Houbensteyn- vlees beter voor klimaat 'Digitale boer' garandeert lekkerste vers Brunch voor mantelzorgers Oirlo Computer Actief Voorbereiding in volle gang... Amsterdamse avond SPIRIT OF JAZZ Geert Pelzer en gasten aanvang 22.00 uur t ROEKENBOSCH Algemene Ledenvergadering Sezoensèpening Groeët Fieëst Hazepaeper 1e en 2e Kerstdag geopend CAMBRINUS MUZIEKFESTIVAL 8.11.09 HORST Sint Nicolaas 29 november 2009 Kerstmis 2009 So. CAFE Herfstmenu 3 gangen 19,50 p.p. Telefoon 0478 - 64 94 94 PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 5 november 2009 - Pagina 14 UITNODIGING De productie van varkens vlees bij de Houbensteyn Groep geeft aanzienlijk min der klimaatemissies dan de gemiddelde gangbare varkens productie in Nederland. De 'carbon footprint' voor var kensvlees van de Houbensteyn Groep is zo'n 30% lager dan voor gemiddeld Nederlands varkensvlees. Dit komt vooral door de productie van energie uit de varkensmest en het ver voederen van restproducten uit de humane voedingssector. Dit zijn de belangrijkste resul taten uit onafhankelijk onder zoek, uitgevoerd door Blonk Milieu Advies. De Houbensteyn Groep uit Ysselsteyn is voor Nederlandse begrippen een groot varkensbe drijf met 4500 zeugen en 20.000 vleesvarkensplaatsen. Met de mest van het eigen bedrijf en aange voerde co-producten wordt mid dels co-vergisting energie opge wekt waarmee 2200 huishoudens voorzien kunnen worden van elek triciteit. De Houbensteyn Groep is naar aanleiding van de toene mende aandacht voor klimaatbe lasting van voedsel op zoek naar inzicht in de klimaatbelasting van de eigen varkensvleesproductie. Daartoe heeft de Houbensteyn Groep het onafhankelijke advies bureau Blonk Milieu Advies, dat gespecialiseerd is in het bepalen van broeikasgasemissies van voed selproductie, ingeschakeld om de Carbon Footprint van hun var kensvlees te bepalen. Een carbon footprint geeft een opsomming van de klimaatemissies die over de gehele productieketen van var kensvlees ontstaan, door bijvoor beeld energieverbruik, transport en bemesting. Blonk Milieu Advies heeft vorig jaar in opdracht van het Ministerie van VROM en LNV een studie uit gevoerd, waarin de klimaatbelas ting van vlees, vis, zuivel en plant aardige vleesvervangers in beeld zijn gebracht. Ten opzichte van de carbon footprint die in deze studie voor gemiddeld in Neder land geproduceerd varkensvlees is bepaald scoort het varkens vlees van de Houbensteyn Groep met 2,9 kg CO2 equivalenten per kg vlees 30% lager. Zelfs in het slechtste geval waarbij de emis siereductie door vergisting veel minder zou zijn, is het voordeel nog steeds 22%. Met deze carbon footprint wordt het varkensvlees van de Houbensteyn Groep verge lijkbaar met dat van kippenvlees dat met 3,0 kg CO2 equivalenten per kg vlees het laagste scoort van alle gangbare vleessoorten. De eerste verklaring voor de lagere carbon footprint bij de Houbensteyn Groep is de energie productie middels co-vergisting van mest. Door het opwekken van groene stroom uit eigen varkens- mest en aangevoerde co-produc ten wordt CO2-emissie voor het opwekken van gangbare stroom vermeden. De hoeveelheid opge wekte stroom staat gelijk aan het verbruik van 2200 huishoudens of de productie van 1 a 2 windmo lens. De tweede verklaring is het meer dan gemiddelde vervoede ren van vochtrijke bijproducten uit de voedingsmiddelenindustrie die niet geschikt zijn voor huma ne consumptie. Door het gebruik van deze bijproducten wordt minder mengvoeder gebruikt en neemt het broeikaseffect voor