Lokaal Aktief: lastendruk moet laag blijven R VVD: jongerenbeleid totaal mislukt Gunhoek ook voor uw tuin www.dekaaskenner.nl SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS Donderdag 5 november 2009 - Pagina 3 CDA wil nieuwe doorrekening kosten gemeentehuis De kritiek op de aanpak en de te dure verbouwing van het gemeentehuis, neemt hand over hand toe. De kleinste par tij inVENtief was de eerste die alarm sloeg. In de beschou wing op de begroting van 2010 hekelen ook Samenwerking en CDA de trage en verkeerde aanpak van het project. Dat het college heeft besloten het gemeentehuis niet uit te breiden met onder meer een nieuw raadzaal, doet de kritiek niet verstommen. Ondanks dat het maximale budget daar door is teruggebracht van 30 naar 26,8 miljoen euro. Het CDA vindt dat er veel te laat gewerkt is aan het kantoor concept (hoeveel ruimte is er nodig om alle ambtenaren hun werk te laten doen). Dit onder zoek had vooraf moeten plaats vinden, vindt de partij. Dan was al veel eerder duidelijk geworden dat het gemeentehuis niet hoeft te worden uitgebreid en dat de huidige hoofdentree kan blijven. Fractieleider Gerda van Stelten ('soberheid en doelmatigheid staan voor het CDA voorop') wil dat het bedrag voor de herhuis vesting opnieuw wordt doorgere kend. "Omdat het bedrag dat nu genoemd wordt voor het CDA aan de hoge kant is." Dit is de laatste begroting van deze gemeenteraad. Het CDA vindt dat er de afgelo pen vier jaar veel werk is verzet. Van Stelten: "Het grootste deel van het verkiezingsprogramma van het CDA is gerealiseerd. Het finan cieel beleid is in de afgelopen acht jaar, onder toeziend oog van twee CDA-wethouders, zeer solide geweest. Het gevolg daarvan is dat beloften aan bijvoorbeeld Meerlo- Wanssum en de Floriade niet hoe ven te worden ingetrokken." Vanaf 2011 krijgt ook Venray te maken met oplopende tekorten. Er zul len maatregelen moeten komen om de begroting sluitend te krij gen. "Zeker nu ook de burgers in onze gemeente geconfronteerd gaan worden met de gevolgen van de recessie, willen we de bur gers zo veel mogelijk ontzien. Het CDA streeft naar een gematigde gemeentelijke belastingdruk en wij willen de belastingverhogin gen zo beperkt mogelijk houden." Het CDA wil dit bereiken door de gemeentelijke organisatie eens goed onder de loep te nemen. Uit het rapport van Berenschot blijkt dat er nog heel wat te verbete- ren valt. CDA wil meer aandacht voor de kerntaken en efficiëntie- verbeteringen. "Daarbij willen wij ook nog eens kritisch kijken naar het personeelsbestand", aldus Van Stelten. Het CDA is ontevre den over de uitvoering van de kadernota accommodatiebeleid. "Het begint een papieren tijger te worden", vindt de fractieleid ster. "Het zou beter zijn om alle energie in maatwerk te steken" Burgers kunnen nog gestimuleerd worden om het hemelwater af te koppelen. De gemeente stelt vier jaar lang 100.000 euro subsidie beschikbaar. Het CDA stelt voor het totaalbedrag van 400.000 euro nu ineens vrij te geven. "Het blijkt dat de burgers het erg waarde ren en dat ze er op grote schaal gebruik van maken. Het loopt zelfs zo goed dat de subsidie voor dit jaar al op is. De nieuwe aanvra gers moeten wachten tot januari 2010 met een nieuw verzoek. Je begint dan het jaar 2010 al met een wachtlijst. Het zou goed zijn deze aanvragen toch te honoreren door het budget niet te koppelen aan een vierjarige termijn", vindt Van Stelten. Het CDA is verheugd dat het college de speerpunten van de drie nieuwe dorpen (Wans- sum, Geysteren, en Blitterswijck) een plek heeft kunnen geven in de begroting. Zoals de 1,1 miljoen euro voor het nieuwe sportpark in Wanssum. Van Stelten: "Met recht kan gezegd worden: beloofd is beloofd, en afspraak is afspraak." Het CDA wijst erop dat de meeste verenigingen uit de drie nieuwe dorpen