Venray wint tennisduel van Horst aan de Maas Supermooi gebouw Sportcomplex De Helling wankelt Bezuiniging Horst niet ten koste van speerpunten" Rosmolen Oude foto Service rubriek ff ff ff PEEL EN MAAS Donderdag 22 oktober 2009 - Pagina 9 De nieuwe 'red court'- ten nisbanen van TV De Gagel in Wanssum zijn zaterdag geopend door Kees van Rooij, burgemeester van Horst aan de Maas, en Lei Heldens, loco burgemeester van Venray. De wethouders Mathieu Emonts en Jac Derikx van Meerlo- Wanssum maken de herendub- bel compleet. Na de Venrayse winst met 10-3 in de super tiebreak vat Lei Heldens de strijd als volgt samen: "Dit is het beste bewijs dat sport ver enigt." Mathieu Emonts voegt hier gevat aan toe: "En deze baan is de beste baan op die van Kees van Rooy na." Drie uur, zaterdagmiddag, de heren notabelen maken zich klaar voor de strijd. Het weer vol doet aan alle verwachtingen. Fris, een zonnetje en niet al te veel wind. In de ochtend heeft het flink geregend, maar op de banen van tennisvereniging De Gagel is daar niets van te merken. De banen doen hun naam eer aan: allweather, winterhard. Het is dui delijk dat bij deze vereniging in zomer en winter naar hartenlust kan worden getennist. De dertig kinderen die deelnemen aan de tennisclinic, genieten met volle teugen. In een kort voorwoord geeft voorzitter Peter van Baal de aanleiding voor de tennisstrijd tus sen de twee gemeentes aan. Er is een forse investering in de vier nieuwe tennisbanen gedaan om de club klaar te maken voor de toekomst. Onderdeel daarvan is een forse investeringssubsidie van de gemeente Meerlo-Wanssum, die de weg vrij heeft gemaakt voor een nog betere kwaliteit recrea tief en prestatief tennis voor de omliggende dorpen. "De club is een parel", zegt Peter, "waarvoor elke gemeente wil vechten." En dat doen de heren van Venray en Horst aan de Maas dan ook fana tiek. Kees van Rooij en Mathieu Emonts hebben roze shirts uitge reikt gekregen van TV De Gagel. Wethouder Heldens gaat de baan op in zijn eigen shirt. Provocerend staat er te lezen: 'Ik woon met veel plezier in de nieuwe gemeente Venray'. De ludieke strijd wordt duidelijk serieus genomen, maar uiteindelijk spelen hij en Jac Derikx in lichtblauwe Gagel-shirts. De spelregels worden kort uitge legd, wat niet kan voorkomen dat er tijdens het spel moet worden bijgestuurd. Na de eerste gemiste service van Emonts, wijst Sraar Bruijsten, de commentator, erop dat hij nog een tweede service mag slaan. "In de politiek krijg je ook twee kansen", antwoordt Emonts en hij slaat de bal netjes binnen de lijnen. Lei Heldens blijkt de man van de aces. Bij de stand 4 1 weet hij er één te slaan en ook weet hij er de uiteindelijke winst mee te veroveren. Het wordt 10-3, een duidelijke winst voor Venray. Voorzitter Peter van Baal laat de champagnekurk knallen terwijl de heren nog enkele oneliners uit de hoge hoed toveren. Kees van Rooij: "Hier verliezen voelt niet slecht", waarop Derikx antwoordt:"Van mij kan alleen maar winst komen." In het clubhuis, baan 7, wordt duide lijk hoe Venray de winst heeft kun nen binnenslepen. "Ik heb 1500 kilometer gefietst deze zomer", vertelt Lei Heldens. "En het is wel iswaar twintig jaar geleden, maar het tennisracket voelt nog goed." Zijn tennismaat Jac Derikx vertrekt na de wedstrijd naar SV Geijsteren om daar nog een veteranenpartij- tje te voetballen. Kees van Rooij maakt - als enige gekleed in trai ningspak - een sportieve indruk, maar tegen deze sportiviteit kan hij niet op. Lei Heldens vult zijn suikergehalte nog even aan met Titanenstrijd op de tennis baan, van links naar rechts: Kees van Rooij, Mathieu Emonts, Jac Derikx en Lei Heldens. Foto: Joost de Boer. een glas Leffe, voordat de heren naar huis vertrekken. Van Rooy vat de middag samen door te zeggen dat het heel goed is om op deze manier het samenspel op te zoe ken en Emonts valt hem bij met de woorden: "Gemeentegrenzen zijn er alleen om praktisch te kunnen besturen." TV De Gagel kan er een goed gevoel aan overhouden. Wel iswaar kent de gemeente Venray de club komend jaar minder subsi die toe dan ze gewend zijn van de gemeente Meerlo-Wanssum, maar de vele Meerlose leden nomine ren de club tevens voor subsidie van Horst aan de Maas. Van Rooij zegt hierover: "Als beide gemeen tes redeneren vanuit het belang van de inwoners, komt alles goed." Een afsluiter om hoop uit te put