n Agenda Hoeve Blues geslaagd Week van Beek Jacoba, Dochter van Holland wl PEEL EN MAAS Donderdag 5 november 2009 - Pagina 21 Programma Schouwburg Venray Schouwburg Venray heeft de komende week drie voorstel lingen op de cultuurkalender staan: dans in Nude, cabaret en muziektheater in Veldhuis Kemper en opnieuw dans in Carmen. Op vrijdag 6 november is vanaf 20.00 uur de voorstelling Nude te zien. Nude ontrafelt met dans, lite ratuur en live muziek het denk proces van een vrouw die zich verliest in de extremiteit van haar fantasie als ze het leven naar haar hand wil zetten. Nude laat twee geliefden zien, die op het punt staan om te verhuizen naar het platteland. Hij wil door naar het volgende hoofdstuk van hun leven, maar zij besluit om hem dat onmogelijk te maken, omdat ze niet mee wil in zijn verhaal. Ze wil de toekomst niet concreet invullen, niet aanvaarden dat hun relatie zal slijten en alles vanzelf sprekend wordt. Ze zet de tijd stil en stapt letterlijk uit het verhaal. Veldhuis Kemper presente ren cabaret en muziektheater op zaterdag 7 november, aanvang 20.00 uur. In hun unaniem zeer goed ontvangen vijfde cabaretpro gramma, We moeten praten, schet- sen Veldhuis Kemper de stand van zaken tussen de man en de vrouw. De verhoudingen zijn ver anderd, maar zijn de rollen niet te veel omgedraaid en stelt de vrouw inmiddels niet een beetje hele hoge eisenKortom: Veldhuis Kemper willen praten en daar bij kan het geen toeval zijn, dat zij zich gedurende dit programma laten begeleiden door uitslui tend vrouwelijke topmuzikanten: Wieke Garcia, Phaedra Kwant en Lydia van der Meer. Een bezetting die een wel heel onverwachte impuls aan het vertrouwde Veld huis Kemper-geluid geeft. Het Kiev Modern Ballet schit tert op dinsdag 10 november in de dansvoorstelling Carmen. Aan vang 20.00 uur. Het Kiev Modern Ballet geeft het verhaal van de zigeunerin Carmen een eigentijdse invulling en weet tóch de sfeer van het 19e-eeuwse Spanje te behouden. Van het begin tot het eind een intrigerende, dynamische en sen suele voorstelling. Choreograaf Radu Poklitaru richtte het Kiev Modern Ballet op, waarin hij in een persoonlijke choreografie stijl vele verschillende dansstijlen mengt. In korte tijd was dit dans gezelschap maar liefst acht maal prijswinnaar bij internationale festivals en concoursen in Oekra- ine, Roemenië, Italië, Bulgarije en Rusland. Tijdens de komende editie van het Spirit of Jazzfestival in Horst staan op zondag 8 novem ber enkele bijzondere namen uit onze eigen provincie op de pos ter. Opvallend daarbij is dat een van die namen internationaal aan zien heeft en samen werkte met groten als Herbie Hancock, John Cale, Gino Vanelli, John Cale of Paul Weller, terwijl een andere, als bassist van Neet oet Lottum, niet eens met de jazzwereld wordt geassocieerd. Om met de laatste beginnen is Alexander op 't Veld weliswaar vertrouwd om met de band van Frans Pollux voor grote mensenmassa's te spelen, maar is het jazzidioom nieuw terrein. Samen met gitarist Joep van Weg berg uit Horst, zangeres Linda Zijlmans en toetsenist Louis van Gool uit Venlo en drummer Rob van Kollenburg uit Helmond tre den ze onder de naam La Diffe rence voor het eerst als jazzband aan voor een groter publiek. Wel iswaar kan hun muziek gerekend worden tot de mainstream jazz, maar de uitdaging voor deze nieuwkomers zit in de vertolking van dat wat als bekend wordt ver- onderstelt, maar bij deze formatie als nieuw uit de vingers komt. Tegenover deze nieuwkomers in de jazzwereld staat saxofonist en klarinettist Leo Janssen uit Schin- nen die in binnen en buitenland grote bekendheid geniet. Als vaste solist van het Metropole Orkest, met wie hij onder zijn eigen naam een cd opnam, maakt hij