De Blakt pilotproject www.pptwee.nl Hans Teunissen VERKEERSONGEVAL? Advocaten VAN DER PUTT Thuiszorg nodig? thuiszorq noord-limbu STELT VOOR haar kandidaat: PEEL EN MAAS Donderdag 5 november 2009 - Pagina 5 PvdA: stekker te vroeg uit multifunctioneel centrum De PvdA vindt het volkomen terecht dat het college bij de begroting van 2010 nog niet met bezuinigingsvoorstellen komt. Die zijn straks nodig om de meerjarenbegroting sluitend te krijgen. "Het past niet nu ingrijpende financiële aanpassingen voor te stellen", vindt fractieleider Bert Lins- kens. "Dat zou een te zware hypotheek leggen op een nieuwe raad en een nieuw col lege, in welke samenstelling dan ook." De begroting 2010 is sluitend. De jaren erna laten nog een ongunstiger beeld zien. De PvdA ziet het ook als haar verantwoor delijkheid een bijdrage te leveren aan een meerjarig sluitend per spectief. Komend voorjaar komt het nieuwe college, waar de PvdA opnieuw graag deel van wil uitma ken, met concrete maatregelen. De toestand op de woningmarkt heeft altijd de bijzondere aandacht van de PvdA. "De laatste jaren heb ben starters op de woningmarkt het erg moeilijk gehad", conclu deert Linskens. "Dit gold zeker voor hen die een woning wilden kopen. Door de economische crisis is aan die situatie niet veel veranderd. Eerder verslechterd, omdat het lastiger is geworden de woning te financieren." Mensen stellen hun verhuisplannen uit, omdat ze bang zijn in een situatie van dubbele woonlasten terecht te komen. De PvdA-fractieleider: "De gemeente is verantwoordelijk voor voldoende woningaanbod dat aansluit bij de vraag. Zij moet ontwikkelaars, waaronder Wonen Venray, deelgenoot van deze ver antwoordelijkheid maken. Er kan niet alleen gebouwd worden in hoogtijdagen. Daarmee halen we onze toekomstige opgave niet of niet tijdig." De PvdA vindt dat er nog steeds onvoldoende levens- loopbestendige woningen worden gebouwd. De socialisten hekelen het 'ondoordachte' verkoopbeleid van Wonen Venray dat te pas en te onpas huurwoningen in de ver koop zet. Volgens Linskens zit er geen enkele visie achter. "Het fei telijke doel is het snel genereren van liquide middelen ter financie ring van nieuwe projecten. Bijef fect is een nog langere wachtlijst van woningzoekenden voor een huurwoning." De PvdA vraagt of wethouder Teunissen bereid is in te grijpen. De Partij van de Arbeid verwacht de komende jaren een grotere instroom in de bijstand. Het Werkplein - waarin alle par tijen zoals gemeente, opleidings instituten, UWV-Werkbedrijf en werkgevers samenwerken - kan bijdragen aan een snellere plaat sing op de arbeidsmarkt. De mees te kwetsbare groep, die vaak als eerste buiten de boot valt, moet kunnen blijven rekenen op een sociaal vangnet. "Wij maken onze complimenten voor de huis aan huis verspreide brochure 'Laat geen geld liggen'. Juist nu moet de gemeente Venray haar soci ale gezicht tonen, en wanneer dat nodig is helpen door armoedebe strijding en schuldhulpverlening." Het afblazen van het multifuncti oneel centrum (MFC) voor allerlei Venrayse verenigingen, gebeurde destijds niet met instemming van de PvdA. "Een meerderheid van de raad had er onvoldoende vertrouwen in", aldus Linskens, die vindt dat de huidige aanpak (maatwerkoplossing per vereni ging) zeker niet tot een verbete ring heeft geleid. "Misschien ging de MFC-stekker er toch te vroeg uit". De PvdA vraagt al jaren om een bewaakte fietsenstalling. Die zou komen bij de parkeergarage. "En daarom duurde het zo lang", aldus Linskens. "Nu blijkt dat de bewaakte fietsenstallingen op twee andere plaatsen, bij het post kantoor en bij 't Liene, komen. Volgens ons zijn deze opties al veel langer beschikbaar. Waarom heeft het dan zo lang geduurd? Moest daarvoor eerst het aantal fietsendiefstallen zo schrikbarend hoog zijn als nu?", vraagt de PvdA zich af. SP-lijsttrekker Elianne Sweelssen: "Raadsvergaderingen zijn soms dodelijk saai" Elianne Sweelssen is de nieu we lijsttrekker van de SP. De leerkracht aan de basisschool in Ysselsteyn heeft er nu bijna een raadsperiode