ook meer subsidie krijgen, nu ze overgaan naar de gemeente Venray. Het Venrayse bedrijf Buro Pri nor is gekozen tot de starter van het tweede kwartaal 2009. Buro Prinor (een samenstelling van de woorden 'presentatie', 'informatie' en 'organisatie') is daarmee het tweede bedrijf dat de prijs dit jaar in de wacht sleept. De starter van het kwartaal is een initiatief van de Rabobank en de gemeente Venray met het doel om het zelfstandig ondernemerschap te stimuleren. Ieder kwartaal kiest een jury uit een aantal starters de meest aan sprekende. Na afloop van het jaar wordt uit de vier kwartaalwinnaars de algehele winnaar gekozen. Buro Prinor is in april van dit jaar opge richt door Amina Sebbar uit Venray. Zij heeft naast haar werk bij een bank en een recyclingbedrijf als vrijwilligster veel ervaring opge daan op het gebied van de islam en integratievraagstukken. Zelf is de in Venray geboren en getogen Amina een aantal jaren geleden bekeerd tot de Islam. Zij ziet zich zelf dan ook als de ideale bruggen bouwer tussen de verschillende culturen en religies. Haar missie is informatie te verschaffen over de islam en de integratie van Neder landers van een andere afkomst te bevorderen. Met haar bedrijf richt zij zich op advies en onder steuning bij allerlei zaken die betrekking hebben op de Islam en integratievraagstukken. Zo leidt zij gespreksgroepen tussen alloch tone moeders en hun dochters en Mevrouw Sebbar van buro Prinor ontvangt de prijs van wethouder Lei Heidens (rechts) en Stephan Keijzers, manager bedrijven bij de Rabobank. is zij betrokken bij het project Ikra dat allochtone ouders stimuleert zich meer bezig te houden met het onderwijs aan hun kinderen. inVENtief hekelt lelijke 'depri-hallen' die bedrijventerreinen ontsieren inVENtief vindt dat het eco nomisch beleid in Venray heeft gefaald. Er is in de afgelopen jaren geen enkel kennisinten sief bedrijf bijgekomen. "Een rondgang over de bedrijven terreinen leert dat het niet goed gaat met de bedrijvig heid in Venray", constateert fractieleider Gerard Thijssen, die overal veel leegstand ziet. "Zelfs op Keizersveld, het meest representatieve bedrij venterrein, staan heel wat lege bedrijfsgebouwen met het bord te huur of te koop." inVENtief vraagt zich af hoe het zo ver is kunnen komen. De kan sen in tijden van hoogconjunctuur zijn nauwelijks benut. Terwijl Ven ray zo'n sterke punten heeft om bedrijvigheid aan te trekken: de A73, het spoor en de haven. "De bedrijventerreinen ogen buiten gewoon onaantrekkelijk. Lelijke hallen die geen enkel idee geven wat zich daarbinnen afspeelt", aldus Thijssen in zijn beschou wing op de begroting van 2010. "Aan de noordzijde van Venray wordt de binnenrijdende bezoe ker geconfronteerd met bergen puin van ondernemer Maessen. Aan de zuidelijke toegang heeft dezelfde ondernemer het open landschap met depri-hallen - waar deze ondernemer patent op lijkt te hebben - gedevalueerd. Welke creatieve en innoverende onder nemer wil zich in deze omgeving nog vestigen of investeren", vraagt inVENtief zich vertwijfeld af. De lokale partij twijfelt ernstig aan het acquisitiebeleid. Fractielei der Thijssen vraagt zich af hoe het mogelijk is dat CDA-wethouder Heldens, die zich bijna volledig met economisch beleid kon bezig houden, geen enkele belangrijke acquisitie in zijn collegeperiode voor elkaar heeft gekregen. "Wat heeft de wethouder al die tijd eigenlijk gedaan?" InVENtief vindt ook dat de gemeente moet bre ken met Harry Maessen, die veel logistieke bedrijven naar Venray haalde. "Maessen staat garant voor logistieke bulk met weinig werk gelegenheid, deels ingevuld met buitenlandse werknemers. De hal len hebben een negatieve impact op omgeving en landschap. Zeker in deze tijd de verkeerde partner op de verkeerde plaats", vindt Thijssen. De begroting