Provincie nalatig bij hinder fabriek Gemeente houdt dit jaar zeven ton over Raad van State zit met circuit in de maag Gunhoek - PEEL EN MAAS Donderdag 19 november 2009 - Pagina 7 Een veroordeling tot het betalen van de proceskosten. Dat is waarschijnlijk de straf die de provincie Limburg krijgt van de Raad van State vanwege het weigeren om op te treden tegen overlast. De zaak, die was aangespan nen door omwonenden van Biovergisting Ysselsteyn in Ysselsteyn, diende donderdag bij de Raad. De omwonenden zeggen al jaren last te hebben van de stank en het lawaai van de fabriek aan de Kempkensberg. Controleme tingen door de provincie toonden ook aan dat de normen van de huidige milieuvergunning van de fabriek worden overschreden. De provincie zou in dat geval via dwangsommen de fabriek kun nen sommeren om aan de over last een einde te maken. Maar dat gebeurde niet. Biovergisting Yssel- steyn kreeg de kans om met maat regelen de hinder te beperken. Meerdere onderzoeken volgden, maar een definitieve actie van de provincie in de richting van het bedrijf kwam er niet. Intussen wees de provincie wel het verzoek om maatregelen door de omwonenden af. Volgens de provincie was wel duidelijk dat de normen op dat moment wer den overschreden, maar er was ook zicht op legalisatie van de overtredingen door het verlenen van een nieuwe milieuvergun ning met ruimere normen. Bij de Raad van State bleek dat dat zicht op legalisatie er helemaal nog niet was. Er was nog niet eens een aanvraag voor een soepeler milieuvergunning ingediend en dat is tot op de dag van vandaag niet gebeurd. Raadsvoorzitter M. van Diepenbeek was glashelder in haar oordeel. Als er geen concrete vergunningaanvraag is gedaan, mag de provincie niet afzien van maatregelen tegen de fabriek. Een vernietiging van het besluit van de provincie om voorlopig niets aan de overlast te doen, ligt dus voor de hand. Voor de omwo nenden is het echter de vraag of ze daarmee iets opschieten. Vol gens de provincie zal in februari de aanvraag voor de vergunning worden gedaan. De omwonen den moeten dan maar zien of de nieuwe vergunning hen nog enige bescherming biedt tegen de over last. De Raad van State doet over zes weken uitspraak. De gemeente Venray sluit het boekjaar 2009 af met een overschot van ongeveer zeven ton. Dat blijkt uit de tweede bestuursrapportage waarin alle gegevens tot 1 september zijn verwerkt. Vanaf 2011 zal de gemeente geconfronteerd worden met forse bezuinigin gen bij het Rijk, die tot in de vele miljoenen lopen. In 2008 boekte Venray nog een 'winst' van 549.000 euro. Dat was minder dan in de voorgaande drie jaar toen telkens zo'n 2 miljoen euro werd overgehouden. Een meevaller is dat de ozb-opbrengs- ten dit jaar 350.000 euro hoger uitvallen. Dit komt vooral door de waardestijging van de huizen en overige gebouwen. Het werkt ook door naar de komende jaren. De meerjarenbegroting kan daar om opnieuw positiever worden bijgesteld. In 2010 wordt er nog een overschot van ruim acht ton verwacht. Vanaf 2011 duikt de gemeente in de rode cijfers. In 2011 gaat het om een negatief resultaat van een kleine twee ton. In 2012 en 2013 loopt het tekort op naar respectievelijk 1,4 en 1,9 miljoen euro. De verwachting is dat de ver liezen vanaf 2011 veel hoger zul len uitvallen. Het Rijk moet vanaf komend jaar 35 miljard euro bezuinigen. Dit zal ook gevolgen hebben voor de uitkeringen uit het gemeentefonds. Het nieuwe college komt begin 2010 met bezuinigingsvoorstellen om de naderende begrotingstekorten terug