opzitten. Het raadswerk was niet helemaal nieuw voor haar, want ze zat ook al in de gemeenteraad van Etten-Leur en Zwolle. De SP staat voor alles open. Zelfs voor een plek in het college. Maar de breekpunten zullen ongetwijfeld de Floriade en het racecircuit zijn, waar de partij fel op tegen is. Daarnaast heeft het de SP het niet zo begrepen op de bestuurscultuur van het CDA. Dat veroorzaakte begin dit jaar zelfs een breuk in de SP-fractie. Fractieleider Jolanda Dijkema stap te op naar de - in haar ogen - te harde aanval van Elianne Sweels sen op het CDA. Aanleiding was de Zembla-uitzending over de Venray- se ondernemer Jan Willems. Acht maanden later staat Sweelssen nog steeds vierkant achter haar uitspra ken. Ze wordt fel als er onrecht in het spel is. "Kijk maar eens wat er dit jaar weer allemaal naar buiten is gekomen over CDA-bestuurders in Limburg. Er is echt niets veran derd." Ze hekelt de manier waarop er in Venray met ondernemers als Robben, Nellissen, Reintjes en Wil lems wordt omgesprongen. "Als gemeente moet je zoiets niet wil len. Deze mensen raken verbitterd en gefrustreerd na hun jarenlange strijd. Terwijl voor andere onder nemers zoals Maessen de rode loper wordt uitgelegd. Regels zijn voor iedereen hetzelfde, of je nu klein bent of groot. De gemeente kan gemakkelijk tot in de eeuwig heid door procederen, maar deze mensen gaan er onderdoor." Elianne Sweelssen is geboren in Vught. Op haar vierde verhuisde ze naar Valkenburg. Haar vader kreeg als leraar Nederlands en Frans een baan in Schaesberg. Na de mavo en havo volgde ze de Pedagogische Academie (de hui dige Pabo) in Maastricht. "Het was begin jaren tachtig en er was een enorme jeugdwerkeloosheid. Het was heel moeilijk om werk te vin den." Ze werkte in een jongeren centrum in Valkenburg en volgde avondopleidingen. Ze leerde haar partner Hans kennen en ze ver huisde naar Heerlen. De SP stond toen nog in de kinderschoenen. Zoals Oss door Jan Marijnissen een SP-bolwerk in Brabant was, zo was Heerlen dat in Limburg. "Jan de Wit zat toen als enige in de gemeenteraad. De partij was heel actief en kwam met het blad Tri bune langs de deur. Zo ben ik lid geworden." VERHUIZING Vanwege een andere werkkring van Hans volgde de verhuizing naar Etten-Leur. Daar had ze aller lei baantjes. "Ik heb Nederlandse les gegeven aan buitenlanders en heb administratief werk gedaan. En ik heb mee geholpen om er een afdeling van de SP op te zet ten." In 1994 volgde de landelijke doorbraak van de SP die met twee zetels in de Tweede Kamer debu teerde. In hetzelfde jaar waren er gemeenteraadsverkiezingen. Eli- anne Sweelssen was lijsttrekker in Etten-Leur. "We hadden nergens op gerekend, maar ik kwam in de raad. We haalden zelfs anderhalve zetel. Maar achteraf hadden we beter niet aan de verkiezingen kunnen meedoen. Waarom? Nou, de partij was er nog niet klaar voor. De basis was te wankel. In mijn eentje werd ik bedolven onder stapels papier. Het ging echt met vallen en opstaan. Er was ook veel onvrede in Etten-Leur. CDA en VVD waren al heel lang samen aan de macht. Er gebeurde veel in achterkamertjes. Toch was het een leuke en vooral leerzame periode. Ik heb vooral geleerd hoe het niet moet." Ze zou de raadsperiode niet afmaken want in 1996 ver huisde ze naar Zwolle. Daar heeft ze ook nog een korte periode in de gemeenteraad gezeten. "Zwolle is een heel mooie stad, maar er hangt nog zo'n bedompte christe lijke sfeer. Ik was op een zondag een keer buiten aan de straatkant een oude kast aan het schuren. Nou, een verwijten dat ik kreeg van voorbijgangers. Arie Slob, de fractieleider van de ChristenUnie, zat toen ook in de gemeenteraad. Ik heb er maar even ingezeten als vervanger. Er werd in Zwolle ook carnaval gevierd. Op zaterdag trok er dan zo'n optochtje door het winkelend publiek. Nog veel minder dan de kinderoptocht hier in Venray. Sommige cafés hadden bordjes met 'wij vieren geen car naval' op de deur hangen." In 2000 streek ze in Venray neer. Ze volgde de cursus voor herintreders in het onderwijs. In 2002 kreeg