i Euterpe naar pand Dingus? nv Gemeente wil regie turnhal overnemen 0 Opnames in bussen Veolia www.pptwee.nl Venray deelt teveel parkeerboetes uit Advocaten Nift Gunhoek www.dekaaskenner.nl VAN DER PUTT Advies nodig over de werking van algemene voorwaarden? Zijn uw buren het oneens met uw milieuvergunning? Zoekt u een goede advocaat voor uw echtscheiding? ook voor uw tuin STELT VOOR haar kandidaat: PEEL EN MAAS Donderdag 22 oktober 2009 - Pagina 5 De begroting van 2010 valt voor de gemeente Venray iets positiever uit. Een paar weken geleden presenteerde wet houder Van der Broeck (CDA) nog een klein overschot van 260.000 euro. Nu de laatste cijfers over de rijksinkomsten bekend zijn, blijkt dat Venray komend jaar 140.000 euro extra krijgt. Daarmee komt het voordelig saldo uit op 400.000 euro. Van der Broeck is gematigd optimistisch. "Komend jaar ziet het er nog rede lijk uit. Veel andere gemeenten hebben in 2010 al te kampen met een tekort." Vanaf 2011 duikt de meerjarenbegroting in de rode cij fers. De septembercirculaire van het Rijk meldt dat Venray in 2011 nog 190.000 euro extra krijgt. Het begrotingstekort van 685.000 loopt daardoor terug naar bijna vijf ton. Er is nog niets bekend over de grote bezuinigingsoperatie die het Rijk vanaf 2012 gaat doorvoeren bij de gemeenten. Naar verluidt gaat het om een totaal bedrag van 3 miljard euro. Dat zal er ook voor Venray flink inhakken. In 2012 en 2013 kampt Venray al met een tekort van respectievelijk 1,8 en 2,1 miljoen euro. In de com missie Middelen merkte Richard de la Roy (Lokaal Aktief) op dat de renovatie van het gemeente huis voor een te hoog bedrag ver werkt is in de begroting. De totale investering van 30 miljoen euro is onlangs teruggeschroefd naar 26,8 miljoen euro. De kapitaallas- ten (rente en afschrijving) wor den daardoor jaarlijks lager. "Het voordeel is nog niet in de begro ting te zien", aldus De la Roy. Wet houder Van Dijck (PvdA) kon niet precies aangeven om welk bedrag het jaarlijks gaat. "Dat zal volgend jaar pas duidelijk zijn." Richard de la Roy was niet tevreden met dit antwoord. "Het maakt voor de beeldvorming een groot verschil of het om 30 of 26,8 miljoen euro gaat. Dat moet dan ook voor ieder een zichtbaar zijn." René Houben (inVENtief) vindt dat de gemeen telijke heffingen voor komend jaar niet verhoogd hadden mogen worden. De onroerendezaakbelas- ting (ozb) gaat voor woningbezit ters met 3,3 procent omhoog. De rioolheffing neemt jaarlijks met 5,5 procent toe. Opmerkelijk is dat de afvalstoffenheffing voor het eerst sinds jaren weer stijgt, met 2,7 procent. "Bij de uitgaven is de nullijn gehanteerd", aldus Houben. "Had daarom de belastingstijging voor de burgers ook op nul pro cent gezet." Van der Broeck voelde niets voor dat plan. "Want dan krij gen we een gat in de begroting." Voor de komende Voorjaarsnota komt er een reeks van bezuini gingsvoorstellen. De meerjaren begroting moet dan weer in even wicht zijn. Toon Loonen (CDA) nam alvast een voorschot op de ombuigingen. "Taken moeten efficiënter worden uitgevoerd of zelfs geschrapt", vindt hij. Martin Wijnhoven (Samenwerking) denkt dat er bij de verbouwing van het gemeentehuis nog wel wat te besparen is. "We moeten streven naar een bezuiniging van vijf tot tien procent. Er moet goed naar de inrichting van het gemeente- huis worden gekeken. Dat ziet het