Nieuw educatief centrum in San Mateo is noodzaak" Hard voor Hart viert feest Kunst op straat? Koester uw Monument W. Halloweenconcert jubilerend Euterpe Afscheid van markt... m H ff Honderddertigste jaargang - week 43 - donderdag 22 oktober 2009 Jan en Alda terug van huwelijksreis voor het goede doel Jan Hendriks en Alda Hae- gens uit Venray zijn net terug van hun huwelijksreis naar Guetamala. Een reis die in het teken stond van het goede doel: het project San Mateo. Ze gingen als vrijwilligers aan de slag voor het project Semilla de esperanza y amor (Zaad van de hoop en de liefde). Onderstaand hun bevindingen in San Mateo Milpas Altas. "Het was een fantastische reis." 'Al snel hadden wij in de gaten dat in een derdewereldland als Guatemala de dingen vandaag niet meer zijn, zoals je die gisteren bedacht had. Wij hadden ons voor genomen om ter plekke te bekij ken wat er op dat moment nodig was voor het educatieve kinder project Semilla de esperanza y amor. Gelukkig hadden we met de steun van familie, vrienden, colle ga's en anderen heel veel geld in kunnen zamelen. In totaal 8100 euro! Wij hadden de hoop en de verwachting dat we hiermee heel veel goede dingen zouden kunnen aanschaffen voor het project. Uit correspondentie met de stichting Los Ninos en direct met Lys Flores van Semilla de esperanza y amor hadden wij opgemaakt dat er erg veel behoefte was aan leermate rialen zoals boeken en schriften en het opknappen van het edu catief centrum. Toen wij echter in Guatemala aankwamen werden wij geconfronteerd met het feit dat de gemeente twee lesloka len terug gevorderd had van het project. De gemeente zou deze ruimte gaan gebruiken voor een medische post in het dorpje. Een heel lofrijk streven, we hebben er echter niets van gezien, de lokalen staan nog steeds helemaal leeg. Het project moest dus verder met maar een leslokaal en de oude directiekamer was ingericht als tweede leslokaal. De kleuters had den alleen nog maar plek op de, weliswaar door plastic overdekte, binnenplaats. Wel had de overheid ondertussen gezorgd voor twee extra leerkrachten uit het dorp zelf. Echter in deze periode is het ook regentijd in de hooglanden van Guatemala en met eigen ogen hebben we gezien en gehoord dat lesgeven tijdens zo'n regen bui absoluut niet meer mogelijk is in het veel te klein geworden project. Water stroomde aan alle kanten naar binnen en we hebben moeten besluiten om al het lesma teriaal en bijvoorbeeld ook de kas ten te verhuizen naar een droge plek elders in het dorp. In onze ogen een onhoudbare situatie. Ook de door ons al aangeschafte nieuwe leerboeken (90 stuks) en schriften (700 stuks) voor het nieuwe schooljaar, dat begint in januari 2010 hebben we moeten onderbrengen op de droge plek. De kinderen zullen deze boeken en schriften in januari als een kerstgeschenk ontvangen'. NIEUW CENTRUM 'Wij zijn heel snel tot de con clusie gekomen dat dit alles niet goed is voor het project en dat het verbeteren en aanschaffen van nieuwe spullen op dit moment niet aan de orde is. Ons inziens moet er structureel iets anders komen en wel een nieuw educa tief centrum dat niet afhankelijk is van de grillen van het gemeente bestuur. Omdat wij door Lys en de stichting Los Ninos op de hoogte zijn gebracht weten wij dat er ook een Belgisch particulier initiatief is om het project te ondersteu nen. Wij denken dat het mogelijk is om samen een nieuw educatief centrum te laten bouwen in San Mateo. We hebben al twee moge lijke locaties bekeken en samen met een bevriende architect is er al een begin gemaakt met het opzetten van een begroting en het maken van een bouwteke ning. Vandaag ontvingen