De Keieschieters 5 x 11 jaar! Vorstenraadsbal een groot feest Angelique en Marc boeren bruidspaar Wouter I regeert in Vierlingsbeek René prins in Overloon De heksen zijn weer thuis Willi aus Kevelaer in De Uitmarkt De Oorlog Ad van Liem ■uIDe- Oorlog PEEL EN MAAS Donderdag 19 november 2009 - Pagina 21 Bomvol jubileumprogramma met reünie, Holland Party en receptie Het jubileumjaar van carna valsvereniging De Keieschie ters Vierlingsbeek-Groeningen is officieel ingeluid. In een bomvol zalencentrum Concor- dia is zaterdagavond Wouter van Dongen uitgeroepen tot jubileumprins Wouter I van De Keieschieters. Een dag eer der werd jeugdprinses Janne (Hermens) aan het publiek gepresenteerd. Het jubileum programma van de 5 x 11-jari- ge carnavalsvereniging wordt vrijdag 20 november voortge zet met een reünie voor alle (oud-)leden van zowel de car navalsvereniging als de hofka pel. Maar voordat de reünie van start gaat, ploft eerst een extra dikke jubileumkrant bij alle inwoners van Vierlingsbeek en Groeningen op de deurmat. "Een mooie jubile umuitgave, waarin al het nieuws over ons 5 x 11-jarig jubileum te lezen valt. Bomvol weetjes, pro gramma's en natuurlijk grappige en historische verhalen", zegt ere lid en secretaris van de jubileum commissie Marcel Evers, die ook erg te spreken is over de nieuwe kleding voor de raad van elf, het Een foto uit de oude doos (1956): de eerste prins van De Keieschieters: Toon 1 (Smals) met zijn gezel schap. Van links naar rechts: Piet Simons, Huub Roosen, Harrie Evers, Henk Jansen, Martien Stiphout, Piet Verblakt. Achter prins Toon nar Herman Blenkers, adjudant Tien Jansen, Rein Geurts, Martien Reefs, Marinus Roosen, Martien Jansen, Rien Evers, Jos van Gerven, Johan Jansen. bestuur en de jubileumprinsen én, natuurlijk, de smaak van het jubileumbier dat deze week op de Vierlingsbeekse markt is versche nen. "Een ambachtelijk gemaakt, karaktervol biertje, dat past bij een vereniging als De Keieschieters. Het bier is tijdens het prinsenbal gepresenteerd en is met een bon te verkrijgen bij supermarkt Plus in Vierlingsbeek." De jubileumcommissie werd ruim een jaar geleden in het leven geroepen om van het 55-jarig bestaan een groot feest te maken. Tal van werkgroepen hebben na uren brainstormen en vergade ren een prachtig programma in elkaar getimmerd. "Met voor ieder wat wils", zegt oud-voorzitter en voorzitter van de jubileumcom missie Piet Bouten. "De reünie is op touw gezet voor alle mensen die altijd dicht bij de vereniging hebben gestaan. De een als lid, de ander als prins. Dit is een besloten feestavond, waarop bijvoorbeeld heel veel foto's van vroeger te zien zijn. Alle mensen die ooit lid waren van De Keieschieters of de hofkapel zijn hiervoor, samen met hun partner, uitgenodigd." HOLLAND PARTY Om ook het 'dorp' Vierlings beek bij de jubileumactiviteiten te betrekken, staat op zaterdag 28 november een feestavond op stapel voor jong en oud. "Holland Party, met een optreden van onder meer Frans Duyts, die bekend is als vertolker van de liedjes van André Hazes", vertelt Marcel Evers. "We zijn blij dat we deze topper in Vierlingsbeek mogen begroeten. Frans is in korte tijd een van Nederlands populairste artiesten geworden." Naast Duyts treden 'Helemaal Hollands', René Schuurmans en DJ Daroon tijdens deze Nederlandstalige avond op. Aanvang: 20.30 uur. De jubileumactiviteiten worden op zondag 29 november afgeslo ten met een receptie, aanvang 13.11 uur, in zalencentrum Con cordia. "Naast het bestuur van de BCL komen ook veertien bevrien de carnavalsclubs uit Brabant en Limburg naar