Slechts vijf deelnemende partijen Jubileum Meerlose joekskapel 'Bouten mag pluimvee houden in stal' Veertig jaar Samenwerking Service rubriek PEEL EN MAAS Donderdag 12 november 2009 - Pagina 12 Nieuwe gemeente Horst aan de Maas naar de stembus Haalt het CDA de absolute meerderheid? Komt er met Essentie voor het eerst sinds 1978 weer een lokale partij in de raad? Wordt het op links een nek-aan-nekrace tus sen PvdA-PK en SP? Behaalt D66 voor de tweede keer in de geschiedenis een of meer zetels? Over een week zullen al deze vragen zijn beantwoord. Tot die tijd blijft het specu leren over de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen in de nieuwe fusiegemeente Horst aan de Maas. Wat in Horst aan de Maas opvalt, is het geringe aantal partijen dat deelneemt aan de verkiezingen. Terwijl in Venlo maar liefst veer tien partijen dingen naar de kie zersgunst en in Venray nog altijd zeven, zijn het er in Horst aan de Maas slechts vijf. Dit is temeer opvallend omdat aan de vorige raadsverkiezingen in 2006 in de gemeenten Horst aan de Maas en Sevenum en de dorpen Meerlo, Swolgen en Tienray in totaal negen verschillende partijen meededen. In Horst aan de Maas zijn vol gende week woensdag 27 zetels te verdelen. Nu tellen de gemeen teraden van Meerlo-Wanssum, Horst aan de Maas en Sevenum bij elkaar opgeteld 47 zetels. Daar van worden er 18 bezet door het CDA, 7 door de PvdA, 7 door Pro gressieve Kombinaties, 5 door de SP, 5 door Sevenum2000, 2 door de VVD, 2 door GP94 en 1 door Nieuw Perspectief. De samensmelting van de gemeenten heeft ook geleid tot een samenvoeging van politieke partijen. Zo gaan de Meerlose PvdA en PK samen met de PK en Nieuw Perspectief uit Sevenum en de Horster PvdA de verkiezin gen in met één lijst, onder de noe mer PvdA-PK. gP94 (Meerlo), de VVD (Horst aan de Maas) en Seve- num2000 hebben ditmaal afge zien van verkiezingsdeelname. Wel heeft een aantal van de kandida ten van de nieuwe partij Essentie een VVD- dan wel Sevenum2000- verleden. Naast de (semi-)lokale partijen PvdA-PK en Essentie zijn er drie landelijke partijen die in Horst aan de Maas raadszetels in de wacht proberen te slepen. D66 had vanaf 2001 gedurende één periode een vertegenwoordiger in de Horster gemeenteraad. Het probeert nu het terrein dat in 2006 verloren ging weer te heroveren. De SP had in de voormalige gemeente Horst en de huidige gemeente Horst aan de Maas een relatief grote aanhang, maar kwam voor de gemeenteraadsverkiezingen in de gemeenten Meerlo-Wans- sum en Sevenum nooit met een eigen lijst. Dit in tegenstelling tot het CDA, bijna sinds mensenheu genis de grootste partij in Horst, Horst aan de Maas en Sevenum. Alleen in Meerlo-Wanssum werd het CDA bij de laatste raadsverkie zingen overvleugeld door de PK. In Horst had het CDA vanaf 1978 - toen hier voor het eerst lande lijke partijen deelnamen - zelfs 28 jaar lang onafgebroken een abso lute meerderheid. Pas een verlies van meer dan tien procent bij de verkiezingen van 2006 maakte aan deze situatie een eind. Een hernieuwde absolute meerder heid voor de christen-democraten in de nieuwe gemeenteraad lijkt onwaarschijnlijk. Interessant wordt ook hoe de verhoudingen aan de linkerzijde komen te liggen. Sinds 1994 is het in Horst (aan de Maas) slechts één keer (in 2001) voorgekomen dat de PvdA meer stemmen behaalde dan de SP. Het is de vraag of in dat patroon nu verandering komt. Weliswaar heeft de PvdA haar krachten gebundeld met die van de progressieve partijen in Meer- lo-Wanssum en Sevenum, maar daar staat tegenover dat de partij op landelijke schaal desastreuze tijden beleeft. Ongetwijfeld heeft dit ook zijn weerslag op lokaal niveau. Bij