Brukske loopt niet warm voor Van der Laan Oooh, kom er eens kijken Balkenende steunt lijsttrekkers E PvdA wint verkiezingen Raayland Politieke speerpunten van inVENtief zijn sterk 'Geen lagere grondprijs dorpen' Kletske Mark Rutte in Venray PEEL EN MAAS Donderdag 12 november 2009 - Pagina 7 PvdA-minister op bezoek in de wijk Zaterdagochtend om vijf voor elf stopt er een Mercedes voor de ingang van wijkcen trum de Kiosk. PvdA-minister Eberhard van der Laan stapt uit en wordt ontvangen door enkele lokale partijgenoten, getooid met rode petjes en sjaals. In het zaaltje in het wijkcentrum blijven de meeste stoelen angstvallig leeg. Naast een twaalftal PvdA'ers, twee mensen van het wijkplatform en Ed Cadirci is er slechts één inwoner van Brukske present, en dat is Henk ('uw betrokken burger') Elegeert. Volgens wethouder Elly van Dijck zijn er zo weinig mensen omdat de wijkbewoners via het bulletin al allemaal goed geïnfor meerd zouden zijn. Projectleider Jos Meijboom houdt een korte presentatie over het masterplan. De minister van Wonen, Wijken en Integratie - tussen de PvdA- wethouders Van Dijck en Jansen in gezeten - luistert aandachtig. Ondertussen druppelt er nog een handvol mensen binnen, onder wie een bewoner uit Landweert. Die gaat ineens recht voor de minister staan. "Waarom komt u niet naar Landweert?", vraagt de man. "Brukske staat steeds in de krant en krijgt heel veel geld. Maar de echte criminaliteit gebeurt in Landweert", houdt hij Van der Laan voor, die inmiddels ook is gaan staan. De man uit Landweert vertelt over de talloze keren dat jongeren de ruiten bij hem hebben ingegooid. "Mijn kleinkinderen zijn daardoor vorig jaar met kerst niet bij opa en oma geweest. Mijn vrouw zit iedere dag trillend in de huiskamer. Maar ze blijven van mij en mijn gezin af. Desnoods ga ik een jaar de bak in." De minister onderbreekt de man en vraagt of hij de politie heeft gewaarschuwd "Ja, maar de politie doet niks. Ze zeggen dat het wel meevalt. U zult Roel Coppus van de politie ook wel kennen", zegt de man. "Nee, die ken ik niet", reageert Van der Laan. "Ik ben pas een jaar minister. Maar de politie moet ze aanpak ken. Die jongeren horen 's avonds niet op straat rond te hangen en zeker geen mensen te bedreigen." Ondertussen vinden de PvdA'ers dat het tijd is om te vertrekken. "Zie je wel", zegt de man. "Ze staan op en hebben geen zin om te praten." Twan Jansen belooft een gesprek op het gemeentehuis met hem en de burgemeester. Daar neemt hij geen genoegen. "Ik wil dat de minister er ook bij is." Dat kan Van der Laan niet toe zeggen. "Maar als het nodig, is dan kom ik terug naar Venray. Om te zien of het dan beter gaat. Want u heeft hulp nodig." Petra van Duijnhoven, voorzit ter van het wijkplatform, wil er nog wel iets over zeggen. In haar groene trui - ze is pas CDA-lid - steekt ze af bij al die rode PvdA- ers. Ze vindt het doodzonde dat de stadswachten uit de wijk zijn verdwenen."Want een stadswacht is belangrijker dan tien politie wagens. Een stadswacht kan bij die man op de stoep gaan zit ten en wachten tot die jongeren komen. En dan proberen met ze in gesprek te gaan." Het gezelschap loopt naar bui ten om in het winkelcentrum de andere PvdA'ers te helpen met campagnevoeren. Van der Laan steekt snel een sigaret op en deelt ballonnen en rode rozen uit. Hij spreekt mevrouw Brekelmans aan. Zij heeft zojuist boodschappen gedaan bij de C1000. "In woon al 35 jaar in Brukske. En het bevalt goed bij mij in de straat", zegt ze. Ze krijgt een rode roos. "Leuk hè", zegt een stralende Elly