De nieuwe Venrayse raadsleden Coalitie CDA-Essentie? Ron Boreas (Meerlo) raadslid PvdA-PK Selen: meeste voorkeursstemmen Percentages en zetels... m 31 4 ■My»i Percentages Horst PEEL EN MAAS Zetelverdeling Venray 2009 Percentages Venray PEEL EN MAAS Coalitie CDA en Essentie meest voor de hand liggend Niet de stabilisatie van het CDA of de dramatische neder laag van de PvdA-PK maar de zes zetels waarmee Essentie de raad binnenkomt, is het meest verrassend aan de uit slag in Horst aan de Maas. De nieuwkomer, die vooral leden herbergt met een VVD- dan wel Sevenum 2000-verleden, behaalde 22 procent van de stemmen. Daarmee lijkt coa litiedeelname nagenoeg gega randeerd. Essentie was bij de verkiezin gen in Horst aan de Maas de 'dark horse'. Dat Essentie het in Seve- num, Evertsoord en Kronenberg goed zou doen, was, gezien de sterke positie van Sevenum 2000 in die dorpen, niet geheel onver wacht. De uitkomst in de andere dertien kernen was aanzienlijk ongewisser. Na het tellen van de stemmen bleek de partij vooral in de Maasdorpen boven ver wachting te hebben gescoord. In Meerlo, Tienray en Swolgen deed Essentie het beduidend minder. In alle drie de 'Meerlo-Wanssumse' kernen werd de tien procent niet gehaald. Debet hieraan is onge twijfeld een gebrek aan tot de ver beelding van de kiezer sprekende kandidaten in deze dorpen. Met Essentie doet overigens voor het eerst sinds 1978 weer een lokale partij haar intrede in de gemeen teraad van Horst (aan de Maas). Het CDA stabiliseerde zich over de gehele gemeente gezien ten opzichte van de vorige raadsver kiezingen met een score van veer tig procent (11 zetels). In Meerlo, Swolgen en Tienray echter was de uitslag aanmerkelijk beter dan in 2006. Toen behaalde het CDA in heel Meerlo-Wanssum 31,2 pro cent van de stemmen, terwijl het nu zowel in Meerlo als in Swolgen als in Tienray de absolute meerder heid behaalde. Met name de 61,5 procent in Swolgen en de 241 stemmen voor Henk Weijs aldaar zijn opmerkelijk.Hetzelfde geldt voor de 206 stemmen voor Ger Verstraelen in Tienray. De SR een partij zonder verleden in Meerlo, Swolgen, Tienray en de gemeente Sevenum en met een traditioneel sterke positie in Horst, voldeed met 19 procent (5 zetels) min of meer aan de verwachtingen. D66 kon met zeven procent (2 zetels) niet helemaal profiteren van de bloeiperiode die de partij momen teel op landelijk niveau beleeft. De enige echte verliezer van de verkiezingen in Horst aan de Maas was de PvdA-PK. In nagenoeg alle kernen van de nieuwe gemeente werd de partij gehalveerd. Opval lend in vergelijking met de andere De nieuwe CDA-raadsleden uit de huidige gemeente Meerlo-Wans sum v.l.n.r. Henk Weijs, Marlies Janssen en Ger Verstraelen. kernen is wel de relatief hoge score van de PvdA-PK in Meerlo (29 procent). De moeilijke tijden die de PvdA landelijk doormaakt, lijken zo ook op lokaal niveau hun weerslag te hebben. Met slechts elf procent van de stemmen (3 zetels) is de partij geen daadwerkelijke factor van betekenis. Hoewel de lijsttrek kers zich nog niet over de coali tievorming wensten uit te laten, lijkt het een uitgemaakte zaak dat het eerste college van de nieuwe gemeente Horst aan de Maas gevormd zal worden door CDA en Essentie. Dit zou betekenen dat de