ze een baan aan de St. Odaschool in Ysselsteyn. "Het was eerst vanwe ge zwangerschapsverlof, maar de school groeide. Zo kon ik blijven. Het is een echte dorpsschool die toch heel vooruitstrevend is. Ik heb nu een combinatieklas van groep zeven en acht. Het is er heel prettig werken. Wat me vooral opvalt, is de enorme betrokken heid van de ouders. Als ik zie hoe ze bijvoorbeeld de hele speelplaats hebben bestraat. Echt geweldig die inzet in zo'n dorp." Ook in Venray zocht ze snel aan sluiting bij de SP. Landelijk was de partij inmiddels veel beter geor ganiseerd. Afdelingen mochten alleen met toestemming van het 'hoofdkantoor' aan de verkiezin gen meedoen. Zo moest de SP in Venray de verkiezingen van 2002 nog laten schieten. "Er gebeurde toen niet veel. Bij de landelijke ver kiezingen zijn we in Venray voor het eerst gaan folderen. De partij groeide heel snel. In 2006 was het dan zover. We debuteerden met twee zetels in de gemeenteraad. We hadden vooraf geen idee hoe veel stemmen we zouden krijgen. En ook nu zou ik het niet weten. Landelijk staat de partij er minder goed voor dan toen. Ik zal daarom blij zijn als we onze twee zetels kunnen behouden. Als lijsttrekker is het toch anders dan dat je op nummer twee staat. Het is span nender en je voelt je meer ver antwoordelijk. Want als de uitslag tegenvalt, dan kijken ze toch naar jou." VERKIEZINGSKOORTS Elianne Sweelssen vindt dat er van verkiezingskoorts nog wei nig te merken is. "In de voorbije weken merkte ik dat het echt niet leefde bij de mensen op straat. Ze kijken je ook vreemd aan. 'O ja zijn er verkiezingen', kreeg je vaak te horen. Terwijl wij er al zolang druk mee bezig zijn. Nu sinds vori ge week de stempassen zijn ver stuurd, zal het wel veranderen." De SP is van oudsher een actie partij die liever de straat op gaat. Jongeren en alcohol centraal Binnenkort gaat het project 'Jon geren en alcohol district Venray' van start. Op 11 november start de campagne 'Lekker Frizz' Doel van het project is jongeren bewust te maken van de gevolgen van alco hol. "Terugdringen van alcoholge bruik onder jongeren die jonger zijn dan 16 jaar, heeft de grootste aandacht", aldus wethouder Twan Jansen (PvdA). "Gemiddeld begin nen jongeren al op 12,7 jaar met het drinken van alcohol. Daarnaast scoort deze regio landelijk gezien bovengemiddeld als het gaat om bovenmatig alcoholgebruik." Ook krijgen de groep 16-25 jarigen en de zogenoemde keten waar jon geren veel (in)drinken aandacht in het project. Het project is een gezamenlijk initiatief van de gemeenten in deze regio en diver se betrokken instanties zoals de GGZ, de politie, het OM en Halt. Lijsttrekker Elianne Sweelssen (foto links): "Als de uitslag tegen valt, dan kijken ze toch naar jou." SP'ers zijn vergadertijgers. Ook Elianne Sweelssen niet. "De raads vergaderingen zijn vaak dodelijk saai en langdradig. Mensen zitten elkaar te vermoeien met inge wikkeld gepraat. Wij bekijken de agenda en maken een keuze. We kunnen met zijn tweeën niet alle onderwerpen meenemen." De SP heeft zich fel verzet tegen de sloop van de twee flats in Vel- tum. "Ik vind het nog steeds zonde dat die flats zijn verdwenen. Voor al als je ziet hoe mooi die andere vier zijn opgeknapt. Het zijn heel ruime en gewilde flats. Gelukkig blijven ze in Brukske wel staan. Hebben we toch iets bereikt." De deelname aan de Floriade en de komst van een nieuwe racecircuit stuitten eveneens op verzet van de SP. Er komt nu een nieuw loca- tieonderzoek. Sweelssen is er niet gerust op. "Nee, want als er meer locaties geschikt zijn dan mag Har- rie Maessen. Dat is toch vreemd. Ik heb dan ook het gevoel dat het circuit gewoon blijft waar het is." Auto-inbraak De politie heeft een 15-jarige jongen uit Venray en een 14-jarige jongen uit het Belgische Hasselt aangehouden op verdenking van poging tot auto-inbraak, afgelopen zondag op de Veltumse Kleffen. Daarbij werd een ruitje ingesla gen en werd geprobeerd om in te breken. De jongens gingen er van door toen er een auto aankwam. Even later werden ruiten van een