De Nieuwe Snaar en Sarakasi Allstars "Apenfotografie is mijn passie!" 'V' -pi t'sxÉP' ■Ae-g Sixtees herleven met The Sparks Agenda Over de Tweede Wereldoorlog (8) Postume expositie Theo Kellenaers Eervolle PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 19 november 2009 - Pagina 11 PEEL EN MAAS Programma Schouwburg Venray Vibes: Sander de Koning uit Meerlo(3) - k jrLJ w .'y.y ff Welke fotograaf droomt er niet van om de ultieme foto te maken. Zidane die tijdens het WK voetbal een kopstoot uitdeelt en na een rode kaart het veld moet verlaten. Of in een veel verder verleden de aanslag op John F. Kennedy in Dallas. Momenten die in ieders geheugen gegrift zijn, maar slechts door een enkeling op de gevoelige plaats zijn vast gelegd. In samenwerking met Combi Dom Melskens in Venray presenteert Peel en Maas de komende maanden in de rubriek Vibes een aantal (amateur)fotografen van wie de hobby is uitgegroeid tot een fotobeleving. In deel 3 Sander de Koning uit Meerlo die apen- fotografie als zijn grote passie heeft. Wanneer ben je begonnen met fotografie? Toen ik 25, 26 jaar was en de kinderen klein waren ben ik bewust gaan fotograferen. Met de kinderen ben ik toen naar verschillende dierentui nen geweest en daar is mijn fascinatie voor dieren geboren. Het gedrag van met name een mannelijke gorilla en het observeren van zijn macht en kracht is werkelijk prachtig en om dat op de juiste manier vast te kunnen leggen is een absolute passie!" Waar fotografeer je mee? "In het grijze verleden ben ik begonnen met een Canonet 25, waarna ik snel ben overgestapt naar een reflex om beter te kunnen fotograferen. Daar naast gebruik ik de telelens om gorilla's beter te kunnen observeren. Nu ik met een digitale reflex fotografeer kan ik naar hartenlust schieten en ach teraf selecteren." Hoe ga je te werk? "'s Ochtends vroeg ben ik de eerste bezoeker omdat dan de apen het meest in hun natuurlijke element zijn. De rust die daar dan heerst, is prach tig. Zodra er hele families komen is het gedaan met de rust en ben ik klaar met fotograferen maar is het erg mooi om dan bijvoorbeeld naar het groeps gedrag van de hele groep te kijken. Zo ken ik bij voorbeeld de hele groep van de Apenheul. Laat mij daar een willekeurige gorilla zien en ik weet wie het is!" Wat is je geheim? "Hier kan ik kort over zijn: de achtergrond. Die is bepalend voor de kwaliteit van mijn foto's, voor wat betreft het onderwerp is het een kwestie van geduld om juist die ene foto te kunnen maken vanuit diverse hoeken. Ook mijn kennis van het gedrag van met name de gorilla helpt mij bij het maken van de mooiste foto's. Daarnaast houd ik het licht goed in de gaten." Wat zijn je mooiste foto's? "Afwijkende situaties waarbij een gorillajong erop uit trekt, en streken uit haalt die normaal (vooral door de moeder) niet geaccepteerd wordt. Zo heb ik een foto van een jong gemaakt die zich had afgezonderd van de groep. Die kans krijg je niet vaak omdat de moeder dan het jong corri geert." Wat hoop je nog te fotograferen? "Die vraag ligt voor de hand: Naar Congo om gorilla's in het wild te observeren en te fotogra feren. Dat is echt mijn ultieme droom! Net als 7 f?: Diana Foster van de film Gorilla's in the mist, dagen of zelfs weken een groep observeren in hun natuurlijke leefomgeving is mijn absolute droom. Het blijft en is dan ook een grote wens! Een absurdistische muziek theatervoorstelling met De Nieuwe Snaar, show/muziek theater Sarakasi Allstars en de literaire toneelvoorstelling Heren van de Thee. Schouw burg Venray heeft komende week drie voorstellingen op de cultuuragenda staan. De Nieuwe Snaar verzorgt op vrijdag 20 november vanaf 20.00 uur een optreden in de schouwburg. Sinds 1982 speelt De Nieuwe Snaar absurdistische muziektheatervoorstellingen. Vaak met een hoogst persoon lijke en poëtische benadering. De achterzijde hiervan bleef tot op heden braakliggend terrein. En die lacune wordt nu opgevuld in In oktober 2009 is het 65 jaar geleden dat Venray werd bevrijd. De Tweede Wereld oorlog heeft heel wat teweeg gebracht in Venray. De bom bardementen aan het eind van de oorlog hebben veel van het oude Venray verwoest. Ter gelegenheid hiervan is een dubbeltentoonstelling geor ganiseerd op twee locaties. In Museum 't Freulekeshuus ligt de nadruk op hoe de oorlog