Dubbel verkiesbaar Albayrak kweekt goodwill bij Turkse gemeenschap Jan Loonen kandidaat wethouder voor CDA? Venray wil ambulances in brandweerkazerne CDA en PP2 meest actief in dorpen iedereen 1 Subsidie voor kopers woningen Venray wil ambulances stallen in brandweerkazerne 1 r fa 6 Óe Gunhoek ook voor uw tuin De Hoveniers M-nsnm cart L. Boe ve niers PEEL EN MAAS Donderdag 12 november 2009 - Pagina 5 Kees van de Molengraft en Ed Stevens in Leunen Voor Kees van de Molen graft en Ed Stevens wordt woensdag 18 november een dubbel spannende dag. Ze kunnen namelijk twee keer gekozen worden, zowel voor de gemeenteraad als voor de dorpsraad van Leunen. In Leunen wordt gelijktijdig met de gemeenteraadsverkiezingen de nieuwe dorpsraad gekozen. Secre taris Ed Stevens is een van negen dorpsraadleden die herkiesbaar zijn. Hij staat ook als nummer tien op de lijst van de PvdA. Kees van de Molengraft is een van de vier nieuwe kandidaten voor de dorps raad. Hij is tevens lid van inVEN- tief en staat op de vierde plaats op de lijst van de lokale partij. Mocht Ed Stevens onverhoopt in de gemeenteraad worden geko zen, dan stopt hij - noodgedwon gen - bij de dorpsraad. "Dat staat zo in onze statuten. Iemand uit de dorpsraad mag niet tegelijkertijd in de gemeenteraad zitten. En dat vind ik een goede zaak", zegt Ste vens. Hij weet dan het in andere dorpen (zoals Oirlo, Veulen en Ysselsteyn) wel is toegestaan. "Maar die dubbele pet op past niet goed. Zo heeft de dorpsraad voorzitter van Ysselsteyn (CDA- raadslid Sieb Nijssen, red.) tegen de dorpsraad van Leunen gestemd in de kwestie over de ruimtelijke visie. Zoiets willen wij voorko men" Ed Stevens is al van jongs af aan politiek actief. Vooral in de hoogtijdagen van de PSP en de vredesbeweging. De PSP ging later op in GroenLinks, maar daar is de Leunenaar nooit lid van geweest. "Enkele PSP'ers zijn ook lid geworden van de SP. Maar ik heb een partij gezocht die echt mee bestuurt. Ik wil niet alleen 'nee' zeggen en overal tegen stemmen. Ik hoop niet alleen de spreekbuis van Leunen te zijn, maar ook van de WSW'ers" Stevens heeft helemaal van onderaf carrière gemaakt bij NLW-bedrijven. Hij is voorzitter van de WSW-raad. "Het is goed dat er meer arbeiders bij de PvdA komen", vindt hij. "Het moeten niet alleen ambtenaren of mensen uit de zorg of het onderwijs zijn. En voor mij mag de partij ook wel wat linkser. Wat progressiever kan geen kwaad." Na de strubbelingen met de gemeente over de ruimte lijke visie van Leunen, besloot de dorpsraad vervroegde verkiezin gen uit de schrijven. Drie leden stelden zich niet meer beschik baar gesteld voor een nieuwe ter mijn van vier jaar: Remie van de Craats, Rob van Gameren en Ton Smets. Naast de negen zittende dorps raadleden die door willen gaan, zijn er vier nieuwe kandidaten: Ger Litjens, Wil Loenen, Kees van de Molengraft en Henri Peters. De inwoners van Leunen kun nen minimaal één en maximaal dertien kruisjes zetten op het stembiljet. De verkiezingscommis sie had gehoopt op zo'n twintig kandidaten, zodat er ook echt wat te kiezen valt. Het zijn er slechts dertien geworden, die in principe allemaal in de dorpsraad komen. Of iemand moet zo weinig stem men krijgen, dat ie zich vrijwillig terugtrekt. Voor de dorpsraad heb ben de verkiezingen een breder doel. Het is tevens een peiling of er bij de Leunse bevolking vol doende draagvlak voor is. Venrayse Turken voeren levendige discussies in eigen taal met staatssecretaris «4 Een uur en een kwartier is Nebahat