ff ff ff PEEL EN MAAS Donderdag 15 oktober 2009 - Pagina 25 Ook traject rondweg Wanssum roept vragen op Vrees Blitterswijck, Wanssum en Geijsteren ongegrond Wethouder optimistisch over haalbaarheid bouwplan Swolgen Maatregelenkaart Gebiedsontwikkeling Ooijen-Wanssum "Sommige boeren worden rechtstreeks getroffen door plan Wethouder Lei Heidens van de gemeente Venray nam de uitno diging van Henk Weijers graag aan. De Wanssumse veehouder, die aan de Meeriosebaan woont en werkt, zette donderdagavond tijdens de informatieavond over het gebiedspian Ooijen-Wans- sum grote vraagtekens bij het gepiande tracé van de rondweg, die, komend uit de richting van Venray, in noordeiijk richting afbuigt om via een bocht achter de bebouwde kern iangs op de Geijsterseweg in Wanssum uit te komen. "De rondweg komt veel te dicht bij mijn huis te liggen, op pakweg veertig meter. Hoe is het mogelijk dat hiervoor grond van mij nodig is?", zo vroeg hij zich hardop af. Weijers is faliekant tegen die indi catieve route. Nee, hij is absoluut niet tegen de rondweg, die Wans- sum eindelijk van de verkeersdruk te in de kern verlost, maar kan zich niet voorstellen dat dit het ideale traject voor de rondweg is. "En ik kan de grond niet missen voor mijn beroep." Projectleider Keesjan van den Herik legde de aanwezigen uit dat de momenteel uitgestippelde route langs de ecologische hoofd structuur (EHS) loopt. Het belang van de natuur gaat dus weer voor, zo concludeerde Weijers. "Maar eco logisch verlies je niks. Want het gaat om vuil, vies en stinkend water. Kijk ook eens naar het belang van de mensen op die plek." Natuur en milieu. Alleen bij het horen van die twee woorden gaan bij veel agrariërs de haren recht overeind staan. Want zij hebben het gevoel dat de 'boeren' weer eens de dupe worden van plannen van de overheid. Niet alleen wonen of wer ken tal van agrariërs in het gebied, waarin veel ruimte wordt gemaakt voor waterrijke en vrij toeganke lijke natuur, ook zien zij een nieuw gevaar opdoemen:woningbouw. Om het hele plan te kunnen financieren, is het idee om woningbouw in het gebied toe te staan. Circa honderd huizen, op ruime kavels, en met een flink woonoppervlak. Dat plan moet nog verder uitgewerkt worden, maar de boeren zien de bui al hangen en vrezen dat de agrarische sector nog meer in de knel komt. Projectleider Van den Herik vertelde dat het geen woningen worden voor zeurende Hollanders, "maar plattelandswo ningen waarvan de bewoners niet mogen klagen over agrariërs in de omgeving, de zogeheten 'niet-zeur- woningen', een initiatief van het CDA". Bij de locatiekeuze van de huizen wordt volgens de project leider serieus rekening gehouden met de aanwezigheid van land- en tuinbouwers in het gebied, maar die boodschap kon de scepsis onder de aanwezige agrariërs niet wegne men. Deels terecht, zo bleek uit de woorden van Van den Herik. Want dat er agrarische grond ingeleverd moet worden voor het ontwikkelen van natuur langs de Maas, staat vast. "Sommige boeren worden recht streeks getroffen door dit plan." Op de vraag van het Wanssumse PvdA- raadslid Ben Minken, hoe woning bouw te rijmen valt met het beleid dat in de ecologische hoofdstruc tuur niet gebouwd mag worden, had Van den Herik ook een pasklaar antwoord. "Door er net naast te bouwen en zeker niet midden in de ecologische hoofdstructuur." Zor gen maakt zich ook Jan Beterams. Een blik op de kaarten leerde hem al snel dat de rondweg dwars door zijn huis, of op z'n minst vlak langs zijn huis aan de Geijsterseweg 15a, staat gepland. De route van de rond weg loopt vervolgens door via het terrein van het bedrijf Opterra en een vaste brug over de haven. Aan de andere kant van de haven sluit de rondweg