beleefd werd in Venray. Hier zijn veel gebruiksvoorwerpen, documenten over de regelge ving van de bezetter, dagboe ken, films en foto's te zien. Het museum van de Psychia trie heeft in het hoofdgebouw van de GGZ-NML een fototen toonstelling ingericht, waarbij de nadruk ligt op de beleving van de oorlog op de psychia trische instituten Sint Anna en Sint Servatius. In een serie artikelen wordt de Tweede Wereldoorlog belicht. Het kelderleven. Onder de diverse gebouwen, die op het St. Servatiusterrein gebouwd waren, lag een uitgebreid gangenstelsel. Die gebouwen, die niet op dit gangenstelsel waren aangesloten hadden wel hun eigen kelder. Oorspronkelijk waren die kelders en alle gangen bedoeld als extra bergruimte, voor levensmiddelen, voor cokes en steenkool voor de verwarming van de gebouwen maar ook dienden de gangen voor de talloze leidingen voor stoom, water en elektriciteit, deze waren veel gemakkelijker te bereiken, als het nodig mocht zijn. Toen het einde van de Duitse bezet ting naderbij kwam en er hevig gevochten moest worden om iedere meter grond, bleek dit gan- genstel ook een veilig onderko men te zijn voor de eigen patiën ten, de geëvacueerde patiënten uit Noordwijkerhout en de vele vluchtelingen uit Venray en omge ving. Bij de bouw van de kelders en het gangenstelsel was met dit feit vanzelfsprekend geen rekening gehouden: er waren geen sanitai re voorzieningen en er was geen verwarming. In de loop van 1944 waren er wel voorbereidingen getroffen om de kelders enigs zins leefbaar te maken maar voor de grote aantallen mensen, die er hun toevlucht zochten, was dit al gauw onvoldoende. Dat uitein delijk de kelders toch een veilige plek waren voor zovelen, was een groot compliment voor allen, die Foor 11, want achter de schreeu werige kleuren, voorbij het felle licht, waar men alleen nog een echo opvangt van wat eens een donderend feestgeraas was, sche mert een andere werkelijkheid, de B-kant van het leven en die is min stens zo interessant. Dit alles om het publiek via humor, ontroering, slapstick en melancholie eens stevig onder handen te nemen! Wederom een nieuwe stap in het verrassende universum van De Nieuwe Snaar. Op zondag 22 november kan men in de schouwburg een optreden bezoeken van show/ muziektheater Sarakasi Allstars. In de nieuwe voorstelling Kikwetu (way of life) worden de natuurele menten aarde, wind en water door in de vreselijk dagen alles gegeven hebben om de kelderbewoners de oorlog te laten overleven. Tegen de vierduizend mensen hebben, Jeffrey Spalburg In Gryphus in Vierlingsbeek kan men op vrijdag 20 november een cabaretvoorstelling bezoeken van Jeffrey Spalburg. In Gryphus speelt hij zijn eerste avondvullen de voorstelling Brommers Kiek'n. Spalburg vormde een duo met Najib Amhali, schreef de teksten voor Jörgen Raymann en beatbox- te voor Brainpower. In zijn eerste cabaretvoorstelling Brommers Kiek'n vertelt Spalburg over zijn jeugd in Twente en zijn leven van nu in de grote stad. Het optreden van Spalburg begint om 21.00 uur. Accordeonfestival Het Trio Buddiger houdt op zon dag 22 november een accordeon-/ harmonicafestival met open podi um in café Cox aan de Herstraat het maken van salto's op aanste kelijke ritmes nagebootst. Zij bou wen enorme 'mensentorens' en zij voeren vliegensvlugge danspasjes uit onder begeleiding van krach tige Keniaanse percussie. De show is, naast acrobatische hoogstand jes, gevuld met humor en muzi kale verrassingen, afgewisseld met zang en monologen. Door al deze aspecten is Kikwetu een voorstel ling met een circusachtig karakter en een hoog entertainment gehal te. De voorstelling is bedoeld voor iedereen vanaf tien jaar en de aan vang is 16.00 uur. In de schouwburg in Venray kan men op woensdag 25 novem ber vanaf 20.00 uur genieten van de literaire toneelvoorstel ling Heren van de Thee. Rudolf door de laatste heftige oorlogsda gen in de kelders door te brengen, uiteindelijk de Tweede Wereldoor log overleefd. in Horst. Aanvang 13.00 uur. