Samenwerking: 'Stop die trein' elke dag vrijblijvend v implantaten, klikgebit ff 0NDZ0RG >V SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS Donderdag 15 oktober 2009 - Pagina 3 Venray maakt zich sterk als millenniumgemeente De gemeente Venray gaat zichtbaar laten zien dat ze een millenniumgemeente is. In de nieuwe fontein voor de schouwburg komen in acht blokken de logo's van de acht millenniumdoelen die in 2000 zijn vastgesteld door de rege ringsleiders van 189 landen van de Verenigde Naties. "De mensen in Venray worden er zo tastbaar herinnerd aan de acht doelen waar wij als gemeente voor staan en ons sterk voor maken", aldus Elly van Dijck, wethouder bestuur lijke vernieuwing en leefbaar heid. De fontein wordt maart 2010 officieel geopend. Tijdens de onlangs gehou den Derde Werelddag voor het gemeentehuis is ruim aandacht besteed aan de millenniumdoe len. Dat zijn doelen waaraan bijna tweehonderd landen zich via de Verenigde Naties hebben verplicht om gericht de wereld wijde armoede in de breedste zin van het woord te bestrijden. Wethouder Van Dijck vertelde in haar openingstoespraak dat het gemeentebestuur hard bezig is zichtbaar te maken dat Venray een millenniumgemeente is. Ook wil ze meer geld en aandacht beste den aan het bereiken van deze doelen. Als teken van mondiale verbondenheid hees zij voor het gemeentehuis de millenniumvlag. De toezegging van enkele weken geleden wordt nu hard gemaakt. "Er wordt op korte termijn begon nen met de aanleg van de fontein voor de schouwburg. Die bestaat uit drie cirkels. De buitenste bestaat uit 24 stenen, waarvan in acht grote blokken de logo's van de acht millenniumdoelen, ontwerpen van Venraynaar Leo Creemers, worden uitgehouwen", aldus Van Dijck. Tijdens de Derde Werelddag werd in een informatiestand aan geïnteresseerden gevraagd aan te geven welke van de acht doe len ze het belangrijkste en welke het minst belangrijk vinden. Doel hiervan was om meer bekend heid te geven aan de millennium doelen en de bezoekers te laten meedenken over bredere ontwik- kelingsthema's. 151 mensen maak ten een keuze. De twee eerste millenniumdoelen sprongen er duidelijk uit. Voor bestrijding van armoede koos 40%. Het tweede belangrijkste doel, met 28%, was iedereen naar school, onderwijs is een basisrecht. "Vooropgesteld, alle acht doelen zijn ontzettend belangrijk", refereert wethouder Van Dijck aan de doelen die door de VN-landen samen zijn vastge steld. Een duurzaam leefmilieu, bestrijding van aids en andere dodelijke ziekten, verbeteren van de gezondheid van moeders, zijn zo maar drie andere voorbeelden van de acht millenniumdoelen. Toch staat ook bij de Venrayse wethouder millenniumdoel een, het bestrijden van armoede en honger, met stip op één. "Eten en drinken is een primaire levensbe hoefte. Onze voornaamste taak is hier iets aan te doen, zodat de sterfte onder kinderen, maar ook zwangerschapssterfte afneemt. Het hebben van honger is niet los te zien van andere millenni umdoelen. Kinderen hebben het recht op onderwijs, maar met een hongerende maag zijn ze niet in staat om te leren. Willen we dat de kinderen goed onderwijs krijgen, zullen we eerst moeten zorgen dat ze te eten krijgen. Dat is de basis. Het is toch verschrikkelijk dat kinderen in de Derde Wereld honger lijden." Van Dijck is oprecht begaan met de minderbedeelden op de wereld. "Wanneer wij willen dat kinderen goed onderwijs kun nen genieten, zullen we een ver andering in gang moeten zetten. Dus laten we er met z'n allen eerst voor zorgen dat de armoede wordt opgelost." De gemeente Venray is voorne mens jaarlijks 15.000 tot 20.000 euro beschikbaar te stellen aan projecten met betrekking tot armoede. "We gaan jaarlijks twee grote projecten steunen die zich inzetten voor kinderen in de Derde Wereld. Ik denk dan bijvoor beeld aan het werk van Marjo Jen- niskens uit Ysselsteyn (ze woont en werkt in Nepal, red.) en