aan op de bestaande weg bij Cehave Landbouwbelang. Met dat bedrijf worden momenteel gesprekken gevoerd over het slo pen van de oude toren. De directie reageerde volgens wethouder Lei Heldens niet afwijzend op dat plan. "Maar ze stond ook niet te juichen. We gaan kijken wat de mogelijkhe den zijn. Ik denk dat iedereen het er wel over eens is dat het kwalitatief fantastisch zou zijn als die toren weg zou zijn." De rondweg moet het dorp verlos sen van het drukke (vracht)verkeer. Volgens Keesjan van den Herik blijkt uit onderzoek dat 6600 voertuigen vanuit het centrum van Wanssum in de richting van Venray rijden en terug. Daarvan is 17 procent vrachtverkeer. De andere kant op, van en naar Well, gaat het om 4700 voertuigen, waarvan 17 procent vrachtverkeer is. "Dat is een grote belasting voor Wanssum." In 2020, als de rondweg er is, rijden 10.000 motorvoertuigen minder per etmaal door Wanssum, zo is berekend, en nog maar 4000 over de lokale weg door het hart van het dorp. Een aan dachtspunt blijft wel het gegeven dat automobilisten altijd de kortste weg zoeken. Het is dus nog maar de vraag of ze, komende vanuit de rich ting Blitterswijck/ Meerlo, wel de rondweg, qua aantal kilometers een omweg, zullen nemen. Daarvoor moeten passende verkeersmaatre gelen worden genomen. Volgens Herman Loonen uit Blitterswijck is het antwoord op die vraag helemaal niet zo moeilijk. "Plaats een stoplicht dat altijd op rood staat. Dan rijden ze zeker over de rondweg." Duide lijk is volgens Van den Herik dat die N270 'afgewaardeerd moet worden'. "De oude weg wordt verkeersluw, de rondweg moet het grootste deel van het verkeer opvangen." Het plan om de oude Maasarm tussen Ooijen en Wanssum te reac tiveren, moet ervoor zorgen dat bij een hoogwatergolf niet het hele gebied onder water komt te staan. Het gebiedsplan beschrijft belangrijke maatregelen zoals het weer meestromen van de oude Maasarm bij hoogwater, de aanleg van hoogwatergeulen bij Ooijen en bij Wanssum en de aanleg van de rondweg rond Wanssum. Het gebied moet beschermd zijn tegen een overstromingsrisico van eens in de 250 jaar. Duidelijk is dat bij een combinatie van maatregelen, waaronder de aanleg van hoogwa tergeulen bij Ooijen en Wanssum (onder de brug van de Maas) en reactivering van de oude Maas- arm, volgens de plannenmakers een substantiële waterdaling kan worden bereikt. Wel moeten in dat geval enkele kades en dijken in het gebied worden opgehoogd, waaron der die in Wanssum. En er moeten bijvoorbeeld ook oplossingen op maat komen voor particulieren en bedrijven die verplaatst moeten worden of belemmerd worden in hun ontwikkeling. Door de aanleg van de rondweg zal ook gekeken moeten worden naar de positio nering van de winkels en bedrijven die nu aan de doorgaande weg in Wanssum liggen. Volgens planning moet de hoog waterbescherming in 2016 vol tooid zijn. Van tevoren moet dus ook de rondweg gerealiseerd zijn, verklaarde wethouder Lei Heldens. "Dat is het eerste puzzelstukje dat gelegd moet worden. Die rondweg is belangrijk voor de leefbaarheid van Wanssum." Het gebiedsplan is een plan op hoofdlijnen dat de komende jaren nog gedetailleerder wordt uitgewerkt in onder meer bestemmingsplannen. Het Venrayse college van B en W heeft net als het college van B en W van de gemeente Meerlo-Wanssum ingestemd met het Gebiedsplan Ooijen-Wanssum. Bin nenkort buigt de politiek in beide gemeenten zich over het voorstel. "Camping De Kooy wordt van de kaart geveegd" Hij is verbaasd en verbolgen tegelijk. Directeur Lambert Ber gervoet van camping De Kooy in Wanssum is helemaal niet te spreken over de manier waar op er met de belangen van zijn bedrijf wordt omgegaan. Tij dens de inspraakavond over