van Dijck. Dan komt Pieter Gijsbers plot seling aanlopen. "Ik kom toevallig voorbij", zegt de Dingus-voorzit- ter, die direct de kans aangrijpt om met Van der Laan in gesprek te gaan. "Want ik ben heel boos." Druk gebarend doet Gijsbers de minister uit de doeken hoe in Venray de vork in de steel steekt. "U heeft niets gezegd, waarmee ik het niet eens ben", zegt de minister, die de hand schudt en een PvdA-roos aanbiedt. Gijsbers glundert. Henk Elegeert krijgt een ballon aangeboden, maar die wei gert hij. "Geef mij maar zo'n rode pen. Daar kan ik tenminste wat mee", zegt Elegeert. Van der Laan is beroerdste niet en overhandigt de pen. Weer iemand tevreden gesteld. Het gezelschap loopt nog even door het winkelcentrum om bij Andalucia naar binnen te gaan. "Welkom in onze winkel", zegt Hamadi Mekran hoffelijk. Van der Laan deelt complimenten uit. "De zaak ziet er keurig uit. U heeft een heel mooie winkel." Mekran glimlacht. "Dank u wel en nog een fijne dag verder." Voor Andalucia valt een Surinaams jongetje van zijn fiets. De minister helpt hem overeind. "Wat een mooie fiets heb jij." Ondertussen heeft de minister nog maar een sigaret opgestoken, terwijl hij wordt bijgepraat over Brukske door zijn Venrayse par tijgenoten. "Het is best een leven dige wijk", vindt de bewindsman, terwijl hij rondkijkt en wijst naar de flats aan de Kiosk. "Dat ziet er toch pico bello uit." Als afsluiting wordt er een nog een groepsfoto genomen voor de rode Londense dubbeldekker die de PvdA voor deze campagnedag heeft inge huurd. Na bijna anderhalf uur vertrekt de minister weer op weg naar Venlo, de volgende halte. VERLINDEN JUWELIER Minister-president Jan Peter Bal kenende heeft vorige week don derdag een werkbezoek gebracht aan Noord-Limburg. Balkenende werd ontvangen op het bouwop leidingsinstituut Horst waar hij, samen met leerlingen, de eerste steen legde van een project hui zenbouw. Verder is het gezelschap naar Zorgboerderij De Wielewaal gegaan in Venlo, om uitleg te krij gen over de zorg die de boerderij biedt aan haar cliënten. Het bezoek stond ook in het teken van onder steuning voor de vier CDA-lijst- trekkers. Vanwege de herindeling zal op 18 november de gemeente raadsverkiezingen gehouden wor- den in vier gemeenten in Noord Limburg. De lijsttrekkers Gerda van Stelten-Houterman (Venray), Marloes Absil (Peel en Maas), Jos Teeuwen (Venlo) en Leon Litjens (Horst aan de Maas) hebben allen de gelegenheid gehad om met de minister-president van gedachten te wisselen over de campagneac tiviteiten en de aankomende ver kiezingen. De PvdA is de winnaar geworden van de schaduw verkiezingen van het Raay land College. Op woensdag 4 november mochten alle leer lingen vanaf het derde leer jaar hun stem uitbrengen. De volgende zetelverdeling rolde uit de bus: PvdA acht zetels, CDA zes, VVD vijf, SP drie, PP2 twee, Samenwerking twee en inVENtief een. Opvallend is dat de drie lokale partijen matig scoorden. In totaal waren er 1416 leerlingen opgeroe pen met een persoonlijke stempas. Tussen 9.00 en 13.00 uur ging een mobiel stembureau bij alle klassen langs. 