meerjarenperspectief er weer heel wat beter uit."Van der Broeck haalde al eerder aan dat de inning van de gemeentelijke belastingen wellicht goedkoper kan worden uitbesteed. Zoals de gemeente Venlo dat heeft gedaan door het onder te brengen bij het waterzui veringsschap. Zo vlak voor de verkiezingen vindt de wethouder van financiën het niet gepast om op de mogelij ke bezuinigingen vooruit te lopen. "Als er binnenkort geen verkie zingen waren geweest, dan was het college nu al met maatregelen gekomen." Vanaf 1 januari 2010 treedt een nieuw college aan. "Dat heeft wellicht andere inzichten en stelt andere prioriteiten", aldus Van der Broeck. Met ingang van dit school jaar werken de basisscholen Focus en de Toverbal in Venray aan kernconcepten. Dit is een vrij nieuw onderwijsconcept in Nederland. Afgelopen week is de aftrap op beide scholen geweest van het kerncon cept 'binding Wij'. Als kern vragen staan centraal; Waar hoor ik bij? en Hoe leven we samen? Op de Toverbal werd gestart met het begroeten van elkaar. De kinderen van groep 8 begroetten juffrouw Monique, de directrice en maakten daarna een rij naast de juf. Zo gaf iedereen elkaar een hand met de begroeting goedemorgen. Ruim 200 handjes later werd het Toverballied samen gezongen. Dit was het startsein voor het nieuwe kernconcept. In de aula van sbo Focus hebben kinderen, leerkrach- ten en ouders de start van dit kern concept mee mogen maken. Met meneer Rein als 'quizmaster' werd door alle kinderen ingezet op vraag wie nou eigenlijk bij wie hoorde. Een speciale gast was de zus van meneer Ted, meneer Jip, juffrouw Hanneke of juffrouw Lieke en dat gaf natuurlijk voldoende reden om de overeenkomsten te zien... of toch niet? Uiteindelijke bleek Loes de zus van meneer Jip en hadden een behoorlijk aantal kinderen de goeie keus gemaakt. Daarna gingen de kinderen met ouders nog naar de eigen basisgroep. Hier kregen de ouders die meegekomen waren een uitleg over wat de kinderen al in hun basisgroep hadden gedaan in de ochtend. Daarna mochten ze rondlopen door de verschillende ateliers om te zien wat de nieuwe opdrachten waren over het thema Wij. Ondertussen kon je nog op Op de basisscholen de Toverbal en Focus werd de aftrap gegeven van 'binding Wij'. de foto met degene met wie je ook nog binding had (dezelfde jas, kleur haren, jurk en noem maar op). Een heel mooi begin van het kernconcept binding Wij, waar aan ze in de komende weken gaan werken op sbo Focus en bs de Toverbal. Het is hoogst twijfelachtig of de stichting Odeon (Euterpe en MMSK St. Petrus Banden) nog een nieuw repetitielokaal gaat bouwen aan de Zuidsin gel. Door het afhaken van de beoogde commerciële huurder van de bovenverdieping, is het plan uiterst wankel geworden. In de commissie Maatschap pelijke Diensten kwam wet houder Jansen (PvdA) met het oude pand van jongerencen trum Dingus op de proppen. Het monumentale gebouw aan de Hoenderstraat staat helemaal te verloederen, sinds Dingus in het voorjaar van 2006 eruit werd gezet. De mogelijke verhuizing van Euterpe naar het Dingus-pand was al eens eerder in beeld. Ach ter het pand aan de Hoenderstraat is later een concertzaal aange bouwd, die akoestisch voldoet. De zaal is geluidstechnisch ook goed geïsoleerd. Twan Jansen vertelde dat er twee opties zijn: naar Dingus of toch nieuwbouw aan de Zuids ingel. "Maar dan wel in een afge