Liefde is vreemd Dolf, Voice Male en Sara Agenda Over de Tweede Wereldoorlog (9) Orgelconcert in Venray Jubilarissen Euterpe gehuldigd NO Blues in Cambrinus Liefde is vreemd Kalender Raokeliezer PEEL EN MAAS Donderdag 26 november 2009 - Pagina 13 Boekrecensie in Peel en Maas Liefde is vreemd is een bun del van Herman Finkers. Op verzoek van Uitgeverij Thomas Rap maakte Finkers een selec tie uit eigen werk. Herman Finkers werd op 9 december 1954 geboren. Deze klap is hij nooit meer te boven gekomen. 'Al sta je in Carré, en kom je op tv, al win je in je leven een Elfstedentocht of twee, je bent pas werkelijk en wereld wijd beroemd, als men een fuch sia naar jou vernoemt.' - Herman Finkers in de Theatermonoloog van Na De Pauze 'Natuurlijk is het onzin te beweren dat iemand die katholiek is per definitie goed bij zijn hoofd is, integendeel zelfs. Iemand die katholiek is, is zeer hoogstwaarschijnlijk niet goed bij zijn hoofd. Laten we wel wezen. Maar iemand die niet- katholiek is, is in ieder geval niet goed bij zijn hoofd. Het katholicisme geeft nog een klein sprankje hoop. Het enige en hoogst haalbare wat een Herman Finkers mens in zijn leven mag verwach ten.' - Uit: Als niets meer zijn zal, essay over Gerard Reve. Voor uit gebreide biografie zie www.her- manfinkers.nl. Liefde is vreemd is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs 10 euro. Programma Schouwburg Venray voorstelling met meer muziek dan voorheen; met naast Martijn Bree- baart als vaste bandleider, drie extra muzikanten en Kroos vaker achter de vleugel. Geen cabaret- muziek maar up-tempo pop van Kleinste dj ter wereld Na een succesvol weekend waarin Jera'70 de vrijwilligersprijs van de gemeente Venray in de wacht wist te slepen, is het weer tijd om over te gaan tot de orde van de dag. Op zaterdag 28 november staat er gewoon weer een feestje op het programma van het Yssel- steynse jongerencentrum Jera'70. Niemand minder dan de kleinste dj ter wereld komt op bezoek om er een spetterende avond van te maken. De Popcorn King! Omdat smaken nu eenmaal verschillen is het onbegonnen werk om te beoordelen of de Popcorn King tot de grootste dj's van tegen woordig hoort, maar de kleinste is hij met zijn 1 meter 25 zeker. Ondanks zijn geringe lengte is hij niet over het hoofd te zien. Met een eigen stijl en gevarieerde muziekkeuze weet hij niet alleen in Nederland de nodige succes sen te boeken; ook op verzamel- albums in het buitenland is regel matig werk van hem te vinden. Hij fungeert al jaren als de vaste afsluitingsact van succesformatie De Sjonnies. In de zomermaan den staat zijn draaitafel in Spanje. Vanaf 20.00 is iedereen van harte welkom. 't Raokeliezer heeft dit jaar een kalender met het thema De kerk en kerkelijke gebeurtenissen uit vroegere Tijd samengesteld. Deze kalender is voorzien van foto's van onder meer kindheidsop- tochten en sacramentsprocessies. De kalender is vanaf zaterdag 28 november te verkrijgen bij: Jan Michels, Wethouder Pubben- straat 21. Jan de Rijck, Vloetweg 28. Johan Zegers, Grootdorp 53. Anny v.d. Heuvel, Kleindorp 13 en Wilma Zegers, Wethouder Pubben- straat 21. Rei Satoshi Instrumentalist en zanger Rei Satoshi uit Japan maakt op zondag 29 november zijn opwachting op het Cambrinus Muziekpodium in Horst. Satoshi heeft in thuisland Japan als multi-instrumentalist alle mogelijke onderscheidingen in de wacht gesleept en speelt traditionele Japanse muziek op de yuequin (gekkin ofwel maangi- taar) en tevens westerse popmu ziek met Japanse trekken. Satoshi brengt een fusie van etnisch Azi atische muziek met westerse, tra ditioneel en modern met ruimte voor improvisatie. Het resultaat wordt door hun publiek al gek scherend een soort van Japanse Tex Mex genoemd. Naast Satoshi wordt de band gevormd door gita rist Donnie Duvall, bassist Naned Radosavljevic en violist Abel Groenwolt. Dit