het gebiedsplan Ooijen-Wanssum, donderdagavond in een bomvol gemeenschapshuis De Zand hoek in Wanssum, kreeg hij te horen dat er in de plannen geen ruimte is voor camping De Kooy en het naastgelegen restaurant De Maashoeve. "We worden gewoon van de kaart geveegd. Dat kan toch niet? Er is de afgelopen jaren veel geld geïnvesteerd in de camping." Nog geen jaar geleden kreeg Ber gervoet van de gemeente Meerlo- Wanssum een vergunning voor het plaatsen van 72 stacaravans op het campingterrein, dat pal aan de Maas in Wanssum ligt en eigendom is van het bedrijf Succesparken. Van die chalets is een deel verkocht, maar een ander deel staat leeg. "Geloof maar niet dat ik nu nog een chalet verkoop. Ja, ik ga zeker juridische stappen ondernemen als dit plan doorgaat. Want ik word als ondernemer in mijn belangen geschaad." Dat De Kooy van de gemeente Meerlo-Wanssum groen licht kreeg voor de uitbreiding met stacaravans, lijkt vreemd. Maar dat is het niet, verklaarde wethouder Jac Derikx (CDA, Ruimte). "Binnen de bestaande regelgeving had de gemeente geen enkele grond om dit plan van de camping tegen te houden. De plannen over de reacti vering van de oude Maasarm waren toen nog niet voldoende duidelijk. Dat verhaal is de laatste maanden in een stroomversnelling gekomen en verder vormgegeven. Met alle par tijen wordt nog gesproken over een oplossing." Dat De Kooy en De Maashoeve van de kaart worden geveegd om ruimte te maken voor de geplande hoogwatergeul in de Maas onder de brug bij Wanssum, komt hard aan bij de ondernemers. In eerdere plannen werd volgens hen namelijk ook gesproken over de mogelijk heid om de twee bedrijven op een schiereiland in de Maas, met een verbindingsweg naar het vasteland, te laten voortbestaan. Maar daar is in het plan dat donderdagavond werd gepresenteerd, geen sprake meer van. Om ruimte te maken voor de hoogwatergeul en natuuront wikkeling moeten de twee bedrij ven wijken. "Dit valt ons bijzonder rauw op het dak", aldus Bergervoet. Toch kan de boodschap de onder nemers niet onbekend in de oren hebben geklonken, stelde project leider Keesjan van den Herik. "Want dit gebied stond sinds 2002 op de kaart als hoogwatergeul. Helaas past een camping plus een restaurant plus een weg ernaartoe niet in de waterdoelstelling." Volgens het pro jectbureau Ooijen-Wanssum zijn de eigenaren wel degelijk geïnfor meerd over de onzekerheden en de bedreigingen voor hun bedrijfsvoe ring door de ontwikkelingen in het gebied. Maar er zijn meer mensen die zich zorgen maken over de gevolgen van het plan om de oude Maasarm te reactiveren. Herman Loonen bij voorbeeld, die vreest dat Blitters wijck zijn cultureel erfgoed gaat verliezen. Loonen maakte zelfs een alternatief plan, dat volgens hem de meest optimale situatie voor Blit- terswijck benadert. De kades zou den volgens hem veel verder van de huizen af moeten komen te liggen en tevens de kasteelruïne, het riool gemaal en de kloostermuren moe ten beschermen. Na de grote over stromingen van 1993 en 1995 zijn er langs de Maas noodkades geko men. "Maar als die nieuwe dijken er komen, dan krijgen we alleen nog boomtoppen en daken van boer derijen te zien. Leg de dijken zo ver mogelijk van de huizen vandaan." Bij de volgende overstroming zullen volgens Loonen onherroepelijk de oude kloostermuren verdwijnen. Ook de kasteellaan en de ruïne liggen in de gevarenzone. "Het zou heel jammer zijn als we ons cultu reel erfgoed zouden kwijtraken. We moeten dit gebied ontzien en de kades eromheen aanleggen", aldus Loonen. De inwoner van Blitterswij- ck, die zich gedegen had voorbereid en als lid van de werkgroep kasteel ruïne tevens de visie van de dorps raad verwoordde, wil dat het cul tureel