Gouden bruidspaar in Veulen r Tekenen over vrede Kinderen voor Kinderen Koester uw Monument Kinderen richten etalages in Honderddertigste jaargang - week 46 - donderdag 12 november 2009 - Op vrijdag 13 november 1959 huwden Martha Jacobs en Jeu Timmermans, beiden toen en nu nog steeds woonachtig in Veulen, in het gemeentehuis in Venray. Op woensdag 18 november, de dag dat ze voor 50 jaar terug voor de kerk trouwden, hopen ze nu ook hun gouden huwelijksfeest te mogen vieren. Samen met hun vijf kinderen en hun partners, elf kleinkinderen en verdere familie hopen ze er een mooie dag van te maken. Om 13.30 uur begint de heilige mis uit dankbaarheid in de kerk van de H. Antonius in Veulen. Aan sluitend wordt het feest in beslo ten kring gevierd. Kinderen van veertien basis scholen uit Venray en omgeving hebben deelgenomen aan de Internationale Vredesposterwed- strijd, georganiseerd door de wereldwijde organisatie van Lions Clubs. Afgelopen vrijdag vond in de openbare bibliotheek van Venray de jurering plaats. De tekening van Lowie Koolen van basisschool Petrus Banden was de beste. De jury roemde het gebruik van ori ginele symbolen en de tegenstel lingen die in het schilderij zaten. Koolen was aanwezig en gaf desgevraagd heel vlot aan wat hij gedacht had voordat hij ging tekenen. Hij zei dat hij dingen die typisch zijn voor 'slecht', wilde plaatsen tegenover dingen die typisch zijn voor 'goed'. De twee de prijs werd gewonnen door Roos Leenders, ook van de Petrus Banden school. De derde prijs ging naar Kevin Berkhout van De Hommel en de publieksprijs ging naar Amber Schaeffers eveneens van De Hommel. De kinderen die de tien beste tekeningen hadden gemaakt en de winnaar van de publieksprijs kregen een cadeau van de Lions Club Venray. De win nende tekening van Koolen dingt mee met de beste tekeningen uit andere streken van Nederland. De beste tekening van het land gaat dan naar New York om samen met winnaars van andere landen beoordeeld te worden. Het doel van deze zogeheten Peace Poster Contest is om kinderen uit de hele Winnaar Lowie Koolen (links) en Amber Schaeffers die de publieksprijs won. wereld te laten denken en praten over vrede en door middel van een tekening hun visie op vrede uit te beelden. Kinderen uit groep 7 of 8 van de regionale basisscho len doen al twaalf jaar mee aan deze internationale tekenwed strijd. Bij aanvang van het nieuwe schooljaar begint de groep aan deze uitdaging en voor de herfst vakantie moet het gebeurd zijn. Elke school kiest zelf de drie beste tekeningen die dan een week in de bibliotheek worden getoond en daarna gejureerd worden. Het is verheugend dat elk jaar weer zo veel leerkrachten samen met hun leerlingen het thema Vrede oppak ken en in de tekenles vormgeven. En het is iedere keer weer ver rassend op welke creatieve wijze kinderen een boodschap over vrede weten vorm te geven. De deelnemende scholen waren SWS- Estafette (Venray), De Hei (Heide), De Hommel (Venray), St. Jan de Doper (Merselo), St. Josef (Over- loon), De Kruudwis (Venray), De Landweert (Venray), Maria (Oirlo), De Meent (Leunen), St. Oda (Ysselsteyn), Petrus Banden (Ven- ray), Regina Pacis (Vredepeel), De Vlaswei (Venray), St. Willibrordus (Geysteren). In Kunstencentrum Jerusalem in Venray vond afgelopen zaterdag de Limburgse voorronde plaats van het VARA Kinderen voor Kin deren Songfestival plaats. Maar liefst 58 kinderen uit de hele regio zongen in twee sessies hun favo- riete nummer, van Spotlight came ra microfoon, Puinhoop en Dolfijn tot en met Meisje in het midden, Zomer in mijn kop en Buitenspe len. In de drie Limburgse voorron den deden in totaal 165 kinderen mee. Vijf Venrayse meiden deden zaterdag aan de voorronde mee: Noor Verhoeven, Zara Ter Steege, Charly Plankman, Amy Wientjens en Litte Martens. De beste tien van de voorron den nemen deel aan de provinci- ale finale in De Oranjerie in Roer mond. Half november krijgen de kinderen bericht wie mag deelne men aan de Limburgse eindstrijd. De winnaar van de provinciale finale mag Limburg vertegenwoor digen tijdens de landelijke finale die op televisie wordt uitgezon den. Een reportage van de voor ronde in Venray was afgelopen dinsdag te zien op Peel en Maas TV, via het kanaal van de kabel krant. De reportage is op internet te zien via www.peelenmaastv.nl Op de foto de Mariakapel en het wegkruis op de splitsing van de Oude Heerweg met de Lang straat, op de hoek van de Pastoor Verheggenstraat in Blitterswijck. Oorspronkelijk stonden de kapel en het wegkruis, in omgekeerde richting, op de plaats waar nu de woningen Oude Heerweg 51 en 53 staan. Op een perceeltje grond met enig wild gras en enkele hoge bomen. Maar sinds ca. 1962, sinds de reconstructie van de Oude Heerweg staan het na de Tweede Wereldoorlog gerenoveerde 'heili- genhuuske' en het wegkruis op de huidige plaats. Vermeldenswaard is dat de Mariakapel bij de