wij het bericht dat een van de twee ter reinen wordt aangekocht en dat Lys samen met de vaders en de grotere kinderen een begin kan gaan maken met het schoonma ken en egaliseren van het terrein. Een geweldige vooruitgang. Een nieuw educatief centrum laten bouwen en het aankopen van een stuk grond kost uiteraard geld, veel geld. Echter in Guate mala is alles lang zo duur niet als in Nederland. Wij denken op dit moment dat we met zo'n 25.000 euro dit kunnen gaan realiseren. Samen met Stijn, het particuliere initiatief uit België, hebben we momenteel al 17.000 euro bij elkaar. Wij hebben er het volste vertrouwen in dat we de resteren de 8.000 euro ook bij elkaar kun nen krijgen. Wij zijn al begonnen met het op touw zetten van activi teiten om geld in te zamelen, maar de steun van iedereen kunnen we hier nog goed bij gebruiken. Een van de activiteiten is het verkopen van bouwstenen. Door het kopen van bouwstenen (tien euro per stuk)) kan iedereen zijn steentje bijdragen aan de opbouw van het educatieve kinderproject in San Mateo Guatemala. Deze kinderen die echt in een straatarm dorp wonen verdienen het om onze steun te krijgen en daardoor zicht te hebben op een betere toekomst. Het motto van de school is: Edu- camos con amor, para un Guate mala mejor (Wij onderwijzen met liefde, voor een beter Guatemala). Wij willen er graag ons motto aan toevoegen. Elke druppel op een zaadje geeft de mogelijkheid om uit te groeien tot iets moois'. Mensen die het project willen ondersteunen, kunnen bellen met Jan, telefoon 06-34066601, of Alda, telefoon 06-10292205, of via email aldahaegens@home.nl en janhen- driks195@hotmail.com. Giften zijn altijd welkom op bankreke ningnummer 70.72.21.064 t.n.v. Jan Hendriks en Alda Haegens, tbv Project San Mateo. Op 28 en 29 oktober in Venray Afgelopen zondag was Schouwburg Venray gastheer van een drukbezochte bijeen komst van Stichting Hard voor Hart. Vele gasten namen deel aan een feestelijke middag, waarin de realisatie van het project Hard voor Hart werd gevierd. De Stichting Hard voor Hart heeft in de regio Venray een netwerk van ruim 50 AED's en ruim 270 vrijwil ligers gerealiseerd. Onder de gasten waren vrijwilligers, sponsors, partners en leden van Junior Kamer Venray die deze middag hadden georgani seerd. Na de ontvangst in de foyer namen de gasten plaats in de zaal waar Frank Berends namens Rabo bank Venray en wethouder Elly van Dijck van Gemeente Venray het woord namen om de stichting te feliciteren met het eindresul taat. Beiden concludeerden dat de regio Venray weer een stuk veiliger is geworden en dat het project de kracht van het verenigingsleven onderstreept. Daarnaast werd het bestuur van Stichting Hard voor Hart in de schijnwerpers gezet voor de noeste arbeid die de afge lopen anderhalf jaar is geleverd. Braim Rahel van het bestuur dank te alle aanwezigen hiervoor en Ramon Poels, trotse voorzitter van Junior Kamer Venray, keek terug op een prachtig project, passende bij de ambities van de kamer. Na deze mooie woorden tracteerde thea tergroep Bencha alle aanwezigen op een adembenemende voorstel ling. Iedereen was onder de indruk van de prachtige mix tussen balans en luchttechnieken, acrobatiek, dans en muziek. Aansluitend wer den de feestelijkheden voortgezet in de foyer waar onder het genot van een hapje en drankje werd nagepraat over de voorstelling en uiteraard het project. De geslaagde middag werd afgesloten met een ballonwedstrijd, die niet alleen bij de aanwezige jongeren voor het nodige enthousiasme zorgde. Meer weten over Hard voor Hart? Bezoek de website www. hardvoorhart.nl. Voor informatie over de Junior Kamer kijkt