Albayrak, PvdA- staatssecretaris van Justitie, maandagmiddag te gast in het ontmoetingscentrum aan de Beukenlaan. Tijdens het korte bezoek kweekt ze veel good will bij de veertig aanwezige Turkse mannen. In hun eigen taal bestoken ze Albayrak met allerlei prangende vragen. De staatssecretaris gaat geen enkel 'moeilijk' onderwerp uit de weg. Of het nu gaat over de strengere eisen aan inburge ring en huwelijksmigratie, of de toetreding van Turkije tot Europa. Na afloop wil iedereen met haar op de foto. Ook daar biedt Albayrak alle gelegenheid toe. Dan vertrekt ze met haar politiek assistente in de gereedstaande Audi naar Venlo, waar de volgende verkiezingsbijeenkomst wacht. Twee Turkse mannen van een jaar of veertig kijken haar na. "Ja, heel goed dat zij hier is geweest", zegt de een. "Wij hebben veel informa tie van haar gekregen. Iedereen kon het begrijpen omdat het in onze eigen taal was. Dat is vaak een probleem. Ik kan redelijk Nederlands praten en verstaan, ongeveer zeventig procent. Maar bij moeilijke woorden volg ik het niet meer." De ander knikt. "Ik niet goed in Nederlands", stamelt hij. Nebahat Albayrak is geboren in 1968 in Sarkisla. Haar vader werkt dan al in Rotterdam als steigerbou wer. In 1970 verhuist het gezin naar Nederland. Nebahat haalde haar atheneum-diploma en stu deerde internationaal en Europees recht in Leiden. Zij is de rijzende ster bij de PvdA. Bij de Tweede Kamerverkiezingen in 2006 staat ze als tweede op de lijst achter Wouter Bos. In het ontmoetingscentrum wachten ruim veertig Turkse man nen - er is geen enkele Turkse vrouw - op de komst van hun landgenote. Er zijn ook een tiental politici, de PvdA is in de meerder heid. Tafels worden verschoven zodat er een grote kring ontstaat. Niemand neemt het woord. "Ik moet zeker beginnen", zegt Albay- rak vriendelijk. Er volgt instem mend geknik. Ze kijkt de zaal rond en ze ziet enkele oudere mannen. "Ik hoop dat het geen probleem is dat ik Nederlands spreek", pro beert ze. Niemand reageert. "Of is iemand die me niet kan verstaan?" Opnieuw gaat er geen hand de lucht in. De staatssecretaris excuseert zich voor haar schorre stem "Ik heb iets te hard door de kou gefietst. Sorry, dat het een beetje kraakt." Ze roept de Turken vooral op te gaan stemmen. "Ik weet dat alle partijen hier hun best doen om het leven in Venray voor jullie zo aangenaam mogelijk te maken. Jullie moet daarom gaan stemmen, op welke partij dan ook. Want als weinig mensen gaan stemmen, dan werkt de democratie niet goed. De opkomst moet zo hoog mogelijk zijn." Ondertussen loopt nog een vijftal Turkse jongeren in en uit. Albayrak grijpt de gelegen heid aan om de verhoging van de AOW-leeftijd te verdedigen. Dan is het de beurt aan de zaal. Een oudere man steekt direct in het Turks van wal. Er volgt een lang verhaal. Onnavolgbaar voor alle niet-Turken. Albayrak laat de man rustig uitspreken en geeft dan uitgebreid antwoord. Zo gaat het op en neer. Soms wordt er gelachen. Maar het gaat vooral serieus en vol vuur. Ook al is er niets van te begrijpen, toch zijn de levendige discussies het aanschou wen waard. Albayrak heeft duide- lijk 'status'. Als zij aan het woord is, is het muisstil. Alle aanwezigen zijn dan een en al oor. De staatssecretaris neemt tus sendoor even de tijd voor een korte vertaling. Er is een PvdA-lid dat teleurgesteld is in zijn partij. "Hij ziet geen verschil met het vorige kabinet", zegt Albayrak. "Het leven wordt alsmaar duurder en de premies stijgen. Zoals de zorgverzekering