ten voor de toekomst. De club is springlevend, het afsluitende invi- tatietoernooi is met 48 deelne mers goed bezet en velen volgen het voorbeeld van Lei Heldens en vullen hun suikergehalte aan met een glas Leffe. Politiek, sport en bier blijft een gouden combinatie. Kogel door de kerk voor uitbreiding en renovatie sportpark Swolgen De kogel is door de kerk voor de uitbreiding en renova tie van het sportpark in Swol- gen. Er werden maandagavond tijdens de commissievergade ring Leefbaarheid en Bestuur door de politiek dikke pluimen uitgedeeld aan zowel het colle ge van B en W als de sportver enigingen, samenwerkend in de Werkgroep Sportpark Zuid. Een aandachtspuntje: er moet eigenlijk een draaideur of een automatische schuifdeur in het centrale gebouw komen. "Want rolstoelers en mensen met een rollator moeten ook zelfstandig naar binnen kun nen. Dat mis ik in het plan", verklaarde PK-raadslid Truus Knoops. Ook PvdA-fractievoorzitter Sylvia Gielens wees op het belang van een goede toegankelijkheid. "Het is een supermooi gebouw met een peperdure helling, maar mensen met een functiebeperking kunnen niet zelfstandig naar binnen." Dat probleem moet van tevoren getackeld zijn, betoogde Gielens. "Anders moeten we het later weer aanpassen. En dat kost dubbel geld, dat is niet de bedoeling. Maar ik heb heel veel waardering voor de realisatie van sportpark Zuid." Ook de andere partijen stemden in met het voorstel van het college van B en W en zien de kogel maar wat graag door de kerk gaan. Want realisatie van het multifunctionele sportpark in Swolgen is een van de speerpunten van de gemeente Meerlo-Wanssum. Buiten kijf staat dat het de clubs in samenwerking met de gemeenten Meerlo- Wanssum en Horst aan de Maas en de architect is gelukt om een sober maar toch fraai uitziend multifunctioneel centrum annex kantine, een nieuw voetbalveld en een nieuw tenniscomplex te realiseren. Ook is in het plan meegenomen dat er groot onderhoud wordt gepleegd aan enkele bestaande velden. Naar verwachting is het nieuwe sportpark medio 2011 klaar. De sportverenigingen Swolgense Boys, TOP 27 en 't Löbke zijn de belangrijkste gebruikers van het sportpark, dat een totale make over krijgt. Naast de voetballers, korfballers en tennissers vinden ook andere groepen een plek in het nieuwe multifunctionele centrum. De ruimtes worden benut door ouderen voor gymnastiek, koersbal, volksdansen en kaarten. Ook een koor, de redactie van het Swolgense dorpsblad De Haverkist, de naschoolse opvang en 't Raayke (crisisdagopvang van kinderen) gaan het nieuwe pand - dat centraal tussen de voetbalvelden en de tennisbanen komt te liggen - gebruiken. In grote lijnen gaat het om de aanleg van een nieuw hoofdvoetbalveld, de renovatie van trainingsvelden (inclusief korfbal), het verleggen en uitbreiden van de tennisbanen en de aanleg van een nieuw parkeerterrein voor zon 75 auto's. Als de gemeenteraad de plannen goedkeurt, en dat is na de commissievergadering van afgelopen maandag wel zeker, komt het eigendom en het beheer van het gebouw in handen van de Stichting Beheer Sportpark Zuid in oprichting. Deze gaat vooral bestaan uit bestuursleden van de deelnemende verenigingen. De totaal geraamde kosten bedragen ruim 2,1 miljoen euro. Hiervan had de gemeenteraad in zijn vergadering van 6 juli reeds 1.450.000 euro goedgekeurd. De overige 650.000 euro zijn gedekt uit de inbreng door de verenigingen zelf (220.000 20.000 euro), een extra toevoeging uit de algemene reserve van de gemeente (310.000 euro) en een externe subsidie (100.000 euro). De politiek had maandag geen enkele moeite om dit extra bedrag beschikbaar te stellen. "De voordelen wegen zwaarder dan de centen", stelde fractievoorzitter Frans Kerstjens van GP'94. De enige vrees van de fracties is dat Een afbeelding van het nieuwe multifunctionele sportpark in Swolgen met rechts de tennisba nen, in het midden het multi functionele gebouw en links de velden. Bron: Verheijen-Smeets Architecten BV de bezuinigingsoperatie die de gemeente Horst aan de Maas op gaat starten om haar begroting voor komend jaar sluitend te krijgen, en waarbij volgens burgemeester Kees van Rooij geen heilige huisjes zijn, roet in het eten gooit. Maar daar gaat wethouder Emonts (PvdA, Leefbaarheid) niet van uit. "Ik heb op 3 november (daags na de raadsvergadering, red.) overleg met Horst aan de