Scepsis over bouwplan Vlakwater in Venray Oorlogsleed in de Peel Stadspark Venray blij met plannen gemeentehuis KAAS* R Kletske LI Goede doel fietsvierdaagse MEE komt met manifest voor verkiezingen NU VOLOP AANWEZIG GROTE SORTERING HEREN Verkeerscontrole www.dekaaskenner.nl PEEL EN MAAS Politiek vreest concurrentie Brabander en St. Anna Aan de westkant van Vlak water, tussen de Merselose- weg en Hoopweg, laat Ruimte voor Ruimte Limburg 27 vil la's bouwen op ruime kavels. Veertig omwonenden maakten bezwaar maar dit heeft niet tot grote aanpassingen geleid. Nu is de politiek aan zet. In de commissie Stedelijke Ontwik keling zetten de partijen dins dag vraagtekens bij het plan. Gezien de economische situ atie en de concurrentie van vergelijkbare bouwplannen in Brabander en St. Anna, den ken de commissieleden dat er weinig belangstelling zal zijn voor de kavels. Die zorg had wethouder Teunis- sen (Lokaal Aktief) ook. De grond in Vlakwater is gekocht door Ruimte voor Ruimte Limburg. Dit is een samenwerkingsverband tus sen de provincie en investeerder Bouwfonds, dat overal in de pro vincie op ruime kavels woningen bouwt. Het is een tegenprestatie voor de sloop van stallen. Met de opbrengst van de woningbouw wordt de stallensloop gefinan cierd. Maar de vraag is helemaal inge zakt. In het eerste halfjaar van 2009 zijn er slechts zeven kavels aan de man gebracht. Terwijl de geplande verkoop voor het gehele jaar op 75 ligt. Ook bij wethouder Teunissen gingen de alarmbellen rinkelen. Op de valreep heeft hij een fasering in het plan kunnen aanbrengen. De verwachting is nu dat de 27 kavels over een periode van tien jaar worden ontwikkeld. Om te voorkomen dat er kriskras woningen in Vlakwater herrijzen, is het de bedoeling van de eerste huizen worden gebouwd aanslui tend aan de bestaande woonwijk. Hier liggen ook de kleinere kavels. De vraag is of Ruimte voor Ruimte Limburg hieraan voldoet. Teunis- sen hoopt van wel. "Want hier kunnen zo ook aansluiten bij de infrastructuur die er al ligt. Als ze midden in het plangebied gaan bouwen, dan moeten te ze meer kosten maken." DUURDER Paul Litjens (CDA) wees erop dat de regeling al loopt vanaf 2001. "Waarom is er zo lang mee gewacht?", vroeg hij zich af. De huizenprijzen zijn in de afgelo- pen jaren flink gestegen terwijl de vraag inmiddels is ingezakt. Litjens deed daarom het voorstel om in ieder dorp drie woningen te bouwen. "Dat zou planologisch ook mooi passen." Het CDA kreeg hiervoor steun van de VVD en SP De fracties wezen op de con currentie van de Brabander en St. Anna, waar ook huizen in het duur dere segment worden gebouwd. "Waarom bouwen we niet eerst de Brabander vol?", vroeg Frans van der Kruijf (VVD) zich af. Ook Ronald van Hal (SP) stelde Vlakwa ter ter discussie. "Moeten we dit wel doen als er bijna geen belang stelling voor is." Volgens Teunis- sen valt de concurrentie wel mee. Want in Brabander gaat het bij het plan Buitenkamers om pro jectmatige bouw. "Dit zijn kavels Donderdag 15 oktober 2009 - Pagina 7 Venray werd op 17 en 18 oktober 1944, dit jaar 65 jaar geleden, bevrijd. RooyNet besteedt in dat kader tijdens de Week van de Geschiedenis extra aandacht aan deze oor logsperiode. Met verschillende activiteiten worden onder het thema Kostbare bevrijding van Venray de laatste oorlogs dagen herdacht. Daarbij past ook het verhaal van Truujke Arts-Jenniskens uit Ysselsteyn. Dit verhaal werd in 2003 door Harrie Philipsen en Wim Arts van de Stichting His torie Ysselsteyn opgetekend en onlangs overgedragen aan Jan Strijbos, bestuurslid Communica tie en Voorlichting van het Histo risch Platform Venray. Dit met de bedoeling om het te publiceren in