Hoofdrol voor oud Venraynaar Paul Francken TWEE JUBILEUMCOMPOSITIES VOOR H HET 100-JARIGE VENRAY'S MANNENKOOR DJ's bij Jera Venrode naar festival Over de Tweede Wereldoorlog (5) I H o/erlwè implantaten, klikgebit ■OGOR3B wsm 100 JAAR VENRAY'S MANNENKOOR nattoween Avorx/ Party f?Jj AHractle^arfr TWertanc/ JondZorg elke dag vrijbUjvmd O JUBILEUMAGENDA VENRAY'S MANNENKOOR Ok\ ober Nard Reijnders en Ten Duijf schrijven 'Twieë bieën', een van de twee jubileumcomposities van het jubilerende Venray's mannenkoor. VMK VERJAARDAG 20 DECEMBER 2009 HOOGMIS RECEPTIE JUBILEUMCONCERT 15 16 JANUARI 2010 VMK TRAKTEERT 4 T/M 6 JUNI 2010 VENRAY JUBELT! 17 JULI 2010 INTERN. KORENFESTIVAL 20 T/M 22 AUG 2010 VMK GALACONCERT 18 DECEMBER 2010 PEEL EN MAAS Donderdag 29 oktober 2009 - Pagina 16 Operette Gezellen brengt La Périchole Symfonieorkest Najaarsconcert Handwerk- tentoonstelling Voltage in halve finale Griezelen bij Toverland Klassieke concerten in bioscoop Zaterdag 31 oktober 2009 van 19 Bel 0478-514468 centrum mondzorg venray www.centrum-mondzorg.nl Kom en griezel met ons mee tijdens de speciale Halloween Avond Party! Maak kennis met meer dan 50 angstaanjagende karakters en acts in duistere donkere sferen. Enjoy Troy by night! Entreeprijs Halloweenavond: Cl4,50 per persoon. Kinderen 90-120 cm*: C12,50 per persoon. Abonnementhouders: Cl0,00 op vertoon persoonlijke pas $eee/iu<<i De opdracht vanuit het stichtings bestuur luidde: "een compositie of koorwerk in het dialect, uit te voeren tijdens de Galaconcerten in de schouwburg". De commissie verantwoordelijk voor de jubileum composities, onder leiding van Ger Drabbels benaderde Nard Reijnders en Ten Duijf voor deze opdracht. Nard, musicus en componist uit Broekhuizenvorst, trok met Her man van Veen jarenlang langs Ne derlandse en buitenlandse podia. De tekst bij deze compositie is van de hand van Ten Duijf, bekend o.a. als helft van het onvergetelijke duo "Grad en Petran" In dit koorwerk neemt de tekst u mee naar verleden, heden en toekomst. We herkennen nostalgische sfeertekeningen uit onze schooltijd toen alles nog zo overzichtelijk was; thuis op school en in de kerk. Daarna staan we stil bij het heden nemen een voorschot op de toekomst. Het Leitmotiv wijst erop dat we reëel zijn want we lopen en staan op "Twieë bieën", de titel van het jubileumlied. De composi tie pakt je meteen. Door zijn vele maat- en toonsoortwisselingen is het geen simpel werkje geworden. Maar het is het VMK wel toever trouwd om de compositie "los uit de pols" uit te voeren. Na 100 jaar moet dat lukken op "Twieë bieën", net als alle andere Noord-Limbur gers, met beide benen op de grond. De wereldpremière is op 16 januari 2010 tijdens het eerste van de twee Galaconcerten in de schouwburg. Maar er is nog een compositie, gemaakt door niet minder dan de huidige dirigent Ton Kropivsek. Als basis heeft deze compositie de traditionele Latijnse liedteksten zo als Kyrie, Gloria, Sanctus en Agnus Dei. In de uitwerking heeft de com ponist er een feest van meerstem migheid van gemaakt die verschil lende sferen oproept van ingetogen meditatie tot daverende feestvreug de. Ook heeft Kropivsek er diverse muziekstijlen in verweven zodat het een eclectische compositie is gewor den. Het mannenkoor komt promi nent aan bod maar ook de kleinere ensembles uit het koor laten op verrassende wijze van zich horen in vaak afwijkende wendingen ten opzichte van het hoofdthema. Het stuk is toegesnden op het VMK en de kathedraal van de Peel, waar dan ook de eerste uitvoering zal plaats vinden tijdens de feestmis op 20 de cember 2009. De mis heeft