Maas en Sevenum. Het is lastig om daar op vooruit te lopen, maar positief is natuurlijk wel dat Horst aan de Maas maximaal heeft meegewerkt. Dat zegt toch wel iets over de bereidheid om hier 'ja' op te zeggen." Wethouder Venray houdt vast aan afgesproken kaders De bal ligt bij Venray. Het is essentieel wat de grote buur gemeente vindt van de bouw van een multifunctioneel sportcomplex aan De Helling in Wanssum. Gaat ze akkoord, dan kan de vlag uit. Maar doet ze dat niet, dan is het ambiti euze project waarschijnlijk van de baan en eindigt het verhaal over sportpark De Helling, vlak voor het einde van de zelfstandige gemeente Meerlo-Wanssum, in mineur. Aan wethouder Mathieu Emonts (PvdA) de belangrijke taak om de boodschap van de politiek van Meerlo-Wanssum aan het college van B en W van Venray over te brengen. En die luidt kort samen gevat: 'Wij willen het multifunctio nele sportpark koste wat het kost aan De Helling bouwen'. Voor de raadsvergadering wil de wethou der weten wat het standpunt van het college van B en W over de aanleg van het multifunctionele gebouw aan De Helling, tussen de dorpen en Meerlo en Wanssum in, is. Maar de reis naar het gemeente huis van Venray kan Emonts zich besparen, zo blijkt uit een reactie van verantwoordelijk wethouder Twan Jansen (PvdA). Hij is heel duidelijk over de bouw van het multifunctionele sportpark in Wanssum. "Alles is binnen de afge sproken kaders mogelijk. Venray zal zich aan zijn afspraken houden en Horst aan de Maas zal dat ook doen." De wethouder laat weten vanaf het begin vanwege de 'zware financiële last' twijfels te hebben over de beoogde locatie aan De Helling. "Het mag niet zo zijn dat de gemeente Meerlo-Wanssum nu al haar reserves voor de bouw gaat uitputten." Daarnaast leiden de plannen volgens Jansen tot een hoge inbreng voor de verenigin gen in een tijd dat ook gemeen ten naar de toekomst moeten kij ken als het om financiën gaat. In zijn optiek is het verstandig om het dossier over te dragen aan de nieuwe gemeente en daar de besluitvorming over het sportpark te laten plaatsvinden. Vooral de coalitiepartijen CDA, GP'94 en PvdA lieten maandag avond tijdens de commissiever gadering Leefbaarheid en Bestuur echter duidelijk doorschemeren dat ze tijdens de raadsvergadering het licht op groen willen zetten voor de bouw van de accom modatie. Ze hebben geen enkele moeite om in te stemmen met het voorstel van het college van B en W om extra geld bij te leggen om de aanleg van het zo gewenste sportpark mogelijk te maken en hebben vertrouwen in de toe komst van de clubs die gebruik gaan maken van de accommoda tie. Vooral het multifunctionele karakter van de accommodatie spreekt CDA, GP'94 en PvdA aan. Tevens krijgt het plan, volgens hen, alle steun vanuit de twee gemeenschappen en wordt met de bouw van De Helling het accommodatieprobleem van tal van verenigingen, waaronder SV United, opgelost. Dat de kas van de gemeente Meerlo-Wanssum door deze nieuwe geldinjectie van 450.000 euro totaal leeg is, vinden de coalitiepartijen - oppositiepar tij PK bleef kritisch - niet zo'n pro bleem. De gemeente Venray krijgt in ruil voor een nieuw sportpark namelijk twee sportlocaties terug, waarvan de percelen De Broek- berg in Wanssum in de toekomst mogelijk gebruikt kunnen worden voor woningbouw. Dat is toch een goede deal?, zo betoogden vooral CDA, GP'94 en PvdA. Met de extra bijdrage van de gemeente Meerlo- Wanssum lijkt een van de twee heikele punten in het dossier opgelost. Lijkt, want de kosten van het aankopen van de gronden, die nodig zijn om het multifunctione le sportpark inclusief evenemen tenterrein aan De Helling te kun nen ontwikkelen, zijn niet in de begroting opgenomen. Dit bedrag bedraagt naar schatting circa 1 miljoen euro (circa 50.000 euro structureel voor de gemeente Venray, red.). De totale kosten van het sportpark aan De Helling zijn begroot op 2,7 miljoen euro. CROSSEN Het tweede grote probleem is ook van de baan. Er mogen van de provincie Limburg namelijk motorcrossactiviteiten in het gebied worden gehouden. Deze races dienen echter geen perma nent karakter te hebben. De pro vincie Limburg wil dat er elk jaar een aparte evenementenvergun ning wordt aangevraagd voor een tweetal crossevenementen van MAC Wanssum. Een permanente motorcrosscircuit past volgens de provincie niet haar beleid. Dat is erop gericht om een