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo is op zondag 22 novem ber weer van alles te doen, zoals stroop maken, smeden, hout snij den, zadelmaken, leerbewerken en manden vlechten. Kinderen mogen een pannenkoek bakken. Het museum is open van 11.00 tot 17.00 uur. 50+ Wandelen WSV De Natuurvrienden Mer- selo houdt op maandag 30 novem ber een groepswandeling van tien kilometer. De start is om 13.30 uur in Den Hoek aan het Groot dorp 99 bij de sportvelden. Het clublokaal is om 13.00 uur open. Er is een wagenrust. Kerkhoven voert strijd om in het woeste gebergte van de Preanger in Midden-Java een theeplantage te vestigen en tot bloei te bren gen. Hij wordt daarbij niet alleen tegengewerkt door de natuur, maar ook door zijn familie. Hij is zo verblind door zijn ambities dat hij niet ziet dat zijn vrouw Jennie naast hem verkommert. Pas als ze ten onder is gegaan, komt hij tot inkeer. Succes in de onderneming wordt betaald met ongeluk in het persoonlijke leven. De cast bestaat uit Cees Geel, Nienke Römer, Hajo Bruins, Oda Spelbos, Hein van der Heijden, Sandra Mattie, Dic van Duin, Dewi Reijs, Martin Willem van Duijn, Linde van den Heu vel en Yannick Noomen. Zie ook www.schouwburgvenray.nl. Altijd al wilde Theo Kellenaers, sinds 2001 bewoner van het toenmalige Van Goghinstituut in Venray, een tentoonstelling met zijn kunstwerken.Activiteitenbe- geleidster Riet Sanders beloofde hem er een, maar Kellenaers zal deze zelf niet meer zien. Hij over leed op 10 oktober en de exposi tie is een hommage aan deze kun stenaar die op 13 november werd geopend. Kellenaers uit Bergen is 62 jaar geworden. Op jonge leeftijd vertrok hij naar Tilburg om te studeren. Kort er na werd hij ziek, geestelijk ziek. Ruim veertig jaar heeft hij met hoge pieken en diepe dalen moeten leven. Een hoogtepunt was de komst van zijn dochter Viviane, met wie hij tot zijn dood een hechte band had. Hij ontdekte tijdens zijn ziekte zijn mogelijk heid om gevoelens op papier te uiten, in kunst om te zetten. Zijn mathematische instelling leverde enkele taferelen in Mondriaanstijl op, verder doen werken denken aan kunstenaars als Miro, Klee en Corneille. Maar in alle werken is er ook die typische Kellenaersstijl. Hij zocht met zijn schilderingen in krijt en wasco naar eigen uitdruk kingsvormen en kleurencombina ties: licht en donker, soms grillig, altijd uitgebalanceerd. Honderden werken maakte Kellenaers. Vele schonk hij aan familie en vrien den. Voor de nu begonnen ten toonstelling kon Sanders putten uit nog beschikbaar werk, maar ze kon ook her en der stukken lenen. Enkele tientallen werken, die een goed beeld geven van de veelzijdigheid van Kellenaers, han gen in het hoofdgebouw van het GGZ-instituut op het Servaaster- rein. De expositie is tijdens kan tooruren te bezichtigen tot 31 december. vermelding Ingrid Knelissen Voor haar serie foto's van bloe men heeft Ingrid Knelissen een eervolle vermelding ontvangen tijdens de uitreiking van de DIPP- Award 2009 in de categorie Vrij Werk. De DIPP-Award is een jaar lijks terugkerende prijs van de Dutch Institute of Professional Photography en staat hoog aan geschreven in zowel binnen- als buitenland. Knelissen was al eer der genomineerd en in 2007 won ze de bronzen DIPP-Award. Haar vrije werk is te zien op www. Meadowlands.nl. niet ontvangen? Bel 582877! Maand van de spiritualiteit November is de maand van de spiritualiteit. Het thema voor 2009 is wortel schieten. De vraag: Waar heb jij wortel geschoten?, biedt de kans om een breed scala aan levensverhalen in beeld te krijgen. Laat mensen wortelen in een tra ditie, met omlijnde kaders, vaste gebruiken en gewoonten. Die tra ditie is er zeker in het kloosterle ven. BiblioNu geeft twee filmtips in deze maand van de spiritua liteit. Into great Silence van de Duitse regisseur Gröning is een film met een meditatief karakter. Gröning was de eerste filmer die toestemming kreeg opnamen te maken binnen de muren van La Grande Chartreuse, het moeder klooster van de orde van de kar tuizers, gelegen in de buurt van Grenoble in de Franse Alpen. De kartuizers zijn een contemplatieve orde, ze leven als kluizenaars en mogen alleen tijdens de zondagse wandeling met elkaar praten. De film bevat geen commentaar of interviews, de enige muziek is het gezang van de monniken. De film zet je eigen gedachten in gang in plaats van dat hij de gedachten van de regisseur opdringt. De sobere benadering weerspiegelt de ascetische levenswijze van de monniken en is een monument voor de onthaasting, voor een levensstijl die bijna is verdwenen. Voor wie spanning verwacht bin nen de kloostermuren is