Vierlingsbeek om De Keieschieters te feliciteren", weet Piet Bouten. "Dat wordt een groot carnavalsfeest, waarop natuurlijk ook alle mensen uit Vierlingsbeek en Groeningen wel kom zijn. Ja, ik denk dat we veel inwoners mogen begroeten, want het carnaval leeft in Vierlingsbeek en Groeningen. En daar ben ik blij mee, want carnaval is een tra ditie die we moeten koesteren." De carnavalsvereniging werd in 1956 opgericht. Van de mannen van het eerste uur zijn er nog drie in leven: Henk Jansen, Rien Evers en Harry Evers. Voor meer informatie over onder meer de jubileumactivitei ten van carnavalsvereniging De Keieschieters: www.dekeieschie- ters.nl. Op deze site vindt u bij voorbeeld ook meer informatie over de geschiedenis van de ver eniging. De aftrap van de Rooyse Carna val is traditioneel op de elfde van de elfde gehouden met het Ven- rayse Vorstenraadsbal. Hier kwamen de elf carna valsverenigingen van Venray bij elkaar om het carnavalsseizoen te openen. De carnavalsverenigin gen van Blitterswijck, Geysteren en Wanssum waren als nieuwe dorpen ook uitgenodigd voor dit feest, maar zij moesten ver stek laten gaan, omdat zij voor de laatste keer een gelijksoor tige bijeenkomst hadden met de carnavalsverenigingen van Meerlo-Wanssum. Dit keer was carnavalsvereniging de Schans knuppels uit Castenray aan de beurt om het feest te organiseren. Speciaal voor deze gelegenheid was er een grote tent gebouwd, die zeer sfeervol was ingericht. Geïnspireerd door de Castenrayse dansgroep Blitz, die een dans op de muziek van Pirates of de Car- ribean in haar repertoire heeft, was er een decor gebouwd in de vorm van een piratenschip. Het was dansgroep Blitz zelf die de spits af mochten bijten in deze ambiance. Leo Büddiger met zijn technische mannen hadden eer van hun werk. De vele uren werk aan het decor betaalden zich terug in een prachtige entourage, waarin elke vorst van Venray in zeven minuten tijd een speech mocht houden. Daaraan vooraf gegaan werd Rob Poels, vorst van de Kaevers uit Smakt/Holthees, onderscheiden met de Orde van Verdienste van de Vorstenraad. Rob kreeg een onderscheiding voor het feit dat hij 3lr jaar vorst is bij carnavalsvereniging De Kaevers. Ook burgemeester en opper Piëlhaas Jos Waals kreeg deze onderscheiding uitgereikt. Ex-vorst Hay Philipsen van carna valsvereniging De Schanseknup pels was achttien jaar geleden, bij de eerste sleuteloverdracht van Waals, woordvoerder van de kerk dorpen. Hij vroeg Waals toen om naast hem op de grond te gaan liggen, zodat hij plat kon praten. Philipsen is nu bestuurslid van de Vorstenraad. Waals kreeg van hem de kans nog één keer te laten horen of hij in al die jaren ook wat geleerd had. Zou hij een onvol doende halen, dan zou een van de vorsten hem toegewezen worden als buddy, zodat hij zich toch goed verstaanbaar kon maken onder de bevolking. Niemand van de vors ten wilde dit op zich nemen, dus slaagde Jos met de hakken over de sloot. Waals en Philipsen spra ken een gezamenlijk dankwoord. Daarbij vroeg Waals zich nog wel af waarom hij achttien jaar op deze onderscheiding had moeten wachten, terwijl Rob Poels hem al na elf jaar kreeg. Poels had daar een passend antwoord op: "Ge het luxe paerd en werkpaerd". Hij wenste dat Waals straks echt kan genieten van zijn pensioen. "Nu je wat meer vrije tijd krijgt hoop ik je eens wat vaker tegen te komen in Venray, dan kunnen we samen door de Grotestraat fietsen", aldus de gevatte Poels. De vorsten waren zoals gebruikelijk bij deze gelegenheid weer goed op dreef. De gemeentelijke politiek werd behoorlijk op de korrel genomen