u op www.jkvenray.nl In het kader van de grens overschrijdende kunstmani festatie Different Places - Dif ferent Stories organiseren Mieke Ummels en Bart Plan- tinga alias het Arteam een multimediale 'speurtocht' naar kunst in de openbare ruimte. Tijdens de herfstvakantie - 26 oktober tot en met 1 novem ber - kunnen jongeren tussen de 14 en 20 jaar met deze twee experts van het Arteam op onderzoek uit langs kunstwer ken op straat, in woonwijken en winkelcentra. De uitkomst van dit uitdagend kunstonder- zoek wordt gepresenteerd in een gezamenlijke expositie op 22 november in het Huis voor de Kunsten in Roermond. Deelname is gratis en jonge ren kunnen zich aanmelden via info@arteam.org. Het is een vraag die bij veel mensen opkomt als ze in aanra king komen met kunstwerken op straat, in winkelcentra of woonwij ken. Maar wat is kunst in de open bare ruimte eigenlijk? En, hoe ziet dat eruit? Wat laat het kunstwerk zien en waarom staat het juist op die ene plek? Wat wil de kunste naar ermee zeggen en wat vinden toeschouwers ervan? Dit zijn de centrale vragen bij het educatie- project dat Mieke Ummels, Bart Plantinga,Axl Na? en Nils Kemmer- ling van Arteam speciaal voor de grensoverschrijdende kunstmani festatie Different Places - Different Stories ontwikkelde. Het Neder landse deel van het project vindt plaats in de herfstvakantie, op 26 en 27 oktober in Roermond, 28 en 29 oktober in Venray en op 30, 31 oktober en 1 november in Venlo. De twee- of driedaagse projecten starten de eerste dag op 11.00 bij de stations van de drie steden. Onder begeleiding van Mieke Ummels en Bart Plantinga gaan jongeren tussen 14 en 20 jaar ver volgens op onderzoek naar kunst in de openbare ruimte, waarbij de belevingswereld van de jongeren zelf het vertrekpunt is en de basis vormt voor een geheel vrije invul ling van hun onderzoek. Uitgerust met notitieblok, camera, opname apparatuur, plastic zakjes voor de grondmonsters én een creatieve geest gaan ze langs de kunstwer ken op locatie. Een omgebouwde bus met aan hanger met multimediawerkplaat- sen dient hierbij als transportmid del en werkruimte. De uitgewerkte 'getuigenissen' worden in iedere stad in een korte, openbare pre sentatie rondom het multimo- biel getoond en kunnen onder meer een goede start zijn voor een portfolio voor jongeren met kunstambities. Bovendien wordt de uitkomst van dit uitdagend kunstonderzoek gepresenteerd in een gezamenlijke expositie op 22 november in het Huis voor de Kunsten in Roermond. Deelname is gratis en jongeren kunnen zich aanmelden via info@kunstuithet- vuistje.nl. Kijk voor meer informa tie op www.places-and-stories.eu of www.arteam.org Different Places - Different Sto ries is een grensoverschrijdend kunstproject waarbij 19 kunste naars hun werk presenteren in de openbare ruimte tussen Rijn en Maas. In september, oktober en november veranderen het landschap en de stedelijke omge ving van de Niederrhein in een tentoonstellingsruimte en expe- rimenteerveld voor hedendaagse kunstenaars, waarmee een tijde lijk, gemeenschappelijk podium ontstaat voor een rijke diversi teit aan artistieke concepten. De kunstwerken vormen het middel punt van een netwerk van com municerende bijdragen en gaan in dialoog met hun omgeving, de toe schouwer en elkaar. Actuele ont wikkelingen in de hedendaagse kunst verbinden zich in dit grens overschrijdende kunstproject met de unieke en kenmerkende eigen schappen van deze regio. Hondenshow in Meerlo De Kynologen Club Venray e.o. houdt op zondag 25 oktober de jaarlijkse clubmatch. Circa 250 honden tonen zich op hun mooist in sport- en feestzalencomplex 't Brugeind in Meerlo. Meerdere