slankte vorm", aldus de wethou der, die de ingebruikname van de voormalige jongerensoos wel ziet zitten. Er ligt al een compleet renovatieplan klaar dat een paar jaar oud is. Door ruzie tussen de gemeente en het Dingus-bestuur is het destijds nooit tot uitvoe ring gekomen. "Het gebouw heeft veel mogelijkheden", vindt Jansen. "Euterpe gaat er serieus naar kij ken. Wij kunnen zo twee vliegen in een klap slaan. De wens van de raad is ook het gebouw te behou den voor Venray. Met de komst van Euterpe en St. Petrus Banden krijgt het tevens een maatschap pelijke bestemming." John Michels (CDA) vindt dat Odeon een betaalbare accommo datie moet krijgen. "Dingus zou perfect passen", vindt hij. Martin Leenders (Samenwerking): "Het is inderdaad een prima optie. Werk het uit en ga ervoor." Tiny Greben jak (Lokaal Aktief) heeft haar twij fels over de geluidsisolatie. Dat was destijds bij Dingus een heikel punt, maar dat betrof vooral het voorste cafégedeelte. "Ook zal het gebouw flink aangepast moeten worden", aldus Grebenjak. Ook Gerard Thijssen (inVENtief) vreest hoge verbouwingskosten. "Toch moet ik eraan wennen dat de koninklijke harmonie straks in dat gebouw zit." Wethouder Jansen vertelde dat de voorkeur van het college uit gaat naar het Dingus-pand. "Dat zien we liever dan nieuwbouw. De zaal is inderdaad goed geïso leerd en er liggen bouwplannen die wellicht nog bruikbaar zijn." PROEVERIJ 1 NOVEMBER De uitbreiding van de gym zaal aan de Langeweg tot een moderne turnhal, is weer een stap dichterbij gekomen. Gym nastiekvereniging St. Christof- fel heeft de plannen helemaal klaar en als het aan het voor zitter Jan van Daal ligt, dan gaat zo snel mogelijk de schop in de grond. De gemeente wil echter graag de regie van de bouw overne men. "Gezien de grote investering die wij moeten doen", verklaarde wethouder Jansen (PvdA) donder dag in de commissie Maatschap pelijke Diensten. De uitbreiding en renovatie kost 900.000 euro, waarvan St. Christoffel 170.000 euro voor zijn rekening neemt. Het restant van 730.000 euro moet de gemeente op tafel leggen. Vandaar dat wethouder Jansen een stevige vinger in de pap wil hebben. Niet alleen om toezicht te houden op de bouw, maar ook om de financiën in de gaten te houden. VERTRAGING Voorzitter Van Daal ziet de inmenging van de gemeente niet zo zitten. St. Christoffel heeft al een aannemer in de arm genomen die dadelijk zo aan de slag kan. Als de gemeente de regie overneemt, dan moet er eerst weer een aan bestedingsprocedure worden gevolgd. Met als uitkomst dat er wellicht een andere aannemer in beeld komt. Dat ziet Van Daal niet zitten. "Ineens komt de gemeente met dit voorstel. Het levert alleen maar vertraging op." St. Christoffel heeft er geen moeite als een con troller van de gemeente toezicht houdt. "Zodat de financiën in de hand worden gehouden." Wethouder Jansen reageerde dat de gemeente ook aanbestedings voordelen kan behalen. "Onze voorkeur gaat daarom uit naar de regierol. We moeten goed met het gemeenschapsgeld omgaan." Een andere vertraging is de bestem mingsplanprocedure die,naar later bleek, nog gevolgd moet worden. De commissieleden hopen dat de gemeente en St. Christoffel er snel samen uitkomen. PvdA boos over missers De gemeente is flink in de fout gegaan bij berekeningen van twee grote projecten van het Grond bedrijf. Henk Bisschops (PvdA) sprak