krijgt niet de instemming van inVENtief. De lokale partij vindt dat het huidige college verzuimd heeft alvast een voorschot te nemen op de onver mijdelijke bezuinigingen in de komende jaren. Thijssen: "Dat er na 1 januari 2010 een nieuw college aantreedt, ontheft het huidige col lege niet van de verplichting tot enig denkwerk." inVENtief vindt dat de coalitiepartners CDA-PvdA zijn uit geregeerd. De derde part ner, Lokaal Aktief, vergelijkt Thijs sen met 'tweezijdig klevend plak band', dat hechtte aan het CDA en plakte aan de PvdA. inVENtief had van Samenwerking verwacht dat het de coalitie stevig onder vuur zou nemen. "Dat is een vergissing gebleken. Samenwerking is er kennelijk op gericht het CDA te vriend te houden", aldus Thijssen die Samenwerking arrogantie ver wijt. In de gesprekken over een mogelijk samengaan van de lokale lijsten, was de wil van Samenwer king wet. Waardoor iedereen weer zijn eigen weg ging. Ook inVENtief hekelt het falen de jongerenbeleid. "De krampach tige pogingen om met veel geld en ruimhartige vergunningen het Podium om te toveren tot een jon- gerensoos, zijn gedoemd te mis- lukken. Het dure gebouw deugt niet en dus vecht de stichting Poppodium tegen de bierkaai." inVENtief pleit voor een histo risch kwartier in het gebied rond de Grote Kerk en Eindstraat/Heu- velstraat.Thijssen: "Het is de laatste kans voor Venray nog iets van een historisch bouwkundig geheel te realiseren. Er rest niet veel anders meer. De ontwikkeling van dit gebied is ook medebepalend voor het toekomstig gezicht van Ven- ray. Of het wordt een plaats zoals zovele andere in Limburg, of het wordt een stadje dat iets bijzon der te bieden heeft." InVENtief is ook tegen de sloop van de oudste woonhuizen van Venray, de witte huizen aan de Hoenderstraat. De OriiH sije: www^Lin lioek.nl Veum De Hoveniers wttsnm lokale partij wil de oprichting van een Stichting Stadsherstel om het historisch kwartier in Venray te realiseren. "In andere plaatsen bestaan dergelijke stich tingen al, soms meer dan vijftig jaar, en met veel zichtbare resul taten. Er is in Venray veel kennis en ervaring om deze succesvolle formule toe te passen", meent Thijssen. Bezwaren sneller afgehandeld Bijna alle bezwaren die bij de gemeente Venray zijn binnenge komen, zijn binnen de wettelijke termijnen afgehandeld. "Goed nieuws", aldus wethouder Hans Teunissen Lokaal Aktief). "De verbeteringen die we hebben doorgevoerd, hebben hun werk gedaan." In 2008 werd slechts 75% van alle bezwaren binnen de gestelde termijn afgehandeld. Dat leidde tot de invoering van een verbeterplan. De maatregelen hebben er nu toe geleid dat van de 165 bezwaarschriften in 2009 er slechts twee bezwaren buiten de termijn werden afgedaan. "Een score van 99%", aldus een tevre den wethouder. Lokaal Aktief is positief gestemd over de begroting van 2010. Er is zelfs een klein over schot terwijl de lasten voor de burgers laag zijn gebleven. Lokaal Aktief streeft ernaar dat Venray de goedkoopste gemeente van Limburg wordt. Fractieleider Tiny Grebenjak meldt in haar beschouwing op de begroting dat ook de Venraynaren de komende jaren de broekriem moeten aanhalen. Door bezuini gingen bij het rijk ontvangt Venray minder inkomsten uit het gemeen tefonds. Lokaal Aktief, dat na 1 januari verder gaat als PP2, blijft zich hard maken voor een betaal bare lastendruk. De lokale partij wil bijzondere aandacht voor de bedrijven uit de drie 'nieuwe' dor pen, die door de overgang naar Venray fors meer ozb moeten gaan betalen. Dit zijn de laatste poli tieke beschouwingen van Lokaal Akief. Na ruim zes jaar houdt de partij op te bestaan. In 2003 brak er een interne ruzie uit bij fractie Van de Vorle. Er volgde een afsplit sing, die Lokaal Aktief ging heten. Per 1 januari fuseert de partij met PK Meerlo-Wanssum. De huidige