er de filmtip The name of the Rose van regiseur Jean-Jacques Annaud en met Sean Connery in de hoofdrol. Het is een verfilming van het boek van Umberto Eco. Men kan het verhaal het best typeren als een historisch, filosofische detective. Historisch omdat het verhaal zich afspeelt op de grens van de Mid deleeuwen en Renaissance. Filo sofisch omdat de onvrijheid van het middeleeuwse, godgebonden denken in conflict komt met het nieuwe mensgerichte denken van de moderne tijd. Een detective, omdat een Engelse monnik een serie moorden probeert op te los sen in een klooster in Noord-Italië. Beide films zijn op dvd te leen bij BiblioNu. Kleiner Werk In het Koningskerkje in Vier lingsbeek wordt in het weekein de van 21 en 22 november een groepsexpositie gehouden. Dertien kunstenaars die in de afgelopen tien jaar in het Koningskerkje hebben geëxpo seerd, laten dan Kleiner WerK zien. Kleiner werK is een interes sante tentoonstelling. De ontmoe ting met werk van kunstenaars die eerder in het Koningskerkje exposeerden vormt een aardige terugblik op de afgelopen jaren. De stijl van werken valt te herken nen, maar is in klein formaat net weer even anders. Onder de noe mer Kleiner WerK vindt u in het Koningskerkje betaalbare kunst in de vorm van kleinere schil derijen, paneeltjes, collages en klein ruimtelijk werk. Soms met en soms zonder lijst. De deelne mende kunstenaars zijn Mieke Koenen, Ruth van de Pol, Ria van Eyk, Anni van Bokhoven, Paul Corvers, Maria Megens, Ans Ver dijk, Denny Baggen, René Ziedses des Plantes, Frans Megens, Pau- lien Korte, Martje Verhoeven en Majela Otto. Kleiner WerK is niet alleen een aantrekkelijke exposi tie om te zien maar is tevens een verkooptentoonstelling. Met de opbrengst kunnen ook in de toe komst exposities worden georga niseerd. De kunstenaars van het Koningskerkje werken van harte mee aan dit KunstKoopWeekend. Door hen wordt 25 procent van de opbrengst van de verkochte werken aan het Koningskerkje beschikbaar gesteld. Het Koningskerkje aan de Spoorstraat in Vierlingsbeek is geopend op zaterdag van 13.00 tot 17. 00 uur en op zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Ladies Night In de bioscoop van Venray wordt op woensdag 25 novem ber een Ladies Night gehouden. De inmiddels langverwachte film, Komt een Vrouw bij de Dok ter, naar het boek van de auteur Kluun, wordt deze avond ver toond. Deze Ladies Night is al voor driekwart volgeboekt. Dus, wie naar deze speciale Ladies Night wil, dient snel te reserveren. Meer informatie staat op www.luxor- venray.nl. Verder is de eerst film voorstelling van Theo Maassen te zien zijn. Na een tournee vol uit verkochte zalen krijgt, Zonder Par don, de theatershow van Maassen, een vervolg in de bioscoop. Voor de registratie maakt regisseur Norbert ter Hall gebruik van maar liefst tien camera's. Hierdoor komt de toeschouwer veel dichterbij dan in het theater. Zonder Par don draait dinsdag 24 november vanaf 20.15 uur en op woensdag 2 december vanaf 20.15 uur. De rock-'n-rollformatie The Sparks gaat op zaterdag 21 novem ber zoals elk jaar een optreden verzorgen in café/zaal De Evenaar aan de Merseloseweg. Ze brengen tijdloze covers uit vooral de jaren '60 en begin jaren '70 met de sounds van onder andere The Shadows, The Beatles Creedence Clearwater Rivival en The Rolling Stones. De geschie denis van The Sparks begint zo rond de jaren 1963/1964 als een paar jonge rockers besluiten om samen muziek te gaan maken. In het begin werd er geoefend met oude radio's als versterkers en bestond het repertoire uit klas siekers van de Engelse gitaarband The Shadows. Na de intrede van de beatmuziek veranderde het repertoire en werd een zanger gevonden in de persoon van Ben Hermsen uit Venray. Naarmate de band populairder werd volgden er optredens met groepen als The Searchers, The Fortunes en Dozy Beaky Mick and Tich. Vanaf 2006 bepalen de tweeling Bennie en John Hermsen het gezicht van The Sparks. In 2008 bestond de band 45 jaar. Dit werd gevierd met het uitbrengen van de derde volwaar dige cd. Zaterdag gaat de band bewij zen dat haar muziek tijdloos is en garant staat voor een avondje six- tees. Vanaf 21.00 uur zijn de deu ren van De Evenaar geopend. een abonnement waard Kunst Cultuur i A vrijdag tussen 9.00-17.00 uur

Peel en Maas | 2009 | | pagina 11