de Venraynaren Paul Kronenberg (die een blindenschool leidt, red.) en Bart Veldpaus (hij zet zich in voor de kansarme kinderen in India, red.). Mensen uit de gemeente die zich inzetten voor arme kinderen. Die twee projecten krijgen twee jaar een substantieel bedrag. Daar naast kennen we eenmalige stimu leringspremies toe voor andere projecten. Het Mondiaal Platform Venray gaat het project aansturen en het geld toekennen." Aan het toekennen van de gel den zijn meerdere voorwaarden verbonden. Van Dijck: "Er moet een link zijn naar het onderwijs. We hebben al positieve gesprek ken gehad met SPOV (Stichting Primair Onderwijs Venray, red.) over de invulling. De steun aan projecten moet onder de aan dacht worden gebracht in het onderwijs. Dat er met de kinderen op de scholen gecommuniceerd wordt, wat er met de gelden wordt gedaan. Waarop we natuurlijk hopen dat de scholen en kinderen er met acties actief op inhaken. Zij moeten beseffen hoe goed ze het hier hebben en dat er elders op de wereld kinderen zijn die het veel minder goed hebben." Gouverneur Frissen op bezoek bij Hospice Zenit Gouverneur Leon Frissen van Limburg was afgelopen maandag te gast bij Hospice Zenit Venray. Frissen bezoekt de hele week Limburgse zor ginstellingen en (vrijwilligers) initiatieven op het gebied van de zorg. Hij doet dit om een actueel beeld te krijgen van de zorg die in Limburg wordt geboden. Bij Hospice Zenit in Venray krijgen stervenden in een huiselijke omgeving zorg en aandacht door vrijwilligers en beroepskrachten. (door Henk Lammen) De serene rust in de centrale ruimte werkt aanstekelijk. Aan de muur hangt moderne kunst, kas ten met boeken en een televisie trekken de aandacht. Door het raam kijk je naar buiten, het terras biedt uitzicht op de achterliggen de bossen. In de open keuken zijn twee vrijwilligsters bezig met het bereiden van de maaltijden. De geur van de soep is verlokkelijk, maar het aanbod om mee te eten, sla ik vriendelijk maar resoluut af. 'Je weet niet wat je mist', zegt een van de twee dames. Ik geloof haar maar al te graag. Gouverneur Leon Frissen zit aan de centraal in de ruimte geplaatste tafel te lunchen met een afvaardiging van Hospice Zenit. Er wordt uiteraard gespro ken over de hulpverlening hier, de zorg in het algemeen, maar ook over koetjes en kalfjes. Onderuit gezakt in een van de bankstel len krijg ik niet alles mee. Na de lunch begeeft de gouverneur zich op pad. In een van de ruimten heeft hij een geanimeerd gesprek met betaalde krachten en vrijwil ligers die de zorg voor de gasten voor hun rekening nemen. Fris- sen legt in het kort uit wat het doel is van zijn bezoek. "Het is voor ons belangrijk te weten wat er in de provincie op het gebied van zorg speelt. Waar liggen de problemen, hoe wordt er gewerkt, waar liggen mogelijkheden." Hij is zichtbaar onder de indruk van het werk in het Venrayse zorghuis voor stervenden. Met name van de rol van de vrijwilligers. "Het is een groot goed hoe de professio naliteit van de betaalde krachten wordt gekoppeld aan het werk van vrijwilligers. Hier wordt niet alleen gewerkt met verstand, maar ook met het hart. Het is mooi dat zoveel vrijwilligers met ieder hun eigen motivatie zich inzetten", zegt hij veelbetekenend. Zijn voorzet wordt meteen bin- nengekopt door Ans, een van de vrijwilligsters: "Het is hier echt fantastisch om te werken. Iets te betekenen voor de medemens. Het geeft je een heel warm gevoel dat je aandacht kunt geven." De meeste vrijwilligers hebben een verleden als beroepskracht in de zorg. Voor hen is het werken in Hospice Zenit een verademing. Niet meer kijken op de klok, maar zorg en aandacht geven zo lang als nodig is. Jeanet: "Als je hier binnen komt, is het of je in een heel ande re wereld binnenstapt. Natuurlijk zijn er de verdrietige momenten, maar ook de rust. ik vind het bij zonder om hier te werken. Met zo'n team te mogen werken. Je doet het