ledereen kan spel leren 'Besluit Helling in strijd met gemaakte afspraken' 'Umts-mast niet bij school Meerlo' "Feest van en voor alle mensen Opening fietsroute in Swolgen De familie Nab Service rubriek II ff ff Oude foto PEEL EN MAAS Donderdag 19 november 2009 - Pagina 12 Schaken met asielzoekers in Tienray Hoe lang het schaakspel al wordt gespeeld, is niet exact bekend. Maar het is wel bekend dat in de zesde eeuw na Christus een spel werd gespeeld op een bord met 64 vlakken. Dit schaakspel leek sterk op ons moderne schaak spel. Het woord 'schaak' komt van 'shah': dit is het Perzische woord voor koning. Door de eeuwen heen zijn er verschil lende varianten op het schaak spel ontstaan. Nu wordt er wereldwijd geschaakt en zijn er universele regels. In sommige Oost-Euro- pese landen is schaken zelfs een volkssport. Vreemd genoeg is het imago in Nederland anders. Als je aan schaak denkt, zie je oude mannetjes in een achterafzaaltje over een schaakbord gebogen zitten. Schaakclub De Meerloper wil daarin verandering brengen. Onder meer door wekelijks te schaken met de asielzoekers in Tienray. "Het allermooiste aan schaken vind ik de onbeperkte mogelijkheden," zegt Jan Bolten van Schaakclub De Meerloper. "Meer dan twee mensen en een schaakspel heb je niet nodig. Iedereen kan leren schaken: uit alle werelddelen en van alle leef tijden. In sommige landen zie je mensen op straat of in een parkje spelen. Dat kan heel goed met schaken. Maar dat gebeurt in Nederland vrijwel niet. Schaken wordt niet gezien als een flitsende sport. Daarbij komt dat in veel landen schaken op school wordt geleerd. Mijn eigen zoon heeft ook op de basisschool de beginse len van het schaken geleerd gekre gen. Tegenwoordig wordt dat niet meer gedaan. Dat stukje educatie is erg belangrijk." Zelf schaakt Jan Bolten al zijn hele leven. Ook zijn vrouw en zoon schaken, zodat het schaak bord in huize Bolten nog wel eens op de tafel verschijnt. Onlangs kwam Jan Bolten op het idee om iedere dinsdagochtend met enkele clubleden de tijdelijke opvang van asielzoekers in Tien- ray te bezoeken. "Toen die com motie ontstond heb ik op hoge poten een ingezonden brief naar de krant gestuurd, waarop ik veel positieve reacties heb ontvangen. Ik begrijp wel dat omwonenden af en toe hinder ondervinden van de nieuwe buren, bijvoorbeeld door geluidsoverlast. Maar het valt nu best mee. Het COA doet zijn uiter- ste best om de situatie zo prettig mogelijk te maken." Jan Bolten vindt dat wij met onze welvaart een steentje mogen bijdragen aan het welzijn van een ander. "Als wij op dinsdag aanko men met tien borden, zijn er altijd mensen die willen spelen. Som migen kunnen al schaken, ande ren willen het graag leren. Drie jongens uit Georgië zijn naar onze clubavond gekomen. We hebben eerst enkele uren geschaakt. Daar na hebben we over de geschie denis van hun land gepraat. We schaken ook regelmatig met een man uit Somalië, dan hoor je de meest afschuwelijke verhalen. Volgens mij accepteert Tienray de asielzoekers nu wel. Sommige asielzoekers helpen een handje mee in de buurt. Een groepje men sen helpt de buurtvereniging met het onderhouden van het kerkhof. Het is toch mooi als je elkaar kunt helpen." DE MEERLOPER De asielzoekers zijn tijdelijk in Tienray, dus nieuwe leden krijgt Schaakclub De Meerloper er niet door. Nu heeft De Meerlo- per zeven leden. De huidige club bestaat zo'n 15 jaar en is voort gekomen uit Schaakclub 't Matje, De leden van De Meerloper schaken wekelijks met een groep je asielzoekers in Tienray. dat bijna 30 jaar geleden werd opgericht. "Wij zijn zeven mannen van verschillende leeftijden. Onze club is kleurrijk, met onder andere een kunstenaar en een muzikant en we zijn echt een vriendenclub. Toen twee jaar geleden ons lid Marc Reijntjes stierf, was dat een grote klap. We hebben de jaarlijk se beker aan hem opgedragen: de Marc Reijntjes Bokaal. We organi seren leuke activiteiten, zoals een levend schaakspel. Na het schaken komen mooie discussies los, over politiek of filosofie. Het maakt niet uit of je al kunt schaken, we kun nen je het spel leren. Leden hoe ven geen contributie te betalen. We kijken aan het eind van het jaar of er iets stuk is, bijvoorbeeld een schaakklok, en dan delen we de