bulldozer vernield op het Kenne- dyplein. De gewaarschuwde poli tie trof op de Julianasingel beide jongens aan. De 14-jarige ging er vandoor, maar werd dinsdagmor gen alsnog aangehouden. Tegen de 15-jarige jongen wordt proces verbaal opgemaakt. De 14-jarige zit vast voor verder onderzoek. PvdA-ministers in Venray De PvdA-kandidaten voor de gemeenteraad trekken op zaterdag 7 november met hun verkiezings dubbeldekker de Venrayse wijken en het centrum in. Belangstellen den kunnen met hen in gesprek gaan over de komende gemeente raadsverkiezingen van 18 novem ber en informatie krijgen over het verkiezingsprogramma Aan de slag. Om 11.00 uur wordt Eber- hard van der Laan, minister voor Wonen, Wijken en Integratie, door de PvdA Venray ontvangen in de wijk Brukske (omgeving wijkcen trum de Kiosk). In november 2007 was Wouter Bos hier te gast tijdens de presentatie van het Masterplan door het Ondernemend Gezel schap Brukske. De minister wordt geïnformeerd over het onlangs goedgekeurde projectplan voor de eerste fase van de ontwikke ling van het middengebied. Uiter aard gaat hij graag met bewoners en belangstellenden in gesprek. Het programma van 7 november: 9.30-11.00 uur: winkelcentrum Landweert 11.00-12.30 uur: winkelcentrum Brukske met minister Eberhard van der Laan 12.30-14.00 uur: winkelcentrum Veltum 12.30-17.00 uur: Grote Markt centrum Venray Op maandag 9 november bezoekt staatssecretaris Nebahat Albayrak het Turks ontmoetings centrum aan de Beukenlaan in Venray. Albayrak arriveert om 16.00 uur in het ontmoetings centrum en gaat met de Turkse en Marokkaanse gemeenschap in gesprek over met name inte gratie en inburgering in het alge meen. Daarbij zal ook aan de orde komen dat allochtonen in alge mene zin meer afstand hebben tot de arbeidsmarkt. Ten aanzien van deze groep heeft met name de PvdA gepleit voor extra inspannin gen en extra investeringen in het leren van een taal, in het inburge ren en de begeleiding naar werk. Vervolg voorpagina Laatste raadsvergadering slaapverwekkend Gerda van Stelten (CDA) rea geerde: "Politiek is best leuk hoor." Erg overtuigend klonk het niet. Dat vond ook Waals. "Nou, dat straal je anders niet uit", bitste hij Van Stelten toe. Ook bij de wet houders sloeg de verveling toe. Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) ergerde zich eraan dat een colle gelid steeds in de weer was met zijn mobieltje. Waals ('ik heb geen ogen in mijn rug') beval dat het moest ophouden. SPREEKRECHT Bij het spreekrecht voor het publiek grepen drie aanhangers van het voormalige jongerencen trum Dingus opnieuw de kans aan hun gal te spuwen. Ruim drieën half jaar na de sluiting is het nog steeds schering en inslag. Het spreekrecht is voor de Dingus- bestuurders het enige platform om in 'gesprek' te komen met de politiek. De ellenlange treurnis van het jongerencentrum pas seerde weer eens de revue. De onmacht straalde van de raad - de meeste raadsleden weten amper waar het over gaat - en het col lege af. De een lachte als een boer met kiespijn terwijl de ander non chalant en gelaten de verbale ter reur van voorzitter Gijsbers over zich heen liet komen. Blijkbaar is er niemand binnen het college in staat de Dingus-aanhang een luis terend oor te bieden en de zaak eens aan tafel bespreekbaar te maken. Er is in de afgelopen twin tig jaar behoorlijk wat mis gegaan, en Dingus laat de zaak niet rusten voordat er 'gerechtigheid' is. Het voormalige jongerencen trum heeft zijn hoop nu geves tigd op een nieuw college en een nieuwe burgemeester. Zodat er aan deze onverkwikkelijke affaire eindelijk eens een einde komt. Zo niet dan staan over tien jaar Pieter Gijsbers, Henk Elegeert en alle anderen nog steeds achter de microfoon. De gemeente Venray maakt zich samen met enkele pro jectpartners in Nederland en Duitsland sterk voor een duurzame energiemarkt in de (grens)regio. Wethouder Lei Heldens tekende namens de gemeente de samenwer kingsovereenkomst. In zijn pilotproject wil Venray de mogelijkheden van duurzame energie voor de nieuw te ont wikkelen