als titel "Missa cathedralis festus" Je maakt het niet vaak mee op zondag, een mis met 120 heren. De Operette Gezellen Sint Anthonis brengen op maandag 2 november vanaf 20.00 uur de ope rette La Périchole in Schouwburg Venray. Deze nieuwe productie is verder nog te zien op 8, 13, 16, en 22 november in de regio. Het is een vermakelijk schouwspel van bijna klucht met een tikkeltje musi calsfeer die te boek staat als een komi sche opera. De prachtige melodieën, het temperament met een vleugje can can tot de Spaanse bolero. De Duitse componist Jacques Offenbach liet deze operette in 1868 in première gaan. De Operette Gezellen stellen ook haar dirigent Wim Reijnders uit Horst voor. Deze nieuwe muzikale leider heeft het conservatorium in Maastricht gevolgd en heeft in zijn loopbaan al vele koren mogen dirigeren en volgt na zeven producties dirigent. Hans van Zeeland op. Reijnders ziet het als een ware uitdaging om samen met het koor en orkest u mee te nemen naar het Land Peru waar deze operette zich afspeelt. Als rechterhand is de repetitor Hans Vollenberg die een kleine 25 jaar verbonden is aan dit gezelschap en samen met het orkest, het koor in haar vele koorstukken en bij de duetten als pianist begeleidt. Ook maakt men kennis met de nieuwe regisseur Maja van 't Oever uit Beegden. Als beroeps operette- en operazangeres heeft zij vele rollen mogen vertolken en heeft zij door haar ervaring zich ook een weg als regisseur gebaand. Verder ziet men in Offenbach's La Périchole getalenteerde gastsolisten met in de hoofdrol de jonge tenor Paul Francken als Piguillo. Francken is geboren en getogen in Venray, maar is woonachtig in Wage- ningen en maakt zijn debuut bij de Operette Gezellen. De operazanger Jan Alofs coacht hem op dit moment, maar Francken deed eerst musicaler varing op en kwam bij toeval terecht in het operagenre. Hij speelde bij de Stichting Simurgh Tamino in Mozarts De Toverfluit en vertolkte de rol van Don Basillo in de Bruiloft van Figaro. Zijn tegenspeler is de Zwitserse sopraan Christina Karenovics. Op tal van podia in verschillende Europese landen werd zij uitgenodigd en zong bij orkesten als de Nürnberger Symp- honikern, het Symphonie Orchester van Leipzig en het Limburgs Symfo nieorkest. Zij vertolkte onlangs in de opera van Bellini's La Sonnambula de rol van Lisa. Verder is een van hoofd- rollen de bariton Harry van de Weijer, als de onderkoning Don Andres. Maar ook Leo van Els, die de doldwaze rol vertolkt van de opperhofmaarschalk Panatellas, heeft een groot aandeel in deze operette. En eveneens is dit voor Ton Jansen als de gouverneur van Lima. Vanuit het operettekoor waren er vele kleine rollen te verdelen en wordt er nogal veelvuldig van kostuums gewis seld die het voor het publiek ook erg levendig maakt. De balletmeisjes zijn Caro van Haren, Nadja Heckrens (bei den Sint Anthonis), Patricia Michiels (Oploo), Evelien Muysers (Venray) en Anneke Willems (Vierlingsbeek). Om de operette een ander aanzien te geven zijn er ook kleine rollen voor de kinderen Anne Ermens, Kim Fransen, Rowan Gerrits en de tweeling Nina en Ruben Jansen mee. De operette gaat over drie normaal zuinige nichtjes. Zij schenken wijn in overvloed omdat het volk, waaronder Peruvianen, Indi anen en Spanjaarden, de verjaardag van de onderkoning Don Andres viert. In ruil voor drank wil het volk wel regelmachtig juichen. Hinoyosa, de gouverneur van Lima draagt de verant woordelijkheid om het volk te enthou siasmeren en sluipt vermomd rond en probeert samen met de corrupte opperhofmaarschalk Graaf Panatellas, met op zijn beurt de missie om de