849 leerlingen brachten hun stem uit, goed voor een opkomst van 60 procent. Opvallend is dat liefst 42 stemmen ongeldig waren. Van de 807 geldige stemmen gin gen er 220 naar de Partij van de Arbeid. Het CDA was goed voor 185 stemmen en de VVD scoorde er 152. inVENtief sloot de rij met 28 stemmen. VVD-lijsttrekker Inge borg de Barbanson is het meest populair op het Raayland College. Zij behaalde 86 stemmen, gevolgd door Bert Linskens (PvdA) met 68 stemmen. Op de derde plaats ein digde verrassend Ahmet Kocyigit. Het 'zwijgende' Turkse raadslid, door de PvdA teruggezet naar de elfde plaats, was goed voor veer tig stemmen. De top vijf wordt gecomplementeerd door Gerda van Stelten (CDA) en Elianne Sweelssen (SP) met respectieve lijk 34 en 30 stemmen. Anders Sterk De stichting Anders Sterk is een stichting voor ouders van kinderen met een GGZ-problematiek, zoals AD(H)D, autisme en aan autisme verwante stoornissen. Op woens dag 25 november houden zij een oudercontactavond. Het thema is Onder curatele stellen en het bewindvoerderschap. De avond duurt van 19.30 tot 21.30 uur en wordt gehouden in restaurant De Tambourin aan de Stationsweg in Venray.Voor meer informatie: Marga Steinmann, telefoon (0485)517217 e-mail info@anderssterk.nl. Zie ook www.anderssterk.nl. Het college van B en W ziet op dit moment geen argu menten om voor meer kerk dorpen een lagere grondprijs te vragen dan in Venray zelf. Ook is er geen reden om een grondprijs voor sociale koop woningen in te voeren. Dit is de conclusie die het college voorlopig trekt uit het gedane onderzoek. Burgemeester en wethouders trekken voorlopig de conclu sie dat invoering van een lagere grondprijs in (een aantal van) de kerkdorpen niet leidt tot een dusdanige stimulering van de woningbouw dat de nadelen van een grondprijsverlaging daaraan ondergeschikt zijn. Een definitieve beslissing hierover neemt het col lege nadat de pilot in Vredepeel is afgelopen. In Vredepeel is als pilot tijdelijk de grondprijs verlaagd tot 190 euro per m2. Deze pilot duurt tot 1 juli 2010. Het besluit bete kent dat tot 1 juli 2010 de grond prijzen van 2009 gelden; de grond prijzen worden tot die datum niet gewijzigd. Ook is onderzoek gedaan naar het invoeren van een Minister zegt Brukske steun toe Venray krijgt vermoedelijk twee miljoen euro staatssteun voor de aanpak van de wijk Brukske. Dat zei minister Van der Laan (PvdA) zaterdag tijdens een werkbezoek aan de wijk. Brukske hoort niet bij de veertig landelijke Vogelaar-wij ken. Maar de wijk maakt wel kans bij een nieuwe regeling, voor de zogeheten 40+ wijken. Van der Laan prees de wijkaan pak. "De plannen zijn kansrijk. Daarom willen we ze ondersteu nen", zei de minister. "We moeten samen de problemen oplossen. Ik weet dat niet alles snel en tegelijk kan. Het is vooral een kwestie van stug volhouden." Wethouder Twan Jansen was blij met de toezegging: "Een mooie steun in de rug. De kans is groot dat we die 2 miljoen euro krijgen." Op zaterdag 14 november houdt de afdeling Venray van de VVD de afsluitende campagnedag voor de gemeenteraadsverkiezin gen. Van 12.00 tot 14.00 zijn de leden aanwezig in het centrum van Venray, samen met de Tweede Kamerleden Paul de Krom, Atze Nicolaï en Brigitte van der Burg. Van 14.00 tot 16.00 is er een inloop in de foyer van de schouw burg. Van 14.00 tot 15.00 zijn ook fractievoorzitter Mark Rutte en Tweede Kamerlid Frans Weekers daarbij aanwezig. Onder de aan wezigen worden twee kaartjes verloot voor de avondvoorstelling van Arie Koomen, diezelfde avond. Iedereen is van harte welkom. Wouter Bos te gast in Venray Zaterdag 14 november trek ken de PvdA-kandidaten voor de gemeenteraad met hun verkie zingsdubbeldekker naar de kernen Wanssum, Oostrum en Leunen en het centrum van Venray. U kunt met hen in gesprek gaan over de komende gemeenteraadsverkie zingen en u krijgt informatie over het verkiezingsprogramma 'Aan de slag'. Om 14.00 uur wordt vice- premier Wouter Bos door de PvdA Venray ontvangen op de Grote Markt in Venray. In november 