kosten. Verder hebben we een interne competitie en spelen we ook tegen externe clubs of simul taan tegen bekende regionale schakers. Heeft u interesse? Loop dan op donderdagavond vanaf 20.15 uur bij 't Brugeind in Meerlo binnen en proef vrijblijvend de sfeer van onze gezellige club. Of bel naar 0478-691688." Venray in gepeperde brief aan provincie De keuze van de gemeen teraad van Meerlo-Wanssum voor De Helling als locatie voor de bouw van het multi functionele sportpark Noord, is in strijd met de in het ver leden gemaakte afspraken met het gemeentebestuur van Meerlo-Wanssum over het bor gen van de speerpunten. Dat schrijft het college van B en W van de gemeente Venray in een gepeperde brief aan Gede puteerde Staten van Limburg in Maastricht. In de brief op poten citeert het college van B en W van Venray onder meer uit de tussen beide gemeentebesturen gemaakte afspraken: 'Indien voorstellen voor borging niet van een sluitende financiële dekking zijn voorzien en/of niet passen binnen de oor spronkelijk hiervoor in de begro ting 2009 van Meerlo-Wanssum geraamde budgetten die in het kader van de splitsing overkomen naar Venray en/of leiden tot een structurele lastenverhoging van de (nieuwe) Venrayse begroting, dient over de dekking van het ontbrekende deel duidelijkheid en overeenstemming te bestaan alvorens het bestuur van Venray kan instemmen met de voorge stelde borging. Deze aanvullende dekking kan gevolgen hebben voor het splitsingsvoorstel van de financiën van Meerlo-Wanssum en behoeft in dat geval overeenstem ming van HSM (Horst aan de Maas, Sevenum en Meerlo-Wanssum, red.). Deze voorstellen zijn ook onderwerp van financieel toezicht van de provincie in het kader van de herindeling'. ONVOLDOENDE DEKKING Naast dit bestuurlijk-procedure le bezwaar heeft het college van B en W van Venray ook inhoudelijk grote problemen met het besluit van de raad van Meerlo-Wans- sum. Er is volgens het Venrayse gemeentebestuur 'financieel vol strekt onvoldoende dekking voor het voorstel en het legt daarmee onverantwoorde financiële risi co's bij Venray als rechtsopvolger van Meerlo-Wanssum en het kan derhalve niet ons fiat krijgen', aldus het college van B en W in de brief. Het Venrayse gemeente bestuur vraagt de provincie dan ook met klem om op grond van de Wet ahri (Wet algemene regels herindeling, red.) het besluit van de Meerlo-Wanssumse raad niet goed te keuren. Ook de colleges van B en W van Meerlo-Wanssum, Horst aan de Maas en Sevenum en de gemeenteraad van Venray heb ben de brief van B en W van Ven- ray ontvangen. GROEN LICHT Zoals bekend zetten de coali tiepartijen CDA, PvdA en GP'94 onlangs het licht op groen voor de bouw van een multifunctio neel sportpark aan De Helling, tussen de dorpen Meerlo en Wans- sum in. Ze hadden geen enkele moeite om in te stemmen met het voorstel van het college van B en W van Meerlo-Wanssum om extra geld bij te leggen om de aanleg van het zo gewenste sportpark mogelijk te maken. Vooral het multifunctionele karakter van het complex spreekt CDA, GP'94 en PvdA aan. Tevens krijgt het plan, volgens hen, alle steun vanuit de twee gemeenschappen en wordt met de bouw het accommodatie probleem van tal van verenigin gen, waaronder voetbalclub SV United, opgelost. Dat de kas van de gemeente Meerlo-Wanssum door deze nieuwe geldinjectie van 450.000 euro totaal leeg is, vonden de coalitiepartijen niet zo'n pro bleem. De gemeente Venray krijgt in ruil voor een nieuw sportpark immers het huidige sportpark op De Broekberg in Wanssum, dat in de toekomst mogelijk gebruikt kan worden voor woningbouw. Dat is toch een goede deal?, zo concludeerden zij eensgezind. Het verzoek van B en W van de gemeente Venray, om het voorstel aan te houden en over te dragen aan de 'nieuwe' gemeente Venray, werd door CDA, PvdA en GP'94 tijdens de laatste raadsvergade ring resoluut aan de kant gescho ven. Dat besluit leidde weer tot onbegrip en verbolgenheid bij het Venrayse gemeentebestuur. Maar hoe nu verder? Wat gebeurt er als de provincie het besluit van de Meerlo-Wanssumse raad niet goedkeurt? Wethouder Twan Jansen van de gemeente Venray: "Dan gaan we verder overleggen op basis van de oorspronkelijke afspraken en toezeggingen." De oudervereniging van basisschool Megelsheim maakt zich ernstig zorgen over de mogelijke komst van een umts-zendmast voor mobiele telefonie tegenover de school aan de Mgr. Jenneskensstraat in Meerlo. Dat schrijven Silvia Berghs en Ester Thiesen namens de ouder vereniging in een brief aan het col lege van B en W van de gemeente Meerlo-Wanssum. Volgens hen zijn er diverse wetenschappelijke onderzoeken gedaan naar de effec ten van umts-masten in de directe omgeving van scholen. 