeën over activiteiten voor jonge ren? Dat is weer hetzelfde verhaal, daar moet ik ze voor leren kennen. Ik vind het organiseren van deze activiteiten zeker een goede zaak. Hoe bent u van plan jongeren te motiveren wat betreft intiatief van hen uit? Ja. Ik ben zeker bereid daar energie in te ste ken, maar de liefde moet natuurlijk wel van twee kanten komen! Het is inderdaad vaak zo dat jongeren vinden dat er niks te doen is, maar zelf uiteindelijk niet met intiatieven komen. Ja, dat is overal en dat snap ik ook wel. Ik ben bereid dan door te praten met die jongeren en ze aan te sporen er ook de schouders onder te zetten. (Misschien is het een mooi begin om de bureaucratie die gepaard gaat met het opzetten van ideeën aan te pakken? Red.) De probleemjongeren Die horen er ook bij. Er wordt vaak geklaagd over probleemjongeren en soms valt het dan uitein delijk reuze mee. In sommige gevallen is het wel terecht en dan is het belangrijk dat op te los sen. Het is ook belangrijk aandacht te besteden aan de achtergronden van deze jongeren. Vaak hebben zij het niet gemakkelijk en vaak zijn er grote problemen thuis. Dit wil niet zeggen dat zij overlast mogen veroorzaken, maar het kan geen kwaad je in hun achtergrond te verdiepen om een beter beeld te krijgen van wat er echt speelt. Wanneer begint u eigenlijk precies in Venray als burgemeester? Uiteindelijk beslist men in Den Haag. 1 januari zou een mooie datum zijn. En heeft u er een beetje zin in? Natuurlijk. En stel je voor dat ik nou tegen jou zeg van niet! Ik moet natuurlijk nog wel even af scheid nemen in Laarbeek. Had u in Laarbeek goed contact met jonge ren? Ja, ook met probleemjeugd. Daar heb ik veel van geleerd. Ik heb ze ook wel op momenten gecorrigeerd. Maar wat zijn probleemjonge ren? Overal wordt geklaagd, maar het is be langrijk te kijken waar die klachten vandaan komen. Dat lijkt mij ook. Volgens mij heeft de jeugd van Venray aan u een goeie! De nieuwe burgemeester vraagt ook naar mij (in het kader van jongeren leren kennen, vermoed ik). Ik houd een goed gevoel aan het interview over. Nieuwe burgemeesters zijn blijkbaar ook gewoon mensen. Met dit gure herfstweer heb je misschien de be hoefte op vakantie te gaan naar een warm land. Voor degenen met een wat krappere portemonnee bestaat er gelukkig een alternatief: restaurant Botticelli. Twee redacteuren van de jongerenpa gina beoordeelden het nieuwe restaurant onlangs en maakten kennis met de heerlijke mediterrane sfeer die er hangt. Beoordeling Locatie: Botticelli ligt net buiten het centrum van Venray op een toegankelijke locatie (naast het oude busstation). Het restaurant springt meteen in het oog. Al met al een goede locatie. 8/10 Sfeer: dit is absoluut Botticelli's sterkste punt. Een vriendelijke maar chique sfeer komt je tegemoet zodra je de eerste stap binnen hebt gezet. Dat komt vooral door de vele kaarsen, de mooi afge werkte lambrisering en de knusse (en toch heel open) indeling. Een aanrader voor stelletjes of voor mensen die eens iets anders willen dan een 'pizza op de hand' of een frietje met. 10/10 Bediening: het grootste minpunt aan Botticelli: het personeel spreekt niet of nauwelijks Nederlands. Dat levert problemen op bij bestellen en bij afreke nen. Ze zijn verder wel zeer net gekleed en zeer behulpzaam. 8/10 Het eten: Botticelli heeft een zeer uitgebreid menu. Voorgerechten, hoofdgerechten, nagerech ten: keuze te over. En het eten is er lekker. Goed qua hoeveelheid en heerlijk Italiaans gekruid, 1 r, S'HL 'M V - - SkL> A - maar niet té. Voor een hoofdgerecht ben je tussen de €10,- en €20,- kwijt. Voor voor- en nagerechten betaal je vaak maar een paar euro. 7,7/10 Hygiëne: in het restaurant ziet alles er spic en span uit. Ook op de wc ziet het er verzorgd uit. Op de ongelukkig opgehangen spiegel op het herentoilet na hadden we geen commentaar. 8/10 Totaalscore: 8,3 Kortom: Botticelli is een uitstekend restaurant dat ook betaalbaar en aantrekkelijk is voor jongeren. Italië ligt dichterbij dan je denkt. La vie est belle! Julianasingel 33 5802 AT Venray S 1FS ytv fSgr f Julia Schaeffers (14) uit Venray Je mag in een serie spelen... Ik zou denk ik in House willen spelen als patiënt, dat lijkt me echt heel vet. Iemand kan je in een week een taal naar keuze leren- Ik heb altijd al Spaans willen leren. Ik ben er al weleens aan begonnen, maar dat was niet zo'n goede cursus. Je moet je haar verven... Ik zou voor donkerbruin gaan, denk ik. Je mag een hele dag maar één ding eten en maar één ding drinken... Eten: Ben&Jerry's! Daar kan ik echt wel een hele dag op leven. Drinken: Coca-Cola Vanilla. Je mag kiezen tussen Rupert Grint (Ron uit Harry Potter) en Robert Pattinson (Edward uit Twilight). O jeetje, daar vraag je me wat! Ik denk dat ik toch zou gaan voor Robert Pattinson, hij is toch wel knapper. Je kunt vanaf nu de wereld nog maar in één kleur zien. Groen, denk ik. Je mag vanaf nu nog maar drie landen bezoeken. Amerika, want dat is zo'n groot en leuk land, dat heb je echt niet in twee vakanties gezien. Egypte, want daar heb ik altijd al een keer naartoe gewild en Engeland, dat is gewoon mooi. Je moet kiezen tussen een weekendje kamperen of een weekendje vijfsterrenhotel- Ik denk dat ik dan toch voor een weekendje vijsterrenhotel zou gaan, want zo'n kans krijg je niet zo vaak. Je mag een kledingmerk starten- Veel jurkjes en blazertjes, in een beetje een vintage, maar toch punk-rockachtige stijl. DEZE PAGINA WORDT MEDE MOGELIJK GEMAAKT DOOR: hofstraat 6 tel 0478 58 27 27 info@vandenmunckhof.nl www.vandenmunckhof.nl van den munckhof bv WOLFF de evert vwrttebid I II 1 v *1 M 4 1 1 mm

Peel en Maas | 2009 | | pagina 14