de productie van voer af. Verder zijn de diertransportkilometers duide lijk lager dan het gemiddelde in Nederland, maar hebben een zeer gering aandeel in de CO2-emissie en zijn daardoor verwaarloosbaar. "Dit onderzoek heeft mij bewust gemaakt hoe wij als bedrijf op kli- maatgebied scoren", aldus direc teur Martin Houben van de Hou bensteyn Groep, "en ik verwacht dat het ook bijdraagt aan de bewustwording van mijn omge ving over dit onderwerp." Martin Houben vervolgt: Voor mij is nu duidelijk dat ons concept van var kenshouderij klimaatvriendelijk is en daardoor het milieu minimaal belast. Nu blijkt dat Houbensteyn Groep klimaatvriendelijk is, wil ik nagaan of dit te vermarkten is." Autisme en wonen De Nederlandse Vereniging voor Autisme regio Limburg, het Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid en MEE Noord en Midden Limburg houden op dins dag 17 november van 20.00 tot 22.00 uur een informatieavond met als thema Autisme en wonen. De avond wordt gehouden in De Witte Hoeve aan de Gasstraat in Venray. Deze avond is in eerste instantie bedoeld voor ouders/ver zorgers van mensen met autisme en mensen met autisme zelf. Aan melden kan tot en met 16 novem ber bij Lonneke Keppel van MEE Noord en Midden Limburg via telefoon (077)3961515 of via e mail info@mee-nml.nl. Verse groenten, fruit, brood en zuivel bestellen via inter net? Vanaf 31 oktober is dat mogelijk. Via www.vershuys. com kan de consument het beste en lekkerste vers recht streeks van Limburgse en Brabantse versproducenten gewoon vanuit huis bestel len. Wat nu wordt geoogst, ligt morgen op het bord. Vershuys levert direct van vers producenten uit de regio.Dus geen tussenhandel, geen opslag en geen lange transporten. Vershuys garan deert zo verser, lekkerder en tegen concurrerende prijzen te kunnen leveren. Bestellingen vóór elf uur 's morgens worden - gekoeld en milieuvriendelijk verpakt - de vol gende dag en op het gewenste tijd stip thuis bezorgd door eigen vers agenten. Bestellingen kunnen ook afgehaald worden bij een van de negen Verspunten; de betere boer derijwinkels waar eigen streekpro ducten worden verkocht. Groen ten, fruit, vlees, brood, zuivel en delicatessen; Vershuys biedt een compleet assortiment. De consu ment vindt er een gezond en mak kelijk alternatief voor de super markt. Alle producten zijn speciaal geselecteerd op smaak, kwaliteit en versheid. Bij iedere bestelling ontvangt men specifieke informa tie over de exacte herkomst van alle bestelde producten. De pro ducten van Vershuys komen uit de regio, behalve als ze elders lek kerder zijn. Dé manier om kennis te maken met vergeten groenten, Brood van bakkerij Gommans kunt u voortaan ook via het Vershuys bestellen. (Foto: Angy Photodesign) verloren smaken en ambachte lijke waarden. Hoe maak je iets lekkers met koolrabi? Wat kun je doen met aardperen? Hoe smaakt een eerlijk ambachtelijk brood? Vershuys wil laten zien wat écht vers is. En Vershuys wil laten proe ven wat écht lekker is. Vershuys is voor het nieuwe schooljaar door de GGD's van Noord- en Zuid-Lim burg verkozen tot hofleverancier van de zogenaamde SchoolGrui- ten; een gratis fruit- en groentemo ment voor de schoolgaande jeugd dat tweemaal per week op school wordt aangeboden. Volwassenen worden uitgenodigd makkelijk en gezond te koken via de menuser vice op www.vershuys.com. Hier kunnen complete, en per week wisselende, versmenu's besteld worden. Vershuys bezorgt alle versingrediënten op maat met het recept. Snel en toch gezond koken wordt