concert begint om 16.00 uur. Dialezing over La Brenne Jan Hermans verzorgt op don derdag 26 november een diale zing over La Brenne in Den Oes terham in Oostrum. Deze lezing wordt gehouden door de kring Venray van het Natuurhistorisch Genootschap Limburg. La Bren- ne is een gebied in Frankrijk en bevindt zich 300 kilometer onder Parijs. Het gebied wordt in het noorden begrensd door de rivier de Indre en in het zuiden door de Creuse aan de oostzijde ligt Chateauroux en in het westen Poitiers. La Brenne is een vrij vlak gebied met ongeveer 1200 etangs (kunstmatige meren). Het gebied kent veel natuur die in ons land heel zeldzaam of al verdwenen is. Het gebied is dun bevolkt en er zijn veel verschillende land schapstypen en biotopen te vin den. Het levert een beeld op dat aangeeft hoe Nederland geweest is. De lezing begint om 20.00 uur. Adventsconcert Het HONL houdt op zondag 29 november weer het jaarlijkse Adventsconcert in de Norber- tuskerk in Horst. Aan dit concert werkt de gemengde zangver eniging Egelsheim mee. Er wor den een aantal muziekstukken uitgevoerd en spelen en zingen de instrumentalisten (HONL) en vocalisten (Egelsheim) apart. Sopraan Dorris v.d. Meerendonk alsmede countertenor Ron Mul ders gaan dit concert nog meer glans verschaffen. V.d. Meeren- donk brengt enkele leerlingen mee, die samen met haar gaan zingen en ook als backin' vocals optreden. Er staan werken op het programma zoals Leise rieselt der Schnee, Pie Jesu en Locus Iste. Aanvang 14.30 uur. Galerie IROK De winterexpositie bij galerie IROK in Horst toont van zondag 29 november tot en met zondag 3 januari een gevarieerd overzicht van zes kunstenaars afkomstig uit Nederland, België en Verenigd Koninkrijk. De opening is op zon dag 29 november van 13.00 tot 17.00 uur. Marie Berte Leunen, Annemare Rijnbeek, Eddie Sym- kens en Salvator Scavone zij vier kunstenaars die vorm en gelaagd heid hanteren als uitgangspunt. Kleuren zijn ondergeschikt of nauwelijks aanwezig, veel wit/ crème/bruin in vele lagen weerge geven. Zowel in de keramiek als in de schilderijen ziet met duidelijke overeenkomsten. Daartegenover staan Simone Theelen en Caroline Havers. Zij gebruiken in hun schil derijen juist veel kleur. De klein ste stukjes van hun schilderijen bevatten een kleurenspel op zich. Collegium Vocale Venray In de kapel van de Paters Laza risten aan de Kerkstraat in Pannin- gen wordt op zondag 29 novem ber vanaf 16.00 uur een concert gehouden door Collegium Vocale Venray. Tijdens dit concert wor den werken vertolkt van com ponisten zoals Francis Poulenc, Camille Saint-Saëns, Jurriaan Andriessen en Felix Mendelssohn. Het bijzondere aan dit concert is dat elk muziekstuk tevens wordt voorzien van passende foto's uit deze omgeving. Oude en nieuwe beelden ondersteunen de zang van dit koor. De Locht In Streekmuseum De Locht in Melderslo wordt op zondag 29 november speculaas gebakken. De samenstelling van het spe culaasdeeg wordt strikt geheim gehouden. De kinderen mogen de bakkers helpen bij het vormen en bakken van de speculaasje en pepernoten. Tevens is er een hout snijder aanwezig die speculaas planken vervaardigt. Verder kan men terecht bij de stroopmaker of de korvenvlechter. Het museum is open van 11.00 tot 17.00 uur. Altijd Verder van Dolf Jansen, het theaterconcert Voice Male the movies en de nieuwe cabaretvoorstel ling Boheems van Sara Kroos zijn komende week te zien in Schouwburg Venray. Altijd Verder van Dolf Jansen kan men in de schouwburg gaan zien op donderdag 26 november vanaf 20.00 uur. Altijd Verder is een voorstelling over waar het leven ons brengt, over durven af te slaan en een spannende route durven te nemen. Over diepgaan en daardoor veel verder komen dan je ooit had durven dro men. Waarbij ik garandeer dat ik gewoon de kranten heb gelezen. Daar van alles van vind. En een stapel grappen