de rubriek Oude foto van Peel en Maas. Daarvoor is het verhaal ech ter te uitgebreid, maar ook weer te mooi om het in het archief te laten vergelen. Jan Strijbos heeft er een leesbaar geheel van gemaakt. Truujke Jenniskens werd op 25 juni 1909 geboren te Leunen. In april 1937 trouwde ze met Jeu Arts uit Sevenum. Op diezelfde dag trouwde ook haar broer Har- rie met Marie, de zus van Jeu. Beide echtparen besloten zich te gaan vestigen in de Peel te Yssel- steyn. Daar werden aan de 'Perds- kop', later de Paardekop, twee boerderijen gebouwd, waarvan ze er elk één zouden gaan bewonen. Toen Truujke en Marie voor de eerste keer met hun echtgenoten meegingen om te kijken waar ze zich zouden vestigen, schrokken ze zich het apezuur. Wat ze zagen was alleen maar woeste heide grond en water. Beide vrouwen stonden dan ook als verstomd, toen hun mannen vroegen wat ze er van vonden. De mensen in hun naaste omgeving lachten hen uit. "Gaan jullie in Ysselsteyn boeren?" was de retorische vraag die hen regelmatig gesteld werd. Het jaar 1937 was extreem nat en de wegen in de Peelstreek waren onbegaanbaar. Om op de Perdskop te komen, waren er drie sterke paarden voor de wagen nodig. Loonwerker Raaijmakers uit Well zou de heidegrond komen omploegen, maar zakte met zijn zware tractor diep weg in de Peel- grond. Met twee paarden voor de ploeg werd men uiteindelijk de woeste heidegrond de baas. Het was hard werken voor de Peelpioniers. Elke dag was het 'waerkendag'. De gemeente Ven- ray legde een brede afwaterings- sloot aan en zelf groeven ze met de schop om de 15 meter voren door de akkers, zodat het Peel- water kon worden afgevoerd. De grond kon nu beter bewerkt wor den en de rogge groeide uitste kend op de Peelgrond. De eerste oogst was dan ook heel overvloe dig en uit dankbaarheid werd op de hoek Paardekop en Puttenweg een veldkruis geplaatst. Andere gewassen echter wilden de eer ste jaren niet groeien. Haver, maïs, aardappelen, 'mangele' (voeder bieten) en 'stekr?be'(knolrapen) leverden slechts misoogsten. Maar met een dubbele bemesting van stikstof, fosfor en kali werd de grond telkenmale vruchtbaarder en zag de toekomst er een stuk rooskleuriger uit. OORLOG Totdat in 1940 de oorlog uitbrak, was het betrekkelijk rustig leven in de Peel. Truujke vertelt: "Toen de Duitsers ons land echter onder de voet gelopen hadden, werden er allerlei vervelende wetten uit gevaardigd, die je strikt moest naleven. Je mocht van alles niet en van de oogst moesten bepaalde percentages aan de Duitse bezet ters worden afgestaan. Ook vond enkele malen inkwartiering van de Duitse soldaten plaats." Het was dan gedaan met de rust en angst en onzekerheid over wat de toekomst brengen zou, overheers ten in de jonge gezinnen. Maar het zou nog erger worden. Toen de geallieerden in 1944 in aantocht waren, veranderde de situatie drastisch. Door de Duitsers werden de koeien uit de wei mee genomen om geslacht te worden. Bij de boerderij van een familie aan de Lorbaan werden alle gevor derde koeien in een weiland bij elkaar gedreven. De knecht die het vee verzorgde, mocht als beloning voor zijn werk een koe voor zich zelf houden. Hij koos een koe van de familie Arts en bracht ze terug naar de rechtmatige eigenaar. Het gezin van Jeu en Truujke Arts-Jen- niskens bestond behalve uit de ouders al uit vier kinderen en het vijfde was op komst. Grote blijd schap in het gezin, want de koe was ook nog drachtig. Er zou weer een kalfje geboren worden, maar wat wellicht nog belangrijker was: er was dan weer melk voor de kin deren. Truujke en Jeu hadden een kinderfiets gekocht, waarmee de oudste naar school zou kunnen fietsen. Het fietsje werd verstopt