Meeste Leunenaren stemmen dubbel CDA grote winnaar! Henk Weijs grote verrassing Swolgenaren klagen over weinig keuze gratis les i "Radactie Peel en Maas draait overuren tijdens Gemeenteraadsver Kiezi ngen PEEL EN MAAS SINT AANBIEDING MAN WOMAN SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN DREIGEND ONTSLAG? PEEL EN MAAS Donderdag 19 november 2009 - Pagina 3 'Politiek in Oirlo leeft niet meer zoals vroeger' Rond drie uur is het een komen en gaan bij het stem bureau in het gemeenschaps huis in Leunen. Vlak bij de deur staat een grote bus voor de stemformulieren van de dorpsraad. Verreweg de mees te Leunenaren maken van de gelegenheid gebruik om zowel voor de dorpsraad als voor de gemeenteraad te stemmen. "Wel jammer dat we hier geen blanco formulieren hebben voor de dorpsraad", zegt een dame ach ter de tafel. "Soms zijn de mensen vergeten het stembiljet van huis mee te brengen." Anny en Wim Smedts komen samen aanlopen. "Ja, we hebben op onze schoon zoon gestemd", geven ze ruiterlijk toe. Die schoonzoon is PvdA'er Bert Linskens. "Dat mosse weej ok wel", lacht Anny. "Het gaat toch om de persoon. Als Bert van een andere partij was geweest, hadden we ook op hem gestemd." Hay Heldens zat vele jaren in de Leunse dorpsraad. "Zijn er al veel geweest?", vraagt hij belangstel lend. 'Vierhonderdveertig' krijgt hij als antwoord. "Voor de dorps raad is het geen echte verkiezing", vindt Heldens. "Er staan maar der tien namen op, net zoveel als er in de dorpsraad kunnen zitten. Ik kan me nog herinneren dat we ooit zeventien kandidaten hadden. Toen was er echt wat te kiezen." Dorpsraadslid Ria Flinsenberg raakt in discussie met dorpsge noot Jos Jacobs. "In Oostrum en Ysselsteyn krijgt de dorpsraad veel meer voor elkaar", meent Jacobs. "Dat komt ook door de voorzitter. Die zit in de andere dorpen veel meer in het verenigingsleven dan die hier in Leunen." Flinsenberg moet Jacobs deels gelijk geven. "Ik vind ook dat wij weinig steun krij gen van de gemeente. We horen er niet echt bij. Wellicht komt het doordat we te dicht tegen Venray aanzitten." Jos Jacobs heeft op Samenwer king gestemd, op een kandidaat uit Leunen. "Nee, ik zeg niet op wie. Samenwerking heeft al zolang in de oppositie gezeten. Ze moeten nu maar eens de kans krijgen. Ik hoop dat ze het waarmaken." In Oirlo is het stembureau in gemeenschapshuis De Linde lastig bereikbaar, want de Hoofdstraat is opengebroken. Dat verklaart mogelijk de lagere opkomst. Klok slag twaalf uur hebben slechts 135 Oirlonaren hun stem uitgebracht. Ruim dertig minder dan in 2006. "Maar de mensen uit Oirlo weten het stembureau echt wel te vin den", zegt Karel Steeghs, die vindt dat er opvallend weinig jongeren komen stemmen. Ook in Oirlo zijn veel mensen hun legitimatie vergeten. In de ochtenduren zijn er 34 kiezers tevergeefs gekomen. "Toch zijn ze bijna allemaal, op twee na, weer teruggekomen", zegt een dame van het stembu reau. Wethouder Patrick van der Broeck is de enige Oirlonaar die verkiesbaar is. Piet Custers klaagt niet over de geringe keuze. "Ja, ik heb op Van der Broeck gestemd. We hebben toch een goeie aan hem. Vroeger leefde de politiek veel meer in Oirlo", vindt Custers. "Vooral in de tijd van Kay Achten en Teng van der Sterren. Toen ging het er nog fel aan toe." Een oudere dame komt naar buiten. Ook zij heeft op Van der Broeck gestemd. "Het is goed dat we iemand uit ons eigen