meer dere muzikale zijsprongen met de groten uit de muziek, maar tot zijn persoonlijk meest begeerde esca pades behoren die met de Hor ster pianist en componist Egbert Derix. Als voorman van het Sea ring Quartet werd Derix beloont met diverse Awards, waaronder de Jerry van Rooijen Award, de prijs voor de beste jazzcompo sitie van de Dutch Jazz Competi tion op het North Sea festival en in 2001 als enige Europeaan met Honor Award van het Songwri ters Resource Network in New York voor zijn compositie Exit Ego. Derix maakt nu furore maakt door zijn samenwerking met de Engelse poplegende Iain Matthe ws. Leo Janssen en Egbert Derix namen samen de cd Angeli op, waarop het principe van instant Duvelskuul IVN Geysteren-Venray gaat op zondag 8 november wandelen in en rondom de Duvelskuul in Affer- den. De Duvelkuul is een vennen- complex ten zuidoosten van Affer- den. Het gebied heeft de status van natuurmonument en niet ten onrechte. De wandeling start om 10.00 uur vanaf de Spitsbrugweg in Afferden. Country linedance middag De Country Club Mountain-Hill houdt op zondag 8 november de maandelijkse oefenmiddag Coun try linedance in café/zaal De Hei debloem aan de Gochsedijk in Sie- bengewald. Het dansen begint om 14.00 uur en de zaal is open vanaf 13.30 uur. Prix Dominique In Venlo wordt zondag 8 november de elfde editie van Prix Dominique gehouden. Bijna zestig deelnemers strijden om Ut Paeter- ke. De Prix is een concours voor amateurbeoefenaars van klassieke muziek in de categorieën zang en instrumentaal. Naast de bekende Prix Dominique is er ook een aparte categorie voor jongeren tot en met veertien jaar, de Jeune Dominique. In Domani aan het Dominicanenplein treden de deel nemers aan de Jeune Dominique op vanaf 13.45 uur en de vocalis ten vanaf 16.45 uur. Rond 18.00 uur wordt in Domani bekend gemaakt wie doorgaan naar de Grande Finale. Deze begint een uur later, om 19.30 uur, in Doma ni. Meer over de Prix Dominique staat op www.utpaeterke.nl. De Locht Met het oog op het feest van Sint Maarten mogen kinderen zondag 8 november in streekmu seum De Locht in Melderslo een Sint Maartenfakkel maken. Een leuk karweitje dat aansluit bij een eeuwenoude traditie. Daar naast zijn er demonstraties touw vlechten, knopen leggen en tros- verbindingen maken door leden van Jong Nederland uit America. De smederij is in bedrijf, er wordt stroop gemaakt en de stoelenmat- ter is aan het werk. Het museum is geopend op woensdag, zaterdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De demonstraties beginnen om 14.00 uur. Zie ook www.delocht. nl. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. composing een grote rol speelt. Met Egbert Derix durft Leo Jans sen het aan om te kiezen voor het ongewisse van extreme impro visatie en interactie, waarbij de muziek op het moment uit het niets ontstaat en gedragen wordt door het verstrijken van de tijd. Slechts virtuoos gestuurde mees terhanden als die van Derix en Janssen staan daarbij garant dat het onzekere overgaat in de zeker heid dat het ook hier goed zal komen. Tot slot is Tejo Verstappen van de partij die met zijn Neder lands Duitse band Hookerman de jazzy kant van Tom Waits laat klinken en waarin de gekte de liefde omhelst en andersom Deze Maastrichtse kunstenaar bezit een markant stemgeluid. Het festival begint om 13.00 uur en duurt tot 22.30 uur. Voor reserveringen en meer informatie kan men kijken op www.cambrinusconcerten.nl. Van Beeksen Bloed In Gryphus in Vierlingsbeek wordt op zaterdag 7 november het concert Van Beeksen Bloed gehouden door drie bands van (deels) Vierlingsbeekse komaf. Dat er in Vierlingsbeek en Groenin gen een lekkere pot popmuziek gemaakt wordt, bewijzen Thunk!, The 4-Inch Revolution en