Bouwplan Wanssum maakt flinke kans Waardig afscheidsfeest Sint: afscheid van Hahn Vijf sterren... PEEL EN MAAS Donderdag 19 november 2009 - Pagina 13 De familie Gielen uit Wans- sum kende een bijzonder jubi leum. De negen zussen uit het gezin zijn sinds vorige week samen 500 jaar oud en dat werd gevierd in het ouderlijk huis in Wanssum. Het werd een feestelijke dag waarop tij dens een high tea en een heer lijk diner vele mooie herinne ringen werden opgehaald. Toos Emons-Gielen, met 61 jaar de oudste zus, telde vorig jaar de leeftijden van alle zussen op en kwam tot de ontdekking dat ze samen bijna 500 jaar oud waren. "Dat leek me een mooi jubileum om te vieren en om daar iets bij zonders mee te doen. Afgelopen vrijdag, op de 56e verjaardag van de middelste zus, Tiny, was het dan zover. Ons jubileum was een feit. Om elf uur startten we met koffie en zelfgemaakte appel taart. Na de groepsfoto hebben we samen geluncht. Dit was een high tea waar iedereen een steen tje aan heeft bijgedragen. De mid dag vloog voorbij, want stof om te praten, hebben we altijd genoeg. Tegen de avond zijn we met z'n allen naar de kookkelder in Meer- lo gegaan, waar we samen een heerlijke maaltijd hebben klaar gestoofd. Onze mannen schoven aan bij dit diner. Ze hadden alle maal een mooie roos voor ons meegebracht. Het was dus een onvergetelijke, mooie en soms emotionele dag die ons nog lang zal heugen." GEZELLIGE BOEL "Mijn middelste zus werd tij dens de jubileumdag 56 jaar. Ik ben 61 en mijn jongste zus is 50 jaar. Naast de negen zussen bestaat ons gezin ook nog uit drie broers, van wie er twee een tweeling zijn. In elf jaar tijd zijn er dus twaalf kinderen geboren. Onze oma woonde bij ons in huis en ook onze buurkinderen van de bakker en de groenteboer kwamen vaak over de vloer. Zo gingen zij zater dags vaak bij ons in bad. Hiervoor kregen we dan bijvoorbeeld een brood. Het was altijd een gezel lige boel. Ik sliep met mijn drie oudere zussen op één kamer en de vijf jongste zussen sliepen ook samen op één kamer. Daarnaast hadden we nog een jongenska mer. Aan de kapper werd geen geld uitgegeven. Dat deed mijn vader zelf, met als gevolg dat we allemaal hetzelfde kapsel droegen. Onze vader stierf op zijn 54e. Ik was toen 21 en de jongste was 9 jaar. Dat was een zware tijd en een groot gemis. Het feit dat oma bij ons in huis woonde, was voor moeder een extra steun in de rug. Het was geen vetpot, maar het was ook niet zo dat mijn moeder toen moest gaan werken om rond te komen. Als kinderen hielpen we door zelf kleren te maken en kranten en tijdschriften rond te brengen. Het was echter niet zo dat ik me met de opvoeding van de jongere kinderen hoefde te bemoeien." FAMILIEFEEST "De band tussen alle zussen is altijd goed gebleven. We heb ben ieder jaar een zussendag. Die wordt iedere keer door twee andere zussen georganiseerd. Ook proberen we de verjaardagen bij te houden. De meeste zussen zie ik dus nog regelmatig en ik hang vaak met ze aan de telefoon. De broers houden op ongeveer dezelfde manier ook hun feestje. De familie is ondertussen wel De namen van de zussen Gie len op de foto (van links naar rechts): Gerda (52), Netty (57), Mia (59), Nelly (53), Tiny (56), Annie (50), Toos (61), Truus (54), Betsy (58). behoorlijk uitgebreid. We hebben alle twaalf een partner en in totaal hebben we 28 kinderen, van wie er 23 een partner hebben. Inmid dels zijn er ook nog negentien kleinkinderen en de twintigste is op komst. Als we met het jaarlijkse familiefeest bij elkaar zijn, zijn we dus met 94 personen Onze moe der is vier jaar geleden overleden. Dat is dan wel een groot gemis." OUDERLIJK HUIS "De drie broers en drie van mijn zussen wonen nog in Wanssum. Ik woon inmiddels in Milsbeek en de anderen wonen in Rijen, Casten- ray, Kessel, Lievelde en Maashees. De middelste zus woont nog in het ouderlijk huis. Daar hebben we het jubileum gevierd, wat een extra mooie betekenis aan deze dag heeft gegeven. De middelste zus is momenteel ernstig