dorp hebben. Hij weet tenminste wat hier speelt." Dan komt Paul Büddiger aan lopen. De geboren Castenrayer woont tegenwoordig in Oirlo. "Nee, ik heb niet op Van der Broeck gestemd. Want het CDA is niet zo mijn partij", zegt Büd- diger die zich verdiept heeft in de verkiezingsprogramma's. "Het maakt niet uit of iemand wel of niet uit Oirlo komt. Het gaat mij meer om de leefbaarheid. Je ziet steeds meer jongeren wegtrekken. Daarom heb ik op PP2 gestemd. Die partij doet er het meeste voor om creatieve jongeren aan Venray te binden. Ze willen een soort kunstencentrum op St. Anna. Dat vind ik een goede zaak. En boven dien hebben ze aandacht voor het milieu, ook dat is belangrijk." In 't Stekske in Landweert heerst een serene rust. Terwijl een herfststorm de kop opsteekt rond het wijkcentrum. De opkomst is matig. Eindelijk gaat de deur open. Een jongedame komt binnen. "Ik heb op iemand gestemd die ik goed ken", zegt ze. "Die staat op de lijst van de PvdA. Ik vind de persoon belangrijker dan de par tij." Bij een andere wijkbewoon- ster is het net andersom. "Ik heb de programma's bekeken, maar ik zag weinig verschillen." Ze heeft PP2 gestemd. "Die partij spreekt me toch het meest aan. Maar het had ook de SP kunnen zijn. Op wie ik gestemd heb? Op Tiny Gre benjak." Jan Janssen en zijn echtgenote zijn oud-inwoners van Heide. Ze wonen nu in Landweert. "Ja, we hebben allebei op Toon Loonen van het CDA gestemd", aldus Jan. "Die kennen we allebei goed", zegt zijn vrouw. "We vinden het prima dat er iemand uit de Hei in de gemeenteraad zit." Vervolg voorpagina Van Stelten: "We gaan het dade lijk met z'n allen bij mij thuis eens goed vieren." Waar winnaars zijn, zijn ook verliezers. De PvdA is de winst van de vorige keer weer volledig kwijt. De partij viel terug van zes naar vier zetels. "Dit valt tegen", zegt Bert Linskens. "Ik baal ook van de lage opkomst. Die heeft ons nogal parten gespeeld." Gerda van Stelten noemt de opkomst 'triest'. "We hebben toch hard genoeg campagne gevoerd. Door de vervroegde verkiezingen was er landelijk wel minder aandacht. Ook het weer zat niet mee." De samenstelling van de PvdA- fractie is nogal verrassend. Want liefst drie PvdA'ers komen met voorkeurstemmen in de raad: Elly van Dijck (op vijf), Hayrettin Unu- var (zeven) en Ahmed Kocyigit (elf). Een hard gelag voor Henk Bisschops die als nummer twee Henk Bisshops en Esther van Wamelen (PvdA) zoeken troost bij elkaar nadat blijkt dat zij niet gekozen zijn voor de gemeenteraad. buiten de boot valt. Ook Esther van Wamelen (drie) en Marius Emons (vier) redden het niet. "Dat is het risico met twee mensen van Turkse afkomst op de lijst", aldus Linskens. "Heel teleurstellend dat een raadslid als Henk afvalt. Ter wijl we hem juist hard nodig heb ben. Nee, dit is geen leuke avond voor ons. Maar we zullen ermee moeten leven", berust Linskens. De opkomst is met 44,7 pro cent nog nooit zo laag geweest in Venray. "Dramatisch", briest burge meester Waals die de schuld deels bij de politiek neerlegt. "Er is een matige campagne gevoerd en de laatste raadsvergaderingen waren slaapverwekkend. Maar ook speelt mee dat er in Venray geen echte problemen zijn." De lage opkomst lijkt het CDA in de kaart te spelen, want de christen-democraten heb- ben een trouwe aanhang. Naast drie PvdA'ers is ook Leo Philipsen, twaalfde op de CDA-lijst, met voor keur gekozen. Helemaal verrast