The Bék Stones. Thunk! is een tienkop pige coverband met een uiteen lopend repertoire: van 60's soul tot 70's rock en van 80's disco tot 90's alternative. De uitvalsbasis van het collectief is Nijmegen en het Beeks Bloed is van toetsenist Frank Willems. De stem van zange res Kiki en maar liefst vijf blazers maken Thunk! helemaal af. The 4-Inch Revolution brengt een las tig te omschrijven soort muziek. Het kwartet met Lennart Kolen berg in zijn midden maakt muziek die het midden houdt tussen post-psychedelische spacerock en triphop. Eigen nummers voortge bracht door gitaar, toetsen, bas en drums. Soms met zang, dan weer helemaal instrumentaal. De ben jamins van de avond zijn The Bék Stones. Stella van Bree (zang, bas), Jaap Verbeeten (zang, gitaar, bas), Luuk Jacobs (gitaar), Sam Kop- pes (toetsen, bas) en Bart Jansen (frums) zijn tussen de twaalf en veertien jaar oud maar rocken er flink op los. Met covers van Rain bow, Peter En Zijn Rockets, The Eagles en Krezip. Van Beeksen Bloed vindt plaats in Gryphus aan de Grotestraat in Vierlingsbeek en de zaal is geopend vanaf 20.30 uur. De eerste band begint om 21.00 uur. Meer informatie over Van Beeksen Bloed is te vinden op www.gryphus.nl. Najaarsconcert In gemeenschapshuis D'n Oes terham in Oostrum wordt op zon dag 8 november vanaf 18.00 uur een najaarsconcert gegeven. Deelnemers zijn de slagwerk groepen uit Well en Oostrum onder leiding van Hans Simons, harmonie de Vriendenkring uit Well onder leiding van Eric Roefs, harmonie Sub Matris Tutela uit Oostrum onder leiding van Betty Bartels en muziekvereniging Moed en IJver uit Blitterswijck onder leiding van Stefan Arits. Het initiatief tot dit concert is geno men door de harmonie uit Well en de organisatie is in handen van de harmonie uit Oostrum. De slag werkgroepen en orkesten bren gen een gevarieerd programma ten gehore. In oktober 2009 is het 65 jaar geleden dat Venray werd bevrijd. De Tweede Wereld oorlog heeft heel wat teweeg gebracht in Venray. De bom bardementen aan het eind van de oorlog hebben veel van het oude Venray verwoest. Ter gelegenheid hiervan is een dubbeltentoonstelling geor ganiseerd op twee locaties. In Museum 't Freulekeshuus ligt de nadruk op hoe de oorlog beleefd werd in Venray. Hier zijn veel gebruiksvoorwerpen, documenten over de regelge ving van de bezetter, dagboe ken, films en foto's te zien. Het museum van de Psychia trie heeft in het hoofdgebouw van de GGZ-NML een fototen toonstelling ingericht, waarbij de nadruk ligt op de beleving van de oorlog op de psychia trische instituten Sint Anna en Sint Servatius. In een serie artikelen wordt de Tweede Wereldoorlog belicht. Schuilkelder. In de kelder van het museum is een schuilkelder ingericht. Betreden op eigen risi co! Al vrij snel na het begin van de oorlog vlogen er Engelse vliegtui gen over richting doelen in Duits land. Er vonden luchtgevechten plaats en de kans dat een vliegtuig zou neerstorten of dat aangescho ten vliegtuigen zich moesten ont doen van hun bommen, was reëel aanwezig. Geadviseerd werd dan ook in die situaties een bescherm de plek op te zoeken. De mees te bescherming bood de in de meeste huizen aanwezige kelder. Ging het luchtalarm af dan ging men naar de kelder. Aan het einde van de oorlog was de situatie zo gevaarlijk geworden dan men gedwongen was meerdere weken achter elkaar te leven in de kelder. De kelders werden dan vaak inge richt als woonruimte zodat men er kon slapen en eten. Doordat er steeds meer huizen werden ver nield werden in de nog bestaande kelders meerdere families onder gebracht. Dit betekende dat men in opeengepakt in een zeer kleine, vaak erg vochtige ruimte moest leven. De kelders boden maar een beperkte mate van veiligheid. De