'En de uit slagen daarvan zijn niet eenduidig. Dat alleen al zou genoeg reden moeten zijn voor een gemeente om geen enkel risico te nemen. Het kan toch niet zo zijn dat uw college bewust kiest voor plaatsing van de umts-mast direct tegenover kinderopvang, peuterspeelzaal en basisschool. Een volledige genera tie van 0 tot 12 jaar zal dagelijks worden blootgesteld aan een zeer grote hoeveelheid schadelijke stra ling. Het lijkt ons onwaarschijnlijk dat de gemeente (lees: uw college) de mogelijke schadelijke lichame lijke en psychische gevolgen voor zijn rekening wil nemen', aldus de briefschrijvers. De oudervereni ging vindt, net als de ouderraad, dat de gemeente serieus moet kij ken naar vier alternatieve locaties die door KPN zijn aangegeven. De gekozen locatie aan de Mgr. Jen- neskensstraat in Meerlo is onge schikt, stellen de oudervereniging en de medezeggenschapsraad in de brief. Ook het schoolbestuur zet vraagtekens bij de beoogde plek voor de umts-mast. Wethou der Derikx (CDA, Ruimte) weet dat umts-masten niet onomstreden zijn. "Veel mensen vrezen gezond heidsrisico's als ze in de directe omgeving van zo'n mast wonen of werken, maar bewezen zijn die risico's niet", zo verklaarde hij onlangs tijdens de raadsvergade ring. "Volgens TNO heeft de stra ling geen gevolgen voor de volks gezondheid. Maar je hoort ook andere verhalen en er zit natuur lijk ook een emotionele kant aan het verhaal, waar we zeker naar moeten luisteren. Om die reden is de gemeente samen met de dorps raad serieus aan het kijken naar vier andere locaties die verder van de school af liggen." De gemeente Meerlo-Wanssum realiseert zich volgens Derikx echter tegelijker tijd dat umts nodig is om bij de tijd te blijven als het gaat om mobiele telefonie en mobiele netwerksy stemen. Met umts is het mogelijk om te internetten op mobiele tele foons, om de simpele reden dat de verzending van data veel sneller gaat dan met de aloude gsm-mast. Ook het bedrijfsleven is daar bij gebaat. Jubilerend Meerlo-Wanssum krijgt knallend einde Met een aantal feestelijke activiteiten staat de maand december voor inwoners, bestuurders en medewerkers in het teken van de opheffing en tevens het veertigjarig jubi leum van de gemeente Meerlo- Wanssum. Het klapstuk van de festiviteiten vindt plaats op vrijdag 18 en zater dag 19 december in zalencentrum 't Brugeind in Meerlo, waar voor alle inwoners van de gemeente Meerlo-Wanssum een feestelijk programma op stapel staat. "Met voor ieder wat wils", zegt Twan Kleeven van 't Brugeind, die samen met Marlies Janssen en Trudy Steeghs het initiatief nam om een jubileum- en afscheids feest te organiseren. Waarom het Meerlose trio de schouders onder het plan zette? "Nou, heel simpel", zegt Marlies Janssen. "We mogen de gemeente Meerlo-Wanssum toch niet als een nachtkaars uit laten gaan? Toen een eerdere poging om in augus tus van dit jaar een jubileum- of afscheidsfeest te organiseren strandde, hebben we besloten om onze krachten te bundelen. De insteek van ons is altijd geweest om een programma in elkaar te zetten met activiteiten voor alle doelgroepen. Dat is, volgens ons, aardig gelukt. We hopen dat de mensen er ook zo over denken." Het draaiboek staat momen teel in grote lijnen vast. Zo is de vrijdagmiddag bedoeld voor alle senioren in de gemeente Meer- lo-Wanssum, die in 't Brugeind van 14.00 tot 17.00 uur kunnen genieten van een optreden van het duo Um Um uit Horst en een goochelaar. Enkele uren later, van 19.00 tot 22.00 uur, staat de muziek centraal. "Met optredens van zangers uit bijna alle dorpen van de gemeente Meerlo-Wans- sum. Tegelijkertijd wordt in 't Brugeind een gezellige hobby- markt gehouden. Nee, dat wordt geen grote braderie, alleen lokale hobbyisten doen aan deze markt mee. Ze kunnen hun hobby laten zien en