is de varkenshouder niet. "Yssel- steyn steunt altijd het CDA. Venray heeft een groot buitengebied. Het is goed dat de agrarische sector in de raad vertegenwoordigd is." Samenwerking Venray moet een zetel inleveren. De lokale partij heeft de harde oppositielijn ver laten. Fractieleider Ike Busser had op meer geteld. "Dit is teleurstel lend. Vooral de lage opkomst heeft ons geen goed gedaan. Hoe het komt? Desinteresse van de men sen. Ze voelen zich niet betrokken of hebben het gevoel dat de pro blemen niet goed worden opge lost." PP2 toont zich dik tevreden met de vier zetels. Lijsttrekker Hans Teunissen. "We hebben een mooie winst gemaakt van twee naar vier. We profiteren van het landelijke verlies van de PvdA en we hebben op de nieuwe dorpen nogal wat stemmen getrokken."Tevens denkt Teunissen dat een wethouder als lijstaanvoerder een bonus ople vert. De drie nieuwe dorpen krij gen in totaal vier raadsleden. Carla Brugman (PP2) uit Blitterswijck, Jac Derikx (CDA) uit Geijsteren, Theo Francken (PP2) en Arie Vul- lings (CDA) uit Wanssum. "De lage opkomst is schrikbarend", vindt ook Teunissen. "Er is te weinig betrokkenheid. Hier moeten we eens goed over nadenken." De drie kleine partijen VVD, SP en inVENtief blijven stabiel. De liberalen hebben op een zeteltje meer geteld. Toch maakt lijsttrek- ker Ingeborg de Barbanson geen aangeslagen indruk. "Nee, we blij ven met zijn tweeën in de raad. Daar moeten we tevreden mee te zijn. We gingen voor drie, dat is helaas niet gelukt." De SP koesterde vooraf geen hoge verwachtingen. Elianne Sweelssen was al blij met behoud van de twee zetels. Samen met Ronald van Hal keert ze terug. "We zijn er heel blij mee", zegt Sweelssen. "De lage opkomst heeft ons parten gespeeld. Dat is altijd in het nadeel van de linkse partij en." InVENtief blijft een eenmans fractie. De lokale partij komt met Tino Zandbergen terug in de raad. Alhoewel de lokale partij in eerste instantie twee zetels werden toe bedeeld. Pas ver na middernacht wordt bekend dat het CDA niet negen maar tien zetels heeft, ten koste van de tweede zetel van inVENtief. Hij is de Meerlo-Wanssumse verrassing van de verkiezings avond in Horst aan de Maas. Henk Weijs uit Swolgen, num mer 17 op de kandidatenlijst van het CDA, maakt deel uit van de gemeenteraad van de met de per 1 januari met de dorpen Meerlo, Swolgen en Tienray en de gemeente Seve- num uitgebreide gemeente Horst aan de Maas. Alleen al in zijn eigen woonplaats kreeg Weijs het vertrouwen van ruim 240 kiezers, genoeg voor een van de elf CDA-zetels in de raad. Hij glundert van oor tot oor als de voorlopige uitslagen bekend zijn. "Dit is een fantastisch uitslag voor het CDA en natuurlijk ook voor mij persoonlijk", zegt de in Melderslo geboren Weijs. "Waar- om ik zoveel stemmen heb gekre gen in Swolgen? Nou, ik woon er al 25 jaar met veel plezier en doe goed mee in het verenigings leven. Voor deze verkiezingen heb ik actief campagnegevoerd en de inwoners gewezen op het belang van iemand uit het eigen dorp in de raad van Horst aan de Maas. Swolgen is een klein dorp, een kern die niet mag onder sneeuwen in die grote gemeente. Die aanpak heeft blijkbaar goed gewerkt." Maar Weijs scoorde niet alleen in Swolgen, ook vanuit andere dorpen kreeg hij steun. "Waarschijnlijk vanuit de bloem kwekerijsector, want ik werk bij Flora Holland." Hij krijgt de feli citaties van zijn partijgenoten