te dringen. Als de voorteke nen niet bedriegen, dan moeten er flinke offers worden gebracht om de financiën op orde te houden. Geluiden uit Den Haag melden zelfs een korting van 20 procent op de rijksuitkering. Voor Venray betekent dit een verlaging van 7 miljoen euro per jaar. "Vanaf 2011 zullen de bezui nigingen op ons afkomen", zegt concerncontroller Joost Smits in zijn oordeel over de financiële toestand. "Op basis van signalen uit Den Haag gaat het om mil joenen structureel. Hoeveel, dat zal de komende jaren duidelijk worden. Die onzekerheid zijn we ondertussen wel gewend. We blij ven de ontwikkelingen op de voet volgen." De uitkering uit de gemeen tefonds is met circa 35 miljoen euro de grootste inkomstenbron voor de gemeente. Gevolgd door de ozb (8 miljoen euro), leges (2,9 miljoen) en parkeerbelasting (1,4 miljoen). De afvalstoffenhef fing en het rioolrecht brengt jaar lijks elk 3 miljoen euro op. Deze belastingen zijn kostendekkend, waarop de gemeente geen finan cieel voordeel behaalt. De lokale heffingen bedragen in totaal ruim 18 miljoen euro per jaar. In oktober 2009 zijn ambtena ren al gestart met de voorberei dingen voor de bezuinigingsron de. Concerncontroller Smits meldt dat als eerste naar de vrije beleids ruimte wordt gekeken. Hiermee wordt ondermeer gedoeld op de ozb. Zoals bekend zit Venray nog een stuk verwijderd van het maxi maal toegestande plafond. De ozb is de laatste jaren enkel verhoogd met het inflatiepercentage. Bij de behandeling van de Voorjaarsnota in juni 2010 zal de politieke dis cussie plaatsvinden. Volgens Smits is er dan nog geen zekerheid over het totale bedrag dat bezuinigd moet worden. Het hangt er onder meer vanaf hoe snel de economie zich herstelt en hoe rigoureus dit kabinet - en het volgende kabinet - de bezuinigingen doorvoert. Of de Milieufederatie Limburg er niet voor voelde om zijn hoger beroep tegen de bouwvergunning voor circuit De Peel aan de Bakel- sedijk in te trekken. Met die vraag probeerde de Raad van State zich maandag verder werk te besparen. De Milieufederatie eiste vernie tiging van de vergunning, omdat die de aanleg van een gebrek kige geluidswal rond het circuit mogelijk maakt. Daardoor zou het lawaai van de motoren kunnen weglekken. Met de bouwvergun ning kan voorlopig weinig wor den gedaan, omdat de Raad van State eerder al het bestemmings plan en de milieuvergunning voor het circuit op die plek vernietigde. Mogelijk gaat de bouwvergunning wel weer van belang worden als uiteindelijk toch definitief wordt gekozen voor de locatie aan de Bakelsedijk. Op dit moment zijn de Milieufederatie, de gemeente Venray, de provincie en ontwikke laar Harry Maessen echter in goed overleg op zoek naar een locatie voor het circuit waar ze allemaal mee kunnen instemmen. Ook het circuit aan de Bakelsedijk is nog in beeld, maar daar kleven dus forse milieubezwaren aan die eerst moeten worden opgelost. Vanwe ge dit overleg vroegen de gemeen te en de Milieufederatie de Raad van State om uitstel van de zitting over de bouwvergunning. Maar daarvan wilde de Raad weer niet weten. De Raad moet nu alsnog zijn oordeel geven over de bezwa ren van de Milieufederatie tegen de bouwvergunning. Die voelde er namelijk weinig voor om zijn beroep in te trekken. Volgens een woordvoerder van de milieuver eniging is het beter dat naast het bestemmingsplan en de milieuver gunning nu ook de bouwvergun ning wordt vernietigd. "Dan kun nen we met een hele schone lei beginnen", stelde hij. De uitspraak volgt over zes weken. ook