Verlicht en The Full Monty Cd-opname De Piëlhaas Boerenbruiloft De Zagewetters Agenda Jubileumjaar Euterpe In het geheim Over de Tweede Wereldoorlog (7) Vanessa Peters in Cambrinus BALDACCI PEEL EN MAAS Donderdag 12 november 2009 - Pagina 21 Programma Schouwburg Venray De komische voorstelling Mussen en Zwanen, Bedge heimen, de cabaret- en toneel voorstelling Een avondje Berg kamp, Verlicht door Vincent Bijlo, Toneelgroep Maastricht met het toneelstuk Vijand van het volk en de musical The full Monty. Schouwburg Venray presenteert komende week maar liefst vijf voorstellingen. Op vrijdag 13 november kan men de komische voorstelling Mussen en Zwanen, Bedgeheimen in de schouwburg bezoeken. Het stuk gaat over Francien die zich verveelt met Jaap, Otto verveelt zich met Plien en het leven is kort. Er moet genoten worden! Zo leren Otto en Francien elkaar via het internet kennen en dat klikt. Is het te regelen dat Jaap en Plien elkaar ook leuk vinden? Onder tussen zoekt Tim, de zoon van Francien en Jaap, naar zijn eerste liefde, terwijl Sophie, dochter van Otto en Plien, die juist probeert te ontlopen. En die twee komen elkaar natuurlijk tegen. Deze rela tiekomedie met Bert Kuizenga, Mary-Lou van Stenis, Miryanna van Reeden, Eva Poppink, Hans Breet- veld en Dave Mantel is geschreven en geregisseerd door Haye van der Heyden. Aanvang 20.00 uur. De cabaret- en toneelvoorstel ling Een avondje Bergkamp is te zien op zaterdag 14 november vanaf 20.00 uur in Schouwburg Venray. In Een Avondje Bergkamp betrekken twee bevriende paren een vakantiehuisje op Mallorca. Zee, zon en vakantie, dus dat moet goed gaan. Maar zoals altijd laait een oude vertrouwde discussie op: de vrouwen willen hun tijd besteden aan bijkletsen, terwijl de mannen nu eindelijk tijd hebben om voetbal te kijken. Hoe lost dit probleem zich op? Of valt er niets meer te regelen? Is het verschil tussen man en vrouw nu heer lijk, of juist een ramp.Aan Een avondje Bergkamp wordt vertolkt door Arie Koomen, Edo Brunner, Kim Goedegebure, Renate Reijn- ders en Tina de Bruin. In de schouwburg wordt op dinsdag 17 november de caba retvoorstelling Verlicht door Vin cent Bijlo gehouden. Als u nu nog steeds niet weet waarom dingen zijn zoals ze zijn en lopen zoals ze lopen, kom dan naar Verlicht. Als u zich zorgen maakt, als u twijfelt aan de zin van alles, kom dan naar Verlicht. Als u een chronisch lach- tekort heeft opgelopen, als uw bloeddruk onder invloed van de dagelijkse ergernissen tot astro nomische hoogte is gestegen, als u mensen en dingen niet meer in het juiste licht kunt plaatsen, kom dan naar Verlicht. Verlicht ver licht de pijn van het zijn. Verlicht biedt troost, klaart op, verheldert, schenkt inzichten, indringende inzichten. Verlicht opent ogen. Verlicht scherpt de geest. Aanvang 20.00 uur. Op woensdag 18 november vanaf 20.00 uur brengt Toneel groep Maastricht het toneelstuk Vijand van het volk van Hen- rik Ibsen op de planken van de schouwburg. Het bronwater van een kuurbad in een kleine pro vinciestad blijkt zwaar veront reinigd en een groot gevaar voor de gezondheid van de badgasten. Dokter Stokman wordt om zijn ontdekking uitvoerig geprezen door de hele gemeenschap. Als anderen vervolgens wijzen op de catastrofale gevolgen, keert het tij. Toneelgroep Maastricht laat een keiharde, genadeloze wereld zien, waar financiële belangen de dienst uitmaken en vrienden vijanden worden in een handom draai. Met een bevlogen cast van veelal jongen acteurs, verbouwt Arie de Mol Ibsens' Vijand van het Volk (1882) tot een actuele, brui sende voorstelling, waarin muziek, humor en gewetensvragen hand in hand gaan. De musical The full Monty wordt op donderdag 19 novem- Vincent Bijlo (Foto:Marcel Koeleman) ber vanaf 20.00 uur