onderkoning Don Andres in de gaten te houden. Don Andres, een notoire vrouwenliefhebber welke zich incog nito als arts onder het volk begeeft en graag op zoek gaat naar nieuwe veroveringen. Zijn feest wordt opge luisterd door een stel rondtrekkende artiesten waaronder arme verliefde straatzangers, die zelf geen vier piaster hebben om te trouwen. Wat gebeurt er allemaal in deze doldwaze, vrolijke kleurrijke operette La Périchole. Soms historisch, soms een beetje pikant met drama en veel humor. Kaarten zijn te koop bij Schouwburg Venray via telefoon (0478)530999 en reser veren kan bij Ton Jansen via telefoon (0485)383224 of (0485)383713, e-mail rderksvdven@hotmail.com. De voorstellingen vinden plaats op zaterdag 31 oktober de première in Oelbroeck Sint Anthonis (20.00 uur), maandag 2 november Schouwburg Venray (20.00 uur), zondag 8 novem ber In Zaal Riche Boxmeer (20.00 uur), vrijdag 13 november in 't Mozaïek the ater Wijchen (20.15 uur), maandag 16 november in de Schouwburg Cuijk (20.15 uur) en zondag 22 november in de Eendracht te Gemert (20.15 uur). Het programma Onvoltooide Stem mingen en Noordelijke Impressies van Symfonieorkest Helmond-Venray dat wordt gebracht op zaterdag 14 en zondag 15 november is een pro gramma geworden met muziek van bekende en minder bekende compo nisten uit verschillende tijdperken. De Peer Gynt Suite van eind 19e eeuw door de Noor Edvard Grieg zit in het programma, maar ook Silouans Song uit 1991 van de Estse componist Arvo Part. De avond op zaterdag begint om 20.15 uur en wordt gehouden in het voormalig klooster Sint Pascalis aan de Wanssumseweg in Oostrum. Op zondag begint het programma om 15.00 uur in wijkcentrum De Fonkel in Helmond. Kaartverkoop aan de zaal. Reserveren kan via shvpost@live.com. In gemeenschapshuis D'n Oester ham in Oostrum wordt op zondag 8 november vanaf 18.00 uur een najaars concert gegeven. Deelnemers zijn de slagwerkgroepen uit Well en Oostrum onder leiding van Hans Simons, Har monie de Vriendenkring uit Well onder leiding van Eric Roefs, Harmonie Sub Matris Tutela uit Oostrum onder lei ding van Betty Bartels en Muziekver eniging Moed en IJver uit Blitterswijck onder leiding van Stefan Arits. Het initiatief tot dit concert is genomen door de harmonie uit Well en de orga nisatie ligt in handen van de harmonie uit Oostrum. De slagwerkgroepen en orkesten brengen een gevarieerd pro gramma. In 't zaaltje van café d"n Terp in Oirlo houden de dames van de hand werk- en hobbyclub in Oirlo op zater dag 14 november een handwerk- en hobbytentoonstelling van 10.00 tot 17.00 uur. Er worden mooie spullen verloot en de trekking van de loterij is om 17.00 uur. Tevens is er voor iedere bezoeker een kleine attentie. In MC De Bosuil in Weert vindt zondag 8 november de tweede halve finale plaats voor de regio Limburg van de zesde jaargang van de grootste coverbandcompetitie van Nederland The Clash of the Cover Bands. Zes coverbands, waaronder de Venrayse top 100 coverband Voltage, bestijgen het Limburgse poppodium om hun kunsten te vertonen en op die manier de jury en het publiek ervan te over tuigen een plaats in de regionale finale te verdienen, die in december wordt gehouden. De bands zijn na de voor rondes/selectierondes een stap verder op The only road to Paradiso met het uiteindelijke doel de titel Beste cover band van Nederland 2009 en de daar bij behorende The Clash of the Cover Bands Award 2009. Buiten de vakkun dige jury heeft ook het altijd kritische publiek een belangrijke stem bij de selectie van het beste bandtalent. Vanaf de halve finales worden van alle deelnemers