voor uw tuin btVLie-k on^e site: wwwjjLinlioek.nl Vetinty De Hoveniers 04?u7m Evenementenlocatie ook in 2010 centrale start- en finishplaats fietsvierdaagse n Zenith is ook tijdens de edi tie 2010 van Fietsvierdaagse Venray de centrale start- en finishlocatie. Dat heeft het bestuur deze week bekendge maakt. "Na een gedegen evalu atie met alle partijen is beslo ten om komend jaar weer voor Zenith te kiezen. In 2011 zal de situatie opnieuw worden bekeken", zegt pr-man Michel Thomassen. De organisatie van het popu laire fietsevenement week in juli 2009 vanwege de verbouwing van sporthal De Wetteling al uit naar Zenith. "Met Zenith kiezen we voor zekerheid", legt Thomassen uit. "Want op dit moment is nog niet bekend hoe de verbouwde en uitgebreide sporthal De Wet- teling er in juli 2010 uitziet." Er is volgens Thomassen bijvoorbeeld nog geen duidelijkheid over de inrichting van de hal en ook is op dit moment niet bekend hoe veel parkeerplaatsen er na de werkzaamheden buiten de hal nog over zijn. "Er wordt namelijk nog een ruimte aan De Wetteling gebouwd en mogelijk wordt ook de voorkant van het gebouw nog aangepast. Het belangrijkste voor de fietsvierdaagse is echter dat we buiten over voldoende parkeer- ruimte beschikken, want dit jaar hebben we per dag gemiddeld 600 auto's geteld." Over parkeerruimte heeft de organisatie bij discotheek Zenith zeker geen klagen, weet Thomas sen. "Daar zijn ruim voldoende parkeerplaatsen en dat is een groot voordeel. Ook is de locatie goed bereikbaar met het openbaar vervoer, met name de trein, en zijn de horecamogelijkheden bij Zenith uitgebreid én goed. Verder zijn we tijdens de jubileumeditie van het afgelopen jaar ontzettend gastvrij en professioneel opge vangen door de familie Van Dijck. En ook voor het houden van ondersteunende activiteiten, denk bijvoorbeeld aan een kinderdisco, is Zenith een uitstekende locatie. De nieuwe locatie is volgens het bestuur ook een kwestie van wen nen." EVALUATIE Het bestuur van de fietsvier daagse heeft na afloop van de jubileumeditie de organisatie met onder meer de medewerkers, de familie Van Dijck, deelnemers en sponsoren grondig geëvalueerd. Daaruit kwamen volgens Thomas sen een aantal minpuntjes van Zenith naar voren. "Die zijn ech ter bespreekbaar en op te lossen. Zo vond een aantal deelnemers De Wetteling gezelliger en vooral overzichtelijker. En dat klopt natuurlijk ook wel, want de sport hal is een grote ruimte, terwijl we in Zenith meer ruimten gebruik ten. We gaan kijken of we die 'hok jes' komend jaar anders in kunnen richten, om het wat sfeervoller en ruimtelijker te maken. Maar ook dat is vooral een kwestie van wen nen." Volgens het bestuur van Fiets vierdaagse Venray was het niet langer mogelijk om het besluit over De Wetteling of Zenith als centrale uitvalsbasis voor de edi tie 2010 uit te stellen. "Er moeten folders gemaakt worden, sponso ren vragen naar de locatie, pr-acti- viteiten moeten worden opgestart en ook dienen we de locatie op te geven bij de Nederlandse Toer Fiets Unie (NFTU)", legt Thomas sen uit. "Maar het belangrijkste is toch wel dat de routecommissie al is begonnen met het uitzetten van de nieuwe routes en hiervoor moet weten wat de centrale start en finishlocatie is." In 2011 wordt opnieuw beke ken of De Wetteling of Zenith de centrale uitvalsbasis voor de toekomst wordt. En ook andere mogelijkheden worden bij voor baat niet uitgesloten. "Onze voor- De vrijwilligers van de editie 2009 van Fietsvierdaagse Venray poseren voor Zenith. keur