erfgoed voldoende aandacht krijgt in het hele verhaal. "Want de kloostermuur is dominant aanwezig in dit wonderschone dorp." Zelfs projectleider Keesjan van den Herik schoot in de lach na het met humor doorspekte pleidooi van Loonen, maar verklaarde even later dat het cultureel erfgoed momenteel inder daad weinig aandacht krijgt in het plan. "Dat is een lacune in het plan, dat klopt." De kloostermuur in Blit- terswijck blijkt zelfs niet in op de tekeningen van Rijkswaterstaat voor te komen. Loonen kon daaruit maar een conclusie trekken. "De muur verdwijnt, dat is een gepasseerd sta tion." Wethouder Jac Derikx (CDA, Ruimte) van de gemeente Meerlo- Wanssum laat in een reactie weten in de projectgroep een pleidooi te zullen houden om het plan van Her man Loonen eens te laten doorreke nen. Dat is nog niet gebeurd. "Die doorrekening wil ik toch wel een keer zien, dat lijkt me wel verstan dig. Het kan toch niet zo zijn dat die muur niet op de tekening van Rijks waterstaat staat. Daar moet naar gekeken worden, maar dat wil niet zeggen dat de kloostermuren ook behouden blijven. Het plan staat in grote lijnen vast, het moet op onder delen verder verfijnd worden." Meerlo-Wanssum Bijna alle clubs en instellingen gaan er in Venray op vooruit De vrees van veel verenigin gen uit Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum dat ze na 1 januari 2010 in de met deze drie dorpen uitgebreide gemeente Venray minder subsidie krijgen, blijkt ongegrond. Bijvoorbeeld kunst en cultuurorganisaties en ker kelijke instellingen gaan er in 2010 vrijwel allemaal op voor uit. Jeugd- en jongerenorganisa ties zelfs fors. Bijna alle clubs en instellingen kunnen na de herindeling op meer financiële steun rekenen, omdat de regelingen van de gemeente Venray gunstiger zijn dan die van Meerlo-Wanssum. Dat blijkt uit het zogeheten harmonisatievoorstel, dat deze week door het college van B en W van Venray is vastgesteld. De harmonisatie houdt in dat het Meerlo- Wanssumse beleid voor de kernen Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum met ingang van 1 januari 2010 gelijk wordt getrokken met het Venrayse. De harmonisatie treft tientallen onderwerpen, van toeristisch beleid tot vergunningen. De effecten van de harmonisatie variëren. Zo krij gen de drie parochies, die in de gemeente Meerlo-Wanssum geen subsidie ontvingen, van de gemeen te Venray alle drie een bedrag van 2317 euro. Fanfare Concordia Wans sum ontvangt 1601 euro subsidie meer dan in Meerlo-Wanssun, ter wijl bijvoorbeeld ook het Gemengd Koor Wanssum op 641 euro meer subsidie mag rekenen. Ook muziek vereniging Moed en IJver uit Blit- terswijck (+1297 euro), het St. Anto- nius Abt Gilde Blitterswijck (+777 euro), het Willibrordusgilde uit Geijsteren (+959 euro), de Stichting Kruisen en Kapellen (+500 euro) en de toneelverenigingen (+271 euro) gaan er financieel op vooruit. Datzelfde geldt voor de Meerlo- Wanssumse jeugd- en jongerenorga nisaties Jeugd Uit Geijsteren (+549), Jeugdbeweging Wanssum Zandkas teel (+1897 euro), Kindervakantie werk Wanssum/Geijsteren (+411 euro), Open jeugdcentrum Midgard (+3715 euro), Scoutinggroep De Meuleberg (+1791 euro), Stichting DIM (+1599 euro) en Tiener+ Club Wanssum (+827 euro). Ook de drie dorpsraden zien als gevolg van de zogeheten harmonisatie de jaar lijkse subsidie toenemen (Blitters wijck +4902 euro, Geijsteren +3784 euro en Wanssum +6318 euro). De grote muziekverenigingen krijgen overigens ook nog een bijdrage van Horst aan de Maas als leden woonachtig zijn in de dorpen die per 1 januari 2010 bij de gemeente Horst aan de Maas wordt gevoegd. Dat geldt ook voor de sportvereni gingen en Heemkundevereniging Meerlo-Wanssum. Zonder de subsi die van