en ook onderling werden er nodi ge steken uitgedeeld. Zo wist vorst Emiel van carnavalsvereniging De Spurriemökken te vertellen dat de afkorting DSB tegenwoordig staat voor De scheidende burgemees ter. Vorst Erwin van carnavalsver eniging Het Knölleke had in de kerk het licht gezien, hij zag daar een afbeelding van de twaalf apos telen en verbeelde zich daarin de vorstenraad. Zijn grote zorg was er achter te komen wie Judas was. In een volle schouwburg in Venray zijn tijdens Hazepae- per Angelique Peeters en Marc van Els uitgeroepen als boe renbruidspaar 2010 van car navalsvereniging De Piëlhaas. Angelique Peeters is 39 jaar en geboren en getogen in Venray. Zij is samenwonend met Lorenz en samen hebben zij twee kinderen. Marc van Els is 43 jaar. Hij is gebo ren en getogen in Venray. Het was een vol programma in de schouwburg met muziek van de hofkapel, met daarin de pre sentatie van de cd en de uitreiking van het eerste exemplaar aan JosE Lianes, oud-voorzitter van com missie Liedje van De Piëlhaas. Ver volgens werd de Wakkere Piëlhaas uitgereikt aan MMSK St. Petrus Banden. De spanning werd lang zaam opgevoerd. Het oude boe renbruidspaar nam afscheid en na een zinderende act, waarin het boerengezelschap door de zaal naar het podium liep, kwamen Peeters en Van Els tevoorschijn als het nieuwe boerenbruidspaar. Onder het motto D'n dinsdag wert top, gans Rooj op ziene kop! gaan zij de carnavalsdinsdag dit jaar extra kleur geven als zij in de onecht verbonden worden. In een bomvolle zaal Concor- dia in Vierlingsbeek is Wouter van Dongen zaterdagavond uitgeroe pen tot jubileumprins van de 5 x11-jarige carnavalsvereniging De Keieschieters. Prins Wouter I wordt vergezeld door zijn prinses Susan (Nabuurs) en zijn adjudant Willem (de Hoog). Na het voor lezen van de proclamatie werd door het prinselijke trio samen met enkele leden van het bestuur Jubileumprins Wouter I, zijn prinses Susan en zijn adjudant Willem. het jubileumbier officieel geïntro duceerd. Ook waren jeugdprinses Janne I (Hermens) en haar adju dant Anna Koppes aanwezig om het nieuwe trio te feliciteren. Zij werden vrijdagavond op een spe ciaal jeugdbal aan De Keieschie ters voorgesteld. Op het drukbezochte prinsen bal van carnavalsvereniging De Huibuuke in Overloon is prins René dun Urste gepresenteerd als nieuwe heerser, samen met prin ses Anke. Tijdens het prinsenbal in de Kultuurbunker werd via drie sprookjes op zoek gegaan naar een prins en een prinses. Prins René presenteerde naast zijn prin ses, Robert Lemmens als zijn per soonlijk adjudant. René van Raay, 27 jaar oud, is in het dagelijks leven werkzaam als werkvoorbe reider bij Jakom in Cuijk. Anke Ver- schuijten, 27 jaar oud, is afkomstig uit het land van de Veenmollen, Milheeze en werkzaam als com municatieadviseur bij Waterschap Peel en Maasvallei in Venlo. De twee leerden elkaar zes jaar gele den tijdens de carnaval kennen en zijn sindsdien onafscheidelijk. De kostumeringwedstrijd die werd gehouden tijdens het prinsenbal werd bij de enkelingen gewonnen door Ine Teunissen met de creatie Bont en Blauw. Bij de paren ging de eerste prijs naar de Big Mama's, vertolkt door Els Aerts en Wilma Keizers. De winst bij de groepen ging naar de groep Kakelbont met de voorstelling wej strieke al joare mar komme nie ien de krant. Jeugdtoneelvereniging Maashees/Holthees verzorgt op zaterdag 28 en zondag 29 novem ber uitvoeringen van het stuk De heksen zijn weer thuis. Dit stuk is geschreven door Bas Bruinsel en gaat over allerlei figuren in het donkere bomen- bos. Na hun terugkeer in het donkere bomenbos