met elkaar, dat is zo mooi. De voldoening die het geeft." Een andere vrijwilligster gaat nog een stapje verder. "Ik zou mijn moeder gunnen hier te mogen overlijden." Ze schrikt een beetje van haar eigen woorden. En ver- klaart zich nader. "Ik wil er mee zeggen dat mensen hier optimale zorg door professionele krachten en vrijwilligers krijgen. Zorg die de naasten thuis vaak niet kun nen geven. Wat niet te doen is." Iedereen knikt instemmend. Gou verneur Frissen geeft het gesprek een andere wending. Het woord sterfhuis valt. "Een heel beladen woord", zegt Frissen, "Er zijn groe peringen die de laatste weken die een familielid te leven heeft, niet uit handen willen geven. Vaak ook uit schaamte. Het is ook niets niks om te weten dat iemand hier naar toe gaat en niet meer terugkomt." Maar er is ook de dankbaarheid. Zoals van een man die ieder jaar op de verjaardag van zijn overle den vrouw gebak brengt naar Hos pice Zenit. Uit dankbaarheid voor de mooie laatste levensdagen die ze er mocht doorbrengen. Frissen begrijpt de boodschap. "Doodgaan hoort bij het leven. Het is een verdrietig moment, maar als het in deze omgeving kan, is het een mooi afscheid." Frissen stapt lang zaam op. Hij gaat naar de mede werkers van de facilitaire dienst voor een kort praatje. Dan gaat het richting Sevenum, waar hij de herfstrit van de Zonnebloem bij woont. Bestuurslid Wilma Manders van de Stichting Hospice Zenit is bijzonder tevreden over de hui dige gang van zaken. "We kunnen terugvallen op zo'n honderd vrij willigers en tien beroepskrachten in de zorg en drie mensen in de facilitaire dienst." Ook financieel heeft Hospice Zenit het op de rit. Het verblijf van de gasten, die in de laatste fase van hun leven zijn, wordt bekostigd door de zorgver zekeraar. Voor de exploitatie van het pand is Hospice Zenit afhan kelijk van giften. Manders: "We krijgen vooral giften van familie, daarnaast zijn er sponsors en de Vrienden van Hospice Zenit, een groep mensen waar we op kun nen terugvallen als we iets extra's nodig hebben." Hospice Zenit beschikt over zes kamers, de gasten verblijven er gemiddeld 25 dagen. Het verzor gingsgebied bestaat uit de gemeen ten Venray,Meerlo-Wanssum, Seve- Gouverneur Leon Frissen (l) bracht maandag een bezoek aan Hospice Zenit. num en Horst aan de Maas. "Dit is een gebied met 100.00 mensen", aldus Wilma Manders, "Onderzoek heeft uitgewezen dat zes kamers voldoende zijn. We hebben wel eens een wachtlijst, maar het kan ook zijn dat er maar drie of vier kamers bezet zijn. Het is begrij pelijk dat we dat niet in de hand hebben." Vervolg voorpagina "Dit is diep triest. De samenwer king en communicatie verlopen niet goed. We moeten een pas op de plaats maken want de belan gen zijn te groot. Doorgaan kan leiden tot een financiële ramp. De menselijke maat wordt uit het oog verloren." Kees van de Molengraft (inVENtief) wil eveneens waken voor kapitaalvernietiging. "De wet houder moet met een verbeterd plan komen, waarover alle partij en tevreden zijn." Wiske Koster (CDA) vindt dat er te weinig is geluisterd naar 'wat er echt leeft in de wijk'. "We moeten het wijkplatform, net als alle ande re partners, heel serieus nemen. Er valt heel veel te besparen door de gymzalen en de Kiosk te laten staan. De brede school dreigt een verkeerde plek te krijgen." Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) trok zelfs aan de noodrem. Wethouder Van Dijck betreurde de brief van het wijkplatform aan de politiek die nogal wat onrust heeft veroorzaakt: "Het lijkt of we slecht communiceren, maar het wordt juist heel veel gedaan." Zij probeerde de commissieleden gerust te stellen. "We nemen geen onomkeerbare beslissingen voor dat begin 2010 alle cijfers en alter natieven op een rijtje staan. Want we maken een keuze waarmee we tientallen jaren vooruit moe ten", aldus Elly van Dijck, die veel ziet in de samenvoeging van de school en het