Horst aan de Maas gaan zij er op achteruit. Van Heemkunde- vereniging Meerlo-Wanssum (-634), ruiter- en ponyclub St. Joris (-349 euro en motorcrossvereniging MAC (-364 euro) tot tennisvereni ging De Gagel (-1548 euro) en vol leybalclub Set Up uit Meerlo (-5919 euro). Die 'tegenvaller' voor Set Up is te wijten aan het feit dat in Meer- lo de sporthal staat. Qua minimabeleid worden de regelingen voor de inwoners van de drie kernen in het algemeen rui mer. Zo is het inkomenspercentage in Venray iets hoger dan in Meerlo- Wanssum (120% i.p.v. 115% van het bijstandsniveau, red.). Ook kunnen de inwoners van de 'nieuwe' dor pen profiteren van het jeugdsport fonds van de gemeente Venray, een financiering om kinderen te laten sporten als hun ouders dit niet kunnen betalen. Ouderenorganisa- ties krijgen minder subsidie (KBO Blitterswijck - 310 euro, KBO St. Wilbert -567 euro en ouderenver eniging St. Leonardus -1532 euro). "Maar door de subsidie die Venray verstrekt aan koepelorganisaties blijft het subsidiebedrag per oudere ongeveer gelijk", stelt burgemeester Jos Waals. Een ander pijnpunt vor men de carnavalsclubs en vrouwen organisaties; hun gemeentelijke bij drage wordt binnen drie afgebouwd naar nul euro. Sommige organisaties, zoals de EHBO in Meerlo-Wanssum, Stichting Ontwikkelingssamenwer king Meerlo-Wanssum en de Stich ting Platform Gehandicapten Meer- lo-Wanssum, ontvangen subsidie naar rato van het aantal inwoners in Venray (46 procent) en Horst aan de Maas (54 procent). Nieuw voor de dorpen Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum is tevens de toets op de toegankelijkheid van gebouwen, in de gemeente Venray een integraal onderdeel bij de ontwikkeling van nieuwe bouwplannen. "Daarbij wor den de commissie ouderenhuisves ting en het gehandicaptenplatform betrokken", zegt Waals. "Deze werk wijze gaat ook gelden voor de drie kernen. Meerlo-Wanssum heeft een pilot uitgevoerd naar de bruikbaar heid en toegankelijkheid van open bare gebouwen, maar dit heeft niet meer geleid tot het vaststellen van beleid." Daarnaast heeft het college van B en W volgens de burgemeester besloten om extra middelen uit de WMO beschikbaar te stellen voor het verbeteren van de toeganke lijkheid van accommodaties die door vrijwilligersorganisaties wor den gebruikt. "Dit geldt natuurlijk ook voor accommodaties uit de drie dorpen." Op de website www. peelenmaastv.nl een interview met wethouder Patrick van der Broeck (CDA, Financiën) over de regeling. Kinderen koken voor jeugdige asielzoekers In het kader van de Kinderboe kenweek, met als thema 'Aan tafel', zijn de kinderen van de basisschool in Tienray gestart met een thema- week over eten en snoepen in kin derboeken. In de klassen zijn the matafels ingericht, de bibliotheek is versierd en ter afsluiting vindt de voorleeswedstrijd plaats, die wordt gecombineerd met een picknick. De werkgroep heeft daarnaast ook besloten dat alle groepen typisch Nederlandse gerechten klaarmaakt en deze deelt met de kinderen van het asielzoekerscen trum. Op deze manier wordt de schoolkeuken functioneel inge zet en tegelijkertijd wordt er op een eenvoudige manier contact gemaakt met de leeftijdsgenootjes uit onder meer Somalië en Afgha nistan. Groep 2-3 heeft donderdag de aftrap verricht door, samen met ouders, koekjes te bakken voor de kinderen in het voormalige klooster van Tienray. Het was erg leuk om samen aan tafel te zitten en de koek jes te delen. Zowel de Tienrayse als de buitenlandse kinderen genoten ervan. Op maandag 12 oktober volgden de kinderen van groep 1-2. Zij maakten Nederlandse prikkers met augurk, komkommer en kaas. Groep 6-7-8 maakte gehaktballetjes in tomatensaus en groep 4-5 bakte Leerlingen