zo eenvoudig. U hoeft niet meer huiverig te zijn om via inter net te bestellen. Vershuys levert rechtstreeks van de boer en garan deert een 100% versgarantie. Alle producten zijn kritisch geproefd, gekeurd en goed bevonden. Fruit wordt eetrijp geleverd, het rund vlees komt van de beste vleeskoei en en de groenten zijn vers van het land geoogst. Nieuwsgierig? Ga naar www.vershuys.com en ontvang 25% korting op uw eerste bestelling. Rotary Venray houdt op zater dag 21 november voor de vijfde keer een brunch voor mantelzor- gers. Omdat deze brunch dit jaar voor de vijfde keer wordt gehou den, wordt het een extra feestelijk gebeuren. Mantelzorgers zijn van harte uitgenodigd. Er is muziek, ver zorgd door Eugene Eijdems, en aansluitend aan de lunch kan men genieten van een optreden van Huibertje Smits uit Horst. Deze dag zijn de mantelzorgers tus sen 11.00 en 14.00 uur welkom om een welverdiend en gezellig samenzijn met lotgenoten te vie ren. De Dag van de Mantelzorger is bedoeld voor een steeds grotere groep mensen die in hun nabije omgeving zorgdragen voor men sen die niet alles zelfstandig meer kunnen. Ongeveer tien procent van alle Nederlanders is mantel- zorger. In de gemeente Venray zijn dat er dus ongeveer 3900. Zij vervullen deze zorg vaak naast andere dagelijkse bezigheden, zoals een baan of een opleiding of de zorg voor het eigen gezin. Hoe wel mantelzorgers een onzicht bare groep vormen, zijn ze zeer belangrijk voor de samenleving. Mantelzorgers doen hun werk van barmhartigheid vaak gedurende langere tijd en in stilte. Daarom is het goed dat er in de Week van de Mantelzorger aandacht wordt geschonken aan deze onmisbare groep vrijwilligers. Enerzijds om de vaak anonieme mantelzorger in het zonnetje te zetten, ander zijds om stil te staan bij de positie van mantelzorgers en de proble men waarmee zij te maken krij gen. Tijdens het genieten van een welverdiende brunch is er volop gelegenheid om ervaringen uit te wisselen en elkaar te bemoedigen. Rotaryclub Venray is een service club die zich dienstbaar wil inzet ten voor de gemeenschap. Vrijwil ligers vormen het cement van de samenleving en mantelzorgers nemen daarin een heel bijzon dere plaats in. Rotaryclub Ven- ray wil een blijk van waardering geven en respect tonen door deze brunch te verzorgen. Hobbykoks van de Rotaryclub vertonen hun kunsten in de keuken en andere leden zorgen voor de bediening om, in goede samenwerking met Synthese, alles op rolletjes te laten verlopen. De muziek wordt ver zorgd door een van de leden van Rotary Venray, Eugene Eijdems en Huibertje Smits. De brunch vindt plaats in Dansschool Janssen. Aan melden kan het Steunpunt Man telzorg bij Synthese via telefoon (0478)517317. De eerste cursisten die een cursus gevolgd hebben via Oirlo Computer Actief hebben deze met succes afgerond. In januari starten nieuwe cursussen. Deze cursussen zijn voor iedereen toegankelijk. Voor vragen of meer informatie kan men terecht bij: Henny Gom- mans via e-mail familiegommans@ home.nl. Gerry Philipsen via e mail Philipsen-th@home.nl. of bij Anita Emonts via e-mail anitae- monts@planet.nl. Op de foto de curisten Louis Voermans, Pierre Keijsers, Ger keijsers, Gerrit Voermans, Jo Voer mans en Rinie Steeghs. Cursusleider Jan Phillipson. OCA werkgroep: Henny Gom mans, Gerry Philipsen en Anita Emonts (op de foto ontbreekt Rob Kunkeler). Dinsdag 10 november 19.00 uur t/m woensdag 18.00 uur (herhaling om het uur) Items: Kinderen voor Kinderen in Venray Gemeentepraat Uitzending gemist? Kijk