centrale motorsportaccommodatie te rea liseren in Noord-Limburg. Daar naast zou een dergelijk perma nent circuit de natuur in de nabije omgeving en nationaal park De Maasduinen aantasten. Tegenover een tweetal motorcrossactivitei ten op het evenemententerrein van De Helling, dat hiervoor dan speciaal ingericht moet worden, staat de provincie daarentegen niet onwelwillend. Voorwaarde is wel dat het evenemententerrein een officieel onderdeel is van het sportpark. BESLUIT Daarnaast moeten de verenigin gen aan de gemeente meer zeker heid geven over hun bijdrage van 1 miljoen euro die ze via zelfwerk zaamheid en sponsoring willen bekostigen. Ook maandag tijdens de vergadering bleek dat er geen sprake is van het kunnen nemen van een zogeheten 'onomkeerbaar besluit'. Zowel voor de locatiekeu ze als het beschikbaar stellen van meer dan 1,1 miljoen euro subsi die is toestemming nodig van de gemeente Venray respectievelijk de gemeenten Venray en Horst aan de Maas en de provincie Limburg. En of die instemmen met een plan dat in theorie mogelijk is en nog veel mitsen en maren kent, lijkt de grote vraag, die, na de herfstvakan tie, op maandag 2 november, in het Meerlose gemeentehuis wordt beantwoord. Burgemeester Hahn: "De gemeente Horst aan de Maas kan het ten opzichte van de raden van Meerlo-Wanssum en Sevenum niet maken dat de speerpunten van beide gemeen ten door de noodzakelijke bezui nigingsoperatie geheel of gedeel telijk komen te vervallen." Dat statement maakte burgemeester Joep Hahn maandagavond in de raadscommissie Leefbaarheid en Bestuur. Diezelfde boodschap heeft het college van Meerlo- Wanssum samen met zijn colle ga's van de gemeente Sevenum bij burgemeester en wethouders van Horst aan de Maas overgebracht Hahn reageert hiermee op de boodschap van burgemeester Kees van Rooij van Horst aan de Maas, die onlangs aangaf dat hij niet uitsluit dat er bezuinigd gaat worden op door de gemeente raden goedgekeurde projecten. Ook de toekomstige fusiegemeen te Horst aan de Maas ondervindt de gevolgen van de economische crisis. Een groep ambtenaren van de drie gemeenten, die per 1 janu ari aanstaande het nieuwe Horst aan de Maas gaan vormen, is op dit moment bezig om te inventa riseren hoe er de komende jaren bezuinigd kan worden. Burge meester Van Rooij van Horst aan de Maas liet hierover al weten dat hierbij geen heilige huisjes zijn. Dit betekent dat zelfs projec ten die al in een eerder stadium door de gemeenteraden van de drie gemeentes zijn goedgekeurd eventueel alsnog niet doorgaan. Hierover zal echter pas door de nieuwe gemeenteraad een besluit worden genomen. De werk groep is op dit moment op zoek naar zo'n zes miljoen euro aan bezuinigingen. De colleges van Meerlo-Wanssum en Sevenum vinden echter dat de bezuini gingsoperatie niet ten koste mag gaan van projecten waarover al een bestuurlijk besluit is genomen en die in de begroting van 2009 zijn verwerkt. "We weten niet wat eruit komt, daar mag het nieuwe college en de nieuwe raad hun zegje over doen. Maar we wilden het statement wel maken", aldus burgemeester Hahn. Een prachtige foto uit 1926 van de Rosmolen op het Landgoed Geijs- teren. Mina Derikx (links onder de boom) verstelt de meelzakken. Foto: Heemkundevereniging Meerlo-Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Jenny Derkx, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is. Artsen: Dr FJ.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat 1a, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30-17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meerlo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46, 5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Groene Kruis, Postbus 694 5900 AR Venlo www.groenekruis.nl Klantenservice: 088-61 088 61 (24 uur per dag bereikbaar) Groene Kruis maakt deel uit van De Zorggroep, www.dezorggroep.nl Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris:W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Slachtofferhulp Nederland Regio Zuidoost tel: 0900-0101 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermishandeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z. Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschappelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouwwerk of de Vrijwilligerscentrale. Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2009 | | pagina 9