gebrek aan opiniepeilingen Ook Kronenberg is in de ban van de gemeenteraadsverkiezin gen. is het gissen naar de kansen voor Essentie, maar niemand hoeft er vreemd van op te kijken als deze nieuwe loot aan de stam meteen een factor van betekenis wordt. Om historie te schrijven, moet de partij minimaal een zetel weten te bemachtigen. Dan zou namelijk voor het eerst sinds 1978 weer een lokale politieke partij in de Horster raadzaal zijn vertegen woordigd. Op de meest uiteenlopende wijzen hebben de vijf partijen de afgelopen weken geprobeerd in het gevlei van de kiezer te komen. Liederen, filmpjes, posters, taarten, bloemen, flyers, luchtballonnen: niets was te dol. Ook tal van lan delijke prominenten wisten Horst aan de Maas te vinden. De verkie zingscampagne wordt op dinsdag 17 november, één dag voor de ver kiezingen, traditiegetrouw afgeslo ten met een lijsttrekkersdebat. Dit vindt plaats in cultureel centrum 't Gasthoês in Horst. Een dag later is 't Gasthoês tevens de locatie waar de uitslagen bekend worden gemaakt en vervolgens geana lyseerd en becommentarieerd. Streekomroep Reindonk doet op beide dagen rechtstreeks verslag via zowel radio als televisie. Lancering eerste cd De Meerlose joekskapel Bèter as niks bestaat 1 x 11 jaar en dat wordt zaterdag 21 november gevierd. Het feest vindt plaats in café Oud Meer lo in Meerlo en bestaat uit ver schillende ingrediënten. Zo zal de muzikale groep zich presenteren in een nieuwe kleur rijke outfit en wordt de eerste cd van deze kapel gelanceerd. Om de feestvreugde te verhogen heeft de jubilerende joekskapel collega's uit Zwolle uitgenodigd, de Zwolse Straotklinkers. Samen met joekskapel Bèter as Niks zet ten de Zwollenaren café Oud Meerlo ongetwijfeld op z'n kop. Dat laatste is overigens een van de kernmerken van de jubilerende joekskapel. Daar waar de twaalf mannen en vrouwen van Beter as Niks spelend binnenkomen, is het meteen feest. En dat wil Bèter as Niks ook laten zien tijdens het jubileumfeest. De Meerlose kapel is ook een graag geziene gast op festivals in het hele land. De afgelopen dagen zijn de muzikanten druk bezig geweest om hun eerste cd op te nemen. In de Meerlose muziekzaal zijn door studio Picolo van Peter van de Water de nummers opgeno- De jubilerende joekskapel Beter as Niks. men. "Elk lid van ons heeft zijn of haar mooiste nummer kunnen aanmelden voor de cd", aldus Meerlonaar Wiel Kerstjens. Hij is met Meerlonaar Jan Cleven van begin af aan muzikant bij de joekskapel. Het feest begint zaterdagavond 21 november om 20.30 uur. Standpunt gemeente Meerlo-Wanssum draait 180 graden Frans Bouten mag waar schijnlijk toch kippen blijven houden in de stalruimte aan de Blitterswijckseweg 2 in Wanssum. De gemeente Meer lo-Wanssum is van plan om het verzoek van architect Theo Vissers, om handhavend tegen de pluimveehouder uit Wans- sum op te treden, af te wijzen. Dat heeft de gemeente beslo ten na een gesprek met Bou ten en zijn adviseur, waarbij ook burgemeester Joep Hahn, de verantwoordelijk ambte naar en een ambtenaar van de afdeling Veiligheid en Hand having van de gemeente Ven- ray aanwezig waren. Met het voornemen lijkt de gemeente een draai van 180 graden te maken. De gemeente Meerlo-Wanssum maande de pluimveehouder ruim twee maanden geleden in een brief op poten immers nog om zo spoedig mogelijk alle door hem in de stalruimte aan de Blitterswijck- seweg aangebrachte voorzienin gen te verwijderen. Ook kreeg hij de opdracht om snel alle 25.000 kuikens elders onder te brengen. Op het gebouw rust sinds de vast stelling van het bestemmingsplan Burgemeester Ponjeestraat in februari een woonbestemming. In eerste instantie ging de