keurmeesters keuren iedere hond aan de hand van de rasstandaard op schoonheid. Het publiek krijgt via de microfoon deskun dige informatie over een groot aantal verschillende rassen. Ook het karakter van de rassen wordt niet onbelicht gelaten. Van alle verschillende rassen wordt uitein delijk een "beste van het ras" wor den gekozen, die dan weer mag deelnemen aan de rasgroepkeu- ringen. Er zijn tien verschillende rasgroepen. De tien winnaars die overblijven, strijden samen om de titel Beste van de clubmatch. Ook worden de beste puppies en vete ranen gehuldigd. De show begint om 9.30 uur en eindigt omstreeks 16.30 uur. Politiek bij EVA Moedercentrum EVA houdt twee bijeenkomsten die in het teken staan van de gemeente raadsverkiezingen gehouden. De eerste bijeenkomst is op dinsdag 3 november van 9.30 tot 11.00 uur. Er wordt deze morgen onder meer informatie gegeven over het bestuur van een gemeente, de gemeenteraadsverkiezingen, de verschillende partijen en hoe het stemmen in zijn werk gaat. Tevens kan men kennismaken met een politieke vrouw uit Venray. De tweede bijeenkomst vindt plaats op woensdag 4 november van 19.30 tot 21.30 uur. Tijdens deze avond wordt behandeld hoe men het beste kan bepalen op welke partij men wil stemmen. Verder worden de onderwerpen uit de verschillende verkiezingsprogram ma's besproken. Aan de hand van stellingen kan gediscussieerd wor den met vrouwen die in de poli tiek actief zijn. Beide bijeenkom sten vinden plaats bij EVA aan de Paterslaan in Venray. Millenniumdoelen De logo's van de acht millenni umdoelen die in de nieuwe fon tein voor de schouwburg in Venray komen, zijn niet van de hand van Venraynaar Leo Creemers, zoals vorige week in Peel en Maas stond. De pictogrammen zijn ontstaan onder de vlag van de Verenigde Naties. Het aandeel van Creemers is de toepassing om deze picto grammen in te bedden in het reeds bestaande ontwerp voor de water partij op het Schouwburgplein. Nominatie Met haar serie foto's van bloe men is Ingrid Knelissen uit Venray genomineerd voor de DIPP-Award 2009 in de categorie Vrij Werk. De DIPP-Award is een jaarlijks terug kerende prijs van de Dutch Institu te of Professional Photography en staat hoog aangeschreven in bin nen- als buitenland. Knelissen was al eerder genomineerd en in 2007 won ze de bronzen DIPP-Award. Zie ook www.Meadowlands.nl. De RK kerk H. Antonius van Padua in Veulen is een jong gemeentelijk monument. De kerk werd gebouwd in 1948-1949 en is dus jong van jaren, de bescher ming als gemeentelijk monument bestaat sinds 2001. Het bijzon dere glas-in-loodraam dat zich in de doopkapel bevindt dateert van 1949-1950 en werd door Albert Troost uit Nuenen als jong glaze nier van 25 jaar gemaakt. De kun stenaar Albert Troost stond toen aan het begin van zijn, naar later zou blijken, imposante carrière. De Antoniuskerk is een van de eerste naoorlogse, geheel nieuw gebouw de kerken van Limburg. De foto linksboven toont de westgevel aan de zijde van de begraafplaats. Aan de linkerkant van deze westgevel is de kopgevel van de lage zijbeuk te zien. Met daarin ten behoeve van de doopkapel de halfrond beëin digde raamopening die voorzien is van het glas-in-loodraam van Albert Troost. Op de foto linksonder de doopkapel. Op de achtergrond het glas-in-loodraam met een afbeel ding van de doop van Christus door Johannes de Doper in de Jordaan, zie de middenfoto. De foto rechts toont een detail daarvan, namelijk een gedeelte van de Christusfiguur. Het behalen van een eerste prijs van een door de Nederlandsche Vereeniging voor Teekenonderwijs uitgeschreven tekenwedstrijd was voor Albert Troost aanleiding om van 