2007 was Wouter Bos al in Venray te gast tijdens de presentatie van het Masterplan Brukske. Samen met lijsttrekker Bert Linskens en de andere kandidaten gaat hij graag met de centrumbezoekers in gesprek over actuele thema's. Het programma van zaterdag 14 november ziet er als volgt uit: 10.00 - 11.00 uur Wanssum (nabij C1000); 11.00 - 12.00 uur Dorps plein Oostrum; 12.00 - 13.00 uur Centrum Leunen; 13.00 - 17.00 uur Grote Markt centrum Venray met een bezoek van Wouter Bos tussen 14.00 en 15.30 uur. Fotograaf Marcel Aerts baalt Hij baalt er echt van. Fotograaf Marcel Aerts uit Leunen kreeg vorige week donderdag de bood schap van de NCRV dat zijn tv- debuut op Nederland 1 is uitge steld. Hij maakte een fotosessie van twee personen die meedoen aan het nieuwe programma DNA onbekend. Die reportage zou vorige week donderdagavond worden uitgezonden. "Maar helaas is de uitzenddatum verschoven, het is nog niet bekend of en wan neer de reportage nu op tv komt", zegt Aerts. In het programma DNA onbekend draait het om duidelijk heid omtrent familiebanden. Met het DNA-bewijs op zak onthult presentatrice Caroline Tensen aan het eind van de uitzending of iemand bijvoorbeeld zijn of haar biologische vader is of niet. lagere grondprijs voor sociale koopwoningen. Hieruit volgt dat de gemeente geen lagere grond prijs invoert omdat in Venray zelf voldoende aanbod bestaat in het segment sociale koopwoning. In de kerkdorpen bestaat op dit moment geen vraag naar sociale koopwoningen. In 2010 staat een nieuw woningmarktonderzoek gepland. Mocht dit tot andere inzichten lei den, dan onderzoekt de gemeente opnieuw of de invoering van een lagere grondprijs voor soci ale koopwoningen nodig is. De gemeente Venray kent wel aparte, lagere grondprijzen voor sociale grondgebonden huurwoningen en voor sociale huurappartemen- ten. Het college wil in de raads vergadering van 15 december met de gemeenteraad overleg voeren over zijn voorlopige standpunt ten aanzien van verdere grondprijsdif ferentiatie. Dinsdag 14 juli 19.00 uur t/m woensdag 18.00 uur (herhaling om het uur) Items: Vooruitblik verkiezingen Gemeentepraat Intocht Sinterklaas Uitzending gemist? Kijk op www.peelenmaastv.nl Verkiezingen In de gemeente Venray wordt op 18 november een nieuwe gemeenteraad gekozen door alle inwoners van het nieuwe Venray, dat per 1 januari 2010 wordt uitgebreid met Blitter- wijck, Geijsteren en Wanssum. Aangezien het aantal inwoners van het nieuwe Venray op 1 januari 2010 boven de 40.000 komt, heeft dat gevolgen voor het aantal raadsleden. Nu telt Venray er 25. Bij de gemeenteraadsverkiezing in november komen er 27 zetels vacant voor de zeven partijen die in Venray deelnemen aan de ver kiezingen. In totaal staan er 154 kandidaten op de lijst. Op woens dagavond 18 november worden de uitslagen van de gemeente raadsverkiezing bekendgemaakt en dan weet men wie de nieuwe gemeenteraadsleden voor Ven- ray zijn. De bekendmaking vindt plaats in aula C van het Raayland College in Venray. De eerste uit slagen worden verwacht rond 22.00 uur. Vanaf 21.45 uur zijn alle belangstellenden welkom. Aula C is helemaal ingericht om alle belangstellenden te ontvangen en de aanwezigen kunnen de uitsla gen van de diverse stembureaus volgen op vier grote schermen. Om het thuispubliek te voor zien van de uitslagen en commen taar, gaat Omroep Venray in een rechtstreekse uitzending verslag doen van de gemeenteraadsverkie zingen 2009. Omroep Venray is via de ether te ontvangen op 90.2Mhz en via de Kabel op 87.5 Mhz. Foutje In Peel en Maas van vorige week