gemeente ervan uit dat Bouten in strijd met de wet handelde door de stal- ruimte weer in gebruik te nemen, maar, na het gesprek met Bouten en zijn adviseur, is ze voorlopig op haar voornemen om handhavend tegen Bouten op te treden, terug gekomen. De gemeente ging er naar eigen zeggen van uit dat ter plaatse geen pluimveebedrijf meer in werking was omdat op 16 februari 2009, Winkeliersactie Meerlo-Wanssum Ook dit jaar houden de win keliers in Meerlo-Wanssum een consumentenactie. Wie tussen 9 november en 24 december bij de deelnemende winkeliers zijn of haar inkopen doet, dingt mee naar de hoofdprijs, een reis- cheque van 500 euro. Bij elke vijf euro aan inkopen ontvangt u een stempel. Stempelkaarten zijn verkrijgbaar bij de deelnemende winkeliers waar u de volle kaart ook kunt achterlaten. Er zijn twee trekkingen, op 9 en 28 december. Alle kaarten dingen mee naar de hoofdprijs. Tijdens de trekkingen worden tal van waardebonnen 25, 50 en 100 euro verloot. De hoofdprijs wordt op 28 december getrokken. De deelnemende win keliers zijn in Wanssum Rich Art Kappers, Bakkerij Verdeuzeldonk, M&H Fashion, De Klein cafetaria, Kaij Schilders, Hairstyle. In Meerlo doen mee: Hipp Haarmode Visa- gie, Peters Textiel, Ovivo Streek producten, Bloemsierkunst Anne ke, Apotheek Maasdorpen, Frank Kusters Fietsen en Gereedschap pen, Elektro Kusters, Bakkerij Sij- bers en slagerij Van de Pasch. Merlin houdt punkrocknight In OJC Merlin aan de Peschweg in Meerlo treden op zaterdag 14 november twee bands op: The Accelerators, een punkrockband uit Rotterdam, en The Leftovers, een punk-popband uit de Verenig de Staten. Aanvang: 21.00 uur, zaal open om 20.00 uur. De entree prijs is 4 euro. Voor meer informa tie over de bands kijk op www. ojcmerlin.nl. Man uit Geijsteren rijdt tegen huis Een man (18) uit Geijsteren is donderdagochtend met zijn auto tegen een huis aan de Grotestraat in Vierlingsbeek gereden. De man schrok volgens de politie van een auto die van rechts kwam en reed tegen de stoeprand op. Daardoor raakte hij de controle over de auto kwijt en botste tegen het huis. De gevel en een raam raakten bescha digd. De man raakte gewond aan zijn schouder. e-mail: PEEL EN MAAS de datum van de inwerkingtre ding van het bestemmingsplan, de stalruimten leeg - en deels ont manteld - waren. Bouten wilde, om te kunnen voldoen aan de voorwaarden in de koopovereen komst met architect Theo Vissers uit Wanssum, het bedrijf beëin digen en leeg opleveren. 'Maar feitelijk heeft hij niet gestaakt. Het enkel niet houden van kippen betekent niet dat het bedrijf niet meer in werking is', schrijft de afdeling Veiligheid en Handhaving in een brief aan Vissers. 'Hetgeen de heer Bouten heeft ingebracht is voor ons aanleiding om rede lijkerwijs aan te nemen dat het bedrijf weliswaar tijdelijk niet in gebruik, maar nog wel werking was. Omdat de levering niet heeft plaatsgevonden, zijn in januari 2009 de voorbereidingen getrof fen om de stalruimte weer in gebruik te gaan nemen. Gelet op bovenstaande zijn wij van mening dat de heer Bouten een beroep kan doen op het overgangsrecht'. Het gaat volgens de gemeente en Bouten om een voorwaardelijke staking van het bedrijf, een stop zetting onder voorwaarde dat Vis sers zou betalen. KOOPCONTRACT Bouten verkocht zijn boerderij inclusief de stallen en grond aan Vissers. De architect wil in het gebied 68 woningen bouwen en de voormalige boerderij van Bou ten opsplitsen in twee woningen. Het bedrijf is in mei 2008 ver kocht. Volgens Vissers is er een geldig koopcontract, maar Bouten is het daar niet mee eens. Hij stelt dat hij nog steeds de juridische eigenaar was en is van zowel de grond als de