1942-1945 de tekenopleiding aan de Koninklijke School voor Kunst, Techniek en Ambacht te 's-Hertogenbosch te gaan volgen. In 1945-1948 vervolgde hij zijn opleiding aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten in Amster dam onder Heinrich Campendonk. Hij ontving verschillende belang rijke prijzen voor zijn werk. Hij doceerde aan de Academie voor Industriële vormgeving te Eind hoven en werd in 1957 benoemd tot hoogleraar aan de Jan van Eyckacademie in Maastricht. De aard van het werk van Troost kan men in het algemeen kenschet- sen als "werkzaamheden in relatie tot de architectuur". Hij werkte voor veel architecten en maakte veel glas-in-loodramen, maar ook wandschilderingen. De abstract aandoende beglazing van de kerk van O.L. Vrouwe van Goede Raad in Maastricht (1965-1967), met een totaal glasoppervlak van 570 m2, is zijn meesterwerk geworden. Zijn werk is later nog verder geabstra heerd. In het glas-in-loodraam van de doopkapel van de kerk in Veu len zijn algemene kenmerken van zijn vroege werk herkenbaar, zoals: de realistische voorstelling, de gra fische toepassing van de loodstrips en het bescheiden gebruik van grisaille met zoveel mogelijk de nadruk op de textuur van het glas. Foto en tekst Frans de Roos. Bron nen Monumentenregister, Kerkge bouwen in Limburg, Glas in lood in Nederland 1817-1968. Stichting Venray Monumentaal (SVM): secre tariaat Vliezenweg 1 5801 JC Ven- ray, e-mail venraymonumentaal@ live.nl. Koninklijke Harmonie Euterpe viert in 2010 haar 150-jarig bestaan en is met haar anderhalve eeuw durend bestaan één van Nederlands oudste muziekverenigingen. Dit wordt gevierd met een aan tal concerten. Als openings concert start Euterpe met het Halloweenconcert op zaterdag 31 oktober. Het orkest, onder leiding van dirigent Marc Koninkx, neemt u mee in een muzikale reis van 150 jaar spookverhalen. Een keur aan bekende composities komt voor bij. Voor dit muzikale optreden laten speciale solisten Fred Jansen (zang), Marlies Driessen (zang) en Andrea Pieper (viool) de muziek helemaal spoken. Bekende num mers uit films en musicals, van klassiek (Grieg, Saint-Saëns) tot pop (Michael Jackson), worden ten gehore worden gebracht. De show wordt compleet gemaakt door special effects, figuranten en de dansgroep van het Kunsten centrum Jerusalem. Het Halloweenconcert is ver pakt in een complete show waar in beeld, geluid en verhaal een perfecte mix zullen vormen. Een spektakel voor jong en oud om eens een avondje lekker te grieze len. Behalve het Halloweencon- cert zijn andere hoogtepunten in het jubileumjaar het carnavals concert (4 februari 2010), uitwis selingsconcert voor de jeugd met Grevenmacher (Luxemburg) (24 april 2010), de receptie, presenta tie boek en DVD en concert met de Luchtmachtkapel en het even- eens jubilerende Venrays Mannen koor (18 september 2010). Op 20 november 2010 vindt het galaconcert plaats, en op 2 januari 2011 wordt het jubileumjaar afge sloten met het nieuwjaarsconcert. Naast genoemde solisten zullen gitarist Edgar Janssen en basgita- Foto: Hoedemaekers rist John van Els de harmonie ver sterken. Kaartverkoop bij Schouw burg Venray a 17,50 euro. Het concert begint om 20.00 uur. Kijk voor meer informatie op www. euterpevenray.nl Wethouder Patrick van der Broeck en marktcoördinator Helene Busser van de gemeente Venray namen maandag afscheid van marktkoopman Martens, die sinds 1 februari 1997 op de markt in Venray staat met been bekleding. De 59-jarige Martens is nog tot eind oktober op de markt te bewonderen. Daarna gaat hij samen met zijn vrouw genieten van de welverdiende vrije tijd. L EN MAAS

Peel en Maas | 2009 | | pagina 15