veiligheid die men er had was beperkt. Als het huis boven de kel der gebombardeerd werd dan was de kans groot dat met in de kelder bedolven werd met het puin. De kelders onder het Freulekeshuus zijn zeer ruim en hebben gemet selde booggewelven. Ze zijn dus vrij sterk. De meeste woonhuizen beschikten niet over een zo ruime en sterke kelder. Ook in de kelder die nu als schuilkelder is ingericht hebben in de oorlogsjaren, tijdens gevaarlijke situaties, meerdere mensen geleefd. In een goed gevulde zaal van de Witte Hoeve in Venray vond zater dag alweer de twaalfde Hoeve Blues plaats. Met bezoekers uit alle windstreken die weer geno ten van een avondje onvervalste blues- en rootsmuziek. Bradleys Circus (foto) was voor velen zeer verrassend en kreeg met een mix van blues en roots en een vleugje rockabillyblues de zaal helemaal mee. Zangeres Mar tina Bradleys bracht een leuke set vol overtuiging, vooral de heren konden de ogen maar met moeite van deze zangeres afhouden. Ver rast door de perfecte organisatie van Hoeve Blues deed de band de toezegging om komend voorjaar live op te treden in het radiopro gramma van presentator Johan Philipsen. Bijna meteen bij bin nenkomst kon topartiest Gene Taylor op het podium aantreden voor een 80 minuten blues-, boo- giewoogie- en rock-'n-roll-spekta- kel. Onder het genot van een biertje gaf hij na afloop van zijn optre den aan komend voorjaar 'iets' samen te willen doen met de Venrayse bluesrockformatie Dont Lose It. Als laatste trad rond mid dernacht Scott McKeon met zijn trio op: bluesrock van de bovenste plank, een aanstormend wereldta lent en pas 23 jaar jong. De Week van Beek staat van zondag 8 tot en met zondag 15 november op het programma van het Vierlingsbeekse Koningskerk je. Met deze elfde Week van Beek duikt men de geschiedenis in van het onderwijs met als thema Oude Meesters. Oude Meesters vormt een leuke en leerzame tentoon stelling over het vroegere school leven en gaat over het vroegere onderwijs met oude leesplankjes zoals aap-noot-mies en mooie schoolplaten. Maar ook over de oude scholen in Vierlingsbeek en de onderwijzers en onderwijze ressen die hier voor de klas ston den. Dat levert herkenning en verbazing op, maar ook veel herin neringen om op te halen. Natuur lijk zijn er ook klassenfoto's. De Oude Meesters uit de 17de eeuw waren beroemde schilders, maar meester Baltussen was in zijn vrije uren ook schilder. Zijn schilderij en zijn van zolder gehaald en zijn nu te zien in het Koningskerkje. De officiele opening is om 12.00 uur. Op dinsdag 10 november kan men luisteren en meezingen met het 'meesterkoor'. Op het repertoire staan de liedjes die men vroeger op school leerde. Het koor staat onder leiding van Peter Verdijk. Aanmelden kan via telefoon (0478)632172. Aanvang 20.00 uur. Woensdagmiddag 11 november staat gereserveerd voor De Pimpernel Pop en Spel. Deze middag zorgt Marijke van Bergen voor kindertheater. Het verhaal gaat over een oude school met ondeugende leerlingen, strenge en lieve juffen en er komen vast nog wel meer figuren om de hoek kij ken. Reserveren kan bij de familie Evers via telefoon (0478)632172 of 06-10467598. Aanvang 15.00 uur. Op zaterdag 14 en zondag 15 november is de tentoonstelling Oude Meesters ook te bezichtigen tussen 13.00 en 17.00 uur. Het Koningskerkje is te vinden aan de Spoorstraat in Vierlingsbeek. Gekrakeel in de Peel De Geschied- en Oudheid kundige Kring Venray e.o. houdt een lezing op maan dag 16 november in zaal Het Trefpunt in verpleeghuis Beu kenrode aan de Beukenlaan. Aanvang 19.30 uur. De lezing wordt verzorgd door Ludo Boeije en draagt de titel Gekra keel in de Peel, de Peellimie- ten. Tussen de Vredepeel in het noorden en Helenaveen in het