audioregistraties gemaakt, waarvan het beste nummer van de winnaars wordt geproduceerd tot sin gle. Deze singles komen op www.the- clashofthecoverbands.com te staan. Aan de hand van het aantal stemmen wordt er een interactieve chart opge steld: The Clash Hitlijst. De zaal gaat open om 15.00 uur. De voorverkoop vindt plaats op www.theclashoftheco- verbands.com. STICHTING 100 JAAR In OJC Jera'70 in Ysselsteyn kan men op zaterdag 31 oktober genieten van een optreden door de dj's Sergio Silvano en Robert Abigail. Marcel Wil lemen (Sergio Silvano) is op jonge leeftijd met het spelen met muziek begonnen. Hij werd negentien jaar geleden geboren in Sint Anthonis in Brabant. Toen hij op zijn zeventiende in contact kwam met Bos-Allin (een discotheek in zijn dorp) ging het alle maal snel. Hij begon daar als allround dj in de zomer van 2007. Maar zoals velen hield hij van afwisseling en ging in januari 2008 op zoek naar een andere discotheek. Hij draaide vier maanden bij Shooters in Boxmeer, waar hij iedere vrijdag de tent liet los gaan. Verder werd hij invaller bij Time Out in Gemert. In de zomer van 2008 stapte hij af van de Après-ski, en ging hij volledig verder met house en dance en keerde hij opnieuw terug naar de discotheek waar het allemaal begon (Bos-Allin). Hierna volgden boekingen door de rest van het land. Dj Robert Abigail begon zijn carrière op vijf tienjarige leeftijd. Van schoolfeesten tot kleine clubs is hij de laatste jaren uitgegroeid tot een graag geziene act op de grotere feesten wereldwijd. Op producerend gebied is Abigail de man achter de Mojito song. De deuren gaan om 20.00 uur open. Het Balk Vocal Light Top festival wordt gehouden op zaterdag 31 okto ber in theater Orpheus in Apeldoorn. Dit is een tweejaarlijks festival met de beste groepen van Nederland. Het is een landelijk podium voor licht vocale koren en zanggroepen in ver schillende genres. Venrode uit Ven- ray is door de voorselectie gekomen en zingt mee in de competitie voor (grote) pop- en musicalkoren vanaf 26 zingende leden, met of zonder (instru- mentale) begeleiding. Na een tweede plaats op het Hotzone Popkorenfesti val in 2005 gaat het koor de uitdaging aan dit resultaat minimaal te evenaren. Dat dit een uitdaging is blijkt uit het deelnemersveld van zestien geselec teerde koren waaronder Kolok uit Helmond en Musical-popkoor Broad way. Venrode brengt een vijftal num mers ten gehore waaronder de Worn down piano van de Mark Clark Band en Grace Kelly van Mika. In oktober 2009 is het 65 jaar geleden dat Venray werd bevrijd. De Tweede Wereldoorlog heeft heel wat teweeggebracht in Venray. De bombar dementen aan het eind van de oorlog hebben veel van het oude Venray ver woest. Ter gelegenheid hiervan is een dubbeltentoonstelling georganiseerd op twee locaties. In Museum 't Freu- lekeshuus ligt de nadruk op hoe de oorlog beleefd werd in Venray. Hier zijn veel gebruiksvoorwerpen, docu menten over de regelgeving van de bezetter, dagboeken, films en foto's te zien. Het museum van de Psychi atrie heeft in het hoofdgebouw van de GGZ-NML een fototentoonstelling ingericht, waarbij de nadruk ligt op de beleving van de oorlog op de psychi atrische instituten Sint Anna en Sint Servatius. In een serie artikelen wordt de Tweede Wereldoorlog belicht. Identiteitsplaatje van een soldaat: George D. Sanders. Dit is een Ameri kaans identificatieplaatje gevonden in de bossen van Overloon in 1989. Het is afkomstig van George D. San ders, Technician 5th class U.S army van het 82nd Engineer combat bat talion. De tekst op dit plaatje luidt als volgt: George D Sanders, 32745212 