op www.peelenmaastv.nl Een half jaar geleden kwam bij acht bestuursleden van de carnavalsvereniging in Geijste- ren het ambitieuze plan op tafel om van het laatste Gemeente Treffen van de gemeente Meer- lo-Wanssum een onvergetelijk feest te maken. Elk jaar werd in de gemeente de start van het nieuwe carnavalssei zoen geopend op de eerste zater dag na de 11e van de 11e, roule rend tussen de zes dorpen. Dit jaar was Geijsteren aan de beurt. Aan gezien de gemeente Meerlo-Wans- sum per 1 januari 2010 niet meer bestaat, is dit tevens het laatste feest van de gemeente. "Wij vinden het geweldig dat ons dorpje het laatste treffen mag organiseren. Met nog geen 460 inwoners is dat een sowieso een extra uitdaging", zegt bestuurslid Jeroen Visser. "De angst bestond dat wij bij de grote gemeente Venray niet zou den opvallen. Maar hoe kunnen we onszelf nu beter presenteren dan met het geven van een knal lend afscheidsfeest van de oude gemeente en de dag erna met een spetterend welkomstfeest voor de nieuwe gemeente?" Op zo'n moment komt volgens Visser de saamhorigheid in een klein dorp als Geijsteren echt tot zijn recht. "in een mum van tijd hadden ruim 80 vrijwilligers zich opge geven, was de locatie geregeld in de splinternieuwe bedrijfshal van firma Lomme en had de dorpsca teraar van 't Trefpunt de gehele horeca op zich genomen voor de verwachte 1200 feestvierders. Waar een klein dorp groot in kan zijn! En ondanks de kredietcrisis zijn er toch 43 sponsoren gevon den zodat er op niets bezuinigd hoeft te worden en alles uiterst professioneel aangepakt kan wor den. Het wordt een knalfeest met als superafsluiter natuurlijk Bep- pie Kraft. Het aftellen tot 14 en 15 november kan beginnen!" ZATERDAG 7 NOVEMBER Elke vrijdag onbeperkt spare-ribs eten 14,50 p.p. Diverse wildspecialiteiten op de kaart Brunch van 11.00 uur tot 13.30 uur Familie-buffet 16.00, 16.30, 17.00, 17.30 en 18.00 uur 25,75 p.p. Kinderen betalen 1,35 per leeftijdsjaar Kerstdinerbuffet D4gangenD 41,50 p.p. kinderen betalen 2,00 per leeftijdsjaar 1e Kerstdag 12.30, 13.00 uur 18.00, 18.30, 19.00 uur 2e Kerstdag 17.30, 18.00, 18.30 uur Kerstbrunchbuffet 29,50 p.p. 2e Kerstdag aanvang van 11.00 tot 14.00 uur kinderen betalen 1,75 per leeftijdsjaar A Reserveer tijdig. Bel voor info, vraag een folder aan, of kijk op: A www.roekenbosch.com Ooijenseweg 16 5863 AB Blitterswijck 0478-531843 Taras Taxi Arns l" Za. 7 nov: Orkest CALYPSO Za. 21 nov: Nederlandstalige Avond OUD OP NIEUW 22.00 TOT 4.00 UUR BIER, FRIS, WIJN EN HAPJES 30 EURO Tot zien bij Jan, Jolanda en medewerkers www.cafeoldtimervenray.nl f/jrë/Aa ze/i 2008/09 Vr 6 November De Rooijerie Venray 19.55 uur Wo 11 November Grote Markt De Artiest Vanaf 20.11 uur feest met feest band 'Tiedelek' Gratis entree! Zo 15 November 14.33 uur Foyer Schouwburg Venray Wie wordt het boerebruidspaar van 2009/2010! www.pielhaas.nl Restaurant Bowling Venray Vraag vrijblijvend naar onze Kerstfolder Tel. 0478-583223 Fitness voor obesitas- en diabetespatiënten Stop met lijnen en kom in beweging. Bij Van Soest Fysio therapie en Fitness in Yssel steyn is een speciaal program ma ontwikkeld voor mensen met obesitas. In januari 2010 start deze cursus onder leiding van twee gediplomeerde bege leidsters. Doel van de bewegingscursus is om plezier te krijgen in bewegen en te voelen wat spieropbouw en conditie doen voor je lichaam. Cursisten voelen zich zelfverze kerder, bewuster en gezonder. In educatielessen en bewegings- lessen krijgen de deelnemers uitleg over de