wijkcentrum. "Want één plus één kan meer zijn dan twee. We gaan eerst goed uitzoe ken wat haalbaar is. Geen enkele weg is afgesloten. En we steken er veel energie in om alle neuzen in dezelfde richting te krijgen. Alhoe wel het lastig zal zijn om iedereen mee te krijgen." Tafeltennisvereniging verhuist het liefst naar De Wieën Eind 2007 bij de presentatie van het masterplan Brukske was al direct duidelijk dat er geen plek meer was voor Summa/Red Stars. De tafel- tennishal moet wijken voor het nieuwe winkelcentrum en de toegangsweg naar de wijk vanaf de Henri Dunant- straat. Twee jaar later verkeert de tafeltennisvereniging nog steeds in grote onzekerheid. Peter Bouwmans richtte zich maandag tot de commissie Ste delijk Beheer. "Twee jaar geleden was ik hier ook, omdat we ons zorgen maakten. Die zorgen zijn alleen maar toegenomen." Bouw- mans hekelde de vele vertragin gen. "Plannen worden telkens omgegooid, projectleiders zijn ontslagen en Wonen Venray en de gemeente kunnen niet door een deur. Beslissingen worden telkens vooruitgeschoven." Summa/Red Stars had twee jaar geleden al plannen voor renovatie van de hui dige hal. "Die plannen hebben wij stopgezet. Want iedere investering zou weggegooid geld zijn." Vol gens Bouwmans gaat de kwaliteit van de tafeltennishal zienderogen achteruit. "We zijn gedoemd tot lapmiddelen, maar hoe lang nog?" In eerste instantie wilde de tafel tennisvereniging in Brukske blij ven. Maar het samengaan met de brede school, zou veel te duur uit vallen. "Drie tot vier keer over de kop." De club is naarstig op zoek naar een stuk grond. De voorkeur gaat uit naar een mooie plek op sportpark De Wieën. De gemeente bood de tafeltennisvereniging een alternatief aan in tennishal De Schaapskooi. "Hiervan zijn wij om een aantal redenen niet gechar- meerd." Volgens Bouwmans zijn in twee jaar tijd de bouwkosten alweer met 30 procent gestegen. Hij hoopt en verwacht dat dit kos tenplaatje niet op het bordje van Red Stars belandt. De tafeltennisvereniging heeft de laatste tijd ook veel last van cri minaliteit. En dat terwijl in de rest van Brukske het aantal inbraken fors is afgenomen, door het ver strekken van Selecta DNA. Twee keer is er een auto volledig uitge brand, terwijl de papiercontainer al drie keer in brand is gestoken. "Tot overmaat van ramp zijn er drie inbraakpogingen geweest. Met veel materiële schade door donders geweld. Afgelopen week was het weer raak", aldus Peter Bouwmans, die een beroep doet op de gemeente om de zoektocht naar een nieuwe locatie zo snel mogelijk weer vlot te trekken. Bel 0478-514468 centrum mondzorg venray www.centrum-mondzorg.nl Wijkcentrum in Brukske pleit voor behoud gebouw "We hebben een kwalitatief goed gebouw, 29 jaar jong en prima onderhouden", zei voorzitter Jos Huijs van wijk centrum de Kiosk maandag in de commissie Stedelijk Beheer. Hij pleitte dan ook voor het behoud van het wijkcentrum. De verplichte samenvoeging met de brede school tot een multifunctioneel centrum ziet het bestuur niet zitten. "We hebben heel veel voor zieningen", vervolgde Huijs. "We hebben een airco, een complete discotheek, een filmzaal, spiksplin ternieuwe verwarmingsketels, twee tapinstallaties, twee keukens en twee vaatwasmachines. En het pand is rondom helemaal bevei ligd met bewakingscamera's." Ook beschikt de Kiosk over genoeg vrijwilligers. Liefst 43 verenigin- gen en groepen maken gebruik van het gebouw, dat een boven- wijkse functie heeft. "Dat willen we graag zo houden", aldus Huijs. "We zitten wel in een klein jasje. Maar er zijn prima mogelijkheden om het gebouw aan de voorkant of opzij uit te breiden." Uit bereke ningen van de architect blijkt dat de aanbouw 680.000 euro kost.Als de gemeenteraad ervoor kiest de Kiosk op de huidige plek te behou den, dan zijn nog niet alle proble men uit de wereld. Want door de nieuwbouw van de brede school, op de huidige parkeerplaats en op de plek