Halloween bij Toverland in Seve- num is niet compleet zonder een spec taculaire Halloween Avond Party. Deze party wordt dit jaar voor de negende maal gehouden. Op zaterdag 31 okto ber wordt het park in de avonduren geleid worden door meer dan vijftig gedreven karakters. Niemand is deze avond veilig voor de aanstekelijke rit mes van de zumbazombie of de genie pige streken van de heksen. Alvorens een dark-ride in Troy te maken, dient de bezoeker eerst diverse monsters en gedrochten te trotseren. Niet alleen doolt daar de houthakker die het met zijn kettingzaag gemunt heeft op de houten achtbaan rond, ook de Trojaanse zombiekrijger en een heuse minotaurus maken de paden onveilig. De avond start om 19.00 uur en ein digt om 23.00 uur en alle attracties zijn geopend. Kaarten zijn te bestellen via www.toverland.nl of verkrijgbaar bij de avondkassa. 43, Mrs D Sanders, 205 6 Ave, Frank fort NY. George Sanders was op 6 oktober 1944 mijnen aan het leggen met drie anderen in de bossen in de omgeving van de pritterweg in Over- loon met als doel de Duitse aanval op Overloon te vertragen. De mijnen die werden gebruikt waren voorzien van een draad die als ontsteker fungeerde. Wat er precies fout ging is niet duide lijk maar de mijn ontplofte voortijdig waarbij George om het leven kwam. Omdat deze plek dicht bij de Duitse frontlinie lag, werden de Duitsers gealarmeerd en reageerde hierop met machinegeweren en mortieren waarbij de andere drie mannen zwaar gewond raakten George Sanders was de een na jongste van vijf kinderen en afkomstig uit Frankfort, New York, hij was de lievelingsbroer van iedereen, gemakkelijk in omgang en altijd vro lijk. Van de drie broers die dienden in de Tweede Wereldoorlog, was George de enige die sneuvelde. Het was een groot verlies voor de familie. George Sanders is uiteindelijk begraven op de Amerikaanse begraafplaats in Henri- Chapelle in België. Enkele maanden geleden is er contact opgenomen met de nabestaanden van George Sanders, zij hebben ons voorzien van dit ver haal en de foto's, en zijn zeer dankbaar voor dit eerbetoon aan hun oom. In het Luxor Theater in Venray wordt op zondag 1 november het eerste van vier klassieke concerten op het doek vertoond. Deze concerten zijn opge nomen op de meest tot de verbeelding sprekende locaties ter wereld. Dank zij de nieuwste digitale apparatuur is men in staat de alternitive content op een betere manier te presente ren dan High Definition televisie. Het eerste concert, Het Lucern Festival 2008, Russian Night, gedirigeerd door Claudio Abbado zet een schitterende performance neer van Tchaikovsky's The Tempest. Tevens speelt de Frans- Amerikaanse pianiste Hélène Grimoud Rachmaninov's concert No2. Op zon dag 1 november begint het concert om 11.00 uur en maandag 2 november wordt het uitgezonden vanaf 20.00 uur. Meer informatie over deze voorstellin gen staat op www.luxorvenray.nl. Angstaanjagend Griezelig Spannend griezelindicator voorlichting Hoe lang organiseert Attractiepark Toverland reeds de Halloween Avond Party? msjaar ^9 jaar J 10 jaar Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. De algemene actievoorwaarden van Toverland zijn op deze actie van toepassing. Uiterlijk 5 november 2009 worden de 3 prijswinnaar bekend gemaakt en ontvangen het Troypakket per post. Postcode en woonplaats: Deelname kan t/m 31 oktober 2009. $eec>nt<v De avond bevat spannende onverwachte elementen, houd hier rekening mee als u besluit het park te bezoeken met jonge kinderen. Nard Reijnders en Ten Duijf overhandigen hun compositie aan Ton Kropivsek.

Peel en Maas | 2009 | | pagina 16