zuiden, loopt de huidige pro vinciegrens tussen Limburg en Noord-Brabant over een lengte van circa twintig kilometer mid den door het hart van die vroe gere Peel. Het moeras en de uitgebreide heidevelden zijn ver dwenen of ontgonnen, maar deze grens is een laatste stille blijvende getuige van een eeuwenlange strijd van de bewoners en gebrui kers over de juiste ligging van de grens en het verdedigen van hun belangen in de Peel. De eerste grensconflicten vonden plaats rond 1500 in het noorden in het gebied tussen Gemert, Bakel, het land van Cuijck en Venray. Dit gebied werd toen een aantal jaren tot de definitieve uitspraak van het hof in Brussel in vrede gelegd en zodoende ontstond toen al de naam voor de huidige Vredepeel. In het begin van de 17e eeuw, aan het eind van de 80-jarige oorlog ontstond er een locaal conflict tussen Milheeze en Deurne over de ligging van de grens, maar dat conflict liep zodanig uit de hand, dat het een conflict werd tussen de nieuwe republiek der Neder landen in Den Haag en het Spaan se gezag in Roermond en Brussel over hun gehele grens. Dit con flict bleef wel bijna honderd jaar onopgelost doorsudderen. In de tussentijd waren er vele inciden ten met zelfs moord en doodslag als hoogtepunt. Uiteindelijk werd het gebied van Venray bij de Vrede van Utrecht in 1713 aan Pruisen toegewezen, en deed de Repu bliek diverse diplomatieke con cessies aan haar nieuwe buurman en bondgenoot bij het Tractaet van Venlo in 1716. Toen werden de grenzen opnieuw in de Peel vastgesteld als een staatsverdrag tussen Pruisen en de republiek in Den Haag. Bij de lezing gaat de spreker het ontstaan, het verloop en de afdoening van die grenscon flicten beschrijven. Verder gaat hij uitgebreid in op wie als personen of gezagdragers allemaal betrokken waren bij die conflicten en de diplomatieke onderhandelingen. De lezing is ook voor belangstellende niet- leden toegankelijk. Adelbertvereniging Adelbert Venray houdt op don derdag 12 november de derde lezing van dit seizoen in het Thee huis van het Odapark. Aanvang 20.15 uur. De titel van de lezing luidt Madame de Maintenon, de tweede echtgenote van de Franse zonnekoning, een intrigerende vrouw. De lezing wordt gegeven door professor dr. Hans Bots. Bots is emeritus hoogleraar van de Radboud universiteit te Nijmegen waar hij cultuur- en intellectuele geschiedenis doceerde. Hij deed vooral onderzoek naar correspon dentie en tijdschriften van de 17e en 18e eeuw. Sinds 2005 werkt hij met zijn echtgenote, drs. Eugénie Bots-Estourgie, aan een onder zoeksprogramma van het Collége de France rond het thema 'de cor respondentie van Mme de Mainte- non'. Tijdens deze lezing, waarin een beknopt biografisch overzicht wordt geboden, ligt de nadruk op de invloed van Mme de Mainte- non op Lodewijk XIV en de Église de France. Verder wordt ingegaan op haar belangrijke rol voor het onderwijs aan meisjes in de 17e en 18e eeuw. Opening carnaval Het nieuwe carnavalsseizoen, met prins Harm en adjudanten Coert en Ruud aan het roer, wordt dit jaar geopend op 11 november om 19.55 uur op de Grote Markt in Venray. Van tevoren is er muzi kale omlijsting met medewerking van onder meer schutterij 't Zan- dakker. Vanaf 20.30 uur is er een feest in café De Artiest. Hier wor den ook de nieuwe bestuursle den en de nieuwe leden van de Raad van XI geïnstalleerd. Onder muziek van Tiedelik wordt daar het nieuwe seizoen ingeleid. De Hofbende doet een muzikale duit in het zakje. Hazepaeper Na de opening van het car navalsseizoen op 11 november wordt de Hazepaeper gehouden op zondag 15 november. Sin terklaas brengt die dag ook een bezoek brengen aan Venray en het is een aanrader om daarna een kijkje te nemen in de foyer van de schouwburg. De