PvdA in Horst (aan de Maas) voor het eerst sinds 1982 in de opposi tie belandt. Wie verwacht zou hebben dat de vele landelijke aandacht en de intensieve campagnes tot een hoge opkomst zouden leiden, kwam ten slotte bedrogen uit. Met vijftig procent was de opkomst lager dan ze ooit is geweest in de gemeenten Horst (aan de Maas), Meerlo-Wanssum en Sevenum. Het lijkt een intikkertje. Door de winst van het CDA en Essentie ligt een centrum-rechtse coali tie in de gemeente Horst aan de Maas voor de hand. Samen tellen de twee partijen 17 raadsleden (CDA 11, Essentie 6) in de nieuwe gemeente Horst aan de Maas. SP (5), D66 (2) en PvdA-PK (3) bezet ten samen 'slechts' 10 zetels. Lijsttrekker Leon Litjens van het CDA wilde woensdagavond ech ter nog niet op de muziek voor uitlopen. "Ik feliciteer Essentie van harte met dit geweldige resultaat, maar ik ga voor het antwoord op die vraag toch nog even een nachtje slapen als jullie het niet erg vinden. Maar het is duidelijk dat er bestaansrecht is voor loka le partijen, ook in Horst aan de Maas. Essentie heeft het over de gehele linie goed gedaan, vooral in de dorpen Sevenum, Broekhui zen, Broekhuizenvorst en Lottum. Maar ik vind het ook fantastisch dat wij het niveau van Horst aan de Maas hebben gehouden met ruim 40 procent van de stemmen. Daar ben ik erg tevreden over, mijn complimenten aan het totale team." Met Essentie komt er voor het eerst sinds 1978 weer een lokale partij in de gemeenteraad? En hoe. Met maar liefst 6 zetels is de lokale partij onder aanvoering van Freek Selen, afgestudeerd politicoloog en op dit moment wethouder (Sevenum 2000) in de gemeente Sevenum, dé verras sing. Meteen maar in de coalitie? "Dat weet ik niet, maar we lopen zeker niet voor onze bestuurlijke verantwoordelijkheid weg", zegt Selen. "We hadden van tevoren gehoopt op 5 zetels, maar het zijn er 6 geworden. Daar zijn we ont zettend blij mee. We willen een nieuw en lokaal geluid laten horen en blijkbaar spreekt dat de kie zers aan." Of Selen samen met de beoogde CDA-wethouders Leon Litjens uit Horst en Loes Wijn hoven uit Sevenum de nieuwe wethoudersploeg gaat vormen, liet Selen nog maar even wijselijk in het midden. En met zijn ant woord op de vraag of Sevenum de nieuwe gemeente Horst aan de Maas gaat regeren, kreeg Selen de lachers op de hand. "Dat zou voor Horst aan de Maas niet verkeerd zijn." Zetelverdeling Horst 2009 41 19 "22 TT Nieuws uit Venray en omgeving leest U in SP-raadslid Anthony van Baal stopt als dorpsraadvoorzitter Hij wil na 1 januari 2010 niet met een dubbele pet rondlo pen. Anthony van Baal, een van de vijf raadsleden van de SP in de nieuwe gemeenteraad van Horst aan de Maas, legt per 1 januari de voorzittershamer van de dorpsraad in Tienray en het gemeentelijke dorps- radenoverleg neer. "Want ik wil niet in die bekende spa gaat terechtkomen. Ik kies op dit moment voor 100 procent voor de politiek zegt Van Baal. Dat er een plek in de gemeen teraad van Horst aan de Maas voor hem ingeruimd zou wor den, dat was geen verrassing. Van Baal stond immers op plek num mer 4 van de Socialistische Partij (S)) in Horst aan de Maas, die de afgelopen jaren met vijf zetels in de raad was vertegenwoordigd. Dat aantal behoudt de partij in de met de