ver plaatsing geheel in de oorspron kelijke vorm werd overgeheveld. Het wegkruis verhuisde mee. De Mariakapel en het wegkruis zijn naar alle waarschijnlijkheid opge richt omstreeks 1860 en geschon ken door vroegere bewoners van de boerderij "De Stènakker", momenteel Mgr. Martensstraat 23. In latere jaren werden de kapel en het kruis eigendom van het kerk bestuur van de Rooms Katholieke Kerk Onze Lieve Vrouw Geboorte, dat ook voor het onderhoud zorg draagt. Menig weesgegroetje werd hier in vroeger tijden gebeden op een wandeling door de velden, en menig 'centje'geofferd in het offer blok aan het kruis. Zo bleef onder meer bekend, dat de bekende tex- tielverkoopster Trees Burhenne uit Ooijen, op haar verkooproute in de dertiger jaren, te voet, met de 'pak', altijd even stopte om een 'lap', dat was 2,5 cent, te offe ren. Soms liet ze het de kinderen doen. De Mariakapel is opgetrok ken uit baksteen, in een aangepast tuinmuurverband. Daarin afwis selend een rij koppen en slechts een rij strekken in plaats van twee rijen. De voorzijde met topgevel, een trapgevel bekroond met een smeedijzeren kruis. De voorge vel heeft een eenvoudige houten deur met een gietijzeren open roosterpaneel. In de kapel bevindt zich een gekleurd beeld van Maria met Kind. Het gebouwtje is voor zien van een met pannen gedekt zadeldak. Het wegkruis bestaat uit een kruis van eikenhout en een crucifix van geglazuurd kera miek. Uiteraard werd de kapel vaker opgeknapt, en het kruis vernieuwd. Zo werd het wegkruis in 1995, na een ernstige beschadi ging, gerestaureerd door nabuur Piet Janssen uit de Pastoor Verheg- genstraat. In het verleden heeft de Mariakapel als rustaltaar gediend tijdens de Tweede Sacramentspro cessie, welke op de zondag van of na 8 september werd gehouden, ter gelegenheid van het patroons feest van de Rooms Katholieke parochiekerk Onze Lieve Vrouw Geboorte. Foto en redactie Frans de Roos. Bron Stichting Kruisen en Kapel len in Meerlo-Wanssum. Stich ting Venray Monumentaal (SVM). secretariaat Vliezenweg 1, 5801 JC in Venray, e-mail venraymonumen- taal@live.nl. Schoolproject basisschool De Hommel Kinderen van de protes tants-christelijke basisschool De Hommel in Venray hebben met heel veel enthousiasme de etalage van Knus kinder life style in het Schoutenstraatje ingericht. Het eerste resultaat van dit schoolproject is inmid dels zichtbaar bij de kinder modezaak in Venray. "Ik heb winkeliers in het cen trum van Venray benaderd met de vraag of kinderen hun etalage mochten inrichten", legt juf Ellen van Lieshout van groep 7 de eerste stap voor het initiatief uit. "De res pons was geweldig. Iedereen rea geerde positief. We gaan in totaal dan ook tien etalages inrichten." De diversiteit van ondernemers is groot. Van (kinder)modezaken als Jos Arts, Lifestyle en Kings Fashion, tot boekhandel Van den Munck- hof, de VVV/ANWB en zelfs een autobedrijf, Renault in Venray. Van Lieshout: "We krijgen van iedereen de volledige medewerking. De ene winkelier geeft ons de volledige vrijheid hoe we de etalage mogen inrichten, de ander geeft ons een opdracht. De VVV/ANWB bijvoor beeld heeft ons gevraagd rekening te houden met het thema steden trips. Iedere etalage is een nieuwe uitdaging voor de kinderen." Het etalageproject past precies in de filosofie van De Hommel, Daltonschool in oprichting. "De drie pijlers van het Daltononder wijs komen in het project prima tot uiting", legt schooldirecteur Johannes Berhitu uit. "Vrijheid in gebondenheid, samenwerken en zelfstandigheid. Juf Ellen onder streept dit. De 22 kinderen van haar klas kunnen hun creativiteit maximaal ontplooien. "De kinde ren zijn superenthousiast, heel gemotiveerd. Ze kunnen zelfstan dig bezig zijn, maar moeten ook met elkaar samenwerken. Samen dingen uitzoeken, maken en uit eindelijk samen tot een goed eind resultaat komen. Voor de kinderen is het een uiterst leerzaam project, dat past binnen de filosofie van de school. Ze mogen zelf initiatief nemen, maar krijgen ook opdrach ten mee." De 10-jarige Lobke, een van de kinderen, is ook heel enthousiast over het project: "Ik vind het heel leuk dat we een winkel mogen inrichten. Je leert ook samen te werken met andere kinderen waar je normaal niet zo veel con tact mee hebt. We mogen tekenen, met crêpepapier werken, knutse len, ook thuis. Het was heel leuk om de etalage van Knus in te rich ten. Het is een hele leuke winkel met leuke dingetjes." De eveneens 10-jarige Rachel heeft er minstens zoveel plezier in: "Ik vind het heel leuk om met andere kinderen din getjes te maken. Bovendien leer je wat er in de winkels is. Knus inrichten vond ik bijzonder. Het is een winkel met schattige dingen voor kleine kindjes. Ook de etala ge van de VVV/ANWB inrichten, is mooi. We gaan zelf vaak op vakan tie. Het is leuk om de mensen te laten zien wat er te doen is." L EN MAAS fi n

Peel en Maas | 2009 | | pagina 17