ziek, wat het jubileum ook nog een bijzon dere lading gaf." Dorpsraad voert project uit DOP uit In Geijsteren heeft de dorps raad het initiatief genomen om een van de projecten uit het Dorpsomgevingsprogram- ma (DOP) uit te voeren. In het dorp zijn onlangs nieuwe straatnaamborden, met de his torische naam in kleine letters toegevoegd, geplaatst. Oude, historische straatnamen zijn in de volksmond ontstaan. Dat veel van die namen verdwenen zijn, is niet zo verwonderlijk. De periode van de Franse bezetter (1796-1813) was een breekpunt. Met de invoering van het kadaster en de huisnummering werden de oorspronkelijke namen minder gebruikt. Straatnaamgeving is een onderwerp dat iedereen interes seert, bewoners hebben een emo tionele band met woonplaats en straatnaam. De gemeentewet van 1851 gaf de gemeenteraden de bevoegd heid tot het vaststellen van straat namen. Met het groeperen van straatnamen, en een logische rangschikking volgens alfabet, verdween wel de weerspiegeling met het topografisch verleden. Vinckensteegh - Meulensteegh - Kleine heide - Boven en Bene denstraat. De historische naam had dikwijls een rechtstreeks verband met het gebied. Bijvoor beeld de Vinckensteegh (Hei kampweg) leidde naar het Vinc- kenveld. Daarbij geeft deze naam meer informatie. Vanuit de Dorp straat kun je duidelijk zien dat de weg omhoog stijgt (steegh). Het woorddeel 'Vincken' heeft een negatieve betekenis, (slechte bouwgrond). In het Duits 'nicht das geringste, nicht ein fincken'. Het terrassendorp Geijsteren had een Boven- en een Benedenstraat. De Benedenstraat vinden we terug in het Geijsters Bunderboek van 1641, 'de Leege wech' (laag). In Geijsteren waren straatnamen dikwijls heel functioneel. De Meu- lensteegh, een heel oude naam, die naar de Geijsterse watermolen 'de Holtmeulen' voerde, heet nu St. Wilbertsweg. De nieuwe buurt Heiveld ligt in de Kleine heide, in tegenstelling met het uitgestrekte heidegebied tussen Oostrum en Geijsteren. Mr.Jansplein - Schel- laert - Brouwershof - Monendijk: veel straatnamen zijn verbonden met het begrip 'relatie', genoemd naar personen of boerderij. Het Meester Jansplein verwijst naar een vroeger schoolhoofd dat zich behalve voor het onderwijs ook verdienstelijk heeft gemaakt voor het culturele leven van Geijste ren. De Graaf van Schellaertstraat is vernoemd naar een adellijke familie die een aantal eeuwen het kasteel bewoonde. Brouwershof en Monendijk zijn gerelateerd aan respectievelijk Mathis Brouwers en Simons. De Simonshof (nu eet- hoeve de Boogaard) is de naamge ver van de Monendijk. In Geijsteren werd bijvoorbeeld de voornaam Jacob: 'Kuub'en Simon: 'Moon'. De Monendijk, een opgehoogd weggetje dat het beek dal van de Nieuwlandse water loop doorkruist. Gemeijnen straet - Straetgen - Het Spekt: doorgaan de wegen waren openbare wegen die door de gemeentelijke over heid werden onderhouden. Dat was uiteraard van toepassing op de Dorpstraat (GemeijnenStraet) en de Wanssumse- en Maashese weg (Postbaan). Karsporen en wegen door weilanden waren meestal privébezit. En een brugge tje over De beek moest men zelf onderhouden. De eigenaar van een aangrenzend weiland, moest men 'wegen', vrije doorgang verle nen. Men wist vroeger heel goed het verschil tussen steeg - dijk en straat. Een straat had aan beide zij den huizen. Het weggetje naar de Alde Pastorie (straetgen of strötje) zal dan wel de uitzondering op deze regel zijn. Het Spekt is een bijzondere naam, bijzonder omdat het als brugnaam nog maar bij weinigen bekend is. Heel vroe ger werd een stuk peelmoeras of beekje overbrugd door middel van takkenbossen, boomstammen en daarover graszoden. De knup- pelbruggen in de Grote Peel sug gereren nu deze brugsoort. Het In Geijsteren zijn nieuwe straatnaamborden geplaatst. Spekt in Geijsteren was de oude weg naar Oirlo Deze 'specke' was een zeer praktische oplos sing om het smalle gedeelte van het Geijsters ven te overbruggen. Voordat er bruggen gebouwd werden, was men aangewezen op