opgevoerd in Schouwburg Venray. Door de economische crisis raken grote groepen arbeiders hun baan kwijt. De werkeloze arbeider Berry, die de alimentatie voor zijn zoon niet kan betalen en grote problemen met zijn ex heeft, gaat op zoek naar een bron van inkomsten. Als hij ziet hoe de vrouwen in de stad uit hun dak gaan bij een Chippen- dalesachtige voorstelling en uitre kent hoeveel geld die show heeft opgeleverd, bedenkt hij samen met vijf medewerkloze mannen een stripact. Er is alleen één klein probleem: de vijf mannen zijn niet bepaald de meest sexy jongens en ze zijn niet in de wieg gelegd voor een stripteaseact. Er zit maar één ding op: de enige manier om deze act te laten slagen, is om vrouwen naar binnen te lokken door de belofte dat ze zich écht helemaal blootgeven. Bezoek ook www. schouwburgvenray.nl. De winnaars van het liedjesfes tival van carnavalsvereniging De Piëlhaas in Venray mochten de primeur meemaken om als eer ste Venrayse carnavalsartiesten samen te gaan werken met Marls- tone Records. De arrangementen waren gereed en daarmee was het moment aangebroken voor de artiesten om het plaatje compleet te maken. Onder begeleiding van de mannen van Marlstone ging iedereen aan de slag. Met veel lol, zenuwachtige lachjes en posi tieve inzet was de klus in no-time geklaard. Om een indruk te geven van dit dagje uit in Zuid-Limburg, is alles vastgelegd op de gevoelige plaat. Kijk hiervoor in het fotoal bum op de site van De Piïlhaas. Nieuwsgierig geworden naar het eindresultaat van deze cd? Kom dan op zondag 15 november naar de Hazepaeper in de foyer van de schouwburg, waar deze cd gepre senteerd gaat worden. Carnavalsvereniging De Zage- wetters in Merselo houdt op zaterdag 21 november een boe renbruiloft in 't Vèrkeshuus aan het Grootdorp in Merselo. Het paar Anja Versteegen en Martien Versteegen wordt deze avond als boerenbruidspaar in het onecht verbonden. Anja en Mar- tien Versteegen zijn beide echte carnavalsmensen. Martien Verstee- gen is voorzitter van De Zagewet- ters waarvan hij ook oud-prins is. Hij treedt ook jaarlijks op tijdens de zittingsavonden met de groep Gewoon-half. Anja Versteegen is hofdame en verzorgt onder meer de carnavalsmis. Aanvang 20.41 uur. Trade Mark bij OJC Jera'70 Bij OJC Jera'70 in Ysselsteyn komt op zaterdag 14 november Trade Mark de boel op z'n kop zetten. In het jaar 1987 kwamen vijf jonge knapen op het idee een rock- en feestband te beginnen. De slogan van de bevriende band Jovink sloot bewonderenswaardig goed aan bij de jonge knullen. In de afgelopen jaren rolden drie cd's van de persen. Alle ingredi- enten zijn aanwezig om er zater dag een groot feest van te maken. De deuren openen om 20.00 uur. Meer informatie staat op www. jera70.nl. De Locht November is vanouds de slacht maand. Om de herinnering aan het slachten thuis levend te hou den wordt in streekmuseum De Locht in Melderslo op zondag 15 november een slachtdag gehou den. Er worden geen dieren geslacht, maar er zijn wel allerlei activiteiten rondom dit traditione le gebeuren. Slagers zijn bezig met uitbenen en er wordt balkenbrij gebakken. Er zijn slachtproducten te koop en er wordt een vleespak ket verloot. Het museum is open van 14.00 tot 17.00 uur. Rommelmarkt in het Peelmuseum Het Peelmuseum in Horst- America houdt op zondag 15 november de jaarlijkse grote rom melmarkt. Traditioneel biedt deze rommelmarkt een ruim aanbod aan serviesgoed en glaswerk, lam pen, elektra, huishoudelijke appa ratuur, puzzels en kinderspeel goed. De rommelmarkt duurt van 13.00 tot 16.00 uur. Het Peelmu- seum is te vinden aan de Griendts- veenseweg in Horst-America. Groei Bloei Groei bloei houdt op woens dag 18 november een kerstshow met als thema Kerstwandeling door de Wingerd in