en de wegenbe lasting." Ook steeds meer ouderen roeren zich in de discussie. Dat is het grote voordeel als er een landgenote op bezoek is. Bij een Nederlandse staatssecretaris zou den velen - vanwege de taalbar rière - waarschijnlijk hun mond hebben gehouden. Ook de Venrayse situatie komt ter sprake. Er zijn zorgen over de gezondheidszorg, de veiligheid en het onderwijs. Allochtone kinde ren moeten steeds sneller aanha ken bij hun Nederlandse klasge nootjes. Omdat de subsidiekraan wordt dichtgedraaid. "En je moet niet 's avonds of in het weekend ziek worden. Want je wordt niet meer geholpen. Ook komt de poli tie niet meer of veel te laat als je ze belt. Je merkt dat het crisis is. Alles gaat erop achteruit", vertelt iemand. Albayrak erkent dat er bezuinigd moet worden. "Maar dit mag nooit ten koste gaan van de basiszorg. Dit kabinet heeft enkele harde beslissingen moe ten nemen. Zonder de PvdA zou het veel meer ten nadele van de zwakkeren in de samenleving zijn gegaan", beweert ze. Enkele Turken zijn bezorgd over de aanscherping van de eisen aan inburgering. Albayrak geeft ze geen gelijk. Ze zegt dat het juist goed is dat de migranten vooraf in hun eigen land inburgeren. "Als ze dan naar Nederland komen, spre ken ze al de taal. Dat is een groot voordeel. Voor hun kinderen, maar ook is het dan veel makkelijker om snel een baan te vinden. Dat heeft de praktijk wel uitgewezen." Dan is het tijd om op te stappen. Er staat een grote bos bloemen klaar. "Twan wil ze graag overhandigen", zegt Elly van Dijck. Met zichtbaar genoegen doet Twan Jansen zijn 'plicht'. Eerst drie zoenen en dan de bloemen. "Ja, hij grijpt zijn kans waar", glundert Van Dijck. Statenlid is verkiesbaar: "Maar ik ga niet in de gemeenteraad" Statenlid Jan Loonen staat op de 25e plek van de verkiezings lijst van het CDA. Mocht hij op 18 november met voorkeurstem men worden gekozen, dan geeft hij de raadszetel terug aan zijn partij. "Dat klopt, want ik ga niet in de gemeenteraad zitten. Ik ben door het CDA puur als lijstduwer gevraagd en ik voer ook geen actieve campagne." Bij de provin ciale verkiezingen in maart 2007 vergaarde Jan Loonen liefst 4421 stemmen. Vermoedelijk zijn 200 voorkeurstemmen al voldoende om in de raad te komen. Als 5 pro cent van zijn kiezers van maart 2007 opnieuw op hem stemt, dan heeft hij zijn zetel binnen. "Zo'n vaart zal het niet lopen", denkt Jan Loonen. "Als de mensen de naam Loonen zoeken, dan komen ze toch als eerste bij mijn broer Toon terecht. Hij staat zesde op de lijst. Deze verkiezingen zijn ook niet te vergelijken met die van de provincie. Toen was ik bijna de enige kandidaat in de regio." Bij de verkiezingscampagne van het CDA gaat de aandacht uit naar de bovenste dertien namen. De andere zeventien doen vooral mee als opvulling van de lijst. Het CDA staat het ook niet toe dat iemand gelijktijdig in de gemeenteraad en in de Provinciale Staten zit. "Het komt wel eens voor dat iemand bijvoorbeeld nog een jaar een dubbel mandaat heeft. Als over brugging, daar wordt niet moeilijk over gedaan. Dat is in deze peri ode ook met een paar Statenleden gebeurd", zegt Loonen, die het alle maal relativeert. "Ach, dadelijk krijg ik maar twintig of dertig stemmen. Dan sta ik weer met beide benen op de grond", lacht hij. Het CDA heeft nog geen namen van moge lijke wethouderskandidaten naar buiten gebracht. Zoals bekend stopt Lei Heldens. Geruchten dat Heldens onder druk van zijn partij vertrekt, verwijst hij naar het rijk der fabelen. "Nee, die