doorwaadbare plaatsen, de zoge naamde 'Voorden'. De Voort in Geijsteren was belangrijk voor de boeren, via de Voort kon men de weilanden van de maas bereiken. Tevens was het de verbinding met de dorpen in de omgeving, zoals Wanssum. In het kader van het DOP is deze historische brug van mooie nieuwe leuningen voorzien. De dorpsraad van Geijsteren heeft met de DOP- commissie en nog een aantal werkgroepen uitste kend samengewerkt. Verder zijn ook de inwoners vanaf het begin betrokken geweest bij de plannen. Voor de uitvoering van dit project was uiteraard de medewerking van de gemeente Meerlo-Wans- sum onontbeerlijk. Presentatie op woensdag 4 december Liefst tien organisaties en particulieren hebben via inwo ners van Meerlo-Wanssum een derdewereldproject ingediend bij SOS Meerlo-Wanssum. De projecten liggen in Afrika, Latijns-Amerika en Azië. Bestuur en vrijwilligers hebben woensdag 4 november drie pro jecten aangewezen waarvan verte genwoordigers tijdens een open bare bijeenkomst op 2 december hun project mogen presenteren. Vervolgens beslissen bestuur en vrijwilligers welk project de komende drie jaren in de schijn werpers wordt gezet en gesteund door SOS Meerlo-Wanssum. De afgelopen jaren werden op deze manier projecten gesteund in Rio de Janeiro (Brazilië), Chil- lan (Chili), Sulawesi (Indonesië), Addis Abeda (Ethiopië) en Kalun- de View (Zambia). In deze laatste plaats wordt momenteel de hand gelegd aan het laatste onderdeel: de bouw van drie lerarenhuizen bij de nieuwe SOS-school. De drie uitgekozen projecten die nu nog in de race zijn: de bouw van een praktijkschool en schooltuin in Kakamega in het westen van Kenia, het opzetten van een orchideeënkwekerij bij een project van dubbel gehandi capte kinderen in Bangladesh en de aanschaffen inrichting van een schoolbus voor kansarme kinde ren in Chennai in India. Alle pro jecten zijn ingediend door inwo- ners van Meerlo-Wanssum. Van de tien ingediende projecten zijn er zes gesitueerd in Afrika (Kenia, 2 x Gambia, 2 x Uganda en Ivoorkust), één in Latijns-Amerika (Guatu- mala) en drie in Azië (Bangladesh, Indonesië en India). De projecten lopen uiteen van de bouw van onderwijscentra of een school bus, het steunen van bedrijfjes tot en met de oprichting van een bloemenkwekerij, het slaan van waterputten en in een tweetal aanvragen tot het financieren van studiebeurzen voor jongeren. In totaal wordt voor 497.075 euro aan geld gevraagd door de tien projecten: gemiddeld 50.000 euro per project. Het goedkoop ste project vraagt 7 mille, het duurste kost 245.669 euro. Eén project vroeg geen geld maar vraagt van de vrijwilligers van SOS een andere invulling van het werk omdat daar meer het accent ligt op de verkoop van producten uit Gambia. Volgens het bestuur van SOS Meerlo-Wanssum waren de mees te aanvragen behoorlijk goed gedocumenteerd."Kwalitatief zien de aanvragen er goed uit en vol doen de meeste ook aan de mil lenniumdoelen en de specifieke criteria van SOS Meerlo-Wans- sum", aldus secretaris Gertie Moo- ren van SOS Meerlo-Wanssum. De presentatie van de drie projecten in het gemeentehuis van Meerlo op woensdag 4 december is voor iedereen toegankelijk. Deze avond begint om 20.00 uur. Het is zeer de vraag of de Raad van State een rode streep zet door het bestemmingsplan voor de bouw van ruim 60 woningen aan de Burgemees ter Ponjeestraat in Wanssum. Dit bleek donderdag tijdens een zitting bij de Raad van State in Den Haag. De voorbereidingen van de bouw zijn nog niet begonnen. Er moeten zelfs nog bouwvergunnin gen worden verleend. Omwonen den en pluimveehouderij Bovee aan de Krekelkamp willen het daar graag bij houden. Volgens de omwonenden, die door een admi nistratieve fout van de Raad van State te laat werden opgeroepen en daardoor waren verhinderd, gaat hun uitzicht eraan. Maar de Raad van State heeft al vaker geoordeeld dat burgers geen recht hebben op blijvend vrij uitzicht. Rechter J. Wiebenga constateerde tijdens de rechtszitting dat bij de bezwaren