in de commissie Middelen zijn grote ergernis uit. Bij bedrij venterrein De Blakt gaat het om een misrekening van 5,8 miljoen euro, bij de Gouden Leeuw om 480.000 euro. "Erg slordig", vindt Bisschops. "Dit mag niet voorko men in deze organisatie. Het gaat om erg grote bedragen. Het had dubbel gecheckt moeten worden." Wethouder Heldens (CDA) trok het boetekleed aan. "Dit is inder daad hoogst ergerlijk. Het is abso luut niet goed en mag in wezen niet voorkomen. Door de interne controle zijn de fouten opge merkt. Daar moeten we op blijven sturen." Straatrovers betrapt De politie heeft zaterdagavond twee 19-jarige mannen op heter daad aangehouden op verdenking van een straatroof op de Hofstraat in Venray. De mannen komen uit Venray en Nijmegen. Het slachtof fer, een 18-jarige man uit Venray, werd onder bedreiging beroofd van geld. De daders gingen er na de straatroof vandoor. Na een korte vluchtpoging wisten agen ten een verdachte aan te houden achter een woning. Ook de ande re verdachte werd na een achter volging gearresteerd. Een van hen gedroeg zich opstandig en bele digde daarbij de agenten. Collecte De collecte 2009 voor spierziek ten van het Prinses BeatriXfonds is succesvol geweest. Opbrengsten: centrum Venray 4.870 euro, Cas- tenray 294,74 euro, Heide 393,05 euro, Leunen 1133,40 euro, Mer- selo 509,47 euro, Oirlo 593,01 euro, Oostrum 549,03 euro, Smakt/Holthees 360,21 euro, Veu len 350,84 euro,Vredepeel 181,10 euro en Ysselsteyn 1167,61 euro. De totaalopbrengst bedroeg 10.402,46 euro. Politiek debat Dinsdag 3 november vindt op het Raayland College een gemeentedebat plaats. Dit wordt gehouden in de studieaula (A0.07) van 9.20 - 11.00 uur. Leerlingen hebben, nadat de lijsttrekkers van de lokale politieke partijen hun verkiezingsstandpunten kenbaar hebben gemaakt, de mogelijkheid om hierop te reageren en met de politici in debat te gaan. De bedoeling van dit debat is om de Venrayse jeugd inzicht te geven in de lokale politiek. Dit debat gaat vooraf aan de schaduwverkiezin gen op woensdag 4 november, waar de leerlingen (vanaf leerjaar 3) hun stem kunnen uitbrengen. c o m i U) UJ UJ 'Te veel parkeerboetes in Venray' In Venray wordt jaarlijks voor liefst 230.000 euro aan parkeer bonnen uitgeschreven. René Hou ben (inVENtief) vroeg zich in de commissie Middelen af waarom Venray zo hoog scoort. "De boe tes bedragen 15 procent van de totale parkeeropbrengst. In andere gemeenten ligt het veel lager, tus sen de 5 en 8 procent. Het is zo niet leuk meer om in Venray de auto te parkeren." Wethouder Van der Broeck (CDA) verklaart dat Venray relatief veel 'straat parke ren' kent. Automobilisten werpen vaker te weinig geld in de auto maat, waarna ze betrapt worden door de parkeerwachters. "In de parkeerkelder of achter een slag boom kun je nooit boetes oplo pen. Want je rekent achteraf de werkelijke parkeertijd af", aldus Van der Broeck, die tegensprak dat de parkeerwachters te streng zou den zijn. "Als iemand voor vijf uur heeft betaald en hij komt tien of twintig minuten te laat bij de auto, dan krijgt hij echt geen bon. Dat ligt uiteraard anders als iemand maar voor tien minuten heeft betaald. Zo zijn de parkeerwach ters ook geïnstrueerd." Van der Broeck begrijpt de ergernis van inVENtief. "Het komt inderdaad niet klantvriendelijk over als je bij terugkomst een bon van 50 euro aantreft onder de