beslissing heb ik helemaal zelf genomen. Ik vind een periode van tien jaar lang genoeg. Ik ben nu 58 jaar en heb nu nog de kans om iets anders te gaan doen. Over vier jaar zou dat veel lastiger zijn", aldus Heldens, die nog niet weet wat hij na 1 januari 2010 gaat doen. "Ik neem daar de tijd voor en laat het op me afkomen." Patrick van der Broeck heeft al laten weten door te wil len gaan als wethouder. Jan Loo- nen wordt in het geruchtencircuit genoemd als mogelijke opvolger van Heldens. De portefeuille (eco nomische zaken) staat het Staten lid wel aan. "Het speelt nu nog niet, maar dat kan heel snel ver anderen", weet Loonen, die werk zaam is als zelfstandig agrarisch adviseur. "Ik sluit niets uit en zal er zeker serieus over nadenken, als ik tenminste word benaderd." Mocht Loonen wethouder worden, dan moet hij zijn Statenzetel in Maas tricht opgeven. "Ja, dat is de conse quentie. Ik heb de politiek er altijd naast gedaan. Het is wel een radi cale keuze om professioneel voor de politiek te kiezen. Een com pleet nieuwe situatie, waar ik toch goed over na moet denken." Venrny WWW n Het Venrayse college biedt de ambulances van ambulancedienst RAV onderdak in het complex van de Venrayse brandweer. Naast de bestaande stallingsmogelijkheden zal een semipermanent onderko men voor het personeel worden gebouwd. De gemeente Venray heeft aangeboden om de kosten voor te financieren. De gemeente wil daarmee de ambulancedienst voor Venray behouden. Dat heeft het college van B en W dinsdag besloten. De actie van het college houdt verband met de onzekerheid rond de nieuwe aanbesteding van het ambulan cevervoer. Zolang niet duidelijk is of de RAV ook in de toekomst in Noord-en Midden-Limburg het ziekenvervoer gaat uitvoeren, wil de eigenaar van de huidige accom- modatie geen grote investeringen doen aan het gebouw. De ambu lances van de RAV hebben nu hun standplaats in de Wieënhof aan de Leunseweg, een paar hon derd meter van de brandweerka zerne. Het Venrayse college ziet de ambulancedienst niet graag uit de gemeente vertrekken. "Daardoor blijven de aanrijtijden kort. Bij een gemeente met de omvang en de regiofunctie van Venray hoort een ambulancepost", verduidelijkt wethouder Twan Jansen namens het college. Daarom is de gemeen te bereid de portemonnee te trek ken om de ambulancedienst in Venray te faciliteren. Het is nog niet bekend wat de tijdelijke huis vesting van de RAV precies gaat kosten. Het gaat volgens Jansen om 'enkele tienduizenden euro's'. Ook hoe de tijdelijke remise eruit gaat ziet is nog niet duidelijk. Waar schijnlijk worden noodgebouwen geplaatst naast de brandweerka zerne waar het ambulanceperso neel kan verblijven, douchen en slapen. Op Peel en Maas TV vertelt wethouder Twan Jansen meer over de verhuizing van de ambulance dienst naar de brandweerkazerne. Kijk op www.peelenmaastv.nl. Boomwereld Leunen en Wanssum leveren de meeste kandidaten voor raad 154 kandidaten uit de nieu we gemeente Venray dingen op woensdag 18 november mee naar een van de 27 raadzetels. Alleen CDA en Samenwerking hebben het maximale aantal van dertig kandidaten op hun lijst staan. De VVD heeft met twaalf namen de kortste lijst. 