wethouder Hans Teunissen is lijst- trekker bij de verkiezingen van 18 november. PP2 hoopt in de coali tie te blijven. Voor veel partijen is (on)veiligheid een belangrijk item. Ook voor Lokaal Aktief. "De Ven- rayse burger moet zich veilig kun nen voelen", zegt Tiny Grebenjak. "Nu het vroeg donker wordt geeft goede verlichting een veilig gevoel. Niet alleen de straatverlichting maar ook een goede verlichting op de fiets. Als automobilist schrik je als er plotseling een onverlichte fietser oversteekt. Controle moet ook later in de avond en vooral in het weekend als de jeugd naar de discotheek fietst." Lokaal Aktief is positief over de vorderingen van 'Centrum op de schop'. "Je hoort overal dat we een heel mooi centrum krijgen", aldus Grebenjak. "Het horecaplein heeft afgelopen zomer ook goed gefunctioneerd. Jammer is dat er toch nog steeds winkelpan den leeg staan. Dit bevordert het aanzicht van de straat niet." De tijdelijke verhuizing van de week markt naar de Julianasingel wordt volgens Lokaal Aktief 'door de bur ger als zeer prettig ervaren'. "Veel gezelliger, waren de reacties. Mis schien iets om over na te denken." De lokale partij is blij dat er nu toch een omslag komt door de bouw van huurwoningen in Brabander, Veltum en straks op het circusterrein. "De vraag naar betaalbare woningen is er nog steeds. Terwijl er in het duur dere segment leegstand is." Het met subsidie afkoppelen van het regenwater is een succes geble ken, gezien het grote aantal aan vragen. Lokaal Aktief stelt voor het subsidiebedrag te verhogen zodat nog meer burgers er gebruik van kunnen maken. AANBIEDINGEN!!! De VVD wil dat Venray vei liger wordt. De politie moet meer aandacht besteden aan kleine criminaliteit zoals fiet sendiefstallen, vernielingen en woninginbraken. De capa citeit van de politie moet beter worden ingezet. "Waar de brand is moet men blussen." De VVD stelt voor politiemen sen vanuit Horst en Gennep te laten werken in Venray. "Er gaat preventie vanuit en als er meer daders gepakt worden, dan loopt de criminaliteit van zelf terug." Dat zegt fractieleider Frans van der Kruijf in zijn beschouwing op de begroting van 2010. De VVD vindt dat agenten ook minder kan toorwerk moeten doen, ten gun- 'We staan als één blok achter Tino' Ben Roelofs, voorzitter van inVENtief, zegt er geen moment spijt van te hebben dat hij Tino Zandbergen heeft gevraagd lijsttrekker te wor den. Nu Zandbergen voor de verkiezingen volop in de pic ture staat, wordt zijn omstre den verleden bij de gemeente Venray weer opgerakeld. Mid den jaren negentig werd hij als ambtenaar beticht van frauduleuze handelingen. "We hebben absoluut geen twij fel", zegt Roelofs. "Wij, bestuur en alle leden, staan als één blok achter Tino." Het bestuur wist af van het verleden van Zandbergen bij de gemeente. "Dat hebben we uiter aard meegewogen is ons besluit", zegt de voorzitter. "We wisten dat we zo een risico namen. En nu hebben we even last van nega tieve publiciteit. We moeten door de zure appel heen bijten. Maar na 18 november krijgen we een uitstekend raadslid aan hem. Daar ben ik vast van overtuigd." Roelofs vindt de voordelen van Zandber gen als lijsttrekker vele malen groten dan de nadelen die kleven aan zijn verleden. "Tino weet als geen ander hoe de hazen lopen. Hij weet van wanten en hij is zeer actief en gemotiveerd. We zijn als inVENtief blij met hem als lijsttrek ker", zegt Roelofs die zich ergerde aan publicaties in een regionale krant. "Die journalist heeft geen hoor en wederhoor toegepast. Dit is niet netjes. Dat nemen we hem kwalijk. Het is vervelend, maar we wisten dat dit kon gebeuren. We hebben ook het vermoeden dat hier iemand achter zit. Alleen kun nen we dit niet hard maken. We staan er boven, want we weten dat we als partij op de goede weg zijn. Hopelijk