op de hooizolder, zodat het uit de grijpgrage handen van de Duitse bezetters zou blijven. FELLE STRIJD In oktober 1944 brak het oor logsgeweld in de Peelstreek pas echt los. Er werd hevig gevochten en velen werden het slachtof fer van de felle strijd. Dagenlang zat het gezin van Jeu en Truujke samen met een onderduiker en zijn vrouw en kind in een soort schuilkelder bij de boerderij. Toen sloeg het noodlot toe. De boer derij werd door granaten getrof fen en brandde tot de grond toe af. Ook het verstopte fietsje ging verloren en de enige koe stikte in de dichte rook van het vuur. Het jonge gezin van Jeu en Truujke werd geëvacueerd naar Deurne en kwam daar terecht bij de familie van Asten. De eerste nacht werd doorgebracht in de schuur, maar daarna werd de beste kamer van het huis voor hen in gereedheid gebracht. Zes lange weken duurde de gedwongen evacuatie en toen mocht het gezin weer huiswaarts keren. Wat Jeu en Truujke met hun kinderen daar aantroffen, tart elke beschrijving. Alles wat er tussen de zwartgeblakerde resten van de boerderij nog over was, bleek de kelder. Maar de gehele inmaak bleek weggehaald. Truujke en Jeu waren totaal berooid en ston den met een troosteloze blik met hun vier kinderen bij de resten van hun boerderij. Bij Truujkes broer, Harrie Jenniskens, was de boerderij vrijwel onbeschadigd, maar al het vee dat op stal stond, was doodgeschoten. De kadavers lagen er al enkele weken te ver gaan. "Verschrikkelijk, die aanblik zal ik nooit vergeten! We kwame van de kalde kermes thuus", aldus Truujke. Een kippenhok werd ingericht om in te wonen en om de ergste kou buiten te houden, werden de wanden met karton bekleed. Het was tenslotte december. Het was erg behelpen in het kippenhok. Hout was er in de buurt voldoen de en op de Moosdijk werd turf gestoken, zodat het in het kippen hok in elk geval warm gestookt kon worden. Buiten vroor het en er lag een dikke laag sneeuw. Om water te krijgen, moest sneeuw ontdooid worden en in die omstandigheden werd op 5 janu ari 1945 de baby geboren. Vaak heeft Truujke zich afge vraagd hoe ze deze erbarmelijke tijd allemaal hebben kunnen over leven. "Maar je zat erin en je komt er ook weer door." En Jeu zei: "We hebben elkaar nog en dat is ook geluk!" In 1945 werd er voor het De Stichting Fietsvierdaagse Venray is op zoek naar een goed doel voor haar editie 2010. De organisatie biedt jaarlijks een stichting of vereniging de moge lijkheid om tijdens het vier dagen durende fietsevenement geld in te zamelen voor de eigen kas. Tijdens de fietsvierdaagse wordt het kansspel rad van avontuur gespeeld. De opbrengst van dit spel gaat naar de kas van de stich ting of vereniging die als goede doel wordt uitgeloot. Deze orga nisatie is medeverantwoordelijk voor de uitvoering van dat spel en ook voor het ter beschikking stellen van de prijzen. In de afge lopen jaren zijn onder meer de volgende stichtingen/verenigin gen het goede doel geweest: Hak- kespits, Judo for All, Zonnebloem Venray en Kruisen en Kapellen. Het vierdaagse fietsevenement plus woningen terwijl het in Vlak water alleen om kavels gaat. En ik weet niet of er in St. Anna wel ooit woningen komen." De GGZ, eige naar van het St. Annaterrein, zal dit jaar de knoop doorhakken over de verkoop. De gemeente is een van de partijen die een bod heeft uitgebracht. "Maar we hebben we nog niets gehoord", aldus Teunis- sen, die vermoedt dat de beslis sing word uitgesteld. In het begin van de Ruimte voor Ruimteregeling werden de huizen gebouwd op of vlakbij de locaties waar de stallen werden gesloopt. Hier is de provincie nu vanaf gestapt, zei Teunissen. "Het zijn nu alleen nog grootschalige projecten." Vandaar