hun producten verkopen. Die eerste avond wordt feestelijk afgesloten door een joekskapel", zegt Trudy Steeghs. Op zaterdag 19 december begint het programma om 13.00 uur met een theatervoorstelling voor kinderen van 0 tot en met 10 jaar. "Die kunnen in groepen, met twee dorpen tegelijk, in 't Brug eind terecht", vervolgt Twan Klee ven. "Voor de jeugd van 11 tot en met 14 jaar organiseren we ver volgens een zeskamp, van 18.00 tot 21.00 uur, in de sporthal. Tij dens de zeskamp bieden diverse ondernemers uit de gemeente de aanwezigen een hartige versnape ring aan, zoals wafels met warme kersen en broodjes forel." Na de prijsuitreiking volgt het officiële gedeelte, de afsluiting van de gemeente Meerlo-Wanssum. "Dat doen we knallend, met vuur werk en fanfares die het 'Lang zal ze leven' blazen, waarna het feest wordt voortgezet met optredens van de bands Snormaal en Trade Mark in de zaal. Tegelijkertijd treedt in het café van 't Brugeind troubadour Peter van de Water uit Meerlo op. Ja, we hebben inder daad voor ieder wat wils. Het wordt een groot feest van en voor alle mensen", besluit Kleeven. Wens dorpelingen gaat eindelijk in vervulling In de bossen van Swolgen wordt momenteel door een aantal vrijwilligers van de plaatselijke dorpsraad hard gewerkt aan een nieuwe fiets pad. Dit pad wordt aangelegd op de Boabelsebosweg en sluit aan op het verharde fietspad op de Nieuwe Baan, dat loopt van Tienray richting Grubben- vorst en deel uitmaakt van de populaire knooppuntenroute. Het plan om het nieuwe fiets pad aan te leggen is niet nieuw. Twee dorpsbewoners, Pierre Maas en Pierre Aerts, gingen hiermee in 2002 al aan de slag, maar het werd bij de gemeente Meerlo-Wanssum vanwege bezuinigingen keer op keer niet gehonoreerd. Maas en Aerts dienden het idee vorig jaar opnieuw in bij de dorpsraad, die er meteen mee aan de slag ging. En met succes, vertelt vicevoor- zitter Eduard Maas. "Als dorpsraad zijn wij blij dat het nu eindelijk zover is dat fietsers van het ver harde pad gebruik kunnen gaan maken. De parallelweg, de Eike- lenbosserweg, is bedoeld voor het overige verkeer. Dit is ook zo met de desbetreffende grondeigenaren besproken." Het fietspad wil de dorpsraad officieel openen op za terdag 21 november. "Dit is ech ter nog onder voorbehoud, voor de afronding van het werk zijn we namelijk afhankelijk van het weer. De dorpsbewoners worden hier- Er werd deze week nog hard gewerkt aan het nieuwe fietspad in Swolgen. van in het dorpsblad op de hoogte gehouden. De opening wordt ver richt door de twee eerste initia tiefnemers, Pierre Maas en Pierre Aerts, die in Swolgen ook wel Jer en Jer worden genoemd." Voor de aanleg trekt het college van B en W van de gemeente Meerlo-Wans sum 14.000 euro uit. De plaat selijke dorpsraad betaalt 3000 euro uit het potje dat bedoeld is voor het realiseren van pro jecten uit het Dorpsomgevings- programma (DOP). De DOP's zijn deels gefinancierd door de gemeente. De familie Nab: bewoners van Huize Meerlo tot mevrouw Nab-Vermeulen en Frans Nab. Vl.n.r. H Nella. Bron: Heemkundevereniging Meerlo-Wanssum. rca 1960. Zittend erman, Sisca, Gerard en Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Jenny Derkx, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is. Artsen: Dr FJ.P van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat 1a, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30-17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meerlo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46, 5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Groene Kruis, Postbus 694 5900 AR Venlo www.groenekruis.nl Klantenservice: 088-61 088 61 (24 uur per dag bereikbaar) Groene Kruis maakt deel uit van De Zorggroep, www.dezorggroep.nl Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris:W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Slachtofferhulp Nederland Regio Zuidoost tel: 0900-0101 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermishandeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z. Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschappelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouwwerk of de Vrijwilligerscentrale. Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2009 | | pagina 12