ruitenwisser." CDA wil aardgasvulpunt in Venray Het CDA wil dat er een aardgas vulpunt voor auto's komt in Venray. De provincie geeft subsidie voor acht vulpunten in Limburg. Het doel is het stimuleren van alter natieve autobrandstoffen. "Rijden op aardgas betekent een verbe tering van de luchtkwaliteit. Met name op het gebied van fijnstof en stikstofoxides", zei Toon Loo- nen (CDA) in de commissie Mid delen. "Venray heeft duurzaamheid hoog in het vaandel staan. Het CDA vindt het dan ook gewenst dat er in onze gemeente zo'n vulpunt komt." Wethouder Heldens (CdA) reageerde positief. "De gemeente zal het zeker stimuleren, maar het initiatief hiervoor ligt wel bij de ondernemers. We zullen ze ook wijzen op de mogelijkheden van subsidie." De andere fracties von den het eveneens een prima idee. Frans van der Kruijf (VVD) meent echter dat het nog te vroeg is. "Want er moeten wel eerst auto's zijn die op aardgas rijden." Henk Bisschops (PvdA) vroeg zich af of niet dezelfde problemen ontstaan als bij de lpg-vulpunten. "Vanwege de veiligheid willen we die juist uit de woonbuurten weg hebben. Dat zal bij aardgas niet anders zijn." Onze gespecialiseerde advocaten zullen u graag van dienst zijn! De telefonische intake is gratis. Tel. 0478-556677 www.putt.nl mr. Ten Brummelhuis mr. Van Hoef mr. Gerrits mr. Van Dok mr. Pelckmans mr. Van den Aker mr. Stad mr. Verrijdt mr. Teunissen Vanaf 1 januari 2010 zul len alle bussen van Veolia in Limburg voorzien zijn van opnameapparatuur. Daardoor wordt het mogelijk om de beel den van de reeds in de bussen aanwezige camera's vast te leggen. Gedeputeerde Staten hebben besloten om Veolia hiervoor een subsidie te verle nen van 151.000 euro voor de aanschaf en inbouw van deze apparatuur in 222 bussen. Met dit besluit gaat het eerste van een aantal projecten van start die gericht zijn op verbetering van de sociale veiligheid in het openbaar vervoer in Limburg. Het project moet een bijdrage leveren aan een beter veiligheidsgevoel van chauffeurs en ondersteunt de opsporing en bewijsvoering na voorgevallen incidenten. In opdracht van gedeputeerde Bert Kersten heeft de heer Meijers (oud-burgemeester gemeente Onderbanken) onderzoek gedaan en van zijn bevindingen een rap port opgesteld. "Met de aanbeve lingen die in het rapport worden gedaan ga ik ervan uit dat de sociale veiligheid in het openbaar vervoer in Limburg substantieel verbeterd wordt", aldus gedepu- teerde Kersten. Naast de plaatsing van opnameapparatuur in alle Veoliabussen komt er een uit breiding van het aantal stewards in combinatie met gerichte inzet, een veiligheidsarrangement op de Maaslijn, een campagne over gedrag, waarden en normen in het openbaar vervoer en een ver snelde opleiding van chauffeurs met aandacht voor ondermeer de- escalerend optreden en conflict vermijding. Verder zullen de keer- en eind haltes veiliger gemaakt worden. Ook is er aandacht voor commu nicatieverbetering, proeven met speciale voorzieningen in voertui gen en een verbetering van inci dentenregistratie. bfvuek on^e site: www.gi.inI10ek.nl Vetmty De Hoveniers wxsjim Plaatselijk Progressief in het Kwadraat info@pptwee.nl Venray open en eerlijk met veel inzet voor burgers en ondernemers laagdrempelig betaalbare lastendruk maatwerk Begroting 2010 positiever Thema 'Wij' centraal

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5