gaat uit naar een start- en finishlocatie in de kern van Venray, maar daarvoor zijn de mogelijkhe den natuurlijk erg beperkt. Want waar vind je ruimte voor 3000 deelnemers, 3000 fietsen en zo'n 600 auto's? Als we de editie 2010 geëvalueerd hebben, maken we de keus voor de toekomst. Maar dat we erg tevreden zijn over Zenith, een stijlvolle uitvalsbasis, die prima bereikbaar is per fiets, auto, trein en bus, dat is duidelijk. We krijgen vanuit de directie alle medewerking." Fietsvierdaagse Venray vindt in 2010 plaats van dinsdag 20 tot en met vrijdag 23 juli. "Het evene ment valt helaas weer samen met de Nijmeegse Wandelvierdaagse. Ook zitten de basisschoolkinde ren in die week nog op school, net zoals het afgelopen jaar het geval was. Bekend is nu al dat we ook dit jaar weer een kinder disco op de woensdag houden en dat de kampeerplaats op de atle tiekbaan op sportpark De Wieën gehandhaafd blijft", besluit Michel Thomassen. Voor meer informatie: www.fietsvierdaagse-venray.nl. Huurdersvereniging blij met bereikte resultaat De 168 appartementen in de grote flats aan de Bachstraat en Mozartstraat krijgen komend jaar een flinke opknapbeurt. De huurdersvereniging heeft kunnen voorkomen dat bewo ners meer huur gaan betalen. Wonen Venray was van plan een huurverhoging van 33 en 16 euro, voor respectievelijk de grote en de kleine wonin gen, door te voeren. De huurdersvereniging is blij dat dit voornemen nu van de baan is. Voorzitter Willy Traa heeft flink moeten lobbyen bij de wonings tichting om dit gunstige resultaat voor de bewoners uit het vuur te slepen. Het sociaal plan met Wonen Venray is vorige week woensdag ondertekend. "De huurdersver eniging heeft zich hier inderdaad sterk voor gemaakt", zegt René van de Weijer van Wonen Venray. "Dat de huurprijs niet wordt ver hoogd, heeft ook te maken met het nieuwe energiebeleid. Dit is een speerpunt van Wonen Lim burg. Hierop lopen de flats aan de Bach- en Mozartstraat nu vooruit. Het is voor alle partijen gunstig." In januari 2010 wordt begonnen met de renovatie. Beide flats zijn gebouwd midden jaren zeventig en inmiddels behoorlijk gedateerd. Even werd nog sloop overwogen, maar daar is Wonen Venray van terug gekomen. De flats hebben nu nog enkel glas. Er komt overal HR++ beglazing, een nieuwe col lectieve HR-ketel en nieuwe radi atoren. Ook de kopgevels worden geïsoleerd. Dat bespaart de bewo ners enorm op de stookkosten. De renovatie duurt in totaal vijftien maanden, ongeveer zeven tot acht maanden per flat. Ondanks de te verwachten stof- en geluidsover last tijdens de werkzaamheden, kan iedereen in zijn appartement blijven wonen. Ook de gehele bui tenkant van het complex wordt vernieuwd. De bewoners gaan er flink op vooruit. Er komt meer wooncomfort, de flats worden veel energiezuiniger en de leef baarheid en veiligheid nemen toe. Er komt een grotere, afgesloten entree met nieuwe postvakken die beter verlicht en veiliger zijn. Ook de entree en de liften worden ver nieuwd. Er komen twee nieuwe liften voor in de plaats. Het groen wordt gesnoeid zodat de flats beter zichtbaar zijn. Er komen plantenbakken en de bestrating wordt vervangen. De dichte ach terkant van de flats wordt 'open' gemaakt. Niet als toegang, maar voor het zicht. Ook dit moet de veiligheid ten goede komen. 