nieuwe cd van carnavalsver eniging De Pielhaas wordt deze middag gepresenteerd en de eer ste nieuwe cd wordt uitgereikt. Natuurlijk zijn de artiesten van dit jaar, Jeuken en de Meid, De Stap pers, David Janssen en Maximaal, deze middag aanwezig om te zin gen. Verder wordt de Wakkere Piel- haas, de onderscheiding van De Pielhaas, uitgereikt aan MMSK St. Petrus Banden. Het oude boeren bruidspaar van De Pielhaas, Leon en Karin, neemt afscheid en het nieuwe boerenbruidspaar wordt bekendgemaakt. De Hofkapel zorgt deze middag voor de ver dere muzikale omlijsting en Anke Barents zorgt voor een kinder programma. Aanvang programma 14.55 uur. Kruidenremedies IVN Geijsteren-Venray houdt een workshop kruidenremedies op dinsdag 10 november. Vorig jaar heeft herboriste Madeleine van den Hoek een lezing gegeven over geneeskrach tige kruiden voor het IVN. De aan wezigen waren erg enthousiast en een vervolg hierop is deze work shop. Tijdens de workshop wordt uitgelegd hoe men verschillende geneeskrachtige kruiden kunt verwerken tot kruidenproducten. Er wordt een kruidenthee samen gesteld waarbij gekeken wordt welke kruiden passen bij het doel van de thee, bijvoorbeeld een verkoudheidsthee. Maar er wordt ook gekeken ook hoe men deze thee lekker van smaak kan hou den. Ook wordt er een zalf of een créme gemaakt voor bijvoorbeeld stijve spieren of wondjes. Verder maakt men een badolie, douche gel of massageolie die rustgevend is of juist opwekkend kan zijn. Voor alle producten geldt dat ze individueel gemaakt worden en ieder voor zich kan bepalen met welk doel hij de producten wil maken. De producten gaan aan het eind van de workshop mee naar huis om thuis lekker na te genieten. Ook krijgt men een syl labus mee. De workshop begint om 19.00 en vindt plaats in het Gildezaal- tje van zaal de Kei in Geijsteren. Voor opgave en meer informa tie kan men contact opnemen met Jolande Verbeek via telefoon (0478)692339 of via e-mail jolan- deverbeek@hotmail.com. Boekrecensie in Peel en Maas Jacoba van Beieren is een naam die veel mensen ken nen. Maar weten we ook wie deze vrouw was? En wat zij - de Jeanne d'Arc en heldin van de Lage Landen - voor de Nederlandse geschiedenis heeft betekend? In deze historische roman kruipt Simone van der Vlugt op overtuigende wijze in de huid van Jacoba van Beieren (1401-1436). Jacoba was haar tijd ver vooruit, stak haar feministische ideeën niet onder stoelen of banken en koos ook in de liefde niet altijd de gemakkelijkste weg. Het lot was Jacoba slecht gezind. Op haar vijftiende werd zij al weduwe en snel daarna overleed haar vader, graaf Willem VI. Zo werd zij gravin van Holland, Zeeland en Henegou wen. We leren een vrouw kennen die veel te verduren krijgt, maar zich daar niet bij neerlegt en door het onrecht dat haar wordt aan gedaan juist strijdbaar wordt. In Jacoba, Dochter van Holland, zien we niet alleen een gravin die ten oorlog trekt om haar gewesten te verdedigen, maar ook Jacoba's persoonlijke kant: de ontwikke ling van een kwetsbaar, volgzaam meisje tot een volwassen, sterke vrouw. De relatie met haar moe- êimong van dszr Vlugt Jacobs, v ©oehtqr van Holland der is er een die voor vele vrou wen herkenbaar zal zijn. Simone van der Vlugt schreef eerder lite raire thrillers voor volwassenen en historische jeugdboeken. Haar liefde voor het vertellen van een verhaal in combinatie met haar passie voor geschiedenis, maken dat zij ook in het genre van de historische roman weer ten volle weet te overtuigen. Dit boek is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 17,95 euro. Nude, Veldhuis Kemper en Carmen Spirit of Jazz 1 A Kunst Cultuur Over de Tweede Wereldoorlog (6) tlixlorUelv ronton ;ln1ho*

Peel en Maas | 2009 | | pagina 21