Marlies Janssen uit Meerlo en Ger Verstraelen uit Tienray, die twee andere Meerlo-Wanssumse CDA- ers in de nieuwe gemeenteraad van Horst aan de Maas. Verstraelen kreeg in Tienray maar liefst 206 van de in totaal 230 CDA-stem- men. "Ik ben natuurlijk erg tevre- den met deze uitslag", zegt de Tienraynaar. "Blijkbaar waarderen de inwoners het dat ik de afgelo pen jaren als raadslid voor hun belangen ben opgekomen in de gemeente Meerlo-Wanssum. Daar heb ik ze natuurlijk ook wel op gewezen. Ik heb me voorafgaand aan de herindeling bijvoorbeeld ingezet om Tienray bij Horst te krijgen, want dat was de wens van de inwoners. Maar als CDA heb ben we de afgelopen weken ook goed campagnegevoerd met een sterke kandidatenlijst. En natuur lijk spelen ook de landelijke ont wikkelingen een belangrijke rol in de uitslag. Het CDA heeft de wind mee." Daar is Marlies Janssen het helemaal mee eens. Als campag neleidster was de Meerlose nauw betrokken bij de promotie van haar partij. "We hebben een hecht team, dat zijn gezicht overal heeft laten zien en een erg actieve cam pagne heeft gevoerd. Ik denk dat we energie hebben uitgestraald, de boodschap 'we gaan ervoor' hebben we volgens mij goed uit gedragen. Ja, het doet me goed dat al het werk nu toch is beloond door de kiezers." De onderneem ster uit Meerlo, momenteel com missielid van het CDA Meerlo- Wanssum, heeft zin in het 'echte inhoudelijke werk' als raadslid in de nieuwe gemeente Horst aan de Maas. "Maar eerst is het tijd voor een feestje. Ja, je ziet hier een tevreden mens voor je." Nieuws uit Venray en omgeving leest U in www.tedscomicart.nl Tienray controleert niet zo streng op legitimatie De inwoners van Meerlo, Tienray en Swolgen hebben woensdag voor het eerst hun stem uitgebracht voor de gemeente Horst aan de Maas. Enkele kiezers betreuren nog altijd de opheffing van hun gemeente Meerlo-Wanssum. Tevens dreigen sommige dor pen hun plaatselijke vertegen woordiger kwijt te raken in de grote fusiegemeente, die liefst zestien kernen telt. In Swolgen heeft Jan Beurskens zojuist gestemd in 't Pastoeërs- weike. "Er staan veel te weinig Swolgense mensen op de lijst", zegt zijn vrouw. "Het zijn er maar twee. En ze staan ook nog erg laag." Het echtpaar Beurskens heeft op Henk Weijs gestemd, zeventiende op de CDA-lijst. "We hopen toch dat hij erin komt. Anders hebben we niemand meer die ons dorp vertegenwoordigt." Bij D66 staat de jonge Kris Clabbers op de vijf- Poolse man aangehouden Woensdagochtend is in Venray een 36-jarige Poolse man aange houden, die eerder was veroor deeld tot 715 dagen gevangenis straf, voor het veroorzaken van een dodelijk verkeersongeval op 6 september 2008 op de Zwarte Plakweg in America. De Poolse man werd op 15 juli 2009 bij ver stek veroordeeld tot 715 dagen gevangenisstraf. Door de politie werd een onderzoek ingesteld naar de verblijfplaats van de man. Dorpsraad Leunen In Leunen zijn woensdag ook verkiezingen voor de dorpsraad gehouden. Er zijn dertien kandi daten voor evenzoveel dorpsraad leden. Het is nog niet bekend of alle kandidaten daadwerkelijk in de dorpsraad zitting nemen. Dat wordt eind deze maand bekend gemaakt. Bijna de helft van de Leunse kiezers deed mee aan de verkiezing. Van de 816 ingeleverde stembiljetten waren er 34 ongel dig en 7 blanco. Van de 775 gel dige formulieren kreeg Rien Theu- nissen de meeste stemmen. Uitslag verkiezing