dat de ver spreiding van de kavels over de dorpen geen optie meer is. Een foto van de Ysselsteynse familie Arts-Jenniskens. gezin Arts-Jenniskens een nood woning gebouwd, waarin vijf jaren werden doorgebracht. In 1950 was de boerderij aan de Perdskop herbouwd en braken weer betere tijden aan voor het gezin. Maar de oorlogsperiode bleef onuitwisbaar in het geheugen gegrift. vindt in 2010 plaats van 20 juli tot en met 23 juli. Het bestuur van Fietsvierdaagse Venray roept daar om verenigingen of stichtingen op zich aan te melden. Dit aanmelden kan men uitsluitend schriftelijk doen door een brief te schrijven waarin de volgende zaken naar voren komen: naam van de stich ting of vereniging, doel van de stichting of vereniging, het aantal vrijwilligers dat men kan inzet ten voor het rad van avontuur, de reden dat uw stichting of vereni ging genomineerd moet worden voor het goede doel 2010. Wat is de bestemming van de donatie? De brief kunt u sturen naar: Stichting Fietsvierdaagse Venray Postbus 270 - 5800 AG Venray. De inschrijving sluit 31-01-2010. Voor inlichtingen kunt u contact opnemen met onze voorzitter Jan Kreutz 0478-588355. Stichting Stadspark Venray heeft met instemming gerea geerd op de herziene renova tieplannen voor het gemeen tehuis. Het vorige ontwerp stuitte bij de stichting op grote bezwaren. Met name de ver bouwing en herbestemming van de oude kapel, de huidige raadzaal, kon geen genade vin den in de ogen van Stadspark. Ook de verplaatsing van de publieksentree naar de zuidzij de van het gebouw en de aan bouw van een nieuwe raadzaal stuitten op verzet. De stichting was vooral ook bezorgd over de gevolgen van de ingrijpende veranderingen voor de parkomgeving. In het nieuwe plan blijven de buitengevels ech ter onaangetast en worden de oude ramen in de voorgevel weer teruggebracht. Daardoor blijft het gebouw zijn monumentale uitstra ling behouden en gaat de verbou- Werk in natuur In oktober 2008 en in februari 2009 heeft IVN Geijsteren-Venray met gezinnen onder leiding van het IKL gewerkt in natuurge bied de Spurkt. Dit gebiedje is eigendom van Staatsbosbeheer en hoort tot de gemeente Ven- ray. De eerste keer is er een poel opgeschoond, de tweede maal is besteed aan zaagwerkzaamheden. Dit alles heeft om een vervolg gevraagd. Het IVN heeft beslo ten om het project de Spurkt te adopteren. Adopteren betekent dat het IVN de zorg krijgt over dit gebied en er dienen dan ook regelmatigonderhoudswerkzaam- heden te worden verricht. Over het adopteren van de Spurkt is overleg gepleegd met Andy Lie- brand, boswachter bij Staatsbos Beheer. Zondag 18 oktober is het om 9.30 uur dan zover en wordt er een gebruikersovereenkomst getekend voor de duur van vijf jaar. Tevens maakt dit contract het IVN mogelijk om het gebiedje te gebruiken voor educatieve doel einden. Het IVN en Staatsbos wil len graag de inwoners van Venray op de hoogte stellen van deze activiteit. Deze gebeurtenis krijgt een feestelijk karakter, waarbij de mensen die reeds hebben mee gewerkt zijn uitgenodigd. Daar naast zijn andere belangstellenden uiteraard van harte welkom. Na de ondertekening wordt er tot 12.30 uur gewerkt. De Spurkt ligt bij het Smakterveld in de gemeente Venray. Voor informatie men zich in verbinding stellen via e-mail Annie-verheijen@versatel.nl. Ruim 2700 euro voor Pink Ribbon De tweede editie van de spon sorwandeltocht Venray Power for Pink Ribbon heeft afgelopen zondag ruim 2700 euro opgele verd. Aan de tocht over 7,5 kilo meter vanaf Laco Sportcentrum De Sprank in Venray werd door 195 mensen deelgenomen. "Een stijgende lijn tegenover vorig jaar toen bij de eerste editie van de sponsorwandeltocht 135 mensen aan de start stonden", aldus Ingrid Driessen van de organisatie. "We zijn super tevreden", zegt Dries sen, "Dankzij het weer, we bleven verstoken van regen, werd het een heel gezellig wandeltocht voor de deelnemers." Naast de wandeling was er een kunstveiling van wer ken van Venrayse kunstenaars, sie raden en beelden. Ingrid Driessen: "In oktober 2010 staat in ieder geval de derde editie van dit eve nement voor het goede doel op de kalender." 