werd in het artikel 'Twee partijen minder' op de voorpagina gemeld dat bij de verkiezingen van 7 maart 2006 8.074 mensen naar de stembus gingen in Venray. Dit aan tal klopt echter niet, het waren er namelijk 10.000 meer: 18.074 kie zers. Bij de opmaak van de krant is de '1'weggevallen. Beste miniatuurpaard Voor de eerste keer in de geschiedenis van de Amerikaanse organisatie AMHA (American Miniature Horse Association) voor miniatuurpaarden heeft een bui tenlandse eigenaar de felbegeer de trofee World Supreme Halter Champion op de wereldshow in Dallas (USA) gewonnen. Het paard Philia Majestic Majesty, in bezit van Tina Fisseler van TF American Mini ature Horse Stables in Heide, werd met deze prestigieuze prijs geëerd. Het betekent dat Fisseler het beste Amerikaanse miniatuurpaard van de tiendaagse wereldshow in Dal las in bezit heeft. Net als in andere jaren werden ook in 2009 de beste paarden (in totaal circa 1000) door een deskundige jury beoordeeld. Naast dit fantastisch succes wist Tina Tisseler van TF American Mini ature Horse Stables een wereldtitel bij het rijden en diverse vicewe- reldkampioenschappen in diverse klassen te behalen. SP Venray houdt AOW-tour De afdeling Venray van de SP houdt op vrijdag 13 november een AOW-tour. Doel van deze tour is om te protesteren tegen het kabi netsplan om de AOW-leeftijd te verhogen van 65 naar 67 jaar. De SP vindt dat een beschaafd land zijn ouderen hun welverdiende rust gunt en een pensioen van staatswege. Op onderstaande plaatsen stopt de bus, er is muziek en iedereen heeft de mogelijk heid om de petitie te tekenen. Belangstellenden kunnen tevens in gesprek gaan met de SP-leden en met Fons Luijben, woordvoer der voor ouderenbeleid, AOW en pensioenen. Route en tijden van de AOW-tour: 15.00 vertrek in Ven ray, 15.15-15.45 uur Ysselsteyn bij Coop, 16.00-16.45 uur Wanssum C-1000, 17.00-17.45 uur winkel centrum Brukske, 18.00-20.00 uur Centrum Henseniusplein.Voor vra gen en meer informatie kan men terecht bij H. Rademacher via e mail hura@tomaatnet.nl. Heeft U de nieuwe agenda voor 2010 al in huis? In som mige gezinnen is het goed gebruik dat ieders afspraken op de weekkalender in de keu ken worden gekalkt. Die agen da's en kalenders hebben in de laatste jaren een belangrij ke verandering ondergaan. En die verandering zegt iets over ons leven. Op de meeste kalenders van 2010 staat de zondag als laatste dag op elk blad. Heel wat week kalenders begonnen vroeger juist met de zondag. De rustdag was niet de laatste, maar de eerste dag van de week. Voor het Joodse volk was de zaterdag, de sabbat, de laat ste dag van de week. Dat was hun rustdag, rust na het werk. Voor de christenen, voor de mensen van het nieuwe verbond, werd de eer ste dag van de week de rustdag: de dag om het leven als geschenk te vieren. En op onze huidige kalen ders hebben we de zondag van boven naar beneden geduwd: van de eerste naar de laatste plek. "Waar maakt de deken zich nou weer druk om", zal de geachte lezer misschien denken. "Waarom is dat nou zo belangrijk dat de eer ste dag van de week de rustdag is en niet de laatste? Dat maakt toch niet uit!" Toch wel, beginnen met de rustdag laat ons zien dat we als christenen geloven dat ons leven niet alleen van ons en ons werken afhangt. Ons leven mag beginnen met het besef dat deze wereld - en dus ook wij - in eerste instantie Gods werk zijn. En dat kan voor onze blik op ons eigen bestaan al een groot verschil maken. We leven in een wereld waarin we denken het leven in eigen hand te hebben, dat we ons leven zelf moeten