en gedichten mee neem. Ik ben een man van 45. Ik loop nu 30 jaar. Hard. Dan wel zo hard als mogelijk voor een man van 45. Die er, inderdaad, uitziet als een mild gespierde jonge god van 28. Dank u wel. Deze voorstel ling bestaat al 30 jaar, maar ont staat elke avond in de zaal. Deze voorstelling gaat, inderdaad, altijd verder..." Op zaterdag 28 november kan men in Schouwburg Venray genie ten van een optreden van Voice Male the movies samen met koor Harmony uit Oostrum. Na het succes van de vorige theater show Hit Hit Hoera, gooit Voice Male het deze keer over een heel andere boeg. De film! Zelf zullen ze het wellicht nooit schoppen tot helden van het witte doek, dus doen ze maar waar ze goed in zijn: de soundtrack. Bij elke leuke film hoort wel een leuk liedje, en elk leuk liedje kan wel door de a capella molen gehaald worden. 9 Tot 5 op een bedje van toem- toem en pampam, The eye of the tiger in een shoebiedoewaatje of een James Bond tune met zes stemmen. Wie kan dat weerstaan? Voice Male kan het ook niet laten zelf in de huid van één of ander beroemd personage te kruipen. Wie van de zes heren Al Capone gestalte geeft, of Danny Zuko, kan men al raden. Wie E.T. voor zijn rekening neemt en wie Annie daarentegen.? Aanvang 20.00 uur. De voorstelling Amateurs! Van dinsdag 1 december in de schouwburg in Venray gaat over de wondere wereld van het ama teurtoneel. Letterlijk vertaald zijn amateurs 'liefhebbers'. Maar in elke professionele beroepsgroep is de term amateurs! de meest dodelijke kwalificatie denkbaar. Met die tegenstelling als uitgangs punt is Amateurs! een hilarische parabel over de echte wereld ver sus die van het toneel. Het publiek leeft mee met de zielenroerselen van een niets ontziende groep amateurtoneelspelers. Men is getuige van de steeds nerveuzere repetities, op weg naar de alles omvattende première. Uiteraard is het een tragikomedie, een genre dat Wannie de Wijn als geen ander beheerst. Humor, haat en nijd, liefde en verdriet wisselen elkaar in hoog tempo af waarbij muziek en zang een grote rol spelen. Aan vang 20.00 uur. Op woensdag 2 december om 20.00 uur kan men de cabaret voorstelling Boheems van Sara Kroos bezoeken in de schouw burg. Tijd voor iets nieuws! Tijd om het leven te vieren! Kroos heeft wel even genoeg getrapt en afgerekend, ruim baan nu voor schoonheid en speelsheid. Het blijft een Kroos, dus het gevaar en de uitdaging blijven altijd aan wezig. Ze wil ontregelen, open en vrij zijn. En vrij maken. Boheems is zonder schaamte; een feest van liefde, waarheid, seks en vrolijk heid. Boheems is een feest zoals een goed feest hoort te zijn: vol, zinderend, verleidelijk en boven al vrolijk en energiek. Het is een Sara Kroos (foto: Willem de Roon). Sara's Nederlandstalige debuut- cd die in het najaar van 2009 uit komt. Dubbel tentoonstelling In oktober was het 65 jaar gele den dat Venray werd bevrijd. De Tweede Wereldoorlog heeft heel wat teweeggebracht in Venray. Ter gelegenheid hiervan wordt er een dubbeltentoonstelling gehouden op twee locaties. In museum 't Freulekeshuus aan de Eindstraat in Venray ligt de nadruk op hoe de oorlog beleefd werd in Venray. Er zijn veel gebruiksvoorwerpen, documenten over de regelgeving van de bezetter, dagboeken, films en foto's te zien. Het Museum van de Psychiatrie heeft in het hoofd gebouw van de GGZ-NML aan de Stationsweg in Venray een fototen toonstelling ingericht, waarbij de nadruk ligt op de beleving van de oorlog in de psychiatrische insti tuten Sint Anna en Sint Servatius. Op beide locaties zijn de tentoon stellingen geopend op woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Op zondag 29 novem ber sluiten beide musea deze ten toonstelling af. Wandeltocht WSV De Natuurvrienden uit Merselo houdt op zondag 29 november de jaarlijkse St.