oorzaken van het welbekende jojo-effect en over gezonde voeding en het nut van spieropbouw. Daarnaast start de fysiotherapie ook in januari 2010 weer een programma voor men sen met diabetes. Het programma heet Diabetes Direct Fit (DDF) en is gebouwd op drie pijlers: uitleg over de ziekte, een voedingsplan en een beweegprogramma. "Er zijn veel deelnemers die bedui dend minder insuline spuiten. Dit is grotendeels het resultaat van het sporten. Door meer spiermas sa wordt de insulinegevoeligheid verhoogd", vertelt Karin van Neer ven. Haar collega Mariëlle van Meijel voegt daar aan toe: "Wat we zeker ook erg belangrijk vinden is dat de meeste deelnemers door gaan met sporten. Ze ontdekken het positieve effect en voelen zich fitter en gezonder. Ook het onder linge contact in de groepen is erg goed en leerzaam." Op woensdag 18 november 2009 vindt voor beide vormen van bewegen een informatie-avond plaats bij van Soest Fysiotherapie en Fitness in Ysselsteyn. Aanmelden voor deze geheel vrijblijvende info-avond kan telefonisch: 0478-541622 of per mail: info@vansoestfysiothe- rapieenfitness.nl U kunt ook de website bezoeken: www.vansoest- fysiotherapieenfitness.nl Onderzoek naar gratis openbaar vervoer WMO'ers Inwoners van Venray die een indicatie hebben vanuit de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO) maar een hoger inkomen hebben, kunnen momenteel geen gebruikma ken van collectieve vervoers mogelijkheden. De gemeente Venray gaat dit veranderen. "We gaan dit rechttrekken", stelt wethouder Twan Jansen (PvdA). "Tot nu toe werd ook naar het inkomen gekeken of iemand recht had op deelname aan collectief vervoer tegen een gereduceerd tarief. Wij zijn van mening dat wan neer daar een medische indicatie is, dat de hoogte van het inkomen niet meer relevant is", aldus de wethouder. Verder onderzoekt de gemeente Venray, samen met de andere gemeenten in Noord- en Midden-Limburg, de mogelijkheid om voor WMO'ers gratis openbaar vervoer te realiseren. Hierover zijn volgens Twan Jansen gesprekken gaande met Veolia. Inbraak op Keizersveld De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag twee mannen van 25 en 31 jaar oud uit Blerick aangehouden. Bij een controle op de Maasbreeseweg in Panningen troffen agenten een groot mes en inbrekerswerktuig aan in de auto van de mannen. De politie onderzoekt nu of het duo betrokken is geweest bij een inbraak diezelfde nacht in een bedrijf op het Keizersveld in Ven- ray. Bij die inbraak werd een ruit vernield. Het is niet bekend of er iets werd ontvreemd. niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur KLEZMER BALKANBEAT MAINSTREAM TOM WAITS' BARJAZZ INSTANT COMPOSING FOLK SOUL JUMPJAZZ ROCK SKA www.cambrinusconcerten.nl Aanvang 13.00 uur Entree 30,00 De KasteelboerderijHorst PARTY- EN RONDVAARTBOOT Filia Mosae, Well/Wanssum Kerst- eindejaars- of nieuwjaarsborrel op de Maas. Van 20 tot 80 personen. Varend over de prachtige Maas met uw gasten. Buffet, diner, informele borrel naar uw wens. www.filiamosae.nl - 0478 501898 06 51526325 Gemeente Treffen 2009 Zaterdag 1 ncv; Kil OpiHlhi 1 +.J0 fctinNlir de Uitmarht VOOR DE HONGER EN DE DORST GROTE MARKT 19 VENRAY FAMILIE-RESTAURANT W 'Uitstekend verzorgd, goed uitgerust en stipt op tijd op uw bestemming.' Groepsvervoer Particulier vervoer Zakelijk vervoer Koeriersservice Ziekenvervoer www.taxiarns.nl Jan de Rooystraat 10 5825 BN Overloon 22.00 tot 2.00 uur Zo. 22 nov: Toeptoernooi 15.30 uur Za. 5 dec: Orkest COBRA

Peel en Maas | 2009 | | pagina 14