van pluimveehouderij Bovee ook vraagtekens moeten worden gezet. "Het geschil gaat feitelijk bijna nergens meer over", aldus Wiebenga. Maar een poging van de Raad om tijdens de zitting de strijdbijl te laten begraven, mis lukte. Volgens de advocaat van het bedrijf moeten deskundigen toch maar even goed nakijken of het probleem voor Bovee inderdaad nog maar gering is. Dat probleem is de beperking van uitbreidings mogelijkheden. Voordat er sprake was van het woningbouwplan kon dit bedrijf zonder meer uitbreiden. Maar door de bouwplannen is die wens volgens Bovee flink beknot. Dat zou zijn aangetoond door eigen deskundigen. De gemeen te zegt dat op basis van eigen onderzoek wel degelijk ruimte is gebleven voor uitbreiding. Met enige aanpassingen, waaronder verplaatsing van schoorstenen, zou een eerder uitbreidingsplan van Bovee nu zelfs gewoon ver gund kunnen worden. De Raad van State probeerde de advocaat van de pluimveehouderij daarom te bewegen om direct toe te hap pen. Maar die gaf niet toe. De Raad van State doet over zes weken uit spraak als Bovee voor die tijd niet alsnog toehapt. Nothing About Us in Tiendschuur De documentaire Nothing About Us van Swolgenaar Marijn Poels is donderdag 26 november te zien in de Tiend schuur te Horst. Poels volgde met zijn camera twee weken tien Nederlandse lichamelijk gehandicapte jongeren tijdens hun weerbaarheidtrainin gen met de Ethiopische jongeren in dit Afrikaanse land. Ze werk ten aan circusacts als jongleurs en dansten samen. Uiteindelijk presenteerden de jongeren een weergaloze show in een vol sta dion van Addis Ababa. Filmmaker Marijn Poels werd de afgelopen maanden verrast door de inter nationale belangstelling voor zijn film, die in maart dit jaar in lande lijke première ging in Theater LUX te Nijmegen. De film is gemaakt in opdracht van de Dutch Coaliti on on Disability and Development (DCDD) in samenwerking met de organisatie Pluryn (Werkenrode), het centrum voor meervoudige handicaps, in Groesbeek. Poels kreeg de afgelopen maanden veel vraag vanuit de regio of de film in Limburg te zien zal zijn. "Ik voelde de verplichting daar iets mee te doen en de film ook lokaal ergens te plaatsen. Frank van den Berg, artistiek leider van de Tiendschuur in Horst, belde me een aantal weken geleden met de vraag of zij de film mochten draaien. Het lokale karakter daarvan sprak mij aan", aldus de maker. Gedurende het theaterseizoen vertoont de Tiendschuur aan de Kasteellaan in Horst wekelijks films. De entree bedraagt 3 euro en reserveren is verplicht via www.puurcultuur.nl. Vogelmarkt in Meerlo Vogelvereniging De Gevleu gelde Vrienden Wanssum e.o. houdt op zondag 22 november de maandelijkse vogelmarkt. Op deze vogelmarkt kunnen belangstellen den vogels kopen en verkopen. Op de markt zijn tevens diverse vogelhandelaren aanwezig. De vogelmarkt wordt gehouden in 't Brugeind aan de Leeuwerik in Meerlo en duurt van 9.30 tot 12.00 uur. Duiven en kwartels worden niet toegelaten. Gronddeal rondweg bijna rond De gronddeal voor de rondweg bij Tienray is zo goed als rond. Wethouder Derikx (CDA, Ruimte) heeft naar eigen zeggen met de eigenaar van de benodigde perce len, Thijssen-Emans, een akkoord bereikt. Thijssen-Emans heeft op de locatie een steenbrekerij die maar sporadisch wordt gebruikt. Toen de grond te koop kwam, is de gemeente daar snel op in gespron gen. In het dorp wordt al jaren geklaagd over de vele vrachtwa gens die door de kern rijden. Bovendien wordt er op de centra le wegen door het dorp hard gere den. De bedoeling is dat er aan de zijde van Horst een rotonde komt met een afslag naar het bedrijven terrein in Tienray. Die weg wordt dan doorgetrokken naar de Swol- genseweg. Verkeer richting Broek- huizenvorst en het bedrijventer rein kan dan over de rondweg rijden en hoeft niet meer door het centrum van het dorp. Omdat Tienray, Meerlo en Swolgen per 1 januari 2010 bij Horst aan de Maas worden gevoegd, zal deze laatste gemeente de grond kopen. De aankoop van