gemeente Sevenum en de Meerlo-Wanssumse dorpen Meerlo, Swolgen en Tienray uit gebreide gemeente Horst aan de Maas. "Ik ben tevreden", zegt Van Baal. "Je ziet over de gehele linie dat links verliest en rechts wint, maar we hebben als SP onze posi tie gehandhaafd. Natuurlijk hoop je altijd op meer, maar ik denk dat wij niet mogen klagen." Hoe anders staan de gezichten erbij in het kamp PvdA-PK. De partij is dé grote verliezer van de gemeenteraadsverkiezingen in Horst aan de Maas. "Dit is heel pijnlijk", zegt Truus Knoops uit Tienray, huidig PK-raadslid in de gemeente Meerlo-Wanssum. "Dat we zouden verliezen, dat hadden we wel gedacht. Maar niet zo erg. Als PK hebben we ons altijd inge zet voor het belang van de men sen en eerlijke politiek bedreven, maar dat heeft de kiezer helaas niet beloond. Links is vandaag afgestraft, de landelijke tendens zet zich door in de gemeente raadsverkiezingen." Toch denkt de ervaren politica, die op plek 8 stond van de kandi datenlijst van PvdA-PK, dat ze ook politiek actief blijft in de nieuwe gemeente Horst aan de Maas. "Zeker als lid van de partij, maar misschien ook wel als commissie lid. Bijvoorbeeld in een welzijns- commissie, want daar ligt mijn hart." In de nieuwe gemeenteraad van Horst aan de Maas is ook geen zetel vrij voor de huidige PK-raads- leden Jan van Dijk en Hans Coen- ders, die respectievelijk op plaats 6 en 9 stonden van de politieke combinatie PvdA- PK. Nieuwko mer Ron Boreas uit Meerlo, num mer 2 op de lijst, neemt wél een van de drie PvdA-PK-raadszetels in. "Leuk voor mij, maar de teleurstel ling overheerst natuurlijk. Deze uitslag is desastreus voor ons. De landelijke invloeden spelen een duidelijke rol, maar zo erg, nee, dat had ik van tevoren niet gedacht. De PvdA had vijf zetels, en nu, met de PK erbij, nog maar drie. Dat is een hard gelag." Desondanks kijkt Boreas, die als senior jurist op de afdeling bestuurszaken van de gemeente Venray werkt, ook graag vooruit naar de uitdaging die voor hem ligt. "Ik heb meer dan twintig jaar ervaring als ambtenaar, maar ben eigenlijk nooit politiek actief geweest. Dat mocht niet vanwege mijn werk bij de gemeente Venray. Maar nu de gemeente Meerlo- Wanssum is opgesplitst, mag ik als Meerlonaar mijn woordje in de gemeenteraad van Horst aan de Maas wél gaan roeren. Ik hoef mijn mond niet meer te houden, mag eindelijk meedoen. En dat ga ik ook zeker doen. Want het viel me tijdens het lijsttrekkersdebat van dinsdagavond bijvoorbeeld al op dat items die spelen in Meerlo- Wanssum in Horst erg weinig aan bod komen. Het was Horst aan de Maas voor en Horst aan de Maas na. Er is dus nog genoeg werk aan de winkel." Richard van der Weegen uit Grubbenvorst is ook geen onbe kende in Meerlo-Wanssum. Van der Weegen werkt al enkele jaren als raadsgriffier bij de gemeente Meerlo-Wanssum en zit momen teel voor de PvdA in de raad van Horst aan de Maas. Nog wel, want in de nieuwe gemeente keert hij niet terug in de gemeenteraad. "Daar had ik echt niet op gere kend", zegt Van der Weegen. "De PvdA heeft landelijk weliswaar de wind tegen, maar je houdt toch hoop dat je het lokaal wel goed doet. Het verlies zit in de linkse hoek, daar hadden we ook rekening mee gehouden, maar de grote vraag was naar welke par tijen