'm Gemeente huurt meer personeel in De gemeente Venray maakt dit jaar veel vaker gebruik van inge huurd personeel. Naar verwach ting zal de kostenpost uitkomen op bijna 2,7 miljoen euro. Vorig jaar werd er nog voor 1,8 miljoen euro aan extern personeel inge huurd. In 2007 lag het totaalbe drag met bijna 1,7 miljoen euro nog iets lager. Vacatures die niet tijdelijk wor den opgevuld en enkele langdu rig zieken zijn bij veel afdelingen de oorzaak. Op de afdelingen Wonen en Werken (865.000 euro) en Maatschappelijke Dien sten (852.000 euro) werken de meeste ingehuurde krachten. De gemeente verklaart de forse stij ging mede door extra werkzaam heden vanwege de renovatie van het gemeentehuis, de herindeling en de vele projecten die lopen in de openbare ruimte. Naast het project 'Centrum op de Schop' wordt er momenteel op meerde re plekken in Venray aan de weg gewerkt. Stijging uitkeringen bijstand In de eerste negen maanden van dit jaar zijn de bijstanduitkeringen met 14 procent gestegen. Dit is een toename van 66 uitkeringsge rechtigden. De gemeente Venray schrijft de stijging toe aan de eco nomische recessie. Ook aanvra gen voor schuldhulpverlening en de uitkeringen IOAW (oudere en deels arbeidsongeschikte werklo zen) en IOAZ (zelfstandigen) zijn toegenomen. De jeugdwerkloos heid is in de afgelopen maanden bijna verdriedubbeld, van 27 jon geren eind vorig jaar naar 75. De stijging wordt vooral veroorzaakt door schoolverlaters (jonger dan 23 jaar) die steeds moeilijker een baan kunnen vinden. Proef milieuvriendelijk asfalt In de straat Hoogzand in Venray is een proef uitgevoerd met milieu vriendelijk asfalt. Op een strook zijn bitumen gebruikt die volledig afkomstig zijn uit recycling. Het past in de filosofie van 'cradle-to- cradle'. Na twee jaar worden de resultaten bekeken. Bij een posi tieve uitkomst zal de gemeente dit asfalt vaker gaan toepassen. Op de Geijsterseweg in Oostrum is bij wijze van proef een nieuwe soort markering aangebracht. Vooral bij nat weer zijn deze strepen beter zichtbaar omdat ze meer reflec teren. Na een jaar wordt bekeken hoe de ervaringen zijn. Weer kostenpost 't Podium De gemeente moet de exploi tant van jongerencafé 't Podium 26.000 euro betalen. Dit is een schade-uitkering als gevolg van de sluiting van het café in het voor jaar van 2007. Nadat de gemeente het pand had aangekocht, bleek het asbest te bevatten. Daardoor moest het café een aantal weken worden gesloten om het asbest te verwijderen. De exploitant heeft de gemeente aansprakelijk gesteld voor het geleden exploitatieverlies tijdens de sluiting. Een accountant heeft het schikkingsbedrag vastge steld op 26.000 euro. Restauratie kerkmuur in 2010 De restauratie van de oude muren aan beide zijden van het Kerkpad wordt in 2010 uitge voerd. De opknapbeurt kost 121.500 euro. Het college had de restauratie uitgesteld vanwege de verbouwingsplannen van het gemeentehuis. Het was eerst de bedoeling om de hoofdentree van het gemeentehuis te ver plaatsen naar de zijkant, aan de zijde van de Grote Kerk. Voor een goede bereikbaarheid moest een gedeelte van de kerkmuur wor den gesloopt. Hiertegen kwamen de politieke partijen in opstand. Onlangs zijn de plannen voor het gemeentehuis weer veranderd. De hoofdingang blijft op de huidige plek, waardoor de muurtjes van het Kerkpad intact kunnen blij ven. Vervolg voorpagina "Als politiek risico draagt, bouwen we in alle dorpen" Najja moet de criticasters gro tendeels gelijk geven. "Sinds 1995 bestaat de conservatieve corpora tie inderdaad niet meer.Toen is het Rijk gestopt met subsidiëring van sociale woningbouw. De corpora ties zijn helemaal losgekomen van de overheid en moesten voortaan hun eigen broek ophouden. Sinds dien moeten we met nevenactivi