zien de kiezers van Venray dat ook." ste van de inzetbaarheid op straat. Bij de aanpak van de hennepteelt is de politie succesvol, getuige het aantal ontdekte en in beslag genomen planten in de afgelopen jaren. De VVD wil dat de thuiskwe- kers harder worden aangepakt. "Het gaat vaak gepaard met ille gale stroom aftappen, wat voor de directe woonomgeving brandge vaar kan opleveren." De politie zou hierbij de burgers moeten inscha kelen. Bijvoorbeeld door het laten melden van vermoedelijke hen nepteelt via het telefoonnummer van misdaad anoniem. De VVD wil ook een intensievere controle van de beide coffeeshops in de Hense- niusstraat. "In het bijzonder moet gekeken worden naar de leeftijd van de kopers en de aanwezige voorraad soft drugs", vindt Van der Kruijf. De inzet van de parkeercontro- leurs als toezichthouders in de openbare ruimte, komt volgens de VVD nog onvoldoende uit de verf. Ze moeten juist worden ingezet voor de aanpak van kleine vergrij pen, waar bij de burgers zoveel ergernis over is. Ook de afdeling handhaving en veiligheid func tioneert niet naar behoren. Er is veel verloop, teveel bureauwerk en er is een lastige communica tie met collega's omdat het kan toor op Keizersveld te ver van het gemeentehuis af ligt. "Het is een prioriteit dat deze afdeling goed op orde komt", vindt de VVD-fractieleider. "Temeer omdat de veiligheid van de burger daar mee gediend is." De VVD heeft zich altijd kritisch getoond over het masterplan Brukske. "Ondanks onze waarschuwingen vertoont het geen vooruitgang", conclu deert Van der Kruijf. "Frappant is dat vanuit Brukske zelf nu signa len komen dat het anders moet. Een beter bewijs van een slechte communicatie tussen partijen is nauwelijks denkbaar. Het lijkt wel alsof het SPOV bepaalt wat er gebeuren moet. Hier maken wij ons grote zorgen over. Wie neemt hier nu de regie?". GEMEENTEHUIS De oppositie was destijds tegen de dure variant van het gemeente huis. CDA, PvdA en Lokaal Aktief stemden wel in met een nieuwe vergadercentrum - met onder meer een raadzaal - voor de huidi ge hoofdingang, die verplaatst zou worden naar de zijkant. Het col lege heeft onlangs deze plannen weer teruggedraaid. "Opvallend hoe doodstil de voorstanders van de oorspronkelijke variant hierop reageerden. De oppositie heeft op al haar punten gelijk gekregen. Wij staan stomverbaasd." De VVD hoopt dat het college straks niet in de verleiding komt de Essent- miljoenen te gebruiken om de Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching begroting sluitend te maken. Van der Kruijf: "Wij raden u aan deze verleiding te weerstaan en dit kapitaal in stand te houden tot in lengte van jaren. Het is absoluut noodzakelijk dat er een degelijk financieel beleid wordt gevoerd." De liberalen spreken van de 'tota le mislukking' van het jeugdbe leid. "Er is veel geld over de balk gesmeten en nauwelijks invulling geven aan het jeugdbeleid." Niet alleen het Poppodium maar ook 'Downstairs' - het centrum voor 12 tot 16-jarigen - is geen succes geworden. "Treurig dat het zover moest komen", aldus Frans van der Kruijf. De VVD zegt steeds minder te begrijpen van de activiteiten van Wonen Venray. "Wij vinden dat Wonen Venray zichzelf in de voet schiet door huurwoningen te ver kopen. Hierdoor wordt het huur- aanbod, waaraan juist zon grote behoefte is, nog kleiner. Wij begrij pen niet dat een woningbouwver eniging dit doet. Het wordt tijd dat de gemeente Wonen Venray eens tot de orde roept. De hui dige prestatieafspraken zijn een wassen neus", vindt de VVD. Overeenkomsten Incasso's Aansprakelijkheid Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) 'Kritisch kijken naar personeelsbestand' Buro Prinor starter van het kwartaal 'Gemeente moet breken met Maessen' KAAS* INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3