Haken en ogen aan belparkeren Essent-miljoenen zijn binnen "We hebben onze les geleerd" Feestelijke opening nieuwe locatie Voedselbank Venray Inbraken in woningen fors gedaald Bankjes ijssalon mogen blijven Venray in top 3 fietsdief sta 7 lAnne-Marie Berkhout www.pptwee.nl Thuiszorg nodig? STELT VOOR haar kandidaat: Donderdag 15 oktober 2009 - Pagina 5 De gemeente Venray wil komend jaar het zogeheten belparkeren invoeren. Aan de noordkant van het centrum blijkt het lastig om slagbomen te plaatsen. Afgesproken is dat bij de Witte Hoeve, St. Jozef klooster en Kunstencentrum Jerusalem per 1 januari 2010 betaald parkeren wordt inge voerd. Om praktische redenen en eigendomsverhoudingen zijn slag boominstallaties op deze locaties moeilijk te plaatsen. Wethouder Van der Broeck (CDA) ziet in belparkeren een goed en tevens goedkoper alternatief. Maar het vraagt nogal wat handelingen. De parkeerder moet zich eerst via internet aanmelden bij de aanbieder. Het parkeren van de auto moet telefonisch of via sms gemeld worden. Hetzelfde geldt bij het wegrijden. De gegevens komen zo via de mobiele telefoon in een database en aan het einde van de maand komt er een afreke ning van de werkelijke parkeertijd. De abonnementskosten van 1,75 euro per maand wil de gemeente in het eerste jaar voor haar reke ning nemen. De meningen waren maandag verdeeld in de commis sie Stedelijk Beheer. Henk Bis- schops (PvdA) wees erop dat nog veel ouderen niet over een com puter of over een mobiele tele foon beschikken. Deze groep kan er dan geen gebruik van maken. "Hetzelfde geldt voor dagjesmen sen of funshoppers die van buiten Venray komen. Zij zullen geen abonnement hebben en kunnen dus ook niet belparkeren", aldus Bisschops, die nog een nadeel zag. "Het gaat ook ten koste van de privacy. Want het wordt allemaal geregistreerd waar en hoelang de auto ergens staat geparkeerd." Ook andere partijen hadden hun bedenkingen. Wethouder Van der Broeck erkende de nadelen die aan het systeem kleven. "Maar mensen die niet kunnen belparke- ren, kunnen gewoon gebruik blij ven maken van de betaalautoma ten." Een volgende stap is volgens de wethouder de invoering van een pasje. Dit wordt gescand door de apparatuur waarna de afreke ning volgt. "Vergelijk het met de afvalpas", aldus Van der Broeck. Op 12 november komt er een informatieavond. De fracties wil len deze avond afwachten, alvo rens een beslissing te nemen Het energiebedrijf Essent werd onlangs overgenomen door het Duitse RWE. Venray ontvangt bijna 16 miljoen euro door de verkoop van de aandelen van Essent. Dat maakte wethouder Patrick van der Broeck (CDA, Financiën) dinsdag met een brede grijns op zijn gezicht bekend op Peel en Maas TV. "Ik ga er gelijk bij lachen, moet ik zeggen. Want je maakt niet iede re dag mee dat je bijna 16 miljoen euro op je rekening krijgt bijge schreven, ook al is het niet op je privérekening." Het bedrag werd anderhalve week geleden bijgeschreven. "Eerst waren we aandeelhouder en kregen we ongeveer een kleine miljoen euro per jaar aan geld bin nen uit die aandelen. We gaan dat nu zelf beleggen als gemeente, dat betekent dat we op jaarba sis gemiddeld zes ton extra aan e inkomsten krijgen. Dat geld is hard nodig om de begroting sluitend te houden en ook om nieuwe inves teringen te doen in Venray We zit ten hier niet alleen om op de kas te passen, we willen Venray ook verder ontwikkelen, samen met de drie nieuwe dorpen die we krijgen. U zegt beleggen. Is er een vast rendement? "Ja, wij zitten op een vast ren dement van minimaal 4,1 procent dat we halen over dat geld. Beleg gen heeft inderdaad een hele negatieve klank, maar we doen dat binnen de beleidskaders die er zijn, waaraan alle overheden zich moeten houden. En we kopen ook obligaties en dat soort zaken. De risico's zijn echt absoluut mini maal, zeer zeker afgezet tegen de percentages die ook gegarandeerd zijn." Wat gaan jullie met dat