blijkt dat de heksen hun streken nog niet heb ben afgeleerd. Vooral de kabou ters moet het ontgelden. Na een zoveelste gemene streek besluiten de kabouters, de zusjes Roosje en Soesja, de freule, haar lakei en natuurlijk de boswachter, de heksen eens flink te pakken te nemen. Dit jaar wordt er gespeeld voor KIKA. Een gedeelte van de opbrengsten uit de kaartverkoop en de loterij gaan naar KIKA. De uitvoeringen worden gehouden in Plein 27 in Maashees. Op zaterdag begint de uitvoering om 19.00 uur en op zondag om 14.00 uur. Kaarten zijn aan de kassa verkrijg baar. Willi Girmes, beter bekend als Willi aus Kevelaer, is op zaterdag 21 november te gast in café De Uitmarkt tijdens de Duitse avond. Reeds als klein kind trad Willi al op in het café van zijn ouders. Door het succes volgden al snel optredens op carnavalszittin gen en buurtfeesten. Naast reeds bestaande liedjes zong hij ook door hemzelf gecomponeerde werken en droeg hij ook eigen gedichten voor. Op 11 janu ari 1980 formeerde hij zijn eigen band De Piger tiger band". Met deze band reisde hij vele jaren naar talrijke plaatsen langs de Nie- derrhein. Hij trad op met bekende groepen en entertainers zoals Pur, Klaus Lage en Brings. Vanaf 1990 werd hij naast zanger ook een suc cesvol entertainer en programma leider (onder andere samen met de Backstreet Boys). Van 2000 tot 2006 produceerde Willi Girmes zijn eerste Majorca successen. Uit deze tijd dateren titels als Wir fliegen nach Mallorca, Sonne der nacht en de tophit Manner auf- wachen party. Vanaf 2007 werkt hij succesvol samen met het duo van X-Freunde Sound Studio in Keulen. Nummers zoals Ich will ein kind von dir en Kom mit ins Wunderland ontstonden hier. Ver der heeft Willi al sinds vele jaren succes in Nederland, met name in de grensstreek. Hij treedt hier veel op bij schlagerpartijen,okto berfeesten,wijnfeesten en Duitse avonden. Wiendbuulebal Wanssum Bij carnavalsvereniging De Wiendbuul in Wanssum wordt op zaterdag 21 november 2009 de nieuwe prins bekendgemaakt. Prins Piet IV (Voesten) treedt die avond af en zal de scepter over dragen aan de nieuwe prins Car naval. Aansluitend aan de bekend making van de nieuwe prins begint het Wiendbuulebal in de Wiendbuuleletempel (gemeen schapshuis de Zandhoek) Aan vang 20.11 uur, entree gratis. Jubileum AAR De AAR (Ald Adjudanten Rooy) bestond op 18 maart elf jaar. Maar omdat die datum buiten het car navalsseizoen valt, werd besloten de officiële viering uit te stel len tot vrijdag 20 november. Dan wordt de officiële jubileumrecep tie van de Ald Adjudanten Rooy gehouden in De Witte Hoeve in Venray. Uiteraard is er gelegen heid om het bestuur van de AAR de hand te drukken bij gelegen heid van het 1x11- jarig jubileum. Daarnaast valt er te genieten van de Oostrumse feestband Aacht vur Elluf. Ook is er een verrassingsop treden door Circus Mök. Hoogte punt van de avond wordt onge twijfeld de overhandiging van een speciale gift aan Jong Nederland Venray. De AAR heeft in haar jubi leumjaar Jong Nederland Venray gekozen als goed doel omdat deze club zich al jaren inzet voor de jeugd van Venray. Voorzitter Guus Derks wordt deze avond samen met zijn medebestuurders in het zonnetje gezet. Verder wordt er deze avond onder het aanwezige publiek 5x2- VIP-arrangementen voor de Kelsmiddeg 2010 weg gegeven. De receptie begint om 19.44 uur en het jubileumfeest start om 21.11 uur. Venrodsen Aovend Veldeke Venray houdt op dins dag 24 november voor het twin tigste achtereenvolgende jaar de Venrodsen Aovend. Deze lustrum- uitgave wordt gehouden in De Witte Hoeve in Venray en