bedrijventerreinen De Blakt en De Hulst 2 onder zoeken. De projectpartners (gemeenten Venray en Helden, Regio Venlo, Stadt Straelen, Stadt Geldern en adviesbureau BHU) hebben zich verenigd in het project CON- GRES1, een regionaal energiecon cept ter bevordering van aanbod en gebruik van duurzame energie. Om het energiepotentieel in de grensregio in kaart te brengen doen zij onderzoek naar duur zame energiesystemen, onder andere wind- en zonne-energie, waterkracht, biomassa en geother mische energie. Op basis van de analyse worden concrete aanbe velingen gedaan voor duurzame energiesystemen die het beste bij de plaatselijke situatie passen. Daarmee hopen zij het aanbod van duurzame energie te bevorde ren. Het onderzoek richt zich op zowel afzonderlijke gebouwen als buurten/wijken en bedrijventer reinen, aan beide zijden van de grens. De onderzoeksinformatie is straks via internet vrij toegankelijk voor iedere burger en onderne mer. Daarmee kunnen potentiële gebruikers de voorwaarden voor de toepassing van hernieuwbare energie inzien. De projectpartners hopen dat het project CONGRES gaat leiden tot het genereren van nieuwe projecten op het gebied van duurzaamheid in deze regio. Binnen het samenwerkingsver band worden drie pilotprojecten gestart, in Geldern (wonen), Hel den (gemengd gebied met een focus op de landbouw) en Venray (bedrijventerreinen). De gemeen te Venray wil de mogelijkheden van duurzame energie voor haar bedrijventerreinen onderzoeken "Wij hebben aan Thissen/Unica de opdracht gegeven om voor de Blakt en omgeving de haal baarheid van duurzame energie concepten over de hele breedte te onderzoeken. Wij willen dit bedrijventerrein volgens duurza me principes en met behulp van duurzame energie ontwikkelen", aldus wethouder Lei Heldens. "De focus ligt op de haalbaarheid van een collectief op te zetten systeem van duurzame energie voor warmte en koude voor de te vestigen bedrijven." De gemeente wil overigens dat de bedrijven vrij kunnen kiezen tussen oude fossiele brandstoffen en de nieuwe duurzame ener gieconcepten. Lei Heldens: "Wij sluiten op voorhand geen enkel concept uit. Uitgangspunt in het onderzoek is wel dat het financi eel aantrekkelijker moet zijn om duurzame energie af te nemen dan energie via het gewone net. Mooi meegenomen is dat onder nemers hiermee ook het element duurzaamheid in hun bedrijf kun nen introduceren." De gemeente Venray is overigens niet van plan zelf een lokaal energiebedrijf op te zetten. "Duurzame energie zal door de markt zelf opgepakt moeten worden. Onze pilot geeft daarbij de handvatten. Ik roep het bedrijfsleven op om de duurzame handschoen op te pakken en met ons te werken aan een collectieve duurzame energievoorziening." De letselschade-advocaat helpt u vaak kosteloos om uw schade te verhalen! Wist u dat een letselschade-advocaat u meestal kosteloos kan bijstaan?! De afdeling aansprakelijkheid en letselschade van Van der Putt advocaten bestaat uit drie gespecialiseerde advocaten, die allen lid zijn van de Vereniging van Letselschade-Advocaten LSA: mr. PC.M. ten Brummelhuis mr. A.J.F. van Dok mr. W.H.M.J. Pelckmans Wanneer u meer informatie wilt over uw rechten, neemt u dan vrijblijvend telefonisch contact op met Henri Pelckmans of Arthur van Dok. Wij kunnen u in een gratis intakegesprek vertellen wat de mogelijkheden zijn. Van der Putt Advocaten Patersstraat 15-17 5801 AT Venray Tel: 0478-556677 Fax: 0478-556678 E-mail: info@putt.nl Internet: www.putt.nl Plaatselijk Progressief in het Kwadraat info@pptwee.nl Bel (088) 850 00 00 proteion Venray energiek pragmatisch duidelijke visie oplossingsgericht besluitvaardig voor woningbouw 'Juist nu moet Venray zijn sociale gezicht tonen' 'Gemeente moet iedereen gelijk behandelen' hulp bij het huishouden thuisbegeleiding persoonlijke verzorging dagvoorzieningen zorgboerderijen verpleging zorgalarmering zorg tv uitleen hulpmiddelen consultatie voor 65-ptussers tijd voor mensen' WWW.prOteionthuiSZOrg.nl tijd voor wensen

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5