extra geld doen? Zijn er al extra bestemmingen voor? "Nee, daar zijn geen bestemmin gen voor. Als college ga je erover hoe je verantwoord met het geld omgaat. Hoe je het geld gaat uit geven, daar gaat de raad over. Op 18 november zijn er verkiezingen. Dan komt er een nieuwe raad, die zal er vast wel raad mee weten." Voor het volledige interview kijk op www.peelenmaastv.nl. PEEL EN MAAS Wethouder Teunissen geeft toe bij omstreden flatgebouw Brabander Raadslid Frans van der Kruijf stelde dinsdag in de commis sie Stedelijke Ontwikkeling de komst van het omstreden appartementencomplex in de wijk Brabander aan de kaak. De VVD'er betichtte het col lege van een 'onrechtmatige daad' door cruciale informatie te verzwijgen voor veertien kopers van bouwkavels. Die wisten niet dat het flatgebouw twintig meter in hun rich ting zou opschuiven en dat het complex uit vijf in plaats van vier verdiepingen zou bestaan. In eerste instantie wuifde wet houder Teunissen (Lokaal Aktief) de aantijgingen van Van der Kruijf weg. "We hebben geen informa tie verzwegen. Het college heeft de juiste procedure gevolgd. De kopers van de kavels hadden blijk baar andere verwachtingen." Dat is niet helemaal waar. De commissie bezwaarschriften haal de eerder dit jaar de versterkte bouwvergunning voor het com plex onderuit. De procedure moet geheel worden overgedaan door middel van een bestemmingsplan wijziging. Daartegen kunnen de drie bezwaarmakers opnieuw in beroep gaan. De VVD kreeg steun van de PvdA. Ook Bert Linskens verweet Teunissen dat hij vooraf actiever had moeten communice ren. Zodat de kopers van de kavels wisten wat hen te wachten stond. "Dat zou de wethouder hebben gesierd. Vooral als het zo gevoelig ligt. Van de beeldvorming achteraf heeft de gemeente nu veel meer last." Teunissen sputterde aanvan kelijk tegen. "Dat doen we nooit. We zeggen niet tegen de bewo ners van 'let op wat je buurman van plan is, dat kan voor jou wel eens nadelig zijn'. Nee, wij publi ceren het alleen. Dan kunnen belanghebbenden de plannen inzien en reageren." Maar op het laatst ging de Teunissen toch over stag. "Ik ben het wel met VVD en PvdA eens. We moeten inderdaad van tevoren actiever communi ceren bij een bestemmingsplan. We hebben onze lessen nu wel geleerd. Het is helemaal vervelend voor de bewoners omdat hun huizen er nu al vier jaar staan." In het voorjaar van 2005 waren er veertig belangstellenden voor de veertien uit te geven kavels aan de Schans. Na een verloting bleef er veertien 'gelukkigen' over. Zij wisten dat er aan de Donkweg een appartementencomplex zou komen van vier bouwlagen in de verst gelegen noordwest hoek. "Mede op basis van deze informa tie zijn de kavels gekocht en de huizen gebouwd", vertelde Van der Kruijf, die Teunissen verweet dat hij op dat moment al wist dat Wonen Venray zou gaan schuiven met het complex dat ook nog een extra bouwlaag kreeg. Dat viel in het nadeel uit van de bouwers aan de Schans. "Belangrijke infor matie is achter gehouden en niet verstrekt aan burgers. Er is sprake van een onrechtmatige daad. Dit is ernstig", aldus de VVD'er. Teunissen verweerde zich door te stellen dat Wonen Venray 'de maximale rek' in het bestem mingsplan had opgezocht. De woningcorporatie deed een beroep op de vrijstellingen en dat is door het college gehono reerd. Drie van de veertien kopers tekenden met succes bezwaar aan. De vrijstellingsprocedure werd onderuit geschoffeld. Er loopt nu een bestemmingsplanprocedure waartegen opnieuw bezwaar kan worden gemaakt. Van der Kruijf: "Het gaat erom hoe de gemeente met burgers omgaat. Dit is een onverkwikkelij ke zaak waar we heel ongelukkig mee zijn." Wethouder Twan Jansen opende vorige week donder dag onder grote belangstelling de nieuwe locatie van de Voed- selbank Venray. De nieuwe werkruimte voor de twintig vrijwilligers, opslag- en ver deelruimte is gevestigd aan de Smakterweg in een van de gebouwen van