zalencentrum De wingerd aan de Maasbrese- weg in Sevenum. Aanvang 19.30 uur. De zaal gaat open om 19.00 uur. Een viertal docenten gaat de bezoekers verrassen met schitte rende kerstarrangementen. Koninklijke Harmonie Euterpe kan met tevredenheid terugkijken op een geslaagd Halloweencon- cert. In een nagenoeg uitverkoch te schouwburg genoten de aanwe zigen van een 'griezelig' concert met gastoptredens van Fred Jan sen en Marlies Driessen (zang), Andrea Pieper (viool) en werve lende dansen van de dansgroep van Kunstencentrum Jerusalem. Voorzitter Paul Spronken zei met recht trots te zijn op de Koninklij ke Harmonie. "Dit is nog maar het begin van de activiteiten die de Harmonie het komende jubileum jaar in petto heeft". Hij verwees naar onder meer het carnavals concert dat op 4 februari 2010 op Marlies Driessen was een van de solisten het programma staat en de grote klapper op 18 september, het con cert met het eveneens jubilerende Venrays Mannenkoor (100-jarig bestaan) en de Luchtmachtkapel. De voorzitter benoemde verder de Stichting Vrienden van Euter pe. "Op dit moment heeft de stich ting 135 leden. Het doel is om te groeien naar tweehonderd leden. Dat zou een mooi cadeau zijn voor de jubilerende Harmonie". Voor meer informatie over Vrien den van Euterpe zie www.euterp- evenray.nl. DAVID In het geheim Boekrecensie in Peel en Maas Concert jeugdorkesten De jeugdorkesten van Muziek vereniging Ons Genoegen uit Oirlo en van Harmonie Sub Matris Tutela uit Oostrum geven op zon dag 15 november een zondagoch tendconcert. Het concert begint om 11.00 uur en vindt plaats in gemeenschapshuis D'n Oester ham in Oostrum. Sinterklaas in de Evenaar Tijdens haar tour door Neder land, Duitsland en België doet de Amerikaanse Vanessa Peters band op dinsdag 17 november ook het Cambrinus Muziekpo- dium in Horst aan. Peters is pas 29 jaar oud, maar in Austin Texas wordt ze al gerekend tot de beste singer-songwriters. Intensief toe rend door de VS, Europa en Ita lië in het bijzonder doet ze een wagonlading aan inspiratie op en ze zet die knap om in poëtische intelligente songs. Peters treedt op met Manuel Schicchi, gitarist en zanger in haar band Ice Cream on Mondays en wordt tijdens de Nederlandse optredens verder bij gestaan door multi-instrumentalist Alex Akela op viool, bas en man doline. In tegenstelling tot veel Ita lianen die op zoek naar een goede toekomst in de VS terecht komen, deed deze geboren Texaanse het tegenovergestelde. Zij toog naar Italië om zich er iedere jaar voor een paar maanden te vestigen in Castiglion Fiorentino in Toscane. Nu, zes albums en duizenden kilometers kriskras door Europa jaar werkzaam als bedrijfsjurist en advocaat in Washington DC, toen hij in 1996 debuteerde met Het recht van de macht. Baldacci's werk is in meer dan 35 talen ver taald en wereldwijd zijn er meer dan veertig miljoenen exemplaren van zijn boeken verkocht. Met zijn Wish You Well Foundation strijdt Baldacci al sinds jaar en dag tegen analfabetisme. In het geheim is te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. Prijs: 19,95 euro. Docentenconcert De docenten van de afdeling Muziek van Kunstencentrum Jerusalem in Venray geven op zondag 15 november vanaf 19.00 uur een concert in de aula van het centrum. Tijdens dit concert is werk te horen van Duvernoy en Alberto E. Ginastera. Verder is er een combo dat hedendaags werk laat horen. Directeur Ko van der Velpen vertolkt enkele preludes van Claude Debussy. Zondag 15 november zal Sinter klaas samen met zijn Pieterman nen (vrouwen) weer zijn jaarlijkse bezoek brengen aan de Evenaar. Na zijn onthaal op de Grote Markt is het de beurt aan de kleinste rakkers van Venray om de sint en pieten van dichtbij nog een keer toe te spreken of toe te