begint om 19.30 uur. In een gemoede lijke sfeer en met een spontaan karakter worden een twaalftal optredens verzorgd door zo'n 37 deelnemers, van wie de jongste nog op de basisschool zit en de oudste deelnemer de zeventig al is gepasseerd. De gezongen teksten en voor drachten zijn allemaal in de eigen streektaal, waarbij meer dere artiesten speciaal voor deze avond, eigen of aangepaste tek sten geschreven hebben. De pre sentatie is geheel in de Venrayse taal en in de vertrouwde handen van Frits Basten, waarbij Ad Haans de deelnemers muzikaal gaat ondersteunen en begeleiden. De finale is voor 23.00 uur gepland. Er worden deze avond radio-opna mes gemaakt door Omroep Ven- ray, die te beluisteren zijn in de programma's 't Venrods Ketierke van Liesbeth Lucassen en 'n Uurke Streektaal van Ad van Zwol. VasteloevesRoetsj Het programma van de Vaste- loavesRoetsj is voor het grootste gedeelte bekend. De start is op zaterdag 13 februari om 13.11 uur op het Schouwburgplein in Ven- ray met een optreden door Het Puppies Huisorkest. Tussendoor zijn er optredens van verschillen de artiesten zoals Big Benny, Bep- pie Kraft, De Todderzek en een afsluitende act uit de gemeente Venray. Ook is er de prinsenroetsj van alle prinsen uit de gemeente Venray. De presentatie is in han den van Paul Rutten en Leon Aarts. Boekrecensie in Peel en Maas De jodenvervolging, het bombardement op Rotter dam, de vernietigende strijd in Zeeland, de hongerwinter, de massale tewerkstelling van meer dan een miljoen Neder landse mannen in Duitsland, de slopende internering van Nederlanders in Japanse kampen, het dagelijkse leven onder de bezetter, het leed en de trauma's tot ver na 1945. De negende serie De Oorlog is een van de belangrijkste tele visiegebeurtenissen van de nieu we eeuw. Dit gelijknamige boek belicht de achtergronden die in de serie niet aan bod komen, zoals de gevolgen van de Tweede Wereldoorlog voor ons land op korte en lange termijn. De tragedie van de jodenver volging is een centraal thema in De Oorlog. Maar ook andere drama's worden belicht: het bom bardement op Rotterdam, de vernietigende strijd in Zeeland en rond Arnhem, de hongerwin ter, de massale tewerkstelling van meer dan een half miljoen Nederlandse mannen in Duitsland en de slopende internering van Nederlanders in de Japanse kam pen. De hoofdrolspelers komen in dit boek in een helder licht te staan. Hitler natuurlijk, maar ook de rijkscommissie in Nederland Seyss-Inquart en de Indonesische nationalistenleider Soekarno. Bovendien is er aandacht voor de rol van een groot aantal minder bekende personen. De Oorlog is grotendeels gebaseerd op nieuw onderzoek. Het boek geeft een onmisbare achtergronden bij de belangrijkste periode uit onze geschiedenis. Ad van Liempt (1949) was onder andere hoofdredacteur van Nova en oprichter/ eindredacteur van het geschiedenisprogramma Andere Tijden. Thans is hij chef van de afdeling geschiedenis van de NPS. Hij schreef het scena rio en deed de eindredactie van de televisieserie De Oorlog. In 2002 publiceerde hij kopgeld, het onthullende en schokkende boek over de activiteiten van Amsterdamse jodenjagers in 1943. De Oorlog is gebaseerd op het onderzoek van Chris van Esterik, Suzanne Hendriks, Yfke Nijland en Femke Veltman. Historisch adviseur bij de serie en het boek is professor. dr. Hans Blom, oud directeur van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumenta tie (NIOD). De Oorlog is te koop bij boekhandel Van den Munck- hof. Prijs: 25.00 euro. Kunst Cultuur met medewerking 1 van Hans Blom

Peel en Maas | 2009 | | pagina 21