van de gymzalen, raakt het wijkcentrum in de verdrukking en verliest zijn centrale ligging. Jos Huijs wijst erop dat oorspronkelijk in het masterplan op deze locatie een centraal leefplein zou komen. "Nu komt er een massaal gebouw. Dit is planologisch geen mooie oplossing. Onze situering zal daar door sterk verslechteren. Op die plek van de brede school hoort het plein." De Kiosk heeft nu een mooie open, centrale plek in het hart van de wijk. Het is ideaal gele gen voor het houden van allerlei wijkactiviteiten, zoals het Solfesti val. Het bestuur van het wijkcen trum is ook allerminst overtuigd van de voordelen die een samen voeging met de brede school zou bieden. "De schaalvoordelen zijn onvoldoende onderzocht en vol gens ons zijn ze slechts beperkt." Het bestuur van het wijkcentrum meent dat alles moet wijken voor de brede school, die er zo snel mogelijk moet komen. Met alle nadelige gevolgen van dien voor de winkels, de parkeervoorziening, de sportzalen en het wijkcentrum. Huijs: "En het gaat gepaard met zeer hoge kosten." Helikopters Boven en rondom luchtmacht basis De Peel in Vredepeel vinden op dinsdag 20 oktober vliegacti- viteiten plaats met helikopters. Tijdens de oefening Phoenix Chal lenge vinden deze in de middag plaats. Verschillende transport helikopters van de Koninklijke Luchtmacht verplaatsen militai ren van het Korps Mariniers naar luchtmachtbasis De Peel. De mili tairen zullen diverse acties op de basis beoefenen. De transporthe likopters worden begeleid door gevechtshelikopters die de eenhe den vanuit de lucht beschermen. Voor informatie over vliegbewe gingen zie www.defensie.nl/actu- eel/vliegbewegingen. Voor nadere vragen en eventuele klachten kan worden gebeld met Staf Voorlich ting 0493-598045. Voor klachten kan eveneens worden gebeld met het gratis nummer 0800-0226033. Minimarkt terug De kramen van de minimarkt kunnen vanaf deze week weer terecht op het Henseniusplein. Dat meldde wethouder Van der Broeck (CDA) maandag in de commissie Stedelijk Beheer. Van wege de renovatie van het plein konden de verkopers gedurende twee maanden hun vaste stand plaats niet innemen. Ze stonden her en der verspreid in het win kelcentrum, vaak tot ongenoegen van de verkopers. De minimarkt is geopend op donderdag, vrijdag en zaterdag. 'Minder vaak huisvuil ophalen' Venraynaren hoeven steeds minder vaak hun grijze afvalbak aan de straatkant te zetten. De afvalscheiding wordt bevorderd door de komst van steeds meer centrale inzamelpunten, waar blik, flessen, verpakkingen en allerlei soorten kunststof afval gratis kunnen worden ingeleverd. In de gemeente Venray vindt om de twee weken een ophaalronde plaats van de grijze afvalbakken. Wethouder Van der Broeck (CDA) kondigde maandag in de commis sie Stedelijk Beheer aan dat dit zal verminderen. "Het is zonde om 26 keer per jaar het huisvuil op te halen. Zo'n ophaalroute is een enorme kostenpost. We denken eraan het te halveren." In het voor jaar van 2010 komt de wethouder met een voorstel. Aanhouding Polen Maandagmiddag zijn in een winkel aan de Veltumse Kleffen in Venray twee Poolse mannen van 50 en 45 jaar aangehouden, die in het bezit waren van een ille gaal vuurwapen. Een oplettende bedrijfsleider zag het vuurwapen toen de twee in de rij voor de kassa stonden. Deze schakelde vervolgens direct de politie in. De twee verdachten werden niet veel later, toen ze nog steeds in de rij voor de kassa stonden, overmees terd door agenten, aangehouden en voor verhoor overgebracht naar het bureau. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching ADVOCAAT DUUR? Vraag naar de voorwaarden Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) Logo's van acht doelen in nieuwe fontein "Hier werken geeft een heel warm gevoel Red Stars in onzekerheid voorlichting f' 'Sloop de Kiosk doodzonde' Wij lossen uw probleem op! INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3