zingen. Je mag van alles bedenken en of meenemen om de goedheiligman te verrassen. Een act, dans,verhaal of liedje verzin het maar. Ze stel len het op prijs om dit wel even van te voren te melden. Zoals de laatste jaren gebruikelijk staat het Sinterklaasorkest weer klaar om alle liedjes te begeleiden en om deze middag een extra invulling te geven. Iedereen groot, klein jong of oud is natuurlijk welkom om de kindervriend te begroeten. CV 't Knolleke Carnavalsvereniging 't Knol- leke in Leunen houdt op vrijdag 20 en zaterdag 21 november zit tingsavonden in De Brink in Leu nen. Er wordt een afwisselend programma geboden met cabaret, tonpraters uit Brabant en een aan tal artiesten uit eigen dorp. Beide avonden beginnen om 19.49 uur. De zaal gaat open om 19.00 uur. Voor kaartjes kan men terecht bij Texaco Lucassen. Vorstenraodsbal Vorstenraod Rooy opent het carnavalsseizoen traditioneel met het Vorstenraodsbal op zaterdag 14 november. Dit jaar wordt het een bijzonder bal, want voor de laatste keer komen de elf ver enigingen bij elkaar komen die nu nog tot de gemeente Venray behoren. Vanaf 1 januari komen er nieuwe leden bij: Geijsteren, Wanssum en Blitterswijck. Het feest wordt gehouden in de tot feesthal omgebouwde loods van de familie Hendrix/Smits aan de Lollebeekweg in Castenray. Om 19.22 uur heet vorst Jac van de organiserende vereniging ieder een welkom, waarna voorzitter Bert Willems de avond opent. De organisatie is in handen van carna valsvereniging De Schanseknup pels uit Castenray. Voor de muziek zorgt het Puppies Huisorkest. Op zondag 15 november is er een car navalsmeeting in Geijsteren. Daar maken de elf carnavalsvereni gingen uit Venray en omstreken kennis met de drie nieuwe leden. AanvanG: 14.11 uur. Het orkest De Rosentaler uit Merselo zorgt voor de muzikale ondersteuning. en Amerika verder, is de ster van Peters nog altijd reizende. In haar thuisstaat behoort ze inmiddels tot de top-10 beste singer-song writers, en wordt vaak vergeleken met Aimee Mann, Patty Griffin en Suzanne Vega. Ook invloeden van alt.country-bands als Wilco en The Jayhawks zijn duidelijk in haar muziek terug te horen. Het is aan de liedjes te merken dat Vanessa Peters al een tijdje rond toert. Relationele ontboezemin gen in steden als Austin (Austin, I made a mess), Saint Anthony en Amsterdam (Drowning in Amster dam) vormen dankbare onderwer pen voor haar liedjes. Daarnaast heeft Peters een duidelijke fasci natie voor de Griekse mythologie, getuige de vele subtitels die naar figuren uit de Griekse oudheid verwijzen. In het voorprogramma treedt singer-songwriter Sue van Rens op en wordt bijgestaan door Alex Akela. Dit concert begint om 20.30 uur. Voor meer infor matie is verkrijgbaar via telefoon (077)3983009. Kijk ook op www. cambrinusconcerten.nl. Mason Perry, bijgenaamd 'Mace', was een zeer succes volle detective bij de narcoti ca-afdeling van de politie in Washington DC, tot ze werd ontvoerd en vervolgens een misdaad in de schoenen kreeg geschoven die ze niet had begaan. Ze raakte alles kwijt - haar baan, haar carrière, haar vrij heid - en verdween voor twee jaar achter de tralies. Maar nu is Mace weer vrij en vastberaden om degenen die haar in de gevan genis hebben doen belanden, te vinden. Dan ontmoet ze de jonge advocaat Roy Kingmann, vlak nadat hij het lichaam heeft ontdekt van een vrouwelijke col lega. Wanneer Mace en Roy op onderzoek uitgaan, stuiten ze op duistere geheimen die onder het beschaafde oppervlak van de Amerikaanse hoofdstad schuil gaan. Een ogenschijnlijk eenvou dig moordonderzoek verandert algauw in een duivels complexe zaak, met levensgevaarlijke gevol gen. David Baldacci werd geboren in Virginia in de Verenigde Sta ten. Tijdens zijn studies politieke