-Nico- laas-wandeltocht. Deze tocht is onderdeel uit de winterserie en voert door de bosrijke omgeving en natuurgebied van Merselo en omliggende dorpen. De afstanden zijn 5, 10, 15 en 20 kilometer. De starttijden: 20-15 kilometer van 9.00 tot 12.00 uur, 10 kilometer van 9.00 tot 14.00 uur, 5 kilome ter van 9.00 tot 12.00 uur. Inlich tingen zijn verkrijgbaar bij WSV De Natuurvrienden via telefoon (0478)588355 of (0478)586806. Om 13.30 uur loopt Sint-Nicolaas met een heleboel zwarte pieten en onder begeleiding van fanfare muziek de afstand van 5 kilometer. Bij ongunstige weersomstandig heden vinden de feestelijkheden plaats in de zaal van Het Anker. De startplaats is zaal Het Anker aan het Grootdorp in Merselo. Het nschrijfbureau sluit om 17.00 uur. In oktober 2009 is het 65 jaar geleden dat Venray werd bevrijd. De Tweede Wereld oorlog heeft heel wat teweeg gebracht in Venray. De bom bardementen aan het eind van de oorlog hebben veel van het oude Venray verwoest. Ter gelegenheid hiervan is een dubbeltentoonstelling geor ganiseerd op twee locaties. In Museum 't Freulekeshuus ligt de nadruk op hoe de oorlog beleefd werd in Venray. Hier zijn veel gebruiksvoorwerpen, documenten over de regelge ving van de bezetter, dagboe ken, films en foto's te zien. Het museum van de Psychia trie heeft in het hoofdgebouw van de GGZ-NML een fototen toonstelling ingericht, waarbij de nadruk ligt op de beleving van de oorlog op de psychia trische instituten Sint Anna en Sint Servatius. In een serie artikelen wordt de Tweede Wereldoorlog belicht. Evacuatie. Daar de frontlinie nabij Venray bleef liggen en het daarom nog lang niet veilig was in en rond Venray, besloten de Engel se bevrijders dat alle patiënten van St. Anna moesten evacueren. De patiënten van St. Ghislain, Notre Dame, St. Benoit, St. Eugène en St. Vincent vertrokken naar de Karel- 1-sigarenfabrieken in Woensel (Eindhoven). Maar eerst moesten de gebouwen ontsmet worden: de Nijmeegse evacués, die eerst in de Karel-1-fabrieken ondergebracht waren, hadden schurft. De tus senwanden in de fabrieksruimten waren van houten sigarenkistjes gemaakt: ondanks dat er een grote behoefte was aan echte bouwma terialen, slaagde men er toch in, hoewel provisorisch en met veel aanpassingsvermogen, er een leef bare en vooral veilige omgeving te maken voor de zwaarbeproefde patiënten en personeel. Voor het vervoer van de patiënten naar de Karel-1- fabrieken en een nabij gelegen Fröbelschool zorgden ambulances en legertrucks. Het duurde tot ver in 1945, voordat de patiënten konden terugkeren naar Venray, naar een provisorisch her steld St. Anna: het duurde nog vele jaren voordat de laatste resten van deze afschuwelijk oorlog verdwe nen waren. De verwoeste gebouwen van St. Ghislain en Notre Dame zijn na de oorlog helemaal niet meer herbouwd. Met een orgel- en korenconcert wordt op zondag 29 november vanaf 15.30 uur het nieuwe koor orgel van de Paterskerk aan de Leunseweg in Venray officieel in gebruik genomen. Afgelopen voorjaar is dit orgel in de kerk geplaatst. Nu, een week na het feest van Sinte Cecilia, de patrones van de muziek, wordt door een concert de officiële ingebruikname gevierd. Hoofdgast is organist Willem Hörmann, vaste organist van de St. Catrien in Den Bosch en de St. Petruskerk in Ber- licum. Elk jaar is hij een aantal malen te beluisteren tijdens een orgelconcert en werkt hij mee aan diverse uitvoeringen met koren en opnames voor radio, tv en cd. In Venray gaat hij werken van vader Johan Sebastiaan en zoon Wilhelm Friedeman Bach en van Felix Mendelssohn vertolken. Het koororgel is door de firma Pels en van Leeuwen in 1975 gebouwd als Opus 804 voor de hervormde kerk in Vught. Dit orgel is een volledig mechanisch instrument. Voorjaar 2009 is het instrument overgebracht naar de werkplaats van orgelbouwer en -restaurateur John Blummel in Oss. Na een gedegen schoonmaak- en afstel beurt is het