teiten zelf geld verdienen." Najja wijst erop dat Wonen Ven- ray dit jaar 9 miljoen euro extra kwijt is door de invoering van ven nootschapsbelasting en de Voge laar-heffing voor achterstandswij ken. "Wij moeten daardoor wel woningen verkopen om nieuw bouwprojecten te financieren. Dat hebben we trouwens altijd al gedaan. Alleen valt het nu meer op, omdat we actief de markt op zijn gegaan." Wonen Venray heeft 5500 huur woningen in bezit. De gemid delde levensduur van een huis is vijftig jaar. Dat betekent dat ieder jaar twee procent van de voor raad wordt verkocht, dit zijn 110 huizen. In 2008 bleef de teller steken op zeventig. Najja pakt de allerlaatste cijfers erbij. Ondanks alle promotieactiviteiten valt het aantal van 47 tot nu toe bar tegen. Terwijl de corporaties in Horst en Helden - die de helft kleiner zijn dan Venray - de vijftig al zijn gepasseerd. "In Horst en Helden klaagt er niemand over. Iedereen vindt het prima dat we zo geld verdienen om weer te kunnen investeren. We moeten binnen vijftig jaar onze hele voorraad vernieuwen. Het is een continue proces waar we iedere dag mee bezig zijn." Dat de verkoop hier stagneert, komt vooral omdat er in Ven- ray een vrij groot aanbod is van koopwoningen tot 180.000 euro. Bovendien ligt de gemiddelde koopkracht in Venray wat lager. Wonen Venray heeft inmiddels een groot aantal woningen weer van de verkooplijst afgehaald. Dit zijn huizen in de dorpen en woningen voor doelgroepen als senioren en jongeren. "Omdat de verkoop helemaal niet liep. De economische recessie speelt zeker een rol", aldus Najja. Het college staat achter Wonen Venray. Omdat anders het gevaar dreigt dat nieuwbouwprojecten, zoals het circusterrein, worden stopgezet. "Nou, het circusterrein, Veltum en de Berkelaar lopen echt geen gevaar", legt hij uit. "Want deze projecten zijn al financieel afgedekt. Het gaat om de nieuwe projecten. Als we geen inkom sten hebben, kunnen we ook niet investeren." Er heerst veel onbegrip omdat algemeen bekend is dat de woningcorporaties enorm rijk zijn. De waarde van de bezittingen is de laatste jaren, door de sterk gestegen huizenprijzen, flink toe genomen. "Ja, dat klopt ook. Maar dat geld zit in de stenen. Hoe zal ik het uitleggen? Als iemand een huis van vier ton heeft, dan zal ie toch iedere maand geld moeten verdie nen om rond te komen. Want dat geld staat niet op de bank. Zo zit het bij ons ook." Auto over de kop Bij een verkeersongeval op de Meldersloseweg in Melderslo waren zondag rond 10.00 uur vijf personenauto's betrokken. Het ongeval gebeurde toen een 66-jarige man uit Venlo vaart min derde doordat er vermoedelijk een konijn op de weg zat. Een 18- jarige automobilist uit Horst zag dat zijn voorganger vaart minder de en remde zelf ook af. Een 22- jarige man uit Venlo kon vermoe delijk niet meer tijdig remmen en veranderde om een aanrijding te voorkomen van rijbaan. Hierdoor reed hij frontaal tegen een auto, bestuurd door een 65-jarige man uit Melderslo. Die laatste sloeg met zijn auto over de kop en bots te vervolgens tegen de een auto, bestuurd door een 55-jarige man uit Venray botste. Bij het ongeval raakte de 22-jarige man uit Venlo bekneld en moest door de brand weer uit zijn benaderde positie worden gehaald. Het slachtoffer is vervolgens met enkele kneuzin gen overgebracht naar het zieken huis. "Met Zenith kiezen we voor zekerheid" Geen huurverhoging flats Brukske Gratis rozijnenbolletjes? Kijk snel op de volgende pagina...

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7