van de Tienrayse Mariaschool delen koekjes uit aan kinderen die verblijven in het asielzoekerscentrum. overheerlijke pannenkoeken. "Het is leuk om te zien dat op een eenvou dige manier contact gezocht wordt en om te zien dat kinderen het leuk vinden om samen te delen", laat schooldirecteur Bart Mous weten. Unieke kans Ja, hij is tevreden. Wethouder Jac Derikx (CDA, Ruimte) heeft 'goede hoop' dat het bouwplan op de voormalige locatie van de tennisvereniging in Swolgen eindelijk van de grond komt. Dinsdagavond meldden zich tal van belangstellenden in zaal Wil- helmina, waar een informatiemarkt werd gehouden over de bouw van veertien woningen in het centrum van Swolgen. De huizen worden bij voldoende belangstelling gebouwd door aannemersbedrijf Fleuren uit Venray. Wethouder Derikx is blij dat het bouwplan achter de voormalige pizzeria aan de Mgr. Aertsstraat een tweede kans krijgt. Met de subsidie van het Rijk, 140.000 euro als bijdra ge in de bouw van veertien wonin gen, hoopt de gemeente Meerlo- Wanssum het woningbouwproject vlot te trekken. "De subsidie van maximaal 10.000 euro per woning wordt direct in mindering op de koopprijs gebracht. We hopen met die subsidie kopers over de streep te trekken. Boven op dat bedrag doet het bouwbedrijf nog eens 5.000 euro." De subsidie van het Rijk wordt uitgekeerd als ook daad werkelijk dit jaar wordt gestart met de bouw. De bijdrage komt uit de zogenoemde 'Van der Laan-regeling' "Dit is een rijksregeling die in het leven is geroepen om woningbouw projecten vlot te trekken die door de economische crisis stil dreigen te vallen", weet Derikx. Gemeenten konden zich inschrijven voor deze subsidie. Met de rijkssubsidie, de bijdrage van de aannemer en het aanbieden van een starterslening oplopend tot maximaal 30.000 euro, hoopt de gemeente het tij te keren en het woningbouwproject weer in gang te zetten. "De koop prijs van de woningen wordt fors lager. Het is een unieke kans voor mensen die een huis willen kopen. Er zijn woningen voor verschillen de doelgroepen beschikbaar: voor gezinnen en starters, maar ook voor senioren." Er was dinsdagavond 'een mooi gezelschap aanwezig op de informatieavond', aldus Derikx. "Toen ik wegging, waren er al acht opties genomen. Dat biedt perspec tief. Woningbouw is belangrijk voor de leefbaarheid van Swolgen. Dat is ook precies de reden dat de gemeen te vooraan stond toen minister Van der Laan en de provincie subsidie beschikbaar stelden voor projecten in Limburg. We waren eigenlijk al langer in gesprek met iemand van de dorpsraad over woningbouw. Dat is ook hard nodig in Swolgen. Daarop hebben we dit woningplan weer voor de dag gehaald." De veertien woningen lig gen allemaal rond de prijsklasse van twee ton. Met behulp van de (subsidie)regelingen kunnen de prijzen aanzienlijk, tot maximaal 45.000 euro, zakken. Megelsum Nachtegaal ITumpke Broekhuizenvorst 2 Kilometer Formaat: A3 Broekhuiz< Legenda Begrenzing plangebied Oude Maasarm en natuurontwikkeling Hoogwatergeul met weerdverlaging en natuurontwikkeling Maaiveldverlaging Potentiële locatie woningbouw Potentiële locatie woningbouw - niet afgebakend Uitbreiding haven Uitbreiding industrieterrein (zoekgebied) Rondweg Wanssum (indicatief tracé) Huidige waterkering/kade, verhoogd tot 1/250 jaar Huidige waterkering/kade, niet verhoogd Nieuwe waterkering/kade, aangelegd op 1/250 jaar (indicatief tracé) Nieuwe waterkering/kade, nadere uitwerking/maatwerk nodig Oeververbindingen Nieuwe gemeentegrens Venray - Horst aan de Maas In opdracht van Dienst Landelijk Gebied Getekend: K.P. Volleberg Gecontroleerd: A. Soepboer Datum: 2 september 2009 ©Topografie: Kadaster Geo-Informatie

Peel en Maas | 2009 | | pagina 25