de grond en de uit breiding van de rondweg worden volgens de wethouder betaald door de uitbreiding van het bedrij venterrein. Burgemeester Hahn neemt afscheid Op zaterdag 12 december 2009 neemt burgemeester Joep Hahn afscheid van Meerlo-Wanssum. Het gemeentebestuur biedt hem en zijn echtgenote een afscheidsre ceptie aan en stelt iedereen in de gelegenheid persoonlijk afscheid van hen te nemen. De receptie vindt plaats in zalencentrum 't Brugeind in Meerlo en duurt van 16.00 tot 19.00 uur. Vanaf 13.30 uur die dag ontvangen burge meester Hahn en zijn echtgenote familie, relaties en medewerkers tijdens een besloten bijeenkomst op het gemeentehuis. Joep Hahn was ruim vierentwintig jaar bur gemeester van Meerlo-Wanssum, sinds maart van dit jaar als waarne mer. Hahn gaat per 1 januari 2010, als de gemeente Meerlo-Wanssum officieel wordt opgesplitst, met pensioen. In Geijsteren vond het afge lopen weekend het laatste Gemeente Treffen plaats van de gemeente Meerlo-Wanssum. Op zaterdagavond stond het groots opgezette feest voor de oude gemeente op het programma en zondagmiddag het welkom aan de nieuwe gemeente Venray, georganiseerd door het bestuur van carnavalsvereniging De Kei eschieters. Geijsteren liet weer eens zien waar een klein dorp groot in kan zijn: een spetterende en professioneel opgezette show op zaterdagavond voor 700 uitzin nige carnavalvierders, die het aan niets ontbrak. De avond opende met een show van de dansgarde Truando Marjopies uit Tienray, gevolgd door het optreden van DaMaZoeë uit Horst, die de hele zaal met Duitstalige schlagers op z'n kop kreeg. De nacht werd om half 2 succesvol afgesloten door Beppie Kraft, die tevens haar nieuwste meezinger 'Hiemel, zon, de maon en sterre' ten gehore Beppie Kraft. bracht. De zondagmiddag stond in het teken van de aansluiting bij nieuwe gemeente Venray. De drie vorsten van de nieuwkomers, Wanssum, Blitterswijck en Geijste- ren, hielden samen een passende buutrede waar ze de diverse ver enigingen van gemeente Venray met een korreltje zout op de hak namen. Burgemeester Waals kwam ook nog even op bezoek om de drie nieuwe dorpen te verwelkomen. De hele middag werd opgeluisterd door het orkest Rosentaler uit Merselo. Met een mix van Duits/Oostenrijkse feest muziek kreeg het orkest iedereen in de polonaise, zo ook het 400- koppige publiek van deze middag. Bestuurslid Jeroen Visser besluit: "Het was een eenmalige super happening waar het hele dorp naar uitkeek en aan meegewerkt heeft. De vele pluimen die wij als bestuur hebben mogen ontvangen, geven we graag door aan hen!" Zondag intocht in Meerlo Sinterklaas brengt op zondag 22 november een bezoek aan Meerlo, waar hij om 14.00 uur wordt ver wacht. Burgemeester Joep Hahn, die per 1 januari 2010, als de gemeen te Meerlo-Wanssum wordt opge splitst, met pensioen gaat, wacht de goedheiligman bij het gemeen tehuis op. Het wordt - vanwege zijn naderende pensionering - voor burgemeester Hahn de laat- ste keer dat hij Sinterklaas van harte welkom zal heten in Meerlo. Maar Sinterklaas zou Sinterklaas niet zijn als hij niet voor een pas send afscheid voor Hahn heeft gezorgd. Na de ontvangst bij het gemeentehuis gaat het feest ver der in zalencentrum 't Brugeind. Dit jaar heeft het Sinterklaascomi té tevens een eigen website opge zet, samen met LR design: www. sinterklaasmeerlo.nl. Tijdens de behandeling van de visie 2020 is regelmatig gespro ken over de wens om een ster renrestaurant te krijgen in Venray. In Wanssum, een van de nieuwe dorpen die per 1 januari 2010 bij Venray worden gevoegd, krijgen burgemeester Waals en co deels Vijf sterren én een Michelinpop. wat ze willen. In dit dorp bevindt zich weliswaar geen restaurant, maar wél een café met vijf sterren én een Michelinpop. De foto is gemaakt in het café aan de jacht haven in Wanssum. Negen Wanssumse zussen samen 500 jaar Historische straatnamen Geijsteren centraal Meerlo-Wanssum Drie projecten in de race voor SOS-doel

Peel en Maas | 2009 | | pagina 13