panden. De akte van overdracht zou op 31 december 2008 worden ondertekend bij de notaris, maar door een verschil van inzicht over de voorwaarden, Bou ten en het waterschap liggen met elkaar overhoop over een pers leiding van het waterschap die onder het beoogde bouwterrein ligt, kan Vissers naar eigen zeggen de akte nog niet laten passeren. Door de aanwezigheid van die lei ding kan de architect vier wonin gen minder bouwen en die schade wil Bouten niet aan hem betalen. Dinsdag 17 november dient het spoedeisend appel dat Bouten tegen Vissers heeft aangespannen om transport van de koopover eenkomst af te dwingen. Tevens wordt donderdag 12 november (vandaag) het beroep van agrariër Bovee tegen het bestemmingsplan Burgemeester Ponjeestraat bij de Raad van State behandeld. Op woensdag 17 november spreekt de kantonrechter in Venlo zich uit over deze kwestie om te bepalen wie er op moet draaien voor de kosten van het verplaatsen van de leiding: Bouten of het water schap. In de koopovereenkomst is opgenomen dat deze kosten voor rekening zijn van Bouten, die de gemeente heeft laten weten het bedrijf te staken zodra Vis sers betaalt. Er komen volgens de pluimveehouder ook geen nieuwe kippen in de stal voor 17 novem ber, de eerstvolgende zittingsda tum. Wél keert hij terug naar zijn bedrijfswoning. Daarvoor moet hij echter wel een gasmeter en een gasleiding installeren. Eind 2008 heeft Vissers namelijk het bedrijf inclusief de bedrijfswoning van gas afgesloten. 'In die fase was er nog sprake van een vriendschap pelijke sfeer en is de afsluiting met toestemming van de heer Bouten geschied', meldt het verslag van de bijeenkomst. WONDER Voordat de gemeente een defi nitief handhavingbesluit neemt, stelt ze architect Theo Vissers in de gelegenheid om zijn zienswij ze kenbaar te maken. En dat gaat Vissers zeker doen, laat hij in een reactie weten. "De wonderen zijn de wereld nog niet uit, zo blijkt. Eerst maant de gemeente Bouten, en nu trekt ze die keutel weer in. Ik heb geen hoge pet op van Hahn, omdat hij de wethouders Derikx en Brugman altijd heeft afgedekt als ze mij weer een loer probeerden te draaien. Hahn inte resseert het weinig of niets, het mag van hem blijkbaar best een aantal tonnen aan euro's kosten uit de gemeenschapskas." Burgemeester Joep Hahn laat in een reactie weten: "Ik wil de nadruk erop leggen dat het ging om een 'voornemen tot handha ving' waartegen belanghebbende zich heeft verweerd. Na een nieu we afweging van feiten en rech terlijke uitspraken heeft dit geleid tot een ander standpunt. Met zo'n gang van zaken zou iedereen blij moeten zijn, want het bewijst dat hoor en wederhoor zin heeft. Dus dat de gemeente zorgvuldig luis tert en belangen afweegt. Natuur lijk mag de heer Vissers nu ook reageren en zijn argumenten op tafel leggen. Zijn eerste reactie is, zoals gebruikelijk, de gemeente schofferen. Hij zou er beter aan doen om met de heer Bouten tot overeenstemming te komen. Dan was het hele probleem opgelost." ADVERTORIAL Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Jenny Derkx, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is. Artsen: Dr FJ.P van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat 1a, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30-17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meerlo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46, 5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Groene Kruis, Postbus 694 5900 AR Venlo www.groenekruis.nl Klantenservice: 088-61 088 61 (24 uur per dag bereikbaar) Groene Kruis maakt deel uit van De Zorggroep, www.dezorggroep.nl Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris:W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Slachtofferhulp Nederland Regio Zuidoost tel: 0900-0101 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermishandeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z. Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschappelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouwwerk of de Vrijwilligerscentrale. Betrokken en on in 16 actieve IE FRISSE WIND Meerlo-Wanssum redactie: redactie@vandenmunckhof.nl advertentie-afdeling: advertentie@vandenmunckhof.nl Samenwerking Venray bestaat bijna 40 jaar. De leden kiezen bewust voor deze plaatselijke politieke partij. Zij zijn van alle kleuren, van Groen Links tot VVD en van D66 tot PvdA en CDA. Bij de leden staat een zo breed mogelijke belangenbe hartiging voorop, die zich richt op de ontwikkeling van Venray en zijn burgers en zij laten zich daarbij niet hinderen door lan delijk ingenomen standpunten die plaatselijk maatwerk vaak in de weg staan. Dit brede scala aan politieke kleu ren zorgt ervoor dat Samenwerking Venray vanuit verschillende visies tot weloverwogen standpunten komt. Dat gebeurt mede door met belangstellenden en belangheb benden reeds aan de voorkant van beleid te overleggen en daarna met hen in overleg te blijven. Samenwerking Venray heeft tot 1982 deel uitgemaakt van het col lege. Daarna verkeerde Samenwer king Venray met fractievoorzitter Toon den Brok als kleine fractie in de oppositie en richtte zich vooral op culturele en sociaal-maatschap pelijke issues in Venray. In 1994 komt er met fractievoorzitter Ike Busser een geheel vernieuwde driemans fractie in de raad. Zij vor men de partij om tot een breed georiënteerde oppositiepartij op alle gemeentelijke beleidsterreinen. Samenwerking Venray voert vervol gens enkele periodes harde oppo sitie door onverbloemd de dingen bij hun naam te noemen en steeds hard de confrontatie te zoeken. Dat leidt enerzijds tot succes: vanaf 2002 bezet Samenwerking Venray vijf raadszetels. Anderzijds maakt dit spijkerharde imago coa- litiepartners kopschuw en slaagt Samenwerking Venray er niet in een coalitieplek te veroveren.Als in 2006 de zittende coalitie (met twee ver liezers en een winnaar) in totaliteit niet verliest en niet eens verkennin gen wil aangaan voor een mogelijk andere coalitie valt Samenwerking Venray weer buiten de boot. Sinds dien verandert de toonzetting van de oppositie en wordt vooral aan de voorkant consensus gezocht met een of meer coalitiepartijen om zo door steun en draagvlak het beleid te beïnvloeden en in de richting te buigen die Samenwerking Venray voorstaat. Wat blijft is de consistente en consequente gedragslijn van de laatste zestien jaar. Deze aangepaste strategie levert de nodige successen op waardoor gemeentelijk beleid in positieve zin is aangepast en de lasten voor de burger beperkt zijn gebleven. Samenwerking Venray maakt zich al jaren lang grote zorgen over de voortgaande individualisering en de teloorgang van de sociale cohe sie en normen waarden. Vandaar dat in het programma een belang rijke plaats is ingeruimd voor bevor dering van gemeenschapszin en gevoel voor normen en waarden. Dat betekent handhaven van wet ten en ruimte zoeken in regels. Dat betekent een gemeente die door onder andere handhaving zorgt voor een veilige omgeving maar die ook de mensen helpt door aan te geven hoe hun wensen en verlan gens gerealiseerd kunnen worden in plaats van te zeggen dat de regels iets niet toelaten. Samenwerking Venray heeft de ambitie en de ervaren mensen om daaraan vanuit een coalitie en col lege te werken. lïïÜJÏ www.kiesessentie.nl 0u"r»ain Duidelijk Dienp^no

Peel en Maas | 2009 | | pagina 12