maken, dat we ons moe ten waarmaken en dat we onszelf zo duur mogelijk moeten verko pen. En daarna komt de rust pas. De eerste dag van de week als rustdag nemen, laat ons beseffen dat ons leven en werken bij God begint. Hij wil ons vanaf de eerste dag zijn rust, zijn vrede geven om alles wat de doordeweekse dagen brengen, te kunnen dragen. De weekdagen van werken en ploete ren: we staan er niet alleen voor. Leven vanuit de zondag, vanuit zijn Woord, kan ons rust en kracht geven om te dragen wat het door deweekse leven van ons vraagt. Hij gaat met ons mee, vanaf de eerste dag. Zodat we er niet alleen voorstaan. Deken Smeets, Venray. ADVERTORIAL Neem nu de ongelooflijke politieke hypocrisie rondom de megalomane verbouwing van het gemeentehuis voor 30 miljoen euro, zegt lijsttrekker Tino Zand bergen. Aan het begin van de raadsperiode heeft inVENtief meer dan duidelijk het slecht onderbouwde en veel te dure verbouwingsplan (circa 100.000 euro per ambtenaar!) als enige partij ter discussie gesteld. Niet zo maar op basis van kreten, nee wel dege lijk onderbouwd. Ook de enquête gehouden onder de Venrayse bevol king gaf een zeer duidelijk signaal vanuit de samenleving. Maar kort voor de verkiezingen zijn verschillen de partijen 180 graden gaan draaien. De tegenargumenten die nu worden aangedragen zijn gekopieerd met dank aan inVENtief. De oude politiek is kennelijk benauwd dat de kiezer dit politieke gebrek aan realisme zal afstraffen. Het accommodatiebeleid is even eens zo'n gotspe, aldus Cees de Vocht. Op dit dossier sneuvelt een PvdA wethouder, maar zijn opvolger bakt er ook niets van. Beleidsnota's te over, maar geen garen op de klos voor de verenigingen. Deze coalitie laat voor duur geld een multifunc tioneel accommodatieplan (MFA) maken, communiceert vervolgens slecht hierover met de verenigingen en stelt na enige jaren vast dat het financieel niet haalbaar is waarna het gehel plan afgeblazen wordt. Onno dig geld weggegooid en verenigingen met frustraties achterlatend. Maar plotsklaps, vóór de verkiezingen doet de verantwoordelijk PvdA wethou der toezeggingen en neemt de regie weer over. Het oog valt dan ineens op tennishal de Schaapskooi. Deze oude en tot op de draad versleten hal moet dan nog wel even aangekocht en opgeknapt worden. Met populisti sche incidenten politiek worden de verenigingen weer weggestuurd. Wat inVENtief ook dwars zit, is de boycot van de PvdA en CDA om deel te nemen aan een proef voor gratis openbaar vervoer voor senioren in de daluren, zegt Wil Mutsaers. Reeds in december 2006 is het onderwerp "gratis openbaar vervoer in Venray" door inVENtief onder de aandacht van de Venrayse politiek gebracht door middel van een initi atiefvoorstel. Er was in die tijd zelfs een goede mogelijkheid om deel te nemen aan een door de overheid gesubsidieerde proef. Helaas wilde het college daaraan niet meewerken. inVENtief volhardt echter in haar pogingen om haar doel te bereiken omdat het mes dan aan meerdere kanten gaat snijden. Zoals het nu is vervoert Veolia in de daluren alleen maar lucht Het programma van inVENtief laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Het doel is onder andere een beter Venray waarin de burger weer centraal staat. De zwevende kiezers en de spijtoptanten van de politieke partijen in de coalitie en die van de landelijke partijen die niet in Venray vertegenwoordigd zijn, zullen de weg naar inVENtief weten te vinden is de stellige overtuiging van deze enthou siaste groep Venraynaren.

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7