71 procent van de kandidaten komt uit Venray en 29 procent uit de dertien dorpen. Dit komt aardig overeen met de spreiding van de inwoners, van wie 66 procent in Venray woont. Alle dertien dorpen hebben mini maal één kandidaat. In Castenray, Geijsteren, Heide, Oirlo, Smakt en Vredepeel is de spoeling het dunst. Hier hebben respectievelijk Martijn Direks (CDA), Jac DerikX (CDA), Toon Loonen (CDA), Patrick van der Broeck (CDA), Elly van Dijck (PvdA) en Theo Kooter (CDA) geen enkele concurrentie. Leunen (negen) en Wanssum (acht) zijn de dorpen die de meeste kandidaten leveren. Vier inwoners van Leunen staan bij Samenwerking op de lijst en de meeste Wanssumers (vijf) hebben onderdak gevonden bij PP2. Op de gedeelde derde plaats staan Blitterswijck en Veulen met ieder vijf dorpsgenoten op de diverse lijsten. De grotere dorpen Oostrum en Ysselsteyn leveren respectievelijk slechts drie en vier kandidaten. Vooral voor Ysselsteyn is het opvallend weinig. In 2006 waren en nog tien Ysselsteyners verkiesbaar, van wie er liefst vier in de gemeenteraad kwamen. CDA (47 procent) en PP2 (46 procent) hebben de meeste dorpsbewoners op hun lijst staan. Uit de drie nieu we dorpen Blitterswijck, Geijste ren en Wanssum zijn er in totaal veertien kandidaten. PP2 neemt hiervan de helft (zeven) voor haar rekening, gevolgd door het CDA met vier kandidaten. De lokale par tijen inVENtief en Samenwerking hebben geen enkele kandidaat uit Meerlo-Wanssum. Het CDA heeft ook de beste spreiding want van de dertien dorpen zijn er liefst twaalf vertegenwoordigd op de kieslijst. Alleen in Smakt heeft het CDA niemand gevonden. De verdeling man-vrouw is behoorlijk scheef. Slechts 42 van de 154 kandidaten is een vrouw, dit is 27 procent. De SP is de meest 'vrouwvriendelijke partij' met 32 procent, op de voet gevolgd door inVENtief (31 pro cent) en CDA (30 procent). hO i teuten van loon De gemeente Venray heeft een bijdrage gekregen uit de zogeheten 'Van der Laan'- regeling. Deze rijks regeling is in het leven geroepen om woningbouwprojecten die door de economische crisis stil dreigen te vallen, vlot te trekken. Het college wil dit geld besteden aan subsidies voor kopers van woningen aan De Bosuil in de wijk Brabander Aan den Heuvel. Het kabinet heeft een aantal maatregelen genomen om de economische crisis te bestrij den. De tijdelijke stimuleringsre geling woningprojecten is hier onderdeel van. De subsidie wordt uitgekeerd aan gemeentes, die op hun beurt vrij zijn in de toeken ning daarvan. Voorwaarde van het Rijk is dat de woningen voor het eind van 2009 in aanbouw worden genomen. Is dit niet het geval, dan kan er geen subsidie worden toe- gekend en moeten gemeentes de subsidie (deels) terugbetalen. De gemeente heeft de subsidie verkre gen voor twaalf patiowoningen in De Brabander, mits voor het eind van het jaar wordt gestart met de bouw. Het college heeft besloten dat de subsidie die Venray krijgt direct ten goede moet komen aan de kopers. Dat komt neer op 6900 euro per woning. De subsidie wordt uitgekeerd op het moment dat de bewoners ook daadwerke- lijk in de nieuwe woning wonen. Deze subsidie is toegekend uit de eerste tranche van de regeling. De gemeente Venray probeert voor de volgende tranches ook weer sub sidie uit de stimuleringsregeling te krijgen. Het bedrag dat Venray krijgt, bepaalt hoeveel subsidie per woning gegeven kan worden. In ieder geval ontvangen de kopers van de woningen die onder de regeling vallen het subsidiebedrag rechtstreeks. i MteN bekeek nr!^ S|L: wwwgLwho ek.nl kVoor het snoeien en vellen van al uw bomen www.boomwereld.nl Geijsteren, 0478-692861 k w pl k r r i A hn fïiYtversrorging 1 1 //V Begin met een goed en gratis gesprek! T (0478) 54 63 39 E info@keutenvanloon.nl W www.keutenvanloon.nl

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5