'Gebruik parkeerkelder neemt toe' De parkeerkelder in de Gou den Leeuw is in september beter bezocht. Na de opening op 10 juli viel de belangstelling aanvankelijk bar tegen. In de eerste twee maan den vonden slechts 2500 auto's een plekje in de ondergrondse parkeergarage. Een gemiddelde van veertig per dag. Volgens wet houder Van der Broeck (CDA) is sindsdien het gebruik met 32 procent toegenomen. "Het gaat de goede kant op, maar we zijn er nog niet", zei Van der Broeck maandag in de commissie Stedelijk Beheer. De ingang aan de Langeweg is voor automobilisten nu beter zichtbaar gemaakt. "We hebben er grote banners opgehangen en de hekken zijn verplaatst. Het nodigt nu meer uit om de parkeerkelder in te rijden." Afgelopen weekeind zijn overal in het centrum flyers onder de ruitenwissers gescho ven. Parkeerders worden erop gewezen dat de parkeergarage het laagste uurtarief (1,10 euro) van Venray heeft. Bovendien betalen de automobilisten nooit te veel, omdat ze achteraf alleen betalen voor de geparkeerde tijd. wing niet ten koste van het park. Stadspark ijvert al jaren voor het behoud van de groene openbare ruimte dat begint bij de Grote Kerk en als een wig uitwaaiert tot in het Loobeekdal tussen Den Bra bander en Smakterheide. KLOOSTERTUIN Het gebied omvat de Grote Kerk met omgeving, het Mgr Goumans- plein, het oude Kerkpad, de Engel se tuin, het Jerusalempark met de kloostertuin en het kloosterkerk hof, het Jozefpark met Lourdesgrot, de Hoven van Jerusalem met ber ceau en Witte Hoeve en ten slotte het monumentale Annapark. 'Een groene wig met tal van monumen ten en relicten waar we zuinig op moeten zijn. De historie gaat hon derden jaren terug', aldus de stich ting in een persbericht.. De stich ting gaat het gebied meer onder de aandacht brengen van het publiek, onder meer door het organiseren van wandelingen en de uitgave van Samen met gemeenten voorwaarden creëren voor een samenleving waarin ook mensen met een beperking naar vermogen kunnen par ticiperen. Dat is het doel van het manifest dat MEE naar alle Nederlandse gemeenten heeft gestuurd. Iedereen wil meedoen in de samenleving. Meewerken, meespelen, mee- lachen en meepraten. Voor veel mensen is dat ook vanzelfsprekend. Volgens staats secretaris Bussemaker (VWS) heeft ongeveer 15% van de men sen in Nederland een beperking. Voor deze groep mensen is mee doen minder vanzelfsprekend. Zij verdienen volgens MEE extra aandacht. MEE kan gemeenten helpen de voorwaarden te creë ren voor een 'inclusieve' samen leving, waarin iedereen naar ver mogen kan participeren. Dit kan Mee doen door op basis van zijn specialistische kennis gemeenten te adviseren over hun beleid op terreinen als de Wet maatschap pelijke ondersteuning, het jeugd beleid en de Wet Werk en Bijstand. 