orgel naar de Paters kerk gebracht. Bij de transport- en opbouwwerkzaamheden zijn veel vrijwilligers behulpzaam geweest. Naast de gastorganist nemen twee koren aan het concert deel die in de Paterskerk een vaste stek hebben: het gemend koor Het Zonnelied en de Zangers van Sint Frans. Het Zonnelied brengt lie deren van Wesley en Arcadelt ten gehore. De Zangers van Sint Frans sluiten aan bij de gastorganist met liederen van J.S. Bach en Mendels sohn. Het concert duur ongeveer een uur. De Koninklijke Harmonie Euterpe uit Venray heeft de jaar lijkse Caecilia-avond gevierd. De avond begon met een heilige mis in de Grote Kerk, die werd opge luisterd door het opleidingsor kest. Tijdens de feestavond werd Bruno Lucassen gehuldigd van wege zijn 50-jarig lidmaatschap, terwijl Wilco en Sandra Lucassen en Elleke Raedts voor hun 25 jarig lidmaatschap in het zonnetje werden gezet. Bruno Lucassen is sinds twee jaar erelid van Euterpe. Naast alle inzet voor Euterpe is hij ook actief bij diverse andere verenigingen en orkesten. Sandra Lucassen was enkele jaren gele den mede initiatiefnemer van het opnieuw leven inblazen van de interne opleiding. Door haar inzet bloeit de jeugdopleiding en is er een grote instroom van nieuwe en enthousiaste muzikanten. Daarnaast is zij solo fluittiste bij Euterpe. Wilco Lucassen is naast solo klarinettist verantwoordelijk voor het onderhoud van alle hout instrumenten. Elleke Raedts speelt fagot in het orkest. Daarnaast heeft zij bij Euterpe een bestuurs functie en is zij actief in een aantal commissies. De jubilarissen kre gen door Paul Spronken, de presi dent van Euterpe, een insigne van de Limburgse Bond van Muziek gezelschappen opgespeld. Aan de Lucassen-jubilarissen werd door de familie Lucassen een serenade gebracht. In 2010 bestaat Euterpe 150 jaar. Men kan in de komende tijd diverse muzikale traktaties ontvangen. Allereerst 15 en 16 januari het VMK en daarna verzorgt Euter pe, in plaats van haar jaarlijkse Nieuwjaarsconcert dit jaar het carnavalsconcert op 4 februari samen met diverse andere arties ten. Vervolgens Venray jubelt, op zaterdag 17 juli. Op 18 september wordt door de luchtmachtkapel in de schouwburg een felicita tieconcert verzorgen. Vrijdag 19 november wordt er in samenwer king met een bekende artiest een galaconcert verzorgd. Euterpe sluit haar jubileumjaar op 2 janu ari 2011 af met het traditionele nieuwjaarsconcert. Cambrinus in Horst maakt zich op woensdag 2 december op voor de internationaal samengestelde band NO Blues met de Pales tijn Haytam Safia uit Jerusalem, AOsama Mileegi uit Khartoem (Sudan) en de Nederlanders Ad van Meurs, Anne-Maarten van Heu velen en Ankie Keultjes. NO Blues maakt momenteel een tour langs de Nederlandse theaters met hun succesvolle mix van traditioneel Arabische muziek, americana en blues. Het resultaat, geserveerd door topmuzikanten, is weerga loos spannend en swingend tege lijkertijd. NO Blues is begonnen als een gelegenheidsproject en uitgegroeid tot een groot inter nationaal succes. Ad van Meurs, voor velen beter bekend als de Watchman, de Palestijnse ud-spe- ler Haytham Safia en bluesbassist Anne-Marten van Heuvelen wor den uitgenodigd om in een stu dio tijdens een driedaagse sessie de combinatie van westerse folk- blues en traditionele Arabische muziek te onderzoeken. Het resul taat is dermate verrassend dat al tijdens de opnames een platen maatschappij geïnteresseerd raak te en afspraken konden worden gemaakt voor een platencontract. Voor de tours die erop volgden wordt de groep uitgebreid met percussionist Osama Mileegi en Ankie Keultjes voor de geluidsmix en achtergrondzang. Dit concert begint om 20.30 uur en reserve ren is aan te raden. Meer infor matie is verkrijgbaar via telefoon (077)3983009 of kijk op www. cambrinusconcerten.nl. HET BUNDEISTE VA 14

Peel en Maas | 2009 | | pagina 13