de NLW-Groep. Tot voor kort maakte de voed- selbank gebruik van een ruimte in de Het Zonnelied. Deze ruimte was te klein geworden en bood daarnaast voor de bezoekers te weinig privacy. Op de nieuwe locatie is én voldoende ruimte én de privacy is beter gewaarborgd. Medewerkers van andere voedsel- banken, vaste leveranciers van gra tis etenswaren, sponsoren, orga nisaties en bedrijven gaven blijk van hun interesse en waardering. Veel bedrijven hebben geholpen met het up-to-date maken van de nieuwe ruimte door het gratis of met korting leveren van goede ren en/of menskracht. Natuurlijk waren oud-medewerkers, andere belangstellenden, het bestuur en de huidige vrijwilligers van de Voedselbank Venray aanwezig. Vooral deze laatsten hebben de afgelopen maanden veel werk ver richt om alles op tijd klaar te heb- ben. En dat terwijl de wekelijkse activiteiten rond voedselinzame- ling en verdeling gewoon door moesten gaan. Voorzitter Fred Welschen bedankte in een vlotte toespraak iedereen die, op welke manier dan ook, had meegeholpen. Wethouder Twan Jansen zou graag zien dat voedselbanken niet nodig zouden zijn, maar erkende dat bepaalde omstandigheden het voor som migen noodzakelijk maken om op deze manier geholpen te worden. Binnenkort zal een intentieverkla ring worden getekend die, kort gezegd, de samenwerking tussen de gemeente en de voedselbank bezegelt. Beide organisaties heb ben een gezamenlijk streven om mensen duurzaam uit de armoe de te helpen en/of de gevolgen van armoede te verlichten. Met de overhandiging van de nieuwe folders van de voedselbank aan wethouder Jansen was de ope ning een feit. Medewerkers van Herbalife overhandigden een cheque van 2200 euro. Dit bedrag was tijdens een sponsortocht van Utrecht naar Venray door mede werkers van Herbalife bij elkaar gefietst. Daarmee kwam een einde aan de officiële handelingen en kon- Voedselbank Venray werd vori ge week feestelijk geopend. den de aanwezigen het gebouw bekijken. Duidelijk bleken zij onder de indruk van wat er met en door vrijwilligers én zonder gemeentelijke subsidie tot stand is gebracht. In de efficiënt inge richte uitgifteruimte was alles al in gereedheid gebracht om dezelf de middag aan de ruim 65 cliën ten voedselpakketten uit te rei ken. Een gulle particuliere gever had zelfs gezorgd dat elke cliënt ter gelegenheid van de opening een vers bloemetje in ontvangst mocht nemen. Het aantal woninginbraken in het district Venray is in 2009 fors gedaald ten opzichte van de voorgaande jaren. In 2009 zijn er tot en met 5 oktober in het district Venray in totaal 282 inbraken gepleegd. In het jaar 2008 werd er in totaal 541 keer ingebroken, in 2007 443 keer en in 2006 zelfs 695 keer. Voorzitter van het anti-wonin- ginbrakenproject Waak voor Inbraak, burgemeester Kees van Rooij van Horst aan de Maas: "Wanneer deze trend zich door zet, dan komen wij voor dit jaar uit op 376. We zien dat we daar mee een structureel lager aantal inbraken hebben dan de laatste jaren en bereiken daarmee de doelstelling van het project." Van Rooij geeft wel aan dat alertheid geboden is. "Gelet op het seizoen dat wij nu ingaan, is het belangrijk voor burgers om extra waakzaam te zijn. De avonden en nachten worden langer dus geef inbrekers geen kans om hun slag te slaan." Het project Waak voor Inbraak stopt niet, maar blijft de komende tijd met acties de burgers prik kelen om te werken aan de eigen veiligheid. "Bestrijding van wonin ginbraken is belangrijk, omdat telkens weer uit onderzoek blijkt dat de impact van een woningin braak op het slachtoffer groot is. Iemand dringt je 'thuis' binnen en zit ongevraagd aan je spullen. Dat voelt als een inbreuk op je privéle- ven en je persoonlijke integriteit. De emotionele schade is vaak veel groter dan de materiële schade, die immers door de verzekering wordt gedekt. Veel slachtoffers hebben dan ook nog jarenlang last van gevoelens van onveiligheid." Gezamenlijk