'Door de eigen kracht van deze mensen en hun sociale netwerk te versterken, kunnen wij men sen mobiliseren,' zo stelt MEE bestuursvoorzitter Jos Werner in het manifest. MEE hoopt dat de politieke partijen in gemeenten een wandelgids. Het noordelijke deel van het centrum vormt een groene wig vanaf de Grote Kerk tot in het Loobeekdal KLEUREN, JLlJlljLIQ KWALITEITEN jL IkjTJ Corridor Mode metstLfl/en/karakter het manifest zullen benutten als handvat voor hun verkiezingspro gramma. Kijk op www.mee-nml.nl voor het complete MEE-manifest. MEE biedt informatie, advies en ondersteuning aan mensen met een handicap, beperking of chro nische ziekte. Bij MEE werken des kundige consulenten die kunnen helpen met vragen op alle terrei nen van leven met een beperking, handicap of chronische ziekte. Dat kunnen vragen zijn over bij voorbeeld werk, onderwijs, juri dische zaken, wonen, vrije tijd, sociale voorzieningen, inkomen en vrije tijd. Vrijdag heeft er een verkeers controle plaatsgevonden op de Leunseweg, waarbij in totaal 42 voertuigen zijn gecontroleerd. Bij de controle heeft de politie 28 keer proces-verbaal uitgeschreven voor onder andere snelheidsover tredingen, het niet willen of kun nen tonen van rijbewijs of kente kenbewijs, het overschrijden van het geluidsniveau, verlopen APK en het niet hebben van deugdelij ke verlichting. Tijdens de actie zijn er tevens drie personen aange houden. Twee op verdenking van heling van een bromfiets en een persoon is aangehouden voor het verstoren van de actie en het niet voldoen aan een vordering. Zondag 17 oktober 14.00 uur en 20.30 uur Item: De Vergeten Slag Dinsdag 19 oktober 19.00 uur t/m woensdag 18.00 uur (herhaling om het uur) Items: Bevrijding van Venray Gemeentepraat Uitzending gemist? Kijk op www.peelenmaastv.nl Wilt u ALLES weten van De verzorger van het apen- verblijf deed een banaan in een glazen pot met een nauwe hals. Als de aap zijn vingers samenvouwde kon hij met zijn hand net door de hals en kon hij de banaan pakken. Probleem was echter dat de aap zijn hand er nu niet meer uit kreeg. Alleen als hij de banaan losliet, zou zijn hand eruit kunnen. De aap was als de dood dat hij die banaan kwijt raakte en liet ze niet los. Ook al betekende dat, dat hij die glazen pot overal mee naar toe moest sjouwen en daar door verschrikkelijk gehandi capt was. Hij kon nauwelijks meer springen, ander eten verzamelen, hij was altijd de laatste en telkens te laat. Mensen en apen lijken verbluf fend veel op elkaar. Ook mensen kunnen soms zo vasthoudend zijn dat ze daardoor levensvrijheid inleveren. Een bekend bijbelver haal is dat van de rijke jongeman die bij Jezus komt en hem wil volgen. "Verkoop je rijkdom, ver deel het onder de armen en kom dan terug", zegt Jezus hem. Maar hij lijkt zo zeer vast te zitten aan zijn bezit, dat hij het niet kan opbrengen daar afstand van te doen. Zijn bezit is hem de baas. Niet zijn rijkdom op zich was ver keerd, het ging om de plaats die de rijkdom innam in zijn hart. Hij lijkt op de aap die - hoe dan ook - de banaan vasthoudt en daardoor een wezenlijk stuk van zijn vrij heid inlevert. Misschien hebben wij niet zoveel geld dat het ons de baas is, maar er kunnen ook andere dingen zijn waar we zo aan hechten, dat het een lelijke sta in de weg is voor onze innerlijke vrijheid. Dingen die ons verhin deren Gods vrijheid van leven te ontvangen. Mensen kunnen vast zitten aan hun eigen aanzien, zich te groot of te angstig voelen om hun ongelijk toe te geven. Mensen kunnen koppig zijn en vastzitten aan hun trots of wrok en daardoor lang met breuken doorlopen, in plaats van te vergeven en te gene zen. Mensen kunnen op zoveel manieren lijken op de aap die de banaan niet loslaat, of op de jonge man die zijn bezit niet kwijt wil. Wat is onze banaan en waar zit de fles die wij krampachtig als bal last meesjouwen? Met Gods kracht kunnen we ze loslaten en onze vrijheid herwinnen. Een kwestie van durven vertrouwen. Deken Smeets, Venray. JACKS DIVERSE W LA A MODELLEN, Grotestraat 32, 5801 BH Venray, Tel. 0478-586387

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7