Rien Theunissen 604 Wil Loenen 561 Mieny Smits 539 Ed Stevens 527 Wim Jenniskens 482 Ger Litjens 459 Ria Flinsenberg 423 Lies van Bavel 406 Herman Holtackers 399 Ben van Lierop 391 Jeroen van de Leur 390 Henri Peters 387 Kees van de Molengraft 282 de plek. "Maar zij woont eigenlijk in Horst.". Een andere Swolgenaar komt aanlopen. "Ja, ik heb ook op Weijs gestemd. Alhoewel hij ook geen echte Swolgenaar is. Maar we moeten toch proberen hem in de raad te krijgen." Mevrouw Beurs- kens vindt dat het 'wat slapjes' is in Swolgen. "Ik had wel gedacht dat die van Maas zou meedoen. Hij staat graag op de voorgrond en hij zit in de dorpsraad." Thijs Rutten vindt het minder belangrijk dat er een dorpsgenoot in de nieuwe Horster gemeenteraad komt. "Nee, het CDA is mijn partij niet", zegt hij. "Waarop ik gestemd heb? Op Essentie. Hun programma staat mij het meeste aan. Ze willen veel doen voor de verenigingen, de Maas en de verkeersveiligheid. Dat vind ik belangrijk." In het stembureau heerst tevre denheid over de opkomst. Er zijn net na elf uur 130 kiezers geweest. Tien Swolgenaren zijn terugge stuurd omdat ze zich niet konden legitimeren. "Maar ze zijn allemaal weer teruggekomen", zegt de dame achter de tafel. In het Zonnehof in Tienray zijn ze minder streng. "Want negentig procent van de mensen kennen we toch", zegt een van de drie personen van het stembureau. Een ouder echtpaar komt bin nenlopen. Ze geven hun stempas- sen af, krijgen een stembiljet en ze lopen naar de hokjes met het rode potlood. Om een legitimatie wordt niet eens gevraagd. "Nee, we hebben nog maar een persoon hoeven terugsturen. Die was zijn stempas vergeten..." De opkomst in Tienray is tegen elf uur onge veer gelijk aan die in 2006. In Meerlo wordt net als in Swol- gen wel de hand gehouden aan de verplichte legitimatie. Zojuist is burgemeester Kees van Rooij even langs geweest. De opkomst is iets lager dan de vorige keer. "Straks kwam mijn eigen vrouw hier stemmen", zegt Harrie van Schendel. "En ook zij moest zich Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching legitimeren." Een echtpaar komt binnen. Zij heeft geen legitimatie bij zich, hij wel. "Nou, ik weet nog niet of ik wel terugkom", zegt zij. Haar man ('zet mijn naam maar niet in de krant') zegt blij te zijn voor Horst te kunnen stemmen. "Daar hebben wij ook zelf voor gekozen. De burgemeesters Hahn en Waals hadden Meerlo al ver kwanseld aan Venray. Gelukkig is dat niet doorgegaan. Hahn is al eerder uit Meerlo vertrokken omdat hij hier niet kon wennen. En Venray staat mij niet aan. Waar om niet? Omdat er zo'n burge meester als Waals zit." Een oudere dame komt het stembureau in het gemeentehuis in Meerlo binnen. "Ja, wel jammer dat ik nu voor Horst moet stem men. Ik had veel liever gezien dat Meerlo-Wanssum zelfstandig was gebleven. Straks moeten we veel verder weg naar Horst toe. Met de ouderen wordt helemaal geen rekening gehouden. Al die veran deringen hoeven voor mij niet." Een Meerlonaar betreurt even eens het opheffen van de zelfstan digheid. "Wel jammer. Maar zoiets houden we toch niet tegen." Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) r Bij aankoop van een artikel naar keuze bij Carola's Slendersalon u aangeboden door: PAUL BROUWER MODE CO WILHELMINASTRAAT 2 5801 BW VENRAY TEL 0478 510943 PREVENTIE INTERVENTIE RECHTSBIJSTAND ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3