wetenschappen en rechten begon hij met schrijven. Hij was al negen In oktober 2009 is het 65 jaar geleden dat Venray werd bevrijd. De Tweede Wereld oorlog heeft heel wat teweeg gebracht in Venray. De bom bardementen aan het eind van de oorlog hebben veel van het oude Venray verwoest. Ter gelegenheid hiervan is een dubbeltentoonstelling geor ganiseerd op twee locaties. In Museum 't Freulekeshuus ligt de nadruk op hoe de oorlog beleefd werd in Venray. Hier zijn veel gebruiksvoorwerpen, documenten over de regelge ving van de bezetter, dagboe ken, films en foto's te zien. Het museum van de Psychia trie heeft in het hoofdgebouw van de GGZ-NML een fototen toonstelling ingericht, waarbij de nadruk ligt op de beleving van de oorlog op de psychia trische instituten Sint Anna en Sint Servatius. In een serie artikelen wordt de Tweede Wereldoorlog belicht. Giel de mijnwerker zwaait met zijn riek. Tijdens de oorlog blijft het heel lang relatief rustig op Sint Servatius en St. Anna. Er is vol doende te eten dankzij de eigen boerderij en de moestuinen. En de Duitsers laten het instituut links liggen. Ze hebben het niet zo op 'krankzinnigengestichten, boven dien valt er voor hen ook niets te halen. Zo af en toe liet een Duitse soldaat zich zien op het terrein van Sint Servatius, om dan kennis te maken met ex-mijnwerker Giel, een patiënt uit Zuid-Limburg. Giel werkte in de buitenploeg, was zeer temperamentvol en had een geweldige hekel aan Duitsers. Zag Giel een Duitse soldaat dan zwaai de hij met zijn riek en schold hij de ongewenste bezoeker de huid vol, net zolang tot deze eieren voor zijn geld koos. Als de oorlog zijn einde nadert, wordt het steeds gevaarlijker in Venray en omge ving. In september 1944 zitten de kelders onder Sint Servatius vol met eigen patiënten en mede- werkers, evacués van Sint Bavo uit Noordwijkerhout, vluchtelingen uit het gebombardeerde Overloon en omstreken en uit Venray. In totaal zo'n 4000 mensen! Geluk kig duurt deze situatie niet lang. En als eind oktober de bevrij ding een feit is, blijkt Sint Serva- tius redelijk ongeschonden uit de strijd te zijn gekomen. Slechts een verdwaalde bom heeft schade aangericht. De patiënten worden geëvacueerd naar Weert en van daaruit naar de Belgische inrich tingen van de Broeders van Lief de. Na een jaar kunnen ze weer terugkeren naar Venray. Sint Anna echter werd in 1944 een Duits kwartier en is wel bijna volle dig plat gebombardeerd. Tijdens deze bombardementen verbleven de patiënten van St. Anna in de kelders aldaar. In oktober 1944 verhuizen de patiënten naar Eind hoven en Tilburg en keren een jaar later ook terug. De volledige herbouw van Sint Anna is echter pas eind 1960 gereed. Dubbel tentoonstelling In oktober van dit jaar was het 65 jaar geleden dat Venray werd bevrijd. De Tweede Wereldoorlog heeft heel wat teweeggebracht in Venray. De bombardementen aan het eind van de oorlog heb ben veel van het oude Venray ver woest. Ter gelegenheid hiervan wordt een dubbeltentoonstelling gehou den op twee locaties. In Museum 't Freulekeshuus ligt de nadruk op hoe de oorlog beleefd werd in Venray. Hier zijn veel gebruiks voorwerpen, documenten over de regelgeving van de bezetter, dagboeken, films en foto's te zien. Het museum van de Psychiatrie heeft in het hoofdgebouw van de GGZ-NML een fototentoonstel ling ingericht, waarbij de nadruk ligt op de beleving van de oorlog op de psychiatrische instituten Sint Anna en Sint Servatius. In 't Freulekeshuus aan de Eindstraat in Venray en in het hoofdgebouw van de GGZ-NML aan de Stations weg in Venray zijn de tentoonstel lingen geopend op woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. t» ilc Wïrtld wit Baldkci. vu Jlo «n br-ijji i< K'vU i

Peel en Maas | 2009 | | pagina 21