de PVV-stemmers hun weg zouden vinden. Nou, die hebben waarschijnlijk vooral voor Essen tie en het CDA gekozen. Ik ga nu nadenken over mijn toekomst, want ik stop per 1 januari met mijn werkzaamheden als raads- griffier in Meerlo-Wanssum en dus ook als raadslid. Het wordt hoog tijd om eens goed over mijn toe komst na te gaan denken, want dit had ik totaal niet verwacht. Wij dachten dat vier zetels voor PvdA- PK reëel zou zijn." Burgemeester Kees van Rooij van Horst aan de Maas maakte donderdagnacht rond één uur in 't Gasthoes de personen bekend die op basis van de verkiezingsuitslag zitting mogen gaan nemen in de nieuwe gemeenteraad. Het groot ste deel van de raadsleden werd met voorkeursstemmen in de raad gekozen (de kiesdrempel lag rond de 150, red.). Van hen had Freek Selen, lijsttrekker van Essentie, er met 1547 de meeste. Hij werd gevolgd door de lijsttrekkers van het CDA (Leon Litjens, 1332) en de SP (Michael van Rengs). De SP heeft ervoor gekozen om niet met voorkeursstemmen te werken. Hierdoor worden de eerste vijf op de lijst ook de nieuwe raads leden. Daarnaast valt op dat alle CDA'ers met voorkeursstemmen in de gemeenteraad zijn gekozen. Roy Knelissen uit Grubbenvorst, nummer drie op de lijst, is hiervan het slachtoffer geworden. De kans dat hij alsnog in de gemeenteraad komt, is echter nog aanwezig. Aan gezien er bij een coalitiedeelname van zijn partij enkele raadsleden plaatsnemen in het college van Burgemeester en Wethouders. Verder komt voor D66 naast lijst trekker Henk Kemperman ook Jos Gubbels in de gemeenteraad. De schooldirecteur haalde meer voorkeursstemmen dan de num mer twee op de lijst supermarkt eigenaar Wil Lucassen. De gekoze nen zijn: CDA: Leon Litjens (Horst, 1332), Loes Wijnhoven (Sevenum, 689), Marlies Janssen (Meerlo, 265), Petra Leijssen (Horst, 288), Rudy Tegels (Sevenum, 285), Elbert Joosten (Meterik, 271), Eric Brouwers (Lottum, 224), Marcel Beelen (Melderslo, 379), Ger Ver- straelen (Tienray, 288), Henk Weijs (Swolgen, 280), Joop de Hoon (CDA, 248). SP: Michael van Rengs (America), Frank Spreeuwen- berg (Melderslo), Linda Hogema (Horst), Anthony van Baal (Tien- ray), Hendrik Hazeu (Horst). PvdA- PK: Birgit op de Laak (Horst, 711), Ron Boreas (Meerlo, 82), Roy Bou ten (Horst, 254). D66: Henk Kem perman (Horst, 335), Jos Gubbels (Grubbenvorst, 251). Essentie: Freek Selen (Kronenberg, 1547), Bianca van den Berg (Lottum, 243), Bram Hendrix (Sevenum, 177), Eric Beurskens (Horst, 170), Stef van Loo (Broekhuizen, 386), Twan Hoeijmakers (Broekhuizen, 195). 35 30 25 20 15 10 5 0 14 12009 2006 \04 Donderdag 19 november 2009 - Pagina 6 Essentie dé verrassing Gerda van Stelten Patrick v.d. Broeck John Michels Jac Derikx Ton Teeuwen Toon Loonen Petra v Duijnhoven Arie Vullings Lucien Peeters Leo Philipsen Gerda van Stelten Elly van Dijck n Hayettin Unevar Ahmet Kocyigit Ike Busser Gerrit Verkoeijen Theo Mulders Tineke Lamers Ingeborg de Barbanson John Niessen Elianne Sweelssen Ronald van Hal li Tino Zandbergen Hans Teunissen Carla Brugman Tiny Grebeniak Theo Francken I cda ISP I PvdA/PK D66 I Essentie 50 - 40 - 30 20 - 10 - 0 CDA SP PvdA/PK D'66 Essentie I cda I Pvda Samenwerking I VVD ISP Inventief PP2 Idftiid C$0 cf

Peel en Maas | 2009 | | pagina 6