het aantal wonin ginbraken terugdringen. Dat is wat de zeven gemeenten in het politiedistrict Venray samen met de politie, het Openbaar Ministe rie, de woningbouwcorporaties Wonen Venray, Wonen Horst, Des- tion, Mooiland Maasland, de Rabo bank, Interpolis, vertegenwoor digers uit de bouwwereld en de provincie Limburg willen berei ken met het project 'Waak voor Inbraak'. De doelstelling van het project is het aantal woninginbra ken in 2008 niet verder te doen stijgen ten opzichte van 2006 en in 2009 met 30% terug te dringen. Er is een actieplan samengesteld bestaande uit dertien acties om deze doelstellingen te gaan reali seren. Voor meer informatie kijk op www.waakvoorinbraak.nl. IJsverkoper John Jansen hoeft zijn terras met bankjes niet af te breken en te ver vangen door ander meubilair. Het college van B en W van de gemeente Venray nam deze week het advies van de com missie bezwaarschriften, om het bezwaar van de eigenaar van ijssalon De Verleiding aan de Grote Markt in Venray gegrond te verklaren, over. John Jansen lag met de gemeen te Venray in de clinch. Zijn nieuwe terras met bankjes zou niet vol doen aan de 'hoogwaardige kwa liteit' die volgens de gemeente hoort bij het horecaplein de Grote Markt. Tevens bestaat een regulier terras volgens de gemeente uit tafels en stoelen, alhoewel deze voorwaarde nergens formeel is vastgelegd. Het college van B en W legde de ondernemer een last onder dwangsom op om hem te dwingen de door hem geplaatste banken en terrasafscheidingen te verwijderen. Jansen liet het er echter niet bij zitten en schakelde een advocaat in. Onlangs diende de kwestie voor de commissie bezwaarschrif ten. En die geeft de ondernemer gelijk. Het besluit van het col lege is niet op de juiste gronden genomen, concluderen de juris ten. Jansen is immers in het bezit van een geldige terrasvergunning en heeft zich - doordat in het terrassenbeleid niks is opgeno men over een verbod op banken - keurig aan de regels in die ver gunning gehouden. De gemeente moet de door Jansen gemaakte proceskosten aan de ondernemer vergoeden. Waals op tv over bedreigingen Afgelopen dinsdag was bur gemeester Jos Waals onder werp van een reportage van Netwerk over bedreigingen aan het adres van burgemees ters. Waals kreeg met name in de periode 2002-2005 regel matig met bedreigingen te maken. Naast het kapotsteken van zijn autobanden, vernielingen aan het huis en een stoeptegel die door een raam van zijn woning langs zijn hoofd suisde, werd ook het graf van zijn echtgenote Birgit geschonden. Het kruis werd van het graf weggehaald en werd later in een prieeltje, vlak bij de werkkamer van de burgemeester in het gemeentehuis teruggevon den. "Die dader hebben ze nooit gevonden, evenals bij de meeste incidenten. Alleen de knaap die de stoeptegel door het raam gooide is ooit veroordeeld", licht Jos Waals zijn verhaal toe. De burgemeester kan vrij makkelijk over de incidenten praten, ook over de schending van het graf. Wel zal nooit duidelijk worden of de acties tegen hem persoonlijk waren gericht of tegen hem als burgemeester van Venray. "Tijdens de opnames heb ik ook aangege ven dat het best belangrijk is dat burgemeesters en wethouders getraind moeten worden in het omgaan met agressie. Dat is niet voor iedereen even gemakkelijk", aldus Waals. JE FIETS WORPT PRAKTISCH ONPÊR KONT VANPAAN SEJAT.' ujujuj. tedscomicart.nl Bel (088) 850 00 00 proteion thuiszorg noord-Limburg Janssum oprecht sociaaJ dicht bij de jeugd vertrouwen in de jongeren vooreen goede leefgemeenschap iedereen telt mee! Plaatselijk Progressief in het Kwadraat mfo@pptwee,ni hulp bij het huishouden thuisbegeleiding persoonlijke verzorging dagvoorzieningen zorgboerderijen verpleging zorgalarmering zorg tv uitleen hulpmiddelen consultatie voor 65-plussers tijd voor mensen' WWW.prOteionthuiSZOrg.nl tijd voor wensen

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5